Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Dohoda o provedení práce 2013

Dohoda o provedení práce 2013

Dnes si povíme něco o populárním typu pracovního poměru malého rozsahu. DPP je poměrně flexibilní a často využívaný nástroj fungující k dobru zaměstnavatelů i zaměstnanců. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

 

 

Nový článek o DPP s důležitými novinkami si můžete přečíst zde

Maximální počet hodin pro jednoho zaměstnavatele

Největším omezením práce na DPP je odpracovaný čas. Ten nesmí být delší než 300 hodin za rok. Není to mnoho, ale 2 roky zpátky to byla pouhá polovina. 300 hodin jsou už takřka 2 pracovní měsíce, což potěší i letní brigádníky, kteří mohou celé prázdniny strávit u jednoho zaměstnavatele.

Tento limit se vztahuje na jednoho zaměstnavatele! Nesmíte tedy odpracovat více jak 300 hodin u jednoho zaměstnavatele (bez ohledu na počet uzavřených dohod), ale můžete podepsat dohodu u více zaměstnavatelů a odpracovat 300 hodin u každého z nich. 

Vždy písemně

Dohoda o provedení práce musí být vždy uzavřena písemně se všemi náležitostmi, jinak je neplatná.

  • Doba může být stanovena fixně „od do“ určitého data, nebo také na dobu neurčitou.
  • Předmět by měl stanovit, jaké práce bude zaměstnanec vykonávat.
  • Rozsah práce lze uvést jako předpokládaný počet odpracovaných hodin, maximálně 300h ročně v součtu všech dohod uzavřených s jedním zaměstnavatelem.
  • Odměna musí odpovídat alespoň minimální mzdě (48,10 Kč za hodinu hrubého).

 

Pojištění

Zde platí poměrně snadná pravidla – do měsíčního příjmu 10 000 Kč se žádné (zdravotní ani sociální) pojištění neodvádí. Základní pojistné (1 080 Kč) musíte platit pouze v případech, že ho za vás neplatí stát (studenti, lidé na ÚP,...) nebo jiný zaměstnavatel, to ale bez ohledu na uzavření dohody o provedení práce.

Při překročení příjmu 10 000 Kč měsíčně dojde k takzvanému zpojistnění dohody: Zaměstnavatel přihlašuje zaměstnance k placení zdravotního a sociálního pojištění.

Sociální pojištění - Pojištění vzniká první den platnosti dohody a trvá až do ukončení dohody (pokud je příjem nad 10 000 Kč znám), případně vzniká až v průběhu zaměstnání, v měsíci, kdy došlo k dosažení příjmu nad 10 000 Kč. Limit deset tisíc je pak brán jako součet všech dohod o provedení práce uzavřené v jednom měsíci u jednoho zaměstnavatele.

Zdravotní pojištění - I toto pojištění se sjednává při vzniku dohody, je-li příjem znám nebo v měsíci, kdy příjem zaměstnance překročil limit 10 000 Kč. Platí se přitom pouze měsíce, kdy k tomuto překročení došlo. Oproti sociálnímu pojištění se pak limit bere pro každou dohodu zvlášť.

Příklad: Máte u jednoho zaměstnavatele v jednom měsíci uzavřeny dvě dohody na 6 000 Kč. Sociální pojištění platit musíte, protože se částky dohod sčítají a 12 000 Kč tak překročí desetitisícový limit. Naopak zdravotní pojištění platit nemusíte, protože se bere každá dohoda samostatně a žádná z nich desetitisícový limit nepřekročila.

 

Daně

Zde by si měl každý zaměstnanec na DPP ohlídat vystavení Prohlášení k dani. Pokud toto prohlášení nemáte a příjem budete mít do 5 000 Kč, bude Vám odměna z dohody zdaněna srážkovou daní ve výši 15 %. Jestliže toto prohlášení podepíšete a nebo vyděláte více než 5 000 Kč, odvedete ze své mzdy tzv. zálohovou daň. Pokud překročíte svým výdělkem částku 10 000 Kč, bude se daň počítat se superhrubé mzdy, tedy mzdy, která je navýšená o sociální a zdravotní pojištění.

Podpisem prohlášení lze přitom uplatnit slevy na dani nebo daňové zvýhodnění. Pokud nemáte v jednom měsíci 2 příjmy, ať už z dvou dohod, nebo HPP+DPP, nemusíte ani na konci roku podávat daňové přiznání. Ideální je nechat to na zaměstnavateli, který na konci roku udělá roční zúčtování záloh daně, na základě kterého budou případné přeplatky zaměstnanci vráceny. Prohlášení k dani můžete mít podepsáno ve stejné době pouze u jednoho zaměstnavatele.

Limit 10 000 Kč má tak na celkovou odměnu i náklady zaměstnavatele velký vliv. Překročení byť jen o pouhou korunu může zaměstnance i zaměstnavatele přijít draho, jak ukazuje i následující tabulka.

Porovnání částek pro splnění a překročení limitu 10 000 Kč při DPP

 

Dohoda na dobu neurčitou?

Ačkoliv teoreticky lze sjednat DPP na dobu neurčitou, doporučuje se alespoň na konci roku dohodu zrušit a na začátku dalšího sepsat novou. Proč? Důvodem je nařízení využívat DPP jen okrajově a vždy přednostně využívat standardní pracovní poměr. Pokud bude dohoda trvat příliš dlouho, mohly by úřady pojmout podezření, že jde pouze o pracovní poměr maskován za DPP.

Mnoho nabídek

Ačkoliv je DPP zamýšlena pouze jako okrajová záležitost pro výjimečné případy, obliba u zaměstnavatelů znamená, že je stále dostatek nabídek. Mnoho jich najdete i při hledání práce a hledání brigády na Flek.cz, kde si snadno práce na dohodu vyfiltrujete v postranním menu.

Nezaměňujte s dohodou o pracovní činnosti

Pozor, tento podobně znějící název v sobě nese úplně jiné podmínky. Zpravidla je tento způsob považován za méně výhodný (pojištění se platí už od výdělku 2 500 Kč měsíčně).

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 25.2.2013   |   Zobrazeno: 138739x

Komentáře

Hana Vajďáková08.03 11:06

Dobrý den,
přečetla jsem si tento článek i jiné,ale nikde jsem se nedočetla toto: momentálně jsem na úřadu práce, ale uvažuji, že bych byla vedená jako žena v domácnosti. Dejme tomu, že bych si našla brigádu a podepsala dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti. Zajímalo by mě tedy, jestli , když nebudu vedena na úřadu práce ale jako žena v domácnosti a budu mít občasnou brigádu do výdělku 10 000kč měsíčně a 300hodin za rok,jestli si musím platit sociální či zdravotní pojištění a jak je to s vystavením prohlášením k dani. Děkuji za odpověď
S pozdravem
Vajďáková Hana

Admin03.04 11:04

Dobrý den,
omlouváme se za pozdní odpověď: sociální pojištění platit nebude, ale zdravotní VŽDY někdo platit musí. Při registraci na ÚP to je stát, ale jako žena v domácnosti si ho budete muset platit sama, kromě doby, kdy se budete starat o dítě do 4 let věku (v některých případech až do 15 let věku).
Co se týče dohody o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně, tak to nezakládá povinnost platit sociální a zdravotní pojištění, tudíž takový příjem nemá na situaci vliv, ale minimální platbu 1 080 Kč měsíčně musíte odvést tak jako tak.

Ivan Vávra09.04 08:30

Dobrý den, jsem bez práce a mám možnost uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce. Zaměstnavatel ale požaduje abych si platil sociální a zdravotní pojištění sám. Příjem z dohody překročí 10000,- Kč měsíčně. Jak mám postupovat?
Děkuji za odpověď Ivan Vávra

Wendy12.04 21:46

pro Iva Vávra
Nemá šanci při výdělku nad 10000kč je zaměstnavatel povinen hradit sociální a zdravotní pojištění z toho plyne i daně z přijmů podepište i prohlášení o dani u dohod na to nárok je nenechte se přesvědčit že ne, při dohodě máte nárok i na příplatek za práci v noci pokud on Vám to neumožní je to hrubé porušení zákoníku práce

viktor14.04 21:48

Dobry den,jsem v pracovnim pomeru na dobu neurčitou,bokem sem si nasel praci-vydelek cca 8 000,chtel bych to napsat na dohodu o provedeni práce,doufam ze sem pochopil ze platit soc.+ zdrav.platit nemusim,ale co ta zalohova dan a celkove donove jednorocne priznani? jak a kdo ho bude platit?zamestnavatel je stavebni bytove druztvo

Admin15.04 08:47

Dobrý den,
ve vašem případě bude odváděna zálohová daň (15 % z těch cca 8 000 Kč), tudíž dojde k souběhu dvou příjmů se zálohovou daní = podání daňového přiznání.

alena15.04 10:29

můžu mít u jednoho zaměstnavatele 2 dohody o provedení práce?
jednu na administrativu a jednu na úklid. Můžu mít na každou 300 hodin , nebo na obě dohromady?
děkuji za odpověď.

Admin15.04 10:48

Dobrý den,
můžete mít i více dohod (pro potřeby sociálního pojištění se ale platy sčítají), ale 300hodinový limit platí na zaměstnavatele, ne na dohodu, takže se hodiny v jednotlivých dohodách také sčítají.

Jana17.04 08:07

Dobrý den,jako OSVČ bez zaměstnanců jsem na neschopence.Chtěla bych si najmout na dohodu o provedení práce přítele.Jedná se zhruba o 5-10 hodin měsíčně za minimální mzdu.Platí se i z této částky měsíčně daň? A jak postupovat? Děkuji Jana

Admin18.04 17:12

Dobrý den,
zaměstnance klidně můžete mít, při DPP nebudete mít jiné náklady, než čistou mzdu (váš přítel bude muset podepsat prohlášení k dani, aby si mohl nárokovat slevu na poplatníka a neplatit ani daň z příjmů).
Opět, jako u všech ostatní případů, musí váš přítel odvádět alespoň minimální zdravotní pojistné ve výši 1 080 Kč měsíčně.

Ivana 117.04 09:54

Dobrý den ,jsem občan ČID prvního stupně mám možnost pracovního místa na DPP zajímalo by mně kdo a nebo kolik bych musela zaplatit na sociálním , na daních a zdravotním mzda činí 5000 hrubého a mám 10 dítě předem děkuji

Admin18.04 17:18

Dobrý den,
pracujete-li na DPP a bude to váš jediný příjem, podepište prohlášení k dani u zaměstnavatele a nebudete platit ani sociální a zdravotní, ani daň z příjmu. Do 10 000 Kč tedy bude hrubá mzda odpovídat čisté, což je výhodné pro vás i pro zaměstnavatele.
Pozor však na zdravotní pojištění - pakliže jste ale registrována na Úřadu práce a jste v ČID, tak ho za vás platí stát. Jinak je povinné odvést alespoň 1 080 Kč měsíčně.

zuzu18.04 11:30

V článku máte napsané, že limit 300 hodin se vztahuje na jednoho zaměstnavatele, a že můžu mít více zaměstnavatelů a odpracovat 300 hodin u každého z nich.
To ale přece není pravda.....hodiny se sčítají a jedno, kolik mám zaměstnavatelů, ale celkově nesmí překročit 300 hodin. Přece to nefunguje stylem 300 u jednoho, 300 u dalšího atd!!!!

Lucka18.04 17:12

zuzu: opravdu nemáš pravdu. Je to tak, jak se píše v tomhle článku. Limit 300 hodin platí pouze na jeden kalendářní rok a na jednoho zaměstnavatele. Pokud máš zaměstnavatelů více, můžeš opravdu udělat 300 hodin u jednoho a 300 hodin u druhého.

Jirka12.06 16:58

Hodiny se u různých zaměstnavatelů nesčítají, mzda ano?

Admin13.06 12:12

Ani hodiny, ani mzdy.

Martina19.04 12:33

Dobrý den,
chci se zeptat,zda můžu uzavřít DPP nebo DPČ i v případě, že jsem vedena první měsíc na ÚP a sociální a zdravotní pojištění za mě platí stát? Pokud ano,tak za jakých podmínek?

Admin19.04 13:55

Dobrý den,
vydělat si můžete 4 000 Kč měsíčně, jinak vás ÚP odhlásí z evidence a budete si muset platit zdravotní pojištění, což je přinejmenším 1 080 Kč měsíčně.
PS: Sociální pojištění za vás nikdo neplatí a platit nemusí (doba strávená v evidenci ÚP se nezapočítává při stanovení důchodu)

Aneta24.07 09:51

Mohu se zeptat, zda ty 4000 Kč, které si můžu na DPP vydělat, aniž by mně vyřadili z ÚP, jsou hrubého nebo čistého? Děkuji za odpověď.

Admin24.07 11:01

Dobrý den,

vždy a všude se uvádí hrubá mzda. :-)

Adéla21.04 18:00

Dobrý den,
pokud jsem evidována na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti, můžu si také najít DPP do 4000,- Kč a bude mi dál podpora vyplácena dle zákonné lhůty, nebo mi bude odebrána. Děkuji za odpovědˇ.

Admin23.04 09:44

Dobrý den,
podpora vám odebrána nebude, pouze pozastavena a tím pádem i posunuta o počet odpracovaných dnů. V každém případě to ale ohlaste ihned Úřadu práce, jinak vás budou čekat sankce za souběh podpory v nezaměstnanosti a výdělku.

Simona23.04 19:44

Dobrý den, mám se zaměstnavatelem podepsanou smlouvu na DPP, i podepsane prohlaseni poplatnika dane, zaroven jsem studentem- potvrzeni o studiu ma zamestnavatel take k dispozici (VS- prezencni forma studia). Mesicni prijem jsem mela mit 2730,-, dostala jsem ale jen 2145,- s oduvodnenim, ze nad 2000,-/mesic se strhava dan i brigadnikum na DPP. Co je na tom prosim pravdy? Dle meho nazoru sleva na dani mela pokryt 15% dan z me mzdy, tudiz nemelo dojit k zadnemu kraceni a mela jsem dostat celych 2730. Takto se castka o kterou jsem dostala mene rovna 21%, to preci neni mozne... Dekuji za odpoved.

Admin24.04 09:27

Dobrý den,
slevy na dani na poplatníka se uplatňuje na konci roku, kdy vám stát přeplatek vrátí na základě podepsaného prohlášení k dani. Záhadou je však ona konkrétní suma 2145 Kč, podle našich výpočtů by mělo jít o 2730 Kč - 420 Kč, tedy 2310 Kč.

Petr15.05 22:16

Ve svém příspěvku z 18.4. 17:12 v odpovědi Janě (17.4.) uvádíte, že pokud podepíše poplatník prohlášení k dani, nárokuje si slevu na poplatníka a neplatí ani daň z příjmu (myšleno měsíčně), v tomto příspěvku z 24.4. uvádíte, že se sleva na dani na poplatníka uplatňuje na konci roku, pravděpodobně myšleno v rámci vyúčtování daně - která z uváděných variant je správná?

Admin16.05 09:12

Dobrý den,
na konci roku se vrací pouze přeplatek - ten vzniká u studentů tradičně tím, že pracují pouze po část roku, ale mohou si odečíst slevy za celý rok. Pokud je jim tedy nějaká daň odvedena (daň mínus měsíční slevy je rovno číslu většímu než nula), na konci roku je jim část vrácena.

gargysek!!24.04 13:06

Dobrý den,
jak se projeví DPP v ročním vyúčtování a hlavně u sociálního a zdravotního pojištění, pakliže mám i HPP.
Z DPP se do 10 000,- neodvádí vyjma daně, ale jak je to pak u přehledů? Děkuji moc za odpověď

Admin24.04 13:46

Dobrý den,
pokud odměna nepřekročí 5 000 Kč měsíčně, bude aplikována srážková daň a dohoda se do daňového přiznání neuvádí. Pokud mezi 5-10 tisíci korun, DPP musíte do svého daňového přiznání zavést, protože máte souběh HPP a DPP. V takovém případě ale SZ a ZP za dohody odvádět nebudete.

Lenka24.04 21:49

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem momentálně na rodičovské dovolené, která mi bude končit v srpnu. Během června, července a srpna bych měla pracovat na DPP. Měsíčně bych si měla vydělat tak 1500 Kč. Jak to tedy budu mít s daněmi? Mám vyžadovat prohlášení k dani? A měla bych pak nárok na daňový bonus na děti? Moc děkuji za odpověď.

Admin25.04 08:25

Dobrý den,
ano, prohlášení k dani využijte, bude se vám strhávat zálohová daň, kterou vám na konci roku stát vrátí na základě přeplatku, který vám vznikne díky slevě na poplatníka, a to na základě podaného daňového přiznání nebo ročního zúčtování daně.

Vladimír25.04 10:48

Dobrý den.
Jsem důchodce a pracuji na DPP u dvou zaměstnavatelů, u každého na jednu, uzavřené mám obě do 31.12. 2013. V měsíci březnu a dubnu nepřekročil můj výdělek na obě dohody 10 000,- Kč. Na DPP pracuji od března 2013, do konce ledna 2013 jsem ještě pracoval na HPP. Výdělek v měsíci květnu u jednoho zaměstnavatele bude činit 9900,- Kč, u druhého od 3000,- a nepřesáhne 10 000,-Kč. Jaké budu odvádět daně?
Zaměstnavatel mně řekl, že při souběhu pracovních poměrů budu muset podat za rok 2013 daňové prohlášení sám. Je to správně?
Děkuji za odpověď.

Admin26.04 09:08

Dobrý den,
ano, budete podávat daňové přiznání, avšak mnoho vám nepomůže. Daně odvedete z každé dohody zvlášť, ale stát vám na konci roku, kvůli zrušení slevy na poplatníka pro důchodce, asi nic nevrátí (leda byste měl nárok na jiné slevy). DPP se bude danit 15% zálohovou, respektive srážkovou daní pro nižší příjem (pod 5 000 Kč).

Alena26.04 10:47

Dobrý den,

jsem vedena na ÚP a momentálně mám dvě DPP u dvou zaměstnavatelů. Budu mít překročen limit 4000,- hrubého tím pádem mě vyřadí z ÚP. Paní z ÚP mi navrhuje, že mě může odhlásit až v květnu po tom co jí pošlu příjmy. Ale klidně bych se nechala odhlásit už teď, od 5.4.2013 mám dohody. Resp. mě zajímá, zda pokud mě vyřadí ÚP jako by zpětně zda se pak mohu nahlásit zpět jakmile to budu potřebovat (např. v květnu přijdu o jeden z přivýdělků). A jestli pokud mě vyřadí od 5.4.2013 tak ZP musím platit za měsíc květen zda tomu dobře rozumím. Hlavně mě zajímá zda se odhlásit teď sama nebo zda je to jedno a neovlivní to další přihlášení na ÚP.

Díky moc za odpověď.

Admin26.04 14:56

Dobrý den,
na tyto procesní detaily se doporučujeme doptat na ÚP, kde znají všechny termíny a pravidla nejlépe.

Jarda26.04 10:48

Dobrý den.
To vše o DPP platí pro zaměstnávání českých občanů. Jak je to s cizinci ze států EU (Slovensko)?
Děkuji za odpověď.

Admin26.04 15:04

Dobrý den,
pravidla jsou stejná i pro slovenské pracovníky. Pouze je potřeba vyplnit na ÚP formulář Informace o nástupu zaměstnání občana EU.

Jana28.04 12:04

Dobrý den,
34 let žiji v Maďarsku,kde mám trvalé bydliště.
Stále mám české občanství.Nyní jsem v Česku,začala jsem pracovat na DPP,ale zdravot.poj.mi zaměstnavatel neplatí.Chtěla jsem si jej zaplatit na VZP,ale tam mě pojistí jen jako cizince.Neví jak to udělat,když jsem Češka.Tak mě prý nepojistí.Jak mám,prosím postupovat.Děkuji za odpověď.Jana

Admin29.04 08:21

Dobrý den,
pakliže vám u DPP nevznikla povinnost platit zdravotní pojištění (hrubá mzda nepřesáhla 10 000 Kč měsíčně), nemusíte se s trvalým bydlištěm v Maďarsku účastnit zdravotního pojištění v ČR. Jako občan EU si platíte (nebo někdo platí) vaše ZP v Maďarsku, na základě kterého byste měla mít tamní Evropský průkaz zdravotního pojištění a zdravotní péči zajištěnou i v ČR.

Soňa29.04 17:52

Dobrý den,
mám takový dotaz, jsem na ÚP a našla jsem si brigádu...chodila jsem tam celý únor a březen, ale nedostala jsem ani korunu. Únor řešit nemůžu, neměla jsem žádný papír, ale od 4.3. - 26.3. jsem měla napsanou dohodu o provedení práce ( spočívající v administrativní činnosti ) s odměnou 2-4tis. Když jsem si tam v úterý šla pro potvrzení na ÚP, tak mi paní řekla, že mi nic nedá, že provize ze smluv nebyly ještě vyplaceny... ( bylo to nakonec zprostředkování pojištění, o kterém v dohodě ani při pohovoru nepadlo ani slovo ) chtěla bych tedy jen vědět, zda mám na peníze nárok? Moc děkuji za odpoveď Soňa

Admin30.04 16:57

Dobrý den,
smlouva je smlouva, takže odměna se řídí podle ní. Pakliže je stanovena odměna za administrativní práci, tak vám ji musí zaměstnavatel ve splatnosti uhradit. Pakliže jde o pozdržení výplaty kvůli výplatě provizí, tak můžete počkat, ale nemáte-li k zaměstnavateli už důvěru, můžete se samozřejmě obrátit i na právní pomoc a své peníze nárokovat.

Michaela30.04 09:38

Dobry den,
chtela jsem se zeptat, zda budu dostavat podporu v nezamestnanosti, kdyz budu mit podepsanou DPP jiz pred registraci na UP s vydelkem nizsim nez 4.tis.Kc mesicne? Dekuji za odpoved M.

Admin30.04 16:54

Dobrý den,
v tom nevidíme problém, můžete se jako uchazeč o práci zaregistrovat a o podporu požádat, ale zároveň nahlaste na ÚP i svou DPP, protože po dobu DPP vám nebude podpora vyplácena (vyplácení se zastaví a posune, takže o nic nepřijdete).

Tomáš01.05 13:32

Zdravim chci se zepat když mam smlouvu Dohoda o Provedení Práce jestli se platí svátek... díky

Admin01.05 14:31

Dobrý den,
nárok na příplatek za práci ve svátek u DPP nemáte, pokud zaměstnavatel není ochoten se dohodnout na opaku.

Tomáš02.05 16:33

Jinak, chci se zeptat zda mi to proplatí když se nepracovalo a byl jsem doma. Díky

Martin21.06 22:04

Také by mne toto zajímalo, děkuji za odpověď.

Admin23.06 10:23

Ne, DPP je v tomto ohledu nastavena jinak, než klasický pracovní poměr. Co neodpracujete, to nemáte. :-)

marie02.05 15:30

dobrý den. jsem vedena na úřadu práce-podporu už nepobírám,jen soc. dávky a chtěla bych nastoupit do práce na dohodu. jak mám postupovat? a když nedosáhnu výdělek 10000kč musí mě zaměstnavatel někam hlásit a co za mě bude platit? děkuji

Admin03.05 10:49

Dobrý den,
určitě musíte svou DPP nahlásit na ÚP vy - díky novému příjmu můžete třeba ztratit nárok na nějakou dávku (DPP nezatajujte v žádném případě, mohlo by to mít velmi negativní důsledky i pro dalekou budoucnost). Zaměstnavatel za vás jen bude platit povinné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele a odvádět daň (podepište prohlášení poplatníka k dani a stát vám díky slevě na poplatníka odvedené peníze po konci roku vrátí).
Při nedosažení příjmu 10 000 Kč z DPP vás nemusí hlásit ani na ČSSZ, ani ZP.

Ivana02.05 16:54

Dobrý den,
chci se zeptat,zda prace na DPP se započítáva do odpracovaných let.Díky

Lucie03.05 10:45

ne nezapočítává

Lucie02.05 21:04

Dobrý den,
prosím poraďte. Jsem na rodičovské dovolené (do září) a mám dohodu o provedení práce za 7.600,- čistého. Druhou dohodu bych chtěla jen na jeden měsíc od jiného zaměstanavatele na 10.000,- hrubého a potom HPP. Jak je to se zdravotním poj., sociálním poj. a daněmi. Ještě jak je to s Prohlášením poplatníka dani. Děkuji Vám.

Admin03.05 10:44

Dobrý den,
příjmy z DPP se sčítají pouze pro potřeby sociálního pojištění, tudíž ho budete muset při předpokládaném příjmu 17 600 Kč asi za ten měsíc odvést. Prohlášení můžete mít podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele naráz, tudíž by bylo asi vhodnější si vybrat toho na nové dohodě, respektive HPP, protože tam je příjem vyšší.

Admin03.05 12:11

Samozřejmě, při výdělku nad 4 000 Kč budete z evidence uchazečů o práci vyřazena.

Petra15.07 01:44

A na jak dlouho nás úřad práce vyřadí za překročení výdělku 4000kč.Děkuji.

Admin15.07 09:23

Dobrý den,

mělo by jít jen o ty měsíce, ve kterých takový příjem máte, takže pak se můžete opět na ÚP zaregistrovat.

MIlan04.05 09:14

Vzniká o dohody o provedení práce nějaký nárok na dovolenou na zotavenou?

Admin06.05 10:42

Dobrý den,
nikoliv. Výjimku by tvořil případ, kdy se dohodnete se zaměstnavatelem a ten vám tento nárok písemně potvrdí. To už je ale na vaší dohodě a ochotě zaměstnavatele.

Alena04.05 16:16

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jaké povinnosti má k DPP zaměstnavatel? Pokud bych u něho podepsala to prohlášení má nějaké povinnosti? Musí někde zaměstnance nahlásit? Platí měsíčně nějakou tu daň? Jsem na RD a chtěla bych jednomu zaměstnavateli (Fyzické osobě na ŽL) nabídnou, že bych u něho pracovala na DPP a nevím co by to znamenalo pro něho. Jaká administrativa, povinnosti, daňové přiznání, přihlášení zaměstnance, měsíční vypracování mzdy apod. Zatím žádné zaměstnance nemá. Měsíční příjem by neměl přesáhnout 10000 Kč. Děkuji Alena

Admin06.05 10:53

Dobrý den,
měl by vám umožnit podepsat Prohlášení poplatníka a bude se muset registrovat na finanční úřad jako zaměstnavatel. Dále vede každému zaměstnanci Mzdové listy a po konci roku podá vyúčtování daně na FÚ. Zaměstnanci také po konci roku vystaví Potvrzení o zdanitelných příjmech, pakliže o něj požádá.

Petra04.05 16:23

Mám smlouvu na DPP na půl roku na 300 hodin,zárověň jsem byla zaměstnána na HPP.Měsíčně jsem na dohodu odpracovala kolem 32 hodin.20 května mi končí HPP a já chci do června odpracovat ten zbytek hodin,které mi chybí do 300 hodin.Prohlášení poplatníka jsem nepodepsala,platila jsem 15% daň.Zajímá mě odkdy si musím platit sama zdrv.pojištění.HPP končí 20 května,zda musím platit už za květen a zda se platí 1080 Kč,nebo se to liší podle výše přijmu.Jedná se jen o dobu do konce června,poté se budu registrovat na ÚP.

Admin06.05 10:57

Dobrý den,
1 080 Kč je pro samoplátce fixní částka, která se nebude upravovat podle výše vašeho příjmu na dohodu. Zaměstnavatel by měl i za květen z HPP odvést vyšší, než minimální zdravotní pojištění, pokud ne, informujte se na své ZP, jestli budete muset doplácet.

Katka05.05 09:36

Dobry den.
Jsem na UP je mozne mit brigadu na DPP na ZL? Kdyz by byla zivnost jako vedlejsi?

Admin06.05 11:01

Dobrý den,
buď budete pracovat na DPP, nebo na ŽL. Jako OSVČ ani jako uchazečka o práci být registrována nemůžete, takže pokud chcete práci na DPP (do 4 000 Kč měsíčně, jinak budete z evidence vyřazena) a zároveň být na ÚP, pak si živnostenský list vystavit nenechávejte.

