Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vše o pracovním povolení

Pracovní povolení: pro cizince v ČR + do zahraničí

Čech pracující v cizině nebo cizinec pracující v České republice, zařídit jde obojí. V kterých zemích jde pracovat rovnou? Jaké podmínky musí splnit cizinec žádající o práci? O tom všem se dočtete zde.

Češi v zahraničí

Důvody pro shánění práce v cizině bývají jednoduché – obzvlášť v západních zemích bývají běžně vyšší platy, v konkrétních kvalifikacích je možné sehnat práci snadněji, pracovat v zahraničí lze i za účelem zlepšení se v cizím jazyce. Nejlepším způsobem shánění takové práce je nejspíše vše řešit přes ověřenou agenturu (na internetu lze nalézt mnoho hodnocení a recenzí). O práci v zahraničí se můžete dočíst tady.

A jak je to tedy s pracovním povolením? Naše země je členem Evropské unie, z čehož vyplývá, že uchazeč o zaměstnání v zemi EU povolení nepotřebuje. Oblíbené destinace jako Anglie, Německo, Rakousko, Španělsko či Itálie jsou velmi dobře přístupné pro všechny zájemce, je ale třeba si ověřit, zda je v dané zemi nutné např. povolení k pobytu. Jediné drobné omezení by mohlo nastat na Maltě, která při nekontrolovatelném přílivu pracovníků může zavést přechodná opatření a omezit tak vstup pracovníku na místní trh práce. V zemích mimo Evropskou unii už to tak snadné není – výjimkou je Švýcarsko.

Kanada

Na pracovní povolení potřebujete souhlas od budoucího zaměstnavatele, u kterého tedy musíte mít jistou práci. Je nutné ji hledat předem. Po sehnání práce můžou uběhnout i 3 měsíce s vyřizováním pracovního povolení a pracovního víza, proto je třeba s tím počítat a vše pečlivě plánovat dopředu. Pomoci by vám mohl program Zažijte Kanadu či tento článek.

Přečtěte si také:

Práce na černo - Vyplatí se pracovat nelegálně?

Studijní pobyty v zahraničí

ERASMUS - pro studenty i podnikatele

USA

Pro práci v USA je nutné mít pracovní vízum. Existuje několik typů, pro české uchazeče o zaměstnání jsou nejdůležitější tyto tři: Pracovní vízum G je určeno pro zaměstnance mezinárodních společností, kteří působí v USA. Využijí ho převážně již pracující v mezinárodní společnosti odjíždějící na delší pracovní cestu do USA. Pracovní vízum H slouží pro zaměstnance amerických zaměstnavatelů, pro nové žadatele o práci je tím pravým. Poslední je pracovní vízum J, které je pro výměnné pobyty a pro pobyty v rámci programu Work and Travel, využijí ho převážně studenti. Pro zařízení pracovního víza je třeba donést na americkou ambasádu v Praze mnoho dokladů. Více o práci v USA najdete zde.

Austrálie

Jako jedna z mála zemí má Austrálie povinná víza i pro turisty. To na nejkratší dobu, 3 měsíce, lze však zařídit bezplatně. Držitel turistického víza nesmí v Austrálii pracovat. Další možností je studentské vízum, které studentovi dovolí v Austrálii studovat i pracovat. Odpracovat si však může jen 20 týdně v době výuky, o prázdninách je pracovní doba neomezená. Třetím vízem je pracovní vízum, které lze dostat až na 4 roky. Jako v Kanadě je i v Austrálii třeba mít domluvenou práci předem a pro získání pracovního víza dostat povolení od budoucího zaměstnavatele. O práci v Austrálii se dočtete v našem článku.

Nový Zéland

Požadavky na Novém Zélandu fungují podobně jako v Austrálii. Turistické vízum dostanete bezplatně na letišti. Se studentským vízem můžete pracovat na částečný úvazek a je třeba pouze při studiu delším jak 6 měsíců. Dále je zde WHS (Working Holiday Scheme), což je pracovní povolení pro lidi mezi 18-31 lety. Umožňuje pracovat v jakémkoli oboru po dobu jednoho roku s možností prodloužení o tři měsíce či déle. Pro Českou republiku je každoročně uvolněno přibližně 1200 míst. Další kategorií je SSE. Jde o krátkodobé pracovní povolení a umožňuje na Novém Zélandu pracovat 6 měsíců (s možností prodloužení o 6 týdnů) a 3 měsíce cestovat. Je však udělován pouze lidem, kteří již jsou na území Nového Zélandu. Další víza už jsou trvalá a jde například o SMC (Skilled Migrant Category), u kterého musíte prokázat, že vaše schopnosti jsou pro Nový Zéland přínosné.

Rusko

Ačkoli Rusko zatím není klasickou zemí, kde Češi shání práci, přesto se více lidí o získání práce zde snaží. Získat můžete služební vízum na dobu 2-5 let, které je určeno pro obchodní cesty do Ruské federace. Pracovní vízum je udělováno na 1-3 roky a je potřeba pro práci pod ruským zaměstnavatelem. O práci v Rusku pojednává také tento článek.

Cizinci v České republice

Cizinci ze zemí Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru (Lichtenštejnsko, Norsko, Island) a ze Švýcarska pracovní povolení nepotřebují a mají stejné právní postavení jako čeští občané. To samé platí pro cizince s trvalým pobytem na území ČR. Pouze je potřeba registrace zaměstnance zaměstnavatelem na příslušeném úřadu a stejně tak odhlášení v případě ukončení pracovního poměru.

Pracovní místa v ČR jsou nejdříve nabízena českým občanům a občanům EU. Teprve pokud není o dané místo zájem či nelze jej obsadit vzhledem k žádané kvalifikaci, je možné přijmout cizince. Ten podá žádost o vydání pracovního povolení, která se vztahuje ke konkrétnímu místu a která musí být doplněna o vyjádření zaměstnance, že cizince zaměstná. Pokud je vše v pořádku a cizinec obdrží pracovní povolení, musí ještě zažádat o povolení k pobytu – dlouhodobé vízum za účelem zaměstnání – na území České republiky. Existuje i krátkodobé vízum určené k pobytům do 90 dnů.

Další možností je modrá karta vydávána za účelem výkonu zaměstnání požadujícího vysokou kvalifikaci. Její podmínkou je vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání, které trvalo alespoň 3 roky. Modrá karta je zároveň pracovním povolením a povolením k pobytu a její platnost je maximálně dva roky. Váže se ke konkrétní pracovní smlouvě a roční mzda musí odpovídat minimálně 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy.

Zelená karta je obdobou modré karty a je určena pro pracovní pozice v ČR, které mají potíže s najitím dostatečně kvalifikovaných zaměstnanců. Stejně jako modrá karta je spojena s konkrétním pracovním místem a její platnost je 2-3 roky. Zelenou kartu mohou získat pouze občané těchto zemí: Austrálie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko, Japonsko, Kanada, Jižní Korea, Nový Zéland, Makedonie, USA, Srbsko, Ukrajina.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 6.6.2013   |   Zobrazeno: 10862x

Komentáře

Jaromír Vaickorn04.06 18:41

Dobrý den,Prosím vás, jak postupovat, jestli-ze ruský občan chce zde pracovat? Jde o 25 leteho obcana, ktery je vyucen v oboru svarec.Děkuji Jaromír. V

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)