Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak napsat strukturovaný životopis – předloha

Jak napsat strukturovaný životopis – předloha

Správně napsaný životopis je nejdůležitějším prvním krokem, který můžete udělat do svého nového zaměstnání. Údaje, které uvede ve svém životopise, určí, zda uspějete a budete moci udělat další krok k pohovoru či nikoliv. Následující odstavce vám napoví, na co byste ve svém životopisu rozhodně neměli zapomenout.

 

Přečtěte si také:

Podrobný návod na strukturovaný životopis krok po kroku + vzor

Jak napsat motivační dopis + vzor

Jak se připravit na pracovní pohovor

Kontaktní údaje

Samozřejmým úvodem životopisu je jméno, příjmení, titul. Vše v oficiální podobě. Poté následuje adresa, telefon a email. Důležité je uvést aktuální adresu, na které Vám chodí korespondence. Stejně je třeba uvést telefon, který opravdu používáte a email, jenž pravidelně kontrolujete. V žádném případě nepoužívejte email do nynějšího zaměstnání ani směšné či příliš neformálně znějící podoby emailu, který používáte pro své přátele. Další údaje, jako je datum narození, stav či státní příslušnost uvádět nemusíte.

Vzdělání

Vzdělání se v životopise uvádí vždy od nejvyššího dosaženého, případně aktuálně studovaného. Postupně tedy uvádějte, pokud máte absolvovány doktorské tituly, vysoké školy, střední školy. Základní škola se do životopisu neuvádí.

Pracovní zkušenosti

I u pracovních zkušeností nejvýše uvádějte aktuální zaměstnání, či poslední pracovní zkušenosti, které jste získali. Vyhněte se mezerám mezi zaměstnáními, a napište vždy všechna zaměstnání, kterými jste prošli. Data nástupu a odchodu z předešlých zaměstnání pište v letech, vyhnete se tak zmíněným mezerám a přechodným obdobím. Evidenci na úřadu práce pak nemusíte uvádět, pokud trvala méně, než půl roku.

Pracovní zkušenosti se nebojte rozšířit o krátký, ale opravdu jen stručný popis. Pokud jste například pracovali jako obchodní zástupci, uveďte, čím se firma, kterou jste zastupovali, zabývala. U ne přesně definovaných pozic, jako je asistentka nebo manažer, upřesněte, co bylo konkrétní náplní Vaší práce.

Další vzdělání a kvalifikace

Nebojte se uvést do tohoto oddílu další zvýšení kvalifikace, kterými jste prošli. Můžete zde zmínit nejrůznější kurzy, školení či rekvalifikace, které se povahou hodí k pozici, o kterou se ucházíte. Vše doprovoďte časovými údaji, institucí, kde jste dovzdělávání absolvovali, a ukončením, např. osvědčení, certifikát apod.

Jazykové znalosti a další schopnosti

Vyžaduje-li daná pozice speciální jazykové znalosti, oddělte je do samostatného oddílu. Pokud ne, můžete je uvést spolu s dalšími schopnostmi. Patří sem například vlastnictví řidičského průkazu (uvádějte vždy všechny skupiny), ekonomické schopnosti, jako je vedení účetnictví, práce s pokladnou apod., ale také počítačové dovednosti. U těch uvádějte pouze programy a znalosti, které jsou relevantní pro danou pozici. Pokud je to možné, přidejte vždy i úroveň práce s danými programy.

Zájmy

Ještě než začnete vyjmenovávat všechny své koníčky, zamyslete se, co všechno chcete, aby o Vás budoucí zaměstnavatel věděl. Uvedené zájmy totiž napoví mnohé nejen o Vaší povaze. Uvádět se zde nedoporučuje nebezpečné či adrenalinové sporty a aktivity, které by v zaměstnavateli mohli budit dojem Vaší lehkovážnosti. Obecně tento oddíl není v životopise povinný a slouží pouze k dokreslení představy zaměstnavatele o Vás.

Reference

I tato část životopisu, pokud není výslovně vyžadována budoucím zaměstnavatelem, není samozřejmě povinná. Je ale velmi vhodná zejména pro některé druhy zaměstnání či vedoucí pozice. V každé referenci vždy uveďte jméno a kontakt osoby, která je s ní svázána. Nutné je také tuto osobu informovat o tom, že její reference v životopise používáte, a že může být za tímto účelem kontaktována.

Údaje na konec

Na konec životopisu vždy nezapomeňte uvést aktuální datum a místo. Pokud životopis posíláte elektronicky, připojte pouze podpisové jméno. Jestliže životopis budete zasílat poštou, vždy k vytisknutému jménu připojte i vlastnoruční podpis.

Ještě podrobnější návod se vzorem ke stažení naleznete v článku Jak napsat strukturovaný životopis krok po kroku. Podívat se také můžete na článek o nejčastějších chybách v životopise.

Publikováno: 21.6.2012   |   Zobrazeno: 15404x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)