Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zkušební doba: Pravidla, nástrahy a možnosti

Zkušební doba v zákoníku práce 2013

Ačkoliv je zaměstnanci považována za nutné zlo, jde o důležitou součást pracovního poměru, díky které si mohou zaměstnanci i zaměstnavatelé ujasnit, jestli bylo navázání spolupráce tím správným krokem. Samozřejmě, obezřetnost je na místě, a to na obou stranách, protože někteří zaměstnavatelé využívají zkušební dobu nesprávně, nebo s nepoctivými úmysly. Pojďme se podívat na vše důležité.

Sjednání zkušební doby

Zkušební doba se sjednává nejpozději v den začátku pracovního poměru a to vždy písemně. Pozdější sjednání, nebo sjednání jinou, než písemnou formou je neplatné. Pro řadové zaměstnance je její délka maximálně 3 měsíce, pro vedoucí až dvojnásobná, tedy 6 měsíců. Při sjednání zkušební doby bez stanovení její délky se používá standardní délka 3 měsíce. Jakákoliv delší, než maximální zkušební doba, je automaticky zkrácena na dobu maximální – pakliže vám tedy zaměstnavatel dá podepsat zkušební dobu v délce například 8 měsíců, je toto sjednání platné, ale délka je pokrácena na 3, respektive 6 měsíců podle vaší pozice ve společnosti.

Pracovní poměr na dobu určitou

Podobná pravidla platí i při sjednávání zkušební doby na dobu neurčitou. Zde se ovšem přidává ještě jedno omezení: maximální délka zkušební doby nesmí překročit polovinu sjednané délky pracovního poměru.

Nemoc a dovolená

Doba strávená na neschopence i celodenní dovolená se do zkušební doby nezapočítávají – to znamená, že se o tyto dny prodlužuje. S nemocenskou se také pojí další specifikum – zaměstnavatel vám v prvních 21 dnech čerpání nemocenské nesmí dát výpověď. Po uplynutí této doby, která odpovídá dnům, kdy za vás platí nemocenskou právě zaměstnavatel, už však pracovní poměr může okamžitě zrušit písemnou výpovědí, viz níže.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Ve zkušební době se nepodává výpověď – pracovní poměr lze prostě a jednoduše (avšak vždy písemně!) zrušit. Tuto možnost má zaměstnanec i zaměstnavatel a pro zrušení nemusejí existovat žádné dokládané důvody. Žádná výpovědní lhůta, žádné odstupné.

Jedinou výjimku tvoří „okamžité zrušení pracovního poměru“, například kvůli neuhrazení platu déle než 15 dnů po splatnosti – v takovém případě jsou splněny zákonné podmínky pro přiznání odstupného i přesto, že jde pouze o zkušební dobu. Taková situace je však značně nereálná, protože by dříve ke zrušení ve zkušební době asi přistoupil sám zaměstnavatel, přičemž by následně musel uhradit pouze už odpracovanou a nezaplacenou dobu, nikoliv odstupné.

Rekapitulace

Všechny důležitá pravidla týkající se zkušební doby si teď ještě jednou v bodech shrneme:

 • Vždy se sjednává písemně
 • Maximální délka je 3 měsíce, nebo až 6 měsíců u řídících pracovníků
 • U pracovního poměru na dobu určitou navíc nesmí délka zkušební doby překročit polovinu sjednané délky poměru
 • Zkušební doba se nesmí uzavírat vícekrát!
 • Do zkušební doby se nepočítá čas strávený na dovolené, nebo neschopence
 • Po dobu trvání zkušební doby lze bez udání důvodu ukončit pracovní poměr
 • V prvních 21 dnech pracovní neschopnosti nesmí zaměstnavatel ukončit zaměstnanci pracovní poměr
 • Při zrušení pracovního poměru nevzniká nárok na odstupné, stejně tak neexistuje výpovědní lhůta
Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 18.4.2013   |   Zobrazeno: 23725x

Komentáře

Jurincova05.10 19:00

Dobrý den chci se zeptat pokud dám výpověd ve zkušební době mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Admin07.10 13:07

Dobrý den,

záleží na ostatních okolnostech, ne na tom, jestli dáváte výpověď ve zkušební době.