Petr05.05 21:34

Dobrý den, zajímalo by mě jak to bude s daněmi, pokud mám dvě DPP, ale každou u jiného zaměstnavatele. Na jednu vydělám měsíčně 5000, na druhou 8000 Kč. Bylo tu zmíněno, že se částky sčítají jen pro potřeby sociálního pojištění. Tzn, že budu platit sociální pojištění z 13 000 Kč základu? Bude něco odvádět některý ze zaměstnavatelů nebo jenom já?

Admin06.05 10:41

Dobrý den,
v článku je napsáno, že se pro potřeby sociálního pojištění dohody sčítají jen u jednoho zaměstnavatele. :-) To znamená, že u dvou nikoliv, takže tam stačí dodržet limit 10 000 Kč a pojištění odvádět nebudete.

Petr06.05 11:42

Dobrý den, pracovní agentura se mnou podepíše smlouvu o provedení práce, s tím, že jakmile budu mít hotovou prohlídku u určeného lékaře, podepíše se mnou smlouvu mezi mnou a agenturou. Do prohlídky budu pracovat pod uvedenou dohodou. Je tento postup správný a zákonný?

Admin06.05 12:03

Dobrý den,
na popsaném nevidíme nic špatného. Pakliže pracujete kdekoliv na DPP, může být dohoda vypovězena a nahrazena HPP. Co se týče lékařské prohlídky, tak to už je otázka na konkrétního zaměstnavatele, jaké má nároky na své zaměstnance.

Petr06.05 12:46

Jestli ještě mohu, jde o to, že na zmíněnou dohodu o pr. pr. mohu pracovat bez lékařské prohlídky a na úplně stejnou práci ale jako už agenturní pracovník prohlídku potřebuji. Nevím, jestli se vyjadřuji srozumitelně, ale jako laikovi mi připadá, že na určitý druh práce buď je potřeba prohlídka nebo ne.Děkuji za odpověď

Admin06.05 13:24

Dobrý den,
pakliže to pro vás nepředstavuje investice, nebo překážky ve vykonávání práce, určitě bychom situaci neřešili a požadavkům agentury se podřídili. :-) Je to pro vás v něčem omezující, nebo nevýhodné?

Alena06.05 20:53

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jaké povinnosti má k DPP zaměstnavatel? Pokud bych u něho podepsala to prohlášení má nějaké povinnosti? Musí někde zaměstnance nahlásit? Platí měsíčně nějakou tu daň? Jsem na RD a chtěla bych jednomu zaměstnavateli (Fyzické osobě na ŽL) nabídnou, že bych u něho pracovala na DPP a nevím co by to znamenalo pro něho. Jaká administrativa, povinnosti, daňové přiznání, přihlášení zaměstnance, měsíční vypracování mzdy apod. Zatím žádné zaměstnance nemá. Měsíční příjem by neměl přesáhnout 10000 Kč. Děkuji Alena

Admin07.05 09:10

Dobrý den,
měl by vám umožnit podepsat Prohlášení poplatníka a bude se muset registrovat na finanční úřad jako zaměstnavatel. Dále vede každému zaměstnanci Mzdové listy a po konci roku podá vyúčtování daně na FÚ. Zaměstnanci také po konci roku vystaví Potvrzení o zdanitelných příjmech, pakliže o něj požádá.

Monika07.05 17:29

Dobrý den. Mám dotaz. Od ledna 2013 jsem v evidenci na úp, kdy pobírám podporu - vypočtena až do června 2013. Teď jsem dostala nabídku práce, konkrétně že bych měla podepsat a uzavřít dohodu o provedení práce od 13.5. do 31.5 (možná i od 13.5. - do 30.6. -ještě konkrétně nejsme dohodnuti) a částka měsíčně by neměla přesáhnout zmiňovaných 10.000,-. Proto by mě zajímalo postup.za 1) Když dohodu podepíši mohu zůstat v evidenci na úřadu práce? 2)Mohu dále pobírat podporu? 3) Sociální pojištění vím, že je dobrovolné, to platit tedy nemusí ani úp ani já a že se mi nepočítá k důchodu, platí se jen při nástupu na HPP, přesahující danou částku. Ale jedná se mi o zdravotní pojištění, které tedy od ledna platí stát. Jak by to bylo dále, musela bych si ZP hradit sama nebo dále stát? Prosím kontaktujte mě na email prmo1986@seznam.cz Mockrát děkuji

Admin08.05 10:43

Dobrý den,
takže:
1) Můžete zůstat v evidenci při příjmu do 4 000 Kč měsíčně - tedy ve vašem případě pravděpodobně nikoliv
2) Ne, vyplácení podpory se v případě přivýdělek pozastavuje (o nic nepřijdete, jen se vyplácení posune do doby, kdy přivýdělek mít nebudete)
3) Zdravotní pojištění si po případném vyškrtnutí z evidence ÚP budete muset platit sama a činí 1 080 Kč měsíčně.

Michela07.05 19:56

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli se DPP započítává do doby pro získání podpory v nezaměstnanosti ( 1rok odpracovaný) ?

Admin08.05 10:32

Dobrý den,
pouze v případě, že jste z něj odváděla důchodové pojištění, tedy při měsíčním platu nad 10 000 Kč.

Marcela07.05 21:51

Dobrý den,
prosím o radu. Jsem starobní důchodce a začala jsem pracovat na DPP.
Nevím, zda-li budu muset příjem do 10000 Kč/rok danit a jestli si tím pádem budu moci odečíst určenou částku na osobu. Děkuji za odpověď Marcela

Admin08.05 10:33

Dobrý den,
ano, danit se bude 15 %, bohužel v tomto roce nemáte jako důchodkyně nárok na slevu na poplatníka (další slevy však lze stále využít, jsou-li aktuální).

Bára08.05 22:20

Dobrý den,
jsem studentkou VŠ kombinovaného studia. Pracuji na u zaměstnavatele na DPP, kde se vejdu těsně do 10 000,- Kč a podepsala jsem zde prohlášení a jako studentovi mi nesráží daň. Aktuálně chci uzavřít ještě druhou DPP u jiného zaměstnavatele, kde budu mít příjem pohybující se okolo 5 000,- Kč.

Počítají se obě částky do celkového limitu 10t.?
Jak je to prosím s daňovým přiznáním na konci roku, když mi v druhém zaměstnání daň strhávat budou?
Započítává se mi odpracovaná doba do důchodu a v případě, že bych o obě práce přišla (příp. se vešla do 4000,-), mám nárok na případnou podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji za odpověď.

Admin09.05 10:25

Dobrý den,
je to poměrně jednoduché:
Ne, na podporu nárok nemáte, to by váš výdělek u jednoho zaměstnavatele na dohodu (dohody) musel překročit 10 000 Kč. Zároveň by to ale taky znamenalo mnohem vyšší odvody (zdravotní a sociální, případně pouze sociální, kdyby šlo o více dohod, které se pro účely zdravotního pojištění nesčítají).
Příjmy od dvou zaměstnavatelů se nesčítají, ALE: Pakliže vaše druhá dohoda překročí měsíční příjem 5 000 Kč, musí se z ní odvést zálohová daň 15 %, a protože zálohovou daň odvádíte (byste odváděla) i z první dohody, musela byste po konci roku podat daňové přiznání (souběh dvou příjmů daněných zálohovou daní).

Jana F.09.05 21:52

Dobrý den, pokud budu vedena na úřadu práce a budu mít DPP na částku do 4000,- Kč a podepsané prohlášení poplatníka, budu muset odvádět zdravotní pojištění a odvádět srážkovou daň? A pokud je DPP nad Kč 4000,- platí zdravotní pojištění poplatník nebo zaměstnavatel.Děkuji za odpověď

Admin10.05 08:56

Dobrý den,
díky prohlášení poplatníka a slevě na dani na poplatníka vám zálohová daň vyjde nulová. Pokud částka překročí 4 000 Kč a budete se tedy z evidence ÚP odhlašovat, tak si budete muset platit zdravotní pojištění sama - až po překročení 10 000 Kč z DPP měsíčně bude toto pojištění odvádět zaměstnavatel, stejně jako sociální.

Stanislav10.05 12:38

Jsem starobní důchodce a současně i OSVČ,podávající každoročně přiznání k dani. Když uzavřu DPP z nějakým zaměstnavatelem, je to legální stav, nebo svarc systém? Jak s daní,když příjem bude do 10-tisíc. odvody platím z činnosti jako OSVČ.

Admin10.05 14:11

Dobrý den,
když uzavřete DPP, tak to být švarcsystém nemůže, ten se týká pouze práce na ŽL, nikoliv dohod. Daň budete odvádět klasicky, to že pracujete i na živnostenský list nemá na stav vliv. Ve vašem případě asi ani nebude rozdíl, zda podepíšete prohlášení poplatníka, nebo nikoliv, protože na slevu na poplatníka stejně nárok nemáte. Do přiznání by se pak měly uvést příjmy z DPP pouze dosáhnou-li výše nad 10 000 Kč měsíčně.

Martina10.05 22:52

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7.600,-. Po mateřské dovolené se budu vracet zpět ke svému zaměstnavateli - mám sjednanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Mám možnost si přivydělat mimo svůj obor u jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce - nárazově po dobu čerpání dovolených kmenových zaměstnanců. Přivýdělek by neměl překročit 10.000,- měsíčně. Chci se zeptat - jak to budu mít s daňovým přiznáním? Z přivýdělku mi bude sražena pouze daň ve výši 15%? Jaká je stanovena minimální hodinová mzda? Děkuji za odpověď

Admin11.05 01:15

Dobrý den,
pakliže bude vaše měsíční mzda do 5 000 Kč z DPP, tak zaměstnavatel odvede 15% srážkovou daň a tím je vše vyřešeno - nebudete muset podávat ani daňové přiznání. Pakliže si ale vyděláte u DPP nad 5 000 Kč v kterémkoliv měsíci, dojde k souběhu dvou příjmů zdaněných zálohovou daní a po konci roku budete podávat daňové přiznání.

frenk12.05 09:36

dobry den.mam dotaz.mam stanek pojizdneho obcerstveni a potrebuji brigádníka na občasnou vypomoc.cca20 hod mesicne.jakou dohodu s nim mam sepsat a jake zavazky pro me s toho vyplivají.dekuji za odpověď.

Admin13.05 09:26

Dobrý den,
jste na správném článků, opravdu bude asi nejvýhodnější dohoda o provedení práce. Budete se muset přihlásit na Finančním úřadě a budete za něj odvádět daň - pokud ale u vás podepíše prohlášení k dani, tak bude odvod pravděpodobně nulový a jen podáte finančnímu úřadu roční vyúčtování.

Aneta12.05 16:54

Dobrý den. Zřejmě to tu bylo již několikrát řečeno, ale přesto se zeptám. Jsem OSVČ a potřebuji zaměstnat dvě osoby na DPP. Jeden je student, t.č. střední škola a druhý pobírá invalidní důchod. Jejich výdělek by nepřekročil ani 4000,- kč měsíčně a ani 300 hod ročně. Hodiny budou odpraocovávat dle mé potřeby a jejich časových možností. Tzn. můj dotaz: Jak toto stanovit v DPP, když dopředu nevím, kolik hodin měsíčně odpracují, max. však 25 hodin měs. každý z nich. Víc nepotřebuji. Zatím bych je chtěla zaměstnat na dobu jednoho měsíce, oba s tím souhlasí. Tzn. další dotaz: Musím za ně odvádět nějaké minimální pojistné i v případě, že výdělek nepřesáhne 4000,- kč měsíčně a když jeden je student a druhý invalidní důchodce? A další dotaz: Musím s nimi podepisovat prohlášení k dani i když na něm netrvají a jaké to pro ně, potažmo pro mne bude mít důsledky? A konečně poslední dotaz kdy, resp. v jakých intervalech odvádím srážkovou daň 15% a to minimální pojistné, pakliže u mne budou pracovat pouze měsíc a neuzavřeme pak novou dohodu? V případě, že se osvědčí, mohu s nimi po měsíci uzavřít DPP na dobu neurčitou a pak odvádět srážkovou daň každý měsíc?

Admin13.05 09:35

Dobrý den,

do 5 000 Kč můžete odvádět srážkovou daň a k podepsání prohlášení k dani vaše zaměstnance nikdo nenutí, ALE proč odvádět 15 % z platu, když to není potřeba? To by si měli ujasnit hlavně vaši zaměstnanci, vám to neuškodí, ale zároveň tím ani nebudete mít žádné povinnosti navíc - stejně se budete muset registrovat na Finančním úřadě a podávat roční Vyúčtování. Naopak, když prohlášení podepíšou, alespoň nebudete muset odvádět měsíčně daň, protože záloha vyjde nulová.

Co se týče zákonného pojištění, tak doporučujeme navštívit stránky pojišťovny Kooperativa, která se o něj stará z pověření státu. Sociální ani zdravotní za své zaměstnance nebudete odvádět do výše výdělku 10 000 Kč měsíčně.

Dana12.05 17:47

Dobrý den,
uvádíte, že při souběhu dvou příjmů zdaněných zálohovou daní se po konci roku musí podávat daňové přiznání. Je však možné doložit jednomu ze zaměstnavatelů přehled o příjmech a odvedených záloh na daň u druhého zaměstnavatele a požádat ho o roční zúčtování daně?
Děkuji za odpověď.

Admin13.05 10:02

Dobrý den,
toto možné není, při souběhu dvou příjmů zdaněných zálohovou daní si takto počínat nemůžete.

Ivana12.05 23:26

Dobrý den, manžel je je v evidenci na ÚP, podporu nepobírá, nyní má podepsanou DPP na 65Kč/hod. V květnu si tedy vydělá 11440 hrubého. Z ÚP bude tudíž vyškrtnut, jak je to se sociálním a zdravotním, bude muset něco platit sám?

Admin13.05 10:07

Dobrý den,
z výdělku 11 440 Kč bude odvedeno i zdravotní pojištění, takže není třeba se o toto starat - vše odvede zaměstnavatel. Doporučujeme podepsat prohlášení k dani a získat tak o 2 070 Kč měsíčně více díky slevě na dani na poplatníka. (čistá mzda bude v takovém případě kolem 10 000 Kč oproti 8 000 Kč bez podepsaného prohlášení).

Ivana13.05 14:35

Pokud zaměstnavatel nechá některé dny manžela doma a výdělek mu klesne pod 10000,- kč hrubého, musí manžel základní pojistné 1748,- Kč zaplatit sám?

Admin13.05 14:54

ZP samoplátce je 1 080 Kč a vždy ho musí někdo odvést, tudíž i váš manžel, když mu příjem z DPP klesne pod 10 000 Kč.

Helena13.05 09:07

Dobrý den
mám na Vás dotaz,jsem vedená na úřadu práce, beru podporu hmotné nouze,ted jsem dostala nabídnutou brigádu na rok na 300hodin.Chtěla jsem se optat zda když budu měsíčně brát výplatu do 4000 hrubého zda mi bude hmotná nouze nadále doplácet do životního minima a jestli budu dále vedená na ÚP. děkuji za odpověd

Admin13.05 10:10

Dobrý den,
na ÚP můžete být vedena do odměny 4 000 Kč měsíčně, ovšem veškeré dávky se vám samozřejmě přepočtou podle vaší nové finanční situace.

Andrea13.05 12:52

Dobrý den,
mám DPP u jedné společnosti, kde mám zároveň podepsané růžové prohlášení (jsem studentka). Chci se zeptat do jak vysoké částky za měsíc nebudu muset nic danit a odvádět státu? Děkuji předem.

Admin13.05 13:02

Dobrý den,
do 10 000 Kč měsíčně. Samotnou daň z příjmu dokonce nebudete platit ani do příjmu kolem 16 000 Kč (sleva na poplatníka a sleva na studenta), ale u částek nad 10 000 Kč se platí sociální a zdravotní pojištění, takže tam už jsou odvody poměrně vysoké i bez daně z příjmu.

Jan13.05 13:26

Dobrý den,
mám DPP u jedné jisté firmy. Dále nemám podepsané ani prohlášení k dani ani slevu na dani, prostě nic žádného jsem nepodepisoval. Takže mohu měsíčně oddělat do 10 000 Kč a nebudu danit? Chápu to dobře? Díky za ochotu :)

Admin13.05 13:53

Dobrý den,
nikoliv, daň bude z vašeho příjmu odvedena. Aby daň odvedena nebyla, musel byste podepsat prohlášení k dani. Není zač :-)

Kateřina13.05 14:26

Dobrý den,
jsem na Úřadu práce, mám zažádáno o podporu (od 1.5.2013), nyní jsem si nalezla práci a podepsala smlouvu na HPP (od 11.5.2013), ale jelikož to bylo zaměstnání pro mě absolutně nevhodné, k 13.5.2013 mám ukončení pracovního poměru z mé strany.Na ÚP jsem to ještě nahlásit nebyla, navíc mi z této práce vypočetli pravděpodobný čistý měsíční výdělek, hrozně malý! (ve smlouvě mám 15500-2500-osobní ohodnocení, krátí se pouze, když nesplním počet dnů) a nyní mi vyměřili asi 11200?! Není to málo? Stane se něco, když to nenahlásím na ÚP?A zůstane mi podpora z předchozího?
Děkuji,
s přáním pěkného dne,
Kateřina

Admin13.05 15:00

Dobrý den,
na podporu určitě neztratíte nárok, ale dojděte si co nejdříve na Úřad práce a proberte vše s příslušným pracovníkem. Je jisté, že vám úředníci poradí nejlépe, jak se s nastalou situací vypořádat.

Zuzi14.05 10:11

Dobrý den,
prosím, jak je to u souběhu DPP a PS u jednoho zaměstnavatele, pokud DPP činí 4000,- a PS 15000,-. Platí se soc. a zdrav. pojistění i z této DPP, když celkový příjem přesáhne 10000?
Děkuji

Admin14.05 10:41

Dobrý den,
je to tak, že se z DPP nebude odvádět sociální a zdravotní, ale mzdy se sečtou pro potřebu výpočtu daně, což je pro vás teoreticky výhodné, protože budete moci získat případnou slevu na dani i na DPP (v tomto konkrétním případě to asi nenastane, ale u nižšího příjmu na HPP by k tomu mohlo dojít).

Martina M.14.05 13:51

Dobrý den, jsem v evidenci ÚP a pobírám sociální dávky - životní minimum 3400,- + bydlení cca 3000,-. Nyní mám domluvenou brigádu na DPP do 2000,-. Bude sociální odbor toto brát na zřetel a přepočítá dávky - tzn., že je budu mít o vydělanou částku snížené? Děkuji za odpověď. M.

Admin14.05 14:22

Dobrý den,
co se týče příspěvku na bydlení, opravdu se pro jeho výpočet používají i příjmy z DPP, tudíž je velmi reálné, že se vám příspěvek poměrně sníží tak, o kolik se zvednou příjmy vaší domácnosti.

Helča14.05 14:54

Mám dotaz jdu na brigádu a můžu si vidělat do 10 tisíc,ale problém je ten že mě z úřadu vyloučí chtěla jsem se zeptat zda se můžu po ukončení brigády příklad po půl roce vrátit zpět na úřad práce?a nebo je lepší se domluvit na platu 4000 měsíčně hrubého přijmu a zůstat na ÚP?kKdybych se odhlásila budu muset platit zdravotní pojištění o jakou čásku by se jednalo,děkuji za odpověd

Admin14.05 15:11

Dobrý den,
samozřejmě, že se můžete na Úřadu práce po skončení brigády vrátit. Po dobu, kdy na ÚP registrována nebudete, musíte platit 1 080 Kč měsíčně své zdravotní pojišťovně. Co je pro vás lepší, už musíte zvážit sama. :-)

Zdena S.15.05 11:36

Mám dotaz,jsem vedena na úřadu práce a mám DPP,o výdělku do 4000Kč.
Pracuji zde 9 měsíců,bude mi tato doba započtena do odpracovaných let,pro přiznání důchodu?Děkuji za odpověd.

Josefa15.05 13:06

Dobrý den,jsem zaměstnaná na HPP a chtěla bych si přivydělat(3hod úklid každy den).Je pro mne výhodnější DPP nebo DPČ?A musím to ohlásit zaměstnavateli?Děkuji.

Admin15.05 13:33

Dobrý den,
výhodnější je DPP, ze které vám bude odvedena pouze daň (do 4 000 Kč měsíčně pouze srážková, takže nebudete muset podávat ani daňové přiznání). Pozor však na limit 10 000 Kč měsíčně a 300h ročně. Souhlas zaměstnavatele byste potřebovala jen v případě, kdyby šlo o "konkurenci" vašeho současného zaměstnavatele.

Josefa16.05 13:15

Děkuji za odpověď.

Marcela15.05 13:53

Dobrý den,
je nutná v případě dohod vstupní a výstupní zdravotní prohlídka, když práce je pouze občasná? 2x - 3x měsíčně pro jednoho zaměstnavatele? Děkuji za odpověď

Admin16.05 09:30

Dobrý den,
povinná není a vlastně nebyla ani minulý rok, kdy se dalo využít kliček v zákoně. Tato absurdita byla ale naštěstí už zrušena úplně.

Ladislav16.05 09:05

Dobrý den, jsem OSVČ, mohu zaměstnat syna, který se mnou žije ve společné domácnosti, na jednorázovou práci na DPP?
Děkuji za odpověď.

Admin16.05 09:38

Dobrý den,
ano, můžete - dokonce ale ani nemusíte, protože syn vám může pomáhat i jako nejbližší příbuzný bez smluvního vztahu.

Marcela16.05 10:11

Dobrý den, tato odpověď mne překvapila. Jak se na toto koukají finančáci? A jaký to má dopad, když nejbližší příbuzný je nezaměstnaný?

Admin16.05 10:30

Dobrý den,
nekoukají se na to nijak - pouze je při případné kontrole třeba doložit příbuzenský vztah. :-)

Ladislav16.05 10:17

Moc děkuji za odpověď, ještě k ní mám jeden dotaz - pokud budu účtovat v daňové evidenci vyplacenou odměnu a z ní odvedenou daň, měl bych asi se synem DPP uzavřít, že ano?
Děkuji.

Admin16.05 10:32

Není zač. Ano, v takovém případě je samozřejmě potřeba mít vše "černé na bílém",

Lenka16.05 15:54

jsem invalidní důchodce třetího stupně muzu pracovat na dpp a platila bych dan?

Admin16.05 16:23

Dobrý den,
pokud to váš zdravotní stav dovoluje, tak můžete. Daň budete platit podle výše vašeho příjmu a slev na dani, na které máte nárok.

Josef16.05 16:23

Dobrý den.
Jsem starbní důchodce, uzavřel jsem v dubnu 2013 dohodu o provedení práce, odměna za tento měsíc je 9000 hrubého. Jak má být proveden výpočet daně?
Jak bude prosím proveden výpočet čisté mzdy?
Děkuji za Vaši zprávu.

Admin16.05 16:58

Dobrý den,
strhávat se vám bude daň z příjmu, to je 15 % z hrubé mzdy, tedy 1 350 Kč. Jelikož nemáte nárok na slevu na poplatníka (a pokud nemáte nárok na jinou slevu na dani), tak bude vaše čistá mzda 7 650 Kč.

Lukáš16.05 19:02

Dobrý den, koncem minulého měsíce jsem začal pracovat na DPP, ale stále jsem evidován na ÚP a smlouvu nenahlásil. Na smlouvě mám uvedenou mzdu jako "smluvní" i když mi říkali, kolik přesně dostanu v čistém, ale na tom papíru to prostě není. Lhůtu 8 dnů pro ohlášení smlouvy jsem prošvihl, nicméně za pár dní na ÚP musím jít a řeším, zda DPP zamlčet, nebo přiznat. Pracuji přes agenturu a její neschopní zaměstnavatelé asi neznají slevu daňového poplatníka, protože dohodnout se s nima na podepsání je nemožné. Dále jsem je upozorňoval, že ze zákona mi musí strhávat po 10000 socko + zdrávko, ale oni že nic takového u nich nedělají, že jsem jen jako na zkušební době než mi dají HPP a do té doby budu dostávat 80 korun na hodinu čistého. To také nechápu, protože vždy se uvádí mzda v hrubém. Příjde mi to, jako by to bylo načerno a ta smlouva je jen kus papíru, nicméně si tím nejsem jistý a tak nevím, jestli mě někam hlásí a aby na to pracák nepřišel a neplatil jsem ještě nějakou pokutu. Co mi poradíte ? Nemůžu dostat už pokutu teď když to nahlásím skoro o měsíc později ? Děkuji mnohokrát za radu.

Admin17.05 08:45

Dobrý den,
bojíme se vám poradit, protože jste v obtížné situaci, kdy se vy i váš zaměstnavatel zcela bez diskuzí dopouštíte protiprávního jednání, ale chápeme, že když z toho kouká do budoucna HPP, že to nechcete řešit, ať už z důvodu snahy získat zaměstnání, nebo strachu z postihu od ÚP. Na druhou stranu - úřady tak chápající nebudou, pakliže na to přijdou. Také byste měl zvážit, zda chcete pracovat pro zaměstnavatele, který takto okatě porušuje zákony, nebo proč jste stále hlášen na ÚP, když si očividně nevyděláte tak málo peněz, abyste si nezaplatil ZP sám (což neřeší problém na straně zaměstnavatele, ale váš z části ano).

Veronika17.05 12:00

Dobrý den,

mohu si při mateřské dovolené přivydělávat na DPP u jiného zaměstnavatele než mám HPP, aniž bych o PPM přišla? Existují nějaká omezení ohledně doby DO porodu a následného šestinedělí? Díky za odpověď

Admin17.05 12:13

Dobrý den,

můžete, podívejte se zde http://flek.cz/clanky/hledam-praci/prace-na-materske-a-rodicovske-dovolene

Pracovat NESMÍTE v šestinedělí.

Pozor jen na to, co budete vykonávat za práci - pokud stejnou, jako u vašeho stávajícího zaměstnavatele, budete potřebovat jeho svolení.
Nevíme však o žádné zákonné překážce, která by znemožňovala práci na DPP (při splnění dalších podmínek, které se dočtete v článku) PŘED porodem.

Roman17.05 12:03

Dobrý den, mám dotaz, jsem veden na úřadu práce,družka je na MD,úřad práce mi nic nevyplácí , jako rodina pobíráme příspěvky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení.........od července mám možnost pracovat jako DPP s příjmem asi 2800,-Kč/měsíc.Chci se zeptat, zda se na mou osobu sníží nebo pozastaví příspěvek v hmotné nouzi, a v případě, že se pozastaví a po ukončení DPP mi bude doplacen, zda to nebude mít negativní vliv na celkový příjem rodiny a nedostaneme o to míň, když se nám najednou zvýší celkový příjem rodiny/jako příklad uvádím tu situaci, která se nám nedávno stala s přeplatkem za služby , když jsme najednou měly vyšší příjem a tím jsme přišly o doplatek na bydlení a zároveň o část příspěvku v hmotné nouzi/ Jde mi o to, jestli se mi vůbec vyplatí do této práce nastopit, aby jsem ve výsledku nepoškodil finančně celou rodinu. Děkuji za odpověď, s přáním pěkného dne, Roman

Admin17.05 12:21

Dobrý den,
finančně poškodit rodinu byste pravděpodobně neměl - ano, dávky se vám sníží, ale mělo by to být "nula od nuly pojde". Jelikož ale existují hranice, kdy toto pravidlo rozhodně neplatí (a ano, může to uškodit člověku, který pracuje), doporučujeme se obrátit na úředníka, který vám přepočítá dávky při hypotetickém příjmu kolem oněch 2 800 Kč měsíčně.

Berte však v úvahu to, že i DPP za 2 800 Kč měsíčně může být novým startem a impulzem pro získání kontaktů, zkušeností, návyků a doporučení, které mohou vést k získání lépe ohodnocené práce a tím i ke zkvalitnění života. Tudíž i když systém může být nastaven demotivujícím způsobem, je určitě lepší se chytit šance na lepší budoucnost.

