Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vše o nemocenské na jednom místě

Pracovní neschopnost a nemocenská 2013

Neschopenka jednou za čas postihne většinu zaměstnanců a dokonce i spoustu živnostníků, kteří si platí dobrovolné pojistné. Jaká jsou pravidla, jaké jsou výše nemocenské, co vás čeká, když vás nezastihne kontrola doma v posteli?

Obecně

Často slýcháváme, že vzít si neschopenku je hloupost – lidé raději vybírají dovolenou, aby nepřišli o peníze, i když ta k tomu není vůbec určena (stonání rozhodně není odpočinek a načerpání sil, naopak!). Přesto, k léčení slouží dočasná pracovní neschopnost, na kterou má každý zaměstnanec nárok po vystavení neschopenky lékařem.

Přečtěte si také:

Změny v nemocenské 2014

Nový občanský zákoník očima zaměstnavatelů a zaměstnanců

Výše zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ

První tři dny nemoci je zaměstnanec doma úplně bez nároku na náhradu mzdy, což je jeden z důvodů, proč se lidé snaží „drobnosti“ jako je chřipka přechodit, nebo vyležet po čas „dovolené“, o víkendu, nebo u kombinace obojího v podobě prodlouženého víkendu. Jakkoliv je to zcestné, je to i zcela pochopitelné, protože 3 dny znamenají hodně peněz, obzvlášť, když ani potom to není příliš růžové.

Od čtvrtého do jednadvacátého dne je na tahu zaměstnavatel, který proplácí takzvanou náhradu mzdy. Při hrubé mzdě kolem 20 000 Kč měsíčně je denní nemocenská cca 500 Kč. Jelikož jde o náhradu mzdy, dostáváte ji pouze za dny pracovní. Pro výpočet nemocenské se používají takzvané redukční hranice. Zjednodušeně řečeno – do průměrné mzdy (cca 25 000 Kč) výše náhrady mzdy sice neodpovídá mzdě samotné, ale ještě to není tak zlé. Nad tento výdělek ale nastupuje už druhá redukční hranice, která zvyšování nemocenské zásadně brzdí. Nad hrubý příjem 37 000 Kč měsíčně už jde pouze o zvyšování symbolické.

Následně je to ale úplně jinak, protože od dvaadvacátého dne pracovní neschopnosti vyplácí nemocenskou stát s takzvanou dávkou nemocenského pojištění. Tato dávka je nižší, u našeho příklad vychází na cca 350 Kč, ale zato se vyplácí za každý kalendářní den. U platu kolem oněch 20 000 Kč je to tedy vlastně jedno – 7*350 je takřka to samé jako 5*500.

Ve zkušební době

Nemocenská ve zkušební době, prostě a jednoduše, znamená její prodloužení o dobu strávenou na neschopence. To je zejména pro ochranu zaměstnavatele, který nemůže dát výpověď zaměstnanci v ochranné době (tedy i v době nemocenské), a také z logiky věci, kdy při delší nemoci by zkušební doba nenaplnila svůj smysl, tedy oboustranné vyzkoušení spolupráce mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Ve výpovědní lhůtě

Zde je to podobné jako u zkušební doby, ale naopak namířeno spíše pro ochranu zaměstnance. K prodloužení výpovědní lhůty ale dojde pouze za předpokladu, že pracovní neschopnost trvá i po skončení originální výpovědní lhůty. Ta začne běžet opět po konci ochranné doby, tedy po uschopnění zaměstnance, a je prodloužena o počet dnů, které strávil zaměstnanec na neschopence po čas původní výpovědní lhůty. Zaměstnanec má právo toto prodloužení odmítnout, ale zaměstnavatel nikoliv.

Příklad: Pan Novák dostal výpověď  15.1.2013 a od 1.2.2013 mu začala běžet dvouměsíční výpovědní doba. Jenže pan Novák 1.3.2013 onemocněl a měl neschopenku až do 10.4.2013 (důležité je, že déle, než do 31.3.). Následně tedy 11.4.2013 opět nastoupil do práce, protože se mu začalo běžet oněch 31 dnů výpovědní doby, které strávil na neschopence. Jeho pracovní poměr tak skončí až 11.5.2013.

Dohody

U DPP a DPČ platí obdobná pravidla, avšak s několika výjimkami. Na nemocenskou máte nárok pouze v případě, že se účastníte nemocenského pojištění, což znamená u DPP měsíční hrubý výdělek nad 10 000 Kč.

Dále je dobré mít alespoň teoretické rozvržení práce do směn zakotvené v DPP, či DPČ, aby bylo možné určit, na jakou náhradu mzdy má zaměstnanec nárok v prvních 21 dnech pracovní neschopnosti.

OSVČ

„Nic moc“ nemocenské pojištění mají k dispozici OSVČ. Největší nevýhodou je fakt, že dostávají až peníze od 22. dne pracovní neschopnosti, protože náhrada mzdy od zaměstnavatele u nich nepřichází v úvahu. Zároveň si musejí platit dobrovolné nemocenské pojištění, které činí 2,3 % z vyměřovacího základu důchodového pojištění. Podle výše tohoto pojištění je pak vypočtena denní dávka, která činí maximálně 817 Kč při měsíční platbě pojistného 1 729 Kč.

Přilepšit si můžete komerčním pojištěním

Pro každého zaměstnance i OSVČ (pro ty zejména) může být zajímavou možností, jak si přilepšit po dobu nemoci, komerční pojištění denních dávek při pracovní neschopnosti. Zde je možné se dostat na proplacení nemoci už od 14. dne pracovní neschopnosti, avšak většina pojišťoven je ochotna pouze dorovnat výpadek příjmu, takže bez potvrzení se neobejdete (do určité výše zpravidla potvrzení o příjmu, nebo daňové přiznání vyžadovány nejsou).

Nemocenská po rodičovské dovolené

Po rodičovské dovolené lze nastoupit na nemocenskou, pro jejíž výpočet se použije stejný příjem, který se použil pro výpočet peněžité podpory v mateřství. To je výhodné zejména pro ty maminky, které jsou doma s dvěma dětmi po sobě a návrat na pár měsíců do pracovního poměru by pro ně byl spíše rizikem a zátěží.

Pozor na kontroly

V Zákoníku práce a paragrafu 301a je nově stanoveno, že lze zrušit pracovní poměr ze strany zaměstnavatele, pokud dojde k závažnému porušení režimu dočasně práce neschopného. Jde hlavně o porušení doby vycházek, kterou vám stanoví lékař. To platí pro prvních 21 dnů nemoci, kdy by takové porušení režimu de facto přímo porušovalo zaměstnavatele, který vám vyplácí náhradu mzdy. Více už v tomto článku.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 20.5.2013   |   Zobrazeno: 52192x

Komentáře

Eva22.08 10:06

Dobrý den,chci se zeptat do jakého datumu v měsíci mi musí být vyplacena nemocenská?

Admin22.08 18:30

Dobrý den,

to je různé, ale s největší pravděpodobností by vám měla přijít v druhé polovině měsíce.

Péťa23.08 10:56

Dobry den musím mít papír od doktora, abych mohla zadat mého zaměstnavatele o pracovní dobu doma. Děkuji

Simona16.06 23:56

Dobrý večer, mám dotaz poprvé jsem si vzala marodní a nevím jestli mě zaměstnavatel neošidil pracuji od neděle do středy 9.67 hodin a zaměstnavatel mi zaplatil pouze 5dnů.1.5 jsem ještě byla v práci a měla jsem noční druhý den jsem nastoupila na operaci a marodní jsem skončila 26.5.Děkuji za odpověd'.

Libuše24.08 13:36

Dobrý den,

měla na Vás takový dotaz nastoupila jsem po rd zpět k bývalému zaměstnavateli a zjistila jsem, že jsem opět těhotná, vzhledem k tomu, že má práce je nevhodná pro těhotné musím jít na nemocenskou, mám ale ještě jednu práci, kterou mám na DPP a docházím tam jen na pár hodin týdně , chci se zeptat jestli tuto práci, kterou mám na DPP můžu nadále vykonávat ikdyž budu na nemocenskou u svého hlavního zaměstnavatele.
děkuji

Admin26.08 11:05

Dobrý den,

záleží na tom, jaký bude léčebný režim nařízený lékařem. Pokud ho neporušíte, můžete pokračovat ve vykonávání DPP.

Jarmila26.08 23:31

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na nemocenskou pokud mě byl pracovní poměr ukončen ve skušební době a já jsem onemocněla třetí den po tomto ukončení.Pracovní poměr trval 3měsíce. Děkuji

Admin27.08 12:54

Dobrý den,

ano, ochranná lhůta je 7 dnů. Jen vám bude nemocenská vyplácena až od 21. dne, protože do té doby by vám náležela náhrada mzdy od zaměstnavatele, na kterou už ale nárok nemáte.

Pavla02.09 17:14

Dorý den,ukončila neschopnost po pracovním úrazu kolene .Po týdení zátěži v zaměstnání koleno opět bolí. Mohu opakovaně marodit na stejnou diagnozu a jak se bude vypočítávat nemocenská.Dekuji.

Admin03.09 08:54

Dobrý den,

poraďte se s lékařem, ale problém by to být neměl. Nemocenská se bude počítat stále stejně, z vašeho denního vyměřovacího základu za posledních 12 měsíců, kam se ale nepočítají dny v nemoci, které by jinak vyměřovací základ snižovaly.

PETRA10.09 20:19

dobry den,
mam na Vas velkou prosbu.Dostala jsem vpoved ze strany zamestnavatele pro nadbytecnost s dvoumesicni vypovedni lhutou.Vypovedni doba jiz zacala bezet 1.9. a ma koncit 31.10. Ve vypovedni lhute bych chtela nastoupit na nemocenskou a byt na ni celou dobu vypovedni lhuty.1.11. ma novou praci a proto se ptam zda se musi nahrazovat dny nemocenske cerpane ve vypovedni lhute.Vim ze z me strany mohu odmitnout ale nevim jakou formou a zdali k tomu potrebuji souhlas zamestnavatele.Moc dekuji za odpoved a preji prijemny den

Admin11.09 12:14

Dobrý den,

zaměstnavatel nemusí s odmítnutím prodloužení souhlasit. Písemná forma bude samozřejmě nejlepší.

Libuše16.09 13:19

Dobrý den, prosím Vás měla bych takový dotaz, mám výpovědní lhůtu ,která mi začala běžet od 1.9. a končí 31.10. ,zajímá mě když bych šla koncem října na nemocenskou jestli mi ještě zaměstnavatel bude platit prvních 21 dnů nebo už ne když vlastně už nebudu mít naplánované směny.

Admin17.09 13:02

Dobrý den,

po dobu trvání pracovního poměru ano. Musíte si také uvědomit, že tím by se i prodloužila vaše výpovědní lhůta (lze odmítnout z vaší strany), takže by váš pracovní poměr trval až do konce pracovní neschopnosti a poté ještě tolik dní, kolik jste nestihla z výpovědní lhůty odpracovat.

renata31.05 07:18

Dotaz a kdyby paní byla na nemocenské a ukončila ji pár dní před uplynutím vypovední lhuty a šla na těch pár dní o práce nic by se neprodlužovalo a ona by svuj pracovní poměr skončila k 31.10.???děkuji

Lucie18.09 14:21

Dobrý den, jsem v PN od 19.8. kvůli komplikacím v těhotenství. 9.9. jsem podstoupila revizi dělohy z důvodu špatně se vyvýjejícího plodu. Paní Dr. na gynekologii mě i nadále nechala celé "čestineděli" v PN, tzn. do 21.10. Mohu v této době odjet na 4 mimo trvalé bydliště a jaké jsou podmínky? Můj zdravotní stav to již dovoluje. V případě delší PN ....cca půl roku, jak často se o tyto změny může zažádat? Děkuji za odpověď

Admin20.09 12:36

Dobrý den,

vše záleží jen na tom, jaký režim vám nařídil lékař, proto se musíte na všem dohodnout s ním.

