Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak pracovat na dohodu o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti 2013: daně a pojištění (DPČ)

Dnes se podrobněji zaměříme na Dohodu o pracovní činnosti (dále DPČ), která je dalším typem přivýdělku, který je v ČR hojně využíván. Ačkoliv na první pohled nevypadá tak zajímavě a výhodně jako DPP, může se pro některé situace hodit více. Přesto doporučujeme nahlédnout i do našich článků o Dohodě o provedení práce a o Pracovních poměrech obecně.

Nový článek o DPČ si můžete přečíst zde

Podmínky a parametry

DPČ je využívána hlavně pro brigády a nárazové práce. Základní podmínkou je maximální průměrná délka pracovní doby, která nesmí překročit polovinu týdenní doby. A protože polovina ze 40 je 20, tak právě tak dlouhý může být váš pracovní týden na DPČ. Důležité slovo je ale průměr, který značí, že v některých týdnech můžete 20 odpracovaných hodin i překročit. Zkoumá se jen průměr, takže když za 50 týdnů odpracujete 1000 hodin, dostáli jste kritériu, i kdybyste v polovině týdnů pracovali 40 hodin a v druhé polovině 0 hodin.

Naprosto standardní jsou u DPČ i náležitosti pracovní smlouvy. Smlouva se vždy uzavírá písemně a musí obsahovat:

  • Sjednané práce
  • Sjednanou pracovní dobu
  • Trvání (může být stanoveno od kdy do kdy, ale i doba neurčitá)

Pojištění

Nejprve se, prosím, podívejte na obrázek pod odstavcem. V něm najdete takřka vše, co potřebujete vědět – daně, sociální a zdravotní se odvádí při dosažení rozhodného příjmu, což je 2 500 Kč měsíčně. U DPČ výrazně nedoporučujeme přesažení této částky, protože má velmi devastační účinky na výši odměny i náklady zaměstnavatele.

Do částky 2 499 Kč měsíčně včetně odpovídá hrubá mzda i té čisté. I tak ale „někdo“ musí platit alespoň minimální zdravotní pojištění ve výši 1 080 Kč měsíčně, takže DPČ se nejvíce hodí lidem registrovaným na Úřadu práce, nebo studentům, za které platí toto pojištění stát.

Existuje však i specifický příklad, kdy zaměstnavatel odvádí zdravotní pojištění, ale 13,5 % z hrubého příjmu by nevystačilo na pokrytí celého minimálního pojistného, které činí 1 080 Kč měsíčně. V takovém případě, pokud nemáte další příjem, ze kterého by se zdravotní pojištění odvádělo, vám musí zaměstnavatel příslušnou částku strhnout a odeslat pojišťovně celých 1 080 Kč.

Nemocenská

Nemocenské pojištění platíte tedy až v případě, že pracujete alespoň 15 dnů v měsíci a příjem dosáhne alespoň 2 500 Kč. V takovém případě poté máte nárok na náhradu mzdy v případě nemoci, kterou prvních 21 dnů platí zaměstnavatel.

Dovolená

Dovolená musí být zakotvena ve smlouvě, jinak na ni nárok u DPČ automaticky nevzniká.

Daně

Zde je totožná situace jako u DPČ. Rozhodující je, zda zaměstnanec podepíše u zaměstnavatele prohlášení k dani. Pokud ano, má nárok na slevu na poplatníka, plus mnohdy slevu pro studenty. Pokud se prohlášení nepodepíše, bude odváděna daň ve výši 15 % ze superhrubé mzdy.

Výpověď a zrušení DPČ

DPČ lze vypovědět snadno, bez udání důvodu, nebo z jakéhokoliv důvodu a to kteroukoliv stranou. Doručením výpovědi začíná běžet 15denní výpovědní lhůta. Mezi ostatní formy patří ukončení DPČ dohodou, nebo okamžité zrušení, které má ale stejně přísné podmínky, jako u běžného pracovního poměru.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 25.4.2013   |   Zobrazeno: 78792x

Komentáře

Kamila01.06 01:19

Dobrý den,
údajně je možné mít u jednoho zaměstnavetele několik souběžných DPČ. Pokud tomu tak je, lze mít u tohoto zaměstnavatele při jednotlivých dohodách do 2499 Kč měsíčně nulové zdanění ze všech souběžných dohod?
Zakládá více dohod o PČ povinnost podat daňové přiznání jako u DPP?
Děkuji.

Admin03.06 11:00

Dobrý den,

podle našich informací by se měly příjmy sčítat pro potřeby výpočtu sociálního pojištění. Zdravotního už nikoliv. Daňové přiznání byste nemusela v tomto případě podávat ani u DPČ, ani u DPP, protože nemáte příjmy daněné zálohovou daní u více zaměstnavatelů.

Jindra10.06 07:53

Dobrý den,

mohu uzavřít DPČ, když jsem ve výpovědní lhůtě na trvalý pracovní poměr, ale zaměstanavatel mi nevyplácí mzdu, tudíž jsem bez finančních prostředků?

Děkuji

Admin10.06 08:57

Dobrý den,
pakliže jsou závazky zaměstnavatele vůči vám 15 dnů po splatnosti (to nastane zpravidla měsíc a půl po skončení měsíce, za který vám nebyla vyplacena mzda), můžete pracovní poměr i okamžitě ukončit.

Co se týče DPČ, ano, můžete si takový pracovní poměr sjednat a to bez ohledu na to, jestli jste, nebo nejste ve výpovědní lhůtě. Doporučujeme však současného zaměstnavatele o tom informovat.

majkl20.06 14:19

Píšete u DPČ: "Do částky 2 499 Kč měsíčně včetně odpovídá hrubá mzda i té čisté." No, už dlouho jsem nečetl takovou pitomost. Chcete tím skutečně říci, že uzavřu DPČ, zaměstnavatel mi zúčtuje 2499 Kč a já na ruku dostanu 2499 Kč? To je naprostý nesmysl. Hranice 2500 Kč sice určuje, zda se bude platit z odměny z DPČ zákonné pojistné, neznamená však, že z toho nebude daň. Zaměstnanec zaplatí daň z příjmu, a to buď zálohovou (pokud podepsal Prohlášení) nebo srážkovou ve výši 15%, takže při odměně 2499 Kč dostane 2125 Kč na ruku a srážková daň bude činit 375 Kč! Tyhle "vědoucí" články jsou trvalým nebezpečím internetu, když se na ně někdo spoléhá jako na pravdu (přičemž většinou nic neví o vzdělání a praxi autorů), může splakat nad výdělkem....

Admin21.06 13:14

Dobrý den,
zkuste nás nenapadat, než si přečtete celý článek, děkujeme.

Damur03.09 15:27

Hlavně, že vy tomu rozumíte. Pokud mám pouze tento pracovní poměr, tzn. DPČ a podepíšu prohlášení poplatníka, vztahuje se na mě sleva na poplatníka ve výši 2070,- Kč měsíčně, takže daň z 2499,- Kč bude opravdu nulová. Podepsat mohu pouze u jednoho zaměstnavatele. Sleva se nevztahuje od r. 2013 na pracující důchodce. Takže nemotejte hlavy ostatním, když o tom nic nevíte.

Jana22.10 08:32

Asi toho o mzdách moc nevíte a zcela se v této problematice neorientujete.

Nikola08.01 16:34

Majkl: Raději se koukni na výpočet částky k výplatě než něco napíšeš za blábol. A pořádně čti!!! :D :D :D

Miloš22.06 23:13

Dobrý den, prosím o konzultaci: budu pracovat na DPČ, vydělávat do 10 000. Jsem veden v evidenci na ÚP, ale žádné dávky, částky, podporu jsem nebral, protože nemám odpracováných 12 měsíců během posledních 24. Na ÚP jsem se přihlásil jen proto, aby mi stát platil zdravotní pojištění. Nechce se mi teď odhlašovat, kdo ví, jak to s novou prací bude, k tomu moc vydělávat nebudu a každá koruna se hodí, tudíž se mi nechce z těch 10 platit zdravotní a sociální pojištění - zaměstnavatel nic platit nebude... a tak mě zajímá:
Kdyby se přišlo na to, že pracuji na DPČ, beru kolem 10, ale jsem stále v evidenci - jaká mi hrozí sankce? Jak bych byl potrestán? Děkuji za odpověď.

Admin24.06 09:06

Dobrý den,

za a) mluvíte asi o DPP, protože vámi popisovaná situace na DPČ nevypadá.

b) přinejmenším vám hrozí sankční vyloučení z evidence (o dalších postizích nevíme, ale už to se vám nemusí vyplatit). Jde o 1 080 Kč měsíčně, proto doporučujeme na Úřadu práce nahlásit, odhlásit se z evidence a ZP si platit sám, ostatně je to taky jediná legální možnost.

Roman25.06 10:56

Dobrý den,
pracoval jsem na DPP již skoro rok. Obdržel jsem výpověď dohodou dle pra.76 od 6 ZP. Ve výpovědi mám i uvedeno, že vzájemně vyrovnáme pohledávky ke dni výpovědi. Ale dluží mi výplatu ( VP-mám ) od prosince 2012. Jak mám postupovat?
Děkuji za radu.

Admin25.06 11:30

Dobrý den,

samozřejmě nic nepodepisujte, není-li to pravda. Požadujte vyrovnání, nebo zanesení dluhu do dohody, společně s podmínkami, kdy a jak vám bude dluh uhrazen. Jinak nic nepodepisujte.

Dom25.06 12:42

Dobrý den

Chci se zeptat, když jsem tento rok odmaturoval, hlásím se na vš a zároveň jsem k 1.7.2013 uzavřel DPČ na dobu neurčitou (každopádně přes celé 2 měsíce prázdnin budu pracovat 100%), jestli mi i o prázdninách zůstává statut studenta a nemusím platit zdrav. a soc. pojištění?

Děkuji.

Admin25.06 13:20

Dobrý den,

ano, nemusíte platit zdravotní pojištění a sociální pojištění, jste student. Na druhou stranu, pakliže příjem z DPČ přesáhne 2499 Kč měsíčně, bude váš zaměstnavatel odvádět tato pojištění, stejně jako daň z příjmu, pakliže nepodepíšete prohlášení k dani (růžový papír). Výhodnější je pro vás DPP, kdy se z příjmu neodvádí zdravotní a sociální pojištění až do výše 10 000 Kč měsíčně.

Dom26.06 09:39

Tedy když podepíši růžový papír, nebudou mi tyto poplatky strženy z platu, jestli dobře rozumím? Bylo mi řečeno (nebo spíše jsem to takhle pochopil) že DPČ uzavřu na jakoby zkušební dobu a poté přejdu na DPP.

Admin26.06 11:21

Růžový papír zajistí, že nebudete platit daň až do výše 2 070 Kč. "Poplatky" jsou poměrně nepřesný pojem, pravděpodobně tím myslíte vše: daň, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Limit pro neplacení pojištění je 2499 Kč měsíčně, nad to už je váš zaměstnavatel odvádět musí. Pro představu se podívejte do tabulky v článku, ta to velmi přesně vystihuje.

Tomáš25.06 23:56

Dobrý den, pokud mám DPČ na vedlejší pracovní poměr, platí i tak hranice 2500 kč pro odvody? Pochopil jsem správně, že i když mám prohlášení o dani podepsáno u jiného zaměstnavatele, pokud vydělám do 2499 Kč, neplatím ani daň? Ještě poznámka - manželka má dpč na vedl. pp a pokud její měs. příjem překročí tuším 5000 Kč, neplatí srážkovou daň ale musí jej zahrnout do daňového přiznání.
Děkuji za odpověď.

Admin26.06 08:01

Dobrý den,

ano, tato hranice stále platí. Daň ale platíte vždy, pakliže nemáte podepsané prohlášení k dani.

S manželkou máte pravdu, při příjmu nad 5 000 Kč se platí zálohová daň, to znamená, že kromě HPP platí zálohovou daň i na DPČ, což znamená souběh dvou příjmů daněných zálohovou daní a povinnost podat daňové přiznání.

Roman26.06 16:18

Dobrý den.
Děkuji Vám za odpověď. Bohužel přišla pozdě a tak jsem dohodu podepsal. Mrzí mě to, ale snad je možnost proplacení mzdy, když je v dohodě ten článek o vzájemném vyrovnání pohledávek ke dni výpovědi ( to bude 30.6.2013. ( nějaký doporučený dopis, nebo mám počkat až když nic neobdržím? ) Také bych se rád zeptal na tzv. ochranou lhůtu pro nemocenskou? Platí to také pro tento pracovní poměr a vlastně kolik je to dní? Bohužel mě totiž asi čeká operace.
Ještě jednou děkuji za radu.
Roman

Admin26.06 19:03

Dobrý den,

nerozuměli jsme si, měli jsme za to, že podepisujete, že byly pohledávky vyrovnány. Tím, že se zaměstnavatel zavazuje k proplacení v budoucnosti jste nijak svou pozici neoslabil.

Co se týče ochranné lhůty pro nemocenskou, která je 7 dnů, tak na tu byste měl nárok pouze, kdyby z vašeho DPP bylo odváděno nemocenské pojištění, což je typicky u nehod s platem nad 10 000 Kč hrubého měsíčně.

Roman27.06 07:57

Jetště jednou děkuji a přeji dobrý den, ale s tím mi vznikl další, ale už určitě poslední dotaz.

rekapitulace
Jsem ve výpovědi pro nadbytečnost 2+3 odstupné platy. Výpověď podána zaměstnavatelem převzata 26.6.2013 kde HV mám 24 tis. hrubého
Zároveň jsem dohodou ukončil to DPP k 30.6.2013. Měl jsem rovnoměrně rozloženou pracovní dobu 4hod denně - Po-Pá a za to mi náležela měsíční mzda 17 tis HR.
Mám tedy nárok v případě, že nastoupím operaci do 5.7.2013. Bude mi nemocenská běžet i ve společnosti kde jsem ve výpovědi pro nadbytečnost a jakou bude mít výši?
Dnes večer se i podívám na Vaše inzerce, jelikož musím po ukončení rekonvalscence zase začít něco dělat. Jsem člověk, který musí neustále něco dělat. Vlastně proto jsem měl i 2 zaměstnání. Ale bohužel se mi sešli termíny ukončení+operace a tak řeším jak nejlépe vše vyřešit, abych zajistil max. rodinu.
Děkuji Vám za 100% již poslední radu.
Roman

Admin27.06 09:26

Dobrý den,

asi tomu moc dobře nerozumíme. :-) Buďto jste podepsal dohodu a dostal jste jako kompenzaci 2+3 platy, nebo jste dostal výpověď a celý červenec i srpen ještě budete zaměstnaný. V druhém případě normálně dostanete náhradu mzdy od čtvrtého dne do 21. dne, poté nemocenskou od 22. dne. Nutno také podotknout, že se vám pravděpodobně prodlouží i výpovědní lhůta, jestliže vaše pracovní neschopnost bude trvat déle než do konce srpna.
Jestliže ale končíte rovnou, z tohoto HPP vám nevznikne nárok na nemocenskou od 5.7., protože je to po ochranné lhůtě.

Z DPP vám tento nárok vznikne (samozřejmě, jen v případě, že váš HPP už opravdu skončil), protože z něj bylo odváděno nemocenské pojištění a vejdete se do ochranné doby. V takovém případě ale dostanete až nemocenskou, to jest od 22. dne pracovní neschopnosti.

Klidně se ptejte dál, když vás bude něco zajímat, nebo jestli jsme něco popsali méně srozumitelně.

Markéta27.06 08:53

Dobrý den,

mám DPČ na dobu určitou do 31.12.2013. Nyní jsem v neschopnosti - rizikové těhotenství. Může mi zaměstnavatel dát výpověď.

Děkuji za odpověď.

Admin27.06 09:35

Dobrý den,

bohužel, pravidla pro skončení pracovního poměru se na DPČ nevztahují.

Markéta27.06 11:11

Dobrý den,

asi jsem se špatně vyjádřila. Myslela jsem jestli mohu dostat výpověď v době trvání pracovní neschopnosti.

Děkuji za odpověď.

Admin27.06 11:14

Dobrý den,

vyjádřila jste se dobře, to my jsme asi dali špatně srozumitelnou odpověď. :-) Chtěli jsme tím říct, že se zákaz výpovědi v pracovní neschopnosti na DPČ bohužel nevztahuje, tudíž výpověď dostat můžete.

Tereza P.27.06 10:34

Dobrý den,
v květnu jsem úspěšně ukončila studium na vysoké škole. Od června do konce srpna pracuji na DPČ (měs. 6tis. Kč) a podepsala jsem "růžový papír".
Chtěla jsem se zeptat, zdali je pro mě výhodné se zaregistrovat na ÚP, resp. co mi doporučujete udělat?
Děkuji za odpověď

Admin27.06 11:12

Dobrý den,

výhodnější by pro vás byla dohoda o provedení práce (DPP), kde byste s podepsaným růžovým papírem měla příjem vyšší, protože by se z něj neodvádělo sociální a zdravotní pojištění.

Ale ani v jednom případě se na Úřad práce registrovat nemůžete, váš měsíční příjem je vyšší, než 4 000 Kč, to je hranice.

Roman27.06 12:57

Dobrý den.
Já mám jednu smlouvu na HPP. V té jsem v klasické výpovědi pro nadbytečnost, tak jak jsem psal. Začíná běžet od 1.7.2013 to jsou ty 2měsíce+odstupné. Zároveň jsem měl druhou práci, ale na DPP a u té jsem podepsal výpověď dohodou k 30.6. 2013. Tak chápu, že jsem zaměstnám na HPP a tam "pouze mohu dát lístek na nemocenskou. Ale mohu zároveň dát i lístek na nemocenskou u společnosti kde jsem byl zaměstnán na DPP? Jde mi o to, jestli mi pak vznikne nárok na nemocenskou jak z HPP, tak i DPP ( tam ale chápu, že musím dodržet ochranou lhůtu ). Vím, že nemocenskou platí do 21. dne zaměstnavatel a pak stát. Jen mi šlo o to, jestli to mohu nárokovat a jestli se to sčítá. na HPP mám 24 tih HR a na DPP jsem měl 17 tis. HR.
A ještě otázka k tomu dluhu - existuje nějaká doba do kdy se mohu o to přihlásit. Sice to ve výpovědi je stanoveno k 30.6., ale co kdyby - dá se předpokládat.
Díky, moc mi pomáháte.

Admin27.06 14:32

Dobrý den,

v takovém případě jsme ztraceni. :-) Normálně byste měl nárok na 2 nemocenské, jenže si nejsme jistí, jestli ochranná doba platí i v momentě, kdy vám ještě běží jeden pracovní poměr. Každopádně nepřijdete o nemocenskou z vašeho HPP, ale jestli vám bude přiznána nemocenská z DPP, to si jistí nejsme, zkusit to ale určitě můžete. :-)

O vymáhání dluhů bohužel nic nevíme. :-)

Roman27.06 15:40

Děkuji Vám. Jen mě napadla ještě poslední otázka. Když bych zítra nastoupil na nemocenskou, tak bych na ty 2 nemocenské měl nárok? Ještě zítra je možnost. Shodou okolností jdu do nemocnice se domluvit na termínu a jsem i objednán u své obvodní doktorky. Jinak ještě jednou děkuji.
Pěkný den. Roman

Admin27.06 17:27

Podle našich informací by to mělo být možné, zkuste se ještě poptat doktorky.

Dvojanka27.06 20:59

Dobrý den, jsem vedena na úřadu práce. Pracuji u jednoho zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti. Do jaké výše měsíčního výdělku se neplatí žádná daň, myslím daň z příjmu a i zdravotní a sociální pojištění? Od 1.7.2013 budu mít ještě jednu DPČ. Sčítají se výdělky z různých dohod pro placení daně z příjmu a placení sociálního a zdravotního pojištění? Do jaké částky si mohu vydělat, abych nic neplatila?
Děkuji, Dvojanka

Admin28.06 08:02

Dobrý den,

na Úřadu práce můžete být vedena pouze do příjmu 4 000 Kč měsíčně, tam se dohody a všechny příjmy samozřejmě sčítají.
U jednoho zaměstnavatele se DPČ sčítají i pro výpočty pojistného, u různých zaměstnavatelů ale už nikoliv.
Na DPČ si můžete vydělat 2 499 Kč, abyste neplatila zdravotní a sociální pojištění, ale musíte podepsat i prohlášení poplatníka, abyste se vyhnuli i odvodu daně. To však můžete podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele.

Zároveň pozor na situaci, kdy si vyděláte více než 4 000 Kč a budete vyřazena z evidence ÚP, kdy musíte odvádět alespoň minimální pojistné ve výši 1 080 Kč měsíčně.

Alena29.06 22:58

Dobrý den,

se zaměstnancem byl uzavřen HPP k 30.6. Jakou dohodu s ním jako OSVČ mohu uzavřít na příležitostnou práci? Konkrétně třeba v domě mé dovolené (na týden). Mohu s ním uzavřít dohodu o provedení práce, nebo by se do 300 hodin počítal i HPP?
Děkuji Alena

Admin01.07 08:29

Dobrý den,

můžete využít například DPP. Jen pozor na to, co specifikujete ve smlouvě za práci, musí být zcela odlišná od toho, co máte v pracovní smlouvě, aby nešlo o obcházení zákona a hlavně odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Prohlášení k dani však platí pro HPP i DPP zároveň, takže pro potřeby daně z příjmů se tyto výdělky sčítají.

Kateřina30.06 22:32

Dobrý večer.Od 18.3. 2013 mám DPČ na dobu určitou do 31.12.2013.Našla jsem si novou práci,do které mám nastoupit 10.7.Oznámila jsem,že chci dát výpověd DPČ a bylo mi řečeno,že to není třeba,že mi sama zanikne,když neodpracuji žádné hodiny..Je to pravda????Když uzavřu novou smlouvu v nové práci není to něco proti něčemu?Nemusím v novém zaměstnání předložit ,že jsem DPČ ukončila?/v nové práci budu dělat 25h.týdně/Moc děkuji za odpověd.Kateřina

Admin01.07 08:42

Dobrý den,

ano, je to do určité míry pravda, záleží hlavně na nastavení smlouvy a korektnosti vašich vztahů se zaměstnavatelem. Pro váš klid by však mohlo být lepší využít výpověď DPČ bez udání důvodů, na kterou máte nárok - výpovědní lhůta je 14denní. V nové práci byste měla oznámit, že máte ještě nějaký druh práce, která stejně ale končí, už kvůli maximální korektnosti a dobrým vztahům. Co se týče zákonů, není DPČ+HPP žádný problém. :-)

Martin01.07 10:04

Dobrý den,
mám dotaz. Jsem student VŠ, jednatel společnosti s.r.o. a po celý rok mám u této s.r.o. podepsáno prohlášení (růžový papír). Mimo to ale skoro každý měsíc brigádničím, jedná se o částky 1 000 - 10 000 Kč/měs, u těchto zaměstnavatelů už ale prohlášení samozřejmě podepsat nemohu. Chtěl bych se tedy zeptat:
1. Má smysl nosit zaměstnavateli na brigádu potvrzení o studiu? Má to nějaký vliv, když u něj nepodepisuji prohlášení?
2. Jaký druh smlouvy je pro můj případ výhodnější? DPČ, nebo DPP (případně popsat, do jaké částky je výhodnější to, do jaké ono).