Richard21.11 20:49

Dobrý den. Pokud mi zaměstnavatel dal výpoved ve zkušební době, tedy nemusí udávat žádný důvod výpovědi a já jsem přesvědčený stejně jako mí kolegově že mě propouští jen z důvodu, že jsem se přidal jako řadoví člen k místní odborové organizaci, kterou zaměstnavatel opravdu nemusí.... co s tím??

Admin23.11 08:05

Dobrý den,

obávám se, že s tím asi moc neuděláte, protože ve zkušební době nemusí žádný důvod ani mít.

Radek08.10 17:38

Dobréj.. Hlavně záleží na tom jestli máte odpracováno 1 rok. Pokud ano není problém si zažádat o podboru v nezaměstnanosti :-).

Bara10.10 17:40

dobrý den

Chtěla bych se zeptat od 01.08.2013 jsem nastoupila do nové práce zkušební doba je 3 měsíční tudíž mi končí k 01.11.2013 od 09.10.2013 jsem v pracovní neschopnosti a ta bude trvat delší dobu může se mnou zaměstnavatel ukončit pracovní poměr? Děkuji za odpověd.

Admin11.10 11:23

Dobrý den,
vyčerpávající odpověď na Vaši otázku snadno naleznete, pokud si přečtete ve článku výš odstavce pod nadpisem Nemoc a dovolená a Zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

ITa15.10 14:17

Dobrý den. Pracovní poměr vznikl 6.8.2013, zkušební doba 3 měsíce, od 14.10. trvá PN. Jak dlouho mohu pobírat nemocenské dávky? Děkuji za odpověď.

Admin16.10 12:44

Dobrý den,

omezeno to není z hlediska pracovního poměru není. Ale prodlužuje vám to zkušební dobu.

Iveta17.10 10:37

Dobrý den,
je možné aby byl pracovní poměr uzavřen bez zkušební doby. Manžel měl ve smlouvě kterou bohužel podepsal, že pracovní poměr je na dobu neurčitou, bez zkušební lhůty. Není to proti zákoníku práce? Jelikož pracovní podmínky jsou nelidské, chce manžel odejít,ale zaměstnavatel mu vyhrožuje sankcemi na ušlý zisk.
Děkuji za odpověď

Admin17.10 12:03

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, který názorně dokazuje, že zkušební doba tu není jen pro zaměstnavatele, ale i pro zaměstnance.

Bohužel, žádná povinnost sjednávat zkušební dobu neexistuje. Pokud je však práce tak špatná, může se váš muž obrátit na inspekci práce, nebo dát výpověď a hodit se marod. :-)

Lucka21.10 22:37

Dobrý den,
když mi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr ve zkušební době při pracovní neschopnosti po 21. dni bude mi pak ještě hrazena nemocenská, nebo se mi automaticky ukončí? Děkuji

Admin22.10 09:57

Dobrý den,

neskončí, bude dál pokračovat.

Monika30.10 10:18

Dobrý den,
mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou - 4 měsíce a 3 měsíce zkušební doba - to není správně jak jsem se dočetla výše. Pracovní poměr bude prodloužen opět na dobu určitou na 4 měsíce opět se zkušební dobou - je to správně dle zákoníku práce?

Admin30.10 11:11

Dobrý den,

když to není správně poprvé, tak ani opakovaně. :-) Ne, taková zkušební doba a řetězení nepřipadá v úvahu. Řetězení je sice nově povolené, ale pouze ve zvláštních případech a maximální délka zkušební doby je polovina sjednané délky pracovního poměru.

Monika30.10 11:32

Děkuji za vysvětlení můžete mi ještě dát odkaz dle kterého § ZP se postupuje Díky

Admin30.10 12:23

Není zač. Jde o paragraf 35.