Mause19.09 13:54

Dobrý den, potřebovala bych se poradit. Jsem na rodičovské dovolené, 23.10. mi končí a zaměstnavatel mi chce dát výpověď pro nadbytečnost. V jakém případě lze nastoupit na nemocenskou a lze to vůbec když jsem nic neodpracovala? A nastupovala bych na nemocenskou hned 24.10.? Musím v tomto případě podepsat výpověď?Nebo jí podepíšu až domarodí?Děkuji za odpověď

Admin20.09 12:55

Dobrý den,

doporučujeme spíše jít do zaměstnání, než na nemocenskou, alespoň pak budete mít vyšší podporu v nezaměstnanosti.

tomAtom07.10 03:49

Dobrý den
chtěl bych se zeptat:poté,co 2.den po skončení zkušební lhůty,když mám řádnou smlouvu a nastoupím na nemocenskou,tak jestli můžu podat výpověď-(léčba trvá cca 2-3 měsíce) s tím,že dostanu řádnou nemocenskou a zároveň po vyléčení budu normalní nezaměstnaný bez nějakých pracovních náhrad k,v té době už snak k minulému zaměstnavateli..? Děkuji mnohokrát za odpověď..:-)

Admin07.10 13:28

Dobrý den,

budete muset písemně odmítnout právo na prodloužení výpovědní lhůty.

Lucie11.10 09:46

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.V červenci jsem se vrátila do zaměstnání po 3 letech RD.Měla jsem smlouvu na dobu neurčitou.Po návratu jsem dostala opět smlouvu na dobu neurčitou,ale na jiné pozici s nižším platem.Od září jsem na nemocenské-rizikové těhotenství.
Z čeho se mi teď tedy bude počítat nemocenská?
Děkuji za odpověď.

Admin14.10 12:32

Dobrý den,

z nového příjmu.

Šárka16.10 16:07

Dobrý den,chtěla bych se zeptat K 1.10 jsem podala dvouměsíční výpovědní lhutu,ale ted jsem na nemocenské bude semi o to prodlužovat výpověd.Děkuji za odpověd

Admin16.10 18:56

Dobrý den,

prodlužovala by se v případě, že byste byla v PN i po vypršení výpovědní lhůty. Toto prodloužení ale můžete vždy odmítnout.

Jitka17.10 11:16

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda v případě, kdy je člověk zaevidován na účadu práce a nepobírá dávky (podporu v nezaměstnanosti), a v této době zároveň onemocní - má nárok na výplatu nemocenských dávek?
Děkuji za odpověď.

Admin17.10 12:33

Dobrý den,

nemá.

Martina17.10 15:24

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, od kteérého dne pracovní neschopnosti provádí správa sociálního zabezpečení kontrolu dodržování režimu? Je to až od 22.dne od kterého i nemocenskou vyplácí?
Děkuji za odpověď

Admin18.10 12:18

Dobrý den,

kontrola na vás může přijít naprosto kdykoliv a může jít i o kontrolu od zaměstnavatele.

Tereza21.10 22:59

Dobrý den,

v práci jsem musela podat výpověd, ale chtěla jsem se domluvit na dohodě, protože už nemám kde bydlet a musím se odstěhovat k rodičům 80km daleko, ale zaměstnavatel mi na dohodu nepřistoupil a tak jsem musela podat výpověd s dvouměsíční výpovední dobou, ale hned druhý den po podané výpovědi jsem šla marodit s akutní bronchitidou. Pokud nemoc bude trvat celé dva měsíce co je výpovědní doba která končí k 31,12 a já byla od 1.1 uschopněná tak už do práce na ty dva měsíce nemusím ne?

Admin22.10 09:58

Dobrý den,

budete muset odmítnout prodloužení výpovědní lhůty, pak opravdu pracovní poměr skončí 31.12.

Hanka22.10 17:15

Dobrý den , mám dotaz.
Před 6lety jsem nastoupila do práce jenže po zkušební době jsem zjistila , že jsem těhotná, ale zaměstnavateli jsem to neřekla... Doktor mne okamžitě nechal doma , protože jsem dělala jako servírka... Jenže pak jsem otěhotněla znova, takže jsem doma už 6let... Za 14dní mi končí RD a teď nevím jak mám postupovat, protože jsem se mezitím i přestěhovala a dojíždět nemohu ... Když jsem volala své šéfové, tak mi řekla , že nemám nárok na nic a že jí mám podat výpověď dohodou... Mám vůbec nárok na něco? Byla jsem po zkušební době a už jsem měla prodlouženou pracovní smlouvu.... Děkuji

Admin23.10 13:06

Dobrý den,

jelikož váš pracovní poměr stále trvá, můžete do práce normálně přijít, k dohodě vás nutit nemůže. Tím si zároveň zajistíte to, že budete mít podporu vypočítanou z vašeho příjmu.

Jestli je to pro vás ale opravdu nemožné, můžete přistoupit na dohodu a budete mít nárok na minimální podporu v nezaměstnanosti vypočítanou z průměrné mzdy v národním hospodářství, což je 2600-3600 Kč měsíčně.

Karel22.10 18:11

Dobrý den,
podal jsem jako zaměstnanec výpověd k 30.9. tzn. běží 2 měsíční výpovědní lhůta (do 30.11).
Mám pár dní zbývající dovolené a jsem v pracovní neschopnosti. Pokud bych byl v pracovní neschopnosti až do konce měsíce listopadu(30.11.), musí mi zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou? Předpokládám, že ano, ale raději se ujištuji.

Admin23.10 13:09

Dobrý den,

ano, musí.

hana23.10 13:11

dobry den mela jsem uraz a jsem na nemocenske od 28.8.dostanu vyplacene nejake penize za mesic zari od OSSZ nebo jen od zamestnavatele?Dekuji hanka

Admin23.10 13:13

Dobrý den,

měla byste dostat i nemocenskou od 21. dne pracovní neschopnosti.

Martin24.10 20:11

Dobrý den pročetl jsem zde dotazy ale mou momentální situaci jsem nenašel tak bych se rád zeptal. Mám pracovní smlouvu na půl roku která mi končí 31.10. a jsem na neschopence. Zaměstnavatel mi smlouvu neprodlouží tak se chci zeptat jestli mám nárok na nemocenskou i po 31.10. ? Jsem již měsíc na nemocenské tudíž mě již platí stát ale bude i po ukončení smlouvy? Děkuji

Admin25.10 10:17

Dobrý den,

ano, bude i nadále.

Josef29.10 19:38

Mám dotaz, jak se platí nemocenská při nepřetržitém provozu, kdy se pracuje i v sobotu a neděli?

Admin30.10 10:27

Dobrý den,

nemocenská se platí za každý a náhrada mzdy od zaměstnavatele samozřejmě podle reálného rozvržení pracovní doby.

Lidka30.10 10:19

Dobrý den, prosím o info, jestli je ze zákona povinné, aby nemocnice, kde jsem byla cca 6 měsíců hospitalizovaná, uváděla na neschopence pro zaměstnavatele diagnozu? Nespadá tohle pod ochranu osobních údajů či lékařské tajemství? Děkuji za odpověď.

Admin30.10 11:25

Dobrý den,

takový údaj by na neschopence pro zaměstnavatele neměl být uveden, respektive nesmí být, zaměstnavatel nemá na tuto informaci nárok, leda s vaším svolením.

Eva V.31.10 11:13

Dobrý den, dostala jsem výpověd´z nadbytečnosti končím 31.11 a 3.12 jsem objednaná na operaci s rukou ,mám se přihlásit na pracovní úřad nebo nemám? Děkuji za odpověd´,krásný den.

Admin31.10 11:17

Dobrý den,

ano, zažádejte i o nemocenskou, která vám bude vyplácena od 21. dne pracovní neschopnosti.

Lucie13.11 15:01

Dobrý den, 28.10. jsem podala výpověď, tedy od 1.11 do 31.12. mi běží 2měsíční výpovědní lhůta. Odpracovala jsem v měsíci listopadu 6pracovních dnů a od 10.11 jsem na nemocenské. Zaměstnavatel mi teď vyhrožuje, že si budu muset dny strávené na nemocenské nadpracovat. Od 1.1.2014 mám novou práci. Když budu na nemocenské do konce výpovědní doby, t.j. do 31.12. znamená, že nebudu moci nastoupit do nového zaměstnání a budu si muset nadpracovávat dny, které jsem byla v pracovní neschopnosti.

Admin14.11 10:14

Dobrý den,

to je samozřejmě hloupost, nic nadpracovávat nemusíte. Ano, je tu možnost prodloužení výpovědní lhůty, která je dokonce automatická, když jste v PN i po skončení výpovědní lhůty, ale tu lze odmítnout. Odmítněte, písemně a/nebo před svědky toto prodloužení a budete mít klid.

Katka cechlova16.05 20:38

Dobrý den,
nerada Vás obtěžuji ,ale jsem bezradná a nejsem si jista kam se obrátit,mám totiž podobný,ne-li stejný problém jako jste měla Vy a ráda bych věděla jak dopadl Váš případ-podola jsem k 1.5 2014 dvouměsíční výpovědní lhůtu a od 14.5. jsem v pracovní neschopnosti,následně mi zaměstnavatel vyhrožuje ,že dny v neshopnosti budu muset nadpracovat i po skončení výpovědní lhůty.Prosím na co mám tedy právo,stačí písemné odmítnutí,nebo my vemou zbývající dovolenou,vážně nevím.....děkuji Vám za radu.
S pozdravem KatkaC.

Lenka19.11 18:22

Dobrý den,
trochu se ztrácím co se týče jak dlouho platí zaměstnavatel?Říká se že 3 dny nic a pak 14 dní podnik,ale tady píšete že zaměstnavatel platí od 4 do 21dne...tak jak to je?Já třeba marodím 14.10.-29.11.Mám vycházky od 12-16 hod,ale nemůžu za rodinou která bydlí 80 km daleko,je možné po předem domluveném termínu se z doktorem domluvit aby to schválil?Moc děkuji

Admin20.11 10:19

Dobrý den,

pravidlo je, že první tři dny nic. A zatím platí, že do 21. dne platí zaměstnavatel (ale jde jen o přechodné pravidlo, normálně to bylo do 14. dne).

Aneta19.11 18:41

Dobrý den,

dobrý den, psala jsem již dotaz na jiném fóru, ale sem se to hodí více. Měla jsem pracovní úraz a jsem na neschopence. Mohu podat výpověď ze zaměstnání? Předpokládám, že se mne týká 2 měsíční výpovědní lhůta, která se však nebude prodlužovat o dobu v pracovní neschopnosti (není ani žádoucí)- PN zřejmě ukončím v době trvání výpovědní lhůty. Druhý dotaz je jak to je s náhradami v případě pracovního úrazu? Děkuji laskavě za odpověď..

anonym21.11 08:42

Dobrý den,

do 30.11. mi běží výpovědní lhůta, ale teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Když bych počítala s tím, že termín porodu budu mít až 28.7., nesplním lhůtu 180 dní ochranné doby. Kdybych teď nastopila na měsíc na neschopenku, znamenalo by to, že by se pracovní poměr o měsíc prodloužil a já bych se tudíž vešla do ochranné doby?

Admin21.11 10:25

Dobrý den,

je to ještě jinak, váš pracovní poměr teď již neskončí (leda byste si to výslovně přála), protože výpovědní lhůta v těhotenství neplyne. Oznamte to svému zaměstnavateli. :-)

yva24.11 05:15

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,Odpracovala jsem pul směny a dostala jsem výpověd dohodou,V ten samy den jsem take nastoupila nemocenskou /24.9 2013,Takže byvaly zaměstnavatel mi vzkazal ,že prvních 22 dnů mi nikdo neproplatí až po22dnech okresní sprava,Je to tak spravně,nebomám nárok od začátku,Děkuji za odpověd

Admin25.11 12:19

Dobrý den,

je to tak správně.