Předem děkuji mnohokrát za odpověď

Admin01.07 11:36

Dobrý den,

1. ano, slevy můžete samozřejmě uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele, takže u prací na dohody to dělat nemusíte.

2. DPP, takřka vždy, protože až do 10 000 Kč měsíčně je odváděna pouze daň, kdežto u DPČ je tento limit pouze 2 499 Kč. Zároveň pozor na překročení částky 5 000 Kč - pakliže (i v jediném měsíci) váš příjem z jedné DPP, nebo DPČ překročí 5 000 Kč, budete muset podávat daňové přiznání, protože v jednom měsíci dojde k souběhu platů od dvou zaměstnavatelů, ze kterých je odváděna zálohová daň.

Klára01.07 23:08

Dobrý den,
mám se zaměstnavatelem sepsanou DPČ bez podepsaného prohlášení k dani a můj měsíční hrubý výdělek činí 2490,- Kč, z toho mi je srážena každý měsíc 15% zálohová daň, takže dostávám měsíčně čistého 2117,- Kč, ale mám však podězření, že zaměstnavetel tuto zálohovou daň vůbec neodvádí, jakým způsobem to lze zjistit a jak dále případně postupovat? Mohu jako zaměstnanec z toho mít nějaké problémy, že zaměstnavatel neodvádí z mého příjmu zálohovou daň ačkoliv je mi z platu srážena?
Předem děkuji za odpověď.

Admin02.07 09:09

Dobrý den,

vy z toho problémy mít samozřejmě nemůžete (schovávejte si výplatní pásky, výpisy z banky,...).
Jde o daň srážkovou, nikoliv zálohovou a možná by šlo zjistit požadované informace na Finančním úřadu.

Petra02.07 18:42

Dobrý den,

měla bych na vás dotaz, jsem studentka a již jsem odpracovala v tomto roku 3OO hodin, kdy jsem měla podepsanou Dohodu o provedení práce, nyní jsem u toho samého zaměstnavatele podepsala Dohodu o provedení činnosti a tento měsíc bych měla mít výplatu vyšší než 10 OOO Kč, chtěla bych se zeptat co vše se mi bude z platu strhávat? A zda je pro mě výhodnější dělat jen do 10 000 i při DPČ?

Děkuji moc za odpověď,
Petr

Admin03.07 08:11

Dobrý den,

u DPČ je jedno, kolik si vyděláte, tedy alespoň při překročení částky 2 499 Kč měsíčně. Strhávat se vám bude zdravotní a sociální pojištění - pakliže nepodepíšete prohlášení k dani (doporučujeme podepsat!), bude se vám strhávat i daň z příjmu.
Při příjmu 10 000 Kč hrubého dostanete při podepsaném prohlášení zhruba 9 000 Kč čistého, ale bez něj o více než 2 000 Kč méně.

Klára04.07 12:11

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, momentálně jsem na rodičovské dovolené, a mám sjednanou DPČ, zajímalo by mě, zda mi při výdělku nad 2 499,- měsíčně, bude něco strháváno, když soc. a zdrav.poj. za mě platí stát?
Děkuji, za odpověď.

Admin04.07 18:19

Dobrý den,

ano, vše bude normálně strháváno.

Marek S.05.07 16:00

Dobrý den,

v současné době pracuji na dohodu o pracovní činnosti. Chtěl jsem u svého zaměstnavatele podepsat takové ty "růžové papíry" (patrně se jedná o prohlášení k dani), ale bylo mi sděleno, že se to při dohodě o pracovní činnosti nepodepisuje. V minulé práci jsem to však podepisoval i u dohody o provedení práce a také u dohody o pracovní činnosti. Rád bych se tedy zeptal, kde je problém? Tahá mě můj zaměstnavatel za nos? Předem děkuji.

Admin05.07 16:42

Dobrý den,

ano, tahá, nebo jde o zásadní neznalost. Při nepodepsání přijdete o 15 % svých peněz a to je škoda.

Marek S.05.07 16:59

Ano, to je škoda, 15% je dost. Je pro zaměstnavatele lepší, když to nepodepíšu? Chci tím říct, jestli důvodem pro nepodepsání může být to, že by za mě můj zaměstnavatel za mě nemusel odvádět více peněz.
Jak mám tedy postupovat? Mám se hádat o svá práva?

Admin08.07 09:34

Ne, zaměstnavatel na tom neprodělá, ale vydělá tím, že může svému zaměstnanci dát víc peněz. Určitě, máte na to právo.

Marek S.05.07 17:06

Ještě jsem pro úplnost zapomněl dodat, že jsem student.

Klára08.07 21:25

Nejsem vedená na úřadu práce, ani student a ani nepobírám žádný důchod, ale potřebuji upřesnit, zda v případě, že mám kromě hlavního pracovního poměru s podepsaným prohlášením k dani (růžový papír) a ještě u jiného zaměstnavatele sjednaný DPČ, zda v případě, kdy příjem z DPČ nepřesáhne hrubého 2499 Kč měsíčně, zda bude muset můj zaměstnavatel z DPČ odvádět za mne zdravotní a sociální pojištění, stejně jako daň z příjmu, pakliže u něj nebudu mít podepsané prohlášení k dani (růžový papír) a nebo naopak, jak je tomu v případě druhém, kdy přesáhne-li hrubého 2499,- Kč? A zda pro zaměstnavatele DPČ je nutné předkládat potvrzení o úhradě pojistného ze strany zaměstnavatele HPP?
Děkuji

Admin09.07 09:58

Dobrý den,

rozdíly tu samozřejmě jsou: do 2 499 Kč bude z DPČ odváděna pouze srážková daň. Nad 2 499 Kč bude odváděno sociální, zdravotní a srážková daň. Nad 5 000 Kč to bude daň zálohová a vznikla by vám povinnost podávat daňové přiznání.

Samozřejmě je lepší, když zaměstnavateli na DPČ prokážete, že za vás povinné zdravotní pojištění odvádí už někdo jiný.

draga09.07 18:40

Dobrý den, mám dotaz jsem zaměstnána od roku 2010 na dohodu o pracovní činnost, nejsem vedena na úřadě práce. Zaměstnavatel za mě platí sociální a zdravotní pojištění odpovídající výdělku, v minulém měsíci jsem bohužel nedostala určitý počet hodin a odpracovala jsem pouze 19h za měsíc, výdělek jsem měla 1800,- a zaměstnavatel neodvedl platby za pojištění..můj dotaz je jak mám postupovat, mám platit zdravotní a sociální sama? Děkuji D.

Admin10.07 08:54

Dobrý den,

musíte to nahlásit na své zdravotní pojišťovně a odvést 1 080 Kč na zdravotním pojištění, toť vše.

Květina10.07 09:31

Dobrý den,
jsem zaměstnaná na HPP a současně mám DPČ u stejného zaměstnavatele (80hod. měsíčně). Je možné si vzít neplacené volno (2 měsíce) na hlavní pracovní poměr a současně pracovat na DPČ? (Tedy po ty zmíněné dva měsíce vykonávat práci jen na DPČ.) Jak to pak bude s odvody na sociální a zdravotní pojištění?
Děkuji. K.

Admin12.07 08:42

Dobrý den,

odvody by si měl pohlídat váš zaměstnavatel, ale raději si vše dopředu ujasněte s ním, aby pak nebyl někdo překvapený. :-)

Klára11.07 13:50

Prosím Vás laskavě ještě vysvětlit, zda tedy v případě, že doložím zaměstnavateli (DPČ), že za mne platí zdravotní pojištění jiný zaměstnavatel (HPP), co tedy musí zaměstnavatel u DPČ z mého hrubého přijmu přesně odvádět u varianty A) můj hrubý příjem by byl 2490.- Kč a nebo u druhé varianty by byl hrubý příjem 2969,- Kč, tak přesně kolik mám dostat čistého (tzv. na ruku)? Dále se chci zeptat, která varianta je pro mne jako zaměstnance výhodnější - zda je lepší mít vyšší hrubý příjem a zda je potom i o to větší riziko vyšších odvodů?
Předem děkuji za odpověď.

Admin12.07 09:03

A) - 15 % srážková daň, dostanete na ruku cca 2100 Kč
B) - 15 % srážková daň a odvody na sociálním a zdravotním, dostanete na ruku cca 1 500 Kč

Pokud máte i HPP, vykašlete se na DPČ a zkuste pracovat na DPP, u případ A funguje až do 10 000 měsíčně. :-)

Klára01.08 21:08

Děkuji za veškeré poskytnuté informace, jen bohužel jsem dost dobře nepochopila, že když nad 2 499 Kč musí být odváděno sociální, zdravotní a srážková daň, tak jak je tomu v případě, kdy zaměstnavateli - DPČ (u výdělku nad 2499,- Kč) zdokladuji, že sociální a zdravotní hradí již za mne jiný zaměstnavatel - HPP, tak to mám chápat tak, že zaměstnavatel - DPČ nebude muset platit sociální a zdravotní?
Děkuji za odpověď.

Katka15.07 14:34

Dobrý den, jsem DPČ a mám neschopenku. Může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo skončení poměru může být až po skončení neschopnosti?
Děkuji za odpověď
K.

Admin16.07 07:33

Dobrý den,

ano, může vám dát výpověď.

Dana20.07 20:28

Dobrý den,
jsem student a u zaměstnavatele mám podepsanou DPČ, ale slyšela jsem, že strhávané částky jsou pouze záloha, kterou by mi měl úřad i pojišťovna vrátit. Chtěla jsem ze zeptat, zda je informace pravdivá a jak v tom případě postupovat.
Mnohokrát děkuji.

Admin22.07 10:14

Dobrý den,

daň vám může být vrácena, máte-li podepsané prohlášení k dani. Zdravotní a sociální ale nikoliv.

Marie22.07 21:45

Dobrý den,

chci se zeptat kolik by mě jako OSVČ stál zaměstnanec na DPČ při čistém výdělku 20 tisíc (pojištění)?
Jakou hrubou mzdu by musel mít na hodinu (80 hod./měsíc), aby to po zdanění takto vyšlo?
Jaký je v tomto případě rozdíl při podepsání / nepodepsání "růžového dvojlistu"?

Předem velmi děkuji za odpověď.

Admin23.07 12:57

Dobrý den,

26 000 Kč měsíčně při podepsaném a 29 000 Kč při nepodepsaném prohlášení. To jest 325 Kč na hodinu 363 Kč na hodinu při nepodepsaném prohlášení.

Lucie23.07 21:16

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak se dá vyvarovat, aby za mě daně a soc. zdrav. neplatili oba mojí zaměstnavatelé. V první práci jsem na pracovní smlouvu, ale na částečný úvazek, v druhé práci DPČ, kde vydělávám více než 2499Kč, tudíž odvádím soc. i zdrav. dvakrát, což mi příjde jako hloupost. Prohlášení k dani (růžovku), mám podepsanou v první práci.
Dále bych se chtěla zeptat, na situaci pro přítele. Pokud studuje, a pracuje na DPČ taktéž přes 2499Kč, bude se mu tato pracovní zkušenost započítávat do důchodu? Děkuji předem mockrát.

Admin24.07 10:48

Dobrý den,

vyhnete se tomu tak, když DPČ uděláte DPP, to je asi jediné, co nás napadá. Pokud jde ale o váš názor, že sociální a zdravotní platíte 2x, tak nemáte pravdu - platíte prostě procentuální část toho, co vyděláte a je jedno, jestli to platíte zvlášť u dvou, nebo najednou u jednoho zaměstnavatele.

Ano, práce na DPČ se započítává do odpracovaných let u důchodu.

Marta23.07 21:56

Dobry den,
mam od 5.6 podepsanou DPČ se zamestnavatelem a chtela jsem pracovni pomer ukoncit. Bohuzel mela bych jeste odpracovat dva dny do konce mesice, ale bohuzel jsem na materske a nesehnala jsem hlidani k malymu. Zamestnavateli jsem to oznamila s predstihem 7 dni, ale bohuzel trva na tom, ze do prace musim. Vypoved jsem dala ustne, jeste jsem nic nepodepisovala. Muze zamestnavatel zvolit nejaky postup, treba mi dat paragraf nebo nevyplatit penize?Moc dekuji za odpoved

Admin24.07 10:53

Dobrý den,

peníze vám vyplatit musí, a pokud by šlo o nějaké další problémy, nedovedeme si představit situaci, ve které by vám z toho hrozily nějaké velké problémy.
Výpovědní lhůta u DPČ je 14 dnů, možná by šlo s trochou předvídání těmto problémům předejít. :-)

Eva25.07 16:01

Dobrý den,
jsem vedená na úřadu práce, momentálne nic napobíram a jsem pojištená ve VZP na manžela, který je čech, já jsem slovenka. Když budu pracovat na DPP a budu moct vydělávat max. 4 000,-Kč měsíčne, budou pro mně platit nejaké změny v zdravotním pojištění. Když podepíšu prohlášení k dani z příjmu, bude muset podávat daňové přiznání? Na úřadu práce jsem vedená od 1.1.2013 a prvních 5 měsíců jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti.
Děkuji

Admin26.07 11:34

Dobrý den,

nic by se změnit nemělo, stejně jako byste neměla podávat daňové přiznání. Nemyslíme si, že by vaše situace byla jiná jen kvůli státnímu občanství, ale raději se dopředu informujte na Úřadu práce.

natalie26.07 09:36

dobrý den,

chci se zeptat, jsem na DPč. když potřebují akutně k lékaři a můj nadřízený je informovaný, musím donést propustku od lékaře jako je to v případě HPP?
děkuji za odpověď.

Admin26.07 11:37

Dobrý den,

samozřejmě váš zaměstnavatel má nárok na důkaz, že jste byla u lékaře. Jestli ho po vás ale opravdu vyžadovat bude, to už je na něm.

Marek29.07 11:38

Dobrý den, u jednoho zaměstnavatele mám 2 DPČ s měsíčním úvazkem 0,2 a 0,3 na dvě různé pozice. Můžu mít ještě třetí DPČ zase na jinou pozici s úvazkem 0,3? Někdo mi tvrdí že ne, protože se údajně všechny DPČ sčítají a překročil bych tedy 40 hodin týdně. Někdo říká že to jde.
(Ještě pro upřesnění: U tohoto zaměstnavatele nemám smlouvu na HPP.)
Můžete mi, prosím, napsat, jak to tedy doopravdy je?

Admin30.07 07:49

Dobrý den,

my v tom problém nevidíme, ale také nám mohlo něco ujít, takový případ je trochu extrémní. :-) Nebylo by lepší ale při takové situaci už zvolit jednoduchý HPP a nic dalšího neřešit?

Ilona Papežová29.07 12:52

Dobrý den,
zajímalo by mne, zda DPP lze sjednat na dobu neurčitou nebo zda musí být vždy na dobu určitou. Děkuji za odpověď

Admin30.07 07:50

Dobrý den,

lze i na dobu neurčitou.

Ilona Papežová29.07 13:22

Dobrý den,
u DPČ se odvádí do částky 5000(včetně) srážková daň?

Admin30.07 07:52

Dobrý den,

ano, ale při podepsání prohlášení poplatníka se platí i z příjmů do 5 000 Kč daň zálohová.

Ilona30.07 13:24

Dobrý den,
ještě jeden dotaz, může být sjednaná smlouva o DPP bez razítka zaměstnavatele? Stačí na smlouvě jen podpisy? Děkuji

Admin30.07 16:41

Dobrý den,

razítko určitě potřeba není.

Marek31.07 20:46

Dobrý den

uzavřel jsem DPP se zamestnavatelem na pul roku.a podepsal jsem ruzovy papir.
Ted ale budu jeste mit brigadu na mesic kde po me taky budou asi chtit prohlaseni o dani z prijmu. tudiz na brigade to podepsat nesmim? a kdyz to bude na brigade do 10000 kč a jsem student, tak se nebude odvadet soc a zdravotni ale jen dan prijmu? diky?

Admin01.08 12:29

Dobrý den,

nic po vás chtít nebudou, pro zaměstnavatele to není žádný rozdíl. Vy druhé růžové prohlášení stejně podepsat nesmíte. Do 10 000 Kč opravdu budete odvádět jen daň (jde-li také o DPP), ale pozor, jestliže půjde o příjem nad 5 000 Kč, bude z něj odvedena daň zálohová. A máte-li v jeden měsíc 2 příjmy daněny zálohovou daní, budete muset podat po konci roku daňové přiznání.

Ilona01.08 09:47

Dobrý den,další dotaz: při provádění odpočtu na dítě je třeba doložit Čestné prohlášení=Potvrzení pouze u manželů (že ten druhý odpočet neuplatňuje)? Jak je to u "nesezdaných" partnerů nebo svobodných matek? Děkuji

Admin01.08 12:31

Dobrý den,

je to úplně stejné, druhý rodič by měl napsat čestné prohlášení, že slevu neuplatňuje.

b.chara@seznam.cz01.08 09:49

Dobrý den,jdem doposud pracující důchodce s pracovní smlouvou na dobu určitou do 31,12,2013. Od 1.1.2014 bych měla pracovat na DPP s tím, že budu vykonávat práci ve stejném rozsahu(plný úvazek) ale pravděpodobně na poloviční úvazek, což samozřejmě není možné
stihnout. Jaké podmínky je možné v nové dohodě (DPP) sjednat? a s jakým platem, když půjde o stejnou pracovní náplň?
Děkuji předem za odpověď.B.CH.

Admin02.08 13:07

Dobrý den,

sjednat lze všechno, ale pozor si musíte dát na 2 věci:

1) Na DPP u jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat maximálně 300 hodin za rok
2) Ve vašem případě by bylo případné kontrole velmi podezřelé, že stejnou práci najednou stihnete za polovinu času a dostanete za ni stejné peníze...

Ať už bude realita jakákoliv, přinejmenším tento rozpor musí být ve smlouvě nějak vyvrácen. Při jakémkoliv obcházení pravidel ale vždy existuje pravděpodobnost postihu, proto mějte na paměti, že 300 hodin a 10 000 Kč pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění jsou mantinely, ve kterých se pravděpodobně budete chtít pohybovat.

Lenka02.08 10:56

Dobrý den, prosím moc o radu..

V bývalém zaměstnání jsem ukončila pracovní poměr s 2-měsíční výpovědní lhůtou,která vypršela 30.6.2013.V půlce července jsem zjistila,že jsem těhotná,podle doktora jsem otěhotněla 17.6.,tedy ještě v době kdy jsem byla zaměstnaná a ve výpovědní lhůtě,to jsem však nevěděla.Termín porodu cca 10.4.2014.

Chtěla bych se zeptat, zda se na mě vztahuje ochranná lhůta,myslím tím,zda se mi bude od tohoto zaměstnavatele počítat mateřská a hlavně,zda mohu jít na nemocenskou a budu mít nárok na nemocenskou.

Nebo ještě jedna možnost - v červenci a srpnu pracuji u jednoho obchodního řetězce pouze brigádně (na DPČ). Mám i tak tedy nárok na nemocenskou? (výdělek mám nad 2500 Kč, takže soc., zdr. i daň se mi ztrhávají). Od září mi však chtějí dát smlouvu na HPP..

Mohou se mnou ukončit DPČ či mě nezaměstnat na HPP když zjistí že jsem těhotná??
Děkuji moc za odpověď.

Admin02.08 13:51

Dobrý den,

váš pracovní poměr skončil až v těhotenství, to znamená, že se na vás vztahuje 180 denní ochranná lhůta, která ale očividně nestačí. Proto vám VELMI doporučujeme přejít na HPP a do konce zkušební lhůty na sobě nic nedat znát. Pokud to uděláte a "přežijete" konec zkušební lhůty, máte vyhráno a budete mít klidnou mateřskou i rodičovskou dovolenou. :-)
Nemáte povinnost zaměstnavatele o těhotenství informovat, ale ten, pokud se to dozví, může DPČ i HPP ve zkušební době velmi snadno ukončit.

Lenka03.08 08:50

Děkuji za odpověď.

Ještě se chci prosím Vás zeptat.. Může mi ukončit DPČ hned i když nemám zkuš. lhůtu? DPČ mám na dobu určitou (někdy do června 2014)..

Jinak mám dobrou životní pojistku, která uznává marodění z důvodu těhotenství jako nemocenskou. Takže mi teoreticky stačí jen být zaměstnaná a klidně bych mohla jít marodit a dostávala peníze od pojišťovny.. Pokud bych neměla nárok na mateřskou, tak bych je dostávala i po porodu místo mateřské.

U DPČ i ve zkušební době u HPP mám nárok na nemocenskou?

Děkuji.

Admin05.08 10:33

Dobrý den,

DPČ má výpovědní lhůtu 15 dnů a máte nárok na nemocenskou v obou případech.

Klára03.08 19:44

Děkuji za veškeré poskytnuté informace, jen ještě prosím o doplnění informace, protože jsem bohužel dost dobře nepochopila, že když nad 2 499 Kč musí být odváděno sociální, zdravotní a srážková daň, tak jak je tomu v případě, kdy zaměstnavateli - DPČ (u výdělku nad 2499,- Kč) zdokladuji, že sociální a zdravotní hradí již za mne jiný zaměstnavatel - HPP, tak to mám chápat tak, že zaměstnavatel - DPČ nebude muset platit žádné sociální a zdravotní? Děkuji za odpověď.

Admin05.08 10:37

Dobrý den,

sociální a zdravotní je vlastně obyčejná daň - když si vyděláte 10 000 Kč, tak bude odvedena z 10 000 Kč, když si vyděláte 10 000 Kč a 3 000 Kč, tak bude odvedena z 10 000 i z těch 3 000 Kč. Na tom, že sociální a zdravotní odvádí už zaměstnavatel v HPP, vůbec nezáleží. Jestliže byste chtěla peníze ušetřit, tak si místo DPČ sjednejte DPP, kde se sociální a zdravotní neplatí do 10 000 Kč měsíčně.

Ilona06.08 08:27

Dobrý den,
s odpočtem na dítě ZTP/P je to stejné jako s klasickým odpočtem na dítě=do 26 let? A má druhý rodič psát Čestné prohlášení, že tento odpočet ZTP/P neuplatňuje? Nebo stačí jen, že neuplatňuje odpočet na toto dítě. Jde mi o formulaci. Děkuji

Admin06.08 11:12

Dobrý den,

pokud jsou oba rodiče zaměstnáni, musí druhý rodič od svého zaměstnavatele získat potvrzení, že tuto slevu neuplatňuje.

Ilona07.08 08:20

Dobrý den,
ještě jsem se ptala, zda je ten odpočet ZTP/P také do 26 let.

