Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce načerno - Vyplatí se pracovat nelegálně?

Nelegální práce - práce načerno

Práce načerno je bezesporu výhodná pro dvě ze tří zúčastněných stran – nemají proč si stěžovat zaměstnanec ani zaměstnavatel. Od roku 2012 se však velmi hlasitě ozývá stát, který každoročně přichází o miliony na daních a sociálním pojištění. V České republice je práce načerno poměrně běžným úkazem, například v gastronomii. Nejde pouze o cizince ze zemí mimo EU, kteří tvoří pouhou čtvrtinu nelegálně zaměstnávaných, ale naopak zbylé tři čtvrtiny jsou Češi a další lidé z EU.

Přečtěte si také:

Vše o pracovním povolení

Práce přesčas - práva zaměstnavatele a zaměstnance

Práce pro cizince v ČR

Co vše je práce načerno

Jako práce načerno se dá zjednodušeně označit jakákoliv činnost, za kterou člověk dostane peníze a následně je nepřizná příslušnému orgánu. Definice dle Evropské komise zní: „Práce na černo (nehlášená práce) představuje jakékoli placené činnosti, které jsou zákonné, pokud jde o jejich povahu, ale které nejsou ohlášeny veřejným úřadům při vzetí v úvahu odlišnosti v regulatorních systémech členských států.“ Nelegální (a jistém smyslu nepoctivé) je na práci načerno tedy to, že není přihlášena, neodvádí se z ní daně a platby na sociální pojištění. Jako práce načerno není počítána žádná nelegální činnost; v případě zjištění nelegální činnosti se stát snaží tuto činnost potlačit, zatímco v případě práce načerno se snaží práci zlegalizovat. Nejčastější případ práce načerno je, když je občan nahlášený na úřadu práce jakožto nezaměstnaný, ale přitom je někde zaměstnán a má příjem. Mezi práce načerno patří také všechny práce placené „z ruky do ruky“, kde chybí jakákoli smlouva. Často jsou to studentské brigády, protože studenti nemají zkušenosti a nechají se nalákat vidinou snadně vydělaných nezdaněných peněz.

Výhody práce načerno

První obrovskou výhodou je zvýšení příjmu. Jakmile nejste hlášeni jako pracující (nebo pracujete někde legálně a jinde načerno), nemusíte z práce načerno odvádět žádné daně ani sociální a zdravotní pojištění. Dostanete tedy tolik, kolik jste opravdu odpracovali. S tímto souvisí délka pracovní doby. Pokud máte vyšší příjem, můžete si dovolit pracovat kratší dobu a ve volném čase pak hledat legální práci nebo se starat o rodinu. Často se také stává, že se člověku nedaří najít práce. Týká se to především čerstvých absolventů, žen po mateřské dovolené či lidí s nízkým vzděláním. Takoví lidé, pokud se jim nedaří najít si zaměstnání opravdu dlouho, pak velmi rádi sáhnou i po tomto způsobu nelegální práce. Vzhledem k výhodám jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, je nabídka prací načerno široká, ačkoli neveřejná.

Motivace

Motivací k práci načerno jsou samozřejmě všechny již zmíněné výhody. U každého individuálního jedince se to ale může lišit. Pochopitelnou motivací je, že práce načerno je pořád lepší, než žádná. Ano, hrozí riziko odhalení, ale všichni si říkají, že zrovna jim se to stát nemůže. Důvodem může být i postoj člověka k formám státních institucí a nedostatek důvěry v ně. Z průzkumu společnosti LMC vyšlo, že přibližně dvě třetiny dotazovaných považují práci za vhodné řešení své nezaměstnanosti.

Nevýhody

Kromě předpokládatelné nevýhody, to, že vás chytí a dostanete pokutu, jsou i další, na první pohled ne tak zřejmé. Když neplatíte daně a sociální pojištění, hrozí vám: že pokud se zraníte nebo onemocníte, nedostanete nemocenskou a v době trvání pracovní neschopnosti tak nemáte žádný příjem. Pokud přijdete o práci načerno, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti; práce načerno jakožto jediný zdroj příjmů je velmi riziková. Také nemáte dobu strávenou v práci počítanou do starobního nebo invalidního důchodu.

Postihy

Princip je jednoduchý – přijde-li kontrola na existenci práce načerno, pokutu dostane zaměstnavatel i zaměstnanec. Postihy za nelegální práci jsou radikálně zvýšeny od ledna 2012, kdy proběhla reforma zákona ohledně práce načerno. Zaměstnavatel dostane pokutu minimálně 250 tisíc, vyšplhat se však může až na 10 miliónů korun. Pro běžného zaměstnance, který pracuje načerno právě proto, aby si udržel slušnější příjmy, je výše pokuty mnohdy šibeniční: až 100 tisíc korun.