Petra11.11 12:30

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na otázku na kterou mi nikdo nedokáže odpovědět. nastoupila jsem do práce 15.10 a před týdnem jsem zjistila že jsem těhotná. Muj doktor si myslí že rizikovému těhotenství se nevyhnu a tak jsem se chtěla zeptat zda mi zaměstnavatel muže dát výpověd když jsem ve 3měsíční zkušební době? Asi ano že? Těhotenství není žádná vyjímka? jestli že mi dá zaměstnavatel výppověď jak to bude dál až do porodu? Budu mít nárok na nemocenskou? Moc děkuji :-)

Admin12.11 10:26

Dobrý den,

ve výpovědní lhůtě nejde o výpověď, ale o zrušení, které lze z jakéhokoliv důvodu, bez důvodu a to i v těhotenství. Důvodem nesmí být jen to těhotenství, což vám ale nikdy zaměstnavatel nepřizná, protože ani nemusí důvod udávat.

Poté byste mohla být na nemocenské. Pokud to těhotenství ale zas tak rizikové nebude, můžete počkat ty 3 měsíce a až poté to řešit, tam už výpověď dostat nemůžete.

mila21.11 19:54

zaměstnavatel mi dal výpověď k 22.11. (pátek) ve zkušební době s tím, že si mám vybrat od středy do pátku dovolenou a v pátek si přijít pro zápočťák. Já mám však po přepočtu nárok jen na jeden a půl dne dovolené. Od středy jsem na neschopence. Platí tato výpověď i nadále k pátku nebo se posouvá? Bude mi zaměstnavatel platit nemocenskou nebo až po 21 dnech sociálka? Kdo v tomto případě hradí sociální a zdravotní, zaměstnavatel nebo zaměstnanec? Děkuji za odpověď Míla

Admin22.11 10:27

Dobrý den,

nejde o výpověď, ale o ukončení ve zkušební době, nic se tedy posouvat nebude. Hned po skončení se zaregistrujte na ÚP. Zaměstnavatel vám platit nebude (první tři dny se neplatí a pak už to nebude váš zaměstnavatel), až pak stát od 21. dne.

jirka21.11 22:36

Dobrý den,

dostal jsem po 7 odpracovaných letech výpověď pro nadbytečnost. Po skončení výpovědní doby jsem nastoupil do nového zaměstnání. Mám ve smlouvě 3 měsíční zkušební dobu. Z více důvodů mě tato nová práce nevyhovuje a po měsíci bych chtěl dát výpověď ve zkušební době. Jinou práci nemám a tak bych se chtěl přihlásit na Úřad práce. O předchozího zaměstanavatele mám veškeré potřebné doklady, jako zápočtový list a ostatní doklady vyžadované ÚP. Co potřebuji za dokumenty od současného zaměstnavatele? Obávám se, že mi žádné dokumenty nebude chtít vydat. Nebude to na ÚP problém? Děkuji!

Admin22.11 10:53

Dobrý den,

zaměstnavatel vám to vydat musí, je to jeho povinnost.

Tonda28.11 23:53

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, když jsem nastoupit do práce se zkušební dobou na tři měsice a to od 5.5.2013 tak zkusebni doba konci 5.8.2013?

Admin29.11 09:56

Dobrý den,

už čtvrtého. Pokud jste nebyl třeba v pracovní neschopnosti, to by se prodlužovala.

Lenka29.11 12:56

Dobrý den,
přítel byl zaměstnán od 15.9.2013 na do určitou,ze zkušební dobou 3 měsíce.
Dne 19.11 dostal od zaměstnavatele a podepsal,že pracovní pracovní poměr končí 22.11.2013.
OD 25.11.2013 je v prac.neschopnosti.Platí i ochranná lhůta 7 dnů i ve zkušební době?Kdo platí příteli prac.neschopnost?

Admin29.11 17:15

Dobrý den,

ano, platí. Ovšem peníze dostane až od 21. dne.

Hana01.12 15:53

Dobrý den,manžel je ve zkušební době,je na namocenské.Může zrušit v době nemoci pracovní poměr?Děkuji Hanka

Admin02.12 08:50

Dobrý den,

ano.