Admin07.08 11:38

Dobrý den,

mělo by to tak být. :)

Ilona07.08 10:20

Ještě jeden dotaz, Prohlášení, že druhý rodič neuplatňuje slevu na dítě se musí dodávat pro každý rok zvlášť?Myslela jsem,že pouze na začátku a event. změnu je povinen nahlásit.

Admin07.08 11:59

Dobrý den,

stejně jako se každý rok požaduje případné potvrzení o studiu, musíte mít potvrzení i od zaměstnavatele druhého rodiče.

Jindra08.08 21:13

Dobrý den. Měla bych dotaz jde mi o odvod na zdravotni pojištěni u DPČ při nemoci.
Zaměstnanec pracoval do 4.7 od 5.7 je nemocen do 25.7. Pak znovu nastoupil do práce. Jeho hrubá mzda činila cca 1300.- Kč tudíž není účasten nemocenského pojištěni, byla mu pouze vyplacena náhrada mzdy. Nemoc netrvala více jak 21 dní. Musí si sám zaplatit na zdravotni pojištěni v tomto měsíci 1080,- jako OBZP nebo se pletu? Nikde jinde tento zaměstnanec nepracuje ani neni v žádné státni kategorii. Děkuji za Vaši odpověď

Admin09.08 12:59

Dobrý den,

záludná otázka :) ale jsme přesvědčeni, že pojistné odvedeno být musí, tudíž by ho musel odvést sám zaměstnanec. Zkuste se ale pro jistotu s tímto dotazem obrátit na zdravotní pojišťovnu, která vám podá přesnější informace.

zuzana12.08 20:30

Dobrý den,chtěla bych se optat jak mám řešit situaci když mám dpč,jsem na neschopence-léčim se s rukou a zistila jsem že jsem těhotná.DPČmám do 31.12.2013.termín porodu mám na únor,zda budu mít nárok na podporu,nebo socialní dávky a taky jestli si mám ukončit neschopenku u obvodního lékaře a nechat si vystavit neschopenku od gynekologa,bojím se výpovědi.

Admin13.08 08:30

Dobrý den,

záleží na tom, jestli budete mít v době nástupu na mateřskou odpracováno za 24 předešlých měsíců alespoň 270 dnů, pokud ano, budete mít nárok na mateřskou dovolenou, jinak samozřejmě z DPČ nad 2499 Kč měsíčně vzniká i nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Při DPČ nejste v těhotenství od výpovědi chráněna, tudíž by asi bylo nejlepší na sobě nedávat nic znát a pokračovat v práci, dokud je to možné a bezpečné. :)

Veronika13.08 00:27

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to se zdravotním a sociálním a s daněmi v situaci, kdy budu mít dvě DPČ u dvou různých zaměstnavatelů (0,5 a 0,4 úvazek). Počítám s tím, že růžové prohlášení podepíši u zaměstnavatele s vyšším úvazkem a u u toho druhého se mi bude daň strhávat - je to tak? Jak je to ale s tím zdravotním a sociálním? (u obou prací přesáhnu 2499,-)

Děkuji moc za odpověď

Admin13.08 08:42

Dobrý den,

ano, prohlášení podepište tam, kde budete mít vyšší hrubý příjem. Co se týče pojištění, bude odváděno úplně normálně z obou smluv, vy si jen musíte pohlídat, aby bylo odvedeno alespoň minimální zdravotní pojištění.

Jestliže si ale i v méně ohodnocené práci vyděláte v nějakém měsíci přes 5 000 Kč, bude z tohoto výdělku odvedena zálohová daň. Tím dojde k souběhu 2 příjmů se zálohovou daní v jednom měsíci, čímž vám vznikne povinnost podávat na konci roku daňové přiznání. To vám teoreticky i prakticky může přinést vrácení daní od státu (sleva na dani na poplatníka se započítá celá, jen se do daňového přiznání neuvádí příjmy se srážkovou daní).

Tereza14.08 14:33

Dobrý den,

již třetí rok pracuji na DPČ, ale nikdy jsem neměla tolik "problémů" s hodinami.

Otázka zní: Můžu mít více DPČ u jednoho zaměstnavatele (po skončení/vyčerpání hodin daných pro tuto smlouvu 756 hodin za období duben/2013 - prosinec/2013) mít další novou smlouvu DPČ na např. jinou činnost, která byla v předešlé smlouvě?
Nebo se váže jedna smlouva DPČ u jednoho zaměstnavatele a po vyčerpání hodin nemůžu mít další jinou smlouvu (DPP už jsem měla na začátku roku 2013).
Nebo se DPČ a její hodiny (roční limit) váže na osobu (resp. na jedno rodné číslo)?

Děkuji za odpověď.

Admin15.08 10:15

Dobrý den,

žádné problémy byste mít neměla. Když uzavřete dvě DPČ, byť by šlo o jednoho zaměstnavatele, každá se posuzuje samostatně.

Ilona14.08 16:23

Dobrý den,
dotaz 1. Když zaměstnanec uplatňuje odpočet na dítě, musí do jeho 18 let - po ukončení ZŠ,když studuje SŠ - dávat potvrzení o studiu? Nebo se do 18 let dítěte potvrzení o studiu dávat nemusí? dotaz 2. Když má zaměstnankyně podepsané Prohlášení, je na MD a něco se jí proplácí (zůstatek dovolené), lze použít slevu na dani 2070 a odpočet na dítě? Děkuji

Admin15.08 11:20

Dobrý den,

1. Do 18 let by mělo stačit, že dítě živíte a žijete ve stejné domácnosti.

2. Mělo by to tak být, ale raději se zeptejte mzdové účetní, která má přímo s takovými případy zkušenosti. :-)

Nikol15.08 00:15

Dobrý den,
uzavřela jsem DPČ a zároveň podepsala prohlášení k dani. Při hrubé mzdě 60Kč/h jsem odpracovala 81 hodin, takže měsíční hrubá mzda je 4830 Kč. Podle výpočtů bych tedy měla dostat čistou mzdu 4299, dostala jsem však pouze 3870. Na výplatní pásce mám uvedeno:
ZP podíl ZC: 218,00
ZP podíl ZC ZC: 428,00
SP podíl ZC: 314,00

Ráda bych se zeptala co znamená těch 428Kč, jelikož mi tato částka byla odečtena za měsíc červen a podobně tomu bylo také v červenci. Obracela jsem se již na jinou mzdovou účetní, která mi řekla, že je mzda špatně vypočítaná, ale nevím, co mám nyní dělat. V práci mi všichni tvrdí něco jiného a bojím se, že již peníze nikdy neuvidím. Je možné se obrátit například na úřad práce? Je nějaký způsob, jak získat tuto částku (dohromady necelých 1000 korun) zpět?

Děkuji a přeji hezký den, Nikol

Admin15.08 11:08

Dobrý den,

domníváme se, že váš zaměstnavatel postupoval velmi správně, jestliže jde o situaci, ve které za vás musí odvést celé minimální zdravotní pojistné. Počítejte s námi. :-)

Z vaší mzdy je odvedeno zdravotní pojištění 218 Kč a váš zaměstnavatel odvádí cca 400 Kč (jeho celkové mzdové náklady na vaši práci jsou 6500 Kč), jenže to je dohromady pouze přes 600 Kč, proto je tam další odečet, oněch 428 Kč za zdravotní pojištění, aby za vás zaměstnavatel odvedl 1 080 Kč. Sociální pojištění je pak jasné.

Pokud máte jiné zaměstnání, ze kterého vám je minimální pojistné už odvedeno, tak dodejte potvrzení svému zaměstnavateli na DPČ a ten vám už těch 428 strhávat nebude. Stejná situace je, pakliže jste studentka, za kterou hradí ZP stát. V obou případech je však vaší povinností a vaším zájmem dodat potvrzení zaměstnavateli, který se jinak zachoval správně a odvedl to, co podle zákona musí.

Nikol15.08 13:22

Jsem studentkou, v květnu jsem odmaturovala a v září nastupuji na VŠ. Potvrzení o studiu jsem dodala už při nástupu-ze zákona jsem studentem SŠ až do 31. 8., chtěli po mě však potvrzení o zápisu na VŠ, který mám až 27. srpna, tudíž to potvrzení nemám. Jsem však STÁLE studentem SŠ. Jak tedy dostanu své peníze zpět?

Admin15.08 14:00

Dobrý den,

to už musíte řešit přímo se zaměstnavatelem, který zbytečně odvedl pojistné, které odvádět neměl (těch 428 Kč), takže by měl přiznat chybu a těch 428 Kč vám vyplatit.

Nikol15.08 15:28

Se zaměstnavatelem jsem to řešila, ale nic se neděje. Už minulý měsíc mi přislíbili, že rozdíl pošlou s další výplatou, a nestalo se tak, navíc ani neopravili svou chybu a peníze strhávají dál, takže řešit to se zaměstnavatelem nejde. Proto se tedy ptám, jestli je možnost obrátit se se stížností na někoho, kdo by mi mohl nějakým způsobem pomoci peníze získat zpět? Měla jsem na mysli například pracovní úřad a podobně. Děkuji

Admin16.08 09:39

V takovém případě se pravděpodobně budete muset obrátit na oblastní inspektorát práce, nebo soud a domáhat se svých práv. Nejsme si totiž jisti, že vám peníze vrátí zdravotní pojišťovna při ročním zúčtování daně.

GoodNick15.08 01:15

Dobrý den,

k 31.8.2013 mi vyprší status studenta, jelikož jsem v květnu maturoval a nezvládl jsem jednu ústní zkoušku, musím v polovině září na opravný termín. Po dobu těchto dní, kdy budu řekněme 9 dní bez statusu studenta se musím přihlásit na ÚP? Zároveň, ale pracuji brigádně na DPP, lze podepsat na měsíc u stejného zaměstnance i DPČ na která by se týkala jen toho září, abych se nemusel hlásit na ÚP?

Předem děkuji

Admin15.08 10:50

Dobrý den,

vymýšlíte to zbytečně složitě. :-)

Pokud se na ÚP nepřihlásíte, budete si muset platit zdravotní pojištění 1 080 Kč, ať už budete mít DPP, DPČ, nebo nic, na tom nesejde. (Tedy z DPČ to za vás odvede zaměstnavatel, ale pořád půjde o 1 080 Kč). Do přihlášení na ÚP vás nikdo nutit nebude, jen tím ušetříte tu tisícovku, kterou jinak musíte vy, nebo váš zaměstnavatel (pořád to jsou peníze, které byste jinak měl) odvést zdravotní pojišťovně.

GoodNick15.08 11:05

Ještě jsem zapomněl napsat, že do konce září zahajuji studium na jazykové škole, která mi zaručí status studenta po dobu celého roku. I v tomhle případě bych za měsíc září bych měl odvést těch 1080 Kč zdravotní pojištovně?

Admin15.08 11:13

Dobrý den,

v takovém případě by za vás měl zdravotní pojištění hradit i za září stát, ale pozor, raději to nahlaste na zdravotní pojišťovně tak jako tak. :-)

marjanka20.08 12:18

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat ohledně "růžového" prohlášení poplatníka daně. Jsem registrovaná u pracovní agentury a v letošním roce jsem pod ní pracovala pouze jednou a to na Dohodu o provedení práce (uzavřená na na období 29.7. - 2.8.) podepsala jsem zde "růžové" prohlášení na rok 2013. Od září nastupuji na dlouhodobější brigádu, která bude na Dohodu o pracovní činnosti. Je možné na této brigádě podepsat "růžové" prohlášení, pokud již v letošním roce nechci pracovat pod zmiňovanou agenturou? Děkuji za odpověď.

Admin21.08 11:09

Dobrý den,

ano, to je samozřejmě možné, můžete prohlášení podepsat i u více zaměstnavatelů po sobě, jen ne nikdy naráz na stejné období.

Katka21.08 17:41

Dobrý den. Jsem vedena na ÚP. Od 1. září 2013 mám nastoupit na DPČ. Řekli mi plat 75,-Kč hrubé mzdy na hodinu. Což dělá 12000,-Kč hrubého. S tím, že mám dělat denně 8 hod. Týden ranní, týden odpolední, týden noční. Musím se odhlásit z ÚP? Nebylo řečeno na jak dlouhou dobu. Jak je to v praxi. Kdo bude odvádět zdravotní a sociální a co to znamená pro mne? Co musí obsahovat smlouva.
Děkuji.

Admin21.08 18:15

Dobrý den,

obáváme se, že práce na DPČ nelze sjednat na 8 hodin denně, protože může jít maximálně o polovinu běžné týdenní pracovní doby, což je ve většině případ 20 hodin. Je sice pravda, že lze pracovat třeba měsíc 8 hodin denně a poté měsíc vůbec a průměr vyjde správně, ale vámi popisovaný případ do toho nezapadá.

Na ÚP nahlásíte svůj příjem, to musíte vždy, a oni vás při částce nad 4 250 Kč měsíčně vyškrtnou.

Zdravotní bude odvádět váš zaměstnavatel, stejně jako sociální. Nezapomeňte podepsat růžové prohlášení k dani, které vám zajistí slevu na dani.

Vlastimil22.08 09:03

Dobrý den,
pokud budu pracovat na DPČ jako důchodce, jsem povinnen platit pojistné, přesáhne-li mzda částku 2500,- Kč měsíčně ? Nebo zaměstnavatel za mě ?
A mohu jako důchodce podepsat "růžové" prohlášení k dani, když se už na důchodce nevztahuje sleva z daně na poplatníka ?

Admin22.08 18:18

Dobrý den,

ano, pojištění bude odváděno. Prohlášení podepsat můžete, ale sleva uplatňována být nesmí.

Olga22.08 17:00

Dobrý den,
do července jsem byla studentem. Chtěla bych se zeptat, zda se musim hlásit na úřadu prace, pokud mám od srpna podepsanou dohodu o pracovní činnosti? Měsíční výdělek je vyšší než 2500 Kč. Chtěla bych se ujistit, že za mně zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní a nebudu s tím mít později nějaký problém.
Děkuji

Admin22.08 18:37

Dobrý den,

na pracovním úřadě se hlásit nemusíte. Váš zaměstnavatel za vás musí odvést 1 080 Kč minimální zdravotní pojistné, je to jeho povinnost. Pokud se chcete ujistit, že tak opravdu činí, asi vám nezbude, než si po nějaké době nechat vyjet přehled od své Zdravotní pojišťovny.

Vlastimil24.08 09:17

Děkuji za odpověď,
není však zcela jasná.
Uvádíte, že nejnižší zdravotní pojištění, které zaměstnavatel u DPČ musí odvést je 1080,-Kč. Toto však z tabulky nevyplývá: 2500 - 1080 = 1420 Kč. Máte uvedeno 1482 Kč.
A pokud za důchodce hradí zdravotní pojištění stát, i oni musí odvádět celých 1080,- Kč ?

Admin26.08 10:33

Dobrý den,

omlouváme se, jestli jsou naše informace nesrozumitelné.
Tabulka je špatně, za to se omlouváme ještě víc. Důvodem ovšem není zdravotní pojištění.

U zdravotního pojištění je nutné si uvědomit, jestli ho platí stát, nebo pouze zaměstnavatel. Pokud pouze zaměstnavatel, tak se na minimální částku, tedy 1 080 Kč měsíčně, dostanete pouze v momentě, kdy pobíráte alespoň minimální mzdu. Pokud pobíráte méně, zaměstnavatel musí nad procentuální částku (13,5 %) srazit ještě peníze, které do oněch 1 080 Kč chybí. Toto se důchodců netýká, proto bude odvedeno pouze těch 13,5 %, stejně jako je to zamýšleno v tabulce. Proto je nad tabulkou vysvětlující text, který obsahuje detaily o tom, jak je zdravotní pojištění placeno v různých případech.

Vlastimil24.08 10:03

Píši ještě jednou, protože jsem se právě dočetl na jiných stránkách, že v případě pracujícího důchodce nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Z toho vyplývá, že u důchodců pracujicích na DPČ nevzniká povinnost odvádět na zdravotním pojištění 1080,-Kč, ale jen 4,5% z hrubé mzdy.
Můžete to tedy prosím vysvětlit srozumitelně a správně ?.

Admin26.08 10:52

Dobrý den,

ideální je psát do jednoho vlákna, aby nedošlo k roztříštění diskuze. Odpověď na většinu otázek máte výše. Co se ale týče odvádění minimálního pojistného, nikdy a nikde jsme nepsali, že se týká i důchodců. Naopak, už v článku píšeme, že se DPČ hodí více pro osoby, za které odvádí ZP stát, což jsou i důchodci.

Inka25.08 22:45

Dobrý den,

Pracuji jako důchodkyně na DPČ.Za celý měsíc červenec jsem odpracovala 51,5 hod.(nebyla pro mne práce)Ráda bych odpracovala těch 20 hodin týdně (myslím měsíční normu). Může mi zaměstnavatel krátit měsíční normu hodin? Nyní v srpnu mám odpracováno 27 hodin.
Děkuji za brzkou odpověď, protože to chci nějak řešit, třeba i výpovědí.

Admin26.08 11:20

Dobrý den,

záleží na tom, jak je sepsána smlouva. DPČ a DPP jsou však určeny právě pro řešení situací, kdy je práce nárazová, nejistá, a podobně. Výpověď samozřejmě dát můžete, výpovědní lhůta činí 15 dnů a nemusíte ani uvádět důvod výpovědi.

Anet26.08 10:27

Dobrý den, mám dotaz. Pracuji na HPP a současně má DPČ u jiného zamestnavatele,
Tak sem se chtěla zeptat. Kolik si na DPČ smím vydělat měsíčně peněz, zda-li je to nějak omezené.
Děkuji za odpověď

Admin26.08 11:22

Dobrý den,

výdělek není nijak omezen.

jana26.08 12:37

Dobry den, mam dotaz. Slouzim obcas nocni sluzby jako lekar (dosud na DPP) u jednoho zdrav. zarizeni. Vzhledem k tomu, ze jsem tam nyni z duvodu nedostatku lidi byla vcelku casto, chteji me prevest na DPC, protoze presahuji 300hod.limit. Varianta DPC mi vsak prijde nestastna. Poradite mi, prosim, jakou alternativu zvolit?
Dekuji. JP

Admin26.08 13:04

Dobrý den,

buď DPČ, nebo běžný pracovní poměr, co se týče odvodů, vyjde to stejně. DPČ je ale flexibilnější, ať už jde o 15 dnů dlouhou výpovědní lhůtou, nebo o možnost sjednat na velmi nerovnoměrnou až nárazovou práci. Pozor však na omezení, kdy v průměru nesmíte na DPČ odpracovat více, než polovinu běžné týdenní pracovní doby (většinou jde o polovinu z 40 hodin, tedy 20 hodin týdně).

Aneta26.08 12:55

Ani na Dpp? Ja slyšela, že 10.000 měsíčně jen, tak sem si to chtela overit:-)dekuji

Admin26.08 12:59

Dobrý den,

ani na DPP, ovšem tam je limit 10 000 Kč dobré dodržet, protože v takovém případě se z DPP neodvádí sociální a zdravotní.

jana26.08 13:04

Jeste bych se prosim chtela zeptat, v ramci DPP mi nyni nove po kazdych 8 hodinach neproplaceji 30 minut povinne pauzy. Jak je to s povinnou pauzou i u sluzeb a obecne s touto pazou? Mam DPP s hodinovou sazbou, bez charakteru bezneho prac. pomeru. Slouzim napr. od 17:00 do 8:00, t.j. 15 hodin v kuse, ale proplati mi jen 14,5 hodiny, slouzim -li 16-8, proplati mi jen 15 hodin. Pokud slouzim celou sobotu, t.j. 24 hodin od soboty rano do nedele rano, proplati mi jen 22,5 hodiny. Je to spravne? Diky, JP

Admin26.08 13:09

Vzhledem k tomu, že se pauzy neplatí ani u HPP, silně pochybujeme, že u DPP by tomu bylo jinak. Pauza je prostě pauza, máte na ni nárok a taky ji doporučujeme využít, ale proplacena vám nebude.

jana26.08 13:30

Diky za odpoved. :-) Souhlasim plne s vami, rada bych si pauzu vybrala, kdybych na ni mela narok, a samozrejme ani nepredpokladam, ze by mi byla proplacena, pokud si ji vyberu (nebo nevyberu, ale budu na ni mit ten narok). Vtip je v tom, ze ve smlouve nikde narok na pauzu neni zakoncipovan, nikde neni ani uveden ve smyslu rozpisu sluzba 14,5 hodiny + pauza 30 minut. Ve smlouve je pouze hodinova sazba za hodinu, uvazek 0,4 a dost.

Jen me to zajimalo, kdysi byval uvazek 42,5 hodiny, v nem byla zakoncipovana i pauza, nyni je pouze 40 hodin tydne, o pauze ani zminka, a presto se tato predpoklada. Hledam tedy pravni podklad. Uz proto, ze se mi to najednou zacalo objevovat ve vyuctovani, tu pauza, tu neproplacene hodiny. Nova ucetni....

Diky. JP

Admin27.08 11:47

Dobrý den,

tak v tom vám můžeme poradit už jediné, tedy domluvu se zaměstnavatelem. Nárok na pauzu vám prostě ze zákona vzniká, a jelikož se vám objevuje už i na výplatní pásce, není co řešit, prostě si ji vyberte.
Pro podrobnější informace už budete muset oslovit větší specialisty na danou problematiku. :-)

Nikola29.08 18:25

Dobrý den,
jsem studentka vysoké školy a mám uzavřené dvě DPČ.V jedné mám podepsanou slevu na dani(růžový paír) a vydělám si tam tak 6000 Kč měsíčně (pracuji tam od května).Takže se mi z toho strhává sociální a zdravotní.V druhé brigádě samozřejmě nic podepsaného nemám a vydělám si taky kolem 6000 Kč měsíčně.Odečítá se mi 15% daň,zdravotní a sociální.Chtěla jsem se zeptat,zda u druhé brigády mohu uplatnit nějakou slevu a zda je pro mne výhodné na konci zúčtovacího období podat daňové přiznání.
Děkuji

Nikola

Admin29.08 19:35

Dobrý den,

teď slevu uplatnit nemůžete, ale protože musíte (nejde o vaši volbu, máte 2 příjmy daněné zálohovou daní, takže jde o vaši povinnost) podat daňové přiznání, je pravděpodobné, že vám vyjde přeplatek na dani, který vám bude vrácen.

Lucie31.08 00:27

Dobry den, poprosim Vas o radu, treba alespon castecne pomuzete. U sveho zamestnavatele jsem mela podepsanou DPC, prisla vypoved z jeho strany ze dne na den. Udajnym duvodem je, ze jsem pro firmu prilis draha a radeji najmou jednoho ci dva chlapy, kteri budou schopni tahat tezka bremena(usetri za skladnika). De facto byla zmenena prac. napln pozice, je takovy krok a vypoved legalni?
A jeste jedna otazka, ziskam neco prodlouzenim vypovedi na onech 15 dni(misto okamzite ze dne na den)? Vim, ze finance nikoli, ale napr. na uradu prace atp.? Dekuji mnohokrat, lucka j.

