Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nejhorší zaměstnání v ČR

Nejhorší práce v ČR: volná místa nikdo nechce

Podle serveru Aktuálně.cz se Čechům nechce moc hlavně řídit, hlídat a obchodovat. Největší poptávka je po řidičích kamionů a autobusů, což jsou extrémně fyzicky i psychicky namáhavé pozice se spoustou zodpovědnosti. I ostatní nepopulární zaměstnání mají nezanedbatelná „proti“, kvůli kterým nejsou atraktivní ani v době extrémní nezaměstnanosti.

 

Přečtěte si také:

Nejlepší práce na světě a jejich úskalí

Platy podle profesí - kdo si vydělá nejvíce a kdo nejméně?

Životní a existenční minimum

Peklo na silnici

Řidiči nákladních aut i autobusů to mají v práci proklatě těžké. Dlouhá jízda, špatné pracovní podmínky (mizerné silnice, zácpy, špatný stav vozidel) a navíc enormní zodpovědnost. Navíc, díky mírnému oživení ekonomiky, po řidičích stoupá poptávka, proto s přehledem vítězí jako nejvíce nabízená práce na pracovním trhu. Pokud jste tedy řidič a slyšíte od zaměstnavatele obligátní „když se ti to nelíbí, můžeš padat, já tady mám 10 takových, co to rádi vezmou“, nemusí to být nutně pravda – řidiči jsou nedostatkové zboží.

U řidičů autobusů je hlavním problémem, mimo výše zmíněných obecných úskalí, nesoudnost pasažérů, kteří dokážou zvýšit psychický tlak na řidiče do těžko zvladatelných výšin.

Hlídání a prodej

Nevděčné a riskantní povolání mají i hlídači. Na tyto pozice není přetlak kvůli nízkému platu, fyzické i psychické náročnosti a riziku zranění. Z jiných důvodů pak na vrcholu oblíbenosti nestojí ani obchodní zástupci, pojišťováci a podobné pozice. Zde je hlavním problémem fakt, že prodej se musí nejenom umět, ale často vyžaduje i určitou morální flexibilitu, nebo opravdové přesvědčení o tom, že váš produkt opravdu každý potřebuje. A to není snadné, stejně jako oslovování cizích i známých lidí, po kterých chcete peníze za něco, co třeba ani nepotřebují. Většina prodejních pozic je navíc „na živnostňák“ a plat tvoří z drtivé většiny pouze provize, takže výsledky jsou nejisté a často i bídné. I proto na těchto pozicích také funguje obrovská fluktuace pracovních sil.

Číšníci a servírky jsou také evergreenem

Podle názoru odborníků mohou za velkou poptávkou po číšnících a servírkách především rostoucí nároky na jejich kvalitu. Ačkoliv mnoho restaurací stále kvalitní obsluhu nemá, tlak na zlepšování stavu existuje a je poměrně silný, proto je i v tomto oboru nabídka volných míst velmi vysoká – lidé jsou stále náročnější a podnikům s nekvalifikovanou obsluhou se tolik nedaří, proto restaurace hledají nové zaměstnance, kteří by splňovali vyšší nároky. Problémem v tomto segmentu jsou i velmi nízké platy.

Atraktivní povolání trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovníků

Ve výběru 10 zaměstnání s největším počtem hledaných pracovníků jsou nejen povolání neatraktivní, problémová a špatně placená. Někteří zaměstnavatelé mají problém sehnat zaměstnance i na pozice, které můžeme označit za lákavé a finančně nadstandardně ohodnocené. Problém je zde jiný, kvalifikace – jde o velmi odborné pozice, které vyžadují dlouholeté vzdělání a/nebo šikovnost. Přirozeně se to také týká hlavně těch oborů, které byly v dobách nedávno minulých v pozadí zájmu. Chybějí tak řemeslníci, technici, obráběči, svářeči…

Seznam nejnabízenějších pracovních pozic v ČR:

 1. Řidiči (náklaďáků a autobusů)
 2. Hlídači a pracovníci ochranky
 3. Kováři a nástrojaři
 4. Montážní dělníci
 5. Pomocní pracovníci ve výrobě
 6. Obchodní zástupci, pojišťováci
 7. Svářeči, slévači a podobné pozice
 8. Technici fyzikálních a průmyslových oborů
 9. Řemeslníci
 10. Číšníci a servírky

Zdroj: aktuálně.cz

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 24.7.2014   |   Zobrazeno: 3077x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)