Lucie24.11 14:41

Dobrý den,
dne 25.9.2013 jsem podala výpověď z pracovního poměru,která byla přijata a podepsaná šéfem, tudíž mi teď do 30.11.2013 běží 2měsíční výpovědní(jak sám i šéf na mé výpovědi písemně potvrdil), ale bohužel jsem od pondělí 11.11.2013 na nemocenské, která bude trvat déle než do 30.11.2013. Můj šéf mi vyhrožuje, že budu muset naddělat dobu, kterou jsem strávila na nemocenské, je to pravda?A mám se k 1.12.2013 hlásit na ÚP nebo až při zkončení nemocenské?
Děkuji za Vaší odpověď

Admin25.11 12:21

Dobrý den,

to po vás požadovat nemůže, vy ale musíte odmítnout prodloužení výpovědní lhůty, ke kterému by automaticky došlo.

Na ÚP se můžete nahlásit až po skončení pracovní neschopnosti.

Lucie28.11 14:43

Dobrý den,
tak dnes jsem do práce odvezla a vlastnoručně předala vedení odmítnutí prodloužení výpovědní lhůty a bylo mi řečeno, že mi to nepodepíši. Takže asi neudělám nic a budu si to muset naddělat je to tak?
Děkuji za Vaší odpověď

Admin29.11 09:35

Dobrý den,

to je hloupost, zaměstnavatel nemusí nic podepisovat, nezáleží to na něm, je to jen a jen na vás. Vy jste mu to oznámila a to samo o sobě stačí k tomu, aby se výpovědní lhůta neprodlužovala. Jestli něco, tak to oznámení můžete poslat ještě doporučeně poštou.

Petr25.11 20:37

Dobry den,
v rijnu jsem dostal vypoved z duvodu ruseni mista (tedy k poslednimu prosinci koncim). Dlouhodobe se navstevuji lekare kvuli bolestem zad (ale chodim do prace). Lekar me pri posledni navsteve chtel nechat doma a dalsi navsteva je planovana na 19.12. Pokud by mi neschopenku opet nabidl a ja nastoupil nemoc, a ta bude trvat jak pri posledni lecbe 6 tydnu, bude mi zamestnavatel vyplacet nahradu mzdy i po 1.1.2014 nebo mi za leden budou vyplaceny pouze penize od statu (az uplyne 21 dni od zacatku nemoci - do te doby v lednu nedostanu nic) a po uschopmemi pujdu jeste na 12 dni do prace?
Dekuji za Vasi odpoved

Admin26.11 09:20

Dobrý den,

Běžný případ (automatické prodloužení výpovědní lhůty)
1) 19,20 a 21 prosince byste nedostal nic
2) v běžném případě byste pak pobíral do 21. dne nemoci náhradu mzdy
3) poté dávky od státu
4) po skončení PN byste odpracoval zbývající cca 2 týdny
5) po skončení pracovního poměru byste se zaregistroval na ÚP

Pokud odmítnete prodloužení výpovědní lhůty:
1) stejné
2) náhradu mzdy budete pobírat pouze do 31. prosince
3) pracovní poměr skončí 31. prosince
4) od 21. dne dávky od státu
5) po konci PN se zaregistrujete na Úřadu práce

Petr26.11 20:57

Aby se v pripade nemoci vypovedni lhuta prodlouzila, nemusim podnikat zadny krok, automaticky se vypovedni lhuta prodlouzi a nahradu mzdy budu pobirat i v lednu? Z toho mi vyplyva, ze odmitnouti prodlouzeni vypovedni lhuty MUSI byt ucineno v prosinci, pozdeji nelze. Rozumim tomu spravne?
Dekuji za Vasi odpoved

Admin27.11 08:12

Dobrý den,

nejsme si jistí, ale určitě je to vhodné a logické, rozhodně tím nic nezkazíte.

Ota04.12 09:34

Dne 29.10.2013 v době mé pracovní neschopnosti jsem podal zaměstnavateli výpověď z prac.poměru ke dni 31.12.2013. Zaměstnavatel výpověď převzal dne 30.10.2013, ale odepsal mi, že s ní nesouhlasí a že ji bude řešit po mém návratu do práce. Já na termínu výpovědi trvám. Skončí mi prac. poměr 31.12.2013 když budu stále v pracovní neschopnosti a musím mu můj nesouhlas s prodloužením výpovědní lhůty zaslat písemně? Mám požadovat zápočtový list 31.12.2013 nebo dokdy mi ho musí zaměstnavatel předat? Musím se hned po 1.1.2014 přihlásit na pracovním úřadu, když budu stále nemocný? Děkuji

Admin04.12 10:18

Dobrý den,

1) pokud odmítnete prodloužení výpovědní lhůty, tak opravdu skončí 31.12.
2) vše je lepší řešit písemně a doporučeně poštou, aby byl důkaz, že k tomu opravdu došlo, ale přesnou podobu tohoto odmítnutí jsme nenašli
3) ano, zápočtový list vám musí zaměstnavatel předat ihned po skončení pracovního poměru
4) ne, na ÚP se zaevidujete až po skončení pracovní neschopnosti

Pokud váš zaměstnavatel bude dělat problémy, můžete se obrátit na inspekci práce, v extrémním případě na soud.

Zuzana05.12 10:47

Dobrý den,
onemocněla jsem ve výpovědní lhůtě a nemoc trvá už 3.měsíc. Pracovní poměr tedy trvá? Budu mít nárok na dovolenou i za ty 3 měsíce na nemocenské? Děkuji.

Admin05.12 11:20

Dobrý den,

pracovní poměr stále trvá, leda byste odmítla prodloužení výpovědní lhůty. Dovolená se krátí pouze v případě pracovní neschopnosti alespoň 100 dnů.

zdeňka05.12 20:56

Dobrý den,
můžete mi prosím vysvětlit podle jakého zákona zaměstnavatel nevyplácí náhradní dobu/nemoc/ a tvrdí, že když nebyl zaměstnanec nemocen 21 dní tak se náhradní doba od zaměstnavatele nevyplácí. Zaměstnavatel to odůvodnil tím, že když bude neschopen práce celých 21 dní tak mu bude neschopnost zaplacena. Není ve výpovědní lhůtě ani po skončení pracovního poměru, je jeho zaměstnanec na dobu neurčitou.

Admin06.12 10:21

Dobrý den,

váš zaměstnavatel si asi špatně vyložil zákon. Neplaceny jsou pouze první tři dny.

Iveta17.12 12:03

Byla jsem donucena dát výpověď dohodou,k 31.10. 28.10 jsem byla uschopnena.Kdy mám nárok na proplacení nemocenské?Řekly mi že až 25.12,to je ale svátek děkuji

Admin17.12 12:58

Dobrý den,

jestliže jste dodala všechny podklady, připadá nám to pozdě. Nevidíme důvod, proč by neměla být nemocenská proplacena už v listopadu.

Lída17.12 13:46

Dobrý den,
pracovnice má smlouvu do 31.12.13. Od 12.12. má neschopenku a nemoc bude pokračovat celý leden. My ji budeme platit do 31.12. náhradu, 1.1.nedostane nic a nemocenské dávky dostane od 2.1.2014. Je to tak správně?
Děkuji.

Admin17.12 17:07

Dobrý den,

přesně tak.

iveta17.12 15:21

Dobrý den. Měla bych jeden dotaz. V říjnu 2013 jsem podala výpověď z pracovního poměru. Od 1.11.2013 do 31.12.2013 mi plyne 2 měsíční výpovědní lhůta, ale od listopadu 2013 jsem na rizikovém těhotenství a doktor mi říkal, že na neschopence budu až do porodu. Tak jsem se chtěla zeptat jak to bude s nemocenskou a se sociálním a zdravotním? Děkuji za odpověď.

INA22.12 20:30

Dobrý den.Dne 31.12.mi skončí pracovní poměr pro nadbytečnost,který jsem uzavřela se zaměstnavatelem dohodou.
Mám zdravotní problémy,jež budu muset řešit pracovní neschopností.Budu-li nemocná třeba od 3.1.bude se mi nemocenská vypočítávat z příjmu ze zaměstnání? Děkuji

Admin23.12 11:48

Dobrý den,

ano.

Petra30.12 19:22

Dobrý den,
pročetla jsem si všechny komentáře, které tu jsou a nejsem si jistá, zda jsem vše pochopila správně. Proto prosím o odpověď. Podala jsem v zaměstnání výpověď - domluvila jsem se se zaměstnavatelem, že ze zdravotních duvodu nemužu dále vykonávat svou pracovní pozici. Lékaři mi zjistili odvápněnou páteř, kyfosu a skoliozu. Tudíž nemohu nadále vykonávat fyzicky náročnou práci v supermarketu. Výpověď jsem podala ke 31.12.2013, kdy jsem slíbila, že ještě na prodejně zustanu, než si najdou za mě náhradu /pracovala jsem ve vedení prodejny jako Store manažer - vedoucí obchodu/. Bohužel ale muj organismus tuto nálož již po několika letech dřiny nevydržel a já jsem v PN od 13.10.2013 Už teď vím, že na PN budu minimálně do 30.1.2014. Pokud jsem tu správně pochopila z komentářu:

1/ PP mi končí až lékařka uzná, že je vhodné ukončit PN a jít do nového zaměstnání a já odevzdám konec PN bývalému zaměstnavateli.

2/Musím zaměstnavateli doručit list s tím, že si nepřeji, aby byl muj PP prodloužen o dobu trvání mé prac. neschopnosti? Do zaměstnání se vzhledem k mým zdravotním obtížím opravdu ani na ty 2 měsíce vrátit nechci.

3/ na ÚP se mám hlásit až po skončení PN, pokud si nenajdu zaměstnání - což momentálně nehledám, jelikož nevím, kdy se vubec budu moct do nějakého zaměstnání vrátit.

4/ na konci měsíce se odevzdává lístek na peníze, ten mám stále odevzdávat zaměstnavateli, jako to bylo doposud?

5/ mám ještě 14 dní letošní dovolené, kdy mám nárok na proplacení této dovolené? Okamžitě po skončení PP? Který je tedy 31.12.2013 a nebo až po skončení PN?

děkuji moc za odpovědi na mé otázky
Borčanyová

Benda02.01 15:55

Dobrý den, od 1.1.2014 jsem nezaměstnaný, pracovní poměr se mnou zaměstnavatel ukončil dohodou s tříměsíčním odstupným.

Zítra se chystám zaregistrovat se na úřad práce a poté jít k doktorce s tím že půjdu na neschopenku s bolestmi zad jimiž trpím.
1/ Když budu registrovaný na úřadu práce mám vůbec právo na pobírání nemocenské od 21 dne?
Neschopenku odevzdávám bývalému zaměstnavateli a nebo už na úřad práce?
Když půjdu rovnou k doktorce na neschopenku a nepřihlásím se na úřad po dobu kdy budu marodit počítá se mi doba strávená na neschopence i do prvních tří měsíců kdy nemám nárok na podporu, myslím tím když ukončím pracovní neschopnost ke dni 31.1.2014 a poté se až přihlásím na úřad práce zda budu mít nárok na podporu už od 1.4.2014 a nebo až od 1.5.2014?
Děkuji za odpověď
Benda

Admin03.01 08:11

Dobrý den,

1) Na Úřad práce se registrujete až po skončení případné pracovní neschopnosti.
2) Prvních 21 v pracovní neschopnosti vám nepřísluší náhrada mzdy.
3) Kdy přesně dostanete podporu, to si netroufáme odhadovat. :-)

Vladimir P.02.01 23:28

Dobrý den,
v době pracovní neschopnosti (prac.úraz) jsem po krácení prémií za přešlý měsíc (to jsem byl ještě zdráv) bez udání důvodu zaměstnavatelem podal výpověď. Nyní mi běží 2 měsíční výp.lhůta, která skončí 31.1.2014. 20.den v měsíci je dle pracovní smlouvy den do kdy je zaměstnavatel povinen vyplatit mzdu na účet zaměstnance. Nyní je 2.1.2014 tj. 13 dnů po tomto termínu (20.12.2013 jsem měl obdržet mzdu za listopad samozřejmě pokrácenou o nemocenské dávky) a mzda mi stále nebyla vyplacena - připsána na účet. Jak se mohu bránit, a lze výpověď překvalifikovat a ukončit prac.poměr okamžitě s nárokem na odstupné? Děkuji za odpověď Vladimír P.

