Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce na dálku dnes nepředstavuje problém

Práce na dálku a z domu

Pro koho je práce na dálku jako stvořená a kdo by se jí měl naopak vyhnout? Domácí prostředí může dodat potřebný klid a volnost, čímž zvýší nejen pracovní výkon, ale také radost z něj. Pro jiného se však může zvrhnout v nezvladatelný chaos, nebo přehlídku prvotřídní prokrastinace. Ne každá práce se tak navíc dá provozovat a ne každý zaměstnavatel je připraven pustit své ovečky z přímého dohledu.

 

Přečtěte si také:

Seriózní práce z domova

Klikačky

Odhalte podvodnou práci z domova

 

Hned na začátku bychom si měli říct, o čem se v tomto článku rozhodně nic nedočtete - o klikačkách, skládání propisek a posílání stovek dopisů při pokusu o vytvoření takové malé a rozhodně ne neškodné pyramidky. V dnešním článku se zaměříme na profesionály, kteří si vybrali (a bylo jim to umožněno), že budou pracovat na dálku.

Na dálku neznamená nutně z domova

Pokud ke své práci potřebujete třeba jen počítač, internet a v krajním případě ještě telefon, nemusíte se omezovat čtyřmi stěnami vaší pracovny. Čím dál více lidí, zejména těch podivných internetových, se nebojí cestovat a svou nekonečnou dovolenou občas narušit prací. To je sice trochu přehnaně optimistická představa, ale s rozmachem internetu do téměř všech koutů světa si nemálo odborníků uvědomilo, že mohou stejně dobře pracovat z kanceláře, z domova i z druhého konce světa.

Předpoklady pro bezproblémovou práci na dálku

Hlavně se musíte živit něčím, co lze na dálku bez problémů vykonávat a odevzdávat. Většinou to platí pro kreativní práci na vysokých pozicích, jejíž výstupy není třeba prezentovat dennodenně, nebo PC-friendly povolání. Tím myslíme hlavně práci na počítači a práci, kterou lze přec počítač doručit klientům, nebo zaměstnavateli. Grafici, programátoři, externí redaktoři, účetní, specialisté na internetový marketing, překladatelé textů… Díky moderním možnostem komunikace není problém být v neustálém textovém, zvukovém i obrazovém styku s lidmi, kteří mají k vaší práci co říct, takže zde problém také nevězí.

Mít vhodnou práci ale nestačí, takže budete potřebovat ještě:

 • Práci na volné noze, nebo…
 • chápavého zaměstnavatele.
 • Dostatečnou vůli, píli a imunitu vůči viru prokrastinace a jeho mutacím.
 • Počítač a internet, možná dokonce i mobil! :-)
 • Vhodné prostředí.

Kdy vzít raději za vděk kanceláří

V první řadě, když o sobě víte, že nad sebou onu svazující kontrolu potřebujete. Pokud si myslíte, že pro poctivé a samostatné vykonávání práce stačí, aby vás bavila, tak se zkuste zamyslet znovu - opravdu je práce tím, co vás baví vždy a nejvíc, něčím, co vás neunavuje a od čeho si nechcete odpočinout? Jakkoliv vás práce baví nebo nebaví, mnohem důležitější je cílevědomost a sebekázeň. Dobré je brát práci na dálku jako odměnu, které je potřeba si vážit, protože o ni můžete snadno přijít, když ve svém úsilí polevíte, což platí pro freelancery i zaměstnance.

Červenou práci na dálku vystavují i rušivé elementy, tedy pokud neoplýváte schopností se intenzivně a bez ohledu na prostředí soustředit. Dítě, zvíře, žena, muž,… cokoliv, co se nachází tam, kde pracujete, a může vás to rušit. Takže bez ohledu na to, jestli jde o lákadla, nebo rušivé elementy, pokud se s tím vším nedokážete vyrovnat, na práci na dálku zapomeňte (nebo změňte prostředí).

Práce z domova nebo z pláže na druhém konci světa pak snadno zhatí i to, že zaměstnavatel si něco takového nedokáže představit. Ať už má pravdu, nebo je vedle, asi s tím nic nenaděláte. I v České republice se už ale na práci z domova většinou nepohlíží rovnou jako na zhýralost a zabijáka efektivity, takže pokud to vaše práce a historie se zaměstnavatelem dovoluje, máte docela slušnou šanci, že na to váš šéf přistoupí - pozor, nebuďte při vyjednávání zbytečně, zaměstnavatel třeba nemusí mít s něčím podobným zkušenosti. Buďte připraveni na kompromis, na zkoušku, na nutnost některé věci vysvětlit.

A nakonec, v tom lepším případě, se do kanceláře možná budete chtít vrátit sami. Kontakt se spolupracovníky, ale i ono symbolické oddělení pracovní a volné části dne přesuny mezi pracovištěm a domovem mohou znamenat vítanou změnu ve vašem životě. Ostatně, práce z domova může začít lézt na mozek stejně jako každá jiná a změna ni(ě)kdy neuškodí. 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 5.3.2015   |   Zobrazeno: 1659x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)