Anna17.05 16:16

Dobrý den,
jelikož se informace z úřadů i na internetu různí, ráda bych využila Vaší poradny a zeptala se na možnost práce při pobírání PPM. Nastoupila jsem nyní na mateřskou dovolenou a budu 28 týdnů pobírat PPM. Ráda bych po dobu pobírání PPM pracovala pro svého zaměstnavatele dále z domu na DPP. Můje odměna bude měsíčně 5000,- a bude mi tedy srážena zálohová daň - v březnu roku 2014 odevzdám daňové přiznání, kde mi díky slevám na poplatníka a dítě vrátí zálohy, chápu to dobře? Dočetla jsem se, že si mohu při PPM přivydělat u stejného zaměstnavatele tak, že musím mít jiné pracovní zařazení a mohu u něj pracovat až po ukončení šestinedělí. Do té doby mě zaměstnat ani na DPP nesmí. Mám správné informace, které platí i v roce 2013? Děkuji moc za odpověď. Anna

Admin20.05 08:40

Dobrý den,
máte pravdu ve všem, až na jeden bod - ve vašem případě by nemělo jít o souběh dvou příjmů zdaněných zálohovou daní a můžete uplatnit slevu na poplatníka atd. Tudíž by vám záloha na daň mohla vyjít rovnou nulová a daňové přiznání byste podávat nemusela. Další informace najdete i v jednom z našich starších článků: http://flek.cz/clanky/hledam-praci/prace-na-materske-a-rodicovske-dovolene

soňa17.05 20:07

Dobrý den,dnes jsem podepsala vypověď dohodou. V pondělí nastupuju na DPP,musím se nahlásit na ÚP?

Admin20.05 08:48

Dobrý den,
na ÚP se nemusíte hlásit nikdy. Pokud jde o zdravotní pojištění, stejně si ho budete muset platit sama u DPP s příjmem od 4 000 Kč do 10 000 Kč měsíčně. A navíc nemůžete být na ÚP ani registrovaná s příjmem nad 4 000 Kč měsíčně.

Ladislav19.05 13:28

Pracuji 3 roky na DPP, plat mám 3000 týdně, to je 12000 měsíčně.
Zaměstnavatel odvádí daň. Kdo hradí zdravotní pojištění, já nebo zaměstnavatel? Nejsem na ÚP. Četl sem různé informace a každá říká něco jiného, jsem jediný zaměstnanec fa: Děkuji za odpověď.

Admin20.05 08:57

Dobrý den,
při tomto stavu strhává a odvádí zdravotní i sociální pojištění zaměstnavatel.

Milan21.05 08:06

Dobrý den,
od 27.5.2013 budu na ÚP.Zaměstnavatel mi nabízí DPP do konce roku s příjmem do 4.000,-
Nevím jak bude mou práci potřebovat,spíš až koncem roku. Budu brát podporu v měsících kdy nebudu mít žádný příjem?

Admin21.05 09:18

Dobrý den,
řekl bych, že bude velmi složité se s ÚP domluvit a specifikovat to ve smlouvě DPP. Každopádně se ale obraťte na ÚP už s předstihem a zjistěte, zda vám podpora vyplácena bude i přes běžící DPP bez příjmu, nebo nikoliv.

Erika21.05 17:10

Sme malá slovenská firma, nemáme pobočku v Čechách a chceme zamestnať pracovníka z ČR na "dohodu o provedení práce", miesto výkonu ČR. V článku som čítala, že pri mzde do 10000Kč sa neodvádza zdravotné ani sociálne poistenie. Týka sa to aj našej firmy ?
Ak nie, aké povinnosti nám ako zamestnávateľovi vznikajú ? Pomôžte mi zorientovať sa vo vašich predpisoch. Ďakujem Erika

Admin21.05 17:46

Dobrý den,
pakliže nemáte pobočku v ČR, nejjednodušší by bylo navázat pracovní kontakt s OSVČ - pro vás by to znamenalo minimum papírování a takřka nulový kontakt s našimi úřady. Nejsme si úplně jistí, jak by šlo vyřídit specifické zaměstnávání na DPP. Každopádně ale doporučujeme se informovat i u specialistů na tuto problematiku.

Vlaďka23.05 09:37

Dobrý den,
jsem v současné době na rodičovské dovolené.Mám smlouvu na DPP u 2 zaměstnavatelů, Obě jsou do 10 000,-kč.
Zdravotní pojištění neplatím vůbec, daň je mi jasná.
Pokud mám příjem dohromady z obou DPP 18 000,-kč, tak sociální pojištění platím 6,5% z celé částky tedy z 18 000,-kč , nebo z částky nad 10 000,-kč, tedy 6,5 % z 8 000,-Kč

Děkuji za odpověď Vlaďka

Admin23.05 11:43

Dobrý den,
neplatíte ani sociální pojištění, dohody se sčítají jen pro jednoho zaměstnavatele. :-)

Radek23.05 13:04

Dobrý den, jsem cca 1,5 měsíce veden na ÚP, a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem dostal nabídku na měsíční práci na DPP, kde si vydělám více, než 400hrubého. Po měsíci mi DPP zřejmě skončí, a pokud se budu opět muset vrátit na ÚP, z čeho se mi bude vypočítávat zbytek nároku na podporu?Poběží mi stávající podpora i nadále, nebo se mi bude vypočítávat výška podpory z této DPP ?

Admin23.05 13:21

Dobrý den,
podle našeho názoru by muselo jít o příjem z DPP nad 10 000 Kč, který by zakládal účast na důchodovém pojištění, aby byl vzat v úvahu při nové registraci na ÚP, tudíž by to mělo být v pořádku a podporu byste mohl dočerpat v původní výši. Vzhledem k tomu, že stejně na úřad budete muset, se raději zeptejte ještě tam. :-)

Renata23.05 18:01

Dobry den,jen se chci zeptat zda mzda 10.000kc kdy mi uz plati na DPP zdravotni zamestnavatel,je hrubeho nebo cisteho?Dekuji.

Admin24.05 10:19

Dobrý den,
do 10 000 Kč hrubého (v ideálním případě je to i čistá mzda - při podepsaném prohlášení k dani). Teprve od 10 001 Kč hrubého se odvádí zdravotní a sociální pojištění.

Renata24.05 11:08

Dekuji za opoved.Jeste mam jeden dotaz-kdyz skoncim na HPP a mam cisty prijem pro urad prace na vypocet podpory a pak nastoupim na DPP a tam skoncim a teprve pak pujdu na urad prace,pocita se mi podpora z HPP?Dekuji.

Admin24.05 14:02

Dobrý den,
podpora je počítána z posledního ukončené zaměstnání, tudíž by zde mělo jít o DPP.

Dana25.05 09:27

Dobrý den. Syn ted odmaturoval,je mu 22 let ve studiu dále nepokračuje,zatím si sehnal práci od 23.5.2013 na Dohodu o provedení práce 300 hod. za 80kč/hod.
1) Zaměstnavatel mu bude platit sociální a zdravotní?
2) Mám na něho odečet z daně, mám tuto skutečnost nahlásit už učetní v podniku, nebo až v srpnu? Děkuji

Admin27.05 11:49

Dobrý den,
1) pouze pokud bude hrubá mzda nad 10 000 Kč měsíčně
2) slevu můžete uplatňovat až do konce srpna (datum, do kterého je vydáno potvrzení o studiu)

Michaela26.05 09:11

Dobrý den,
doufám, že se svým dotazem se příliš neopakuji.

Jsem registrovaná na ÚP - na DPP si mohu tedy vydělat max. 4tis. hrubého, aby mě nevyřadili z evidence.
Zaměstnavatel chce na dohodu pouze studenty, můžete mi vysvětlit proč je to tak z jeho pohledu méně nákladné?

Uvažovala jsem, u DPP a podepsaného prohlášení k dani, si mohu vydělat až 10tis. bez odvodu S a ZP, nicméně u ÚP je hranice max. 4tis. Tudíž, kdybych si u zaměstnavatele vydělala více jak 4tis. tak za mě bude muset on odvádět S a ZP i když jsem v rámci dohody nevydělala 10tis a proto je pro něj lepší student - platí za něj stát?
Či je to ještě jinak? Zkrátka z titulu DPP se neodvádí S a ZP do 10tis. a když nebudu evidovaná na úřadu práce tak si platím S a ZP sama - minimum? Pak by zaměstnavatelovi bylo jedno student, nebo ostatní...

Doufám, že jste mne pochopili. Zkrátka proč je lepší student než člověk evidovaný na ÚP.

Děkuji za odpověď.

Admin27.05 11:54

Dobrý den,
vašemu dotazu rozumíme. Co se týče DPP, tak po vyřazení z ÚP si do 10 000 Kč platíte opravdu ZP sama. Rozdíly proti studentům tu opravdu nejsou (student může jen u vyšších částek uplatnit slevu na dani na studenta, ale to se nákladů zaměstnavatele nedotkne).

Petra26.05 09:13

Dobrý den, jsem osvč. Budu otevírat kavárnu. Přítel k 31.5. dal výpověď .Poraďte jak nejlevněji mu umožnit pracovat se mnou. S podporou se může rozloučit, že?

Admin27.05 12:13

Dobrý den,
neznáme přesně vaši situaci, ale proč by měl váš přítel o podporu přijít? Pakliže splňuje všechny zákonné podmínky, tak se mu bude pouze vyplácet po celou dobu v nejnižší hladině, tedy 45 % z průměrné hrubé mzdy, protože podal výpověď sám.
Co se týče zaměstnání pro vašeho přítele, nabízí se Dohoda o provedení práce.

Marek26.05 21:45

Dobrý den,
nedávno jsem dostudoval VŠ a přihlásil se na ÚP. Právě jsem začal pracovat na DPP, z čehož plyne, že si můžu vydělat maximálně 4 tis. měsíčně. Mám si ale možnost vydělat kolem 9 tis. měsíčně, tak mě napadlo se z ÚP odhlásit. Zajímá mě, co všechno bych si v takovém případě platil sám. Předpokládám, že zdravotní pojištění by asi bylo povinné, zajímá mě tedy o jakou částku by se jednalo. A jak je to prosím se sociálním pojištěním a s daněmi?
Děkuji za odpověď.

Admin27.05 12:22

Dobrý den,
rozhodně se vám vyplatí vydělávat 9 000 Kč, protože si budete muset platit pouze zdravotní pojištění (1 080 Kč měsíčně). Daně nebudete muset odvádět žádné, pokud si vyděláte do 10 000 Kč měsíčně a zároveň podepíšete prohlášení k dani, na jehož základě vám zaměstnavatel uplatní slevu na poplatníka.

Pavla27.05 10:18

Dobrý den, jsem na rodicovske dovoleno a zaroven pracuji na DPP. V cervenci mi rodicak konci, ale rada bych presla na rezim starani se o dite do 7let veku.Smim pracovat na DPP?( nebudu mit vic jak 10000kc hrubeho)nebo nesmim pracovat vůbec??? Diky

Admin27.05 13:38

Dobrý den,
podle našich informací by neměl příjem na DPP znemožňovat péči o dítě do 7 let. :-)

pavla27.05 16:07

dobrý den,chci se zeptat,jsem vedena na UP,podporu již nepobírám,v březnu byla poslední,nyní jsem v měsíci dubnu odpracovala 2 dny na DPP,částu 4000 jsem nepřekročila,neohlásila jsem to UP,v měsíci květnu taktéž 3 dny,opět částka nebyla překročena,dnes mi bylo řečeno,že je to už na vyřazení z evidence,nevěděla jsem to,že i takhle se to musí hlásit i když jsem nepřekročila limit.Zdá se mi to divné,myslíte,že i takhle to funguje?díky za odpověd

Admin27.05 16:58

Dobrý den,
i při částce nižší, než 4 000 Kč měsíčně musíte DPP na ÚP hlásit, je to vaše povinnost.

Renata28.05 11:58

Dobry den,chci se zeptat zda,,kdyz se zaregistruji na UP po HPP a hned pote nastoupim na DPP,tak se mi bud epocitat podpora z HPP,kdyz treba po mesici na DPP skoncim?

Admin28.05 13:11

Dobrý den,
domníváme se, že DPP bude mít na výpočet podpory vliv jen v případě, že překročí 4 000 měsíčně a budete se tedy muset odhlásit mezitím z evidence na ÚP, ale jistí si nejsme, proto prosím tento problém diskutujte s odborníky na ÚP.

Lucie28.05 14:20

Dobrý den,
pobírám rodičovský příspěvek 7600,- Kč měsíčně. Pokud uzavřu DPP a za jeden měsíc si vydělám 10 000,- Kč hrubého (jednorázově, další měsíce už ne) a nepodepíši Prohlášení poplatníka (pro zaměstnavatele by to byla složitá administrativa kvůli jednomu měsíci), musím podávat Daňové přiznání(za rok 2013)? Daň odvede zaměstnavatel a já obdržím 8500,- Kč čistého, je to tak? Upřímně řečeno, dohodli jsme se původně na 11 000,- Kč, ale když jsem četla Vaše předchozí vyjádření, zůstaneme raději na 10 000,-Kč. Děkuji předem za odpověď. Lucie

Admin28.05 15:39

Dobrý den,
nikoliv, daňové přiznání podávat nemusíte, ale můžete. Je sice hezké, že nechcete zaměstnavatele zatěžovat, ale pro vás jde o 1 500 Kč, o které zbytečně přijde.

Na druhou stranu, při takto vysokém výdělku se platí zálohová daň i bez podepsaného prohlášení k dani, takže vrácení můžete nárokovat i skrze daňové přiznání. Pokud neuděláte ani jedno, odvedl za vás zaměstnavatel 1 500 Kč a tím to hasne. Na tyto peníze však máte nárok.

Katka29.05 10:15

Dobry den.V srpnu mi skoncila rodicovska dovolena(mam dvojcata,mnela jsem 3 letou rodicovsku).Do prace jsem nenastoupila kvuli nemosnostem deti,se zamestnavatelem jsem se dohodla na neplacene volno do 31.5.2013.Nastoupit na HPP nemuzu,nemem hlidani,takze mi zamestnavatel nabidnul 2 varianty : vedlejsi pracovni pomer nebo DPP.Odpracovat bych mnela kolem 30 hod.mesicne.Mam dotaz co je pro mne lepsi vzhledem k zdrav.pojisteni a soc.pojisteni.Kdyz budu mit DPP mam narok na nemocenskou a dovolenou,nebo si budu muset doplacet neco na soc. a zdrav.pojisteni? Dekuji

Admin29.05 15:17

Dobrý den,
rozumíme vaší situaci, ale netušíme, jak se rozhodnout - při práci cca 30 hodin měsíčně byste se mohla dokonce vejít do 4 000 Kč měsíčního platu, což je limit, do kterého můžete být v případě přivýdělku na DPP stále evidována na úřadu práce, což by se vám vyplatilo asi nejvíce.
Pakliže nebudete evidována na ÚP a budete pracovat na DPP, tak budete muset odvádět zdravotní pojištění ve výši 1 080 Kč měsíčně.

Martina30.05 09:39

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od kolika let můžu jít na brigádu. V červnu 2013 mi bude 15 let. Můžu uzavřít smlouvu po tomto datu,nebo až od 1.7.? Někde jsem četla, že se může na brigády až od 16ti let, je to pravda? Děkuji za odpověď.

Admin30.05 09:45

Dobrý den,
bohužel, pravidla pro brigády jsou trochu nepříjemnější. Jsou totiž hlavně dvojí - na brigádu můžete chodit od 15 let věku, ale zároveň až po ukončení povinné školní docházky. A to je formálně bohužel až 31.srpna daného roku, takže pro většinu absolventů středních škol opravdu platí, že mohou pracovat až od 16 let (tedy po skončeném prváku na střední škole).

Aneta31.05 19:14

Dobrý den,

jsem vedena na ÚP (už bez podpory). Nyní mám nabídku na DPP. Zajímalo by mě toto, kdybych si na DPP vydělala mezi 4-10 tis. a tím mě vyřadili z evidence ÚP (tím pádem si musela platila zdrav. pojištění) a poté mi práce na DPP skončila a znovu se nahlásila na ÚP, bude mi ÚP znovu platit zdravotní pojištění? A ještě jedna otázka. Je možné a pokud ano, jakým způsobem ukončit DPP? Kdybych náhodou sehnala práci na HPP u jiného zaměstnavatele a už nemohla pracovat na DPP? předem děkuji za odpovědi.

Admin03.06 10:43

Dobrý den,
ano, v případě návratu na ÚP máte nárok na to, aby vám stát platil zdravotní pojištění.
Pokud se bojíte o výpověď DPP, máte naprostou pravdu, je to totiž složitější. Zkuste přesvědčit zaměstnavatele, ať do DPP napíše odstavec se zmíněním výpovědní lhůty, třeba 14 dnů, aby v budoucnu nenastaly potíže.

Kamila01.06 01:07

Dobrý den,

pracuji na DPP pro zaměstnavatele, u něhož jsem na začátku roku podepsala prohlášení poplatníka. Měsíční výdělek je 6000 Kč. Nyní budu podobnou práci vykonávat souběžně pro jiného zaměstnavatele také na DPP za 6000 Kč měsíčně a v menším rozsahu pro třetího zaměstnavatele za 3000 měsíčně.

První zaměstnavatel mi vyplácí celou mzdu bez srážek po odečtení nezdanitelných částek daně. Druhý mi bude srážet zálohovou daň 900 měsíčně. Třetí zřejmě srážkovou daň 450 Kč. Pokud vše dobře chápu.
Sama si nyní platím pouze zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů 1080 měsíčně.

Jak jsem pochopila z předchozí diskuze, budu muset podat po skončení roku daňové přiznání. Nelze tedy přinést prvnímu zaměstnavateli potvrzení o sražené dani od dvou dalších zaměstnavatelů, aby mi on přeplatky na dani z příjmu vyplatil, jak jsem si původně myslela. Je to tak?

Na základě podaného daňového přiznání si budu moci požádat o vrácení přeplatku daně. Bude se tento nárok vztahovat i na srážkovou daň ze třetí DPP nebo tam o část (270 Kč) celkového nároku 2070 Kč slevy na dani měsíčně přijdu?

Vznikne mi po podání daňového přiznání povinnost začít platit zdravotní a sociální pojištění? Případně pokud bych začala pracovat i pro další zaměstnavatele a příjmy z dohod by se mi ještě zvedly. Nebo mohu dál odvádět jen těch 1080 Kč u VZP jako samoplátce a sociální a důchodové pojištění se mě netýká?

Děkuji a omlouvám se za dlouhý dotaz.

Admin03.06 10:49

Dobrý den,

vše chápete naprosto správně. Podávat daňové přiznání musíte a odvádíte pouze zdravotní pojištění. Z podaného přiznání vám nemůže vzniknout povinnost platit zálohy na sociální pojištění, nejste žádný podnikatel, i když se to tak může z podávání daňového přiznání zdát. :-)

alena02.06 12:37

Dobrý den,
prosím o radu:syn ukončil studium k 31.5.2013 a hned 1.6.2013 nastoupil na DPP.Odměna je stanovena za hodinu, neví, kolik hodin odpracuje v měsíci. Má se hlásit na úřadu práce? A má si platit sám zdravotní a sociální pojištění(jak je to náročné)? Ve smlouvě je uvedeno pouze, že daň řeší zaměstnavatel.Děkuji za odpověď

Admin03.06 11:02

Dobrý den,
zdravotní pojištění (1 080 Kč) si bude platit pouze za měsíce, kdy jeho příjem nedosáhl alespoň 10 000 Kč, sociální nemusí řešit vůbec. Pakliže se bude registrovat na ÚP, bude mu zdravotní pojištění hradit stát, ale zároveň si nebude moci vydělat více než 4 000 Kč měsíčně, jinak bude muset odejít z ÚP.

Vlaďka03.06 13:29

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a pracuji na DPP kde mám měsíční mzdu stanovenou na 10 000. Znamená to, že pokud podepíši prohlášení budu mít čistou mzdu 10 000? Děkuji

Admin03.06 16:15

Dobrý den,
přesně tak.

Bára03.06 19:58

Dobrý den,
studuji kombinovanou formu studia na UK. Škola mi platí ZP. K tomu mám dvě práce na DPP. První je do 10 tisíc a druhá okolo cca 5 tisíc. U prvního zaměstnavatele uplatňuji slevu na dani a neplatí za mne nic a u druhého daň odvádím. Hlásím se nyní ještě na druhou vysokou školu (VŠE) opět v kombinované formě.
Jaké z toho všeho pro mne plynou povinnosti? Jde mi zejména o to, abych neměla pak nějaké nedoplatky na pojištění apod.
Děkuji za odpověď.

Admin04.06 08:15

Dobrý den,
nemusíte se bát nedoplatků na pojištění. Spíše se soustřeďte na to, zda se někdy nestalo, že máte v jednom měsíci příjmy od dvou a více zaměstnavatelů ve výši nad 5 000 Kč. Pokud se to stalo, budete muset podávat daňové přiznání.

Narkéta05.06 14:48

Dobrý den,
mám uzavřenou DPP,smlouva na dobu od 1.1.2013 do 31.12.2013, odpracovala jsem 300 hodin již do konce května kde jsem mírně překročila počet hodin, tudíž mě ÚP vyřadil z evidence a musím zaplatit ZP. V červnu se chci znovu zaevidovat na ÚP abych mohla pracovat alespoň na DPČ. Pracovnice ÚP po mě požaduje doklad o ukončení DPP ke dni ... ale zaměstnavatel mi tvrdí, že u DPP toto potvrzení o ukončení DPP nepotřebuji.
Jak to tedy je?
Děkuji za odpověď

Admin05.06 14:55

Dobrý den,
vyškrtnutí z evidence uchazečů o zaměstnání pravděpodobně souviselo s příjmem vyšším, než 4 000 Kč za měsíc. Pakliže tedy dnes už nemáte příjem z DPP žádný, tak by neměl být problém se opět na Úřadu práce zaregistrovat, protože neporušujete podmínku výdělku do 4 000 Kč měsíčně.
Na druhou stranu, pokud po vás někdo na Úřadu práce něco chce, tak byste mu to měla obstarat, pakliže jde pouze o formální ukončení DPP, tak by neměl být problém se s bývalým zaměstnavatelem na nějakém papíru (dohoda o ukončení DPP) domluvit.

František06.06 08:29

Dobrý den, jsem zaměstnaný ve firmě jako "ajťák", kde mám stálý plat. Mimoto mám ještě podepsanou dohodu o provedení práce do 300 hodin ročně ve druhé firmě, kde provádím servis a údržbu PC a SW. Plat ve druhé firmě nikdy nepřesáhne 10 tisíc Kč. Musí mě účetní z firmy, kde mám podepsanou dohodu přihlásit k placení daně? Mám si vyžádat nějaký formulář, že tam jsem nahlášený? Děkuji za odpověď.

Admin06.06 14:36

Dobrý den,
ano, z dohody bude odváděna daň, při výdělku nad 5 000 Kč měsíčně zálohová, čímž by vám vznikla povinnost podávat daňové přiznání.

Simona06.06 21:12

Dobrý den,
Jsem student a ještě 2roku budu, pracuji na DPČ a měsíčně si vydělám 2500-5000 Kč. Dokud jsem student a je mi 25 let, tak v tom není problém. Od léta mi už bude ovšem 26. Proto se chci zeptat, pokud zůstanu na DPČ při stejné výši výdělku, tak za mne zaměstnavatel nějakou část zdr. poj. platí, ale já musím doplatit zbytek do 1080? Nebo platí nějakou část,ale já musím zaplatit celých 1080? Nebylo by potom pro mne výhodnější, za předpokladu, že do konce roku nepřekročím už 300h, uzavřít DPP?
Předem děkuji za odpověď.

Admin07.06 07:46

Dobrý den,
DPP se proti DPČ vyplatí téměř vždy. Na druhou stranu, i u DPP si budete muset platit zdravotní pojištění 1 080 Kč měsíčně, pakliže nebudete mít plat nad 10 000 Kč měsíčně a zaměstnavatel vám nestrhne toto minimální zdravotní pojistné.
Ano, do minima se doplácí, ale měl by vám to strhnout zaměstnavatel rovnou.

Eva10.06 10:12

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem vedená na Up,ale peníze neberu od tamat jen sociální dávky a to na bydlení a na živobytí,chtěla bych nastoupit do práce ale jen na dohodu a odpracovat 300hodin za rok?jak by to bylo,vzali by mi ze socialních dávek něco?jako příjem který bych si vydělala těch 4 tisíce,jestli by mi je započítali do socialních dávek a tím i snížili..Děkují vám za odpověd.Eva.

Admin10.06 12:16

Dobrý den,
ano, tento příjem nahlásíte na Úřadu práce a může vyústit ve snížení dávek. Ale berte to spíš jako příležitost k získání pracovních návyků a kontaktů pro případný HPP, který by vám mohl zajistit příjem vyšší.

Žaneta10.06 22:46

Dobrý den,

bude člověk vyřazen z úřadu práce v případě, že bude dělat brigádu přes léto na DPP a vydělá si cca 7000,- kč za měsíc, ale podporu v nezaměstnanosti již nepobírá, protože je v evidenci uchazečů o zaměstnání už 9 měsíců? Díky za odpověď.

Admin11.06 10:41

Dobrý den,
ano, maximum je 4 000 Kč. Měla byste to na Úřadu práce nahlásit, nechat se vyškrtnout z evidence, zaplatit zdravotní pojištění a při nižším, nebo žádném příjmu se kdyžtak opět na Úřad práce přihlásit.

Denisa13.06 07:07

Dobrý den,
DPP je možná i pro studenty mladší 18ti let? Jaké jsou podmínky pro brigády pro studenty?
Děkuji za odpověď

Admin13.06 12:35

Dobrý den,
žádná speciální pravidla neplatí, kromě slevy na dani z příjmu.

Michaela13.06 13:08

Dobrý den,
mám dotaz ohledně prohlášení k dani. Pravidlo je, že ho podepsat můžu za zdaňovací období a za měsíc jen u jednoho zaměstnavatele.

Podepsané prohlášení mám u jednoho zaměstnavatele na celý rok, ale jedná se jen o nárazové brigády, tj. že v jednom měsíci brigádu mám a pak dalšího půl roku nic - nic si nevydělám, ale prohlášení mám podepsané na celý rok. Můžu si podepsat prohlášení k dani u dalšího zaměstnavatel v tom měsíci, kdy u prvního nic nevydělávám? Či to musím pořád přerušovat a znovu podepisovat?

A dále v případě, že jsem zaměstnaná na HPP - logicky je podepsáno prohlášení k dani, a nárazově jdu na brigádu (nemůžu podepsat prohlášení), MUSÍM (vyžaduje to FÚ) podávat daňové přiznání? Nebo je to až od nějaké částky?
Poplatníci daně z příjmů FO podávají přiznání mají-li zdanitelný příjem nad 15tis., zaměstnanci dle §6 mají-li další příjem, tedy krom zaměstnání, dle §7 - §10 ZDP nad 6tis.

Admin13.06 14:22

Dobrý den,

pochybujeme, že jsou úředníci a zákon takto flexibilní. Ale zeptejte se účetní, ta by o tom měla vědět vše.

Co se týče práce nutnosti podávat daňové přiznání, tak ta vám vznikne, když v jeden měsíc máte souběh příjmů daněných zálohovou daní, to znamená například HPP a pak třeba DPP s příjmem nad 5 000 Kč. Pokud si vyděláte do 5 000 Kč, tak je aplikována daň srážková a tím vše hasne. :-)

Michaela13.06 20:37

Děkuji za odpověď. :)

Katka17.06 12:34

Dobry den,

mam dotaz k DPP dani. Chci DPP vyuzivat pouze prilezitostne na narazove brigady. Tento mesic mam dve brigady, jednu za 500Kc (hrube), druhou za 4000Kc (hrube). (Nejsem na UP, a neprekrocim castku 10tis/mes.) Chci se optat, zdali castky budou zdanene pouze 15% a to je vse, anebo zdali si mam vyptat "Prohlaseni k dani" a co to pak prakticky znamena. (V minulosti jsem kazde DPP mela zdaneno 15%,o zalohove dani jsem nic neslyšela.) Co to znamena financne? Dekuji za vysvetleni. Se srdecnym pozdravem, Katka

Admin17.06 17:12

Dobrý den,

pokud podepíšete prohlášení k dani (doporučujeme vždy u nejvyššího výdělku), bude na tento příjem využita sleva na poplatníka, což je více než 2 000 Kč měsíčně. To znamená, že z příjmu 4 000 Kč byste neplatila daně žádné.

