Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Konkurenční doložka má jasně stanovená pravidla

Konkurenční doložka 2014

Ochrana zaměstnavatele je hlavním smyslem existence konkurenční doložky, kterou je možné sjednat jako dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zaměstnanec se v ní zaváže maximálně na rok po skončení pracovního poměru k neprovozování stejné činnosti pro zaměstnavatelovu konkurenci, za což mu zaměstnavatel náležitě zaplatí. Detaily, včetně důležitých pravidel, najdete v článku.

 

Přečtěte si také:

Vše o zkušební době

Nejhorší zaměstnání v ČR

Personální agentury z pohledu zaměstnavatele

 

Pravidla pro konkurenční doložku jsou poměrně jasná a přísná. Nedovolují sjednat konkurenční doložku delší než jeden rok a dokonce stanovují i minimální úplatu, která zaměstnanci s konkurenční doložkou přísluší. Navíc nelze konkurenční doložku uzavřít vždy a platí pouze v případech, kdy zaměstnanec pro výkon své práce opravdu nakládá s informacemi, jejichž případné využití konkurencí by mohlo znamenat pro zaměstnavatele problémy v konkurenčním boji.

Podmínky konkurenční doložky:

 • Vždy musí být uzavřena písemně.
 • Maximální doba je rok.
 • Zaměstnavatel může zrušit konkurenční doložku pouze za dobu trvání pracovního poměru.
 • Zaměstnanec může konkurenční doložku vypovědět pouze, když mu zaměstnavatel nevyplácí po skončení pracovního poměru dojednanou částku.
 • Ke konkurenční doložce lze sjednat smluvní pokutu, jejímž zaplacením konkurenční doložka pozbývá platnosti. Výše pokuty musí být stanovena přiměřeně.
 • Výše odměny za konkurenční doložku je minimálně polovina průměrné mzdy za každý měsíc, kdy je konkurenční doložka aktivní (tedy maximálně za ten rok po skončení pracovního poměru). Splatnost je u konkurenční doložky stejná jako u běžné mzdy.

Co z toho vyplývá? Konkurenční doložku lze opravdu uzavřít pouze v oprávněných případech a zabraňuje zaměstnanci ve vykonávání výdělečné činnosti, která by: „byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu“. Pokud to bude zaměstnanec ignorovat, zaplatí smluvní pokutu a tím konkurenční doložka končí. Pokud ji však respektuje, tak dostává za každý měsíc po dobu funkčnosti konkurenční doložky (což je maximálně rok) alespoň polovinu svého bývalého platu. Částka musí být v konkurenční doložce sjednána, jinak je doložka neplatná.

Konkurenční doložka ve zkušební době? Ani náhodou.

Specifikem konkurenční doložky je, že nesmí být uzavřena při zkušební době. Pokud tedy zaměstnanec zkušební dobu má, zaměstnavatel si bude muset počkat a doložku sjednat až poté. Jinak může být konkurenční doložka i součástí pracovní smlouvy.

Vypovězení konkurenční doložky je možné ze strany zaměstnavatele po čas trvání pracovního poměru. Zaměstnanec to má o něco těžší, musí mu být nevyplaceno peněžité vyrovnání, klasicky alespoň 15 dnů po splatnosti. Pokud by tedy zaměstnání skončilo 31. 12. 2014, pak by splatnost prvního vyrovnání za leden 2015 byla celý únor, a kdyby peníze nebyly vyplaceny ani do 15. března, mohl by (bývalý) zaměstnanec doložku vypovědět, přičemž ta by skončila prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi. 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 4.9.2014   |   Zobrazeno: 2598x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)