Admin03.01 08:20

Dobrý den,

domníváme se, že ačkoliv máte výplatní termín 20., tak splatnost je celý prosinec a zrušit pracovní poměr můžete až 15 dnů po splatnosti, což je po 15. lednu. Pokud by k tomu došlo, můžete zrušit pracovní poměr okamžitě (výpověď netřeba odvolávat, ta prostě jen přestane platit) s nárokem na dvouměsíční náhradu mzdy.

Škrabálková27.01 11:33

Dobrý den, jsem do května na rodičovské dovolené a přítel je bohužel na JIP v nemocnici. Vypadá to tak,že bude aspoň 2 měsíce na nemocenské. Chci se Vás, prosím,zeptat - Je nějaký rozdíl ve výši nemocenské, když má někdo např.2 měsíce zlomenou nohu nebo je hospitalizován v nemocnici? Děkuji za odpověď. P.

Admin27.01 12:20

Dobrý den,

rozdíl není.

Micuna02.02 17:31

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak se řeší problém když je manžel na neschopence necelý týden a musíme s dcerou jet na odběry krve 60km.Co dělat v případě ,že přijde kontrola a nezastihne ho doma.Dekuji za odpověď.V.

Lena08.02 18:25

Dobrý den, jak je to s délkou výpovědní doby, pokud bych podala výpověď sama a v době dvouměsíční výpovědní doby bych přešla na neschopenku? Prodlouží se mi výpovědní doba či ne?

Admin10.02 09:09

Dobrý den,

pokud budete v PN i po uběhnutí výpovědní lhůty a zároveň neodmítnete její prodloužení, tak prodloužena bude.

Mirek09.02 19:47

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda-li mám nárok na proplacení nemocenské.Od října 2013 jsem byl zaměstnám a dostal smlouvu na dobu určitou se zkušební dobou tří měsíců. Zaměstnavatel mě dal výpověd po dvou měsících. Od 28 listopadu 2013 jsem šel na nemocenskou, která stále trvá.
Prosím Vás, mám nárok na proplacení 21 dní od zaměstnavatele po uplynutí smlouvy.
Děkuji za Vaši odpověd.
Mirek

Admin10.02 09:36

Dobrý den,

jestli tomu správně rozumíme, vaše pracovní neschopnost začala až po skončení pracovního poměru, tudíž prvních 21 dnů vám neměl kdo platit, bohužel.

Eva10.02 11:40

Dobrý den, mám pár dotazů a předem děkuji za jejich zodpovězení. 31. 1. 2014 mi skončil pracovní poměr na základě výpovědi ze strany zaměstnavatele z důvodu zrušení mého místa s nárokem na tříměsíční odstupné. 5. 2. 2014 jsem onemocněla a mám od lékaře vystavenou neschopenku, pravděpodobně budu nemocná delší dobu, cca půl roku.
Jeden díl neschopenky jsem poslala bývalému zaměstnavateli. Na úřadu práce jsem se nezaevidovala a teď s neschopenkou už mě ani nezaevidují.
Bude za mě platit stát zdravotní pojištění z titulu nemoci? Po ukončení neschopenky se přihlásím na úřad práce a bude mi vyplácena podpora hned anebo až po uplynutí tří měsíců (odstupné)? Z čeho se mi bude podpora počítat, z příjmu ze zaměstnání za poslední čtvrtletí 2013? Ne snad z nemocenské plus lednových příjmů v roce 2014? Navíc asi odstupné se do výpočtu pro podporu nezapočítává? Díky za odpověď.
Eva

týna10.02 11:50

Vážení, prosím o radu:
31.7.2013 mi skončil trvalý prac,poměr pro nadbytečnost.2.8.2013 jsem nastoupila na nemocenskou v ochranné době a potvrzení o neschopnosti předávám zaměstnavateli. Měla jsem se též hlásit na úřadu práce nebo NE? děkuji za odpověď. Týna

Hanka17.02 12:42

Dobry den, mam jeden maly dotaz:
Mohu ukoncit pracovni pomer vypovedi ze strany zamestnance, kdyz jsem na "nemocenske" a jak je to s 2 mesicni lhutou, bude mi plynout i v dobe nemocenske nebo az po ukonceni nemocenske? Moc dekuji za odpoved. Hanka

Admin17.02 12:57

Dobrý den,

1) můžete
2) doporučujeme výslovně odmítnout prodloužení výpovědní lhůty z důvodu PN, pak vám normálně začne běžet od příštího měsíce výpovědní lhůta

Ada20.02 13:37

Dobrý den, dne 7.3. mně končí 3letá rodič. dovolená. Dne 8.3. by měla nastoupit zpět do zaměstnání. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Vím, ale že budu propuštěna pro nadbytečnost. Pokud bych byla od 8.3. v prac. neschopnosti a až potom začala případně pobírat podporu v nezaměstnanosti z jakého průměru by mně byla podpora vyplácena? Nebo mám jít hned 8.3. na ÚP?

Admin20.02 13:55

Dobrý den,

pokud dostanete výpověď, pracovní poměr skončí nejdříve na konci května. Po jeho skončení budete mít nárok na odstupné a podporu vypočtenou z vašeho příjmu za poslední 2 roky, což ve vašem případě bude znamenat od 8. března do konce května. Ani podporu, ani odstupné pak neovlivní to, že jste byla na rodičovské.

Ada20.02 14:31

Omlouvám se, nenapsala jsem jednu podstatnou věc. Zaměstnavatel po mně chce, abych podepsala Dohodu o ukončení pracovního poměru dle §52 odst. c), a to ke dni 7.3., s tím že mi dá tříměsíční odstupné.Bojím se, že pokud po zaměstnavateli budu chtít i dvouměsíční výpovědní lhůt bude mi děla problémy, dá mi nejnižší možnou mzdu a z té se mi pak budou počítat všechny průměry. Pokud tedy podepíši výše zmíněnou Dohodu, jak to bude s neschopenkou a pak případnou podporou v nezaměstnanosti? Moc děkuji.

Admin21.02 10:23

Dobrý den,

pokud alespoň na čas nenastoupíte do zaměstnání, je možné, že dostanete nejnižší možnou podporu (15 % z průměrné mzdy v ČR), ovšem doporučujeme se poradit přímo na Úřadu práce, kde vám snad dají podrobnější informace a nějaké rady.

Jana01.03 16:05

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od 1.3.2014 mi běží dvouměsíční výpovědní lhůta ze zdravotních důvodů. Pokud v této lhůtě omarodím,jestli se mi prodlouží o ti dobu výpověď.Děkuji.

Admin03.03 09:53

Dobrý den,

pokud bude PN trvat až do konce výpovědní lhůty, tak ano, pokud tedy výslovně ono prodloužení neodmítnete.

Lucie03.03 09:54

Dobrý den, mám dotaz. Jsem zaměstnaná od 1. listopadu 2013. Předtím jsem byla rok na ÚP po absolovování střední školy. Když půjdu k lékaři a on mi řekne, že mám zůstat doma, mám nárok na to pobírat nemocenskou (na neschopenku) nebo si musím vzít dovolenou? Děkuji předem za odpověď.

Admin03.03 12:23

Dobrý den,

vztahují se na vás úplně standardní pravidla. První tři dny neplacené, pak do 15. dne hradí zaměstnavatel a od 15. dne nemocenská od ČSSZ.

Luboš12.03 18:12

Dobrý den...chci se zaptat na radu v oblasti výpovědi...mám v práci smlouvu na neurčito, avšak v práci je situace k nevydržení, proto jsem si našel jinou práci...podal jsem výpoveď...mám tedy dvouměsíční výpoveď, která mi konci k 30.4. Avšak v práci je nyní situace neúnosná,nakupily se mi zdravotní problémy a proto jsem se rozhodl jít na PN. Zajímá mě, jestli mi i nadále běží výpovědní lhůta a zda může zaměstnavatel prodloužit výpovědní smlouvu o dobu trvání nemocenské,nebo zda mě může nějak postihovat

Admin13.03 11:15

Dobrý den,

výpovědní lhůta se automaticky prodlužuje, ale můžete toto prodloužení odmítnout. Žádný postih vám z takového jednání nehrozí, je korektní.

David04.04 09:47

Dobrý den, chci se jen zeptat, podal jsem dvouměsíční výpověd k 1.3.2014, výpověd mi končí k 30.4.2014, když bych šel ke konci měsíce dubna na PN, která by trvala cca tři týdny, zhruba do poloviny května 2014, bude mě muset platit stále zaměstnavatel do té doby, než ukončím PN( 21 dnů) a poté se mi ukončí pracovní poměr, když odmítnu prodloužení výpovědní lhůty o dobu PN, předem děkuji.

Admin04.04 11:36

Dobrý den,

nejsme si jistí, že takové počínání je možné. Buďto k prodloužení dojde a vy pak doděláte ty dny, které vám zbývaly do konce výpovědní lhůty, nebo odmítnete a váš pracovní poměr skončí 30.4.

Lucie16.04 19:00

Dobrý den jsem na nemocenské už 4měsíce a během té doby jsem se rozhodla že si zřidím svou vlastní firmu do které chci nastoupit od 1.5 a nevim jak to udělat s výpovědí.děkuji

Admin17.04 10:45

Dobrý den,

když teď dáte výpověď a odmítnete prodloužení výpovědní lhůty z důvodu PN, tak vám pracovní poměr skončí 30.6.2014. Jedinou šancí pro vás je ukončení pracovního poměru dohodou se zaměstnavatelem.

Jana23.04 07:00

Dobrý den, jsem ve zkušební době v mém prvním zaměstnání. Pracuji v něm něco přes týden a doktorka mi dala neschopenku. Z čeho mi bude počítána nemocenská? Kdy má právo zaměstnavatel mne propustit a jak dlouho mi bude nemocenská vyplácena? Moc děkuji za odpověď

Admin23.04 10:19

Dobrý den,

nemocenská bude počítána z vašeho platu (nebo předpokládaného platu). Zaměstnavatel vás může propustit po 15 dnech vaší pracovní neschopnosti. Zároveň se vám zkušební doba o neodpracované dny prodlouží.

Hanka24.04 10:02

Dobrý den,od listopadu loňského roku jsem po dvou operacích na neschopence. Domnívám se, že mohu sama podat výpovéď a požádat o zkrácení výpovédní lhůty.Chtěla jsem se zeptat, zda dál mohu pobírat dávky i po uplynutí výpovědní lhůty, neboť mě čeká ješté jedna operace.
Z loňského roku mi zbývají dva týdny dovolené, budu mít nárok na jejich proplacení, pokud výpovědní lhůtu promarodím? Předpopkládám, že za letošek, kdy jsem neodpracovala ani jeden den, žádnou dovolenou nemám.
Moc děkuji za odpověď.