Admin02.09 08:27

Dobrý den,

výpovědní lhůta je 15 dnů, zaměstnavatel nesmí dát výpověď ze dne na den. Váš nárok na podporu v nezaměstnanosti by to ovlivnilo v případě, že by vám chybělo 15 odpracovaných dnů.

j4hudk403.09 12:07

Dobrý den , jsem registrovaná na ÚP. Mám smlouvu o pracovní činnosti ve které si vydělám do 4 tisíc hrubého. Vím ,že mi UP hradí sociální a zdravotní.Je mi ze mzdy srážená daň i když jsem podepsala prohlášení ?

Admin04.09 07:59

Dobrý den,

daň odvedena nebude, ale z dohody nad 2 499 Kč měsíčně bude normálně odvedeno zdravotní a sociální. Vy musíte navíc svému zaměstnavateli oznámit, že za vás platí zdravotní stát, aby vám nestrhl celých 1 148 Kč za měsíc, ale pouze 13,5 % z platu.

Damur03.09 21:26

Dobrý den, prosím o radu. Jsem v evidenci ÚP, podporu nepobírám. Pracuji na DPČ s měsíční odměnou do 2400,- Kč. Mám podepsané prohlášení, zaměstnavatel neplatí žádné odvody. Chtěla bych však být důchodově pojištěna, ale né dobrovolně. Chci odvádět sociální pojištění z odměny. Otázka: Kdyby se mi zvýšila odměna např. na 4000,- Kč a tudíž bych mohla stále zůstat v evidenci ÚP,kdo by byl povinen mi platit ZP? Musel by ho odvádět z odměny zaměstnavatel nebo by to byla stále povinnost ÚP? Pokud zaměstnavatel, tak už by nebyl důvod zůstavat v evidenci. Musela bych doplácet minimální pojistné? Děkuji za odpověď.

Admin04.09 08:41

Dobrý den,

částka se zvedla na 4 250 Kč možného přivýdělku při registraci na ÚP. Do této sumy za vás ZP platí stát, ale z dohody nad 2 499 Kč vám bude sraženo vypočtené pojistné také, ne však v celé výši 1 148 Kč, ale pouze 13,5 % ze mzdy.

Iveta04.09 13:36

Dobrý den, chci se zeptat, jestli u dohody o pracovní činnosti platí důchodci zdravotní a sociální pojištění. Děkuji.

Admin05.09 08:31

Dobrý den,

při výdělku nad 2 499 Kč ano.

Jana04.09 16:14

Dobrý den, po ukončení studia na VŠ jsem se nyní zaregistrovala na úřadu práce. Pracuji v této chvíli u tří zaměstnavatelů, z toho 1x na DPČ (přibližný výdělek 6000/měsíc) a 2x na DPP. Jaká je prosím minimální hranice výdělku u DPČ, aby za mne platil pojištění zaměstnavatel? Mám se sama z ÚP odhlásit, nebo počkat jestli mne kvůli výši výdělku vyjmou z evidence? Děkuji za odpověď.

Admin04.09 17:42

Dobrý den,

na ÚP musíte nahlásit každý výdělek a ty se sčítají. Z evidence vás samozřejmě na základě toho vyřadí.

U DPČ nad 2 499 Kč je odváděno zdravotní a sociální. Pohlídejte si jen, aby za vás zaměstnavatel odváděl celých 1 148 Kč ZP za měsíc.

Lucie05.09 23:06

Dobrý den,
jsem zaměstnaná na HPP a mám DPČ s výdělkem 1 250 Kč/měsíc. Nemusím dávat daňové přiznání? Je to tak správně?
Pokud by se mi na DPČ výdělek v měsíci navýšil a byl by přes 10 000, musím podávat daňové přiznání?
Děkuji za odpověď.

Admin06.09 09:16

Dobrý den,

limit, do kterého nemusíte podávat daňové přiznání, je 5 000 Kč, protože nad tuto částku se platí zálohová daň. A zálohová daň ze dvou zaměstnání=daňové přiznání. To ovšem neplatí, jde-li o jednoho zaměstnavatele, kde se příjmy daní společně.

Klára06.09 11:29

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu: jsem student. jsem také OSVČ, mám nyní jeden zaměstnanecký poměr na HPP a jeden poměr u jiného zaměstnavatele na DPČ. Na DPČ za měsíc srpen dostanu 5400,00Kč hrubého, na HPP 11000Kč. Kde si mám uplatnit slevu na poplatníka a studenta?

Prohlášení mám nyní podepsané u obou, ale vím, že uplatnit můžu pouze u jednoho, takže je potřebuji informovat. Co pro mne bude výhodnější?

Moc děkuji za odpověď.

Admin06.09 15:00

Dobrý den,

prohlášení můžete mít podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele a více se vám vyplatí u toho s vyšším příjmem. U vás je to ale docela jedno, protože budete podávat daňové přiznání, kde se vše hodí "na jednu hromadu", takže vám případné přeplatky na dani stejně budou vráceny.

Petra09.09 14:33

Dobrý den ....když pracuji na DPP a budu si platit nemocenske pojištění sama,můžu pak mít nemocenskou??? děkuji

Admin10.09 11:10

Dobrý den,

neplatíte si spíše zdravotní pojištění?

Eva10.09 11:40

Dobrý den,

jestliže pracuji na DPČ v noci, mám automaticky nárok na příplatek za noční práci jako v pracovním poměru nebo ne? Zákoníku práce v tomto ohledu nějak nerozumím.

Děkuji za odpověď i za velmi užitečný portál.

Admin10.09 13:30

Dobrý den,

na příplatek ze zákona nárok nemáte, musel by být sjednán přímo v dohodě, nebo nějakém vnitřním předpisu firmy.

Není zač a děkujeme. :-)

Hana10.09 14:17

Dobrý den,

jsem na HPP, toho času na na RD, nyní mám možnost přivýdělku - chtěla jsem se zeptat, zda je pro mě výhodnější, pokud budu na DPČ nebo na ŽL. A pokud bych v budoucnu přešla na mateřskou dovolenou, zda tento příjem bude mít nějak vliv na výpočet mateřské.

Děkuji.

Admin11.09 10:20

Dobrý den,

jestli si nechcete s ničím lámat hlavu, zvolte DPČ, živnostenský list znamená hromadu dalších, mnohdy zbytečných povinností, obzvláště v oborech, kde můžete pracovat i na onu DPČ. Práce na ŽL může být však finančně zajímavější díky nižším odvodům a také tomu, že půjde o činnost vedlejší.

Jestliže bude váš HPP dále trvat, bude se další PPM počítat z něj. Pokud byste chtěla z obojího, musela by i DPČ (nebo živnost s placením nemocenského pojištění) trvat alespoň 270 dnů.

lenka10.09 18:21

Dobrý den,jsem ve 2 měsíční výpovědní lhůtě,mám nabídku na jinou práci,ale nechápu na jakou smlouvu nebo dohodu,7,5hod +0.5 na přestávku,55kč na hod,zdravotní pojištění si mám platit sama,sociální a daně se do 10.000kč údajně nemusí platit,nemocenská je neplacená stejně jako dovolená,je mi 48let,netuším co mi taková práce udělá do budoucna např. s důchodem...je to vůbec možné?

Admin11.09 12:21

Dobrý den,

jde o Dohodu o provedení práce. Takto odpracovaná doba se vám do nároku na důchod počítat nebude. Zdravotní pojištění si budete platit ve výši 1 148 Kč měsíčně opravdu sama, daně ani sociální pojištění pravděpodobně odváděny nebudou (podepište prohlášení poplatníka kvůli nároku na slevu na dani).

Mirka10.09 23:26

Dobry den,

jsem na rodicovske dovolene a budu uzavirat pracovni pomer.
Mesicni odmena by nemela presahnout 10 tisic za cca 12hod/tyden. Je to prace na 9mesicu, takze bych nemusela presahnout 300hod/rok.
Stat za me hradi zdrav. a socialni pojisteni.
Prosim o radu, ktera varianta, DPP nebo DPC je pro me vyhodnejsi?

Dekuji za odpoved.

Admin11.09 12:22

Dobrý den,

DPP vám zajistí více peněz (nebude odváděno zdravotní a sociální pojištění).

Petra11.09 14:08

Dobrý den ....když pracuji na DPČ a budu mít zhruba cca 5040kč hrubého,tak mám nárok na nemocenskou?

Admin12.09 10:29

Dobrý den,

ano.

Martin11.09 15:38

Dobrý den,
jsem veden na úřadu práce, chci pracovat na dohodu o pracovní činnosti. Vydělat si tam mám 70kč hrubého na hodinu, pracovat mám na 2 dohody, čili 4+4 hod. denně. To by dohromady dělalo asi 12000 hrubého. Musím z tohoto platit zdravotní 1000kč nebo ne ? Zaměstnavatel mi tvrdí, že zdravotní i sociální za mě bude platit on. Z evidence úřadu práce budu vyřazen, to mi je jasné, ale kdo zaplatí zdravotní, nevím. Děkuji za odpověď :-)

Admin12.09 10:45

Dobrý den,

je to tak, zdravotní za vás musí odvádět zaměstnavatel a to ve výši minimálně 1 148 Kč (bude ale odvádět víc)

Petra12.09 21:50

Dobrý den, mám dotaz ohledně DPČ. Jsem zaměstnána na 0,2 úvazku - ze kterého zaměstnavatel odvádí zdrav. a soc. . pojištění a zároveň, u stejného zaměstnavatele budu pracovat na DPČ. I z tohoto výdělku bude odvádět pojištění? Tedy dvakrát? Nebo stačí, když to odvádí z toho zkráceného úvazku? Děkuji... Petra.

Admin13.09 10:47

Dobrý den,

ano, i z DPČ nad 2 499 Kč se odvádí pojistné. Neplatíte ho dvakrát, to si musíte uvědomit. Jde o to, že všechny odvody jsou procentuálně z výše příjmu, proto je jasné, že z 5 000 Kč odvedete (cca) polovinu, než z 10 000 Kč a je jedno, jestli to je 5+5 tisíc, nebo jeden příjem. Snad jsme srozumitelní. :-)

Ditule13.09 21:49

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám HPP a k tomu bych si chtěla vzít brigádu na Dohodu o provedení práce, chci se zeptat,zda se mně také bude srážet daň z příjmu ve výši 15% a jelikož si sama dělám Daňové přiznání, tak zda musím nahlásit do formuláře a zda mně vrátí finanční úřad nějaké peníze nebo naopak já budu muset ještě něco zaplatit.Děkuji velice za odpověď a snad to je srozumitelné.

Admin16.09 10:32

Dobrý den,

do daňového přiznání uvedete jen příjmy nad 5 000 Kč měsíčně z DPP, protože z nich je odváděna zálohová daň. Doplácet nebudete nic, ale v některých případech vám může vzniknout přeplatek, který by vám byl vrácen (práce pouze po část roku, nevyčerpaná sleva na poplatníka na HPP,...).

Lenka13.09 21:53

Dobrý den,

jsem studentkou VŠ a chystám se podepsat DPČ (s platem nad 2500kč) a zajímalo by mě, zda se doba, kdy takto pracuji, započítává do odpracovaného roku (po kterém bych měla v případě ukončení studia a nahlášení se na pracovní úřad nárok na podporu). Děkuji

Admin16.09 10:46

Dobrý den,

ano, počítá.

Markéta16.09 11:04

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mohu mít souběžně podepsané dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce.?
Předem děkuji za odpověď.

Admin16.09 12:09

Dobrý den,

ano, můžete.

Lucie17.09 11:57

Dobrý den ,těd pracuji na DPP a od listopadu přechazím na DPČ u stejného zamestnavatele..... budu mít nárok na nemocenskou už v prosinci?

Admin17.09 13:45

Dobrý den,

to samozřejmě mít budete, bude-li DPČ s příjmem nad 2 499 Kč měsíčně.

Janek17.09 17:07

Dobrý den, od 2.září do včerejška 16.září jsem měl nemocenskou. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli a ke včerejšímu dni jsem podepsal dohodu o rozvázání pracovního poměru. (pracoval jsem tam více než rok)
Zítra, tedy 18.9. nastupuji do jiné firmy, zatím na dohodu o pracovní činnosti. Zajímá mě, zda se nemusím přihlásit na úřad práce, nevím, kdo bude platit pojištění?

Admin18.09 11:08

Na ÚP se registrovat nemusíte, pojištění by mělo být hrazeno vašimi zaměstnavateli.

Pavel19.09 22:11

Dobrý den,

ve svém zaměstnání jsem zaměstnán u dvou zaměstnavatelů na dvou DPČ, jedna DPČ je psána na 10 000kč/měsíc, druhá na 9600 Kč/měsíc, u zaměsnavatele kde pobírám vyšší částku jsem nyní od září podal prohlášení poplatníka, nicméně za měsíc srpen mi za obě dvě tyto DPČ na účet přišlo v součtu 13 480kč, což mi vzhledem k výši hrubé mzdy, která by v součtu měla být 19 600 Kč přijde velmi málo. Chtěl bych se zeptat, jaký příjem mohu očekávat při uplatnění prohlášení poplatníka a z jakého důvodu mi přišla tak nízká mzda, to za mne platí oba dva zaměstnavatavatelé zdravotní i sociální pojištění a odvádí daň? A ještě jeden dotaz, musím na konci roku podat daňové přiznání? A bude mi vůbec nějaká část daně vrácena? Je mi prostě divné, že z takové mzdy dostanu tak "málo" :)

Děkuji za zodpovězení.

Admin20.09 13:32

Dobrý den,

není to málo, za září už dostanete o cca 2 000 Kč více díky podepsanému prohlášení. Z DPČ se zdravotní a sociální odvádí, tam problém není - odvádět jeho potřeba z obou výdělků (kdyby šlo o jeden příjem, také by se odvádělo z celé částky, ne jen z půlky).

Daňové přiznání podávat budete a díky nárokování slevy za CELÝ ROK je velmi pravděpodobné, že vám bude přeplatek na dani z příjmu vrácen.

Juraj Mikuš19.09 23:47

Dobry den,
pracujem na DPČ a nie som registrovany na UP.
Mesacne zarobim cca 6000-7000kc.
Podpisal som ruzove tlacivo.
Chcel by som sa Vas opytat ako vyratam cistu mzdu.
Teda kolko zaplatim do zdravotnej, socialnej a kolko mi bude odratana dan.
Za odpoved dakujem.

Admin20.09 13:36

Dobrý den,

půjde o 5-6 tisíc korun. Jen si dejte pozor, aby za vás zaměstnavatel odvedl celé zdravotní pojištění (1 148 Kč).

Kony22.09 09:14

Dobrý den.
Od 1.8.2013 je hranice možného přivýdělku v souběhu s evidencí 4250,- Kč.
Je to hrubá mzda, nebo čistá mzda (bez daňového bonusu)????
Děkuji.

Admin23.09 12:40

Dobrý den,

jde o hrubou mzdu.

eva janovska23.09 10:20

dobry den kdyz jsem vedena v evidenci uradu prace a jsem na dpc,a vydelam jsi do 4200 hrubeho kdo za me bude platit zdravotni urade prace nebo zamestnavatel na dpc....

Admin23.09 13:19

Dobrý den,

oba - informujte ale svého zaměstnavatele, že za vás minimální pojistné už odvádí stát, takže nemusí odvádět celých 1 148 Kč, ale pouze 13,5 % z vaší mzdy.

Lada25.09 12:17

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Dceři se ani na druhý pokus v 09/2013 nepodařilo složit maturitní zkoušku a poslední možnost má až v 05/2014. Jsme tedy povinni ji registrovat na ÚP. Mimoto má možnost získat brigádu na dohodu o pracovní činnosti. Mohu poprosit o sled našich povinností, které nám vyplývají ze zákona?? Nemám bohužel s podobnými věcmi zkušenosti a každý mi radí něco jiného. Děkuji za odpověď

Admin25.09 13:18

Dobrý den,

při registraci na ÚP za dceru bude placeno zdravotní pojištění a tím je vše splněno. Maximální přivýdělek je 4 250 Kč měsíčně. Bude-li vyšší, bude vyřazena z evidence a bude si muset sama platit zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč, respektive doplácet do této částky nad to, co odvádí zaměstnavatel z DPČ.

Pavel26.09 15:43

Dobrý den,

Jsem na rodíčovské dovolené, mám uzavřené 2 pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, jeden na DPP a druhý na DPČ, u zaměstnavatele na DPP dokonce některé měsíce překracuji hranici 10000 kč hrubého a blížím se k hranici odpracovaných 300 hodin a nevím co bude následovat asi mi navrhne DPČ a u druhého zaměstnavatele na DPČ můj příjem dosahuje v průměru 8000 kč hrubého měsíčně, Jaká je moje povinnost při hrazení zdravotního a sociálního pojištění?

Admin26.09 16:50

Dobrý den,

z vašich příjmů bude odvedeno sociální a zdravotní - z DPČ nad 2 499 Kč měsíčně a z DPP nad 10 000 Kč měsíčně, toť vše. Zdravotní pojištění platí i stát, protože jste na rodičovské dovolené.

Pokud se vám ale v kterýkoliv z měsíců sejdou 2 platy nad 5 000 Kč měsíčně, nebo jeden nad 5 000 Kč měsíčné a druhý s podepsaným prohlášením k dani, tak musíte podat daňové přiznání po konci roku.

zdencik26.09 18:06

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat kolik hodin musím odpracovat abych překročila těch 4250.na hodinu mám 57čistého, a podepsané daně.nevím když se odecte zdravotní asoc.nevím sito spocítat, mám odpracováno určitý počet hodín a nevím jestli jsem touž nepřesáhla.Děkuji za rýchlou odpoveď.

Admin26.09 18:17

Dobrý den,

jestli jde o DPČ, tak to je asi 65 hodin, jestli DPP, tak asi 75 hodin.

gabka30.09 16:54

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mi zanikl nárok na nemocenskou z DPČ, když jsem si předem vybrala měsíc staré dovolené (dovolená červenec 2013, nemoc od srpna). Tedy jsem neodpracovala v posledním měsíci ani 15 dní ani 25OO.- Nicméně do té doby jsem nebyla nikdy nemocná a na smlouvu jsem řádně pracovala (nad 15000.- měsíčně) Opravdu mi to může zaměstnavatel zamítnout kvůli jednomu poslednímu měsíci řádné dovolené? Děkuji za odpověď.

Admin30.09 17:50

Dobrý den,

jestliže šlo o dovolenou, neměla by být placená? Jestliže šlo o neplacené volno, tak vám z titulu DPČ nevzniká právo na nemocenskou za takový měsíc.

Verka03.10 19:06

Prosím o sdělení, kolik má činit můj čistý příjem, pokud pracuji na DPČ,sjednaná odměna je 17 500 Kč. za měsíc. Jsem starobní důchodce. Dekuji za odpoveď, Verka

Admin07.10 13:19

Dobrý den,

cca 12 000 Kč.

Marie05.10 20:58

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda pokud mám DPČ na 20 hod/týdně, mohu mít další obvyklý pracovní poměr na více než 20 hod/týdně, např. 0,6 a překročit celkový limit 40 hod/týdně. Předem děkuji za odpověď.

Admin07.10 13:19

Dobrý den,

můžete.

Ingrid06.10 17:09

Dnem 31.10.2013 mi skončí HPP na dobu určitú.Dnem 1.11.2013 budu vedena UP.Po dobu pobírání podpory v evidenciUP,mohu mít uzavřenou DPČ dle § 76? Do jaké výši si můžu přividělat na DPČ?

Admin07.10 13:22

Dobrý den,

do 4 250 Kč/měsíc.

zuzana09.10 13:54

Dobrý den, chtěla bych se zeptat pracuji na DPČ 15.10 mi končí rodičovská musím se jít zahlásit na úřad práce, když mám denně odpracovat 4 hodiny za 65,00 kč hrubého? NEBO MÁM BÝT V EVIDENNCI NA ÚŘADU A VEJDU SE DO 4250 KČ, NEVÍM KOLIK SE PLATÍ ZDRAVOTNÍ A SOCIÍLNÍ. DĚKUJI ZA ODPOVĚD

Admin10.10 13:40

Dobrý den,

s takovýmhle platem se asi do limitu 4 250 Kč nevejdete, ale pokud ano, je výhodnější zůstat na ÚP.

Štěpánka09.10 15:30

Dobrý den,chci se zeptat, syn začal pracovat na DPČ s jistotou překročí za měsíc hranici výdělku, na úřadu práce registrovaný není, bude mu daň a poplatky za zdravotní a sociální strhávány z výplaty, či si je musí hradit sám? Je mu 19 a je to jeho první práce, takže nemáme žádné zkušenosti s dohodami pracovních agemntur. Děkuji.

Admin10.10 13:48

Dobrý den,

u DPČ si musí pohlídat jen to, aby za něj bylo odvedeno alespoň minimální Zdravotní pojištění, tedy 1 148 Kč měsíčně. Pokud není, tak musí do tohoto limitu doplatit sám.

Vojta10.10 08:33

Dobrý den,
jsem registrovaný na ÚP. Našel jsem si práci na DPČ. Za měsíc jsem vydělal 3660,-Kč (hrubého). Dle výplatní pasky nyní mám čistého 2465,-Kč. Je to vůbec možné přijít o cca 33%. Mám tam strženo zdravotní(207,-kč) sociální(238,-Kč). Měl jsem za to, že toto za mě platí ÚP. Mýlím se Já, nebo firma neumí vypočítat výplatu? Moc děkuji za odpověď

Admin10.10 14:19

Dobrý den,

cca to odpovídá, z DPČ se prostě ZP a sociální odvádí, registrace na ÚP s tím nemá moc co dělat. Pouze svého zaměstnavatele informujte o tom, že jste na ÚP registrován, protože se nám zdá, že vám strhává asi 300 Kč navíc právě na zdravotním pojištění, aby za vás zaplatil zákonné minimum 1 148 Kč, což nemusí, stačí 13,5 % ze mzdy.

Jinak vám není strženo 33 %, ale cca 50 %, protože zaměstnavatele stojíte cca 5 000 Kč (superhrubá mzda) - půlku odvádí státu. DPP by pro vás mohla být mnohem výhodnější.

Maki11.10 11:18

Chtěla jsem se Vás zeptat,pokud jsem vedena na uřádě práce kolik si můžu vydělat hrubého i čistého a jestli,když budu pracovat na DPČ nebo na DPP.Která dohoda je lepší a musím se odhlásit z Úřadu práce,když budu dělat na některé z dohod?Děkuji za odpověď.

Admin14.10 12:34

Dobrý den,

4 250 Kč hrubého. Můžete na DPP i DPČ, ovšem DPP je výhodnější.