Aneta17.06 13:37

Dobrý den,
vzala jsem si od 1.6.2013 do pronájmu hospodu(nonstop) jako OSVČ na vedlejší činnost, protože mám svoje stálé zaměstnání. Mám tři brigádníky, já zde o volnu také pracuji. Jednoho brigádníka budu další měsíc přihlašovat na soc. a zdravotní poj. i na fin.úřadu. Stačí ústně ho nahlásit nebo budu něco vypisovat na FÚ a jestli ano, co k tomu budu potřebovat jako jeho zaměstnavatel? A druhý dotaz, jak mám doložit na FÚ kolik hodin mi tu všichni tři brigádníci odpracovali kvůli dani? Stačí mi výplatní pásky? Platí se tato dań měsíčně? Nerada bych měla problémy po prvním měsíci podnikání. Předem děkuji za radu

Admin18.06 09:31

Dobrý den,
vaše podnikatelské nadšení sice obdivujeme, ovšem všechny tyto věci jste měla vědět dávno před tím, než jste se do toho pustila (a mnoho dalšího, hlavně kvalitní a realistický byznys plán). Ušetřilo by vám to hodně starostí a hlavně možných finančních ztrát.

Co se týče dotazů, budete muset své dohodáře zaregistrovat určitě na finančním úřadě, pakliže bude jejich odměna převyšovat 10 000 Kč měsíčně, tak i na zdravotní pojišťovně a ČSSZ. Finančnímu úřadu budete odvádět zálohy na dani, nebo srážkovou daň a po konci roku pak podáte i roční zúčtování daně na žádost zaměstnance. Je toho ale ještě mnohem víc, co byste měla vědět, proto doporučujeme urychleně sehnat někoho, kdo vás tímto nelehkým procesem alespoň zpočátku trochu soustavněji provede.

donamar18.06 16:31

Dobrý den jsem od 1.4.2013 vedena na UP a pobírám podporu.Z finančních důvodů jsem se rozhodla odejít od srpna do předčasného důchodu.Tento je ale též nizoučký. Práci na HPP už nemohu sehnat a tak bych si ráda přivydělala k předčasnému důchodu. V únoru 2014 budu již ve věku starobního důchodu. Mohu si tedy do konce roku na DPP odpracovat těch 3OO hodin nebo se vše krátí. A pak od února pracovat již neomezeně,na jakoukoliv smlouvu. Děkuji za odpovděd

Admin19.06 10:40

Dobrý den,

v předčasném důchodu můžete pracovat například právě na DPP do mzdy 10 000 Kč měsíčně a až 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele.

Květa20.06 13:08

Dobrý den. Mám přiznán II. stupeň ID a jsem evidována na ÚP (nyní již bez podpory v nezaměstnanosti). Nemohu sehnat práci, tak bych si chtěla nepravidelně přivydělávat prací administrativního charakteru pro soukromé osoby na DPP. Jak je to v tomto případě s platbou pojištění a daněmi?

Admin21.06 11:00

Dobrý den,
nepřekročí-li váš měsíční výdělek 4 000 Kč, budete registrována jako uchazečka o práci a zdravotní pojištění bude nadále platit stát. Z takového příjmu odvedete 15 % daň a to je vše, po podepsání prohlášení k dani ani tu ne.

Jana23.06 10:56

Dobrý den, prosím o informaci, v únoru mi skončil pracovní poměr na dobu určitou,Na ÚP jsem se nehlásila protože mi pokračovala nemocenská. Momentálně jsem ještě na nemocenské, ale 25.6. bych už měla již ukončit. Dostala jsem nabídku na DPP a to od 26.6. do 3.7, podotýkám, že částka nepřesáhne 4000,-Kč. Nejsem na ÚP. Prosím o sdělení, zda se mám nejdříve nahlásit na ÚP a přinést jim tuto dohodu o provedení práce s přesným vymezením doby, nebo nastoupit na DPP a pak se nahlásit na ÚP. Jde mi o to, kdo vlastně bude platit ZP za období od 26.6.-3.7., a také jde mi o to, z čeho mi bude počítána podpora v nezaměstnanosti, jestli z hlavního pracovního poměru, který jsem ukončila v únoru, nebo z DPP. Pokud by to bylo z DPP, mám uvedenou hodinovou sazbu, tak jak to vlastně všechno je?

Admin24.06 09:11

Dobrý den,

zdaleka nejlepší budete mít, když nejprve zajdete na Úřad práce a požádáte o podporu v nezaměstnanosti. Tam se zeptejte na vše, co vás zajímá, abyste dostala co nejpřesnější informace k vaší konkrétní situace.
Následně si klidně sjednejte DPP a nahlaste ji na Úřadu práce. Po dobu jejího trvání vám bude pozastavena výplata podpory v nezaměstnanosti, ale zdravotní pojištění za vás stále bude platit stát.

Budím25.06 13:25

Dobrý den,
je třeba na DPP lékařská prohlídka? Jedná se asi o měsíc práce. Díky

Admin25.06 14:12

Dobrý den,

nikoliv.

Petra26.06 11:35

Dobrý den, myslela jsem, že od dubna je povinná lékařská prohlídka i u DPP. Jsou tam nějaké rizikové skupiny, dle kterých se má lékařská prohlídka podstoupit. Chtěla jsem se zeptat, kdo rozhoduje o zařazení do rizikových skupin? Hledala jsem nějaké bližší rozčlenění prací, ale nic jsem nenašla. Děkuji za odpověď

Admin26.06 12:34

Dobrý den,

naštěstí byla tato hloupost zrušena a nikdy fakticky neplatila. Samozřejmě, jsou riziková zaměstnání, u kterých je prohlídka potřeba, nebo si ji může vyžádat zaměstnavatel, ale to už se musíte dohodnout u konkrétní pracovní pozice a konkrétního zaměstnavatele. Jde o skupiny 3-5 podle § 39 zákona č. 258/2000 Sb. a někdy i skupinu 2.

Míla26.06 08:01

Dobrý den.

Jsem veden na ÚP. V současné době se mi naskytla možnost práce na DPP. Co se týká plateb pojistného a daní je mi celkem vše jasné. Nevím, zda po podpisu mám tyto skutečnosti hlásit na ÚP, OSSZ a zdravotní pojišťovně. Zaměstnavatel také chce podepsat formuláš "Prohlášení poplatníka".

Děkuji za odpověď

Admin26.06 08:06

Dobrý den,

nahlaste to pouze na Úřadu práce, kde o vašem přivýdělku musejí vědět. Pokud bude vyšší, než 4 000 Kč měsíčně, budete bohužel vyškrtnuta z evidence uchazečů o zaměstnání a budete si platit zdravotní pojištění sama.

Prohlášení určitě podepište, nebudete díky němu platit daň.

Luděk27.06 14:23

Dobrý den, provozuji hostinskou činnost, na dva dny v týdnu mi chodí vypomáhat mladá maminka na mateřské dovolené. Máme sepsanou dohodu o provedení práce (na dobu květen - září), kdy odpracuje asi 10 hodin týdně/ 40 hodin/měsíčně, její výdělek je 2400,-/měs. Peníze jí vyplácím na pokladní výdejový doklad. Nikde jsem nic nehlásil (sociálka,...), účetní tvrdila, že to není třeba, mám pocit, že to ale není nijak kontrolovatelné a nechce se mi tomu věřit... A bojím se případné kontroly a postihu!Můžete mi vše prosím vysvětlit a případně potvrdit ať jsem si jistý. Luděk

Admin27.06 14:47

Dobrý den,

úplně košer to není, musíte odvádět alespoň daň, nebo nechat maminku podepsat prohlášení k dani a zálohovou daň neodvedete, protože sleva bude vyšší, než vypočtená daň.

Luděk28.06 11:23

Dobrý den, děkuji za odpověď. Účetní tvrdila, že stačí pouze výdejový doklad (podepsaný) a vše se pak vyřeší při zpracování daňového přiznání... takže musí být ještě vyplněn a podepsán formulář (PROHLÁŠENÍ poplatníka daně z příjmů osob ze závislé činnosti a z funkce požitků)?? Ten pošlu na FÚ nebo si ho nechám??

Admin28.06 12:19

Dobrý den,

prohlášení je právem zaměstnance. Pokud ho chce, musíte mu umožnit ho podepsat (nemá-li ho podepsané zároveň i jinde). Je to žádoucí pro obě strany, protože vy můžete dát zaměstnankyni více peněz bez zvýšení nákladů. Pokud tak ale neučiníte, musíte odvádět alespoň 15% daň.
Na konci roku potom zaměstnankyni provedete (opět na požádání, ale většinou se o to stará účtárna, která obejde zaměstnance) roční zúčtování daně a stát ještě může vrátit případné přeplatky na dani.

Martina30.06 09:52

Dobrý den, u jednoho zaměstnavatele mám hlavní pracovní poměr a k tomu dále DPP s výdělkem do 5.000,-, u druhého zaměstnavatele DPP taktéž s výdělkem do 5.000,-.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s placením daní a zpracováním daňového přiznání - formulář vypisuje hlavní zaměstnavatel nebo já? Jaká bude výše daně? Děkuji.

Admin01.07 08:32

Dobrý den,

u prvního zaměstnavatele bude odvedena 15% daň ze součtu vašeho HPP a DPP. U druhého zaměstnavatele bude odvedena 15% daň, ale srážková, čímž vše hasne a vy nemusíte podávat daňové přiznání. :-)

Pouze pokud byste měla i u druhého zaměstnavatele příjem nad 5 000 Kč měsíčně, musela byste podávat daňové přiznání kvůli souběhu příjmů od dvou zaměstnavatelů, které podléhají zálohové dani.

Markéta30.06 13:41

Dobrý den,
mám hlavní pracovní poměr u zaměstnavatele, který za mě odvádí daně (zálohy) i pojistné, a u kterého také každoročně podávám daňové přiznání.
Kromě toho mám uzavřené ještě dvě DPP - ani u jedné z nich není překročena hranice 10000 Kč/měsíc a ti, u kterých je mám uzavřené, z mého výdělku odvádí 15% daň. Musím tuto skutečnost nějak zohledňovat resp. uvádět v daňovém přiznání, které podávám u svého "hlavního zaměstnavatele"? Nebo ne - tzn. odvedením těch 15% z výdělku z DPP je to už vyřešené?
Děkuji.

Admin01.07 08:34

Dobrý den,

budete muset podat vlastní daňové přiznání (roční zúčtování daně od zaměstnavatele nestačí) a započítat do něj i příjmy z DPP nad 5 000 Kč měsíčně, protože z nich byla odvedena zálohová daň.

Markéta01.07 08:53

Dobrý den,
děkuji za odpověď a zároveň se omlouvám - nenapsala jsem ten svůj dotaz správně, mělo tam být, že ani jeden z výdělků, na které mám DPP, nepřekročí 5000 Kč/měsíc. Potom asi daňové přiznání podávat nemusím, že? - Vidím, že obdobný dotaz jste už zodpovídali Martině nade mnou :-)

Admin01.07 11:32

V tom případě je to tak a daňové přiznání podávat nebudete.

Markéta02.07 11:53

Moc děkuji + ještě mě napadá (doufám, že už to pak snad bude z mé strany všechno): Těch 5000 Kč/měsíc je myšleno průměrně nebo za každý měsíc zvlášť? Tím myslím situaci, kdy v jednom měsíci budu mít třeba 6000 Kč, ale ve všech ostatních třeba jen 4000 Kč. To potom průměrně (za daný rok) budu pod 5000 Kč/měsíc, nicméně bude v tom ten jeden s 6000 Kč - v tom případě budu muset podávat daňové přiznání nebo ne? Děkuji.

Admin03.07 07:52

Dobrý den,

jde konkrétně o každý měsíc, protože v momentě, kdy si vyděláte nad 5 000 Kč, je odvedena zálohová daň a další měsíce s nižším příjmem už na tom nic nezmění.

Martin30.06 15:12

Dobrý den,chtěl bych se zeptat ,do srpna jsem brán jak student od 1 září bych měl jít pracovat,našel jsem si brigádu u pracovní agentury na DPČ mam odpracovat 20 hodin týdně zajímalo by mě kam se mam nahlásit kuli zaplacení zdravotního pojištěni a sociálniho .Jestli mám jít na UP se nahlásit vubec tomu nerozumím co mam dělat o co se mám ještě postarat aby to bylo vše ok .Děkuji za radu a pomoc

Admin01.07 08:37

Dobrý den,

na Úřadu práce můžete být veden v evidenci jen v případě, nepřekročí-li váš měsíční výdělek 4 000 Kč. Když budete veden na ÚP, zdravotní za vás bude odvádět stát. Pakliže ale budete mít příjem nad 4 000 Kč, měl byste svému zaměstnavateli oznámit, že jde o váš jediný příjem a že podle toho bude muset platit zdravotní pojištění v příslušné výši.

Petr01.07 21:16

Prosím, pokud jsem veden na ÚP a mám uzavřenou DPP nad 4000, tak si pojištění platím sám (tuším že 1080,-) nebo tak musí učinit zaměstnavatel? Děkuji.

Admin02.07 09:05

Dobrý den,

při příjmu nad 4 000 Kč nesmíte být registrován na Úřadu práce, a proto za vás stát zdravotní pojištění neplatí. Nejsnadnější bude, když dostanete od zaměstnavatele svou mzdu bez odvodu zdravotního a z ní si pak sám odvedete 1 080 Kč své zdravotní pojišťovně.

Kovář30.06 22:42

Dobrý den, nechci plýtvat Vašim časem a patrně se na to již někdo ptal, ale potřeboval bych radu:

1. Jsem veden v evidenci ÚP a patrně budu mít možnost si v červenci přivydělat na DPP. Je i poměrně reálné, že překročím 4000,- a tím pádem budu vyřazen z ÚP. Jde mi však o to, pokud v srpnu již nebudu mít žádné příjmy, tak je možno se opět registrovat na ÚP? Červen - evidence, červenec - vyřazen, srpen - evidence?

2. Pokud bych nepřekročil 4000,-, tak i přesto mi bude stažena daň?

3. Pokud podepíši prohlášení k dani, tak budu muset na začátku roku podat i daňové přiznání, že? A požádat DPP zaměstnavatele o potvrzení?

Moc, moc děkuji za odpovědi a přeji příjemný den. ;)

Admin01.07 08:45

Dobrý den,

1. Ano, to je možné
2. Daň vám bude stržena jen v případě, že nepodepíšete prohlášení k dani
3. Ne, daňové přiznání podávat nemusíte, k tomu byste potřeboval 2 a více příjmů zdaněných zálohovou daní (tj. nad 5 000 Kč měsíčně) alespoň v jednom měsíci.

Není zač. :-)

Kovář01.07 12:56

Jen pro potvrzení: Takže když podepíši a budu mít třeba 3 měsíce po sobě DPP na 6500,- od jednoho zaměstnavatele, tak přiznání tedy podávat nemusím?
Děkuji a to byl můj definitivně poslední dotaz. :)

Admin02.07 08:27

V takovém případě dostanete 6 500 Kč "na ruku", ale protože budete vyřazen z evidence na Úřadu práce, budete muset zaplatit své zdravotní pojišťovně 1 080 Kč měsíčně. Daňové přiznání podávat nemusíte.

Jana01.07 13:38

Dobrý den,
jak by se situace vyvíjela v případě, že přecházím od jednoho zaměstnavatele k druhému a v rámci budoucí spolupráce pro nového zaměstnavatele využiji svou dovolenou. V rámci dovolené budu pracovat na dobu určitou (3 týdny) pro budoucího zaměstnavatele a pak se vrátím zpět, ještě na měsíc k současnému zaměstnavateli. Osobně se domnívám, že náhradu za 3 týdny od nové firmy by bylo nejlepší řešit DPP, ale neumím si představit co to pro mě bude znamenat na konci roku až budu chtít vrátit přeplatky na daních. Budu si muset výpočet daně a daňové zvýhodnění řešit sama a nebo je možné požádat o nějaký dokument, který na konci roku budu dokládat zaměstnavateli a ten to za mě vyřeší?

Předem moc děkuji za odpověď.

Admin02.07 08:30

Dobrý den,
s největší pravděpodobností budete mít v jednom měsíci 2 příjmy daněné zálohovou daní, tudíž budete muset podat na konci roku daňové přiznání.

Jarka02.07 10:41

Dobrý den,
jsem důchodce. Od roku 2012 jsem pracovala na DPČ. Nyní jsem přešla na DPP od června 2013 u jednoho zaměstnavatele, mohu odpracovat do konce roku 300 hodin? Mohu po 2 letech zažádat o zvýšení důchodu.
Moc vám děkuji za odpověď.

Admin03.07 07:45

Dobrý den,

přesně tak, 300 hodin. Požádat o zvýšení budete moci pouze v případě, že jde o práci, ze které platíte důchodové pojištění, což je u DPP pouze u mzdy nad 10 000 Kč měsíčně.

Tomáš02.07 11:53

Dobrý den,
pracuji u zaměstnavatele na DPČ s tím, že jako student mám týdenní pracovní dobu do 20 hodin týdně. Přes prázdniny bych ovšem chtěl odpracovat více hodin. Je možné stávající smlouvu ukončit, uzavřít DPP na dobu určitou do konce září), odpracovat do konce září limit 300 hodin a od října opět uzavřít DPČ a pracovat opět do 20 hodin týdně? Děkuji za odpověď

Admin03.07 07:50

Dobrý den,

to samozřejmě možné je. Mělo by ale jít i uzavřít DPP souběžně s DPČ, byť samotná DPP bude pravděpodobně výhodnější.

Marie02.07 12:37

Dobrý den,
jako zaměstnanec jsem uzavřel smlouvu na DPP se Slovákem. Je nahlášen podle pravidel na ÚP. Může si vydělat do 10 000,- zdravotní a soc. pojištění si musí hradit na Slovensku, jelikož tam má trvalé bydliště. Je to tak správně.
Ale od letošního roku ho musím poslat na vstupní prohlídku. Nevím jak to tam udělají, není s ním domluva...průkaz pojištěnce ZP mu vystaví až bude mít pracovní smlouvu..Čím se tedy prokazuje u lékaře?? můžete mi poradit.
Díky M:

Admin03.07 07:57

Dobrý den,

dotazy na prohlídku u DPP tu máme poměrně často. Pro běžné zaměstnance bez rizikových povolání tato prohlídka není povinná.

Oldřich02.07 12:58

Dobrý den, jsem veden od 30.4.13 na ÚP, nárok na podporu v nezaměstnanosti nemám /odpracováno 10 měsíců). 30.6.13 budu pracovat na Dohodu o provedení práce 300 hod./rok. Zajímá mě, pokud jde o sezonní práci a Dohoda bude za 1,5 měsíce v rozsahu 300 hodin vyčerpána /výdělek nad 10.000 hrubého), mohu se opět přihlásit ihned do evidence ÚP, který za mě bude platit soc. i zdravotní pojištění? Současně mě zajímá, v případě, že odpracuji 2 měsíce (výdělek nad 10 tis. Kč) započítává se mi tato doba do nároku na vyplácení řádné podpory? (10 měs.odprac. v r.2012+2 = 12 měsíců) V případě nižšího výdělku do 10 tis. platí stejná pravidla? Děkuji za odpověď

Admin03.07 08:01

Dobrý den,

při výdělku nad 5 000 Kč se musíte odhlásit z ÚP. Po skončení této DPP se však můžete zaregistrovat znovu, a pokud nově za poslední 2 roky budete mít odpracováno 12 měsíců, nárok na podporu mít budete.

Aby se vám ty 2 měsíce do nároku na podporu počítaly, příjem bude muset opravdu být vyšší než 10 000 Kč měsíčně, aby z něj bylo odváděno sociální pojištění.

Jirka03.07 09:54

Dobrý den,

jsem důchodce a pracuji u firmy na dohodu o provedení práce a zároveň na dohodu o provedení práce u jiné firmy ve stejném pracovním místě se stejnou pracovní náplní. Dohoda je sepsána s každou firmou na celý rok.Jsem v práci cca 200 hodin měsíčně.
Výplata mě chodí na 3 částky - třetí nejvyšší částa je na jméno, které neznám. Je tento postup legální. Děkuji

Admin03.07 18:06

Dobrý den,

sám asi tušíte, že jde o obcházení zákona a nezákonnou "daňovou optimalizaci".

Oldřich06.07 10:44

Jsem ve starob.důchodu a pracuji na DPP s výdělkem do 5.000 Kč hrubého.Podepsal jsem prohlášení o dani ze mzdy.při přímání do práce mi zaměstnavatel sdělil,že nebudu platit žádnou daň ze mzdy.Také na internetu je to takhle uvedeno.Ale už na první výplatě mám srážku 15%
daně ze mzdy.zaměstnavatel mi na to sdělil,že po ročním vyrovnání daně mi bude vše vráceno.Je postup zaměstnavatele správný ?

Admin08.07 09:52

Dobrý den,

zaměstnavatel nedělá asi nic špatného, pouze se neorientuje - bohužel, na slevu na poplatníka, která by znamenala neplacení 15% daně, nemají důchodci letos (a v letech 2014 a 2015) nárok (úsporné opatření). Své peníze tedy nedostanete zpět.

Jaroslav08.07 16:19

Dobrý den, měl bych dotaz: Mám návrh DPP, kde je uvedena odměna v Kč za překlad jedné normostrany. Odměna je přitom uvedena už jako částka po zdanění 15% srážkovou daní. Je to tak správně? Neměla by tam být uvedena spíš částka před zdaněním? Díky. Jaroslav

Admin09.07 09:51

Dobrý den,

nejsme si jistí, ale jestli je vše v dohodě napsáno, neměl by to být takový problém.

Lucie09.07 00:48

Dobrý den,
jsem na RD a chci nastoupit na DPP u svého zaměstnavatele.Výdělek ca.22tis.čistého měsíčně. Sociální a zdravotní poj. za mě při rodičovské dovolené platí stát - a zaměstnavatel by platil taktéž, protože výdělek vyšší než 10tis.Kč? Podepíšu Prohlášení k dani, abych mohla uplatnit slevy nebo zvýhodnění? Podám sama daňové přiznání, protože příjem RD + DPP? Dostanu vrácené přeplatky ze soc.a zdrav.poj,protože placeny dvakrát? Je za těchto podmínek(RD,výdělek viz.výše) pro mě výhodnější DPP nebo ŽL?
Za vaše odpovědi předem děkuji,Lucie

Admin09.07 10:12

Dobrý den,

ne, daňové přiznání podávat nebudete, ale pojistné bude odváděno, stejně jako zálohová daň. Odvody celkem budou asi 4 000 Kč měsíčně. Živnostenský list by se vám měl bohatě vyplatit (celkové odvedené pojistné by mělo být asi poloviční při uplatnění paušálu).

Zuzana10.07 11:59

Uvažuji jako OSVČ o zaměstnání člověka na DPP. Dotyčný je zaměstnán na hlavní pracovní poměr jinde.
Všude jsem se dočetla, že když zaměstnanec nepodepíše Prohlášení a bude mít z DPP příjem do 5000 měsíčně, daní se srážkovou daní. Tu už jaksi ze státu nelze dostat.
Myslím si ale, že když Prohlášení u mě podepíše a jen v něm zaškrtne, že slevu na dani NEUPLAŇUJE, bude tedy výplatu dostávat o sraženou ZÁLOHOVOU daň nižší, ale bude si na konci roku moct udělat sám daňové přiznání a tam kdyžtak uplatnit všechny možné slevy a dostat případně přeplatek i na dani, kterou mu odvedu já na zálohách z DPP, i když bude mít pod 5000 měsíčně. Je to správně?
Chci dosáhnout toho, že i když mu budu muset nejdříve zaplatit mzdu o daň nižší, bude mít "šanci" dostat případně tuto zálohu zpět, pokud bude uplatňovat "dostatek" slev apod. na dani. U srážkové daně se mi nelíbí, že by jen dostal nižší mzdu a tečka.
Uvažuji správně s tím, že by podepsal Prohlášení, zaškrtl by v něm, že slevu na dani u mně neuplatňuje, a pak by si sám podal přiznání - mohla bych mu díky tomu srazit vždy zálohovou daň, i u příjmu pod 5000 měsíčně?
Díky

Admin12.07 08:43

Dobrý den,

bohužel, dle zákona nelze mít dvě prohlášení najednou podepsána.

Stáňa10.07 15:01

Dobrý den, jsem na ÚP a mám uzavřenu DPP do výše 4.OOO Kč. Mám nabídku práce jiné povahy u jiného zaměstnavatele (než u toho za 4 tis. Kč) za 13.000 Kč na částečný úvazek - DPČ, na dobu určitou.
Prosím o radu, jak nejlépe postupovat.
1. Mohu uzavřít se zaměstnavatelem DPČ i DPP? Co bude pro mě výhodnější?
2. Prohlášení k dani podepíšu jen u jednoho zaměstnavatele nebo u obou?
3. Mám se se zaměstnavatelem raději domluvit na odměně 10.000 Kč? :-)
Úvítám jakékoliv další rady, velmi děkuji.

Admin12.07 09:07

Dobrý den,

1) Ano, u částky nad 10 000 Kč je to finančně jedno, ale DPČ vám dává více statut zaměstnance a lze odpracovat mnohem více hodin ročně, než na DPP
2) Jen u jednoho (vyberte si toho s vyšší mzdou)
3) Jde o to, jak to myslíte. Kdyby mělo být vše podle zákona a vy si měla vydělat opravdu pouze 10 000 Kč, tak se to nevyplatí, protože při odměně 13 000 Kč dostanete čistého víc, cca 11 000 Kč. K ostatním variantám se vyjadřovat nemůžeme.

Nevím10.07 21:14

Zdravím,

mám dohodu o provedení práce (nejsem student) , mám to nahlášené na pojišťovně, nepřesáhnu 10 tis. ,tak jsem byl obeznámen, že si mám přijít zaplatit sám zdravotní. No dneska jsem se díval, že mi přišly peníze na účet, ale o 1 246 Kč méně než mělo,měl jsem dostat za těch 7 dní 4 592 Kč. (podepisoval jsem i slevu na poplatníka, ten růžový papír ), je možné, že mi to firma zaplatila to zdravotní? já myslel že to je 1 080 Kč, každopádně se, bude lepší zajít si raději na tu pojišťovnu. Děkuji za odpověď.

Admin12.07 09:15

Dobrý den,

bohužel nevíme, co vám bylo strženo, na zdravotní pojištění to nevypadá. Určitě se doptejte na pojišťovně a u svého zaměstnavatele.

Petra10.07 23:22

Dobrý den ...
Chtěla bych se zeptat,jsem vedená na UP,ale našla jsem si brigádu do 4000,- hrubého.Kdo za mě odvádí zdravotní pojištění?UP nebo zaměstnavatel?Protože jsem si všimla ve výplatní pásce,že mi strhávají zdravotní i sociální pojištění(dohromady cca 600,-)Takjak to tedy je?Děkuji moc za odpověď.Přeji Vám krásný den ...

Admin12.07 09:23

Dobrý den,

pravděpodobně jde o DPČ, kdy se opravdu sociální a zdravotní strhává u odměn nad 2 499 Kč měsíčně. To nic ovšem nemění na tom, že by za vás dále měl hradit zdravotní stát.

Michaela12.07 15:56

Dobrý den. Omlouvám se, pokud už byl podobný dotaz zodpovězen, ale nemůžu se dopátrat. Pracuji na DPP a mám podepsané prohlášení. Výdělek je do 10 tisíc. Teď se mi naskytla příležitost druhé brigády u jiného zaměstnavatele, taktéž na DPP, takže měsíční příjem by přesáhl 10 000. Není mi jasné, jestli bych platila vyšší zdravotní pojištění něž teď (1080) a jestli bych nově musela odvádět sociální pojištění. Srážel by mi pouze druhý zaměstnavatel 15% daň a platila bych k tomu ještě něco? Moc děkuji za vysvětlení.

Admin12.07 17:35

Dobrý den,

dohody se nesčítají, takže pokud máte 2 pod 10 000 Kč, tak z nich budete odvádět jen daň z příjmu a to navíc jen z té, u které nemáte podepsané prohlášení k dani. To je vše. Pokud jedna přesahuje 10 000 Kč, tak z ní bude odvedeno zdravotní a sociální. Informujte zaměstnavatele, že za vás musí odvést alespoň minimální zdravotní pojištění, pakliže u něj máte nad těch 10 000 Kč a jiný příjem se srážkou zdravotního pojištění nemáte.