Admin24.04 11:13

Dobrý den,

podat výpověď můžete, zkrácení výpovědní lhůty ovšem možné není. Vy pouze odmítnete její prodloužení. Ano, nemocenskou budete pobírat i po skončení pracovního poměru a dovolená vám bude proplacena.

Tomas29.04 10:55

Dobry den,

pritelkyne nastoupila na nemocenskou od 18.12.2013 do 1.4.2014. Od zamestnavatele ji prisli penize normalne v terminu jak za prosinec tak za leden (pomerna cast). Od statu (asi CSSZ) do dnesniho dne neprislo nic. Coz uz je vic jak tri mesice, protoze uz mela prijit pomerna cast z ledna. Lhuta pro odeslani penez je 30 dni od data kdy CSSZ ma vsechny potrebne dokumenty.

Je mozne se nejak branit, jako se brani kazdy veritel (vcetne statu) napocitanim uroku, pripadne soud, exekuce ? Nebo jsme jako obcane zcela bezbranni proti zvuli uredniku ?

Napr. pri nedoplatku na dani, musite zaplatit do 14 dnu jinak uz naskakuji uroky. Bylo by logicke, ze obcan muze pouzit stejny zpusob vuci statu, kdyz to stat umoznuje vuci obcanovi.

Predem dekuji za odpoved.

Admin29.04 11:17

Dobrý den,

o takových věcech se budete muset poradit s právníkem. Co se týče nemocenské, ta měla přijít, proto doporučujeme se informovat přímo na úřadě.

Jirka02.05 13:19

Upřesnění mého dotazu.
Dobrý den,v roce 2013 jsem čerpal 7 měsíců nemocenské pak jsem 2 měsíce odpracoval nyní
jsem na nemocenské se stejným zdravotním problémem od 30.10.2013,protože jsem prodělal operaci,mám konec stanovený na 14.7.2014./Dle OSSZ je to maximum a revizní lékař mi sdělil at si hledám jinou práci ,že k povaze nemoci a moji velké váhy,původní profesi nebudu moci vykonávat.Co mám dále podniknout pokud se do této doby nevyléčím.Můj zdravotní problém vznikl přetěžováním v zaměstnání.
Mockrát děkuji za odpověd.

Michaela10.05 18:37

Dobrý den,
četla jsem zdejší dotazy,ale nenašla jsem to co jsem chtěla vědět. Minulý měsíc jsem musela jít na nemocenskou. Čerpala jsem ji od 17.4. do 28.4. Jsem v práci hodnocená, že mám jistý základ mzdy a měsíčně mi jsou i vypláceny bonusy(premie), za splnění plánu prodeje. Nicméně teď mi vyplaceny nebyly, byď ke dni mého odchodu na nemocenskou bylo to plnění na 70% splněno a do konce měsíce to bylo splněno přes 100%, myslela jsem si, že mám nárok alespoň na polovinu odměny? Dívala jsem se i na zákoník práce,ale nenašla jsem tam nic o tom. Mohu to požadovat nebo je to zbytečné?
Předem děkuji za odpověď.

Admin12.05 12:16

Dobrý den,

záleží na tom, jaká kritéria pro prémie má vaše firma nastavená. Zda jde "jen" o plnění obchodního plánu, nebo i o odpracované dny/hodiny, to už je čistě na tom, co máte napsáno ve smlouvě, nebo na vnitřních předpisech zaměstnavatele.

Jaroslava12.05 20:10

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat,jsem tedˇ na neschopence a chtěla bych ukončit pracovní poměr,je to možné a jakým způsobem? A pokud tedˇv pracovní neschopnosti si najdu jinou práci,jak to lze provést? Děkuju za odpovedˇ

Admin13.05 11:30

Dobrý den,

můžete dát výpověď s tím, že odmítnete prodloužení výpovědní lhůty. Nástup do nové práce ve výpovědní lhůtě a navíc v pracovní neschopnosti ale bude problematický. Může vám přijít kontrola, nebudete mít zápočtový list...

pavel15.05 22:26

dobrý den.v současné době jsem po operaci a tudíž v pracovní neschopnosti.rad bych podal výpověd,ale nevím jestli je to v neschopnosti možné.mohu tedy podat výpověd již ted,nebo až po uschopnění.děkuji za odpověd(jaké mám v mém případě možnosti)

Admin16.05 10:36

Dobrý den,

výpověď můžete podat kdykoliv. Ve vašem případě by ale neběžela výpovědní lhůta, respektive by se prodlužovala, takže musíte výslovně i odmítnout prodloužení výpovědní lhůty, pak normálně výpovědní lhůta poběží od 1. dne následujícího měsíce. Výpověď pošlete doporučeně.

pavel16.05 11:55

Děkuji za odpověd,ale ještě by mě tedy zajímalo jak na to odmítnutí.Odmítnutí prodloužení výpovědní lhůty se provádí písemně a v jakém znění...nebo je jiná možnost?Případně bych tedy požádal o stránky kde je možné najít případný formulář.s přáním hezkého dne p.Černý

Katka cechlova16.05 20:38

Dobrý den,
nerada Vás obtěžuji ,ale jsem bezradná a nejsem si jista kam se obrátit,mám totiž podobný,ne-li stejný problém jako jste měla Vy a ráda bych věděla jak dopadl Váš případ-podola jsem k 1.5 2014 dvouměsíční výpovědní lhůtu a od 14.5. jsem v pracovní neschopnosti,následně mi zaměstnavatel vyhrožuje ,že dny v neshopnosti budu muset nadpracovat i po skončení výpovědní lhůty.Prosím na co mám tedy právo,stačí písemné odmítnutí,nebo my vemou zbývající dovolenou,vážně nevím.....děkuji Vám za radu.
S pozdravem KatkaC.

david17.05 03:22

Dobrý den, rád bych poprosil o informace v následujícím případu. Jsem po těžkém úrazu a následné operaci již přes 2 měsíce v pracovní neschopnosti a můj zdravotní stav se bohužel stále příliš nelepší. Pracovní smlouvu mám stanovenu na dobu určitou do 30.6., zaměstnavatel na mě ovšem neustále vyvíjí nátlak ať se už vrátím do práce, dokonce mě opakovaně nutí k výkonu práce doma (tedy "na černo") a nepřímo mi vyhrožuje, že si za mě bude muset opatřit náhradu, když mu nevyhovím. Jak se vůbec lze bránit? Dále mě zajímá co se stane v případě neprodloužení smlouvy, to pracovní poměr zanikne z důvodu uplynutí stanovené doby a k 1.7. již nebudu mít nárok na nemocenské dávky a budu se muset přihlásit na Úřad práce jen s nárokem na podporu? A poslední dotaz ohledně nevyčerpané dovolené (celkem cca 22 dní za loňský a letošní rok), tu mi zaměstnavatel musí vyplatit i navzdory tomu, že PP k 30.6. vyprší, anebo nárok na ni zaniká/krátí se? Předem děkuji.

Admin19.05 11:56

Dobrý den,

zaměstnavatel vás k práci nutit nemůže. Ovšem pokud se rozhodne, že s vámi smlouvu neprodlouží, je to zcela legitimní postup. Na jednu stranu je jasné, že v PN se pracovat nemá, nesmí a není to dobré ani pro vaše zdraví, na druhou stranu se nelze divit zaměstnavateli, že s vámi nebude chtít prodloužit smlouvu, když "z toho nic nemá". Dovolená vám náleží za minulý rok a za poměrnou odpracovanou část letoška, případné ještě krácenou o dobu dlouhodobé PN.

V případě skončení pracovního poměru vám bude nemocenská vyplácena nadále.

david19.05 14:17

Díky za odpověď. Tudíž platí, že během PN jsem v tzv. ochranné době a výpověď mi před datem 30.6. zaměstnavatel dát nemůže, ano? A co se týče nemocenských dávek po skončení PP, kam mám dále nosit nebo posílat lístky na peníze od lékaře? Předem děkuji.

Admin20.05 11:21

Dobrý den,

výpověď vám dát nemůže, a i kdyby mohl, tak by neběžela výpovědní lhůta, která je navíc dvouměsíční, takže neexistuje způsob, jak vám pracovní poměr před jeho uplynutím ukončit.

Vaše veškerá komunikace ohledně nemocenské by měla probíhat s OSSZ.

Jitka22.05 12:36

Dobrý den, mám smlouvu do 31.12.2014. od půlky března jsem na neschopence. Naskytla se možnost nastoupit o jiného zaměstnání, kde bych brala téměř 2násobek toho co nyní u svého zaměstnavatele. Ráda bych této šance využila!!! mohu podat výpověď v době PN, například k 26.5.2014. Nebo musím ukončit PN a odpracovat si 2měs.výpovědní lhůtu? Do nové práce by mne brali okamžitě. Jsem v tom zamotaná, mám malé děti a byla bych za šanci většího výdělku moc šťastná. Mám nárok na dovolenou i přesto, že již dva měsíce marodím, nebo se mi nějak nárok krátí? Co so tou nevybranou dovolenou? Musí mi ji eventulelně nařídit vybrat, nebo mi ji mohou proplatit?
Předem děkuji za Váš čas a ochotu.
Jitka

Admin23.05 12:39

Dobrý den,

nejste náhodou ještě ve zkušební době? Pokud ano, můžete pracovní poměr ukončit kdykoliv.

Jinak můžete dát výpověď i v době pracovní neschopnosti, a pokud odmítnete prodloužení výpovědní lhůty, tak ta normálně od 1. dne následujícího měsíce poběží. Pokud však chcete nastoupit jinam a to ihned, bude to složitější. Ano, udělat to můžete, ale následně se musíte připravit na to, že bývalý zaměstnavatel vás může vyhodit a vymáhat po vás případnou škodu, kterou byste mu svým jednáním způsobila.

Na druhou stranu máte zřejmě jedinečnou příležitost a nechat se svazovat zkostnatělým pracovním právem České republiky by pro vás mohlo být naopak nevýhodné.

Dana26.06 13:27

Dobrý den.
Mám dotaz: můj zaměstnavatel mi po 10letech práce již podruhé snížil výplatu, takže jsem již na skoro minimální mzdě (je mi 57let).Do důchodu bych měla jít v září 2014. Rozhodla jsem se dát od 1.7.2014 do 30.8 2 měsíční výpověd.Jelikož mám zdravotní potíže, vzala bych si koncem srpna(před vypršením výpovědní lhůty) PN.Jelikož jsem byla ale od 24.března na operaci a marodila jsem do půlky května, vypočítávala by se mi marodní z toho mála,co jsem brala za marodní + za 3,5měsíce co bych do konce výpovědi odpracovala? Po skončení PN bych se chtěla nahlásit na ÚP a od ledna 2016 bych šla do předčasného důchodu. Na pracovním úřadě by se mi vypočítávala podpora z čeho? Z marodního. Celkem mám odpracováno 42let.Děkuji za odpověď.

Admin26.06 18:16

Dobrý den,

ani na výši nemocenské, ani na výši podpory nebude mít vliv vaše předchozí pracovní neschopnost - tyto dávky se do toho počítat nebudou.

Katka21.07 11:02

Dobry den, 1.3.2014 jsem nastoupila do nove práce, ale nejsem spokojena a hodlam dat vypoved, zaroven chci otehotnet. Ovšem mam par otázek, co se bude dit, když: 1.PP skonci k 31.9. a v rijnu otehotnim, je to jiz "starost" UP me platit, nebo jsem v ochranne lhute a bude me platit zamestnavatel?
2.Co když otehotnim ještě ve vypovedni lhute, ale zjistim to az v rijnu. Mam to hlasit bývalému zemstnavateli a PP skonci az po porodu?
3. Je pro me financne (psychicky jiste ano)vyhodne během vypovedni lhuty onemocnět?
4.Nebo je z fin.hlediska nevyhodnejsi zatnout zuby, vypoved nepodavat a otěhotnět? Ikdyz vim, ze se ani po skonceni rodicovske do této práce vrátit nechci?