Martina03.12 11:22

Dobrý den, mám pracovní smlouvu od 2.9.2013, kde je uvedeno, že se sjednává pracovní poměr na dobu určitou se zkušební dobu v délce 3 měsíců do 30.11.2013. Může to takto být napsané? když jsem se dočetla výše, že zkušební doba nesmí překročit polovinu sjednaní délky pracovního poměru? Novou smlouvu zatím nemám. A jelikož 1.12.2013 vychází na neděli, může mi zaměstnavatel dát pracovní smlouvu od 2.12.2013? děkuji

Admin03.12 17:09

Dobrý den,

to samozřejmě nejde, máte pravdu. Maximální délka jsou 3 měsíce a maximálně polovina sjednané doby trvání pracovního poměru na dobu určitou.

agnes04.12 13:53

dobrý den.Mám smlouvu na dobu neurčitou.od 1.10.2013.do kdy mi platí zkušební doba je správně že do 31.12.2013 a pokud skončím prac.poměr k 2.1.2014 mám nárok na odstupné nebo jen tehdy pokud mě nebude chtít zaměstnavatel.děkuji

Admin04.12 16:48

Dobrý den,

odstupné vám náleží pouze při výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Jan Novotný25.12 00:32

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, jestli, když chci skončit pracovně-právní vztah se svým zaměstnavatelem na základě pracovní smlouvy, v době kdy jsem ještě ve zkušební době, mohu tak učinit za následujících podmínek:


Chci skončit tento pracovně-právní vztah ke dni, který připadá na neděli, konkrétně na 5.1.2014 (uvedu tedy v oznámení o zrušení pracovního poměru pozdější datum).V době, kdy budu dopis posílat doporučeně(2.12.2014), tak nevím, jestli dorazí na pracoviště tak, aby ho vedoucí pravocník (zaměstnavatel převzal fyzicky - ředitel školy může čerpat dovolenou či studijní volno rovněž) či jesli tam bude 3.12.2014 otevřena nějaká podatelna (?), a to i bez ohledu na to, že bude bežný pracovní den

Pozn.: Školy mají totiž na počátku ledna 2014, tj. 2. a 3. 1. 2014 ještě prázdniny, i když už jsou běžné pracovní dny a ostatní lidé chodí.

Pečená07.01 21:23

Pracovní poměr začal na dobu určitou 21.10.2013 a skončí 20.4.2014 Jaká nejdelší zkušební doba může být v tomto případě sjednaná? Prosím o konkrétní datum do kdy. Děkuji.

Admin08.01 07:45

Dobrý den,

jde podle nás o 20. leden 2014

Terea24.01 08:40

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj přítel měl odpracovaných 11 měsíců, pak ale zaměstnavatel s ním ukončil pracovní poměr, po dlouhé době nastoupil do práce a je ve zkušební době,potřeboval 1 měsíc aby dostal podporu, v nynější práci se mu ale nelíbí a já bych se chtěla zeptat, když ukončí zkušební dobu, bude se mu počítat celých 5 měsíců 45% nebo to půjde od 65% a dolů? Jka jsem uváděla v předchozím zaměstnání ho zaměstnavatel vyhodil, nevíme si rady, předem děkuji za odpověď Tereza

Admin24.01 10:23

Dobrý den,

když ukončí pracovní poměr zaměstnanec bez vážného důvodu (že se mu práce nelíbí vážný důvod z tohoto pohledu není), bude podpora 45 %. Pokud má ale dobré vztahy se zaměstnavatelem, může ho požádat o ukončení ze strany zaměstnavatele, na kterém nebude zaměstnavatel nijak tratit a zároveň se váš přítel dočká vyšší podpory.

Lucka08.02 22:57

Po skončení pracovní smlouvy, kde byla uvedena 3 měsíční zkušební doba mi zaměstnavatel nabídl další pracovní smlouvu na dobu určitou. Může zde být uvedena opět zkušební doba?

Jiřina14.02 19:26

Dobrý den,

chci ukončit prac.poměr ve zkušební době, protože jsem zjistila, že tuto práci nechci dělat z určitých, pro mě podstatných, důvodů. Mohu ukončit poměr v případě osobního předání zaměstnavateli v pondělí od následujícího dne - tedy od úterý? Nebo musím dodržet 3 dny, kdy ještě budu muset pracovat?