Markéta13.07 20:31

Dobrý den,
dne 4.6.2013 jsem podepsala dohodu o provedení práce na 2 měsíce. Dohoda bude končit 4.8.2013. Jsem pořád ještě studentkou. Pracuji krátký, dlouhý týden (12-ti hodinové směny) na čerpací stanici. Za měsíc mám celkem 180 hodin.
Momentálně se mi stála nepřijemná věc, narazila jsem si nohu na kolečkových bruslích a mám teď ortézu. Do práce to cestuji cca hodinu, a vzhledem k tomu, že mě noha bolí a neměla bych ji namáhat, nemohu dále vykonávat tuhle práci. Chci se zeptat zda můžu tuhle smlouvu nějak zrušit, nebo jak postupovat dále? Chybí mi odpracovat necelý 1 měsíc. Děkuji za odpověď

Admin15.07 09:02

Dobrý den,

kontaktujte svého zaměstnavatele a sdělte mu, že nemůžete v práci pokračovat, to zaprvé. Poté mu můžete donést i potvrzení od lékaře s vaší diagnózou. To je snad vše, DPP není potřeba rušit, sama skončí za necelý měsíc.

Marta15.07 15:43

prosím o info.Jsem v předčasném důchodu a mám možnost pracovat na DPP.Výdělek by nepřekročil 10000,ani 300 hodin.Co to obnáší pro mně a také pro zaměstnavatele.Děkuji za odpověď.

Admin16.07 07:36

Dobrý den,

zaměstnavatel vám bude strhávat 15 % zálohové, nebo srážkové daně, to by mělo být vše.

Mirča18.07 10:18

Dobrý den. Mám HPP cca 20000 kč hrubého a teď i DPP se souhlasem zaměstnavatele s tím, že si na konci roku ale mám udělat daně sama. Když měsíčně na DPP budu mít do 5000 kč hrubého musím je dělat neměl by je dál dělat zaměstnavatel, protože do 5000 kč nic vykazovat nemusím.

Admin18.07 17:46

Dobrý den,

pokud se vám za celý rok nestane, že máte příjem z DPP nad 5 000 Kč, opravdu nemusíte podávat daňové přiznání a zaměstnavatel vám proveden jen roční zúčtování jako vždy, bez jakéhokoliv dalšího řešení DPP. Pakliže ale jedinkrát 5 000 překročíte, budete daňové přiznání muset podat.

Veronika19.07 11:16

Dobrý den,
potřebovala bych prosím poradit..

Jsem absolventka VŠ a začala jsem pracovat na DPP. Nechci se hlásit na Úřad práce, bohužel však nevím, co a jak kde platit. Vím, že ze zákona musím zaplatit zdravotní pojištění a chtěla bych se zeptat, jestli musím nějak danit i částku, kterou si přes DPP vydělám? Je to pod 10 000 Kč, zhruba nějakých 9 000 Kč. A vztahují se na mě ještě nějaké jiné povinnosti??? Vůbec se v tomto nevyznám a budu vděčná za Vaši radu, děkuji :)

Hezký den, Veronika.

Admin19.07 11:24

Dobrý den,

s takto vysokým příjmem byste stejně na ÚP registrována být nemohla. Budete si muset platit 1 080 Kč zdravotní pojištění a to je vše.

Veronika19.07 12:44

Děkuji za odpověď, takže na žádný např. finanční úřad či něco podobného se hlásit nemusím? Pouze to nahlásím na zdravotní pojišťovně a nic jiného řešit nemusím? A ještě jsem se chtěla zeptat - dostávám 90,- Kč na hodinu. Bude se mi takto částka nějakým způsobem danit?

Děkuji předem za odpověď.

Admin19.07 13:09

Není zač. Otázka daní je na vašem zaměstnavateli, ten je bude kdyžtak odvádět. Pokud ale podepíšete prohlášení k dani (růžový papír), tak budete mít nárok na slevu na dani, která pokryje její výši a odvedená daň bude 0.

Zaměstnavatel vám musí umožnit toto prohlášení podepsat. Ostatně je to výhodnější i pro něj, protože spokojenost zaměstnance se projeví na samotné práci. :-)

Dáša22.07 16:25

Dobrý den. Mám dotaz múže přítel žijící ve společné domácnosti občas pomáhat v podnikání bez uzavření nějaké smlouvy.


Děkuji za odpověd.

Admin23.07 12:12

Dobrý den,

ne, takhle to nejde, je potřeba smlouva. Otázkou je, jestli existuje způsob, jak případný nedostatek v této oblasti odhalit...

Eva26.07 13:19

Dobrý den,
od ledna 2013 jsem vedená na ÚP, pobírala jsem dávky v nezaměstnanosti-5 měsíců, teď chci podepsat DPP. Když podepíšu prohlášení k dani z příjmu a podám daňové přiznání, bude mi vrácena daň od začátku roku 2013? Můžu vůbec podávat daňové přiznání?

Děkuji

Admin29.07 07:24

Dobrý den,

podání daňového přiznání by vám hlavně nebylo k ničemu. Zaměstnavatel na vaši žádost provede po konci roku roční zúčtování daně a na základě toho vám budou přeplatky vráceny.

Zdenka27.07 16:14

Dobrý den,
mám stálé zaměstnání a u jiného zaměstnavatele Dohodu o provedení práce / úklid na konkrétním pracovišti/, uzavíranou už několik let v lednu a končící v prosinci. V dohodě máme dohodnutou mzdu 50-300,- Kč na hodinu, což umožňuje zaměstnavateli manévrovat s pracovní dobou a namísto ústně dohodnutých 5 hodin mi uvádí ve výplatní pásce jen 1 hodinu denně, ale fakticky vyžaduje účast 5 hodin a i platí, jako bych odpracovala celých 5 hodin, tj. 250,- Kč denně. Je nějaká obrana, aby mě zaměstnavatel úklidové firmy netlačil strávit na pracovišti celých 5 hodin? Nemám zájem jít se zaměstnavatelem do konfliktu, oběma stanám to vyhovuje, i když jen do okamžiku, kdy čas od času vyžadují dodržovat ústně sjednanou pracovní dobu, což u úklidu dodržuje málokdo, co si budeme namlouvat...

Admin29.07 07:33

Dobrý den,

domníváme se, že ve vašem případě je taková situace nevyhnutelná. Buďto bude fixní sazba za hodinu a bude se evidovat skutečný počet hodin, nebo váš systém bude nastaven takto a vy nebudete mít do několika měsíců vyčerpaný limit 300 hodin na DPP.
Ještě vás musíme upozornit, že vaše počínání je v rozporu se zákoníkem práce, ale to zřejmě tušíte.

JARDA28.07 22:06

Dobrý den
potřeboval bych prosím poradit. jsem student a mám uzavřenou dohodu o provedení práce můj výdělek je 10 000 po dani 8500 jde vrátit tato daň? když něco(růžový papír)podepíšu.
nebo stačí jen potvrzení o studiu ??
děkuji za vysvětlení

Admin29.07 07:48

Dobrý den,

podepište prohlášení a daň vám bude vrácena a to i zpětně po ročním zúčtování daně.

pavla29.07 08:22

dobrý den muže si manžel k platu přivydělat aniž by musel platit dan.děkuji

Admin29.07 09:16

Dobrý den,

pravděpodobně nikoliv, protože nebude mít podepsané prohlášení k dani u druhého zaměstnavatele, tudíž nebude mít nárok na slevu na dani a bude odváděna daň.

David Kaiser29.07 14:52

Dobrý den,

pracoval jsem na DPP od 3.7. do 31.7.a ve smlouvě jsem měl odměnu paušální vyšší než 10 000 za ten měsíc. Zaměstnavatel my však nakonec vyplatil odpracovaný počet hodin krát hodinovou mzdu, která je sice ve firmě normální (ta výše hodinové mzdy)nicméně výsledná častka byla dosti nižší než částka uvedená ve smlouvě. Podotýkám, že ve smlouvě nic o výši platu za hodinu nebylo. Udělali tedy chybu a já se s nimi můžu "hádat" o částku uvedenou ve smlouvě?

Děkuji David

Admin30.07 07:56

Dobrý den,

to by asi velmi záleželo na přesné formulaci ve smlouvě. Jestliže jde ale o malý rozdíl, který by vedl k překročení částky 10 000 Kč, tak si spočítejte, jestli se vám vůbec vyplatí z DPP odvádět zdravotní a sociální, nebo jestli nedostanete víc, když se vaše odměna bude pohybovat pod 10 000 Kč (jestli jsme vás pochopili správně).

Pavlína Krejčí30.07 13:45

Dobrý den, mám ID 3 stupně a chtěla bych si sehnat nějakou brigádu na smlouvu dohoda o provedení práce. Musí se tato smlouva hlásit na zdravotní pojišťovnu a sociálku, když to za mně odvádí stát. A může mi takovou smlouvu nabídnout personální agentura? Děkuji Pavlína Krejčí

Admin30.07 16:42

Dobrý den,

hlásila by se pouze tehdy, když by měsíční výdělek přesáhl 10 000 Kč.
Personální agentura vám samozřejmě práci zprostředkovat může.

Renata30.07 15:45

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Chodím na brigádu a mám dohodu o provedení práce za chvíli budu mít odpracováno 300 hodin a zajímalo by mě jestli pak mohu ještě tento rok nastoupit na jinou brigádu nebo můžu až zase v novém roce? Předem děkuji za vaši odpověď.

Admin30.07 16:43

Dobrý den,

toto omezení platí pouze pro jednoho zaměstnavatele. Nebudete tedy moci uzavřít další DPP s tímto zaměstnavatelem, ale s kterýmkoliv jiným ano.

Petr31.07 11:39

Dobrý den, můžu mít současně u jednoho zaměstnavatele podepsanou smlouvu o HPP a zároveň s ním uzavřít i DPP na 5000 Kč měsíčně? Mám zároveň podepsané i prohlášení k dani o uplatnění slevy na poplatníka za letošní rok. Jakou budu platit daň z příjmu a jaké sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.

Admin01.08 11:32

Dobrý den,

můžete. Sleva se vám bude uplatňovat na oba příjmy, respektive se tyto budou pro potřeby výpočtu daně sčítat, takže jestli vám nějaká sleva "zbude", dostanete ji i na příjem z DPP. Sociální a zdravotní se u DPP počítá zvlášť a při příjmu do 10 000 Kč se neodvádí nic. Je to tedy poměrně výhodná kombinace, která ponechává výhody slevy na poplatníka a zároveň omezuje odvody na sociálním a zdravotním. Pozor však na to, aby DPP byla uzavřena opravdu na jinou činnost, než kterou vykonáváte na HPP, aby nedošlo ke konfliktu se zákoníkem práce.

Eva01.08 10:10

Dobrý den, pracuji na HPP a našla jsem si přivýdělek u jiného zaměstnavatele. Je to s příjmem do 10 000kč, vím, že žádné pojištění platit nebudu, ale nějak nechápu daně. Od zaměstnavatele na DPP dostanu po konci roku nějaké vyúčtování? Daně ze mzdy na HPP mi dělá podniková účetní a té ten papír přidám nebo musím podávat každé přiznání zvlášť? Děkuji za odpověď

Admin01.08 12:57

Dobrý den,

jestliže si vyděláte do 5 000 Kč na DPP, tak bude odvedena srážková daň a nic se pro vás nemění. Když ale více, odvedena bude zálohová daň, takže na konci roku vám daně nezpracuje firemní účetní, ale podáte si sama daňové přiznání za DPP i HPP.

Jirka02.08 13:31

Dobrý den,

pracuji jako OSVČ a platím si zálohově sociální a zdravotní pojištění. Současně vykonávám pro některé firmy činnost na základě dohody o porovedení práce. Doposud měsíční příjem nepřevýšil částku 10 000,-Kč/měsíčně, takže to bylo bez problému. V měsíci srpnu mám podepsanou DPP na měsíc srpen s odměnou 12 480,-Kč. Jak to bude splacením daní (ta bude zálojhová) a jak to bude splacením souciálního a zdravotního pojištění. Podotýkám ještě jednou, že jako osvč si platím zálohy na pojištění.


Děkuji za odpověd.

Jirka

Admin02.08 13:53

Dobrý den,

z DPP bude odvedeno sociální, zdravotní a daň a budete tento příjem a zaplacené zálohy uvádět ve svém daňovém přiznání.

DS05.08 12:04

Dobrý den, mám to trochu komplikovanější a nikde jsem odpověď nenašel:

Jsem student PhD studia a prevysil jsem 26 let. Mam dve DPP, s tim, ze vyse vydelku se vyrazne kazdy mesic lisi. Stava se tedy, ze mam 5 mesicu pres 10tis u obou a nasledne mesic 0 a 2000. Bohuzel vzhledem k povaze zamestnani se o vyplate a jeji vysi dozvim pouze z prichozi platby na BU.

Pokud se vyskytne mesic, kdy mam celkem napr. ty 2000, musim na pojistovnu prijit s 1080 korunami, pokud tomu spravne rozumim.

Nerozumim vsak ale tomu, kdy pro me ta povinnost v danem mesici vznika - pokud mi prijdou 2000, tak do konce mesice cekam, zda neprijde jeste neco, z toho, co jsem odpracoval, nebo jestli penize prijdou az mesic nasledujici. Od kdy mam pocitat onech zakonnych 8 dni? A jsou to pracovni dny? A jeste me zajima, zda mi pojistovna da jen c.u., na ktere to pripadne vzdy poslu, nebo zda musim vzdy nove na pojistovnu.

Diky za dobrou praci zde na strankach!

Admin06.08 10:35

Dobrý den,

asi vás nepotěšíme, ale nejlepší bude, když to vyřídíte s pojišťovnou. Musíte si totiž dát pozor i na to, aby i v měsících, kdy je zdravotní odvedeno, bylo odvedeno alespoň těch 1 080 Kč. Stejně si budete muset podávat daňové přiznání, takže by vám nakonec nic utéct nemělo.

Pavel06.08 09:52

Dobrý den, měl bych dotaz. Pokud budu mít u jednoho zaměstnavatele podepsanou DPP a odpracuju si 300h ročně,nikdy měsíční výdělek nepřesáhne 10 000kč, podepsané prohlášení k dani a jsem studentem. Poté bych opět podepsal DPP u jiného zaměstnavatele se stejnými podmínkami(300h,10 000kč). Budu muset platit nějaké daně? Děkuji za odpověď

Admin06.08 11:35

Dobrý den,

v takovém případě nebude z vašeho platu odváděno nic.

Jirka06.08 17:32

Jsem starobní důchodce a odpracoval jsem na DPP za půl roku 150 h. Při výplatě jsem zjistil, že mi podnik /Městský úřad/ odečetl z hrubé mzdy /15.000,-Kč/ Zdr. poj.: 675,- Kč, Soc. poj. 975,-Kč a
3.015,-Kč daň. Je tento postup správný?
Děkuji předem za odpověď.

Admin07.08 11:13

Dobrý den,

ano, bohužel to tak je naprosto přesně. 15% daň se totiž platí ze superhrubé mzdy, tedy 15 000 + sociální a zdravotní odvedené zaměstnavatelem. A jako důchodce nemáte nárok na slevu na poplatníka, proto je daň tak vysoká.

Michal09.08 11:46

Dobrý den,

velmi děkuji za inspirativní článek. Jsem bývalý zaměstnanec u soukromé osoby - podnikatele s DPP. Nyní, po ukončení smlouvy jsem zjistil, že mi zaměstnavatel nehradil SP ani ZP. Smlouva je na výši 300h/rok, 60kč/h a výplatnice vystaveny na fiktivní částky, jako 2300,-/měs., přičemž v obálce na papíírku s výplatou od zaměstnavatele jsme dostávali reálný výpočet, tj. někdy 9000.- a jindy i 15000.- Jak postupovat v tomto případě, když mě zaměstnavatel neinformoval, že pojištění z jeho smlouvy není hrazeno a nyní mi vznikl vysoký dluh? Poslední prodloužení smlouvy bylo již v tomto roce, kdy by hranice 10000.- měla být aktuální, jak píšete v článku. Se zaměstnavatelem jsem se nerozešel v dobrém, proto jakákoli komunikace s ním je již nemyslitelná.

Děkuji za případnou reakci.

Admin09.08 13:25

Dobrý den,

můžete se obrátit na inspekci práce, ale to vás dluhu nejspíše nezbaví, spíše to nadělá problémy zaměstnavateli. Když byla částka 10 000 Kč a méně, tak jste zdravotní odváděl sám? Respektive, jak velký dluh vám vznikl? Podle nás neexistuje způsob, jak se placení vyhnout, kromě soudu, což je ale zdlouhavé a nejisté.

Michal09.08 17:16

Děkuji Vám za rychlou reakci. Nejde mi o poškození zaměstnavatele i přes onen rozpor, který mezi námi v současné chvíli je. Jde mi spíše o to, zda mohu nárokovat po zaměstnavateli doplacení vzniklé škody "po dobrém", či toto rovnou řešit Vámi zmiňovanou formou - OIP.
Přiznám se, že až doposud, co jsem měl sepsané smlouvy s jinými předchozími zaměstnavateli - DPP, DPČ, tak mi byly odváděny veškeré zákonné platby správně - DPH, SP i ZP, proto jsem nepočítal se skutečností, že pokud se tato informace o odvodu těchto plateb u současného zaměstnavatele na výplatnici neuvádí, že také není hrazena. Již tedy rok nemám hrazeno pojištění a zjištěný dluh tím činí 11*1080.- a za srpen na základě Nařízení vlády č. 210/2013 ze dne 16.7.2013 jde o částku 1*1148 (tyto informace cituji z úst úřednice mé pojišťovny).
Jak jsem již uvedl, nejde mi o poškození zaměstnavatele ani vyhýbání se platbě svých pojištění, pouze je možné, že se zaměstnavatel může nějakým způsobem legálně vyhnout spoluúčasti na těchto platbách a vést fiktivní výplatnice, které nesouhlasí se skutečnou přijatou výplatou?

Opět velmi děkuji za reakci.

Admin12.08 11:18

Dobrý den,

rozumíme tomu, že v "ideálním" případě jde o úsporu na sociálním i zdravotním pojištění pro obě strany, ale zaměstnavatel vás jako "partnera ve zločinu" měl informovat o tom, ať si hradíte zdravotní sám. Tímto vše vzal na sebe a pokusil se oklamat nejen příslušné orgány, ale zřejmě i vás.

Váš zaměstnavatel by se měl k celé situaci postavit čelem, protože mu hrozí velmi vysoké pokuty, které jsou se současným dluhem na vaší straně naprosto nesrovnatelné. Pokud nepřistoupí na zaplacení dlužného pojistného, budete potřebovat důkazy, že oklamal vás i úřady. Svědci, výplatní pásky, převody na účet...

Monika09.08 13:01

Dobrý den,

Od září nastupuji do práce - pouze na dohodu o provedení práce. Chci se zeptat kdo platí soc a zdrav. pojištění? Musím se jít evidovat na ÚP?

Předem děkuji za odpověď

Admin09.08 13:29

Dobrý den,

nad 10 000 Kč odvádí sociální a zdravotní váš zaměstnavatel, ale v rozmezí od 4 000 do 10 000 Kč odvádíte zdravotní pojištění sama. Pod 4 000 Kč měsíčně se můžete registrovat na ÚP a ten za vás bude zdravotní odvádět (tento příjem musíte na ÚP uvést).

Marcela09.08 15:56

Dobrý den,od 1.9.2013 budu vykonávat práci na DPP,výše odměny bude nad 10000kč.Při výpočtu mzdové kalkulačky nevím zda mám zahrnout do slevy na děti i syna kterému je 22let,bydlí stále se mnou,je studentem na VŠ dálkově a má i práci na HPP.DĚKUJI za odpověd

Admin12.08 11:02

Dobrý den,

v takovém případě by měla být sleva na dítě stále poskytována.

Bohumil10.08 08:00

Dobrý den,
manželka podniká, já jsem evidovaný na ÚP, manželce pomáhám, může se mnou uzavřít DPP a vyplácet mě tedy 4000,- Kč/ měsíčně.

Děkuji za odpověď

Admin12.08 11:31

Dobrý den,

pomáhat můžete, ale pracovněprávní vztah mezi vámi panovat nesmí, ani DPP.

Petr10.08 18:53

Dobrý den, vlastním firmu s.r.o., ve které jsem jediný společník /jsem starobní důchodce/. Může moje firma se mnou uzavřít DPP a mzdu uplatnit jako výdajovou položku firmy do účetnictví. Mně to přijde nelogické, ale údajně se to tak provádí z důvodů daňové optimalizace.

Děkuji za odpověď

Admin12.08 11:40

Dobrý den,

tento dotaz je bohužel nad rámec našich znalostí a zkušeností, doporučujeme se obrátit na specialisty (třeba na kvalitní účetní).

Olga12.08 08:14

Dobrý den, pracuji jako učitelka. Od září budu učit i 4 hodiny týdně na jiné škole. Mohu mít na druhé škole uzavřenu DPP? Nebo musím mít DPČ. Děkuji za odpověď.

Admin12.08 12:13

Dobrý den,

nevidíme důvod, proč by nemohlo jít o DPP. Celkově to ale asi bude jedno, protože nepředpokládáme, že byste ani u DPČ překročila limit 2 499 Kč pro odvod zdravotního a sociálního pojištění.

Pavla14.08 06:53

Dobrý den,
1-6/2013 jsem pracovala na DPP s měsíčním příjmem 5000 Kč, prohlášení k dani jsem měla podepsáno. Od 8-12/2013 jsem se vrátila po RD do zaměstnání, kde mám také od srpna prohlášení k dani podepsané. Manžel je invalida, nepracuje, tudíž si uplatňuji daňový bonus na dceru já a podávala jsem si na RD daňové přiznání (i v minulých letech jsem pracovala při RD na DPP). Ale nevím, jak udělat daňové přiznání tento rok? Pro vrácení daň. bonusu stačilo mít odpracováno polovinu roční minimální mzdy, dělávalo to 48 tis. Kč, myslím. Tu částku určitě odpracovanou mít budu. Nechám si potvrdit oba příjmy, které k daňovému přiznání přiložím. Myslíte, že mi něco vrátí? Děkuji moc.

Admin14.08 13:11

Dobrý den,

jestliže ze zaměstnání nějaké daně odvádíte i přes všechny slevy, tak by se vám část vrátit měla.

Martin14.08 15:56

Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli mohu zaměstnat na DPP i např. studenta ze zahraniční, případně osobu, která nemůže vystavit fakturu? Chci si levně nechat přeložit webové stránky, takže ta osoba to dokonce bude dělat u sebe doma, ve své zemi (již mám vybránou nabídku). Jsem schopen dát do nákládů i takový výdaj, uzavřu-li s ním něco na způsob DPP?

Moc děkuji za radu.

Admin15.08 10:30

Dobrý den,

podle nás by to neměl být problém, ale s těmito otázkami budete mít nejlepší, když se obrátíte na Úřad práce, do jehož kompetence zaměstnávání cizinců spadá.

Jiřina Nová14.08 20:44

Dobrý den,jsem starobné důchodce.Nyní mám možnost si sjednat přivýdělek,DPP,za mzdu cca do 5000,-Kč.Musím si platit zdravotní pojištění 1080 Kč,domnívám se,že je za mne platí stát.Je to tak?Růžový papír ,týkající se daně jsem podepsala.Děkuji za odpověď

Admin15.08 10:46

Dobrý den,

zdravotní si platit nemusíte, ale podepsané prohlášení vám k ničemu moc nebude, protože na slevu na poplatníka jako starobní důchodce nárok nemáte.

Jiřina Nová15.08 21:06

Děkuji vám za vysvětlení.Takže budu platit 15%daň.Sociální a zdravotní pojištění nebudu muset platit.A jak je to s daňovým přiznáním?Musí se podat také,a když ano,od jaké výše mzdy?Nebo vždy?Děkuji JN

Admin16.08 09:37

Není zač. Daňové přiznání nemusíte podávat, pokud máte jen jeden příjem daněný zálohovou daní (tj. příjem nad 5 000 Kč měsíčně, nebo s podepsaným prohlášením poplatníka).

Eva16.08 11:18

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se řeší situace, která nastala u mne. Jsem student. Jelikož si přivydělávám na několik dohod o provedení práce, tak jsem si dávala pozor v každém měsíci na výši výdělku, abych věděla, kde pro mne bude nejvýhodnější podepsat růžové prohlášení. Jednu práci jsem ovšem měla těsně na konci měsíce a zaměstnavatel sídlí až v Liberci (tady - Ostrava) se ukázal akorat při prvnotním školení. Psala sem mail, jestli mi uplatní to růžové prohlášení či nikoli (e-mailem). Když nereagoval, tak jsem toto prohlášení uplatnila u druhého zaměstavatele... a několik dní po tom mi první zaměstnavatel odpověděl, že jej uplatnil také. Takže mám v jednom měsící jakoby uplatněné růžové prohlášení u dvou zaměstavatelů. Co z toho bude pro mne vyplývat? Prosím o vše co s tímto souvisí. Děkuji

Admin19.08 10:21

Dobrý den,

co nejrychleji jednomu ze zaměstnavatelů dejte vědět, ať slevu neuplatňuje. Po konci roku nežádejte o roční zúčtování od zaměstnavatele, ale podejte daňové přiznání, a když vám vyjde nedoplatek, tak ho doplatíte FÚ.

Jana17.08 18:07

Dobrý den,
pracuji na DPP, nemám podepsané prohlášení poplatníka k dani. Vydělám si asi 8 000 Kč měsíčně. Bude se tedy odvádět zálohová daň, která by mi měla být vrácena po vyplnění daň. přiznání. Četla jsem, že je možné ji vrátit jen do určitého limitu vydělaných peněz, asi 38 000 Kč/rok. Víte o tom někdo více? Pokud si tedy vydělám více za rok, žádnou daň mi nevrátí?Děkuji

Admin19.08 10:29

Dobrý den,

neuvádíte všechny potřebné informace. Je vaše práce na DPP jediným příjmem, nebo máte ještě jiný a proto neuplatňujete nárok na slevu?

Pavel18.08 21:51

Dobrý den,
potřeboval bych vědět, kdo z firm s.r.o. se mnou může sepsat a podepsat DPP. Zda to musí být jednatel nebo jiná pověřená osoba.
Děkuji PN.

Dan22.08 11:18

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jsem evidován na ÚP a nahlásil jsem že jsem někde na brigádě, tak jsem dostal papír - Potvrzení zaměstnavatele pro potřeby ÚP a zde má být vyplněna měsíční hrubá odměna a kolik je potřeba tam udat abych zůstal na ÚP a stále mi platili soc. a zdrav.? + teda musim sepsat Dohodu o provedení práce též a tam ta částka musí být také do 4000,-kč abych nebyl vyřazen z ÚP a když tuto dohodu sepíšu, tak platí za mě něco i zaměstanvatel nebo to mám pokryté od ÚP? Děkuji

Admin22.08 18:33

Dobrý den,

u DPP s podepsaným prohlášením k dani nebude odváděno nic, vaše hrubá i čistá mzda budou totožné. Nesmíte si ale vydělat nad 4 250 Kč (zvýšení o 250 Kč nastalo kvůli zvýšení minimální mzdy).

Michal22.08 20:58

Dobrý den,
jsem zaměstnán na HPP a vykonal jsem práci na DPP o částce cca 9.000,-. Potřebuji nějaké potvrzení o výši příjmu z DPP na roční vyúčtovaní daní? Je nutné DPP uvádět do ročního vyúčtování?

Admin23.08 09:34

Dobrý den,

jestliže jste v jeden měsíc měl HPP i DPP s částkou nad 5 000 Kč, tak budete muset podat daňové přiznání po konci roku.

Míla22.08 23:28

Dobrý den.

Mám možnost jako student si na DPP vydělat měsíčně cca 5.000,-Kč. Z daného výdělku (tedy i do max. 10.000,-Kč) se neodvádí žádné pojištění, jen daň ve výši 15%. Zaměstnavatel mi chce poukazovat celou vydělanou částku cca 5.000,- Kč na účet. Kdo ale platí daň ve výši 15%. Já (a jakým způsobem, přihlášením na FÚ?)nebo zaměstnavatel?.
Děkuji za odpověď.