Kontroly

Od ledna 2012 se stát rozhodl přitvrdit z hlediska kontrol práce načerno. Zdvojnásobil počet kontrolorů i kontrol a za rok 2012 objevil množství nelegálních činností. Velkou složitostí je povinnost ukázat pracovní smlouvu zaměstnance ihned, jakmile dorazí kontrola, není možné ji předložit o jediný den nebo dokonce týden později. Zaměstnavatelé tak musí zařizovat, aby smlouva byla na stejném místě jako zaměstnanec. V případě práce v kanceláři nejde o nic složitého, ale firmy si velmi stěžovaly na plnění tohoto nařízení u terénních zaměstnanců nebo u zaměstnanců stěhujících se po různých pracovištích (například na stavbě). Postačí listinná kopie smlouvy, v rámci takto problémového zaměstnání pak je možné vytisknout smlouvu z elektronické podoby.

Též od ledna roku 2012 je opět stanoven jako nelegální tzv. švarcsystém – pracující je veden jako OSVČ, ale reálně jde o práci s pracovněprávním vztahem, tedy zaměstnanec + zaměstnavatel. Tento systém je opět z hlediska daní i sociálního a zdravotního pojištění výhodný. Zatím není nic jisté, ale od podzimu roku 2013 by mohla skončit povinnost skladovat pracovní smlouvy zaměstnanců na všech pobočkách. Kontroloři by se měli při kontrolách začít ubírat jiným směrem a místo vyžadování pracovní smlouvy si jednoduše zjistit, jestli konkrétní člověk platí sociální pojištění. Je možné, že tento způsob kontroly neohrozí zaměstnance, kteří mají jednu legální práci a jednu práci načerno.

Možnosti redukce práce načerno

Jednou z možností je nabídnutí více pracovních míst nebo lépe ohodnocených pozic, ale to je spíše těžko splnitelná pohádka. Použitelnějším řešením by mohlo být zvýhodnění zkrácených pracovních úvazků, které se v současnosti v České republice příliš neuzavírají, zatímco jinde v Evropě jsou běžné a tvoří podstatnou část pracovních vztahů. Pokud může zaměstnanec pouze spolupracovat na konkrétních projektech, za výhodnějších podmínek pracovat na volné noze nebo si vybrat právě zkrácený úvazek, ve většině případů by mohl zvolit tyto možnosti před provozováním nelegální práce. Diskuze o tomto problému aktuálně ve vládě chybí.

Práce načerno v zahraničí

Častým případem práce načerno je práce Čechů v zahraničí bez pracovního povolení. Českých ilegálně pracujících je prý jen v USA asi 200 000. Fungování principu je jednoduché – vlk se nají a koza zůstane celá. Češi si vydělají více než doma a mnohdy i více, než by si vydělali legálně. Stát je přitom rád, že někdo vykonává práce, které by Američani nevzali, a navíc za pro ně tak nízkou mzdu. Jakmile ale jednou odjedete domů, nedostanete vízum k návratu do USA. V případě práce načerno v Anglii vám hrozí přímo deportace a následně zakázaný vstup na 5 let, což je na druhou stranu méně, než v USA. I tak je nelegální práce velmi riskantní a je lepší sehnat si pracovní povolení.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 12.8.2013   |   Zobrazeno: 15735x

Komentáře

trnca@seznam.cz28.09 12:07

Ano, ale co mám dělat? Jsem účetní (dříve statistik a technik v geol. průzkumu - na vše mám kvalifikaci). Po odchodu do důchodu a součsaném přestěhování z Prahy do Nymburka jsem nesehnala žádnou práci. Jen v prodejně u Vietnamců za 40 Kč/hod. bez smlouvy.
Podobných případů je v této prodejně víc (4). Je s námi zacházeno jako s otroky. WC - jedno pro muže i ženy.. a když se člověk zdrží cca 5 min., je mu boucháno na dveře kabinky... s tím, že vedoucí vše vidí...
Vím, že je toto nelegální, ale nevím, co bych sama mohla podniknout.