Děkuji za odpověď

Admin17.02 09:40

Dobrý den,

žádné 3 dny nemusíte dodržovat, to platilo před lety a ještě pouze doporučeně, nikoliv povinně.

Jana25.02 12:29

Dobry den chtela jsem jse zeptat jsem zamestnana na smlouvu se skušebni dobou a mam dostat vypodev ke konci tohodle mesice je mozne kdyz nastoupim na neschopenku ze me nemuze sefova propustit dekuji za odpoved

Nika27.02 16:45

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat.Firma, ve které pracuji, se má v blízké době ( nikdo nám nechce říct přesně kdy ) stěhovat. Já tam nebudu mít jak dojíždět. Jsem po zkušební době. Našla jsem si novou práci. Když dám výpověď,může mě tam zaměstnavatel držet další 2 měsíce?

Ola19.03 20:40

Dobrý den, chci zeptat na výši podpory od ÚP. V současnosti od 6.3.2014 jsem ve zkušební době, ale chci dát sama výpověď zaměstnavateli /vím, že lze, bez udání důvodu/. Pak se vrátím na ÚP do evidence. Jaká bude výše podpory od ÚP, odejdu-li sama ve zk. době. Bude 65% s postupným snižováním nebo rovnou jen 45%?
Podotýkám, že mám do 31.12.2013 odpracováno řadu let nepřetržitě, jsem 51+.

Admin20.03 12:29

Dobrý den,

45 %, proto je lepší se nechat vyhodit bez udání důvodu.

Petra22.03 20:24

Dobrý den, chtěl abych se zeptat 4.2.14 jsme nastoupila do práce bohužel se v práci (cukrárně) naprosto nedodržují hygienické normy a já odmítám v takovém prostředí pracovat mohu zrušit pracovní poměr ve zkušební době a jít na úřad práce?Kamarádka tvrdí že pokud ukončím pracovní poměr já na úřad nemůžu protože to je stejné jako kdybych odmítl a práci děkuji

Admin24.03 10:44

Dobrý den,

to platí pro zaměstnání, která vám dohodil Úřad práce.

Aneta24.03 13:38

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda při uzavření pracovní smlouvy na dobu neurčitou musí domlouvat nějaká zkušební doba, nebo zda může pracovní poměr začít i bez zkušební doby?? Děkuji za pomoc...

Admin25.03 10:07

Dobrý den,

zkušební doba být sjednána nemusí, ovšem nedoporučujeme to, je to pro zaměstnance i zaměstnavatele poměrně dost riskantní - hlavně tedy zaměstnanec se může na tři měsíce pustit do něčeho, co by se mohlo ukázat jako velká chyba.

a.v.22.04 12:43

Dobry den, mam pracovní smlouvu na pul roku. Byla sjednana 3 měsíční zkušební doba. Pokud mi zaměstnavatel po pul roce prodlouží smlouvu,budu mít opět 3 měsíční zkušební dobu? Dekuji za odpověď.

Admin22.04 14:53

Dobrý den,

ne, to možné není, jde přinejmenším o obcházení zákona.

Ludmila10.05 11:59

Dobrý den , mám dotaz na trvání pracovního poměru ve zkušební době při P.N.Od 3.2.2014 jsem ve 3 měsíční zkušební době a zaměstnavatel mi dal dne 24.3. 2014 podepsat oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době ke dni 31.3.2014,kde u mého podpisu je uvedeno datum a hodina převzetí oznámení.Ještě téhož dne jsem si nechala vystavit P.N.A moje otázka: Je v tomto případě zrušení pracovního poměru platné? Nebo pracovní poměr dál pokračuje.V případě ,že zrušení prac. poměru je platné,jak dál postupovat- P.N. nadále trvá.A kdo platí zdrav.a soc. pojištění.Děkuji za odpověď.