Admin23.08 09:37

Dobrý den,

zaměstnavatel vám musí umožnit podepsat prohlášení k dani, díky kterému máte nárok na slevu na dani a žádnou daň odvádět nikdo nebude.

Michal23.08 17:52

Dobrý den,

na konci měsíce přijdu o status studenta a budu mít možnost nějakou dobu (1 nebo 2 měsíce) pracovat na DPP. Měl bych dostávat 11000 hrubého. Rád bych se zeptal když jsi budu zdravotní pojištění platit sám jak to ovlivní čistou mzdu a daň. A zda se budu moci jít po tom měsíci nebo dvou zapsat na úřad práce. Předem děkuji za odpověď.

Admin26.08 10:18

Dobrý den,

při překročení limitu 10 000 Kč měsíčně za vás ZP platí zaměstnavatel, nebudete ho odvádět sám.
Na ÚP se budete moci jít samozřejmě zapsat, jestliže vaše výdělečná činnost už trvat nebude.

Nikola24.08 12:19

Dobrý den,

mám brigádu na DPP a prohlášení k dani u jednoho zaměstnavatele výdělek bude nad 5000 Kč.Ted se mi naskytla příležitost mít další ve stejným měsíci taky na DPP kde bych si vydělala 1000 Kč. Budu muset podávat daňové přiznání? Nebo by to bylo jenom kdybych měla obě brigády nad 5000 Kč? Díky za odpověď

Admin26.08 10:54

Dobrý den,

nebudete podávat daňové přiznání. Opravdu by váš druhý výdělek musel také překročit 5 000 Kč.

Libuše25.08 20:00

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat když budu pracovat na DPP s výdělkem 9000,- a po nějaké době zjistím, že jsem těhotná, budu mít nárok na PPM a v jaké výši děkuji

Admin26.08 11:06

Dobrý den,

pouze z DPP do 10 000 Kč měsíčně vám nikdy nárok na PPM nevznikne.

Libor25.08 21:25

Dobrý den, jsem student a pracuju přes prázdniny na DPP. V červenci jsem si vydělal 9 tisíc a všechno jsem také dostal, daň činila nějakých 1335,- , ale sleva mi to pokryla. Teď v sprnu si ale nejspíš vydělám nad 10 tisíc, dejme tomu nějakých 11-12 tisíc. Sleva mi opět pokryje daň? Ale budu muset zaplatit sociální a zdravotní pojištění, které je 4,5% a 6,5% že ano? Takže kdybych měl hrubou mzdu dejme tomu 11500,- , tak dostanu 10234,- ? Pokud tomu dobře rozumím a dobře počítám. Děkuju předem za odpověď.

Admin26.08 11:09

Dobrý den,

sleva celou daň nepokryje a vyděláte si kolem 10 000 Kč čistého, jinak máte pravdu. :-) Rozdíl mezi hrubou mzdou 10 000 Kč a 11 500 Kč tak na reálné výplatě vůbec nepocítíte, pouze to zvedne náklady zaměstnavateli a objem vámi vykonané práce.

Pavla26.08 15:53

Dobrý den,

pracuji na DPP, můj výdělek nepřekročí měsíčně 10.000,-, občas dokonce ani 4.000,-, ale nechci být vedena na ÚP, tak si platím zdravotní pojištění 1.080,- Kč vždy sama (jsem i přihlášena jako OSVČ na zdr. pojišťovně). Chtěla bych ale, aby se mi započítávaly roky na důchod......chci se proto zeptat, zda bych se mohla přihlásit k dobrovolné platbě důchodového pojištění a platit si ho přesto, že nemusím...počítali by se mi poté roky? A kolik by to nyní představovalo Kč měsíčně? Ptám se proto, abych si ho neplatila zbytečně a pak se mi roky při DPP stejně nezapočítaly.

Předem velmi děkuji za Vaši odpověď.

Pavla

Admin27.08 12:26

Dobrý den,

přesně tak, když si budete platit dobrovolné důchodové pojištění, v současnosti 1 812 Kč za měsíc, bude se vám tato doba počítat do nároku na důchod.

Pavla27.08 12:56

Mnohokrát děkuji za odpověď. Nevěděla jsem právě stoprocentně, jestli to jde i při DPP. Ještě doplním třeba i pro ostatní, že pokud máte sjednáno důchodové spoření (2.pilíř), tak jako já, tak částka je 1942,- Kč/měsíčně.

Admin27.08 13:08

Děkujeme za doplňující informaci! :-)

Pavla27.08 14:06

Není zač. Ještě poprosím o poslední dotaz. Pochopila jsem správně, že bych ve své situaci měla eventuálně nárok na mateřskou a následně rodičovský příspěvek? Pokud jsem do roku 2012 studovala a poté si ihned začala platit zdravotní pojištění 1.080,- sama (takže více než 180 dní za uplynulý rok a 270 dnů za dva roky). Měla bych na tyto dávky tedy nárok nehledě na sociální pojištění? To by pak v budoucnu (kdybych ho nyní začala platit a platila ho následujících alespoň 12 měsíců) mělo vliv pouze na vyšší výměr mateřské a rodičovského příspěvku? Ještě jednou mockrát děkuji za odpověď!

Admin27.08 17:14

Nikoliv, nárok na PPM nevzniká ze zdravotního pojištění, ale z nemocenského, které je součástí sociálního.

Pavla27.08 17:35

Aha, děkuji. Takže bych si musela platit sociální pojištění alespoň 270 dnů za dva roky (180 dní za poslední rok) a pak by mi nárok na PPM vznikl i pouze při DPP? A výše PPM by se poté vypočítala také z průměrného platu, stejně jako se z něj vypočítává ona výše sociálního pojištění 1812,-/1942,- Kč měsíčně? Děkuji.

Admin28.08 10:35

Dobrý den,

to už si vůbec nejsme jistí, spíše se nám to moc reálné nezdá, ale nechceme vám podávat dezinformace, proto se s tímto už prosím obraťte na ČSSZ. :-)

Jaroslav Rábek26.08 17:49

Dorý den.Budu pracovat na dohodu plat bude 8000 hrubého.Kolik bude dělat daň.Bude na konci roku nějaká částka z daně vrácena.Děkuji za odpověď.

Admin27.08 12:36

Dobrý den,

jestliže podepíšete prohlášení k dani a nejste důchodce, nebude daň ani strhávána. Jestliže jste důchodce, nebo máte prohlášení už podepsané jinde, daň bude 15 % ze superhrubé mzdy, která se liší podle toho, zda jde o DPP, nebo DPČ. Jestliže jde o DPP, jde o 15 % z 8 000 Kč, což je 1 200 Kč. U DPČ by šlo o 1 620 Kč.

Renata26.08 18:53

Dobrý den,
zaměstnáváme na DPP důchodce a každý rok podepíšem smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Ale jelikož je teď méně zakázek a oni pracují na jednotlivých zakázkách dokud není hotová, tak se tento rok stane, že nebudou mít třeba měsíc žádnou práci. Mohu vykazovat v mzdovém účetnictví nulovou mzdu? Jde mi o to, že se mi nechce na každou zakázku sepisovat pokaždé DPP i vzhledem k tomu, že při každém nástupu má mít zaměstnanec vstupní prohlídku.

Admin27.08 12:47

Dobrý den,

DPP tuto flexibilitu umožňuje, ostatně proto existuje. Nemá opravdu smysl sepisovat DPP ob měsíc. Co se ale týče zdravotních prohlídek, tak ty byly pro práce na dohodu zrušeny.

jarda27.08 13:31

dobrý den, rád bych se zeptal zda můžu jako OSVČ zaměstnat manželku na DPP za dodržení všech výše uvedených pravidel?
Manželka je na ÚP ale nepobírá podporu v nezaměstnanosti.
Ve vzorech DPP jsem nikde nenašel zda se musí uvádět i čas od -- do--. Může tedy smlouva obsahovat formulaci že zaměstnanec odpracuje denně 1 hodinu dle potřeb zaměstnavatele??
děkuji za odpověď

Admin27.08 17:02

Dobrý den,

bohužel, mezi manželi nelze pracovní poměr ani dohody uzavírat.

Renča28.08 10:48

Chtěla bych se zeptat, zda při dohodě o provedení práce, kde výdělek byl větší než 10000,- Kč a zaměstnavatel za mě odvádí zdravotní i sociální pojištění, v případě nemoci dostanu marodní.
Děkuji.

Admin28.08 11:39

Dobrý den,

přesně tak, při výdělku nad 10 000 Kč měsíčně jste účastna nemocenského pojištění.

Petra30.08 08:54

Student 17 let, uzavřel dohodu o provedení práce na částku 9000 měsíčně a podepsal prohlášení k dani. bude platit zdrav. a soc. pojištění ? daň nebude, díky nezdanitelným částkám 2070 a 335. Děkuji

Admin30.08 15:34

Dobrý den,

pojištění odváděno nebude, z DPP do 10 000 Kč se neodvádí.

Renata31.08 22:07

Dobry den,kdyz se zaeviduji na UP a pote treba za 2 dny nastoupim na DPP,budu mit vice nez 4 tisice,z UP me vyradi a napr.za tyden skoncim DPP a znovu se zaeviduji,tak podporu budu mit z prace,kterou jsem mela predtim,kdyz jsem se zaevidovala poprve nebo z toho DPP?Dekuji.

Admin02.09 09:31

Dobrý den,

z DPP do 10 000 Kč vám nárok na podporu nevzniká, tudíž by z ní ani neměla být vyplácena, ovšem takto kostrbatá řešení mohou mít celou řadu překážek, proto doporučujeme se podrobně doptat na ÚP.

Luboš01.09 13:48

Dobrý den, jako student jsem byl veden do posledního srpna, na vysokou nenastupuji a našel jsem si práci na DPP s výdělkem do 10 000 měsíčně. Do kdy a kde se mám registrovat? Na UP nebo na zdravotní pojišťovně?

Admin02.09 09:43

Dobrý den,

bezodkladně na zdravotní pojišťovně, kam budete měsíčně odvádět 1 148 Kč. Pokud by byl váš příjem do 4 250 Kč měsíčně, můžete být zaregistrován na ÚP a toto pojistné za vás bude platit stát.

Jakub02.09 14:17

Dobrý den, do srpna jsem byl jako student. Nyní jdu na úřad práce. Mám sjednanou DPP s výdělkem 9 200 Kč. Múžu si tolik vydělat, když nepobírám od úřadu zádné dávky? Budu si muset platit pojištění?

Admin03.09 08:47

Dobrý den,

s DPP na 9 200 Kč se nemůžete na ÚP registrovat, maximální přivýdělek je 4 250 Kč měsíčně, aby za vás ÚP platil zdravotní pojištění. Z toho vyplývá, že máte výhodnější si platit pojištění (1 148 Kč měsíčně), pracovat na DPP a nebýt na ÚP registrován.

Jiř02.09 19:24

Dobrý den,
Jsem po mateřské, nyni ev.na ÚP.Chtěla bych si domluvit malý přivýdělek do 1000Kč ,jen na DPP.Budu platit já nebo zaměstnavatel nějaké odvody?A daň 15% mne nemine?Děkuji za odpověď

Admin03.09 09:21

Dobrý den,

ano, můžete si přivydělat až do 4 250 Kč. Daň platit nebudete, když podepíšete prohlášení poplatníka. Žádné další odvody z DPP do 10 000 Kč měsíčně nejsou, zdravotní pojištění za vás při registraci na ÚP platí stát.

eM02.09 20:17

Dobrý den,

to se vás tedy raději ještě musím na něco zeptat..

Opravdu nemohu mít u každého zaměstnavatele (neboli agenturu) odpracováno 300 h?
Od jiného zdroje zase vím, že právě tak to funguje.. že mohu mít u každé agentury do 300 hodin.
A Vy říkáte že dohromady u všech?
Co se stane když se přetáhne?

Děkuji za odpověd

Admin03.09 09:39

Dobrý den,

omlouváme se, jestli jsme někde něco takového napsali, rozhodně to tak není, u každého zaměstnavatele můžete odpracovat až 300 hodin, to znamená, že u pěti to je 5x300. :-) Sčítají se pouze dohody u jednoho zaměstnavatele v jednom roce.

Pokuta za nedodržení podmínek stanovených zákonem je až 300 000 Kč.

Lenka03.09 10:05

Však oni tady píší že "v součtu u jednoho zaměstnavatele". Když jich máš více, tak to nevadí.

Mini03.09 21:14

Dobrý den, chci se zeptat, jsem vedená na ÚP a pobírám podporu. Našla jsem práci a mám si to přijít vyzkoušet. Jen musím podepsat DPP, musí se i toto hlásit? Když to bude jen pár hodinová zkouška? Možná na den nebo 2-3 v měsíci, která bude tedy finančně oceněná. Bude mi proto pozastavena podpora pouze na tyto dny? A dál mi poběží? Nebo mi bude pozastavena po dobu než uplyne smlouva? A kvůli pár dnům nedostanu podporu za celý měsíc? Děkuji za odpověď, snad jste mě pochopil.

Admin04.09 08:39

Dobrý den,

obáváme se, že bude podpora pozastavena na celé měsíce a na ÚP to hlásit musíte. Raději se ale informujte o detailech tam.

Jana04.09 10:25

Dobrý den,od září do konce roku mám DPP, s výdělkem do 10.000 Kč...Mám požadovat podepsání Prohlášení k dani? Jaký je rozdíl, když ho podepísu či nepodepíšu? Zaměstnavatel mi to nenabídl, když to budu požadovat, může mě i odmítnout? Díky za odpověď, nikdy jsem se v téhle problematice nepohybovala :-(

Admin05.09 08:06

Dobrý den,

nemáte-li podepsané prohlášení už jinde, tak vám to zaměstnavatel MUSÍ umožnit. Rozdíl bude ten, že získáte slevu na poplatníka na dani, takže ušetříte až 2 070 Kč měsíčně.

jablon1@volny.cz05.09 10:27

Dobry den, mám dotaz . Pokud DPP překročí 10 tis a my zaplatíme odvody. Ma zaměstnanec nárok na nemocenske, kdyby byl nemocný ? Děkuji

Admin06.09 08:40

Dobrý den,

ano, ale pouze v těch měsících, kdy mzda opravdu 10 000 Kč překročila.

Jablon1@volny.cz10.09 23:21

Moc jsem to nepochopila. Máme pripad, ze v červnu brigádník pracoval a jeho odměna byla 20 tis. Dohodu měl uzavřenou na cerven, 23. Byl hospitalizován v nemocnici a je nemocný stále . Máme mi platit 21 dni a pak OSSZ? V nemoci nepracuje, proto jsem nerozuměli Váši odpovědi. Dekuji

Admin11.09 12:19

Dobrý den,

i z dohod vzniká účast na nemocenském pojištění v těch měsících, kdy je odměna vyšší, než 10 000 Kč, proto se domníváme, že nárok na náhradu mzdy i nemocenskou brigádníkovi vznikl.

Dohoda05.09 14:35

Dobrý den,

mám dotaz, jsem vedena na ÚP 6 měsíců, už bez podpory.
Mám 2 děti 7 a 10 leté.
Pokud bych byla ženou v domácnosti a měla DPP 10 000kč/měsíc
do 300h/ do konce roku u jednoho zaměstnavatele.
Pak si musím platit zdravotní pojištění 1080kč, nebo ne.

Co je pro mne nejlepší?

Děkuji za odpověď.

Admin06.09 09:10

Dobrý den,

nikoliv, jako žena pečující o 2 děti do 15 let věku spadáte do kategorie, které platí ZP stát. Nemusela byste tedy z příjmu odvádět nic, což už výhodnější být ani nemůže. :-)

Leny06.09 14:25

Dobrý den,
31.srpna byl poslední den, kdy jsem ještě měla status studenta. Nyní bych se za standardních podmínek hlásila na úřadu práce, nebo si našla práci sama, ale protože budu v ČR jen do konce roku a pak odjíždím do zahraničí, nechci se nechat zaměstnat na hlavní pracovní poměr. Pokud budu vedena jako osoba bez zdanitelných příjmů a zdravotní pojištění si budu hradit sama, za jakých podmínek mohu mít brigádu na DPP, popř. jaký je postup pokud bych překročila výdělek 10000 kč/měsíc a bude poté hradit zaměsnavatel pouze sociální pojištění a já stále zdravotní?

Pokud je ještě jiné lepší řešení této situace, prosím o radu.

Děkuji za odpověď.

Admin06.09 14:58

Dobrý den,

jako samoplátce zdravotního pojištění si samozřejmě můžete přivydělat bez omezení. Pokud ale práce na DPP překročí 10 000 Kč měsíčně, už nebudete samoplátce, protože z DPP bude odvedeno sociální i zdravotní pojištění. Vy už si pak nic doplácet nebudete.

Zdenka06.09 16:23

Dobrý den,

loni jsem chodila na brigádu na DPP (měla jsem podepsané prohlášení o uplatňování slevy), pobírám částečný invalidní důchod-tedy mi příjem do 10tis. nebyl zdaňován, pokud bych letos opět nastupovala na stejnou brigádu, resp. na DPP, zdaňoval by se mi příjem do 10tis. (jako starobním důchodcům) nebo ne?

Děkuji za odepověď

Admin09.09 07:48

Dobrý den,

pro invalidní důchodce se nic nemění, opět budete moci podepsat prohlášení poplatníka a daň odvedena nebude. :-)

Zdeněk Lang07.09 19:21

Dobrý den,
začal jsem pracovat na tři DPP u tří různých zaměstnavatelů. Měsíční výdělek ani u jednoho z nich nepřesáhne 10 000 Kć. Souhrn všech výdělků bude asi 12 000 Kč. Musím si tedy sám platit zdravotní pojištění, nebo i sociální, a v jaké výši?
Dále, doteď jsem pracoval na DPČ a zde jsem již podepsal Daňové prohlášení, budu tedy muset ze stávajícího výdělku platit zálohově daň. Vztahuje se sleva na poplatníka následně i na tento výdělek?

Děkuji za odpověď.

Admin09.09 08:08

Dobrý den,

je to trochu složitější. :-) V nové práci budete muset podepsat další prohlášení k dani (nesmí být podepsáno pro dva zaměstnavatele najednou) a pokud máte kromě DPP s podepsaným prohlášením ještě jednu DPP, u které bude příjem vyšší, než 5 000 Kč v nějakém měsíci, tak to znamená povinnost podávat daňové přiznání.
Slevu na poplatníka si budete uplatňovat tam, kde budete mít podepsané prohlášení poplatníka, ale v případném daňovém přiznání se příjmy a slevy hodí na jednu hromadu, takže je pravděpodobné, že vám stát ještě nějaké přeplatky na dani vrátí.

Zdeněk Lang09.09 17:56

Dobrý den, děkuji za odpověď. A ještě dotaz jak to bude se sociálním a zdravotním pojištěním, musím si ho platit sám, a v jaké výši?

Admin10.09 11:21

Dobrý den,

jelikož nebude žádná z DPP nad 10 000 Kč měsíčně, tak z nich nebude odváděno zdravotní, ani sociální pojištění. Z toho vyplývá, že si musíte zdravotní pojištění platit sám a to ve výši 1 148 Kč měsíčně. Sociální pojištění platit nebudete vůbec.

Hanka08.09 20:17

Dobrý den, v červnu jsem ukončila studium a dále budu pokračovat ve formě celoživotního vzdělávání (formálně nemám statut studenta, ale do školy budu chodit denně, tudíž nemůžu nastoupit do zaměstnání).
Přes prázdniny jsem měla uzavřenou DPP a podepisovala jsem ten růžový papír o daních. V srpnu jsem se registrovala na UP a nyní nastupuji k jinému zaměstnavateli taktéž na DPP.
1) Chtěla jsem se zeptat jestli můžu i u nového zaměstnavatele podepsat ten růžový papír o daních (v případě že ne, co to pro mne znamená)
2) a v připadě že jsem na UP kolik si můžu max. vydělat a jestli se to nějakým způsobem daní.

Děkuji za odpověď

Admin09.09 08:24

Dobrý den,

1) ano, můžete (lze mít podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele současně)
2) 4 250 Kč (z DPP do 10 000 Kč nejsou odváděna pojištění a díky podepsanému prohlášení k dani se neodvádí ani daň)

Petra09.09 20:12

Dobrý den ,pracuji na DPČ,mohu jit pak na nemocenskou?? Děkuji

Admin10.09 12:36

Dobrý den,

při příjmu nad 2 499 Kč ano.

R.09.09 20:45

V polovině roku 2013 jsem podepsal DoPP a kromě hlavního poměru jsem si tak u jiného zaměstnavatele vydělal v jeden měsíc pod 5000, další měsíc pak cca 8000. Vše bylo zdaněno 15%. Mám se tím dále nějak zabývat? Děkuji

Admin10.09 12:41

Dobrý den,

ano, budete muset podat daňové přiznání.

Petr10.09 12:14

Dobrý den, jsem společníkem a jednatelem jedné s.r.o., která již ale dlouho nevykazuje žádnou činnost a neplynou mi z ní žádné příjmy. Zároveň jsem již několik let standardně zaměstnán na HPP u jiné společnosti. Toto zaměstnání však nyní končím a zjišťuji si podmínky pro případnou možnost dočasně pobírat podporu v nezaměstnanosti. Koliduje nějak stávající existence zmiňované s.r.o. s mým nárokem na podporu v nezaměstnanosti či na hrazení zdravotního pojištění úřadem práce?

Děkuji za odpověď

Admin10.09 13:26

Dobrý den,

domníváme se, že pokud nemáte příjem z této činnosti, tak můžete být v evidenci uchazečů o práci. Více a přesnějších informací vám ale poskytne ÚP.

Peťule10.09 14:13

Dobrý den,

mám dotaz, možná byl psán už výše, ale je toho tu moc.

Mám pracovní poměr na dobu neurčitou na HPP, začala jsem pracovat ještě na Dohodu o prov.práce, kde se mzda za odvedenou práci pohybuje přes 5.000,- Kč. Daňové přiznání odevzdávám v práci na HPP každý rok. Žádné prohlášení o dani z DPP jsem nepodepisovala, jaká je tam pak srážka? Lze jej podepsat ve firmě i na DPP, jaké z toho plynou možnosti ? Soc.a zdrav. pojištění mi platí zaměstnavatel na HPP, přece. Děkuji, P

Admin10.09 17:37

Dobrý den,

s příjmem na DPP nad 5 000 Kč měsíčně musíte podávat daňové přiznání, to je základní fakt. Co se týče slev, tak ty si uplatníte jenom jednou, u DPP tedy teď nemůžete prohlášení poplatníka podepsat, zálohová daň bude 15 % a tyto příjmy uvedete v daňovém přiznání. Teoreticky vám může vzniknout i přeplatek daně, ale to se asi nestane. Sociální a zdravotní se z DPP platí pouze nad 10 000 Kč měsíčně.

Iveta11.09 10:05

Dobrý den,
pracuji jako zaměstnanec a mám DPPu jiné organizace,pokud vydělám do 10 000 Kč hrubého,pochopila jsem správně,že neplatím daně a soc. a zdrav. pojištění? nebo se mě nějak dotkne dańové přiznání?
děkuji

Admin11.09 12:24

Dobrý den,

z DPP bude odváděna pouze daň, pakliže bude zálohová (příjem nad 5 000 Kč měsíčně v libovolném měsíci), pak musíte podat daňové přiznání.

Peťule11.09 10:32

Dobrý den,

jen bych poprosila upřesnění, daňové přiznání se podepisuje jen v jedné práci? Tedy stačí když se uvede v jednom daňovém přiznání za rok v práci, kde mám HPP, které se previdelne vypisuje ? Případně co dalšího je třeba napsat a podepsat, abych měla vše v pořádku ? Děkuji.

Admin11.09 10:36

Dobrý den,

daňové přiznání se nepodepisuje v žádné práci (leda by ho za vás zpravovala účetní, ale pořád byste musela uvést i příjmy z DPP nad 5 000 Kč měsíčně). Daňové přiznání se podává i bez jakéhokoliv zásahu zaměstnavatele, jde o vaši povinnost vůči Finančnímu úřadu. Na detaily se zeptejte účetní ve firmě, měla by se alespoň částečně v problematice orientovat.

Pavlína12.09 13:17

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem hlášena jako žena v domácnosti, jednomu dítěti jsou 3 roky, mám možnost pracovat na DPP? Budu moci v tomto případě zůstat jako žena v domácnosti,nebo se budu muset odhlásit? Výdělek by nepřesáhl 10 000 Kč. Platí se v tomto případě soc. nebo zdrav. pojištění? Děkuji

Admin12.09 19:09

Dobrý den,

DPP by překážet neměla, ale raději se informujte na ÚP.

Jiří12.09 16:29

Dobrý den
S kamarádem jsme se domluvili že mi pomůže při vymalování chodby domu,jehož jsem vlastníkem, a já mu za tuto pomoc dám Kč 1 500,-.
Slyšel jsem,že se jedná o "občanskou výpomoc",nezdaňuje se a nikam se to neuvádí.(pouze jako výdaj domu.)
Děkuji za vysvětlení.
Špic

Admin12.09 19:15

Dobrý den,

to by snad mělo být v pořádku, ale bohužel s touto problematikou nemáme zkušenosti.

Jiří13.09 09:17

dobrý den,navazuji na svůj minulý dotaz: s kamarádem uzavřu DPP na výpomoc při provozu a opravách v domě. Měsíčně, kdy mně bude vypomáhat, mu budu vyplácet Kč 350,-. Je tato částka zdanitelná? ( prý nikoliv) rep. jaká částka při DPP nepodléhá dani? Děkuji za odpověď.

Admin13.09 10:54

Dobrý den,

zdanitelná je, když nepodepíše prohlášení poplatníka, což ani nesmí, pokud ho má podepsané už někde jinde.

Denisa15.09 13:57

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se musím hlásit na úřadu práce pokud budu pracovat na DPP. Koncem října budu skládat státní závěrečnou zkoušku a studovat dále nepůjdu, tím tedy přijdu i o statut studenta.
Děkuji za odpověď

Admin16.09 11:52

Dobrý den,

nikdo se nikdy na ÚP registrovat nemusí. :-) Má to však své výhody, protože za vás stát stále platí zdravotní pojištění. Měsíční přivýdělek je však limitován na 4 250 Kč.

Michal Tomko16.09 01:21

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na pár věcí, jsem studentem Vysoké školy, do školy nechodím , ale status studenta mi zůstane na celý rok, na škole jsem náhlašený kvůůli tomu , že mi stále chodí syrotčí důchod po rodičích 6850,- Kč, k tomu mám brigádu, kde jsem teď nastoupil a mohu jsi tam vydělat až 15 000,- Kč hrubého, to dělá 21 850,- Kč, také jsem jsi vyřešil přídavky na dítě 700,- Kč, jelikož jsem neměl za minulý rok žádné příjmy z brigád, takže by mě to mělo vyjít dohromady na 22 550,- Kč, na brigádě jsem podepsal ten růžový papír(nevím jak se to jmenuje, nějaká sleva na daň), doložil jsem potvrzení o studiu, takže se ptám kolik mi bude strženo? Důchod mi vzít určitě nemůžou, pracuji na DPP, nevím jak to agentury mají s těma 300 hodinama za rok, ale já udělám za měsíc i 240, takže mi pak agentura změní zaměstnavatele? Byla mi nabídnuta i smlouva na HPP, ale odmítl jsem jí , protože podle mých výpočtu , mě to výjde lépe, můžete mi prosím odhadem říct kolik bych měl celkem kdybych měl 14 000 hrubého + důchod, nevím jak to je s přídavkem na dítě, o ten asi určitě příjdu jelikož bude zaměstnavatel odvádět daň, SP, ZP, díky za odpověď.

Admin16.09 12:04

Dobrý den,

domníváme se, že jste přesvědčen o omylu. U příjmu nad 10 000 Kč je rozhodně výhodnější HPP, protože odvody jsou stejné, ale jako zaměstnanec máte více práv. Navíc jste už zmínil, že 300h roční limit vyčerpáte už za cca měsíc.