Maki11.10 12:45

Dobrý den,chtěla jsem se ještě informovat,zda-li se i práce na DPČ a DPP započítává do důchodu.Děkuji

Admin14.10 12:33

Dobrý den,

u DPČ nad 2 499 Kč měsíčně a u DPP nad 10 000 Kč měsíčně.

Maki16.10 14:07

Dobrý den,jestě by mě zajímalo,jestli je tento plat 4250kč hrubého a jestli si tuto častku mužu vydělat každý měsíc,když u DPP mužu oddělat jen 300hodin.Děkuji za odpověď.

Admin16.10 18:42

Dobrý den,

je to hrubého a limit 300 hodin u jednoho zaměstnavatele za rok s tím nemá co dělat a samozřejmě platí vždy.

Petra16.10 15:57

Dobrý den,
od října letošního roku jsem nastoupila do práce přes agenturu na DPČ, přičemž mi bylo řečeno, že ačkoliv oficiálně je DPČ pouze na 20 hod/týden, agentura si to umí zařídit na jakékoliv množství hodin, pracuji tedy za 70 Kč/hod hrubého ve směnném provozu (máme 11h pracovní den) 119 hod/měsíc (napadlo mě, že pravděpodobně dostanu "nadbytečné" hodiny v prémiích, aby tím agentura obešla maximální limit). Dnes mi volala vedoucí, jestli bych mohla od listopadu chodit 167 hod/měsíc, že jí tento limit přišel jako nové nařízení pro brigádníky, přičemž pokud bych tyto hodiny nemohla odpracovat, že mě bude muset propustit. To už se mi zdá přinejmenším divné. Nebylo by pro mne výhodnější rovnou požádat o HPP? Nebo jde pouze o hledání důvodu jak mě propustit?

Admin16.10 18:54

Dobrý den,

nepřipadá nám to jako záminka, jestli vám práce vyhovuje, asi bychom to neřešili. Navrhnout HPP můžete, ovšem je otázkou, jestli o něco takového zaměstnavatel stojí.

Pavel17.10 21:12

Dobrý den,jsem veden na úřadu práce déle než rok a neberu žádné příspěvky.Nedávno jsem nastoupil do práce jako brigádník na DPČ ale zatím jsem stále vedený v evidenci na ÚP. Tam mi řekli že když si vydělám víc jak 4 250 Kč tak mě vyřadí z evidence. Podle všeho to opravdu přesáhnu a mám strach že si potom budu muset platit zdravotní sám,což by se mi nevyplatilo.A nebo nějak automaticky to za mě bude platit zaměstnavatel (Penny Market)? Vedoucí mi na to nedokázali odpovědět.Podepsal jsem i slevu na dani. Děkuji za odpověď.

Admin18.10 12:45

Dobrý den,

můžete se dohodnout se zaměstnavatelem, aby za vás zbytek doplatil, ale strhne to vždy vám. Doporučujeme případně provést jednou za čas kontrolu na vaší zdravotní pojišťovně, jestli je vše odváděno správně. Z DPČ vám stejně zdravotní odváděno bude, proto je to jednodušší řešení.

Zda se vám to vyplatí, nebo ne, to je jiná otázka, ale můžete to brát ne jako finanční újmu, ale jako cestu k novému zaměstnání, které vám dává více peněz, než úhradu za zdravotní pojištění.

Mirek24.10 09:50

Dobrý den.
Je možné že DPĆ při platu 2 508 hrubého zaplatím 850 korun
zdravotního ač veden na úřadu práce?
Děkuji za odpověd´.

Admin24.10 10:31

Dobrý den,

a informoval jste svého zaměstnavatele, že za vás nemusí povinné pojistné odvádět v plné výši, protože ho za vás platí ÚP?

Martina24.10 10:25

Dobrý den,
jsem vedená na ÚP a nyní pracuji na DPČ, kde jsem podepsala "Prohlášení poplatníka daně", a hlídám si hrubý příjem do 4250Kč.
Pokud bych nastoupila u jiného zaměstnavatele na HPP, kolik bych si mohla na stávající DPČ vydělat hrubého, aniž bych musela podávat daňové přiznání?
A jak je to s odvodem SP a ZP u souběžných smluv DPČ a HPP (u různých zaměstnavatelů) pokud bude hrubý příjem nižší než 2500,- a pokud bude vyšší než 2500,-?
Mohu či musím nějak zrušit původní prohlášení poplatníka?
Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Admin24.10 10:34

Dobrý den,

musíte svého zaměstnavatele na DPČ informovat, že prohlášení a slevu na dani už neuplatňujete. Pak si můžete vydělat do 5 000 Kč a slevu na dani budete uplatňovat u HPP.

Pracovní smlouvy u různých zaměstnavatelů se posuzují samostatně, takže do 2 499 Kč nezaplatíte z DPČ sociální, ani zdravotní, ale nad 2 499 už ano.

Jana.27.10 07:35

Dobrý den,

Jsem kadeřnice OSVČ a chtěla, bych si vzít k sobe holčinu na výpomoc na jeden den v týdnu. Ona je na úřadu práce. Když jí dám měsíční plat 2499,- a podepíšu sní smlouvu DPČ. Chápu to dobře, že už za ní nebudu muset platit ani zdravotní sociální, daně ani žádnou pojistku. Děkuji za odpověd.

Admin28.10 11:06

Dobrý den,

chápete to skoro správně. Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele ale platit musíte.

Jirka29.10 14:09

Dobry den, jsem student pracujici na DPC a mam mesicne zhruba 3200 hrubeho. Na vyplatu jsem dostal pouze 1400, kdyz jsem se zamestnavatele ptal, tak mi rekl, ze je to tim, ze jsem nedonesl potvrzeni o studiu, pote bych mel mit dan uplne minimalni, ale pojisteni ve vysi 1080 Kc se mi bude strhavat stale, jestli jsem to dobre pochopil? To je tretina meho platu, to uz bych mohl rovnou sedet doma. Predem dekuji za odpoved.

Admin29.10 16:36

Dobrý den,

zaměstnavatel vám má strhnout pouze 13,5 % ze mzdy, protože jako za studenta za vás zdravotní pojištění platí stát. Navíc byste měl mít podepsané prohlášení k dani, díky kterému bude daň z příjmu nulová.

Jirka29.10 17:31

Dekuji za odpoved, to mi spadl kamen ze srdce :). Bal jsem se, co muzu ocekavat od pristi vyplaty a cim vic jsem toho cetl, tim vic jsem byl zmateny. Takze pojisteni za me jako za studenta plati stat a mel bych mit i studentskou slevu na dani?

Admin29.10 18:02

Dobrý den,

ano, ale nebudete to ani potřebovat, protože daň z takového výdělku snadno pokryje základní sleva na poplatníka.

Samozřejmě, musíte zaměstnavateli svůj status studenta doložit a také ho raději upozorněte, že minimální ZP za vás opravdu odvádět nemusí.

Jirka02.11 19:50

Moc dekuji za info, zamestnavateli jsem dolozil potvrzeni o studiu, takze by za me mel platit pojisteni uz stat. Ale prohlaseni k dani, jestli je to ten ruzovi papir jsem nepodepisoval, jelikoz mi pani manazerka pri podpisu smlouvy rekla, ze to nepotrebuji. Budou mi tedy z platu jeste ztrhavat dan nebo se na to vztahuje nejaka ta sleva na studenta? V patek mame vyplatu a i kdyz uz mam dolozene studium, tak mam strach, co na ucte objevim. Z prvni vyplaty jsem mel 3135 hrube mzdy minus 1066 pojisteni a 630 srazkovou dan, takze 1435 ciste mzdy, z cehoz jsem byl znechucen. Na dalsi vyplatu mam nadelano 3249 hrubeho a netusim, kolik z toho dostanu. Predem dekuji za odpoved, pripadam si v tomhle jako blbec.

Admin04.11 08:02

Dobrý den,

sleva na dani se poskytuje na základě podepsaného prohlášení k dani, takže sice nebude odvedeno zdravotní pojištění, ale daň ano.

Jirka05.11 09:17

Už bych měl snad jen poslední dotaz. V článku jsem to nečetl, ale když jsem si pročítal komentáře pod článkem, tam bylo napsáno, že po překročení 5000 Kč se platí ještě nějaká zálohová daň ve výši 15%. To se u DPČ při překročení 5000 k normální dani odečte ještě dalších 15%?

Admin05.11 11:33

Dobrý den,

nikoliv. Pokud není podepsáno prohlášení k dani, tak se daň u příjmů do 5 000 Kč měsíčně nazývá srážková, ale když prohlášení podepsané je, nebo je příjem vyšší, než 5 000 Kč, daň se nazývá zálohová. Rozdíl je v tom, že srážková daň je konečná, nikam se dál neuvádí a nelze ji získat zpět (třeba přeplatek při práci pouze po část roku), kdežto zálohová daň se do daňového přiznání, nebo ročního zúčtování uvádí a lze na ni uplatnit slevy, případně vám stát může vrátit přeplatek.

Pokud se vám v jednom měsíci sejdou dva příjmy se zálohovou daní, musíte podat za ten rok daňové přiznání.

Denisa31.10 08:29

Dobry den, planuji praci na DPČ s vydelkem cca 12 tis mesicne cisteho, prosim o info, kdo plati pojisteni a jak je to s danemi. Nejsem student, momentalne ÚP, coz by timto zaniklo. dekuji!

Admin31.10 10:57

Dobrý den,

vše bude odvádět zaměstnavatel. Podepište prohlášení k dani, aby odvedená daň byla co nejnižší.

Nicola31.10 13:42

Dobrý den,
pracuji na DPČ a nepodepsala růžové prohlášení, jelikož mi bylo sděleno, že pokud nejsem student, podepsat ho nemůžu. Přišla jsem tím už tak o minimálně 10 tis. na daních. Je nějaká možnost jak tyto peníze dostat nazpět? Četla jsem, že je možné si o vrácení zažádat v daňovém přiznání? Je na tom něco pravdy?
Děkuji za odpověď

Admin01.11 09:24

Dobrý den,

pokud byla z příjmů odvedena zálohová daň, tak pokud podepíšete prohlášení teď, tak vám na základě ročního zúčtování budou přeplatky vráceny, to samé u podání daňového přiznání. Ovšem co se týče srážkové daně, tedy příjmů do 5 000 Kč, tak tam už se k penězům asi nedostanete.

Honza31.10 14:09

Zdravím, je u DPČ stanoven nějaký max. limit měsíčního výdělku? A pokud ano, co se děje když bych ho "přepískl"?
Děkuji za odpověď.

Admin01.11 09:25

Dobrý den,

žádný takový limit stanoven není.

Kristýna31.10 17:19

Dobrý den,

zrovna jsem podepsala DPČ - max 20 hodin týdně, odměna 85 Kč, pouze na dva měsíce, od prvního dne příštího roku budu mít HPP. Nyní jsem nahlášena na PÚ, podepsala růžové prohlášení. Musím se odhlásit na tyto dva měsíce z PÚ, pokud si vydělám méně jak 10.000 Kč? Každý mi říká něco jiného a vůbec nevím.

Moc děkuji za odpověď

Admin01.11 09:27

Dobrý den,

musíte DPČ nahlásit ÚP, a pokud je mzda vyšší, než 4 250 Kč měsíčně, budete z evidence vyřazena.

Karolína31.10 19:53

Dobrý deň,
mám u jedého zamestnávateľa uzatvarenú pracovnú zmluvu na plný úväzok(lekárka) a zároveň DPČ (služby-zaistenie pohotovosti). môj hrubý príjem z DPČ je mesačne okolo 15 000 kč ( odpracovaných cca 80 hod., sú to 16-24 hodinové služby) chcela by som sa spýtať, či sa bude peňažitá pomoc v materstve počítať len zo základného platu alebo do toho bude zahrnutá aj DPČ.Ďakujem za odpoveď.

Admin01.11 09:33

Dobrý den,

splňujete-li ostatní podmínky pro přiznání PPM, tak byste měla mít možnost dosáhnout na PPM z obou těchto příjmů.

Marek04.11 11:05

Jsem zaměstnán na HPP (podepsané prohlášení), odvádím zdravotní, sociální, daně(tedy prostřednictvím zaměstnavatele). K tomu vykonávám práci (instalatér, správce sítě, archivář,...) pro manželčinu firmu s.r.o.. Tyto činnosti chceme dát pod pracovní smlouvu, aby to z hlediska odvodů bylo co nejvýhodnější pro oba. Hodí se nějak DPČ více než DPP? Je tedy vhodné mi platit 2499 na DPČ, nebo 4900 na DPP. Kdy až se odvádí zdravotní?

Admin04.11 14:12

Dobrý den,

u DPČ se pojistné neodvádí do 2 499 Kč, u DPP do 10 000 Kč. Daň bude odvedena vždy, a pokud si v této druhé práci vyděláte nad 5 000 Kč, tak budete podávat i daňové přiznání.

Milena04.11 12:27

Dobrý den.
Jaký je rozdíl v DPP a nebo DPČ.Měla jsem smlouvu na HPP,ale nový zaměstnavatel mi jí dát nechce ,že je malá firma a že může zaměstnat jen několik lidí na HPP a jiné na DPP.Ale co jsem se dočetla tak bych neměla nárok na podporu dovolenou nic.Děkuji za odpověď.

Admin04.11 14:16

Dobrý den,

je to tak. Pokud by byl váš příjem nad 10 000 Kč měsíčně, měla byste alespoň nárok na tu podporu (po splnění ostatních podmínek).

Klára B.05.11 10:12

Dobrý den,

mám sjednaný DPČ, kde mám nejasnosti ohledně výše vyplácené mzdy, totiž zaměstnavatel od 1.5.2011 mi uvedl do patového výměru měsíční příjem ve výši 1350,- Kč bez uvedení srážek, však z tohoto příjmu mi zaměstnavatel srážel daň ve výši 202,- Kč. Nyní u stejného zaměstnavatele mám od 1.1.2013 pro více práce měsíční příjem zvýšen na 2490,- Kč a z tohoto je opět odečteno 373,- Kč, což vůbec nechápu, protože dle Vašich informací získaných z tohoto článku, je uvedeno, že do částky 2 499 Kč měsíčně včetně odpovídá hrubá mzda i té čisté. Zaměstnavatel mi však od prvopočátku stále dosud provádí srážky ze mzdy a to odůvodnil tak, že údajně musí odvádět za mne srážkovou daň státu a vzhledem k tomu, že nemám u tohoto zaměstnavatele podepsané prohlášení, tak musí být odváděna daň ve výši 15 % ze superhrubé mzdy.
Podepsané prohlášení a slevu na dani uplatňuji u jiného zaměstnavatele, kde mám sjednaný HPP ten zároveň za mne odvádí zdravotní i sociální.
Můžete mi prosím upřesnit, jak to tedy se srážkami u DPČ, a případně, zda mám nárok na vrácení odvedených srážek?
Předem moc děkuji za odpověď a pomoc.
Přeji příjemný den
Klára

Admin05.11 12:38

Dobrý den,

když si přečtete celý článek, je tam o daních odstavec. Když nemáte podepsané prohlášení, tak daň odvedena bude.

Damur07.11 09:28

Protože máte u HPP podepsané prohlášení a zde také uplatňujete slevu na poplatníka, musí Vám být z DPČ sražena srážková daň 15% z dohodnuté odměny. Z částky do 2500 se u DPČ neodvádí zdravotní ani sociální pojištění, proto se v tomto případě nepočítá superhrubá mzda, která se o tyto platby pro potřebu výpočtu daně z příjmu navýšila.(34%).Zaměstnavatel tedy postupuje správně a nic Vám vracet nebude.

Klára B.09.11 02:00

Děkuji, jen prosím ještě upřesnit, zda je nutné zaměstnavateli u DPČ dokladovat, že je za mne hrazeno minimální zdravotní pojištění ve výši 1 080 Kč měsíčně u zaměstnavatele HPP. Předem děkuji za odpověď.

Admin11.11 11:26

Není zač. Zdá se, že váš zaměstnavatel vám zdravotní nesráží, takže si uvědomuje, že minimální pojistné (dnes už 1 148 Kč) odvádět nemusí.

Klára B.11.11 12:31

Děkuji moc za odpověď a omlouvám se, ale potřebuji upřesnit, jak to tedy je, protože nemám v tom zcela jasno: pokud můj výdělek u DPČ přesáhne částku 2499,- Kč, tak se musí či nemusí odvádět sociální a zdravotní, případně pokud doložím, že už za mne hradí minimální pojistné jiný zaměstnavatel v HPP, tak u DPČ se už to pojistné platit nemusí? Zaměstnavatel u DPČ tvrdí, že mu musím doložit, že alespoň za mne hradí minimální pojistné zaměstnavatel v HPP, ale na druhou stranu ve Vašich odpovědích je uvedeno:
"Sociální a zdravotní je vlastně obyčejná daň - když si vyděláte 10 000 Kč, tak bude odvedena z 10 000 Kč, když si vyděláte 10 000 Kč a 3 000 Kč, tak bude odvedena z 10 000 i z těch 3 000 Kč. Na tom, že sociální a zdravotní odvádí už zaměstnavatel v HPP, vůbec nezáleží." Takže z tohoto mám to chápat tak, že u DPČ nad 2499 Kč je stejně odváděno sociální i zdravotní a nemůže to nikterak ani ovlivnit skutečnost, že zaměstnavatel v HPP sociální a zdravotní už za mne odvádí?
Tak tedy proč zaměstnavatel v DPČ tvrdí, že pokud mu doložím, že za mne je odváděno sociální a zdravotní, takže to nebude muset už on odvádět z mého příjmu i byť by to překročilo 2499 Kč?
Jako další dotaz mám proč zaměstnavatel raději upřednostňuje DPČ ačkoliv, jak i Vy uvádíte: "Do 2 499 Kč bude z DPČ odváděna pouze srážková daň. Nad 2 499 Kč bude odváděno sociální, zdravotní a srážková daň. U DPČ výrazně nedoporučujeme přesažení této částky (2499 Kč), protože má velmi devastační účinky na výši odměny i náklady zaměstnavatele."
Ráda bych se v tom zorientovala a pochopila proč zaměstnavatel raději upřednostňuje zaměstnávat na DPČ než na DPP, ačkoliv jak už bylo Vámi sděleno u DPP se přeci nemusí do částky 10000 Kč odvádět sociální ani zdravotní?
Předem děkuji za vysvětlení.

Admin12.11 18:14

Dobrý den,

z DPČ nad 2 499 Kč se odvádí zdravotní a sociální VŽDY. Je otázkou, kolik. Pokud by šlo o jediný příjem a vy nebyla studentka, nebo v evidenci ÚP, tak by zaměstnavatel musel strhnout zdravotní pojištění alespoň v minimální výši, tedy 1 148 Kč. Jelikož máte ale HPP a tuto povinnost váš DPČ zaměstnavatel nemá, tak vám strhne jen tolik, kolik má, tedy ZP 13,5 %.


DPČ je vhodná někdy kvůli tomu, že dovoluje odpracovat mnohem více hodin za rok, než DPP. Zároveň má DPČ i další vlastnosti pracovního poměru, například výpovědní lhůtu (i když jen 15 dnů), nebo účast na nemocenském pojištění při výdělku nad 2 499 Kč.

Klára B.13.11 08:29

Mockrát děkuji za odpovědi od Admin a od Damur a mám k Vám ještě další prosbu, zda mi můžete laskavě vypočítat kolik z měsíčního hrubého příjmu 2969,- Kč v DPČ pokud nemám podepsané prohlášení k dani tzv. "řůžovku" a doložím-li, zaměstnavateli na DPČ potvrzení o tom, že v zaměstnání na HPP je za mne již odváděno zdravotní + sociální pojištění z alespoň minimálního vyměřovacího základu, tak kolik bude činit můj čistý příjem po odečtení 15% srážkové daně? A zda mi můžete prosím pro lepší pochopení k tomu uvést kolik se platí v mém případě procentuálně za zdravotní a sociální, zda je to 13,5% jen ze skutečně dosažené odměny?
Předem moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Admin13.11 12:22

Dobrý den,

čistý příjem bude kolem 2 000 Kč.

Soňa12.11 16:03

Dobrý den, mám DPČ a sjednanou výpovědní lhůtu 15 dní. Hrozí mi nějaké sankce, když jí nedodržím a na ústně dohodnuté směny se nedostavím?
Předem děkuji za odpověď.

Admin12.11 18:10

Dobrý den,

ano, hrozí. Zaměstnavatel po vás může případně vymáhat náhradu škody, pokud mu vaším jednáním nějaká vznikne.

Eliška14.11 16:39

Dobrý den, jak je to s placením sociálního a zdravotního, když mám DPČ, jsem student, ale teď mi bylo 26 let?

Admin15.11 11:30

Dobrý den,

váš zaměstnavatel odvede alespoň 1 148 Kč měsíčně na zdravotním pojištění, je-li váš příjem alespoň 2 500 Kč měsíčně. Pokud není, musíte si stejnou sumu platit sama.

Pavel14.11 23:54

Dobrý den,
mám stálý pracovní poměr kde platím sociální i zdravotní pojištění, k tomu mám brigádu na DPČ proč mám platit i tady zdravotní a sociální pojistné?
Díky za odpověď

Admin15.11 11:36

Dobrý den,

sociální a zdravotní je jako daň, čím víc vyděláte, tím víc zaplatíte. Vyděláte 10 000 na HPP a 5 000 na DPČ? Pak je to úplně stejné, jako kdybyste vydělal 15 000 na HPP, daň i pojistné budou odvedeny z každé koruny, kterou vyděláte.

Martina16.11 10:26

Dobrý den, jsem na MD, pobírám rodičovský příspěvek ve výši 8500 kč. Chodím na brigádu, kde pracuji na DPČ. Vzhledem k tomu, že za mě pojištění (SP a ZP) patí stát - kolik budu odvádět na daně já a musím pak podávat daňové přiznání? Daňové přiznání (růžový papír) mám podepsaný a vyděám si cca 4000 za měsíc. Děkuji za odpověď.

Admin18.11 09:23

Dobrý den,

daňové přiznání podávat nebudete. Z vaší mzdy bude odvedeno normálně zdravotní i sociální pojištění, jako z každé DPČ nad 2 499 Kč. Vaše čistá mzda bude kolem 3 400 Kč.

Jára18.11 19:52

Jsem důchodce a chtěl bych pracovat na DPČ max.20 hodin týdně.Předpokládaná mzda bude pravděpodobně do 100,-Kč za hodinu hrubého, tedy do 8000.-Kč měsíčně. Jaké budou odvody a čistá mzda? Vznikne nárok na dovolenou? Děkuji za odpověď.

Admin19.11 11:24

Dobrý den,

odvody budou maximální, zaplatíte vše, včetně daně. Na dovolenou byste měl nárok pouze při výslovném sjednání v dohodě.

Při hrubé mzdě 8 000 Kč měsíčně by byla čistá mzda kolem 5 500 Kč.