Admin12.05 12:01

Dobrý den,

to je zajímavá situace. Teoreticky vám zaměstnavatel nesmí prvních 14 dnů v pracovní neschopnosti pracovní poměr ukončit, ale když jste ji podepsala už dopředu, tak nevíme, jak by bylo na celou situaci pohlíženo. Je nám líto, že nedokážeme v tomto případě poradit.

Ludmila12.05 14:45

Jsem tedy zaměstnaná ,či nikoliv? Mám se hlásit na ú.p.? když jsem v P.N.? Děkuji za odpověď popříp. kdo mi může v tomto přípodě poradit.

Jiřina15.05 08:41

Dobrý den, od začátku března jsem ve zkušební době a uvažuji nad ukončenim prac. poměru. Jak je to s podporou, pokud jsem v období leden-unor byla na UP?. Podotykam, ze do konce prosince 2013 jsem nepretrzite pracovala 3roky a pracovni pomer skončil z duvodu zruseni pracovního mista a dostala jsem odstupne (takze jsem zadnou podporu v lednu a unoru nepobirala). Mam v takove pripade nárok na podporu ted? A ma na jeji vysi vliv, jestli pracovni pomer ukoncim ja nebo zamestnavatel? Dekuji za odpoved

Admin15.05 12:16

Dobrý den,

na podporu budete mít samozřejmě nárok. Na její výši opravdu má vliv, kdo ukončení pracovního poměru iniciuje. Proto zkuste zaměstnavatele požádat, jestli by vás nevyhodil - pro něj to není žádný problém ani náklady navíc, vy získáte vyšší podporu.

Jiřina15.05 17:20

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo, pokud jsem ve zkušební době na ošetřovném-nemocenské, zdali se zkušebka prodlužuje pouze o pracovní dny nebo dny kalendářní.
Děkuji

Admin16.05 10:25

Dobrý den,

o pracovní dny, ale ve výsledku to máte jedno, tak jako tak si budete muset neodpracované dny odpracovat, než zkušební doba skončí. :-)

petra18.06 19:10

dobry den,ve smlouve mam pracovni smlouva sjednana na dobu určitou po dobu nemoci pani...jenze nikdo nevi jak dlouho bude madam marodit., a me za tyden konci zkusebni doba.,mam sanci prosadit abych o praci neprisla??dekuji za info.,popr.zda se da dotycna nejakym zpusobem vystipat.

Admin19.06 09:20

Dobrý den,

nejsme si jistí, zda vůbec taková smlouva, respektive její část o určení doby trvání, může platit. Zkuste se zeptat právníka. Co se týče "vyštípání" někoho jiného, tak takovou možnost samozřejmě naštěstí ze zákona nemáte. :-)

Anna22.07 09:11

Dobrý den nastoupila jsem 1.7. do práce a mám 3 měsíční zkušební dobu mám nárok na dovolenou potřebovala bych ji od 28.8. ale jen dva dny děkuji za odpověď

Admin22.07 10:28

Dobrý den,

tak jako tak se budete muset na dovolené dohodnout se zaměstnavatelem. Dovolená ve zkušební lhůtě není běžná, ovšem i to se stává - záleží na dohodě.

Jana23.01 16:28

Dobrý den,

prosím o radu, dne 05. 01. 2015 mi začal pracovní poměr se zkušební dobou 3 měsíce, dne 14. 01. 2015 se mnou zaměstnavatel ukončil pracovní poměr písemně, během pracovní doby. Našla jsem v Zákoníku práce, že zaměstnavatel nemůže dát výpověď zaměstnanci během zkušební doby první 14 kalendářních dnů, je to tak, nebo je tomu tak jen v případě pracovní neschopnosto zaměstnance? Děkuji.

Admin26.01 09:58

Dobrý den,

to se opravdu týká pouze pracovní neschopnosti. Toto opatření existuje proto, aby se zaměstnavatel nevyvlékl z povinnosti hradit zaměstnanci náhradu mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti - pak tuto povinnost přebírá stát, takže už není důvod zaměstnavateli bránit v ukončení pracovního poměru.