Drahoňovská Anna16.09 14:13

Dobrý den.Jsem od listopadu 2012 vedená na ÚP, podporu můžu brát do prosince 2013,nyní můžu jít do bývalého zaměstnání na dohodu.Výdělěk mi nepřesáhne 10 000 Kč budu muset platit zdravotní a sociální.Bude si manžel moc odečíst v daňovám přiznání i mne,když jsem nepracovala.Můžu se vrátit ns ÚP a dočerpat podporu.Děkuji

Admin17.09 13:21

Dobrý den,

záleží na tom, jestli po konci DPP budete mít odpracováno za poslední 2 roky 12 měsíců. Pokud ano, budete mít i nárok na dočerpání podpory. Bohužel, i DPP se počítá do vašich příjmů, takže manžel za toto období mít nárok na slevu nebude.

Bára16.09 17:43

Dobrý den, chci se zeptat, nastoupila jsem do JŠ a od dalšího měsíce budu mít více jak 10 000. Zdravotní pojištění si platím sama protože je mi více jak 26 let. A teď bych se ráda zeptala, zda by se mi raději než DPP nevyplatil ŽL? Co bude pro mě lepší??? Kolik budu platit když budu mít ŽL? na DPP jsem viděla, že je to celkem také skoro 4000 :/ děkuji

Admin17.09 13:34

Dobrý den,

to je velmi komplikovaná otázka. Ano, při správné dohodě se zaměstnavatelem si vyděláte více. Zaměstnavatel totiž neodvede státu ani korunu, a proto vám může dát více na ŽL. Pozor si však dejte i na to, aby nešlo o takzvaný schwarz systém, který je nelegální.

Markéta17.09 11:13

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Jsem vedená na ÚP již rok.Podporu neberu.Mohu pracovat na DPP a budu se muset odhlásit z ÚP když se může odpracovat jen 300h ročně a platit zdravotní a soc.pojištění?Děkuji za odpověď

Admin17.09 13:44

Dobrý den,

můžete, ale maximálně s příjmem 4 250 Kč měsíčně.

Miki17.09 16:46

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem vedená na ÚP pobírám měsíc podporu, naskytla se mi příležitost nové práce, která ale není dle mých představ, chci se proto zeptat když bych se nechala zaměstnat třeba jen na měsíc a práce mi neseděla, mohla bych pak zase pobírat podporu? Když jsem jí celou nevyčerpala? Nebo tím ztratím nárok a budu moct zažádat až zase odpracuji v kuse rok? Děkuji za odpověď.

Admin18.09 10:52

Dobrý den,

na dočerpání podpory mít samozřejmě nárok budete. Kdybyste odpracovala alespoň tři měsíce, dokonce se vám podpora celá obnoví a budete ji moci čerpat znovu v plné délce.

Pavel18.09 08:15

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud si u jednoho zaměstnavatele vydělám do 5000 kč/měsíc, jestli má smysl podepsisovat prohlášení k dani a tím slevu na poplatníka?Nebo jak je to se srážkovou daní 15% když vydělám do těch 5000kč/měsíc?Děkuji moc

Admin18.09 11:45

Dobrý den,

při podepsání prohlášení jde vždy o daň zálohovou, bez ohledu na 5 000 hranici. Tudíž daň nebude odvedena, protože ji pokryje sleva.

Eva20.09 00:39

Dobrý den,jsem ID 2.stupně,začnu pracovat na dohodu,mám podepsat prohlášení k dani,nevím jak vysokou částku si vydělám..,podle zdravotního stavu. Děkuji za odpověď.

Admin20.09 13:38

Dobrý den,

ano, tím nic nezkazíte.

Roman20.09 11:19

Dotaz za všechny na ÚP:
1. Jsem hlášen na ÚP.
2. Již nepobírám podporu, ale sociální dávky (příspěvek na bydlení + životní minimum).
3. Peníze nestačí na žití, a tak přividělám brigádou DPP max. do 4000 Kč.
4. Ohlásím-li to na ÚP, o část soc. příspěvku přijdu a jsem na tom stejně jako když bych brigádu nedělal.

Dotaz: Jaká je pravděpodobnost, že se svým způsobem podvod z nouze odhalí a jak?

Admin20.09 13:42

Dobrý den,

vašemu dotazu rozumíme. Než přejdeme k odpovědi, tak malé zamyšlení: Zkuste přivýdělek vnímat jako příležitost třeba k plnohodnotnému zaměstnání, které se vám může naskytnout, když budete svou práci dělat dobře - poté by se vaše situace mohla zlepšit i bez podvodu.

Pravděpodobnost, že bude tento podvod odhalen nedokážeme vypočítat. Většinou jde o udání, nebo o "blbou náhodou", kdy vás v práci potká člověk z ÚP. Pokud jde o rizikový sektor, tak samozřejmě přichází v úvahu i cílená kontrola.

roman21.09 07:32

Dobry den,chci se zeptat,jestli si mohu na brigádě přivydělat více jak 4000,pokud jsem evidován na úřadu práce,ale nepobírám
už podporu,a nežádal bych o soc.dávky? A co se stane když tuto sumu překročím?

Admin23.09 12:30

Dobrý den,

můžete si přivydělat nově 4 250 Kč. Pokud tuto sumu překročíte, budete vyřazen z evidence a budete si muset sám platit zdravotní pojištění, to jest 1 148 Kč měsíčně.

míša22.09 21:54

Dobrý den,
mám u dvou zaměstnavatelů DPP, dohromady nepřekročí příjem 10000 Kč. U jednoho podepíší Prohlášení k dani, druhý zaměstnavatel odvádí zálohovou daň za každý odpracovaný měsíc? Nebo se Prohlášení k dani vztahuje na všechny zaměstnavatele. Děkuji

Admin23.09 13:02

Dobrý den,

ne, každá se posuzuje zcela zvlášť a to včetně limitu 10 000 Kč pro neodvádění pojistného. Pokud vaše druhá dohoda nepřekročí v žádném měsíci částku 5 000 Kč, tak se bude odvádět jen srážková daň. V měsících, kdy bude příjem z druhé dohody nad 5 000 Kč, tak se z ní odvede zálohová daň a v ten moment vám vznikne souběh dvou takových příjmů, tudíž povinnost podat na konci roku daňové přiznání.

Oldřich23.09 00:08

Dobrý den.
Mám 3 DPP každá po cca 7000Kč,mohu na každou z nich uplatnit
slevu na dani?Kolik mám platit zdravotní pojištění a chci si
zaplatit i důch.pojištění.
Předem děkuji

Admin23.09 13:05

Dobrý den,

ne, pouze na jednu z nich. Jelikož jde ale o příjmy nad 5 000 Kč, tak se z nich odvádí daň zálohová, tudíž musíte na konci roku podat daňové přiznání, na základě kterého vám bude případný přeplatek na dani vrácen.

Eva24.09 10:42

Dobrý den,
v případě, že bude moje mzda vyšší než 10000 Kč, jediný rozdíl mezi DPP a HPP je v limitu 300 hodin na DPP u jednoho zaměstnavatele, že? V obou případech budu odvádět zálohovou daň, sociální a zdravotní. Má v takovém případě uzavření DPP smysl? Existují nějaké výhody pro zaměstnance nebo zaměstnavatele?
Pokud bych následně byla nezaměstnaná, bude se mi na základě DPP vypočítávat nárok na příspěvek v nezaměstnanosti? Jak by se takový nárok vypočítával?
Děkuji předem za odpověď.

Admin24.09 12:00

Dobrý den,

máte pravdu, že v odvodech rozdíly nejsou. DPP má však celkově jiné vlastnosti a neměla by se tímto způsobem používat. Když už, tak spíše DPČ, která má alespoň jasně danou výpovědní lhůtu 15 dnů. Co se týče podpory v nezaměstnanosti a DPP, tak tam se opravdu měsíce s příjmem nad 10 000 Kč počítají jako běžné zaměstnání.

Libuše Jarošová24.09 10:55

Dobrý den,od roku 2008 jsem pracující důchodce Kauflandu,vždy jsem měla 2smlouvy první na dpp na počet hodin určene statem a druhou na dpč jsem pokračovala do konce roku pak opět nanovo.V letošním roce mi bylo odmítnuto pracovat na dpp z důvodu ,že jsem již vícekrát na tuto dohodu pracovala ,tak pracují na dpč na dobu neurčitou.Prosím o vyjádření jestli je tento způsob z právního hlediska v pořádku.Předem děkuji Libuše

Admin24.09 12:03

Dobrý den,

DPČ je omezena na maximálně polovinu týdenní pracovní doby, což byste splňovat měla, když jste to splňovala i minulé roky. DPČ na dobu neurčitou není výjimečný způsob zaměstnávání.

Vladimír24.09 12:01

Jsem ID druhého stupně.Měsíčně budu pobírat do 10000 na DPP.Kolik budu odvádět na daních.

Admin24.09 12:03

Dobrý den,

podepíšete-li prohlášení k dani, tak nebude odvedeno nic.

Jana24.09 12:50

Dobrý den,
zajímala by mne jedna věc. Jsem studentka a příští měsíc budu mít souběžně dvě DPP. Obě by měly být vyšší jak 5000 Kč, ale nižší než 10000 Kč. Dohromady určitě překročí 10000 Kč za měsíc. Vím, že v takovém případě neplatím zdravotní pojištění, ale nejsem si jistá, jak je to se sociálním pojištěním. Pokud budou DPP u dvou různých zaměstnavatelů, tak sociální pojištění neplatím? A pokud by byly u jednoho zaměstnavatele, tak ho budu platit? V tomto mám docela zmatek.
Jak by to potom probíhalo prakticky? Kdo by to platil? A musím podat daňové přiznání?
Děkuji.

Admin24.09 12:53

Dobrý den,

zcela jasně na vaši otázku odpovídáme v samotném článku. Nikdy se nesčítají dohody u dvou zaměstnavatelů a u jednoho zaměstnavatele jen pro potřeby sociálního pojištění.

Daňové přiznání budete podávat, když půjde o příjmy od dvou zaměstnavatelů.

Jarek24.09 16:11

Dobrý den, v červenci, srpnu a září jsem zaměstnával studentku na DPP. Bohužel se stalo, že jsem ji nenahlásil na finančním úřadě a nezaplatil za ni zálohovou daň. Je možné to udělat zpětně? Dá se vyhnout pokutě? Pokud ne, v jaké výšši se pokuty pohybují? Hrozí něco mé zaměstnankyni, když jsem chybu udělal já? Nechtěl bych ji ohrozit. Děkuji.

Admin24.09 16:23

Dobrý den,

no, podepsali bychom prohlášení poplatníka s tím, že datum by bylo...jaké by se hodilo. Díky tomu by byly uplatňovány slevy na dani, která by asi ani odvedena nebyla. Na konci roku byste provedl zúčtování daně. Zaměstnankyni nic nehrozí, jde o vaši povinnost a chybu.

Jakub24.09 22:53

Dobrý den, jsem na úřadu práce již delší dobu, podpora mi končí dnem 30.9.2013. Stát za mě platí zdravotní a sociální pojištěni. Mám možnost pracovat na dohodu o provedení práce balení sušenek s tím že výdělek nepřekročí 10000 kč budu se muset odhlásit z úřadu práce či ne, a budu muset platit zdravotní a sociální pojištení a jak to bude s daní z příjmu mám nárok na odečet 2070 Kč měsíčně, snad ano pokud podepíšu prohlášení poplatníka. Předem děkuji za odpověď

Admin25.09 12:55

Dobrý den,

přivýdělek na ÚP může být maximálně 4 250 Kč měsíčně, jinak vás vyškrtnou a budete si platit sám zdravotní pojištění. Vše ostatní je přehledně rozepsáno v článku.

Lojza25.09 12:00

Dobrý den, mám uzavřenou DPP a výplata je po dohodě se zaměstnavatelem vyplácena jednou ročně v prosinci. Tato částka samozřejmě výrazně přesahuje 10 000 Kč. Pokud bych se tedy dohodnul se zaměstnavatelem na výplatě jednou za měsíc nebo jednou za dva měsíce tak, aby částka nepřesahovala 10 000 Kč, nebudu platit sociální ani zdravotní pojištění? Jak má tedy vypadat DPP, kde je nyní uvedena jen jedna částka např. 42 000 Kč? Má v DPP být raději uvedena měsíční výplata 3 500 Kč? Odvod organizace realizovala pomocí zálohové daně, nyní by to znamenalo odvod srážkovou daní. Organizace je zaregistrována na oba tyto odvody. Nemusel bych si tedy nově dělat sám daňové přiznání, pokud bude daň odváděna srážkou? Moc tedy nechápu pravidlo 10 000 Kč za jednorázovou odměnu, když je možné toto pravidlo obejít výplatou měsíční nižší než 10 000 Kč. Děkuji za odpověď. Lojza

Admin25.09 13:10

Dobrý den,

tradičně se vše bere za měsíc a bylo by velmi těžké dokazovat, že vaše jednorázová odměna 42 tisíc náleží za práci v tolika a tolika měsících... prostě by v tom byl bordel. :-) Ano, když dostanete každý měsíc třeba těch 3 500 Kč, tak bude odváděna srážková daň (pokud nepodepíšete prohlášení k dani) a nebude odvedeno žádné pojistné.

Tereza J.27.09 00:56

Dobrý den, po přečtení tohoto článku i části diskuze jsem pochopila to, že při nepřekročení příjmu 10tis.měsíčně nemusím platit žádné pojištění, je to tak? Ani když jsem vedená na úP? Psal jste o nějakých 1080,-Kč ZP jako minimální částku, to tedy za mě bude stále platit ÚP? A já budu odvádět pouze zálohu na daň 15% ze mzdy, nic víc? Já jenom jestli to chápu dobře..

Admin27.09 10:50

Dobrý den,

dnes už jde o 1 148 Kč ZP, které za vás platí stát. Ale když překročíte 4 250 Kč měsíčního přivýdělku, budete z ÚP vyškrtnuta a budete si toto ZP platit sama. Zálohu na daň odvádí zaměstnavatel, ale když podepíšete prohlášení k dani, bude vám od ní odečtena sleva na poplatníka, takže nebude odvedeno nic.

Holis27.09 21:07

přitelkyně je vedená na ÚP a má nyní přivýdělek u české pošty do 4000 kč ale do práce chodí každý den jako kmenový zaměstnanec a tím pádem už má výdělek vyšší.Na poště jí oznámili že se jí ten zbytek bude připisovat do následujícího měsíce a dále jí nabídli že sepíšou další smlouvu o provedené práci kam se budou započítavat peníze které přesáhnou zmíněnou částku 4000 které si smí vydělat na ÚP. mě se tenhle postup nezdá co mi k tomu povíte ?

Admin30.09 08:01

Dobrý den,

nezdá se vám správně. Nelze něco "převádět" a navíc se výdělky do limitu (dnes již 4 250 Kč měsíčně) sčítají, takže 2 DPP, nebo DPČ+DPP i u různých zaměstnavatelů se do tohoto limitu sčítají. Jde o jediný případ, kdy je jakýkoliv přivýdělek sčítán pro posuzování nějakého limitu.

Darina28.09 00:20

Dobrý den prosím mám podepsanou DPP od září do konce prosince při odpracování 250hodin 10000kč jen neví jestli mám jít na zdravotní a sociální pojíštovnu nevím co kde platit moc děkuji za radu

Admin30.09 08:06

Dobrý den,

nikam nemusíte. Jestliže ale nejste studentka, ani důchodkyně, ani jiná kategorie, za kterou platí zdravotní pojištění stát, musíte měsíčně odvádět 1 148 Kč své zdravotní pojišťovně.

Katka30.09 09:45

Dobrý den,
pracuji na HPP a pro jiného zaměstnavatele vykonávám práci na DPP, která nepřesáhne 5000,-/měsíc. Srážkovou daň za mě odvádí zaměstnavatel, nebo jí musím posílat na FÚ sama? A jak je to v případě, že výjimečně překročí částka 5000,-/m? Potom zálohovou daň posílá opět zaměstnavatel, se kterým mám uzavřenou DPP, a já pak musím podávat daňové přiznání? Prohlášení k dani (růžové) mám podepsané tam, kde mám HPP. Děkuji za odpověď.

Admin30.09 11:04

Dobrý den,

daň odvádí zaměstnavatel.

Ano, pokud vaše odměna překročí 5 000 Kč, budete podávat daňové přiznání.

Popin01.10 12:07

Dobrý den. Pracuji na DPP. Mám podepsanou slevu na poplatníka, tudíž se za mně neodvádí daň. sleva přesahuje případně vypočtenou daň. Můj dotaz zní, jestli se na konci roku vyplácí rozdíl slevy a přípandě vypočtené daně? To je sleva mínus 15% z měsíčního výdělku. Tato daň by činila asi polovinu slevy na poplatníka. Děkuji.

Admin02.10 14:01

Dobrý den,

myslíte si, že by vám stát dotoval výdělek? :-) Ne, jenom žádnou daň nezaplatíte, rozhodně vám stát nedá něco navíc.

martin.ol01.10 13:17

Dobrý den, vypadá to tu na čilou diskuzi, tak bych se taky zeptal... Jsem na ÚP (tedy si to myslím, neb dnes jsem tam šel, že chcu vyřadit, baba cosi zamektala o problémecha nic mi nedala a tak ani nevím :-/) měl jsem DPP za 2200,- a dokládal jsem souběh, teď jsem si našel práci. Ta bude od 18. 10. na HPP, ale včul se zaučuju a to na DPP... Nicméně na to DPP už jsem si vydělal cca 8000... Teda přesáhl jsem 4000 a z úřadu poletím ať již jím souběh doložím, či nedoložím... CHci se zeptat jaké by to mělo následky? Lidi okolo straší, že když jim nedoložím souběh (a to se mi nechce, zbytečně uhánět kancelář na druhém konci republiky), že budu cosi vracet / plati (asi socku a zdravku spětně), je to pravda? Děkuji.

Admin02.10 14:07

Dobrý den,

budete doplácet zdravotní pojištění. Dojděte na ÚP, řekněte, že si vyděláváte na DPP a že je to víc, než 4 250 Kč měsíčně a oni vás musejí vyřadit.

Aja01.10 19:29

Dobrý den, mám dotaz. Jsem hlášen na úřadu práce. Nyní si můžu přivydělat částku 4250,- (což je polovina min. mzdy). Kolik z toho budu mít čistého? Jedná se mi o srážky. Děkuji za odpověď

Admin02.10 14:16

Dobrý den,

u DPP s podepsaným prohlášením k dani budete mít i 4 250 Kč čistého.

Kateřina02.10 07:25

Dobrý den,
dcera (studentka) má podepsanou DPP na dobu od 1/2013 do 12/2013 u jednoho zaměstnavatele. Měsíční výdělek je cca 3000,-Kč. V tuto chvíli ale nemá podepsané Prohlášení poplatníka, takže každý měsíc má tzv. konečnou srážkovou daň. Je možné toto Prohlášení podepsat i v průběhu roku nebo se dá podat nějaké dodatečné zdanění?
Děkuji za odpověď.

Admin02.10 14:18

Dobrý den,

ano, lze ho podepsat i teď. Zaměstnavatel pak provede na žádost vaší dcery roční zúčtování daně.

Kristýna02.10 11:04

Dobrý den, uzavřela jsem DPP na 13OOO,- Kč/měsíc, přičemž zaměstnavatel mi sdělil výpočet odměny:září 178,5 fond pracovní doby 13 000,--: 178,5 = 72,82 x 30 hod = 2 184,- hrubého. Zajímalo by mne, jestli se ještě nezapočítává do této odměny odpočet na dítě do 10let a zda-li budu platit 15% daň,pokud podepíši prohlášení. Zároveň jsem vedena na úřadu práce a nepobírám dávky od úp. Děkuji za odpověď.

Admin02.10 14:23

Dobrý den,

jestliže máte nárok na odpočet na dítě, nebo na podepsání prohlášení k dani, řekněte to svému zaměstnavateli, aby mohl slevy uplatnit. Jinak se domníváme, že DPP je u takto vysoké odměny k ničemu, protože odvody jsou stejné jako u DPČ i HPP.

Jaromir02.10 15:35

Dobrý den,
chci se zeptat, když zaměstnávám pracovníka na Dohodu o provedení práce s výdělkem do 5 tis. Kč měsíčně a ročně do 300 hodin, neplatím S a Z pojištění, ale zda je povinnost platit za něho zákonné pojištění zaměstnance? Děkuji za odpověď

Admin02.10 15:50

Dobrý den,

ano, to musíte za každého zaměstnance.

Michaela02.10 18:04

Dobrý den,
od 1.10. jsem zaměstnána na DPP, podepsala jsem prohlášení o dani, a ukončila jsem studium na VŠ. Výdělek budu mít vyšší než 5000,-Kč/měsíčně a bylo mi řečeno, že si mám zaplatit zdr.+soc. Má cenu se tedy přihlašovat na ÚP? Pokud si to budu hradit sama, nevím přesně jak postupovat. Předem děkuji za odpověď

Admin03.10 12:26

Dobrý den,

na ÚP se hlásit ani nemůžete, protože váš příjem je nad 4 250 Kč. To znamená, že si sama musíte platit zdravotní pojištění, které činí 1 148 Kč měsíčně. Toť vše, žádné sociální pojištění si sama neplatíte.

Mirek03.10 10:39

Dobrý den,
rád bych se zeptal zda-li je možné se zaměstnancem na HPP uzavřít i DPP na zcela jinou práci(úklid). zaměstnanec má podepsané prohlášení. Jaké jsou podmínky na SP a ZP, zákoné poj.?
Děkuji

Admin03.10 12:48

Dobrý den,

ano, to je možné. Pro účely daně se příjmy sčítají, ale další platby se posuzují pro DPP zvlášť.

Zuzana03.10 11:38

Dobrý den,

chci se zeptat - v květnu jsem ukončila studium a navázala na to brigádou, kde zaměstnavatel za mě platil zdravotní pojištění. Nyní mi brigáda skončila a žádnou jinou práci nemám. Chci se přihlásit na úřad práce a zajímá mě jedna věc. Za září pojištění zaplacené mít budu, ale pokud se na úřad práce přihlásím v pondělí 7.10. (trvalé bydliště mám mimo přechodného a dříve se nedostanu), od kdy bude za mě stát platit pojištění? Za celý říjen? Nebo až od 7.10. a já si těch předešlých 6 dní musím doplatit?

Děkuji za odpověď

Admin03.10 13:01

Dobrý den,

všechny detaily se dozvíte, až zajdete na ÚP. :-)

Eva Daňková03.10 20:19

Dobrý den.
Jsem v částečném invalidním důchodu (2. st.) a zároveň v evidenci na ÚP, který za mě odvádí ZP. Žádné sociální dávky ani podporu nepobírám. Nyní mám možnost přivýdělku na DPP a chci se tedy zeptat,zda limit hrubého výdělku 4.250 Kč/měsíc se vztahuje na všechny, kteří jsou v evidenci ÚP, tedy i na invalidní důchodce? Předem děkuji za odpověď.

Admin07.10 12:44

Dobrý den,

v evidenci na ÚP platí stejná pravidla, ale ZP za vás stát odvádí už jako za ID, takže si můžete přivydělávat jakkoliv a v evidenci ÚP nebýt.

Magda06.10 21:55

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli může nynější zaměstnavatel na HPP převést moji sestru a její kolegy od nového roku na DPP. Nutí je k tomu. Mé sestře je 40 let a tak tedy by pravděpodobně přišla o zápočet na důchod. Zaměstnanci pracují jako ostraha objektu a limit dle služeb
by prošel už za dva měsíce. Pak by asi pracovali načerno. Zatím to nechtějí podepsat, ale kvůli zachování práce asi budou muset. Jedná se o vyšší výdělek asi 12 000 za měsíc dle služeb. Jedná se asi o protizákonný švarcsystém, tak co se s tím dá dělat?

Admin07.10 13:24

Dobrý den,

chápete to správně, ovšem co nepodepíší, to se nestane. Pokud by měli podepsat něco nevýhodného, tak ať se všichni domluví a nepodepisují to. Zaměstnavatel by musel pravděpodobně sáhnout po výpovědi, která není nutně takovým zlem (podpora=dostatek času na řešení vzniklé situace).

Hedvika07.10 09:37

Dobrý den.
Jen dotaz, jsem ještě vedená na úřadu práce. Sehnala sem novou práci. Odhlasím se z UP, ale v průběhu nahlášení na UP jsem pro UP dělala brigádu DPP. Smlouva DDP je uzavřena na dobu určitou do 31.12.13 od UP. Jak je to s jejím předčasným ukončením? Nechci dále dělat DDP pro UP, když mám novou práci....
Děkuji za odpověď

Admin07.10 13:29

Dobrý den,

to bohužel netušíme, ptejte se na ÚP. :-)

Bára08.10 15:16

Dobrý den,
jsem jednatelkou firmy a nyní u nás na DPP pracuje zaměstnanec, který je od 1.10. veden na ÚP. Z předchozích komentářů jsem pochopila, že pokud si u mojí firmy vydělá 4.000 Kč a více, bue odhlášen z evidence a bude si muset ZP zaplatit sám. Nicméně problém je, že on zatím na ÚP tuto DPP nenahlásil, přestože u nás už týden jakoby pracuje. Prosím o radu jak to zpětně udělat, aby neměl problémy s pojištěním?
Ještě se zeptám, zda je to stejné u DPČ? Myslím tím, zda přivýdělek překračující 4.000 je opět důvodem k odhlášení se z ÚP či zda se to sčítá i s ostatními zaměstnáními malého rozsahu? (pokud by u mě měl obě dohody)
Prosím o radu a moc děkuji za odpověď

Admin10.10 13:29

Dobrý den,

1. limit vzrostl na 4 250 Kč.
2. situaci lze řešit jedině tak, že zaměstnanec na ÚP ihned nahlásí svou DPP i s reálným příjmem a ten ho buď vyřadí, takže si bude muset ZP platit sám, nebo ne
3. DPP i DPČ jsou v tomto ohledu stejné, jen DPČ znamená odvody ZP a sociálního pojištění

Magda09.10 20:58

Dobrý den, potřebovala bych vědět, když mě firma přinutí (já podepíšu) pracovat švarcsystémem, jaká výše pokuty mi hrozí a kde bych případně mohla snahy mého nynějšího zaměstnavatele,abychom přešli z HPP na DPP, oznámit a jestli se s tím něco bude dělat.
Díky

Admin10.10 14:03

Dobrý den,

pokuty jsou do 10 milionů pro zaměstnavatele a do 100 tisíc pro zaměstnance, ovšem takto zásadní pokuty by se daly očekávat spíše u zaměstnávání OSVČ, než u DPP.

Tyto záležitosti jsou v kompetenci inspekce práce.

Dana09.10 22:40

Dobrý den,
pracovala jsem na DPP u firmy, kde jsem nepřesáhla výdělek 10 000. Tatáž firma mi ale vystavila i druhou DPP na trochu jiný název firmy, hádám asi dceřinou společnost, a tam mi vyplácela případný přesah nad 10 000. Je jasné, proč to tak dělají. Prohlášeníí o dani mám podepsané u té první DPP. Platila jsem si sama zdravotní pojištění. Z té druhé smlouvy mi byla vždy sražena daň 15%, i když byla výplata jen pár stovek. Chci se zeptat:
1) Sčítají se pro potřeby sociálního pojištění oba výdělky? Pokud ano, tak to znamená, že jsem měla platit sociální já nebo že ho budu muset ještě zpětně doplatit?
2) je brána dceřiná společnost jako jiná nebo stejná firma?
Ted jsem se zaevidovala na UP a chtějí po mě doložit výši příjmu DPP, i když nevím na co, když mi z toho podporu počítat nebudou. Je nějaký rozdíl, když jim doložím jen jednu DPP a nepřesáhnu 10 tis nebo když doložím obě a dohromady přesáhnou 10 tis.? Děkuji.

Admin10.10 14:06

Dobrý den,

ne, DPP od různých zaměstnavatelů se nesčítají. Je vidět, že společnost se v "daňové optimalizaci" umí dobře pohybovat. :-)

Pavlína10.10 12:34

Dobrý den,
prosím pěkně o radu, na firmě mi někdy pomáhají manželovi rodiče zcela nezištně (oba jsou starobní důchodci), samozřejmě jsme měli kontrolu. Můžeme mít napsanou DPP, kde bude uvedeno místo odměny, že práce je vykonána nezištně?
Velmi pěkně děkuji za odpověď

Admin10.10 14:24

Dobrý den,

tak tohle opravdu netušíme, je nám líto. Určitě to ale bude chtít vyřešit smluvně, protože pokuty jsou jinak velmi vysoké.