Dekuji

Katka21.07 11:25

Ještě mam dotaz ohledne dovolene. Pokud mi zaměstnavatelem bylo v ramci tohoto roku vymereno 20dnu naroku na dovolenou a ja pracovni pomer ukoncim k 31.7. bude se mi nárok na dovolenou kratit? Jiz jsem 10dni vyčerpala. Jde mi o to, ze od 1.-12.8. mam schválenou dovolenou a pokud na konci tohoto mesice podam vypoved nemůžeme zamestnavatel tuto dovolenou zrusit? Diky moc za odpoved

Admin21.07 16:38

Dobrý den,

ano, dovolená se krátí. Pokud neodpracujete celý rok, ale vyčerpáte si dovolenou, budete muset zaplatit ty dny dovolené, které jste vyčerpala nad rámec toho, co vám za odpracované období příslušelo.

katka23.07 23:03

dobry den jsem zaměstnana už tri roky .chtela bych dat vypoved..dohodly jsme se že mě propusti hned ale mam problem že jsem rok marodila z čeho mi bude vyplacet urad prace..a i kdyz je to dohodou že me pusti hned jakou vypoved mam podat aby mi to nebyly kraceny penize děkuji katka

Admin24.07 09:19

Dobrý den,

půjde-li o dohodu, budete pobírat pouze 45% podporu. Nemocenská vliv na její výši nemá, podpora vám bude vypočítaná asi z předpokládaného výdělku.

Karla28.07 19:00

Dobry den, pokud budu registrovana na UP, otehotnim a pujdu na rizikove, jak je to s nemocenskou? Budu nejakou dostavat? Za jake obdobi se vypocitava vyse nemocenske? Dekuji

Admin29.07 09:31

Dobrý den,

nebudete.

Jakub08.08 09:02

Dobrý den, stal se mi pracovní úraz,ale zaměstnavatel se mnou nesepsal záznam o úrazu.Obvodní lékařka mě posílala po vyšetřeních do nemocnic.Může po mě zaměstnavatel tyto zprávy vyžadovat?
V případě,že zaměstnavatel bude chtít dodatečně podepsat záznam o úrazu nebo jiné dokumenty,mám něco takového podepisovat? děkuji jakub

Zuzu16.08 22:37

Dobry vecer,

chtela by jsem podat vypoved z prace 25.8. Kdyz by jsem sla na nemocenskou 26.8. platila by mi?- bez ohledu na to jestli by to bylo 1.)dohodou nebo s 2.) 2mesicni vypovedni lhutou. Jak by to v prvnim i druhem pripadu probihalo?
Dekuji

Admin18.08 11:56

Dobrý den,

výpověď by samozřejmě platila, pouze by vám neběžela v době pracovní neschopnosti za určitých podmínek výpovědní lhůta.

Martina18.08 03:17

Dobrý den,
určitě tady byla zmíněna skutečnost, na kterou se chci zeptat, ale prosím je to pro mne ujištěním.
Ráda bych podala výpověď k 31.8.14..čili 2 měs (1.9.-31.10.)..a ve výpovědní lhůtě nastoupit PN, s tím, že ukončena by byla k 31.10.14. Chápu správně,že se mi má výpovědní lhůta neprodlužuje? Čímž bych v klidu mohla nastoupit 1.11. do nového zaměstnání? Děkuji za odpověď.

Admin18.08 12:35

Dobrý den,

prodloužení výpovědní lhůty můžete i výslovně odmítnout, abyste měla klid, případně můžete PN ukončit o něco dříve.

Lucie18.08 22:02

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to když mám smlouvu bez zkušební doby a hned na dobu neurčitou a mám zdravotní problémy ale bojím se jít na nemocenskou jelikož nevím jestli musím mít odpracované dele než 3 měsíce nebo mohla bych jít i dříve nechci přijít o práci děkuji za odpověď

Admin19.08 09:09

Dobrý den,

na nemocenskou, pokud je zaměstnavatel normální a nemocenská odůvodněná, můžete jít i ve zkušební době. Vy v ní navíc ani nejste, takže nevidíme problém. :-)

Pavluše26.08 10:51

Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do 15.11. (sobota),když začátkem října odejdu na nemocenskou, která poběží až do 14.11. (pátek), resp. 16.11. (pondělí). Skončí mi porac. poměr automaticky ke smluvenému datu, tzn. že začátkem října budu v práci naposledy a pak už do ní nemusím přijít? Když budu na PN a nebudu schopna dojít do zaměstnání, mohu vyřídit všechny dokumenty související s PN a poté dokumenty potřebné k ukončení PP neosobní formou - korespondenčně nebo je nutné osobní jednání? Když se budu poté v listopadu registrovat na UP, tak jestli to správně chápu, dostanu za říjen nemocenskou a pak v prosinci nemocenskou a podporu v nazaměstnanosti, je to tak?

Admin26.08 13:50

Dobrý den,

pracovní poměr skončí 15.11., ano. Náležitosti vyřídit poštou lze, ale záleží také na tom, jestli budete zaměstnavateli odevzdávat nějaké pomůcky a podobně a jak vám doručí zápočtový list. Za dobu pracovní neschopnosti dostanete nemocenskou a poté normálně podporu v nezaměstnanosti.

Jana30.08 15:49

Dobrý den, nevím na koho se obrátit, tak píšu sem. Manžel měl srdeční infarkt a je na nemocenské. Má vycházky dopoledne 2 hodiny a odpoledne 2 hodiny. Jeho zaměstnavatel toho využívá a nutí manžela dělat pomocné práce bez ohledu na to jestli má, nebo nemá manžel vycházku. Abych to upřesnila máme služební byt pár kroků od práce a manžel se bojí odmítnout, abychom o toto bydlení nepřišli. Nevím, jestli tím zaměstnavatel neporušuje nějaké předpisy a jak se zachovat při případné kontrole ze strany ČSSZ.

Admin01.09 11:29

Dobrý den,

samozřejmě, že porušuje. Takové jednání rozhodně není možné. V pracovní neschopnosti a ještě po infarktu se opravdu pracovat nedá. Pokud ho zaměstnavatel nutí, je jen na vašem manželovi, jestli je ochotný takové jednání tolerovat a ničit si zdraví kvůli zaměstnavateli, kterému není hloupé využívat člověka po infarktu. Pokud přijde kontrola, může váš muž přijít o nemocenskou, ovšem více bychom se obávali o jeho zdraví.

Váš manžel by měl slušně, ale důrazně podobné jednání zastavit a odmítnout jednou pro vždy.

Jitka30.10 13:08

Dobrý den,
jsem v zaměstnání na dobu neurčitou, zkrácený úvazek. V zaměstnání se mi nelíbí a chci podat výpověď. Zároveň však musím na plánovanou operaci a chci vědět, co bude pro mě z finančního hlediska lepší. Jít na dlouhodobou PN ve výpovědní lhůtě nebo až po skončení PP a v evidenci ÚP? Děkuji.

Tara26.11 23:34

Dobrý den,
o kolik dní zpětně lze požadovat od praktického lékaře vystavení neschopenky? Je to lékařova povinnost nebo dobrá vůle, že neschopenku vystaví zpětně? Myslím si, že až 3 dny zpětně může praktický lékař vystavit neschopenku. A jak je to v případě, když 3. den je sobota? Do kdy nejpozději musím zaměstnavateli nahlásit, že jsem nemocná? Momentálně jsem na dovolené. Mohu zaměstnavateli nahlásit zpětně až mám vypsanou neschopenku? Děkuji.

Admin27.11 11:35

Dobrý den,

maximum jsou 3 dny (více jen se souhlasem lékaře OSSZ) a musí být prokazatelné, že důvod PN opravdu vznikl dříve a zároveň, že se pacient nemohl dostavit k lékaři z objektivních důvodů (nezastižitelný lékař nebo to nedovoloval zdravotní stav).

Lenka27.11 01:44

Dobrý den,

po 3/4 roce jsem nastoupila konečně do zaměstnání, ale bohužel po měsíci jsem v pracovní neschopnosti. Může mi dát zaměstnavatel výpověď ve zkušební době..? Pokud ano, mám nárok na nemocenské dávky i po skončení pracovního poměru a v jaké výši..?
Předem moc děkuji za odpověď.

Admin27.11 12:09

Dobrý den,

může vám pracovní poměr ukončit po prvních 15 dnech pracovní neschopnosti, právě proto abyste nepřišla o náhradu mzdy. I na nemocenskou samozřejmě pak nárok mít budete ve standardní výší.

mzpavlik@seznam.cz15.02 15:07

Dobrý den, potřebuji zjistit jak dlouho je možné proplácení prac. neschopnosti u DPČ při splnění všech podmínek.
Děkuje za odpověď Pavlíková Zdena

karla21.02 22:11

Dobry den, pokud mi zbyla z minuleho roku dovolena a ja si jk uz nemam kdy vybrat jelikoz jsem v pn a pak uz do stejne prace nenastoupim ma zamestnavatel povinnost mi nevybranou dovolenou proplatit? V praci mi bylo receno ze ne. pripadne jak se muzu branit? Moc dekuji !!

Admin23.02 09:15

Dobrý den,

pokud váš pracovní poměr skončí letos, tak proplatit dovolenou z loňska musí, po novém roce ale tato dovolená propadne.

kristina02.03 14:51

Dobrý den 27.2 jsem podepisoval ukončení pracovního poměru na dobu určitou do 28.2. Večer jsem byla na pohotovosti závěr Cc osy páteře atd.hned v pondělí k obvodní vystavena zpětně neschopenka.....v práci přijatá. Ale nechtěli vrátit ukončení smlouvy... Důležité pro ně bylo kolik hodin jsem dopracovala.Nevím co jsi mám z toho vydedukova.děkuji

Petra08.03 00:23

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. K datu 28.2.2015 mi končila smlouva na dobu určitou. Od 16.2.2015 mám neschopenku a týden na to jsem byla na operaci. Neschopenka mi stále ještě trvá a nejspíš bude ukončena k 11.3.2015. Chtěla bych se zeptat za jakou dobu mi peníze za neschopenku platí zamestnavatel? platí pouze do 28.2. a pak vyplácí stát nebo 14 dní nebo 21 dní i s víkendama nebo pouze bez víkendu a od kdy teda vypláci stat?? Děkuji

Admin09.03 11:17

Dobrý den,

zaměstnavatel platí jen do skončení pracovního poměru. Od 15. dne pak stát.

Petra08.03 00:29

Dobrý den, jeste k předchozímu dotazu jsem se chtěla zeptat, když mám ještě nějakou dovolenou a nemohla jsem si ji vybrat protoze jsem sla na neschopenku. Do práce už nenastoupim protože nastoupim do nové tak mi dovolenou musí proplatit nebo mi propadla?? dotaz patri k: smlouva mi koncila 28.2.2015 byla na dobu urcitou a ja sla na neschopenku 16.2. a stale jeste jsem. V práci mi nabídli prodlouzení smlouvy kterou mam podepsat az nastoupim zpatky.ale asi nepocitali s tím ze uz se nevratim tak mi nejspís dovolenou neproplatili. Mam narok po ukonceni neschopenky a nastoupení do nove prace zadat o proplacení dovolene toho zamestnavatele kde jsem pracovala? pokud mi teda nepropadla. Děkuji

Petra08.03 00:33

omlouvám se, jeste k predchozím dvoum dotazum. Tím že jsem na neschopence od 16.2 tak jsem nepodepisovala zadne ukonceni prac.pomeru na dobu urcitou do 28.2 Platí vubec ukoncení smlouvy ktera byla na dobu urcitou do 28.2.?? nebo po ukoncení budu muset neco podepisovat??? dekuji a jeste jednou se omlouvam ze to nebylo napsane v jednom vzkazu.

