Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak vyjednávat o platu

Jak vyjednávat o výši platu na pohovoru

Stydíte se při pohovoru zeptat se na výši platu nebo o ní dokonce vyjednávat? Škodíte tím pouze sami sobě. Přečtěte si naše tipy, jak vyjednávat při pohovoru o platu, a zjistíte, že to není tak těžké.  Stačí se jen dobře připravit a zachovat chladnou hlavu.

 

Přečtěte si také:

Nástupní platy a nároky absolventů

Platy podle profesí - kdo bere nejvíce a kdo nejméně?

Jak podat žádost o zvýšení platu + vzor

Stanovte si minimum

Před tím, než vůbec bude moci dojít k jednání o výši vašeho platu, si stanovte spodní hranici, tedy peníze, za které jste ochotni pracovat. Zvažte, jaká částka stačí k pokrytí vašich potřeb. V žádném případě se pak nenechte na pohovoru přemluvit k práci za menší částku, než kterou jste si stanovili. Také ale není dobré váš požadavek na minimální mzdu říkat personalistovi. S velkou pravděpodobností byste již vyšší nabídku nedostali.

O výši mzdy nemluvte jako o prioritě, ale nemusíte hrát, že jsou pro vás peníze nedůležité.

Zjistěte si platové podmínky

Předem si zjistěte také platové podmínky pozice, o kterou se ucházíte, abyste příliš „nepřestřelili“ svůj požadavek. Stejně tak nepůsobí dobře, když si řeknete o mnoho méně, než je běžné. Personalista si pouze bude myslet, že nemáte přehled. Využijte internetové pracovní servery či firemní stránky společnosti, ve které se ucházíte o místo, a pro srovnání i stránky dalších společností. Podívat se můžete i v inzerátech v novinách, i když ty nejsou dnes již tolik využívané, zeptejte se i svých známých. A to vše ideálně již před prvním pohovorem.

Neptejte se na výši výdělku jako první, počkejte, až toto téma otevře personalista.

Na začátku si řekněte více

Ve chvíli, kdy jste dotázáni na vaši představu o výši platu, raději nadsaďte, bude se vám lépe vyjednávat – a personalisté se u první částky takřka vždy tváří, že je příliš vysoká. Navíc zde existuje možnost, že taková výše platu bude pro zaměstnavatele přijatelná, a vy se pak můžete radovat, že jste na tom lépe, než jste čekali. Připravte si však odůvodnění, proč by vás zaměstnavatel měl touto částkou ohodnotit. Pozor si dejte ale na to, jakým způsobem si o plat říkáte. Sdělte svou představu jako konkrétní číslo, rozhodně neříkejte, že si představujete „něco mezi“. Dozajista byste skončili na té nižší částce.

Ze všeho nejdříve si vyslechněte informace o nabízeném místě a pracovní náplni, až poté může přijít řeč na platové ohodnocení.

Nepřežeňte to

Ačkoli si budete říkat o více, nepřežeňte to příliš. Nepřiměřené nároky na nástupní plat, obzvlášť pokud nebudete chtít ze svých požadavků slevit, budou působit nevhodně a nejspíše místo vás vezmou někoho jiného. A pokud už návrh na plat opravdu přestřelíte, přistupte na diskuzi a slevte ze svých požadavků. Pokud vám finanční situace nevyhovuje, zkusit o ní vyjednávat můžete po skončení zkušební doby.

Firma vám nabízí o něco méně, než by bylo ideální, ale jde o zajímavou a perspektivní práci? Zvažte, zda ji přesto nepřijmout, abyste získali cenné zkušenosti. Jednat o výši platu můžete po nějaké době znovu.

Ve zkušební době můžete mít méně

Připravte se také na to, že ve zkušební době můžete mít méně a dostávat pouze tzv. „fix“, tedy fixní plat. Až po skončení zkušební doby (a vašem prokázání schopností) můžete získat různé bonusy, benefity a pracovní výhody. Stejně tak osobní ohodnocení se většinou dává až po uplynutí zkušební doby.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 6.1.2014   |   Zobrazeno: 2330x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)