Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zákoníky práce v Evropě

Zákoníky práce v dalších zemích Evropy

Zajímá vás, jak se daří pracujícím v dalších evropských zemích? V článku naleznete stručné shrnutí největších odlišností mezi zákoníkem práce v České republice a ve vybraných zemích Evropy. Ve srovnání se podíváme především na propouštění zaměstnanců a odstupné.

Itálie

Propustit zaměstnance v Itálii rozhodně není levné. V kolektivních smlouvách se vyskytují velmi dlouhé výpovědní lhůty (ačkoli jejich délka je proměnlivá) a také odstupné je vysoké – za každý odpracovaný rok jeden měsíční plat. U nás by manažer s 300 tisícovým platem dosáhl na odstupné 1,5 milionu, v itálii by to bylo přibližně 7,2 milionu korun.

Přečtěte si také:

Práce v zahraničí

Nový občanský zákoník

Pracovně právní poradna i zdarma

Španělsko a Belgie

Také ve Španělsku a Belgii je propouštění zaměstnanců drahé. Dlouhé výpovědní lhůty (pouze v Belgii, španělská výpovědní lhůta nepřesáhne jeden měsíc), vysoké odstupné (ještě nedávno ve Španělsku až 12 měsíčních platů, v Belgii sice zaměstnanec nemá právo na odstupné vůbec, ale bývá zavedeno v pracovní smlouvě) a komplikované smlouvy požadující pozornost právníků – to vše jednoduchosti propouštění nepřidává. Ve Španělsku i Belgii ale roste nezaměstnanost, a tak je postupně měněna legislativa kvůli snížení nákladů. Tím by v obou zemích došlo ke zpružnění pracovního trhu.

Skandinávie

Skandinávie se může chlubit nejdelšími výpovědními lhůtami v Evropě. Dosahují totiž až délky šesti měsíců, ale určuje se podle počtu odpracovaných let. Například ve Finsku je to nejméně 14 dní, nejvíce právě 6 měsíců. V Norsku je to jeden až šest měsíců.

Ve Švédsku sice zaměstnanec nemá právo na odstupné, ale ve smlouvě je většinou stanoveno na šest až patnáct měsíčních mezd, což je také evropský nadprůměr. V Norsku a Finsku zaměstnanec nemá nárok na odstupné vůbec, proto pokud o něj má zájem, je třeba jej domluvit přímo v pracovní smlouvě.

Lotyšsko, Rumunsko a Maďarsko

Výpovědní lhůty v Lotyšsku a Rumunsku jsou opravdu krátké, nepřesáhnou jeden měsíc. V Maďarsku je to 30 až 90 dnů.

Co se týče odstupného, jsou na tom tyto země o něco lépe, než například Česká republika. V Lotyšsku můžete dle odpracované doby dostat i jeden plat navíc, Maďaři, kteří odpracují 20 let, mohou dostat až šest měsíčních platů. Jinak ale v Maďarsku máte nárok na odstupné, jen pokud odpracujete alespoň tři roky.

Německo a Rakousko

Délka výpovědní lhůty v Německu se pohybuje mezi čtyřmi týdny až sedmi měsíci, může být tedy velmi dlouhá, ale samozřejmě se tato doba odvíjí podle počtu odpracovaných let. Výpovědní doba v Rakousku je nejméně šest týdnů.

S odstupných v Německu počítat nemůžete. Pokud o nějaké stojíte, musí být uvedeno přímo v pracovní smlouvě.

Velká Británie

Délka výpovědní lhůty se zde také určuje podle odpracované doby, ale pouze jeden týden výpovědní doby za každý odpracovaný rok. Celková délka výpovědní doby se může dostat pouze na 12 týdnů. Jestliže zaměstnanec pracuje u zaměstnavatele pouze rok či méně, jeho výpovědní doba je pryč během jediného týdne. V takovém případě se jedná o nejkratší výpovědní lhůtu v Evropě.

Bulharsko a Slovinsko

Výpovědní lhůta na Slovinsku je jeden až čtyři měsíce.

Odstupné v Bulharsku, pokud nespácháte žádný přestupek, činí čtyři měsíční platy. Na Slovinsku je to až deset platů.

Chorvatsko

Délka výpovědní lhůty je v Chorvatsku dána i věkem zaměstnance. Podle odpracovaných let je to dva týdny až tři měsíce, ale u lidí starších 50 let a pracujících u firmy přes 20 let je prodloužena o dva týdny, u zaměstnanců starších 55 let je to ještě o jeden měsíc navíc.

Nizozemsko a Francie

Délka výpovědní lhůty v Nizozemsku může činit jeden až čtyři měsíce, opět stanoveno podle počtu odpracovaných let, ve Francii je to pouze jeden až dva měsíce.

Na odstupné v Nizozemsku zaměstnanec nárok nemá, proto je třeba zmínit jej v pracovní smlouvě.

Dánsko a Švýcarsko

Dle odpracovaných let je délka výpovědní lhůty jeden až tři měsíce ve Švýcarsku, jeden až šest měsíců v Dánsku.

A co Česká republika?

U nás se propouští sice levně, ale zato to rozhodně není jednoduché. Má to hned dva důvody – za jedno právní úprava je v mnoha ohledech nejednoznačná, za druhé může firma zaměstnance propustit pouze z důvodů, které jsou v ní podrobně stanoveny. Takováto přísně definovaná pravidla pro výpověď se v Evropské unii nachází pouze ve dvou zemích, v České a Slovenské republice. Výpovědní doba ve všech případech trvá dva měsíce.

Odstupné v České republice se pohybuje mezi jedním a třemi měsíčními platy, což není moc. Podobná pravidla platí například v Polsku a na Slovensku.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 26.12.2013   |   Zobrazeno: 3444x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)