Karla Skálová20.11 11:35

Dobrý den,
mám stálý pracovní poměr - na neúplný pracovní úvazek, kde platím sociální i zdravotní pojištění. Teď mám nabídku přívýdělku u soukromé firmy - na 2 dny v týdnu a nevím, zda je pro mě výhodnější smlouva DPP nebo DPČ. Předpokládaný výdělek se bude pohybovat kolem 20 tis hrubého, takže DPP asi nelze (jak jsem zde vyčetla, je do výše výdělku 10 tis.) Je tedy výhodnější DPČ nebo částečný pracovní úvazek? Děkuji mockrát za Vaši odpověď.

Admin21.11 10:35

Dobrý den,

dovolíme si zkopírovat odpověď pro podobný dotaz:

"Z hlediska příjmů už je to po překročení 10 000 Kč jedno, všechny srážky jsou stejné u DPP, DPČ i pracovního poměru. Rozdíl je hlavně v limitu (DPP 300 hodin ročně, DPČ polovina týdenní pracovní doby) a v právech (DPP - nic, DPČ - 15 denní výpovědní lhůta, HPP dvouměsíční výpovědní lhůta a dovolená)."

katerina20.11 17:27

Dobry den,
K poslednimu listopadu jsem podepsala dohodu o rozvazani prac.pomeru pro nadbytecnost, odstupne mi bude nalezet. Od prosince je mi nabidnata prace na dohodu o pracovni cinnosti na mesic prosinec 2013 a leden 2014. Od unora by mi mozna bylo nabidnuto misto na HPP, ale to jen mozna. Pokud by tomu tak nebylo a dohoda byla ukoncena muzu se od unora nahlasit na UP, z ceho mi pak bude pocitana podpora v nezamestnanosti? Dekuj za Vasi odpoved

Admin21.11 10:41

Dobrý den,

z posledního ukončeného zaměstnání, což by byla ona DPČ.

Irena21.11 18:22

Dobry den,
mam HPP a nyni jeste DPP. Za 5 let jdu do duchodu a chtela bych vedet, zda se mi do vyse duchodu bude zapocitavat i prijem z DPP, nebude presahovat 10 000 kc mesicne.
Dekuji za odpoved

Admin22.11 10:22

Dobrý den,

nebude.

Nela22.11 21:14

Dobrý den,
Prosím o radu. Mám HPP, kde mám podepsané prohlášení poplatníka. Teď budu mít uzavřenou DPČ s příjmem 1000 Kč. Pokud tomu rozumím, tak z DPČ nebude odvádět sociální a zdravotní ani já ani zaměstnavatel. ale jak je to s d ni z příjmu. Bude odvádět zaměstnavatel ve výší 150 Kč. Nedá se nějak vyhnout placeni této dani? Díky za odpověď.

Admin25.11 11:12

Dobrý den,

máte pravdu, je to tak. Vyhnout dani se nedá.

Marie24.11 19:07

Jsem duchodkyne pracuji naDPC.Mam nárok na nemocenskou,kdyz pracuji jen 4hod. denne.A taky se chci zeptat jakym zpusobem mohu ukoncit pracovni pomer.Dekuji za odpověď.

Admin25.11 12:22

Dobrý den,

záleží na výši příjmu (nad 2 500 Kč nárok máte). DPČ lze ukončit s 15 denní výpovědní lhůtou i bez důvodu.

Petr04.12 16:41

Dobrý den, co je pro mne prosím výhodnější? Má účetní tvrdí, že DPP a firma, že DPČ. Jsem zaměstnán u firmy na hl. prac. poměr a zde jsem podepsal tzv. růžovky. Našel jsem si brigádu u jiné firmy, kde odpracuji cca. 52 hod. měsíčně a mzda je zde 56.60 hrubého za hod. Moc děkuji za odpověď.

Admin04.12 16:51

Dobrý den,

DPP, ze kterého neodvedete ani sociální, ani zdravotní pojištění. Upozorněte také zaměstnavatele na DPP, že už je za vás minimální zdravotní pojištění placeno jiným zaměstnavatelem.

Jirka15.12 12:45

Dobry den, mam brigadu na DPC, nemam podepsane prohlaseni o dani, pouze jsem dolozil potvrzeni o studiu, aby za me zamestnavatel neodvadel pojisteni. Za minuly mesic jsem dosahl 5258Kc hrube mzdy, ale bylo mi vyplaceno pouze 3614Kc, coz 30% srazka. Pritom mesic predem jsem dosahl na 3349Kc hrubeho a vyplatily mi 3031Kc. Prijde mi to jako strasny nepomer a nejak tomu nerozumim. Je to mozne, aby mi jeden mesic strhli 300 a druhy 1600Kc? Dekuji za odpoved.

Admin16.12 11:30

Dobrý den,

při mzdě 3 349 by vám mělo být strženo víc, protože už se z takové dohody odvádí pojistné.

jana17.12 09:22

Dobrý den,
jsem pracující důchodce (pobírám starobní důchod + plat) a k 31.12.2013 končím HPP. Od 1.1.2014 budu pracovat na Dohodu o pracovní činnosti. Bude doba odpracovaná touto formou započítána pro zvýšení procentní výměry starobního důchodu (o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dní).Děkuji za odpověď.

Admin17.12 13:00

Dobrý den,

v případě, že bude váš výdělek vyšší, než 2 499 Kč hrubého měsíčně, tak ano.

Bára19.12 16:04

Dobrý den,
jsem studentka zaregistrovaná u pracovní agentury přes kterou mám sjednanou brigádu. Vydělala jsem si asi 3600 za měsíc, ale strhli mi peníze na daních. Přitom mám podepsaný růžový papír o slevě na dani a stále studuji. Vrátí se mi po vyplnění nějakých formulářů peníze zpět?

Admin20.12 10:27

Dobrý den,

u DPČ vám neměla být stržena daň, ale sociální a zdravotní pojištění. Ty zpět nedostanete.

Marianna19.12 18:59

Dobrý den
Jsem student nad 26 let, mám 2 DPČ s možností vydělat měsíčně nad 2500 Kč. 1. DPČ mám u pracovní agentury, brigády beru podle příležitostí, ne vždy je pro mě práce. Pokud práce je, není omezována polovinou týdení pracovní doby (výdělek navíc se vyplácí jako prémie), ale za prací musím většinou dojíždět. Druhou dpč jsem podepsala v listopadu, ale výdělek nad 2500 Kč budu mít až teď v prosinci. Mohu pracovat jen 20 hodin týdně, ale zaměstnání mám v místě bydliště, proto bych ho, bude-li příležitost preferovala před první DPČ. Bohužel ani zde prý není zcela jisté, zda v příštím roce každý měsíc dosáhnu částky 2500 Kč. Řeším především, u kterého zaměstanavatele si mám nechat odvádět minimální zdravotní pojištění. Doposud mi bylo odváděno u prvého, pokud jsem přesáhla 2500 Kč na měsíc. Uvažuju o tom, že bych tuto povinnost převedla na druhého. Zajímá mě především, je-li možné nechávat si střídavě během roku odvádět ZP jeden měsíc u jednoho, jiný měsíc u druhého zaměstnavatele. A taky mám otázku, pokud u nového zaměstnavatele nepodepíšu v prosinci čestné prohlášení, že mi ZP hradí jinde, musí mi minimální ZP odvést? U první DPČ tento měsíc částky 2500 nedosáhnu, takže bych byla ráda, kdyby mi 2. zaměsnavatel ZP zaplatil. Děkuji za odpověď.

Klára07.01 21:40

Dobrý den, jsem studentka VŠ, mám DPČ u pracovní agentury, podepsaný růžový papír, většinou měsíčně nepřesáhnu 2500,-. Zárověň ale pobírám příspěvky na bydlení od sociálky a zajímá mě, jak to funguje v případě, kdybych hypoteticky 1-2 měsíce (zkouškové období,kdy je více času na práci) vydělávala nad 2500,- a tím pádem mi byla strhávána daň. Musím na ÚPSV přiznávat příjmy z "brigády" i přesto, že jsem studentka? Děkuji za odpověď

Admin08.01 07:47

Dobrý den,

příjmy musíte přiznávat vždy, bez ohledu na dosažení 2 500 Kč. U přiznání dávek se neposuzuje účast na pojištění, ale faktický stav příjmů domácnosti.

Jana09.01 19:53

Dobrý den, momentálně mám 2 práce na DPČ a jsem student. První práce, kde jsem měla podepsané růžové prohlášení, byla od ledna do května 2013 (mzda do 5 000 Kč), od června do prosince 2013 jsem nastoupila do další práce (bylo výhodnější růžové prohlášení podepsat zde - mzda okolo 8 000 Kč, první prohlášení jsem zrušila). Několik měsíců (červen - prosinec 2013) jsem tedy měla souběžně 2 DPČ u dvou různých zaměstnavatelů - u první práce do 5 000 Kč se mi strhává srážková daň a u druhé práce daň neodvádím (jen zdravotní a sociální pojištění u mzdy nad 2500) kvůli slevě na dani. Musím tedy daňové prohlášení podávat? Vrátily by se mi nějaké peníze? Moc děkuji za odpověď:-)

Admin10.01 09:02

Dobrý den,

pokud v žádném měsíci od června do prosince nedošlo k tomu, že u první DPČ přesáhla mzda 5 000 Kč hrubého, tak daňové přiznání podávat nebudete, protože v žádném měsíci nedošlo k souběhu dvou příjmů daněných zálohovou daní.

eva hermanová10.01 17:46

Dobrý den, již 5 let pracuji pro jediného zaměstnavatele na DPČ. Nejsem studentka, důchodkyně ani maminka na RD a je to můj jediný pracovní poměr. Začínám ale mít potíže se zdravím a není vyloučeno, že budu muset v dohledne době jít na nemocenskou.Zajímalo by mě, jak by to bylo s dávkami v případě nemoci - ve smlouvě nemám stanovený pevný plat(ono to z principu ani nejde, pracuji jako lektorka a jsem odměňována za každou odučenou hodinu)? Většinou si vydělám cca 10-14 tisíc čistého.A pokud bych dávky dostávala, ale nemoc trvala např. několik měsíců (nebyla bych v nich tedy nemocensky pojištěná), plynuly by mi dávky i nadále, nebo bych na ně měla nárok pouze v tom měsíci, kdy jsem ještě pojištěná byla a pak již ne?

Admin10.01 18:17

Dobrý den,

nárok mít budete a dávky vám budou plynout i případně v dalších měsících a to i kdyby došlo k výpovědi DPČ.

pavel17.01 01:58

dobrý den přijde p.u. na to, že mám nepřiznaný výdělek,podle čeho?

Admin17.01 09:17

Dobrý den,

jestli ho nepřiznáváte vy i zaměstnavatel, tak na udání, pokud jen vy, tak teoreticky skrze úřední šiml.

Simona17.01 13:23

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem studentka, pracuji u zaměstnavatele a mám podepsanou DPP, za měsíc si vydělám až 5000Kč. 300h vyčerpám zhruba za 3 měsíce, co následuje poté?Musím uzavřít DPČ?A bude se mi srážet z platu srážková daň 15%?A ještě prosím jaká je minimální mzda za hodinu práce?Je to 50,60Kč čistého nebo hrubého? Děkuji moc

Admin17.01 14:30

Dobrý den,

ano, DPČ je logickou možností, jak pokračovat. Daň se vám srážet nebude, protože budete mít opět podepsané prohlášení k dani, ale u DPČ se vám bude strhávat sociální a zdravotní pojištění.

Simona17.01 15:50

I když jsem student, tak se mi bude strhávat sociální a zdravotní a kolik to je? Takže mi zbyde z 6 000 jenom zhruba 4000?

Admin20.01 10:37

Zbyde vám víc, asi 5 300 Kč.

Marie18.01 10:34

Dobrý den,pracuji na DPČ a mám výdělek vyšší než 2500 Kč.Zároveň jsem OSVČ,musím na OSVČ odvádět sociální a zdravotní?
Děkuji

Admin20.01 10:58

Dobrý den,

jde o to, jestli je vaše SVČ vedlejší - pokud ano, zálohy neodvádíte.

Majka19.01 16:15

Dobrý den, dva roky jsem sháněla práci, bohužel je mě 57 roků a práce pro mě již není.Od června loňského roku jsem sehnala jen DPČ, kde dostávám 8500 čistého na poloviční úvazek. Jak se mě bude započítávat tato dohoda do důchodového věku? Jsem vděčná i za tuto práci. Léta jsem pracovala, dřela a nyní s je s náma zacházeno jako s někým, kdo už nemusí být. Proč nám dali navíc tolik roků do důchodového věku, když práce pro nás není? Děkuji za odpověď.

Majka

Admin20.01 11:09

Dobrý den,

s dovolením odpovíme pouze na první otázku. :-) Ano, tato doba se vám bude započítávat.

Nika21.01 21:40

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu.Jsem OSVČ a chtěla bych uzavřít dohodu o prac.činnosti. Jak se v tomto případě řeší placení zdrav. a soc.pojištění když si ho platím sama?Nabízejí mi 140,-Kč/hod. Kolik bude v tomto případě čistá hodinová mzda?Je pro mě tento typ smlouvy výhodný?
Děkuji moc za odpověď.Nika

Admin22.01 09:19

Dobrý den,

u DPČ se platí zdravotní a sociální od výdělku 2 500 Kč hrubého měsíčně, což pro vás platí také, odvádět bude vše zaměstnavatel. Tento typ smlouvy je pro vás výhodný jen v případě, že si vyděláte více než 10 000 Kč měsíčně. Do tohoto limitu by se vyplatila spíše DPP.

Tomas22.01 14:55

Dobry den,

mam jednu stalou brigadu na DPC (s ruzovym prohlasenim) a k tomu jsem behem roku vystridal nekolik dalsich narazovych brigad na DPC a DPP. Mam povinnost podat danove priznani?

Admin22.01 17:45

Dobrý den,

záleží na tom, jestli jste překročil v některé z vedlejších brigád v některém z měsíců příjem 5 000 Kč. Pokud ne, tak ne, pokud ano, tak ano. :-)

Marek Zemánek24.01 16:12

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je možné si na výpomoc v mém podnikání které provozuji jako vedlejší činost vzít někoho s Úřadu práce na pomoc a jakou smlouvu uzavřít když se jedná jen o nějaké dny a hodiny v týdnu.A jak by to měl dotyčný s placením daně,socalního pojištění a zdravotního pojištění.A jestli je možné využít nějaké dotace když by se jednalo třeba i o osobu se ZTP.Děkuji za odpověd.

Admin24.01 16:59

Dobrý den,

ÚP dotace poskytuje, ovšem nejsme si jistí, že to platí i pro zaměstnance na Dohodu o provedení práce, kteří jsou zároveň stále registrováni na ÚP. Pro nárazovou a občasnou práci doporučujeme právě DPP.

martina25.01 20:05

Dobrý den,
jak postupovat při "zaměstnávání" příbuzné osoby?
Bude v mé kanceláři/OSVČ/ pomáhat každý den cca 4-5 hod,nechce
žádné peníze. Ale dostávám různé rady, že bylo lepší jí zaměstnat na DPČ a platit 2499 Kč.Jedná se o důchodkyni, která má obavy, že uzavřením DPČ přijde o důchod a že za ní budu muset platit zdravotní a soc. pojištění.
Mám tedy s ní uzavřít DPČ?
Děkuji za odpověď.P

Admin27.01 11:55

Dobrý den,

jestli to chcete mít bez starostí, tak poslouží DPČ do 2 499 Kč, nebo DPP do 10 000 Kč. Ovšem i tak musíte platit povinné pojištění zaměstnavatele a odvádět 15% daň, protože důchodci nemohou nárokovat slevu na poplatníka. O důchod samozřejmě paní nepřijde.

Monika30.01 10:29

Dobrý den ,
jsem registrovaná na ÚP. Mám smlouvu DPP ve které si vydělám do 4 200 hrubého. Na UP mi hradí sociální a zdravotní, takže to neřeším, je to tak? Je mi ze mzdy srážená daň i když jsem podepsala růžové prohlášení?
Děkuji mockrát za odpověď.

Admin30.01 12:21

Dobrý den,

ÚP za vás platí jen zdravotní pojištění. Sociální se neodvádí. Po podepsání růžového prohlášení by daň strhávána být neměla, protože ji pokryje sleva na poplatníka.

Monika30.01 12:29

Děkuji za odpověď.

Denisa30.01 22:12

Dobrý den,
můj dotaz se týká daní..jsem vedená na ÚP a mám uzavřenou DPČ,potřebovala bych vědět,zda potřebuji nějaký formulář,či potvrzení z ÚP,že jsem na něm vedená,pro svého zaměstnavatele? Byla jsem na ÚP,paní co tam seděla mi řekla,že si to mám vyřídit v práci,ale v práci mi naopak bylo řečeno,že potřebuji nějaký papír z ÚP,takže teď jsem z toho dočista jelen.
Děkuji za odpoveď.

Jitka31.01 09:12

Dobrý den, 13. Ledna jsem absolvovala státnice a mám DPČ na dobu neurčitou, hodinová mzda je 60 kč, měsíčně si vydělám kolem osmi tisíc, chci se zeptat, jak je to s odváděním zdrav. a soc. pojištění, jestli si to musím platit sama nebo to za mě platí zaměstnavatel?

Předem velmi děkuji za odpověď.

Admin31.01 11:10

Dobrý den,

zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel, ale musí odvést alespoň 1 148 Kč, ale pokud ví, že nemáte jiné zaměstnání, nebo školu, měl by to za vás odvádět automaticky.

Jitka03.02 08:09

Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo, jak moc je důležitá ta částka 1148 Kč toho zdravotního pojištění, resp. co se děje, pokud zaměstnavatel odvádí méně? Musím si to potom doplatit do výše těch 1148 sama?
A ještě mám druhý dotaz, mám pořád DPČ, ale myslím, že v následujících několika měsících už nebudu chodit do práce každý den, ale budu spíše "na zavolanou" (pokud mi zavolají, že potřebují např. vystřídat někoho na dovolené nebo na nemocenské), takže můj příjem bude podstatně menší, bylo by pro mě výhodné si změnit smlouvu na DPP a jí se přihlásit na úřad práce (pokud jsem to dobře pochopila, tak by za mě zdravotní pojištění platil ÚP a z výplaty by se mi nic nestrhávalo? Růžové prohlášení mám podepsané)

Mockrát děkuji za odpověď.

Admin03.02 12:51

Dobrý den,

tato částka je minimální pojistné, které za vás musí být odvedeno. Měl by to zajistit zaměstnavatel (strhnutím z vaší mzdy), ale pokud tak nečiní, můžete si částku doplatit sama. Zda je vše v pořádku, si můžete ověřit u vaší zdravotní pojišťovny.

Admin03.02 12:52

Pokud se později přihlásíte na ÚP, bude za vás placeno zdravotní pojištění a z vašeho platu by se nic nestrhávalo.

Klára07.02 20:32

Dobrý den, v roce 2013 jsem měla pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele 6 hodin a DPČ u druhého zaměstnavatel na 2,5 hodin. DPČ byla v průběhu ruku ukončena dohodou (to jsem již byla těhotná).
Chci se zeptat, jestli se mi mateřská bude počítat i s DPČ - odvádělat jsem SZ,ZP daň. I když v době nástupu na Mateřskou již tato DPČ nebyla. Jak je to tam s tou ochranou lhůtou? Děkuji

Admin10.02 08:58

Dobrý den,

toto je velmi složitá otázka a vy neposkytujete dostatek informací, aby na ni šlo odpovědět. Zjednodušeně však lze říct, že můžete žádat o PPM z dvou příjmů, pokud každý splňuje podmínky pro přiznání PPM zvlášť.

Jitka08.02 16:59

Dobrý den, mám dotaz. Zpracovávám Přiznání k dani fyzických osob. Klient mi dodal dvě Potvrzení o zdanitelných příjmech. Jedno z klasického HPP a druhé z DPČ kde úhrn příjmů je 79.450,-Kč, ale není zde sražená žádná daň. Nechápu proč. Klientovi jen zaměstnavatel při podpisu DPČ oznámil, že daň mu nebude strhávána. Podle mně teď musí tu daň v daňovém přiznání doplatit. Je to tak?
Děkuji za odpověď

Admin10.02 09:08

Dobrý den,

tak teoreticky vám může být jedno, co zaplatil, nebo nezaplatil. Sečtete příjmy, ze kterých by měla být odvedena zálohová daň, uplatníte všechny slevy a výsledek vám řekne jasně, jestli doplácet musí, nebo ne. Ovšem máte samozřejmě pravdu, také nevidíme důvod, proč by z DPČ neměla být daň odvedena (pokud bylo prohlášení podepsáno u HPP).

Jitka10.02 11:27

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Ještě si chci ujistit. Klient mi dal potvrzení o daru na povodně. který mu ale vystavil jeho zaměstnavatel. A hodnota daru je 300,-Kč. Dar si ale nemůže uplatnit, když nepřekročil hranici 1000,- Kč, ne?
Děkuji
Jitka

julie10.02 18:42

dobry den chtela jsem se zeptat : podavam si sama danove priznani a zajimalo by me,jestli si mohu dat DPČ a DPP do priznani,kdyz nemam podepsany ruzovy papir u zamestnavatele? dekuji za odpoved

Admin11.02 13:05

Dobrý den,

pokud je z nich stržena zálohová daň, tedy u příjmů nad 5 000 Kč.

Zuza15.02 10:53

Dobrý den,
prosím o radu, jak bych se měla zachovat. Mám podepsanou dohodu o provedení práce na maximálně 20 hodin týdně. Jeden týden jsem ovšem 20 hodin překročila, z vedení mi ovšem bylo řečeno, že je nutné abych do práce přišla a že i přesto že 20 hodin překročím, budu to mít doplaceno. To se ale nestalo, jak teď můžu postupovat? Děkuji za rady.

Admin17.02 09:43

Dobrý den,

zkuste naléhat na zaměstnavatele, pořádek dělá nejen přátele, ale také kvalitní vztah zaměstnanec/zaměstnavatel. Pokud se to nepovede, máte samozřejmě možnost svůj nárok vymáhat soudní cestou, ovšem to je velmi krajní řešení, na což spoléhá i většina zaměstnavatelů, kteří ne dokonale plní své povinnosti.

jirka17.02 19:44

Dobrý den,
chápu to tedy správně?Je mi již 26 let.Jsem zároveň studentem VŠ prezenčního studiu (proto nemůžu být evidován na ÚP).Mám uzavřenou DPČ a můj výdělět není vyšší nežli 2 499. Nemusím tedy platit zdravotní pojištění? Stačí tedy přinést dohodu na zdravotní pojišťovnu a dále za mě bude zdrav. pojištění platit stát?
Děkuji.

Admin18.02 11:29

Dobrý den,

od 26 let za vás stát pojištění z titulu studia platit nebude, musíte ho odvádět sám.