R.Horčíková

Admin30.09 08:12

A co třeba podnikání? Kvalitní účetní jako vedlejší činnost při důchodu, kdy byste v klidu zpracovávala levně účetnictví menším podnikatelům? :-)

Jinak rozumíme vaší situaci, kdy je těžké sehnat přivýdělek a člověk musí využívat jakékoliv příležitosti.

xyw06.07 10:40

Kdyz pro ně budou lidé pracovat a nechají si libít i neslušné zacházení - dobře jim tak.Z rodiny neznám ani jedenoho duchodce, ktery by si musel přivydělavat k důchodu. Cely život pracovali, dostávají důchod kolem 10000 a stačí jim to na živobytí i občasné výlety a dovolenou. Nevím , kde je problém. Já jsem na mateřské za 7200 a musím vyjít. Nejsou nekteří důchodci moc nároční? Nebo si za život nic neobstarali vše prohýřili a ted jen zkuhrají. Každy důchoce se má špatně, apak si kupuje hrnce za 20000, vykradou je a vzdy se u nich najdou vysoké částky,....

Admin07.07 11:12

Dobrý den,

věříme, že to může stačit, pokud důchodce bydlí ve svém a nemovitost je v solidním stavu. Pokud je ale důchodce sám a v nájemním bydlení...

nathalie08.08 17:49

Nevím jak vy ,ale já pracuji u vietnamcu pár let.Na práci ani peníze a už vůbec ne na zachazení si nemužu stěžovat.Je to vždy o lidech.

Igor04.09 16:33

Chci dodat že když je nezaměstnanost přes 600 000 lidí,tak si asi těško člověk može vibírat jestli bude dělat na černo nebo poločerno(tedy přiznané minymalní mzda zbytek na naruku) a co se týče přiznané celé mzdy, tak tu sem nebral osum let.Ve stavebnictví,těžkém průmyslu a mezinárodních překladištích,je ůplně normalní dělat aj šest měsíců na černo a až potom vám dají smlouvu na dobu určitou tří měsíců,aby vás mohli kdykoli vyrazit a přiznají vám 8500-9500Kč zbytek na ruku.Laskavě vymašte že pro zaměstnanca je to výhodné když je bitý ze všech stran(nemože si pujčit,nemože omaroditů hovno se mu počítá do důchodu nemá nárok na odstupné...A co se týče toho debilního zákona na pokutu zaměstnanci 0-100 000 tak má jenom jediný účel a to umlčet zaměstnance,protože jsou jediní kteří to můžou odhalit,protože když děláte na černo neni otom žádný záznam.Jo ty vaše kontroli co mají prokazovat černů prácu,tak to je jenom ůmělá zaměstnanost ůředníků protože,od roku 2012 ještě narostla černá práce,protože dřív jsem hledal dva týdny práci na černo tedˇ do týdne.co se týče těch kontrol zažil jsem za 11 let u 13 firem co jsem dělal dvě kontroli a ty byli předem nahlášené,takže jsme čekali v hospodě a až odešli, tak jsme pokračovali dál nenašli ani prd, možná pár UK.Prvda je ta, že stát černou práci kryje,protože čr má svoji energii a máme nejvíc dělníku na počet obyvatel z EU, tak nás musí ůměle zadlužovat, aby zápat nad nama nestratil kontrolu(kuknite na tabulku statního rozpočtu jak nás od roku 1990 pravidelně zadlužují a je jedno která strana je u moci.Jak to vím,protože u soudu řeším nezaplacenou mzdu a udal jsem se, že jsem dělal na černo a nikdo mě to nevěří,snažím se to prokázat svědkama, ale soud mě mrší výpovědí,příklad když padlo před výslechem svědků slovo černá práce senát si začal huškat,pak byli vyslechnuti všichni světci kromě hlavního jednatele firmy co měl na starosti personalní agendu,z časového důvodu a dali mu měsíc čas, aby se mohl vylhat.Už mám osm stání za sebou a ještě hodně před sebou.Když vyhraju tak mě hrozí pokuta 0-100 000Kč a když prohraju tak v současné době dělají náklady asy 40 000Kč a bude to víc.Peníze mě jsou u prdele,protože jen za poslední dva roky mě nezaplatili 85 000Kč na těch vaších černý výhodných výplatách(protože v birokratickém holokaustu v čr, co není psané neexistuje) sory za hrubky jsem řemeslník né studovaný podvodník. Igor Ps nejsem konspirační teoretik,jak mě nazvali u soudu,ale když už,tak mě nazívejte Konspirační realista, protože mluvím z praxe.

Nikola08.12 12:25

Začala jsem pracovat na černo nedávno
...v jedné samoobsluze kousek od mého nového bydliště. Nikdo by se nic nedozvěděl, kdyby se můj bývalý přítel nechtěl mstít a neudal mě...nevím co mám dělat. Jaké to může mít následky?