Zdeněk28.01 12:40

Dobrý den,
je mi 60 let. Byl jsem nezaměstnaný a pobíral podporu. Pobírání podpory mělo skončit po 11 měsících k 31. 12. Ještě v době pobírání podpory jsem si našel novou práci od 1. 11. s 3 měsíční výpovědní lhůtou. Zaměstnavatel mi chce dát výpověď k poslednímu dni zkušební lhůty, tj. k 31. 1., samozřejmě bez uvedení důvodu. Budu mít potom nárok zase na celých 11 měsíců podpory v nezaměstnanosti? A budu pobírat 2 x 65%, 2 x 55% a zbytek 45% průměrného platu za ty 3 měsíce zaměstnání nebo budu pobírat celou dbu jen 45%? A kdybych tu výpověď dal já, budu pobírat celou dobu jen těch 45%? Děkuji.

Admin29.01 11:29

Dobrý den,

tady asi půjde o dny - 3 celé měsíce by měly stačit na novou podporu, protože jste tu minulou nevyčerpal celou. Pokud pracovní poměr ukončí zaměstnavatel, je to 65%,... a pokud vy, tak 45 %.

Marie28.02 11:26

Dobrý den , chci se zeptat, zda se prodlužuje zkušební doba i o dobu ošetřovného, kdy jsem ve zkušebni době čerpala paragraf na dítě ,zda i o tuhle dobu se prodlužuje zkušební doba.Prosím o odpověd .Děkuji

Admin02.03 10:54

Dobrý den,

ano, prodlužuje se.

Magda28.02 23:30

Dobrý den,
31.12.2014 jsem ukončila pracovní poměr po 5-ti letech dohodou a šla na úřad práce, kde jsem dostala 45%. Sama jsem si našla práci, do které jsem nastoupila 1.února 2015 (smlouva na dobu určitou do 31.8.2015, zkušební doba 3.měsíce). Novou práci fyzicky nezvládám, tak chci dát výpověď ve zkušební době. Rozumím tomu dobře, že mohu jít opětovně na úřad práce a pobírat 4 zbylé měsíce podporu ve výši 45%? Děkuji.

Admin02.03 11:15

Dobrý den,

ano, rozumíte tomu správně. :-)

Anna16.03 14:28

Dobrý den

Chtěla jsem poprosit o radu, rok 2014 jsem byla na uřadu práce, od 1.ledna 2015 nastoupila do práce a 15.3. jsem zjistila, že mě mají v plánu vyhodit. 16.3. jsem si tedy byla pro neschopenku a ted nevím,co mě čeká dál. Jestli výpověd k 31.3. bude platit a já mám jít opět na pracák? Zatím jsem nikde nic nepodepsala.

Admin16.03 16:41

Dobrý den,

ve zkušební době nesmí být pracovní poměr ukončen pouze v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti, poté už normálně ano. Na Úřadu práce byste se v takovém případě hlásila po skončení pracovní neschopnosti.

Hana08.06 10:13

Dobry den, tez bych se rada informovala. Dostala jsem vypoved den pred skoncenim zkusebni doby a zajimalo by mne zda se tyto 3mesice(bez jednoho dne tedy) zapocitavaji do celkove odpracovanych let?

jana23.07 15:11

Dobry den.Chtěla bych zeptat jak nejlíp vyřešit situaci.19 let jsem pracovala u jedne firmy,k 28.2. jsem dostala vypoved s tři měsičnim odstupnym.od 1.3-25.5. jsem byla na uřadu práce.26.5. jsem nastoupila do práce.Takže jsem v 3 měsični zkušebni době.Podminky práce a práce je nevyhovujici takže chci odejit.Takže bych potřebovala radu jak nejlíp to vyřešit.Od 3.8.-7.8.mame celozavodni dovolenou.Děkuji.

Admin24.07 11:27

Dobrý den,

pokud ukončíte pracovní poměr ve zkušební době sama, budete mít nárok pouze na sníženou podporu v nezaměstnanosti. Požádejte zaměstnavatele, aby vás ve zkušební době "vyhodil" on, pro něj to neznamená nic zlého, jste ve zkušební době a stejně byste jinak odešla, pro vás to znamená, že budete mít plnou podporu.

jana23.07 15:32

Ještě ke svému předešlému dotazu chci dodat že praci jsem si našla sama a podporu jsem nepobirala. Děkuji.