Lucie20.04 19:23

Dobrý den , chtěla bych se zeptat , naši firmu odkoupil jiný majitel a změnil název firmy , hned na to jsem byla na neschopence , ale zapomněla jsem a dala do neschopenky starý název firmy.. Zajímalo by mě zda to lékař muže přepsat i když jí mám ukončenou a papíry jsou odeslány na socialku. Děkuji za odpověď

Světlana22.04 14:47

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám smlouvu na dobu neurčitou byla jsem na rodičovské dovolené a a po ukončení jsem nastoupila na nemocenskou z čeho se bude vypočítávat nemocenskav. Děkuji

Jan29.04 11:36

Dobrý den, nikde jsem se nedočetl o termínu ukončení neschopnosti. Např. jestliže je neschopenka ukončena ke čtvrtku, musím ještě ve čtvrtek dodržovat režim nemocného a do práce nastoupit následující pracovní den? Nebo pro mne čtvrtkem končí i režim nemocného a do práce nastoupím následující pracovní den? A v případě, že bych ve čtvrtek musel odcestovat, hrozí mi nějaký postih? I kdybych si nechal ukončit neschopenku k tomuto dni, tedy čtvrtku? Jak si mám přesně vyložit termín ukončení neschopnosti, abych neporušil pravidla? Děkuji

Iveta11.05 14:44

Prosím kolik má zaměstnavatel času na odevzdání papíru pojištovně o mém pracovním úraze/bolestné/ a o doplacení platu.Děkuji Iveta

IVETA09.06 12:09

JSEM NA PRACOVNI NESCHOPENCE S KOZNI DIAGNOZOU TA MI KONČI A MAM DALSI JINOU DIAGNOZU JAK MAM POKRACOVAT S NEMOCENSKYM LISTKEM KTERY MUSIM ODEVZDAT ZAMĚSTNAVATELI.

martina28.06 12:06

Dobrý den,
podala jsem výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Nyní mi onemocnělo dítě a musím na paragraf. Vztahuje se to nějak na výpovědní lhůtu? a může mi zaměstnavatel za to dát nějaký postih? Děkuji

Zuzka29.06 12:46

Dobrý den prosím poradte, jsem zaměstnaná na dobu určitou 9 měsícu do 30.6.2015 dnes t.j. 29.6.3015 jsem nastoupila na nemocenskou. Zaněstnavatel chcce at podepísi ukoncení prac. smlouvy. bude ukoncena až po nemocenské, V nemoc. stavu ji asi podepsat. nemám?Kdo mi vlastne platí nemocens. dávky? Zaměstnavalo mě Soc. centrum, dotaci na mzdu mě dával UP. Po nemocenské mám tedy ukoncit smlouvu a registrovat se na UP? Prosím poradte. Zuzka

Admin02.07 09:38

Dobrý den,

pokud tomu správně rozumíme, váš pracovní poměr končí uplynutím doby, tedy 30.6.2015 a prvních 15 dnů PN byste neměla pobírat ani náhradu mzdy - teprve po 15 dnech byste měla mít nárok na klasickou nemocenskou. Po skončení nemocenské byste se pak měla registrovat na ÚP.

Gabriela Barková28.07 15:51

Dobrý den mám dotaz,platí zaměstnavatel i soboty a neděle neschopenku,nebo jen pracovní dny?Po 14dnech jak platí nemocenskou OSSZ,Tak tam už platí soboty a neděle?Děkuji za info.

Admin29.07 11:10

Dobrý den,

dokud platí zaměstnavatel, jde o náhradu mzdy, tedy podle pracovních hodin v pracovních dnech. Poté už je to za kalendářní dny.

katerina flidrova21.08 12:49

Dobry Den! Chtela jsem zeptat pracuji
Zdravotnictvi a zjistila jsem ze v 7
Tydnu tehotenstvi sla jsem na neschpenku
A pracovni smlouva mi konci v listopadu
Muze mi zestnavatel ukonncit a co mam pak
Delat dal? Dekuji za odpoved

Darina Kačmárová03.09 21:15

dobrý den,
ráda bych se zeptala na proplácení nemocenské, pokud mám nepravidelnou pracovní dobu. A to po celý týden, včetně víkendů. Mám třítýdenní turnusy...tedy například tři dny směny, dva dny volno, dva dny směny.....

Děkuji za odpověď.

iva09.09 08:48

Dobry den jsem velmi vazne neMocna budu delsi dobu v neschopnosti chci se zeptat jestli se po nejake dobe zvysuji nemocenska dekuji

Admin09.09 10:36

Dobrý den,

nikoliv.

dana14.09 22:14

jsem 6 měs v PN, zaměstnavatel vyhrožuje vyhazovem, před PN šikana v práci.onemocněla jsem psychicky, nemám žádné vyjádření, ale šéf mi řekl, že mne tam nechce,položilo mne to, pracuju tam 40let, nyní mi nedal ani odměnu k 40letům věrnostní,chtěla bych ukončit dohodou, mohu dále mít PN?,jak dlouho ?hledám si jinou práci, ale zatím marně, mám 1 rok do řádného důchodu. jsem z toho zoufalá, děkuji Dana

Admin15.09 11:17

Dobrý den,

ve vašem případě je hned několik možností, jak celou situaci vyřešit. Můžete ukončit pracovní neschopnost, nechat si dát výpověď (s odstupným) a pokud by vaše zdraví opět nápor nevydrželo, budete znovu na nemocenské, přičemž byste odmítla prodloužení výpovědní lhůty, což by znamenalo, že ta by normálně běžela i v době pracovní neschopnosti - váš pracovní poměr by tak skončil a vy byste měla nárok nejen na odstupné, ale po skončení pracovní neschopnosti i na plnou podporu v nezaměstnanosti, následně pak samozřejmě řádný důchod.

Pokud byste to nechtěla takto "hrotit", můžete jednoduše podepsat dohodu se zaměstnavatelem a ukončit pracovní poměr kdykoliv, klidně v pracovní neschopnosti - pamatujte ale, že pokud nebude výslovně napsáno, že jde o dohodu z organizačních důvodů zaměstnavatele a že vám přísluší odstupné, tak ho nedostanete, stejně jako dostanete pouze sníženou podporu po skončení pracovní neschopnosti.

Ve vašem případě je podpora v nezaměstnanosti již v délce 11 měsíců, takže tak či ona, vašemu plynulému přechodu do řádného důchodu by nemělo nic bránit. Nenechte se stresovat otravným šéfem a užívejte zaslouženého klidu. :-)

Miloš21.09 17:35

Dobrý den. Mám dotaz. Příklad Neschopenka začne 15.9 a Já podám 16.9 výpovědˇmohu výpovědní dobu tzv. promarodit ?.

Admin22.09 11:05

Dobrý den,

ano, budete ale muset odmítnout prodloužení výpovědní lhůty, ke kterému by jinak automaticky došlo.

Mirka02.10 07:24

Dobrý den,jsem v PN od 17.1.2015 bolesti zad,květen operace pravého kolene,září operace levého kolene /artroskopie/nyní mi byl zjištěn syndrom karpálního tunelu na pravé i levé ruce.Pobírám ČID důchod II.stupně.Čekají mě tedy ještě dvě operace.Jak postupovet když době léčení přesáhne dobu vymezenou pro PN.Děkuji za odpověď

Tomáš12.10 16:01

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak se v mém případě bude řešit neschopenka.Byl jsem na neschopence od září 2014 do srpna 2015. Neschopenka mi nebyla prodloužena tudíž jsem musel nastoupit zpět do zaměstnání. Po necelých dvou měsících jsem skončil opět v nemocnici. Proto bych rád věděl, jak mám nyní postupovat a jak dlouho mohu být na neschopence.Děkuji moc za odpověď.

Hanka26.10 22:28

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Odkdy je platná výpověď ve zkušební době, když mám PN? Nastoupila jsem na PN 14.10 tohoto měsíce a když to zaměstnavatel zjistil...napsal na výpověď datum 12.10 (schválně o pár dní dřív)s tím, že mi výpověď předložil na stůl a já ji odmítla podepsat. Nic takového neproběhlo a zaměstnavatel lže...ještě jsem 13.10 normálně pracovala a žádný problém nebyl a neřešili jsme výpověď. Donutil mé dvě spolupracovnice, aby se na výpověď upsaly taky jako svědci, že jsem výpověď dostala na stůl a nepodepsala ji. V PN mi výpověď přišla poštou, kdy datum odeslání z pošty, kde sídlí firma je 16.10 a já ji převzala 23.10 v místě trvalého bydliště na druhé straně republiky, kde jsem marodila, ale už byla v pracovní neschopnosti. Nyní mi vyhrožuje že výpověď je platná od 12.10,tak to bere a nic mi nezaplatí. Kdo je teď v právu? děkuji za radu.

Admin27.10 11:21

Dobrý den,

v právu jste vy, ovšem kdyby došlo na dokazování u soudu a vaše kolegyně by dosvědčily, že jste si ukončení pracovního poměru ve zkušební době 12. převzala, byla by to pro vás asi potíž. Na druhou stranu takového podvodu by se asi jen tak někdo nezúčastnil. Od zaměstnavatele ale asi teď peníze stejně nevyplatíte, takže je otázka, zda riskovat soudní při kvůli "pár korunám", které možná někdy v budoucnu dostanete. Bohužel, v takové situaci jste jako zaměstnankyně ve velké nevýhodě a každé rozhodnutí vás bude něco stát.

Hanka29.10 07:21

Dekuji za odpoved. Na vypovedi je napsano rukou zamestnavatele u podpisu vypovedi... Cituji: neprevzala si vypoved dne 12.10. Svedci: 1/anonym, cislo op 2/ anonym, cislo OP. Pak by dosvedceni kolegyn bylo pochybne, nemyslite? Jednou tvrdit, ze vypoved jsem si prevzala a podruhe podepsat ze jsem si ji neprevzala a podepsat tento dokument. Dekuji moc! A kazdopadne tyhle podvody jsou neuveritelne smutne.. :-(

lucie13.01 12:35

Dobrý den

Chci se prosím zeptat jsem těhotná a jsem na nemocenské od začatku těhotenství to je od 10.7.2015 zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu a ta skončila ke dni 31.12.2015 tak se chci zeptat kde mám nosit nemocenský lístek jestli furt do práce nebo se musím někde hlasit Děkuji moc za radu

Monika14.01 12:30

Dobry den,chtela jsem se zeptat zda hrozi nejaky postih ze strany zamestnavatele pokud v jeden den pujdou na nemocenskou tri ze ctyr zamestnancu. Duvodem nemocenske stres,psychika,sikana. Dekuji za odpoved

Helena20.01 14:31

Dobrý den chci se zeptat zdali mam narok na nemocenskou když jsem teprve tyden zaměstnana mam klasickou pracovní smlouvu.Děkuji za odpověd

Admin21.01 13:05

Dobrý den,

ano.

Helena16.04 20:28

Dobry den chci se zeptat když jsem v PN od ledna 28 a nastoupila jsem 18.ledna stale jsem na neschopence a chtěla bych dat vypověd skončily by mi i davky v neschopnosti jakmile dam vypověd.