Admin09.12 16:20

O tom je mimo jiné náš článek. Pokuta až 100 000 Kč.

Jiří27.12 09:10

Dobrý den
sehnal jsem práci v Německu s tím,že mě vyzkouší a pak dostanu smlouvu.Byl jsem evidván na pracovním úřadě,ale nepobíral jsem podporu.Smlouvu jsem dostal po čtyřech měsících,ale zpětně.Chci se zeptat jak mám postupovat dál.Jde mi hlavně o to že pracovní úřad za mě platil celou dobu pojištění a sociální a nechtěl bych se dostat do žádných problémů.Poraďte prosím jak mám postupovat dál.

Kristyna27.05 13:47

Dobrý den
Pracovala jsem tři mněsíce na černo,ted mne nechtí zaplatit ,je možné nějak peníze dostat?Děkuji

Ween29.07 13:14

Dobrý den,
jsem od 6/2015 evidována na ÚP, s nárokem na podporu až od 10/2015. Nyní se mi naskytla příležitost brigády na pár dnů v Německu. Nemá někdo zkušenosti, co to vše obnáší kolem, aby nic neporušila vůči ČR a ÚP? Vím, že to musím nahlásit ÚP v ČR, ale nevím, co to ještě obnáším kolem. Kolik si mohu maximálně vydělat, abych nepřišla o podporu později v ČR? Mám strach pracovat na černo. Musím být registrovaná na nějakém úřadě v Německu? Děkuji za jakoukoliv zkušenost.

Lucie21.01 16:14

Dobry den, muj ex mi dluzi na alimentech 130000.- je na nemocenske pres
pul roku, ale jezdi u zamestnavatele na cerno. Jaka instituce ho bude pokutovat? Jak dal aby byl potrestan on i zamestnavatel!

Admin22.01 13:57

Dobrý den,

s vymáháním alimentů by měl pomoci soud a co se týče ježdění na černo, vhodně načasovaná kontrola z inspektorátu práce by mohla nesrovnalosti odhalit.

Jakub Venkov21.03 10:36

Popravdě si myslím,že je to zbytečné si tahle stěžovat.Stát stímto,že lidi pracují na černo počíta má i spočítano o kolik příjde miliard ročně na daních .Stát si to vybere jinak zvíší dph třeba na potraviny papat se musí.Tak o co jde .Jsou tady větnamci ,kteří prodávají falešné oblečení :Když příjde kontrola ,zabavý jim věci a napaří pokutu.A oni si podnikají dál tak je to také nelogické stát jim má zakázat podnikat a vyhostit je mimi ČR proč to neudělá ale to je i supermarketech prodávají prošlé věci dostanou směšnou pokutu a supermarket funguje furt a stát je rád ,že zaměstnávají čechy za minimální mzdu.Ostuda ale stejně se nic nezmění člověk si musí pomoci sám ...

Michaela29.03 18:17

Chtěla bych napsat jen jednu věc. Mám dost exekucí, jsem na ÚP, mám záznam v RT a když začnu pracovat, tak mi valnou část vezme exekutor. Takže co zbude? Pracovat načerno a nebo krást???

Admin31.03 10:49

Dobrý den,

pokud začnete pracovat, exekutor vám část platu vezme, ale měl by vám zůstat alespoň takový příjem, který vám umožní přežít - nebude to nejspíše snadné, respektive to může být peklo, ovšem pokud se musíte potýkat s takovými břemeny z minulosti, tak vám stejně nebyde nic jiného než to přetrpět, abyste měla v budoucnu šanci na plnohodnotný život.

Petr02.11 08:36

Dobrý den,kolega z práce si přivydělává spravováním aut. Je možné mu to dokázat a co by mu případně hrozilo? Dekuji

Josef27.11 13:16

Dobrý den, jeden čas jsem si přivydělával brigádou, ale smlouvy jsem se nedočkal, ze začátku fungovalo vyplácení každý den, pak po týdnu a když jsem u dotyčného vydřiducha končil, tak už mi nezaplatil ani korunu a nemůžu na něj, protože smlouva zkrátka nebyla. Dodnes takto okrádá lidi, smlouvu jim nedá a na poslední výplatě je oškube. Je možnost ho někde nahlásit, že zaměstnává na černo?(nejlépe anonymně)
Děkuji za Vaše odpovědi.

Admin19.12 10:55

Dobrý den Pavle,

v tomto případě raději doporučujeme se obrátit na Státní úřad inspekce práce – kontakty na oblastní inspektoráty najdete na http://www.suip.cz/.

Přejeme pěkný den.

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)