Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Koučové a koučink

Koučové a koučink

Kdo umí, umí, kdo neumí, učí, a kdo neumí ještě víc, tak koučuje. Jakkoliv jde určitě o příliš obecný a přísný rozsudek, pravdou je, že koučování je více než cokoliv jiného hlavně vyděláváním na lidské nejistotě a zmatenosti. V těch lepších případech dokáže za velké peníze krátkodobě onu nejistotu odstranit, v horším případě člověka ještě víc zmate, ale vždy vás bude stát peníze, pro které byste určitě našli i lepší využití (ano, podpalování cigaret a roztápění krbu se počítá).

Přečtěte si také:

Multilevel marketing

Klikačky

Binární opce

Jakkoliv se jistě i mezi kouči a koučkami najdou schopní lidé, odborníka mezi nimi nehledejte. Odborník je psychologem, kuchařem, sexuologem, ne koučem pro osobní rozvoj, Láďou Hruškou, nebo sexkoučem.

Jednotliví koučové se mezi sebou výrazně liší, ovšem základ je vždy podobný - lidé by se při koučinku měli lépe poznat a sami najít řešení toho, co je zrovna trápí. Kouč vás k tomu prozření má dovést, ale bez potřebných znalostí (vás i daného oboru) vám nemůže poradit, takže vás jen navádí, abyste našli "svou cestu". Jelikož kouče hledají převážně lidé, kteří poradit potřebují, je nekompetentnost těchto osob velmi závažným problémem - pokud se z nerozhodnutého a nejistého člověka stane jedinec přesvědčený o nějakém bludu, rozhodně nelze říct, že jde o pokrok, jakkoliv se dočasně může onen člověk cítit lépe, sebejistě, rozhodně.

Jak se stát koučem?

Koučem se můžete stát poměrně snadno. Jako u každého podobného zaměstnání musíte mít vlohy, nejlepší je dar mluvit poutavě o ničem. MŠMT uznává rekvalifikační kurzy, které z vás kouče udají - jejich absolvováním (a zaplacením, vyjdou i na 50 000 Kč a více) získáte akreditaci a potřebné dovednosti i ponětí o základních způsobech, jak si najít klientelu.

Jak moc může být koučink funkční?

Dost - zejména byznys koučink může pomoci vrcholovým manažerům zvýšit efektivitu práce. Jde ovšem o metody v zásadě logické až samozřejmé a absence konkrétních odborných rad od kouče, vyzdvihovaná jako přednost (podobně jako u obhajoby kritika, který ovšem odbornost ve svém oboru má a musí mít) dělá z celé této módy trochu moc drahý a trochu málo užitečný špás.

Pokud máte problém, nebo chcete radu, vyhledejte odborníka - pokud chcete jen trochu změnit svůj život a fungování, tak se zamyslete, co chcete a co pro to můžete udělat, ušetříte a z kouče stejně nic jiného kloudného většinou nedostanete.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 26.1.2015   |   Zobrazeno: 1677x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)