Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Chyby v životopise - tipy jak psát CV

Chyby v životopise - tipy jak psát CV

Ačkoliv problematika životopisů je jednou z nejvíce probíraných témat při ucházení o práci, stále se najdou tací, kteří si chybami v životopise kazí možnost získat zaměstnání. Velmi často se jedná o laxní přístup k jeho napsání, ale také o přílišnou snahu zaujmout. Podívejte se na nejčastější chyby v životopise a na to, jak se jim vyhnout.

Přečtěte si také:

Podrobný návod jak na strukturovaný životopis krok po kroku + vzor

Jak napsat motivační dopis + vzor

Jak se připravit na pracovní pohovor

Špatně pojmenovaný soubor či formát

Pokud posíláte papírový životopis, tato chyba se Vám samozřejmě nestane. Dnes je však běžnou praxí zasílat životopisy elektronicky. V tom případě pojmenujte soubor tak, aby bylo zřejmé, že se jedná o životopis a vždy do názvu souboru připojte své příjmení. Zaměstnavatel si tak bude moci Váš životopis snadno znovu najít a vrátit se k němu.

S tím souvisí i formát souboru, který by měl být volen vždy tak, aby se nezměnila jeho podoba a aby ho zaměstnavatel mohl bez problému otevřít. Nejlépe je životopis vždy převést do formátu PDF, který těmto kritériím odpovídá.

Odstrašující vzhled životopisu

První dojem, který životopis na zaměstnavatele udělá, je ten nejdůležitější. Rozhodně byste si tak měli dát záležet při jeho úpravě. Nechte kolem písma hodně volného místa, dbejte na správné zarovnání a odsazení odstavců i vzhled případných příloh. Rozhodně zapomeňte na ozdobné nečitelné fonty. Používejte vždy jedno ze základních písem a v průběhu psaní jej neměňte. Šetřete i s přílišným potrháváním, ztučňováním a dalším zvýrazňováním, vše používejte pouze v míře přehlednosti. Samozřejmostí by pak měla být absence gramatických chyb.

Nesprávně zvolená fotografie

Názory na to, zda k životopisu připojovat fotografie se různí. Pokud ji přidáváte, dejte si pozor, jakou fotografií se budete reprezentovat. Fotografie samozřejmě v životopisu zaujme jako první, rozhodně byste se tak měli vyhnout velmi osobním fotografiím z oslav, fotografiím s přáteli či rodinou nebo dokonce s domácími zvířaty. Na fotografii byste měli být slušně oblečeni a mít neutrální spíše usměvavý výraz. Nevyžaduje-li to přímo zaměstnavatel (např. práce v modelingu) nikdy neposílejte fotografii celé postavy.

Přehnaný rozsah životopisu s nepotřebnými údaji

Myslete na to, co konkrétního zaměstnavatele opravdu zajímá. Neuvádějte zbytečnosti, které nesouvisí s místem, o které se ucházíte. Zbytečnými údaji se nikdo nechce probírat a často i prodlužují životopis tak, že odradí od jeho úplného čtení. Váš životopis by nikdy neměl přesáhnout dvě stránky. Pro každou pozici je tak vhodné životopis mírně upravit, aby odpovídal tomu, co se od Vás očekává.

Nedostatečné množství (pravdivých) informací

Někteří lidé mají naopak tendenci do životopisu uvádět opravdu jen to nejnutnější, a jimi poskytnuté informace nedostačují k úplnému posouzení jejich kvalit. Dejte si práci a zhodnoťte relevantnost uváděných informací, a vybrané informace upřesněte. Není rozhodně na škodu uvádět například úroveň cizích jazyků či přesný stupeň znalostí či dovedností, které se týkají dané pozice.

Platí také stále opakované pravidlo - nikdy se v životopise nepodceňujte, ale také nelžete. Většina uchazečů o práci se snaží zaujmout, a proto údaje v životopise vylepšuje či zkresluje. Přehnaně ambiciózní životopis z Vás ale lepšího kandidáta neudělá, ba naopak. Zaměstnavatelé jsou na lhaní v životopisech zvyklí, a i kdyby případnou lež neodhalili hned, při pohovoru nebo při nástupu do práce se Vaše nedostatky ihned vystoupí na porvrch.

Čtete pozorně požadavky v inzerátu

I tato samozřejmost zůstává bohužel často nedodržena, díky čemuž je vyřazena ještě před samotným prohlédnutím celá řada životopisů. Přečtěte si proto nabídku práce či brigády raději několikrát a nezapomeňte na nic, co zaměstnavatel v inzerátu požaduje. Zejména pokud chce do předmětu emailu uvést referenční číslo či název pozice, neměli byste takovou informaci přehlédnout. Vždy si také zkontrolujte, zda posíláte opravdu všechny informace, na které jste dotazováni, i případné požadované přílohy.

Publikováno: 19.6.2012   |   Zobrazeno: 21743x

Komentáře

Milada Skýpalová23.09 09:10

Dobrý den.
Můžu životopis předat zaměstnavateli psaný rukou?
Děkuji za odpověď.
Skypalová Milada

Admin23.09 13:16

Dobrý den,

samozřejmě, jde o to, co váš zaměstnavatel preferuje, nebo jaké jsou vaše možnosti a co chcete životopisem sdělit.

Lucie17.06 23:52

Dobrý večer,
Mohu nebo mám uvést v životopise, že jsem spolehlivá, učenlivá,nekuřačka?? Děkuji za odpověď Lucie J.

Pavel02.05 14:17

Vážení redaktoři,
zajímalo by mne, zda mohu do životopisu napsat také zaměstnaní při studiu. Myslím tím školní praxi, kterou jsme měli týden škola týden praxe ve firmě. (praxi jsem vykonával ve stejné firmě 2 školní roky) děkují

Justina Torkelová06.07 09:45

Dobrý den zajímam se o fotecení..a nevím jak s tím životopisem..mam velký zájem a zajímalo by mě jestly na to mám a jestly bych se prosadila prosím o pomoc děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)