Pavel21.02 11:34

Dobry den, prosim o radu jestli do danoveho priznani za r.2013 uvadet i vydelek z DPP. Vydelal jsem jednorazove 8 tis. Kc na DPP, zamestnavatel strhnul 15 % dane /na potvrzeni je zapsane ze to bylo zuctovane v jednom mesici, ale administrativni prace trvala 1.5 mesice dle smlouvy, hodiny neuvedeny/. Na internetu jsem si nasel, ze do 10 tisic se dani 15 %, dalsi dan a pojistne se neplati, ale nekde je UVEDENO, ZE SE DO DAN. PRIZNANI NEMUSI UVADET VYDELEK pod 5000 Kc, CO S VYDELKEM 5-10 TIS. ?.
/Mimo jednorazove DPP, mam hlavni prac. pomer a jeste DPC u jineho zamestnavatele./
Děkuji

Admin21.02 17:48

Dobrý den,

máte vlastně pravdu ve všem, proto DPP do přiznání uvedete (nehrozí, že byste za to něco doplácel, daň už jste z toho odvedl). Z DPP do 10 000 Kč se pak samozřejmě neodvádí pojištění.

Pavel21.02 19:45

A kam to mam v danovem priznani uvest ? Zahrnout to do celkovych prijmu ? To by se z toho vypocetla normalni dan.

Admin24.02 20:23

Dobrý den,

ano, daň se z toho vypočte, ale vy do daňového přiznání uvádíte i strženou zálohu na dani, takže nic doplácet samozřejmě nebudete.

Gábina26.02 07:32

Dobrý den, pracuji na DPČ již 2,5 roku a ve smlouvě mám napsáno, že pracuji bez nároku na placenou dovolenou a nemocenskou, ale zdravotní i sociální pojištění mám na výplatní pásce strhávané, tudíž bych nárok na nemocenskou měla mít, nebo ne? Nebo nemocenskou v tomto případě zaměstnavatel neplatí a platí ji až od toho třetího týdne sociálka? Papír o nemocenské by se měl ale dávat zaměstnavateli ne? Děkuji

Petra04.03 19:16

Dobrý den,
pokud jsem začala pracovat na DPČ, nikdy jsem na úřadě práce registrovaná nebyla, vydělám si více než 5000 Kč a nedávno jsem ukončila předčasně vysokou, za týden a půl mi vyprší status studenta, je i tak potřeba se na ÚP registrovat?

Admin05.03 09:11

Dobrý den,

na ÚP se nemusíte registrovat nikdy. Pokud byste si vydělávala maximálně 4 250 Kč měsíčně, tak byste tak učinit mohla, aby vám zaměstnavatel nemusel strhávat celé minimální zdravotní pojistné (13,5 % z částky alespoň 8 500 Kč, to jest 1 148 Kč). V opačném případě bude zaměstnavatel takové pojistné odvádět z vašeho platu, takže ho musíte informovat o tom, že vás minimální zdravotní pojištění už neplatí stát, aby ho odváděl, což se (do příjmu 8 500 Kč měsíčně) samozřejmě projeví snížením vaší čisté mzdy.

ANTHONY11.03 11:15

Dobry den,
prosim Vas chtel sem se zeptat. Pred mesicem jsem dodelal vysokou skolu(uz dale nebudu studovat), v praci mam porad pracovni pomer na DPČ, mesicne vydelam pres 10000. A chtel sem se zeptat kdybych pracoval porad na DPČ tak musím potom nejak zvlast platit zdravotni, socialni pojisteni a dane, nebo mi to uz je strzen z platu? Predem moc dekuji za odpoved

Admin11.03 16:23

Dobrý den,

u DPČ nad 2 499 Kč je zdravotní pojištění strženo vždy, od částky 8 500 Kč navíc už z principu dochází k odvodu zdravotního pojištění vyššímu než zákonné minimum, tedy 1 148 Kč, takže vůbec nic řešit nemusíte.

Martina14.03 13:41

Dobrý den,
ráda bych se informovala, jestli došlo k nějakým změnám nyní v roce 2014. Mám DPČ už několik let a byla jsem studentem. Nyní jsem ale přerušila studium do doby termínu státních závěrečných zkoušek a v některých měsících, kdy se budu na zkoušky připravovat, zřejmě dosáhnu příjmu nižšího než 2500 Kč, jak v tomto případě postupovat? Výše píšete, že v tomto případě už zaměstnavatel ZP neodvádí, musím to tedy iniciativně odvést sama? A jakým způsobem? Protože ve chvíli, kdy budu vědět, že byl příjem příliš nízký už se na ÚP registrovat nebudu moci. (údajně to zpětně nejde) Moc děkuji za odpověď.

Admin14.03 15:43

Dobrý den,

nejde o iniciativu, ale nutnost. :-) Jak přesně provést platbu se dozvíte na stránkách vaší zdravotní pojišťovny. Dejte si také pozor na to, zda za vás zaměstnavatel odvádí celé minimální zdravotní pojistné v měsících, kdy je váš příjem 2 500+ Kč a kdy nejste studentka.

Pavla18.03 22:58

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné několikrát za rok prodloužit smlouvu o pracovní činnosti pokud je určena na určitou dobu, a nebo je to omezené a možné pouze jednou ročně?
Děkuji za odpověď.

Admin19.03 09:15

Dobrý den,

u DPČ by to opravdu být problém neměl.

Silvie11.04 11:26

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat... Jsem evidovaná na úřadu práce a mám jednu brigádu na DPP, kde jsem podepsala růžový papír. Dostala jsem možnost pracovat ve zdrav. pojišťovně na DPČ, měsíční výdělek bude činit 8tis. A jestli jsem dobře pochopila, budu vyřazena z úřadu práce, budu si muset teda platit soc., zdrav. i daň z přijmů ??? a na úřadě práce budu muset podstupovat zase celé přihlášení od znova po skončení DPČ ?? Chtěla jsem se optat přímo na ÚP, bohužel nikdo mi od rána nezvedl tel.
Děkuji za odpověď

Admin11.04 11:34

Dobrý den,

zdravotní pojištění za vás odvede zaměstnavatel (neočekáváme, že by si ZP neohlídala odvod pojištění). Daň z příjmu pravděpodobně odvedena nebude, protože podepíšete prohlášení k dani a sleva vám daň pokryje.

Ano, pokud na to dojde, budete se muset na ÚP evidovat znovu.

Silvie11.04 12:29

Děkuji, akorát prohlášení k dani (růžový papír) mám již podepsaná na brigádě na DPP, na kterou budu stále chodit ? Mám dojem, že to mohu podepsat jen u jednoho zaměstnavatele ?

Admin11.04 15:53

Dobrý den,

omlouváme se za naprostou slepotu. :-) V takovém případě nepodepíšete prohlášení k dani, ale na konci roku podáte daňové přiznání, kde budete moci uplatnit celou slevu na poplatníka, kterou teď nevyčerpáváte (protože na DPP si můžete při evidenci na ÚP vydělat maximálně 4 250 Kč měsíčně). Stát vám tedy část odvedených daní z DPČ vrátí.

Edita al Aliová14.04 14:46

Dobry den
Podepsala jsem smlouvu na DPČ vydělám si 70kč hrubého na hodinu.Když mi srazí zdravotní a sociální kolik budu brát za měsíc čistého.Také mě zajímá jestli se tento pracovní poměr započítává do důchodu.Děkuji za odpověď.

Admin15.04 09:42

Dobrý den,

to se takhle říct nedá, protože neznáme počet hodin, který odpracujete. Pokud půjde o 80h měsíčně, tak hrubá mzda je 5 600 Kč a čistá mzda asi o 1 000 Kč nižší.

Admin15.04 09:42

Do důchodu se DPČ nad 2 499 Kč měsíčně počítá.

Monika22.04 16:27

Dobrý den,
pracuji na dohodu o pracovní činnosti, ale nejsem student. Stal se mi úraz a jsem na neschopence. Úraz se mi stal v tomto měsíci, kdy mám odpracovanou pouze 1 směnu (cca 1000 kč). V práci mi ale řekli, že mi nemůžou platit pojištění a nemocenskou. Proto bych chtěla vědět, zda mi bude platit pojištění stát a budu dostávat nemocenskou nebo si budu muset platit pojištění sama než budu moci opět pracovat a tudíž je mi neschopenka na nic. Děkuji

Věrča04.05 23:13

Váže,ní
měla jsem uzavřenou dohodu o pracovní činnosti. Smlouva byla sepsána na období 1.8.2013 až do 30.11.2013. Domluvena odměna byla 125,- .Celková částka na dohodě byla 10.000,- Kč.V srpnu 2013 jsem odpracovala 19 hodin x125,- Kč = 2.375,- Kč v září nic a v říjnu též 19x125,- Kč -= 2.375,- Kč. V měsíci listopadu jsem odpracovala 42 hodin x125,- Kč =5250,- Zaměstnavatel posoudil tuto dohodu jako práce malého rozsahu. Kontrola z OSSZ však zjistila, že dohoda není práce malého rozsahu a já jsem povinna zaplatit sociální pojištění i z částek nežších než je 2500,- kč v tomto případě 2.375,-. Kontrola vzala celkovou částku a vydělila počtem měsíců srpen až listopad tj. 4 měsíce a vyšlo jí, že ččástka na měsíc je 10000:4=2500,- Nepochopila jsem když částky ve skutečnosti byly pouze 2.375,- Kč a tudíž nedosáhly 2500,- Kč. V listopadu mi bylo sraženo pojistné sociální , protože částka přesáhla 2.499,- což bylo v pořádku odvedeno. Moje otázka zní jsem povinna doplatit sociální pojistné za srpen a říjen kde částka dosáhla pouze 2375,- kč což je nižší než částka bez placené sociálního pojistného což je 2.499,- kč.
Předem Vám děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Věrča

Alča28.05 10:37

Dobrý den, právě jsem ukončila vysokou školu a práci si chci hledat až po prázdninách. Pracuji na DPČ u jedné firmy dlouhodobě. Kolik si maximálně můžu vydělat peněz. Všude se totiž píše, že max. bychom měli pracovat 20 hodin týdně, což se např. o prázdninách nedodržuje, ale počítá se s tím, že DPČ vydělává více než 300 hodin ročně, jak to tedy je? A když si z těchto peněz odvede zaměstnavatel zdravotní, nemusím se hlásit na ÚP? Děkuji za odpověď Alča

Nela06.06 15:00

Dobrý den,
uzavřela jsem DPČ na pozici Inspektor kvality.
Základní mzdu mám 51,-/hod a variabilní složku 0-29,-/hod.
Zaměstnavatel mi říkal,že pokud špatně zkontroluji nějaký díl bude mi to ztrhávat ze mzdy v rozmezí 1000-1500,- za kus. Má na to právo? Ve smlouvě nic takového uvedeno nemám.( jen napsáno zaměstnavatel odpovídá za škodu způsobenou porušennou povinností, nedodržení termínu, případě neúplností či neodborným postupem při výkonu práce.) A ještě jeden dotaz, práce má být v rozsahu max 100měsíčně, když toto odpracuji a bude chtít abych šla znovu do práce, že mi to prý připíše do premií je to legální? muže to po mě chtít a musím mu vyhovět? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Jandová

Jitka11.06 14:38

Dobrý den,
momentálně jsem žena v domácnosti (sociální neplatím a zdravotní za mě odvádí stát.)Ráda bych se zeptala pokuď uzavřu DPČ s částkou nad 2500,. zda se mi odpracovaná doba bude počítat do potřebné doby ohledně důchodu.
Předem děkuji J.L.

Admin11.06 14:40

Dobrý den,

DPČ nad 2 499 Kč se započítává.

Hana11.06 15:10

Dobrý den,
zajímalo by mě, pokud uzavřu DPČ na dobu neurčitou a budu muset nejdříve na měsíční školení, které probíhá přímo ve firmě (jde spíše o zaškolování), pokud jestli budu muset odejít třeba po dvou měsících nebude zaměstnavatel požadovat náhradu za školení ? Školení mám prý hrazené. Děkuji

Admin12.06 12:51

Dobrý den,

všechny tyto náležitosti by měly být ošetřeny smluvně, proto záleží na tom, co je napsáno ve smlouvě.

Martina24.06 14:02

Dobrý den,
mám velikou prosbu.
Jsem zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti (20 hod/týden), ale odpracovala jsem 40hod za týden, (celý měsíc). Dostala jsem zaplaceno jen za 20hod týdně.
Může si to zaměstnavatel dovolit. Jak se mám zachovat a jaká odměna mi opravdu náleží, můžu to brát jako práci přes čas???
Předem moc děkiuji Martina
Nejhorší je to, že je nás více

Admin24.06 16:25

Dobrý den,

to si samozřejmě zaměstnavatel dovolit nemůže a peníze vám musí vyplatit. V krajním případě by byla celá situace žalovatelná.

Pavlína07.07 07:12

Dobrý den,
21.3.2014 jsem ukončila DPČ, v březnu jsem ještě odpracovala zhruba 14 - 20 hodin. Výplata na účet přes 900 kč. Platil za mě v březnu zdravotní pojištění zaměstnavatel? Moc děkuji za odpověď :)

Admin07.07 12:28

Dobrý den,

z DPČ do 2 499 Kč se zdravotní pojištění neodvádí.

Michal10.07 17:50

Dobrý den, podepsal jsem DPČ a chtěl jsem se zeptat zda je mzda nějak omezena, např. zda je možné si na ní vydělat i 10 000,- Kč, nebo má vymezenou určitou nejvyšší částku?

Admin11.07 10:52

Dobrý den,

když to stihnete v polovině běžné týdenní pracovní doby, můžete si vydělat klidně milion. :-)

LENKA11.07 14:35

Dobrý den,
pracuji v nemocnici jako sestra a mám podepsanou DPČ, ve smlouvě ale není napsáno, kolik služeb mám odpracovat za měsíc. Chtěla bych se zeptat jak to bude s neschopenkou při rizikovém těhotenství, když daný měsíc odpracuji přes 2500Kč. Budu mít nárok na neschopenku i když nemám napsaný kolik služeb si odpracuji za týden, poběží mi po celou dobu těhotenství? Jak se vypočítává? děkuji

Kamila15.07 10:44

Dobrý den , prosím o odpověď jaké mi náleží při DPČ příplatky za noční práci.
Děkuji

Admin15.07 11:54

Dobrý den,

10 %.

irena spacilova23.07 10:55

dobrý den, byla jsem zaměstnána na dohodu o provedení práce v tureckém kebabu.. smlouvu mám až do konce roku 2014. dne 18.7. jsem byla propuštěna z jiných než pracovních důvodů(svou praci jsem odváděla na 100%),ale jednalo se o osobní důvody.Věděla jsem o nekalých praktikách svého zaměstnavatele(turecké národnosti)- a z toho důvodu se mě chtěl zbavit...o špatně vykonávanou práci se v žadnem pripade nejednalo! jak mám dal postupovat,zůstala jsem jeho vinou bez finančních prostředků-mám v tomto případě narok na nějaké odstupné?a pokud ano,jak mám postupovat,když mi ho zaměstnavatel nebude chtít vyplatit?Děkuji za odpověd

Admin23.07 11:15

Dobrý den,

pokud není ve smlouvě (a na 100 % není) psáno jinak, na žádné odstupné nárok nemáte. DPP je velmi volný vztah, na který se nevyplácí finančně spoléhat. Pokud však víte o nekalých praktikách svého zaměstnavatele, můžete se obrátit na inspekci práce a vše nahlásit. Práci vám to sice nepřinese, ale můžete udělat správnou věc.

Marek26.07 07:34

Dobrý den,
jsem studentem a u zaměstnavatele budu pracovat na dohodu o pracovní činnosti. Prohlášení bych měl mít také podepsané. Měsíční výplata by měla být okolo 6000 Kč a neměla by přesáhnout 10000 Kč. Dohodu o provedení práce již nemůžu mít podepsanou u tohoto zaměstnavatele, protože jsem u něj odpracoval 300 hod. Chci se zeptat, zda budu muset platit sociální a zdravotní pojištění a případně podávat daňové přiznání? Zaměstnavatel za mě bude platit určitě, ale zda já se musím také o něco takového starat? Děkuji Vám předem za odpověď.

Admin28.07 09:04

Dobrý den,

vše odvede zaměstnavatel, a pokud jde o vaše jediné zaměstnání, tak nebudete muset podávat ani daňové přiznání.

Dana27.08 17:32

Dobrý den, jsem OSVČ a od 1.10.budu zaměstnávat 1 osobu na Dohodu o pracovní činnosti. Chci poprosit o radu, zda si mohu do této Dohody sjednat i 3 měsíční zkušební dobu? Dále nevím, když bych potřebovala dát zaměstnanci např. za 1/2 roku výpověď - jsem pak povinna mu vyplatit odstupné? A poslední věc, kterou jsem nikde nenašla - při případné nemoci tohoto zaměstnance - jak se počítá jeho náhrada mzdy, když u mě bude pracovat pondělí - středa, ale onemocní např. ve čtvrtek? - jsem pak povinna mu platit náhradu mzdy i za dny, ve které u mě nepracuje?(čtvrtky,pátky).
Děkuji moc za odpověď.

Admin28.08 12:05

Dobrý den,

zkušební dobu teoreticky sjednat asi můžete, nikde to zakázané není. Odstupné u DPČ neexistuje. Náhradu mzdy budete kdyžtak platit podle toho, jak jsou naplánované směny - pokud nejsou v době vzniku pracovní neschopnosti, bude vaší povinností je určit.

Renata30.07 10:19

Dobrý den,
Jsem osvč teď bohužel tři měsíce vedená na úřadu práce. Před týdnem jsem podepsala pracovní smlouvu za honorář. Chci se zeptat ,zda se už musím odhlásit z úřadu práce když mám tu smlouvu. Než práci udělám a než dostanu vydělané peníze to totiž potrvá a datum splatnosti výplaty je až za měsíc a tak bych zatím neměla na sociální a zdravotní pojištění.Zda je možné odhlásit se z úp. o měsíc později. O dávky z úřadu práce mi nejde ,beru pakatel co mi stěží pokryje nájem. Jen to pojištění mě ničí.
Děkuji Vám za odpověď

Martina05.08 18:10

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné mít podepsané dvě DPČ u různých zaměstnavatelů současně? A pokud ano jak je to s podepsáním prohlášení o dani (růžový papír) a co by bylo v tomto případě pro mne výhodné - DPČ nebo DPP a jak postupovat. Mám podepsaný růžový papír u prvního zaměstnavatele. Děkuji.

Admin05.08 18:20

Dobrý den,

od roku 2014 máte poměrně usnadněnou situaci. U DPČ se vždy aplikuje zálohová daň a u DPP do 10 000 Kč bez podepsaného prohlášení daň srážková, která však lze zpětně nárokovat, pokud vaše roční sleva na dani převyšuje tu slevu, kterou jste uplatnila v jednotlivých měsících.

DPP je do 10 000 Kč měsíčně výhodnější v tom, že se z ní neodvádí pojištění.

2 DPČ mít můžete (klidně i více, počet není omezen), takže si vyberte tu dohodu s vyšším příjmem a tam podepište prohlášení. Na konci roku si nechte vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech a buď podejte sama daňové přiznání, nebo nechte zaměstnavatele provést roční zúčtování daně (ovšem to jen v případě, kdy budete mít jen jednu DPČ v kombinaci s DPP, nebo více DPP, protože kdybyste měla 2 DPČ, tak byste měla 2 příjmy daněné zálohovou daní a to znamená povinnost podat daňové přiznání).

Tomáš09.08 00:51

Dobrý den,
jsem student vysoké školy a nyní přes prázdniny pracuji. Mám dlouhodobé problémy s kolenem, které se mi stále zhoršují, a tak bych se rád dověděl, jestli můžu jít na nemocenskou i v době kdy už budu znovu chodit do školy. Děkuji

Jana21.08 09:11

Dobrý den, zajímalo by mne, zda je u DPČ ve výpovědní lhůtě 15ti dnů povinnost do zaměstnání docházet?
Děkuji

Admin21.08 10:48

Dobrý den,

jde o normální výpovědní lhůtu, kdyby se docházet nemuselo, tak by taková výpovědní lhůta k ničemu moc nebyla. :-)

Kateřina01.09 19:27

Dobrý den, zajímalo by mne, jak to je se soc. poj. 4. 6. jsem odstátnicovala (a dále studovat nebudu), co se týká července jsem ještě jako student. Ale za srpen jsem měla jednu DPČ do 2 000 tis. a DPP za 8 500,- vím, že zdravotní si za srpen musím zaplatit sama, ale jak je to za srpen se sociálním? Jinak teď od září jdu na úřad práce - musím se nějak hlásit i na OSSZ?

Moc díky za radu.

Michal19.09 12:06

Dobrý den,
chci se zeptat, jak je to v případě, že pracuji na DPČ a jsem registrován na ÚP. ÚP za mě odvádí zdrav. pojištění, bude se mi strhávat i ze mzdy? Samozřejmě za podmínky výdělku do 4250,- hrubého. Děkuji za odpověď

Admin19.09 12:27

Dobrý den,

ano, zdravotní se vám u DPČ nad 2 499 Kč měsíčně odvádět bude, ale vy máte tu výhodu, že váš zaměstnavatel nemusí odvést celých 1 148 Kč, ale pouze 13,5 % ze mzdy.

dadd24.09 19:08

Dobrý den,jsem invalidní důchodce prvního stupně.Jsem evidována na úřadě práce,ale podporu neberu.Našla jsem si práci na dohodu.Musím se odhlásit z úřadu práce.

Admin25.09 12:22

Dobrý den,

domníváme se, že pro vás platí stejná pravidla jako pro ostatní - svůj příjem nahlaste na ÚP a uvidíte, do 4 250 Kč měsíčně by vás vyřadit snad neměli. :-)

Andrea Papřoková25.09 11:21

Dobrý den,
jsem na mateřské dovolené a při ni dělám na DPČ. Výdělek přesahuje 2.500kč. Chci se zeptat, zda platím i při mateřské dovolene odvody děkuji...

Admin25.09 12:24

Dobrý den,

samozřejmě, každá DPČ nad 2 499 Kč takto funguje. Vy máte však výhodu v tom, že za vás zaměstnavatel nemusí platit celých 1 148 Kč minimální zdravotní pojištění, pouze odvede to skutečně vypočtené.

Jindra26.09 15:31

Dobrý den, jsem důchodce a budu zaměstnána na dohodu o PČ. Prosím, SLYŠELA JSEM, ŽE JAKO DŮCHODCE NEPLATÍM ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ. Co je na tom pravdy? Za jakou dobu mám nárok na přestávku v práci?
Děkuji za odpově´d.

Admin29.09 09:21

Dobrý den,

platí pro vás stejná pravidla jako pro zaměstnance bez důchodu - přestávka nejpozději po 6 hodinách a odvody se hradí ze mzdy nad 2 499 Kč měsíčně.

