Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak podat žádost o zvýšení platu + vzor

Jak podat žádost o zvýšení platu + vzor ke stažení

Jednou z nejnepříjemnějších úkonů v rámci zaměstnání obecně je žádost o zvýšení platu. Tato problematika není příjemná zaměstnanci ani zaměstnavateli. Abyste ji zvládli profesionálně a ideálně k Vaší spokojenosti, seznámíme se s několika radami a postupy, které úspěch celé akce zajistí.

Vzor žádosti o zvýšení mzdy ke stažení

Potřebujete inspiraci pro psaní své žádosti? Stáhněte si a podívejte se na vzor žádosti o zvýšení mzdy. K písmené žádosti, kterou si vytisknete, pak nezapomeňte kromě jména a adresy připojit i svůj rukou psaný podpis, jenž na tomto vzoru chybí.

Vzor žádosti o zvýšení mzdy ke stažení zde

Správný čas

Ale teď zpět k samotnému psaní žádosti. V prvé řadě je třeba zvolit vhodnou dobu pro vlastní žádost. Jste měsíc v novém zaměstnání? Je Vaše firma momentálně ve špatné finanční situaci? Pořád se mluví o tom Vašem průšvihu? Vedení je nespokojeno s Vašimi výkony?

Pokud jste na kteroukoli z těchto otázek odpověděli kladně, nechte žádost na jindy. Pouze byste rozvířili již tak kalné vody firemní nálady a je jisté, že přidáno byste nedostali. Spíše byste mohli být vyhozeni.

Důvody pro navýšení platu

Jestliže chcete žádat o zvýšení platu, je nutné, abyste pro zvýšení měli pádné důvody. Zvýšením platu se totiž reflektuje skutečnost, že jste prospěšní, že jste se dovzdělávali apod. Zde je několik možností, které můžete využít pro svoji argumentaci.

 • Uplynula zkušební doba a osvědčili jste se
 • Zvýšili jste si vzdělání (Vysoká škola, přídavné kurzy – pokročilá práce s PC, finanční či daňový kurz)
 • Několik posledních projektů jste zvládli výborně
 • Zajistili jste firmě zajímavé zakázky
 • Postarali jste se o práci ostatních, když nebyli přítomni
 • Díky Vám má společnost vyšší obrat
 • Osvědčili jste se ve vedení svěřeného týmu

Podání žádosti musí obsahovat některý z těchto nebo podobných důvodů, aby bylo vůbec bráno v potaz. Pokud je žádost podána ústně, vše je náročnější a musíte si dopředu ujasnit argumentaci a být v ní pevní. Přesto je to „férové“ a máte možnost reagovat na výtky nebo otázky, které jsou Vám při této příležitosti dávány.  

Písemná žádost má několik výhod, ale při jejím vyřizování nelze reagovat na výtky a případné dotazy. Máte tudíž velmi málo šancí případný výsledek zvrátit. Pokud si navíc nejste jistí slohem nebo gramatikou, bude lepší, pokud žádost přednesete ústně.

Rada: Nevyhrožujte odchodem ze společnosti, jestliže Vám nebude vyhověno ve vaší žádosti. Mohlo by Vám být doporučeno, abyste společnost skutečně opustil.

Navýšení platu

 

Navýšení

S nachystanými argumenty nebo vypracovanou žádostí můžete jít za svým vedoucím, který ji prozkoumá, a buď zamítne, nebo se Vás zeptá, jak veliké by to navýšení mělo být.  Na tuto otázku buďte připraveni. Zvolte si adekvátní navýšení, které pro Vás má význam, ale zároveň není nikterak přehnaně vysoké.

 

Rada: Dopředu mějte připravenu velikost navýšení.

Odmítnutí

Nezoufejte v případě, že jste vše udělali dle Vašeho nejlepšího vědomí a přesto jste neuspěli. Nebojte se zeptat, jaký byl důvod odmítnutí a co je třeba udělat pro to, aby situace dovolila navýšení platu.  Případně se zeptejte, kdy se s podobnou žádostí budete moci znovu na vedoucího obrátit.

Rada: Využijte odmítnutí pro zjištění možností budoucího navýšení.

Publikováno: 6.8.2012   |   Zobrazeno: 42166x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)