Helena19.04 09:18

Dobrý den chci se zeptat nastoupila jsem do prace 13.1.2016 a 28.1 jsem šla na neschopenku měla jsem zkušebni dobu na 3 měsice ta mi skončila 19.4.2016 ale ja jsem stale na neschopence mam narok stale na davku v neschopnosti a kde mam odevzdavat listek na penize když my ukončili pracovni poměr.Vždy jsem to nosila do podniku .Děkuji Hucelova

Lenka21.01 20:18

Dobrý den chtěla bych podat výpověď ale začala jsem marodit spadla sem v práci na na kluzký podlaze a mam krční límec můžu jí osobně podat zaměstnavateli děkuji za odpověď

Jana26.01 16:52

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, zda je ze zákona určena nějaká lhůta, mezi ukončením pracovní neschopnosti a začátkem nové pracovní neschopnosti? A zda nová neschopenka musí být vystavena na jinou diagnózu? Z čeho se pak vypočítávají dávky, když první neschopnost práce trvala 380 dní (onkologiké onemocnění)? Děkuji za vaši odpověď.

Ladislava12.02 15:48

Dobrý den,
ještě ve zkušební době jsem otěhotněla, ale musela jsem zůstat doma na neschopence. Po 14 dnech pracovní neschopnosti jsem dostala výpověď. Chci se zeptat, jestli nyní dostanu nějakou nemocenskou, když už ji nebude vyplácet zaměstnavatel?
Děkuji za odpověď.

petr17.02 13:58

dobrý den chci se zeptat dnes jsem ukončil marodní a můj zaměstnavatel chce abych ještě dnes šel na noční směnu je to v pořádku nebo neschopenka platí ještě i dnešní den .Děkuji za radu

Z-el18.02 18:24

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli musí zaměstnanec uplatnit již vystavenou nemocenku z nemocnice nebo jestli si může vzít dovolenou... Jedná se pouze o tři dny, dovolená je tím pádem pro zaměstnance výhodnější. Děkuji za odpověď

jirka25.03 13:55

Dobrý den,
před třemi měsíci se mi stal pracovní úraz ale zaměstnavatel ještě nezaslal potřebné podklady pojištovně. Zajímalo by mě, zda platí pro zaměstnavatele nějaká povinná lhůta, do které musí nejpozději podklady pojištovně odevzdat.

Petr19.04 16:23

Dobrý den, může lékař ukončit neschopenku k 30.4.2016 (sobota). Jde o to, abych mohl být v pátek doma a neschopenka se neprotáhla do dalšího měsíce.

Lucie V.02.05 14:33

Dobrý den, pečuji o osobu blízkou a zjistila jsem, že jsem těhotná. Dále mám pouze dohodu o provedení práce, bohužel v hospodě. Bylo mi řečeno že nemám právo na nemocenskou. Existuje nějaká šance či možnost získat nemocenskou jelikož o dědečka již plně pečovat nemohu ( má čtvrtý stupeň nemohoucnosti) a v hospodě už pracovat nechci a přišla bych o veškerý příjem. Předem děkuju za odpověď.

spaik10.05 09:28

Dobry den chci se zeptat marodim 14 dni s problemem karp.tunelu doktorka me poslala na vysetreni ale nejblizsi volny termin maji 30 cervna tak sem rekl ze tak dlouho marodit nemuzu a jestli mi muze prosim ukoncit neschopenku 11.05 a zrovna mame nocni tak me zajima jestli musim uz dneska 10.5 na nocni nebo az zitra 11.05 ?? dekuji

Vicky11.05 16:58

Dobrý den, 2.11.2015 jsem nastoupila do zaměstnání, klasický 3 měsíční zkušební doba, v polovině prosince 2015 jsem měla úraz nohy a od té doby jsem PN.V únoru jsem navštívila zaměstnavatele, kde mi bylo pouze ústne sděleno, že po úkonceni neschopenky, obdržím výpověď. Ale během trvání PN jsem otěhotněla, termín porodu 12.10. Budu moct žádat o mateřskou nebo budu muset na ÚP? Děkuji za odpověď.

andrea21.07 08:47

Dobry den.mam dotaz.mam smlouvu na dobu urcitou ktera mi konci 31.12 16 ale ted jsem na neschopence.jsem po ooeraci karpalu za tri mesice mam jit na druhou ruku a neschopenku budu mit az do konce roku.do prace bych se chtela vratit ale nevim jak to bude dal kdyz prijdu az v lednu.myslite ze je lepsi se primo domluvit se zamestnavatelem nebo zazadat znova o praci

Ivana23.07 17:23

Po podání výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou jsem měla skončit pracovní poměr 31.5.2016. Poslední dva dny jsem nastoupila na neschopenku, která trvala od 30.5. do 17.6.
Od 14.6 do 17.6. jsem dostala od státu zaplacenou neschopnost. Od zaměstnavatele jsem neobdržela ani korunu. Chci se zeptat jestli mám nárok na nějakou výplatu od zaměstnavatele nebo ne. První tři dny se neplatí, ale myslím, že od 2.6 do 14.6. by mi mělo být vyplaceno alespoň něco.
Moc děkuji za odpověď Swiatková

SF26.07 23:26

Dobrý den,potřebuji poradit.Mám výpověď dohodou ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů a končí mi pracovní poměr 31.7.2016. Odstupné ve výši 3.měsíců by mi mělo býti vyplaceno v červencové výplatě tedy někdy 15.8.2016. Od 1.8. budu již nezaměstnaná.
Nastaly u mě ale zdravotní problémy,které mohu řešit s obvodním lékařem až od 1.8.kdy se vrátí z dovolené.Pokud by mi vystavil neschopenku v době např.do 3.8.2016, jsem v ochranné lhůtě ? A na neschopence je uveden bývalý zaměstnavatel a nebo ÚP? Mám nárok na nemocenskou? A z čeho je vypočítáváná výše nemocenské v této situaci?
Musím se jít hlásit i např.toho 3.8. na ÚP nebo se registruji až po ukončení nemocenské? Pokud bych tedy šla v ochranné lhůtě na nemocenskou,bude mi vyplaceno odstupné v červencové výplatě a nebo až po ukončení nemocenské?
Děkuji moc za odpovědi.

Luca19.08 09:54

Dobry den.chtela jsem se zeptat.sla jsem marodit v listopadu 2015 ve skus.dobe a marodim do ted kvuli kloubnim problemum.smlouvu mam do polovicky listopadu 2016.a na PN muzu byt ze zakona rok.pak si musim zadat o prodlouzeni.ma otazka zni-prodlouzi se mi vypovedni den dokud neukoncim Pn nebo mi smlouva k datu ukonceni smlouva skonci v dobe pn?druha otazka zni,nasly mi gynekologicky problem.pokud bych si nechala preves pn ke gyn.mela bych jinou diagnozu.muzu pak s jinou diagn.marodit dalsi rok nebo uz na penize nemam narok protoze jsem na pn rok odmarodila?dekuji.

Luca19.08 09:54

Dobry den.chtela jsem se zeptat.sla jsem marodit v listopadu 2015 ve skus.dobe a marodim do ted kvuli kloubnim problemum.smlouvu mam do polovicky listopadu 2016.a na PN muzu byt ze zakona rok.pak si musim zadat o prodlouzeni.ma otazka zni-prodlouzi se mi vypovedni den dokud neukoncim Pn nebo mi smlouva k datu ukonceni smlouva skonci v dobe pn?druha otazka zni,nasly mi gynekologicky problem.pokud bych si nechala preves pn ke gyn.mela bych jinou diagnozu.muzu pak s jinou diagn.marodit dalsi rok nebo uz na penize nemam narok protoze jsem na pn rok odmarodila?dekuji.

Frntišek29.08 20:59

Dobrý den, chci ze zeptat marodím 4 měsice s plicní embolií a dnes mi volal zaměstnavatel a řekl mi ,že když nepřijdu do měsíce do práce tak mi dá výpověd. Má na takové jednání právo .Předem děkuji František

andrejka-k@seznam.cz25.09 22:00

Dobrý večer!Chtěla bych se zeptat jsem zaměstnaná na dobu určitou do 20.12.16.teď jsem na neschopence,chtěla bych ukončit hned pracovní poměr,důvod je mé děti.Prosím Vás jak mám postupovat k ukončení pracovního poměru?

Admin04.10 09:24

Dobrý den Andrejko,

pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby. Může být také rozvázán a) dohodou, b) výpovědí, c) okamžitým zrušením, d) zrušením ve zkušební době. Konkrétní možnosti řešení situace doporučujeme probrat s právníkem na pracovní právo, abyste měla jistotu.

Držíme palce, aby vše dopadlo dobře!

Tým Flek.cz

jandekovarenata@email09.11 09:04

Dobrý den ráda bych věděla když jsem podala výpověď k29.10.2016.tak mi běží dvouměsíční výpovědní lhůta od 1.11.2016-31.122016.Ted jsem na neschopence počítá se mi neschopenka do výpověďi nebo ty dny co jsem doma budu muset nad pracovat.Dekuji

Admin22.11 11:04

Dobrý den Renáto,

pokud Vaše neschopenka skončí do konce dvouměsíční výpovědní lhůty, potom Vám pracovní poměr skončí k 31.12. V případě, že by neschopenka končila až po 31.12., potom by se výpovědní lhůta prodloužila o dobu pracovní neschopnosti, ledaže sdělíte zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrváte.

Přejeme pěkný den,

Tým Flek.cz

ivana15.11 14:16

Dobrý den chci se zeptat dostala jsem výpověď s 3 měsíčním odstupnym a ted po uplynutí 3mesicu jdu marodit kdo mi bude nemocenského platit a kolik

Monika Borůvková30.11 23:20

Dobrý den,
mám dotaz ohledně pracovního úrazu. Dala jsem zaměstnavateli výpověď a ve výpovědní lhůtě se mi stal pracovní úraz. PN dosud trvá. Chtěla jsem se zeptat jestli se výpověď pozastavuje a bude dál běžet až po ukončení PN. A jestli mám nárok na ušlou mzdu po celou dobu PN i když jsem dala výpověď .
Děkuji

Barča14.12 17:55

Dobrý večer,
měla jsem pracovní úraz,napadl mě klient ,dostala jsem pěstí do obličeje. Na pracovní úraz -nemocenskou jsem nenastoupila.Myslela jsem,že to nebude třeba ale psychicky to nezvládám.Můžu nastoupit na nemocenskou po několika dnech a bude braná jako pracovní úraz?

Barča14.12 18:00

Dobrý večer,
měla jsem pracovní úraz,napadl mě klient ,dostala jsem pěstí do obličeje. Na pracovní úraz -nemocenskou jsem nenastoupila.Myslela jsem,že to nebude třeba ale psychicky to nezvládám.Můžu nastoupit na nemocenskou po několika dnech a bude braná jako pracovní úraz?

Renáta17.12 11:14

Dobrý den,nastoupila jsem do práce 22.3.2016 se zkušební dobou 3 měsíce na dobu určitou 1 rok. Onemocněla jsem 8.6.2016-tedy ve zkušební době a nyní tj. dne 17.12.2016 mi přišla výpověď z prac. poměru ve zkušební době. Dle této výpovědi mi prac. poměr skončí 28.12.2016.Mám jim prý to podepsat a oni mi pošlou zápočtový list. Postupují správně?Co mám dělat? děkuji mnohokrát za rychlou odpověď.

Admin09.01 10:59

Dobrý den Renáto,

podle zákoníku práce mohou zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější. Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována, ale o dobu celodenních překážek v práci (tedy i nemoc), pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje. Z Vašeho dotazu není zřejmé, jak dlouho jste byla nemocná – pokud nemoc trvala déle (několik měsíců), je možné, že se zkušební doba prodloužila (o délku nemoci) a zaměstnavatel mohl výpověď ve zkušební době podat i takto pozdě. Pokud tomu tak není, doporučujeme se obrátit na Státní úřad inspekce práce, kontaktní údaje najdete na jeho internetové stránce http://www.suip.cz/.

Budeme držet palce.

Tým Flek.cz

Vojtěch29.12 12:22

Dobrý den chtěl bych se zeptat do kolika pracovních dnů se musí odevzdat neschopenka ? Děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)