Jindra29.09 14:46

děkuji za odpověď jak daní důchodce. Mě bylo řečeno, že důchodce neplatí nic, že to za něj dělá stát. A ti co nejsou důchodci si daní sami- částky byly jiné než uvádíte Vy. Proto se ptám. zdravotní pojištění je 1080 Kč a sociální uváděli oni 1870 Kč s tím, že si lidé daní sami, že oni jim to nedaní. Já ještě podnikám v nájmech, takže to daním z DPČ až na konci roku? ?
Děkuji za rychlou odpověd zítra totiž nastupuji.

Jindra

Admin29.09 18:19

Dobrý den,

z DPČ nad 2 499 Kč se odvádí zdravotní a sociální pojištění, je úplně jedno, co děláte dalšího. Ale jelikož jste důchodce, tak váš zaměstnavatel nemusí odvádět 1 148 Kč minimální zdravotní pojištění (to je těch vašich 1 080 Kč, ale to už neplatí, je to 1 148 Kč), pouze to co vám vyjde jako 13,5 % z vaší mzdy. Sociální pojištění odvede zaměstnavatel taky procentuálně z vašeho příjmu. Pokud ještě podnikáte, tak si na konci roku budete podávat daňové přiznání, kam zahrnete i tuto DPČ a své podnikání + si od daní (ne od pojištění) odečtete svou slevu na poplatníka.

Z DPČ nad 2 499 Kč měsíčně ale bude odvedeno zdravotní i sociální pojištění. Pokud by šlo o DPP, tak tam se do 10 000 Kč tyto položky neodvádí.

Jarka03.10 20:33

dobrý den,
mám prac.smlouvu na zkrácený úvazek. v tomto zaměstnání mám podepsáné růžové prohlášení. nedosahuji zde ale minimální mzdy. dále pracuji na DPČ, kde bych také nedosáhla na min. mzdu. v součtu příjmů z obou zaměstnání stále na minimální mzdu nedosáhnu,tudíž v HPP mi bude navyšován základ pro odvod na ZP. zaměstnavatel u DPČ bude odvádět ZP jen ze skutečně vydělané mzdy v případě výdělku nad 2500kč. můj dotaz: u výdělku do 2499 u DPČ platím jen srážkovou daň,ale při výdělku nad 2500kč již odvádím též pojištění. je možné doložit toto prvnímu zaměstnavateli na HPP,kde se navyšuje základ kvůli ZP,aby o tento příjem bylo výše zmíněné navýšení poníženo,respektive aby o zaplacenou část zdravotního pojistného z DPČ byla ponížena častka,kterou bych musela doplatit do 1148kč u HPP? tedy sčítají se příjmy z obou zaměstnání z důvodu odvodu minimální zákonné častky na ZP? aby nedošlo k tomu,že ZP uhrazené z výše mzdy u DPČ bylo pak znovu hrazeno v rámci navyšované částky u HPP,tudíž u HPP bych odvedla zákonné minimum 1148kč a další částka na ZP by šla z příjmu z DPČ, přičemž dohromady oba příjmy nečiní ani minimální mzdu. Příklad. na HPP vydělám 4000kč.na DPČ 3000kč. tudíž dohromady 7000. navýší se mi základ pro odvod na ZP u HPP pouze o 1500 do 8500? děkuji.
z toho samého důvodu se ptám, v takovémto případě, sčítají se příjmy z HPP na prac.smlouvu a DPČ, abych v jejich úhrnu dosáhla na nutnou minimální polovinu minimální mzdy pro možnost získání daňového bonusu na dítě? děkuji

Admin06.10 12:33

Dobrý den,

mělo by to tak fungovat, zdravotní pojišťovně jde jen o to, aby dostala "to své", ale budete si to asi muset hlídat měsíc od měsíce a vaši zaměstnavatelé, respektive jejich účetní, asi nadšení/nadšené nebudou. :-) Co se týče daňových bonusů, tam jde o roční příjmy a jejich rozložení nerozhoduje.

Jarka09.10 14:26

Děkuji.
Ano,jde o roční příjmy,ale pro dosažení měsíčního daňového bonusu postačuje dosažení poloviny min.mzdy měsíčního příjmu bez ohledu na to,že posléze není dosaženo minimálního ročního příjmu ve výši sestinásobku minimální mzdy pro získání daňového bonusu. Můj dotaz je,zda se příjem z DPČ,z kterého je hrazena jen srážková daň,ne zálohová,do celkového úhrnu příjmů pro tyto účely vůbec počítá? Chápu to tak,že veškeré příjmy,ze kterých jde srážková daň,se již dále nikde neuvádí. To znamená,že se s nimi nepočítá v celkovém úhrnu příjmů ani pro nárok na daňové bonusy? A na konci roku při vypořádávání si celoročního zúčtování se tyto příjmy uvádějí nebo ne? A pakliže ano,proč,pakliže daně z nich zaplacené nelze získat zpět ani když není v druhém zaměstnání vyčerpána daňová úleva na poplatníka? Poslední můj dotaz jen pro ověření,z příjmu z DPČ nad 2500 se odvádí celkem 15% srážková daň a zdrav.a soc.v celkové výši 13,5% ze skutečně vydělané částky? Velmi děkuji za osvětlení.

Admin10.10 11:14

Dobrý den,

u DPČ se vždy od roku 2014 uplatňuje daň zálohová.

laky09.10 22:54

Dobry den.Chtela sem se zeptat kdyz si vydelam 6123 kc srazijou se dane stoho vim ze zdravotni a soc pojisteni to vim ale nevi jestli dane dekuji vsem za odpoved

Admin10.10 11:16

Dobrý den,

záleží na tom, jestli uplatňujete slevu na poplatníka. Pokud ano, tak sleva pokryje daň, pokud ne, tak daň bude odvedena.

Gábi22.10 16:38

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,pokud jsem již rok na brigádě s tím že jsem v evidence, prý za vás stát po roce přestává platit sociální pojištění? Je to pravda? A jde to "obejít" tím že před ukončením roku smlouvu ukončím a novým rokem začnu s novou smlouvou?? Moc děkuji za odpověď

Admin23.10 11:00

Dobrý den,

sociální pojištění za vás stát neplatí, ale určitá doba strávená na Úřadu práce se počítá do odpracovaných let pro nárok na důchod. Tato doba jsou maximálně 3 roky, ale do 55 let z toho lze započítat pouze maximálně rok.

Gábi23.10 15:33

Moc děkuji za reakci. Takže tím že jsem při pracovním úřadě na dohodě tak to není nijak časově omezené?? Neexistují nějaké "kličky v zákonech" kdy po mě zpětně bude někdo něco vymáhat s tím že jsem měla moc dlouho brigádu?

dalibor02.11 13:51

Dobrý den jsem zaměstnavatel a budu dělat 2 zaměstnacům kteří jsou na uřadu prace smlouvy DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE kolik jím mám dát peněz v hrubém abych za ně nemusel platit sociální a zdravotní pojištění jedná se o brigádu děkuji za odpověd

Admin03.11 11:53

Dobrý den,

do 10 000 Kč měsíčně.

Božena Čechová03.11 09:11

Dobrý den,jsem pracující důchod.se smlouvou DPP s příjmem 3 150,kč.Z této částky mě
byla strhávána daň 15%,mohu uplatnit nárok na vrácení daní?Zaměstnavatel tvrdí že mohu uplatnit vrácení daně jen při výdělku nad 5000,-kč.Nechápu proto že mě daň z příjmu byla strhávána ale na vrácení už nárok nemám?Nemám nárok na plac.nemocenskou ani dovolenou.děkuji za odpověď.

Admin03.11 11:56

Dobrý den,

od roku 2014 je možné daně z DPP (bez ohledu na výši příjmu) zahrnout do ročního zúčtování a získat tak přeplatky zpět. V ročním zúčtování se pak použijí všechny vaše daňové odvody (i srážková daň z DPP) a sleva za celý rok, protože díky ÚS na ni mají nárok i zpětně za celý rok 2014.

Kristina21.11 15:21

Dobrý den
jsem vedená na ÚP a
za měsíc listopad jsem si v nejmenované firmě přivydělala 4102 kč hrubého ( z čehož mám nárok ještě na 50 kč stravenku, u níž si hradím cca polovinu - tedy 22 kč. S tím vzniká dotaz, zda stravenku zahrnovat k výplatě ve finanční podobě?) na DPČ. Dohodu jsem ukončila a vzápětí jsem dnes nastoupila do drogerie opět na dohodu. Má otázka zní: kdy mám informovat ÚP o výši výdělku s tím, že mě budou muset odhlásit z evidence? Mám sečíst peníze z obou brigád za listopad a donést potvrzení na ÚP na konci měsíce? A jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, když již nebudu na ÚP? Vím, že si jej musím hradit sama, tedy např. když si měsíčně vydělám 4500 kč hrubého, kolik bude výplata v čistém po podepsání daňového přihlášení? Je nutné hradit sociální - slyšela jsem, že když naplatím, již mě nikdy opět nepřijmou na ÚP? Předem děkuji za odpověď.

Karel22.11 10:45

Jsem OSVČ, platím si soc. i zdrav.Našel jsem si brigádu na DPČ. Měl jsem za to, že mohu mzda mi nebude zdaněna.Účetní fy. mi bylo sděleno, že to nelze - a požadovala ode mne vyjádření ZP o mých platbách. Podle mého by bylo lepší DPP, zde je ale limit 300 hodin ročně, je to tak?

Admin24.11 11:31

Dobrý den,

ano, u DPP by do 10 000 Kč měsíčně byla odvedena pouze 15% daň.

davy25.11 00:02

Dobrý den,
jsem začátečník a prosím o radu ohledně DPČ.
Se zaměstnancem, který je veden na ÚP, byla podepsána DPČ na dobu od 22.9. do 30.9.14 tj.7 dní a sjednaná odměna 2.200,-Kč (bez hodinové sazby). Zaměstnanec nepodepsal prohlášení k dani a odpracoval pouze 2 dny.Vím, že SP a ZP
se platit nebude, daň bude srážková, ale z jaké částky?
A dále, je možné aby zaměstnanci s DPČ (doba a odměna stejná) a podepsaným prohlášením k dani byla sleva na dani za tyto dny na zaměstnance i na děti?

Mockrát děkuji Davy

Barb27.11 07:26

Dobrý den, již dlouho se snažím zjistit tuto informaci, ale nikdo mi nedokáže odpovědět....
Jediné zaměstnání které mám, je na dohodu o pracovní činnosti. Do tohoto zaměstnání docházím každý den, na 7,5 hodiny, celý měsíc. Tudíž nejsem vedena v evidenci úřadu práce, a zaměstnavatel za mně odvádí zdravotní pojištění. V loňském roce jsem absolvovala Voš, tudíž mám odpracovány pouze dny na DPČ. Počítají se mi tyto dny do odpracovaných dní, díky kterým budu mít nárok na mateřskou dovolenou a výběr délky rodičovské dovolené??

Snad se již dočkám odpovědi, proto předem děkuji.

Admin27.11 12:10

Dobrý den,

ano, ale z podstaty je taková DPČ poměrně dost na hraně zákona, který dovoluje v průměru maximálně 20 hodin týdně.

Jana08.01 23:24

Dobrý den,
zaměstnávám jednu osobu na dohodu o provedení práce. Je povinností mu vystavovat výplatní pásku nebo se to týká pouze zaměstnanců na hlavní pracovní poměr?
Moc děkuji za odpověď

Petra11.01 23:44

Dobrý den,
ve firmě pracuji již druhý rok na DPČ (80hod/měsíčně).Smlouvy mám psané na rok. Vydělávám v průměru 10.000 Kč. Plánujeme s přítelem mimčo, chci se tedy zeptat, jestli mám nárok na neschopenku a vyplácení mateřské.Děkuji a přeji ať se daří.Petra

Rosťa12.01 11:30

Dobrý den, v červnu 2014 jsem maturoval, od září 2014 jsem studentem na VOŠ a od listopadu 2014 pracuji na DPČ a nejsem evidovaný na Úřadu práce. Hrozí mi nějká pokuta za to, že za mě dva měsíce platil soc. a zdrav. pojištění stát i zaměstnavatel? Nebo jak to je? Předem děkuji za odpověď.

Admin13.01 11:58

Dobrý den,

ne, to se bát nemusíte.

Zdenka20.01 21:18

Dobrý den,pracuji na DPČ/jiný prac.poměr nemám/týdenní pracovní doba-rozsah práce dle potřeb firmy.Dohoda uzavřena
27.8.2014,mzda 60,-/hod,skutečná prac.doba 7,5hod denně.K 19.10.2014 jsem měla odpracováno 273,5 hod a od 20.10.2014
jsem onemocněla a zaměstnavatel mi zaplatil za nemoc pouze
4 hod denně.Počíná si zaměstnavatel správně nebo bych měla dostat zaplaceno za skutečnou prac.dobu, výdělek jako na
HPP,ale nemocenská poloviční,948,-Kč.Moc prosím o odpověd´a
děkuji

Michal24.01 15:46

Dobrý den, pracuji již několikátým měsícem na DPČ. Průměrně se výdělek pohybuje okolo 6500 hrubého měsíčně. Ze mzdy je mi sráženo sociální a zdravotní pojištění. Ale také Zp podíl zc zc. Tedy zdravotní pojištění dopočítané do minimální mzdy. Jsem student. Nepodepsal jsem tzv.růžovku. Nicméně daňové přiznání podávat budu.Daň dostanu tedy zpět. Ale zajímalo by mě,zda dostanu zpět od zdravotní pojišťovny i tu složku Zp podíl zc zc. Tedy dle mého názoru přeplatek na zdravotním pojištění. Když doložím pojišťovně potvrzení o studiu.Děkuji

Admin26.01 10:02

Dobrý den,

v první řadě byste měl své studování sdělit zaměstnavateli, aby za vás zbytečně vyšší pojistné neodváděl. Domníváme se ale, že o případné vrácení bude muset žádat zaměstnavatel, který za vás pojistné odvedl - v případě nejistoty máte nejlepší se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu + vám doporučujeme to řešit v součinnosti se zaměstnavatelem.

Iveta24.01 20:09

Dobrý den,
pracuji u dvou zaměstnavatelů na DPP, výdělky do 10 000.- a nyní mám možnost pracovat ještě na DPČ s výdělkem 2400.- měsíčně. Jak jsem se dočetla výše, minimální zdravotní pojištění si musím tedy odvádět sama, sociální nemusím, ale nebude mi započtena odpracovaná doba do důchodu. Nebude tedy pro mě výhodnější další DPP?
U koho uplatnit růžové prohlášení - u 1.DPP výdělek cca 4200.-, u 2. DPP cca 8000.- jednou za tři měsíce.
Děkuji za odpověď.

Admin26.01 10:06

Dobrý den,

u DPČ s takto nízkým příjmem to máte jedno, aspoň nemusíte hlídat limit 300 hodin ročně jako u DPP. Růžové prohlášení podepište tam, kde se vám se zaměstnavatelem nejlépe komunikuje - na něm totiž bude po konci roku podat za vás roční zúčtování daně (doložíte příjmy z DPČ a druhé DPP) a přeplatky na dani se vám vrátí.

Martin03.02 13:51

Dobrý den
vydělal jsem si 4940 hrubého na DPČ. JSem OBZP platím si pojištění 1240 kč. Ale zaměstnavatel mne strhnul 13,5 procenta na ZP. Chci se zeptat jak mám postupovat? Kontaktovat zdravotní pojištovnu nebo zaměstnavatele?
dík

Jirka08.02 14:30

Dobrý den, chtěl bych jsem se zeptat jak to je když pracuju na HPP, a u jiného zaměstnavatele budu mít DPČ, zda je nutné informovat zaměstnavatele u kterého pracuji na HPP? A jak je to s pojištěním zdravotním či sociálním, a hlavně s daňěmi?
Děkuji za odpověd

Andrea15.07 14:22

Dobrý den, mám dotaz. Zaměstnanci v důchodu, pracujícímu na DPČ od 1.1.2015 do 30.6.2015 vypršela sjednaná doba. Musím ho odhlašovat od SP a ZP? děkuji za odpověď.

Marie27.08 17:18

Dobrý den, měla bych takový dotaz a nevím kde se obrátit a koho se zeptat a nevím zda mi odpovíte. Jsem zaměstnaná a smlouvu mám na rok a po 7.měsicich v práci jsem se ocitla na nemocenské, která trvá doposud a chtěla bych se zeptat, jestli mi zaměstnavatel může dát výpověď,když mi pracovní poměr skončí a pokud nemocenská stále trvá nebo mi tu výpověď musí(může) dát až nemocenská bude ukončená.Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Admin28.08 12:22

Dobrý den,

výpověď na nemocenské dát nelze, ale ve vašem případě je to jedno, protože pracovní poměr stejně skončí uplynutím onoho roku - zde stačí neprodloužit, na což má samozřejmě zaměstnavatel plné právo.

Marie31.08 10:26

Dobrý den. Nejdřív bych Vám chtěla poděkovat mockrát za odpověď. Chtěla bych Vás ještě požádat o radu. Když nemocenská stále potrvá a pracovní poměr skončí, tak náleží mi i nadále nemocenské dávky po dobu nemocenské? Děkuji Vám za odpověď.

Admin01.09 10:12

Dobrý den,

pokud už to bude nemocenská, tak ano - náhrada mzdy od zaměstnavatele v prvních 15 dnech pracovní neschopnosti by ale vyplácena už nebyla (až pak zase nemocenská).

Marie01.09 17:33

Dobrý den, Já jsem to myslela tak, že pokud mám smlouvu do konce září a pak mi zaměstnavatel dá výpověď a nemocenská stále trvá, jestli budu pobírat i nadále nemocenské dávky z OSSZ nebo zůstanu bez dávky.Děkuji mnohokrát za odpověď.Mějte hezký den.

Admin03.09 14:08

Dobrý den,

ano, nemocenská vám vyplácena bude i nadále.

Lenny3305.10 20:04

Dobrý den,
mám souběžně HPP i DPČ, ale každá smlouva je u jiného zaměstnavatele. U HPP podepisuji"růžovku", ale u DPČ mám příjmy přes 10.000,- a srážky jsou "astronomické... Je nutné podávat daňové přiznání a je možné žádat o vrácení/snížení daní či jiných srážek?
Děkuji předem za opověď

Admin06.10 09:30

Dobrý den,

daňové přiznání budete muset podat, sešly se vám 2 mzdy se zálohovou daní. Pokud vyčerpáte slevy na dani už v HPP, na žádné vrácení mít nárok nebudete - pokud ale slevy nevyčerpáte, tak po daňovém přiznání něco zpět dostanete.

Marie09.10 08:25

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu. Byla jsem zaměstnaná od října 2014 a smlouvu jsem měla na rok a v průběhu května 2015 jsem onemocněla a nastoupila na nemocenskou. Zaměstnavatel mi poslal dopis, že mi končí smlouva a nebude mi prodloužena, jelikož nemocenská stále pokračuje a nestihla jsem čerpat dovolenou na kterou mám nárok od začátku měsíce ledna do 6.5.2015, kdy jsem ještě pracovala? Chtěla bych se zeptat, jestli je ze zákona povinen zaměstnavatel mi tuto část dovolené proplatit a na kolik dní bych měla nárok? A jak je to pak v případě s odevzdáváním lístku na peníze a pak s ukončením nemocenské, kam tyto dokumenty odevzdávat, jestli stále do práce, když už tam nebudu zaměstnaná nebo přímo na OSSZ. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Mějte hezký den.

Marie09.10 09:20

Dobrý den,

ještě bych se chtěla zeptat,kolik dní mám nárok na dovolenou, když jsem pracovala v Novém roce 2015 od 1.1.2015-6.5.2015 a od 7.5.2015 jsem až do výpovědi tj.13.10.2015 stále v pracovní neschopnosti. Smlouva trvala rok. Děkuji moc za odpověď. Mějte hezký den

Veronika09.11 12:39

Dobrý den. CHtěla jsem se zeptat. Jsem v evidenci na ÚP a přivydělávám si. Nejprve jsem měla DPP a nyní jsem od 1.10. dostala DPČ. Můj hrubý výdělek činil 2550 Kč a myslela jsem si, že se mi z toho odečte jen sociální pojištění, ale strhl mi zaměstnavatel i zdravotní, takže můj výdělek byl 1372 kč. Myslela jsem si, že zdravotní pojištění za mě platí stát, alespoň tak mi to bylo řečeno. Tak teď nevím, jestli to od zaměstnavatele můžu dostat nějak zpátky, nechávat někomu jen tak 1080 kč se mi fakt nechce. Děkuji moc za odpověď. Hezký den, Veronika

Admin10.11 11:17

Dobrý den,

zdravotní pojištění se z výdělku strhne, ale musíte informovat zaměstnavatele o tom, že za vás ho platí taky stát, aby vám nestrhával celé minimum, ale opravdu jen tolik, kolik % by měl.

Martina15.11 16:11

Dobrý den,
syn student brigádně pracoval na DPP a po vyčerpání 300 hodin přešel na DPČ. Má podepsáno růžové prohlášení k dani a doložil potvrzení o studiu. Za říjen odpracoval 4 směny, z hrubé mzdy 2889 Kč mu bylo vypočítáno soc. pojištění 188Kč a zdravotní pojištění 982Kč. Částka za zdrav. poj. se mi zdá moc vysoká, tak jsem to dala na internetu do mzdové kalkulačky a vyšla mi částka jen 130 Kč. Ale mzdová účetní trvá na tom, že to vypočítala správně. Je to tedy správně? A pokud ne co s tím může syn dělat? Děkuji Martina

Blaka Kubečková29.12 14:49

dobrý den,
máme zaměstnance starobního důchodce na DPČ nad 2500 Kč.
Jeden měsíc nedosáhl 2500 Kč pro nemoc. Musíme jej odhlásit v daném měsíci ze zdravotního pojištění a v dalším zase přihlásit, Děkuji

Zuzka20.01 12:10

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem zaměstnána na DPČ a zároveň jsem v evidenci úřadu práce. V prosinci jsem si vydělala 4480 Kč a bylo mi strženo ZP 202 Kč, SP 292 Kč a ještě jednou ZP 637 Kč. Je to tak správně? Předem děkuji za odpověď.
Zuzka

Iva11.03 12:39

Dobrý den,
dcera byla zaměstnána na DPČ, v době trvání DPČ šla na plánovanou operaci a byla v neschopnosti 2 měsíce od 30.9. do 30.11.2015 (DPČ měla uzavřenou do 31.12.2015). Nyní byla vyzvána ZP, aby doplatila zdravotní pojištění za tyto dva měsíce co byla v neschopnosti a pobírala nemocenské dávky. U zaměstnavatele zjistila, že byla odhlášena ze ZP ke 30.9.2015. Ptám se tedy, zda postup zaměstnavatele byl správný a zda dcera musí uhradit dlužné pojistné nebo je ještě nějaká možnost jak to aspoň nějak "slevnit". Děkuji za odpověď. Iva

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)