Martina20.09 09:48

Dobrý den,
manžel ukončil po vzájemné dohodě pracovní poměr ve zkušební době, protože nevěděl, zda ze zdravotních důvodů (alergie) bude moci tuto práci vykonávat. Pak tam dva měsíce chodil vypomáhat na dohodu o pracovní činnosti. Teď jsou hotové testy a zjistil, že tuto práci vykonávat může. Bude znovu přijat do pracovního poměru. Chci se zeptat, zda může být znova stanovena zkušební doba .... je to nový pracovní poměr.
Děkuji
P.s. U PP na dobu určitou by se ale jednalo o opakování, protože neuplynuly od posledního PP 3 roky .... je to tak?

ML23.09 10:24

Dobrý den,
chtěla jsem k dnešnímu dni ukončit pracovní poměr ve zkušební době a zaměstnavatel mi to odmítl podepsat s tím, že za mne hned nedokáže najít náhradu a chtěl vědět důvod i když na papíře mnou předloženým bylo uvedeno ukončení bez udání důvodu.

Admin04.10 09:20

Dobrý den,

ve zkušební době máte dle zákoníku práce právo dát výpověď bez udání důvodu. Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Držíme palce, aby vše dopadlo dobře!

Tým Flek.cz

Michaela10.11 12:56

Dobrý den.Ráda bych se zeptala,jestli se prodlužuje tříměsíční zkušební doba i při paragrafu na dítě a při neplaceném volnu.Děkuji

Admin22.11 11:12

Dobrý den Michaelo,

zákoník práce stanoví, že o dobu celodenních překážek v práci (např. neschopenka), pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se zkušební doba prodlužuje.

Přejeme pěkný den,

Tým Flek.cz

Marketa11.11 20:28

Dobý den,chtěla bych se zeptat jsem ve zkušební době a chci jí ukončit.Zkušební doba mi končí 5 prosince.Před tím jsem byla vedena na UP 5.měsíců.Práci jsem si našla sama.Mám nárok na podporu?

Admin22.11 11:13

Dobrý den Markéto,

rozhodným obdobím pro splnění podmínek nároku na podporu v nezaměstnanosti jsou 2 roky před zařazením do evidence úřadu práce. Podmínkou pro přiznání podpory je, aby uchazeč o zaměstnání získal v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců - tuto podmínku lze splnit i započtením náhradní doby zaměstnání (péče o dítě do 4 let věku, péče o závislou osobu….). Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v posledním ukončeném zaměstnání.

Přejeme pěkný den,

Tým Flek.cz

Dasa30.11 12:36

Dobry den,mam pracovni smlouvu na dobu urcitou 1rok,jsem zamestnana od 1.9.2016 a nemam ve smlouve 3mesicni zkusebni dobu,muzu podat zruseni prac.pomeru ve zkusebni dobe?diky za odpoved

Admin19.12 10:57

Dobrý den Dášo,

pokud je ve smlouvě stanovena tříměsíční výpovědní lhůta, tak můžete dát v této době výpověď kdykoli, a to i bez udání důvodu.

Přejeme pěkný den.

Tým Flek.cz

zdeněk06.01 23:04

Dobrý den
měla jsem podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mě " donutil" podepsat novou pracovní smlouvu na 5 měsíců a to s výpovědní lhůtou 3měsíce,pod výhrůžkou, když ji nepodepíši, tak se postará, že mě nikdo v mém oboru a místě bydliště nezaměstná. Bohužel jsem to v časové tísni a pod touto výhrůžkou a bláhově podepsala. Jaká je platnost této smlouvy?Děkuji za odpověď. Petra

Sisi08.01 12:56

Dobrý den,jsem ve zkušební době a už jsem byla s dcerkou na OČR,prodlužuje se i v tomto případě zkušební doba?Děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)