Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zaměstnávání mezi manželi? Jedině spolupráce

Zaměstnávání mezi manželi? Jedině spolupráce

Jako OSVČ zaměstnávat manžela, nebo manželku prostě nemůžete. Přesto existuje způsob, jak zákonně spolupracovat a ještě při tom docílit určité daňové optimalizace. O spolupráci jde přitom doslova - jaké má ale podmínky?

 

 

Přečtěte si také:

Zálohy OSVČ 2015

Jak začít zaměstnávat

Brigády na léto 2015

 

Spolupracující osobou může být manžel/manželka, děti i další osoby, které žijí s OSVČ ve společné domácnosti. Na manželku/manžela lze přitom převést až 50 % příjmů a výdajů, zatímco na ostatní osoby max. 30 %, přičemž omezení jsou i absolutní a to 540 000 Kč za rok u manželky/manžela, respektive 180 000 Kč u ostatních členů domácnosti.

Povinnosti

Spolupracující osoba, nejčastěji například zaměstnaná s nízkými příjmy, nemusí mít k takové spolupráci živnostenský list, přesto má podobné povinnosti jako plnohodnotná OSVČ. Musí tedy svoji činnost ohlásit na FÚ, OSSZ a ZP. Po skončení kalendářního roku také musí odevzdat daňové přiznání a přehledy. Pokud půjde o činnost vedlejší, nemusí platit zálohy a do určité výše převedeného zisku (pro rok 2015 to bude 63 685 Kč) ani sociální pojištění za celý rok.

Výhody

Jak už vyplývá z předchozích odstavců, výhodou může být úspora, a to ve dvou případech. Zaprvé, když spolupracující osoba nevyčerpá ve své hlavní činnosti všechny daňové slevy, tedy například slevu na poplatníka, nebo za životní/důchodové spoření. V takovém případě se tato nevyužitá částka promítne v daňovém přiznání a oproti situaci, kdy by daňové přiznání podávala pouze OSVČ, bude odvedená daň nižší.

Druhým případem je převedený zisk nižší než stanovená hranice pro daný rok (2015=63 685 Kč). Při příjmech OSVČ 1 000 000 Kč jsou (časté) paušální náklady 600 000 Kč, zisk je tedy 400 000 Kč - v takovém případě se vyplatí převést až 15 % na spolupracující osobu, která má v takovém případě příjmy 150 000 Kč a výdaje 90 000 Kč - se ziskem 60 000 Kč tedy neplatí žádné sociální pojištění, čímž domácnosti ušetří skoro 9 000 Kč (14,6 % ze zisku).

 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 11.5.2015   |   Zobrazeno: 1442x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)