Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zaměstnanec nebo OSVČ, co se víc vyplatí?

Zaměstnanec nebo OSVČ - výhody živnosti a práce na HPP

Možná trochu ožehavá otázka, protože tam kde si zákoník práce žádá uzavření pracovního poměru, by nemělo docházet k jeho záměně za volnější vztah mezi firmou a osobou samostatně výdělečně činnou. Přesto se to děje, respektive existují případy, kdy mají zaměstnavatel i zaměstnanec na výběr – jaká forma spolupráce se v takovém případě vyplatí víc? Zleva uslyšíte jedno, zprava druhé, ale nic není černobílé a souboj zaměstnanec vs. živnostník není dopředu rozhodnutý.

 

Přečtěte si také

OSVČ zálohy 2015

Jak začít podnikat

Platové tabulky 2015

 

Na tento problém se můžeme podívat ze dvou stran. První je pohled zaměstnavatele, druhá pak zaměstnance/OSVČ. U obou se najdou výhody i negativa. Nejprve se podíváme na to, jak tuto situaci nejspíše vnímá zaměstnavatel.

Zaměstnavatel může nabídnout víc

Hlavním motivem pro využití pracovníků ochotných svému zaměstnavateli fakturovat je to, že jim může nabídnout více peněz. Pokud se podíváme na hrubou mzdu 25 000 Kč, tak zaměstnanec z ní dostane 19 295 Kč, ale náklady zaměstnavatele (superhrubá mzda) jsou ve skutečnosti 33 500 Kč. 14 tisíc tedy dostal stát a 19 tisíc zaměstnanec. Při spolupráci s OSVČ by mohl „zaměstnanci“ poslat celých 33 500 Kč, přičemž OSVČ by z toho odvedla nějaké 4 000 Kč na sociálním a zdravotním pojištění, a zbylo by mu tedy více než 29 000 Kč. Zatímco tedy zaměstnavatel za pracovníka zaplatil stejně, zaměstnanci se zvedla mzda o 10 000 Kč. Asi chápete, že taková suma už znamená u pracovníků s v podstatě průměrnou „hrubou“ mzdou už docela silnou motivaci.

Dalším plusem pro zaměstnavatele je nulová starost se mzdou a dalším zařizováním, kterého je kolem kmenových zaměstnanců firmy opravdu hodně.

Nevýhody pak vyplývají z toho, že je vztah mezi OSVČ a firmou mnohem volnější, takže zaměstnanec může kdykoliv zmizet za lepším. Na druhou stranu to může být i výhoda v případě, kdy chce partnerství ukončit narychlo firma. Kromě případných dalších uzavřených smluv jí v tom nic nebrání, stačí přestat odebírat služby od OSVČ.

Zaměstnanec má více peněz, ale co budoucnost

Pokud vás zajímá pouze pohled zaměstnance, přečtěte si předcházející pasáž. Ano, OSVČ si může přijít na výrazně víc peněz než zaměstnanec, při zachování nákladů zaměstnavatele. Není to ale zadarmo. Placená dovolená, nemocenská, solidní důchod, hypotéka? Spíše těžko. Ale pro případ pracovní neschopnosti si lze přispívat, dovolenou bohatě vynahrazují vyšší příjmy (lze si dát pauzu a být na dovolené neplacené) a důchod vám teď stejně nikdo slušný neslíbí (vy si však na něj už teď můžete šetřit, byť inflace asi k vašim úsporám nebude zrovna shovívavá).  OSVČ si také musí řešit odvody zdravotního a sociálního pojištění, podávat daňové přiznání a celkově se chovat výrazně samostatněji než zaměstnanec.

Neblednou však všechny tyto drobné problémy v porovnání s penězi, kterých je výrazně víc? Jak u koho, proto také rozdíly mezi OSVČ a zaměstnanci existují. Pokud tedy máte možnost zaměstnávat, nebo se nechat zaměstnat v obou těchto formách vztahu, musíte si nejprve zodpovědět, co jste za člověka a co od života respektive svého zaměstnání chcete. Jsou to jistoty, nebo lepší peníze? Je to iluze bezpečí nebo samostatnost a zodpovědnost za svůj život? 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 25.5.2015   |   Zobrazeno: 3754x

Komentáře

krtek20.08 02:10

supr článek, vystihuje to přesně

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)