Zdena10.10 14:01

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem uvedena na ÚP (nepobírám žádné příspěvky ani dávky), mohu si dovolit 3 týdenní brigádu? Jednalo by se o DPP? Mám to náhlásit na příslušný ÚP? Kolik by činil výdělek? Děkuji

Admin10.10 14:10

Dobrý den,

DPP musíte nahlásit, a pokud bude výdělek nad 4 250 Kč měsíčně, budete z evidence vyřazena.

Alena12.10 10:02

Dobrý den,
v současné době jsem vedena na ÚP.
Tento měsíc jsem si našla brigádu, na DPP s výdělkem asi 8000,-. Současně mám 2 jednorázové brigády (asi 700,- a 800,-).
Budu se tedy muset odhlásit z ÚP a sama si platit zdravotní pojištění, sociální ne?
Bude nutné podávat daňové přiznání? (z článku jsem pochopila že ne - ty 2 malé výdělky budou zdaněny srážkovou daní a těch 8000,- zálohovou daní)
Díky předem za odpověď, s pozdravem Alena

Admin14.10 12:54

Dobrý den,

přesně tak - odhlásit z ÚP se musíte, ale daňové přiznání podávat nebudete. :-)

Daniela12.10 10:48

Dobrý den,
letní brigádu jsem měla napsanou na DPP a teď během studia jsem si našla další brigádu také ne DPP. Chci se tedy zeptat, jak mám řešit situaci, když budu mít více jak 300 hodin za rok?
Děkuji :)

Admin14.10 12:55

Dobrý den,

limit 300 hodin platí pro jednoho zaměstnavatele. Pakliže ho překročíte i tak, řešením je například DPČ.

MN12.10 11:36

Dobrý den,

měl bych dotaz. Do 10. října jsem pracoval na HPP a k tomu jsem měl brigádu na DPP. Teď již HPP nemám a budu pokračovat jen s prací na DPP, pro více firem. Mám 4 smlouvy. Z každé smlouvy mi bude chodit do 10 000,-. Znamená to tedy, že se přihlásím na sociální pojištění a na zdrávku nemusím? Nebo se prihlásit musím a za měsíce, kdy nepřesáhnu 10000 na smlouvu proste platit nebudu? Děkuji.

Admin14.10 13:00

Dobrý den,

naprosto přesně je to popsáno v článku. Pamatujte jen, že prohlášení k dani můžete mít jen u jednoho zaměstnavatele. DPP se u jednoho zaměstnavatele sčítá pro potřeby sociálního pojištění, ale u zdravotního už nikoliv.

Lucie14.10 14:05

dobrý den.Mám dotaz. Jsem na úřadu práce a momentálně mám práci na DPP max.70 hod. měsíčně výdělek do 4000kč. Vše mám na úřadu práce nahlášeno, vyplácení dávek pozastaveno. jen se chci zeptat,kdyby se stala situace, že bych onemocněla a nemohla do té práce na dpp přijít. Polovinu směn mám odpracovaných,ale ještě polovina mi v měsíci chybí.Kdyby mi lékař vystavil nemocenský lístek-koho na něj uvést, komu ho pdevzdat a jak by to bylo s penězma, když bych neodpracovala dané hodiny a neměla bych polovinu peněz. Díky

Admin14.10 17:04

Dobrý den,

v takovém případě by potvrzení od lékaře sloužilo pouze jako omluvenka pro ÚP a zaměstnavatele. Bohužel byste se žádných peněz navíc nedočkala, protože na nemocenskou nárok nemáte.

Lenka14.10 18:29

Dobry den, rada bych se zeptala na svou situaci. Jsem OSVC, ale pracuji prevazne v lete. Uvazuji o brigade. Naskytla se mi moznost pracovat na DPP, do 10 tis. hrubeho mesicne. Zivnost momentalne neprovozuji (zase az v lete).
1.Mohu tedy zivnost nyni prerusit a pracovat jen na DPP? Tim padem odvadet jen zakladni zdr. pojisteni 1080 Kc a socialni vubec neplatit?
2.Predpokladam ale, ze pokud nebudu platit socialni pojisteni, nebude se mi tato doba zapocitavat do doby pro vypocet duchodu.
3. A jeste jak s danovym priznanim. Budu si muset od zamestnavatele vyzadat doklad o zdan. prijmech a ty pak pripocitat k celkovemu prijmu z podnikani?
Diky za odpoved.

Admin15.10 10:31

Dobrý den,

1) ano, přesně tak

2) přesně tak

3) přesně tak :-)

Honza14.10 18:41

Dobrý den,
mám dotaz. Do konce října jsem studentem, zatím pracuji na DPP, vydělávám si pouze 5 tisíc, až mi skončí statut studenta, budu muset z této částky odvádět zdravotní pojištění a daně pokud se nepřihlásím na ÚP?

Admin15.10 10:32

Dobrý den,

dané ne, jelikož máte podepsané prohlášení k dani. Ani zdravotní nebude odváděno z DPP, ale budete si ho muset odvádět sám své zdravotní pojišťovně ve výši 1 148 Kč měsíčně.

Radka14.10 21:10

dobry den chtela jsem se zeptat jsem student a mam podepsanou dohodu o provedeni prace pracuji u nich jiz rok a prekrocila jsem 300 hodin(asi) najednou mi strhavaji socialni a zdravotni a to docela dost maji na to pravo kdyz studuji?dekuji predem za dopoved

Admin15.10 10:57

Dobrý den,

takhle to nefunguje. :-) Po 300h je prostě konec. Nepřešla jste například na DPČ?

Kopretinka14.10 22:04

Dobrý den,
prosím Vás o radu a správný postup.:

Jsem doma a starám se o syna s Downovým syndromem. Beru příspěvek na péči 3 stupně.
Mám možnost nastoupit do práce 1x týdně o víkendu, kdy se o dítě postará manžel a já příjdu na jiné myšlenky a ještě si přivydělám.
Zaměstnavatel mi nabízí dohodu do 20 hodin měsíčně.
To si vydělám při sazbě 50,- na hodinu 1000,- Kč.
Musím tedy odvézt i z této částky minimální sazbu 1080,-Kč?
To bych potom prodělala. Nebo budu z této částky platit 15%? NEBO NEMUSÍM? KDY NEMUSÍM?
Zdravotní a sociální platit nebudu, vzhledem k tomu, že částka je pod 10000,- Kč.
A co ještě musím platit, nebo zdaňovat a nahlašovat?
Moc děkuji za odpověď , přeji pěkné dny

Admin15.10 11:01

Dobrý den,

zdravotní za vás platí stát, protože se staráte o syna. Pokud půjde o DPP/DPČ a vy podepíšete prohlášení k dani, tak nebude odvedeno nic, hrubá mzda bude stejná jako čistá.

Kopretina16.10 09:35

Dobrý den,
jsem vedeně na úřadu práce, pobírám částku cca 2.500,- kč, která je mi vypočtena z rodičovského příspěvku, který čini 7.600,- Kč, který mi v červnu skončil.
Mám nyní možnost si přivydělat na DPP do 10 tis. Kč, budu na základě toho vyřazena z evidence ÚP a o příspěvek přijdu? Jaká je tu hranice přivýdělku. Jde mi o to, že si bych si musela platit ZP.
Děkuji za ochotu.

Admin16.10 12:57

Dobrý den,

hranice přivýdělku je 4 250 Kč, ale ať si vyděláte cokoliv, bude vám pozastaveno vyplácení podpory v nezaměstnanosti.

Tereza16.10 12:02

Dobrý den,

nastupovala jsem do práce 9.9.2013, podepsala jsem prohlášení k dani(růžovku). V měsíci září jsem nikde nepracovala, či-li jsem slevu nikde neuplatňovala.

Sleva mi nebyla v zářijové výplatě uplatněna, naše účetní mi na toto odpověděla, že sleva mi bude uplatněna až v měsíci říjnu, protože jsem nastupovala 9.9.2013.

Chápu to tedy tak, že musím mít odpracovaný celý měsíc?
Děkuji za odpověď.

Admin16.10 13:08

Dobrý den,

mělo by to tak být, ale nemusíte se bát, na konci roku požádáte zaměstnavatele o roční zúčtování, ve kterém uplatní slevu i za září, respektive za všechny měsíce, kdy jste ještě slevu "nespotřebovala" a případné přeplatky vám budou státem vráceny.

Jana17.10 12:14

Dobrý den,

jsem v evidenci úřadu práce od 1.2.2011, tudíž nepobírám žádnou podporu v nezaměstnanosti.Naskytla se mi možnost pracovat v obchodě s potravinami a to brigádně. Potřebují 3 x do týdne, tj. abychom se vešli do 20 h týdně. Pravděpodobně bychom uzavřeli dohodu o provedení práce. Platí pro mě, že pokud bude můj výdělek do 3999,- tak se jedná o tzv. nekolidující zaměstnání a sociální a zdravotní pojištění mi hradí stát, že ano? Co kdybych si ale vydělala víc? To bych musela odejít z evidence z úřadu práce? Děkuji předem za odpověď.

Admin17.10 12:32

Dobrý den,

limit je nově 4 250 Kč. Kdybyste si vydělala víc, Úřad práce vás vyřadí z evidence a vy si budete muset sama platit 1 148 Kč měsíčně zdravotní pojištění.

Zdena19.10 12:43

Dobrý den,jsem vedena na ÚP, mám 5letou dceru. Naskytla se mi možnost práce v domácnosti,úklidu, přesněji řečeno ve dvou domácnostech. Za jakých podmínek bych mohla tuto práci provádět, mzda by měsíčně nepřesáhla 1200,- a hodiny 24 v jedné domácnosti, v druhé by bylo obé ještě nižší. Vím, že jediná má povinnost by byla písemnou formu uzavření Dohody předložit na ÚP a sociálním odboru, ovšem nevím, zda by moji zaměstavatelé, domácnosti, měli nějakou povinnost, např. ohlásit tento fakt na nějakém úřadě. Děkuji za odpověď

Admin21.10 09:26

Dobrý den,

tento způsob práce by byl velmi nezvyklý. Buďto to neohlašujte nikam a prostě jim v domácnosti za stanovenou cenu pomáhejte (není to pracoviště, tedy žádná kontrola nepřijde), nebo si založte ŽL, což se ve vašem případě ale vůbec nevyplatí.

Jana21.10 21:24

Dobrý den,jsem vedena na ÚP a nepobírám žádnou podporu,mám 3,5leté dítě v péči. Od dne 22.10.-31.12.se mi naskytla DPP na 300hodin za 50,60kč s zadňovou srážkou 15%. Chtěla jsem se prosím Vás zeptat zda si budu muset platit ZP 1148kč a když jsem podepsala růžovku na slevu na daň zda mám nárok i na daňové zvýhodnění na dítě? Říkali mi ,že na to je nárok až při HPP. Děkuji za odpověd´. Jana

Admin22.10 09:56

Dobrý den,

zdravotní pojištění si budete muset platit v případě, že si vyděláte více než 4 250 Kč měsíčně, protože v takovém případě budete vyřazena z evidence ÚP.
Slevu na dítě můžete uplatnit pouze pokud je váš roční příjem alespoň 48 000 Kč.

Vendula23.10 11:58

Dobrý den,
jsem na rodičovské a mám dohodu o provedení práce ve výši 4 tisíce měsíčně, musí se z toho platit ta 15% daň? Děkuji

Admin23.10 13:12

Dobrý den,

jestliže podepíšete prohlášení k dani, tak nikoliv.

Ivana24.10 13:40

Od 1.102013 jsem uzavřela dohodu o provedení práce na l měsíc,ale po 14 dnech jsem u zaměstnavatele skončila z důvodu jeho ponižujícího chování vůči mě,což mě velice stresovalo. Když jsem si přišla potvrdit formulář pro Úřad práce, odmítl mi ho potvrdit, roztrhal ho. Mám přece právo na jeho potvrzení, i když jsem neodpracovala celý měsíc-jen se zhoršil můj zdravotní psychický stav.Ani si mimochodem nevzal mé tel.č.,byli jsme vždy dohodnuti na ranní hodině. Když jsem nepřišla do práce, ani mě nekontaktoval.Budu to řešit přes ÚP, přesto mě zajímá Váš názor-zda měl právo mi potvrzení odmítnout. Děkuji za odpověď.

Admin24.10 15:40

Dobrý den,

u DPP je trochu problém s tím, že neexistuje nějaký rozumný způsob, jak ji vypovědět, většinou prostě skončí uplynutím sjednané doby, nebo dokončením sjednané práce.

roman25.10 07:57

Dobrý den,chci se zeptat,kdo a kolik za mě platí zdravotní pojištění při výdělku 4220 hrubého a jsem na U.P.? Na jak dlouhou dobu se nesmím na U.P.znovu registrovat když se zjistí,že jsem tuto sumu překročil?

Admin25.10 10:53

Dobrý den,

platí ho ÚP a z vašeho příjmu je placeno běžných 13,5 %, jde-li o DPČ.

Michaela29.10 10:44

Dobrý den,
jsem vedená na ÚP, ale žádné dávky nepobírám, protože nemám odpracovaný rok. Nyní budu podepisovat DPP,budu dostávat 80kč/ hod. a pracovat v týdnu nepravidelně. Zaměstnavatel se mnou bude podepisovat daňové prohlášení. Zajímalo by mne jestli budu muset být stále evidovaná na ÚP?

Admin29.10 10:52

Dobrý den,

ÚP vám platí zdravotní pojištění, takže když si ho budete platit sama (1 148 Kč měsíčně), tak na něm evidována být nemusíte.

Lucie29.10 13:23

Dobrý den,

ode dneška jsem evidována na úřadu práce. Podporu bych měla začít čerpat až v prosinci. Kdybych si teď našla práci na DPP za mzdu do 4000Kč hrubého měsíčně. Budu muset platit zdravotní a sociální pojištění a daň?
Děkuji za odpověď.
Lucie

Admin29.10 16:35

Dobrý den,

nikoliv, nic takového by se z DPP neodvádělo.

Zlininka29.10 19:00

Dobrý den,
jsem evidovaná na úřadu práce ale našla jsem si zaměstnání kde mi chtějí na první dva měsíce dát Dohodu o provedení práce... měsíční výdělek by měl být kolem 11 tisíc čistého. Chci se zeptat jak to bude s úřadem práce a jak to bude s pojištěním a daněmi ? Paní mi říkala že daně platit nebudu muset...
Děkuji za odpověď
Zuzana

Admin30.10 10:25

Dobrý den,

domníváme se, že DPP k tomuto účelu není vhodná. Výhodnější je DPČ, ale co se týče peněz, bude to stejné u DPP, DPČ i u pracovního poměru. Daně odvedena bude, stejně jako zdravotní a sociální pojištění. Z evidence ÚP se samozřejmě musíte nechat ihned vyřadit. Podepište hlavně prohlášení k dani, aby se vám odvedená daň o 2 070 Kč měsíčně snížila.

Venda30.10 11:54

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a zároveň ve firmě na dohodu o provedení práce v rozsahu 4 tis. Kč měsíčně. Zaměstnavatel za mě nic neodvádí, prohlášení jsem nepodepsala. Co mám zaplatit? Jde tedy o 48 tis.za rok. Zaměstnavatel je známý, takže jestli bude výhodnější podepsat prohlášení, podepíšu jej, jen prosím o radu kdo a kolik má platit. Děkuji za odpověď.

Admin30.10 12:25

Dobrý den,

pokud nebude prohlášení podepsáno, musí zaměstnavatel odvést 15 % z vašeho platu, tedy 600 Kč měsíčně. Po jeho podepsání nebude odváděno nic.

Dana Mamoňová30.10 16:48

Dobrý den, jsem ve starobním důchodu, je pro mne výhodnější pracovat na DPP nebo DPČ (měsíční příjem bude max. do 3000,-Kč).Daň 15% bude odvádět zaměstnavatel?

Děkuji.

Admin30.10 18:14

Dobrý den,

rozhodně DPP. Ano, 15% daň bude odvádět zaměstnavatel.

Markéta31.10 08:57

Dobrý den,
jsem na RD a plánuji několikahodinový návrat do práce, kde mám trvalý pracovní poměr. Je v případě plánovaných cca 5-ti hodin týdně výhodnější domluvit se se zaměstnavatelem o DPP či o zkráceném pracovním úvazku? Výdělek jistě nedosáhne 10 000 Kč měsíčně. Děkuji za odpověď.

Admin31.10 11:03

Dobrý den,

rozhodně DPP. :-)

Hana31.10 23:20

Dobrý den,
v současné době jsem na RD a v listopadu se ze mě stane žena v domácnosti. Od října pracuji na DPP. Měsíční výdělek se bude pohybovat převážně do 5000 Kč za měsíc, ale možná výjimečně i více (max. 10000 Kč), ale také nemusí. Můj dotaz se týká ohledně prohlášení k dani. Zaměstnavatel mi tzv. "růžový papírek" nenabídl k podepsání. Vůbec této problematice nerozumím. Mám si požádat o Prohlášení k dani u zaměstnavatele? Vyplatí se mi podepsat Prohlášení k dani (mám dvě děti, 2 skoro 3 roky, 7 let. Kdo a kdy potom provádí prohlášení k dani? Předem děkuji za odpověď, případně za další připomínky a info, které Vás napadnou. Hana

Admin01.11 09:45

Dobrý den,

prohlášení samozřejmě vyžadujte, musí vám ho dát zaměstnavatel k podepsání.

Michala04.11 08:50

Dobrý den,
dcera,studentka bude pracovat brigádně v kavárně. má podepsanou dohodu o provedení práce a podepsala hmotnou odpovědnost. Nevím, jestli je to v pořádku, protože pojišťovny nechtějí uzavřít s dcerou pojištění odpovědnosti, protože se prý nevztahuje na tento typ pracovního poměru, kde má zaměstnanec k zaměstnavateli jiné povinnosti týkající se hmotné odpovědnosti. Předem děkuji za rady, jak by byla dcera chráněná proti případné způsobené škodě.

Admin04.11 14:07

Dobrý den,

zajděte do jiné pojišťovny, tento produkt by měl být některými z nich nabízen.

Martina04.11 17:07

Dobrý den, mohu se optat jak je to s tím, když člověk podniká, může vedle podnikání fungovat ještě přivýdělkem na DPP? A pokud ano, musí dotyčný DPP někde vykazovat?
Děkuji

Admin04.11 17:17

Dobrý den,

ano, to je možné. Příjmy z DPP se strháváním zálohové daně budou součástí daňového přiznání.

Romana06.11 14:38

Dobrý den, jsem vedena jako žena v domácnosti pečující o 2 děti. Chtěla bych nastoupit na DPP. Platí zde limit 4000 hrubého jako při evidenci na ÚP, aby mi stát nadále platil zdravotní?

Admin07.11 10:35

Dobrý den,

pokud splníte další podmínky, mělo by to být stejné.

marie06.11 14:55

Dobrý den, prosím Vás zda lze uplatnit u DPP
při podepsaní " růžového tiskopisu" slevu,bonus na vyživované dítě?
Děkuji

Admin07.11 10:43

Dobrý den,

ano.

Michala07.11 20:41

Dobrý den,
od 1.11.2013 jsem na ÚP s podporou. Od 9.11.2013 budu mít brigádu na DPP do 10 000 Kč a od 11.11.13 jinou brigádu na DPČ. Tak se chci zeptat, zda musím platit pojistné, když od 11.11. ho bude hradit zam-tel. Pokud to chápu dobře, tak od 9.11. mi již nenáleží podpora, mohu být na ÚP, ale bez podpory,ale od 11.11. se již odhlásím z UP a pojistné platí z-tel???

Admin08.11 10:23

Dobrý den,

z evidence na ÚP budete vyřazena při výdělku nad 4 250 Kč měsíčně, bez ohledu na to, jestli jde o DPP, nebo DPČ.

Michala08.11 10:30

Takže si budu muset i sama platit v meziobdobí než budu mít v jiné práci DPČ pojistné??

Admin08.11 10:40

To pravděpodobně ne. Pokud vaše DPČ zapříčiní, že budete vyřazena z evidence, bude zdravotní odvedeno z tohoto příjmu.

Eliska08.11 09:43

Dobrý den, prosím u Dohody o provedení práce /rok 2013/ je nutné potvrzení o lékařské prohlídce? Mají podepsané prohlášení. uplatnuji nezdanitelnou čásku, mzda je do 10000 Kč. Děkuji za informaci. Přejipěkný den

Admin08.11 10:25

Dobrý den,

není.

Eliska08.11 11:27

Velmi děkuji za rychlou odpověď.

karel08.11 11:02

Dobrý den,
mám prosbu.
Od 1.11. jsem nahlášen na ÚP. Ze svého bývalého zaměstnání jsem byl pro nadbytečnost propuštěn k 31.10. se 3 platy odstupného. takže od ÚP zatím nic nepobírám.
Nyní se mi naskytuje nabídka na práci na DPP od 15.11. na 1 měsíc za cca 10050 Kč. Je možné, že pak od 1.1.2014 nastoupím na trvalý prac. poměr.
Chci se zeptat, co všechno a kde budu muset nahlásit a zaplatit. Něco jsem vyčetl z výše uvedených příspěvků. Nevím ale, jestli by nebylo lepší mít jen rovných 10000 Kč. Také nevím, jestli platit zdrav. pojištění a už vůbec nerozumím daním ze mzdy. Vždy je za mně dělal zaměstnavatel.
Děkuji předem za odpověď.

Admin08.11 12:40

Dobrý den,

rozhodně je lepší 10 000 Kč a to ze dvou důvodů:

1) nebude odvedeno sociální a zdravotní (jen sám odvedete minimální zdravotní ve výši 1 148 Kč, protože už nebudete v evidenci ÚP)
2) tento příjem nebude brán v potaz při případné další registraci na ÚP, takže vám nesníží podporu v nezaměstnanosti

Daň bude odvedena zálohová, ale pokud podepíšete prohlášení k dani, sleva na dani pokryje daň, takže nebude odvedeno nic. :-)

Martin08.11 12:16

Dobrý den, jsem na ÚP a mám možnost mít 2 dohody o provedení práce souběžně u jiného zaměstnavatele. Můžu mít příjem v každé dohodě zvlášť do 4000Kč aniž bych nemusel nic odvádět? Nebo musí být součet obou dohod do 4000Kč? Předem děkuji za odpověď

Admin08.11 12:42

Dobrý den,

limit je 4 250 Kč a všechny příjmy se sčítají. Nejde ale o odvody, ale o možnost zůstat v evidenci ÚP. Pokud budete mít tedy více než 4 250 Kč, budete vyřazen z evidence a budete si muset sám platit zdravotní pojištění.

Lumír08.11 21:02

Dobrý den
V daních se vůbec nevyznám.
Mám pracovní poměr na dobu neurčitou na HPP, začal jsem pracovat ještě na Dohodu o prov.práce u svého zaměstnavatele.
Jestli tomu dobře rozumím tak do 10000 kč měsíčně platím pouze 15% daň.Soc.a zdrav.za mě odvádí zaměstnavatel.
Jakou tedy daň odvedu při výdělku 11000 měsíčně na DPP?
Sociální a zdravotní odvádím z celé částky 11000?Nebo jenom z částky nad 10000?
V tomto případě tedy z 1000 kč celkem cca.25% což je 250 kč.
Nebo platím soc. a zdrav. i z těch 10000 ze,kterých za mě platil zaměstnavatel.

Děkuji za odpověď.

Admin11.11 11:21

Dobrý den,

nikoliv, po přesažení 10 000 Kč platíte zdravotní i sociální z celé částky.

Lucka08.11 22:02

Dobrý den, jsem evidována na ÚP,neberu žádnou podporu, na měsíc prosinec jsem si našla brigádu, kde dostanu smlouvu o provedení práce. Mám povinnost se mzdou cca 15 000 Kč se na prosinec odregistrovat z ÚP a v lednu se opět zaregistrovat? Děkuji

Admin11.11 11:23

Dobrý den,

ano.

eva09.11 11:10

Dobrý den,chci se zeptat, zda si mohu přivydělat a kolik ke starobnímu důchodu.Je mi 60let a beru 7:118kč.Mám nabídku pracovní činnosti jako domovnice s úklidem to za cca2000kč měsíčně.Mám strach, že tím příjdu o příspěvěk na bydlení a nevím jestli z toho odvádím nějaké daně atd.-děkuji Eva

Admin11.11 11:32

Dobrý den,

zvýšení příjmu může mít za následek odebrání, nebo snížení příspěvku na bydlení, ale detaily vám řeknou pouze příslušný úředník.

Daně by odváděl zaměstnavatel ve výši 15 % z hrubého příjmu.

Hanka13.11 13:21

Dobrý den,
studuji formou CŽV (nemán statut studenta) a jsem registrovaná na ÚP. Pracuji od 9.9 na DPP a mám podepsané i prohlášení k dani (růžový tiskopis), za září mi byla stržena 15% daň. V článku se zmiňujete o zálohové daňi, chtěla jsem se zeptat, jestli se tato daň vrací každému a v jaké výši. t, A jestli zaměstnavatel automaticky udělá roční zúčtováni daně, nebo o to musím požádat.
Děkuji

Admin14.11 09:26

Dobrý den,

o roční zúčtování se žádá a vaše sleva na dani bude "12 x 2 070 Kč", počítají se i měsíce, ve kterých jste případně nepracovala.

Na ÚP můžete být evidována pouze do příjmu 4 250 Kč měsíčně, což by vám sleva na dani měla v pohodě pokrýt.

Jolly20.11 12:37

Vážená paní/pane,
mám dotaz, je pro mě výhodné podepsat smlouvu na DPP, i když já i můj budoucí zaměstnavatel víme, že si vydělám víc, že se prostě měsíčně do 10 tis hrubého nevejdu? Pak mi z vyšší mzdy budou strhávat vyšší daně a zajímavé to bude jen pro něj, že?
Neměla bych radši trvat na částečném pracovním úvazku nebo DPČ? Díky a zdravím!

Admin21.11 10:32

Dobrý den,

z hlediska příjmů už je to po překročení 10 000 Kč jedno, všechny srážky jsou stejné u DPP, DPČ i pracovního poměru.

Rozdíl je hlavně v limitu (DPP 300 hodin ročně, DPČ polovina týdenní pracovní doby) a v právech (DPP - nic, DPČ - 15 denní výpovědní lhůta, HPP dvouměsíční výpovědní lhůta a dovolená).

Martin23.11 15:09

Dobrý den,

mám podepsánu pracovní smlouvu (u zaměstnavatele jsem vyplnil růžové tlačivo), navíc na DPP překládám a v dalším jobu budu mít rovněž DPP.

Magická hranice pro vznik povinnosti platit odvody (tj. 10 001 Kč) z dohody se počítá jen z hodnoty odměny z dohod u jedného zaměstnavatele, nebo ze všech dohod kumulativně?

Hranice 5001 Kč (zrážková / odvodová daň) se počítá vždy jen z dohod u jedného zaměstnavatele, nebo ze všech dohod jedné (pro)pracované fyzické osoby?

Toto platí pro zdaňovací období roku 2013? Co nového může očekávat v březnu 2015?

Za Vaše odpovědi předem děkuji.

Admin25.11 11:29

Dobrý den,

1) pro každého zaměstnavatele zvlášť

2) totéž

3) jestli budou v DPP nějaké změny pro rok 2015, včas se tu o nich dozvíte v článku

Ali24.11 22:18

Dobrý den,
jsem registrována na ÚP. Podporu již nepobírám. Mám práci na DPP. Kolik si mohu vydělat měsíčně hrubého, aby mě nevyřadili z evidence? Budu uplatňovat daňový bonus na dvě děti a tím částka čistého výdělku vzroste. Bojím se, abych nepřekročila nějaký limit. Děkuji

Admin25.11 12:23

Dobrý den,

4 250 Kč hrubého.

Petra26.11 17:03

Dobrý den,
od 1.1. jsem si změnila pracovní poměr na DPP,měsíční příjem bude nižší než 10 000,- Kč, do 22.3.2014 jsem na rodičovské dovolené, a od letošního roku mám na vedlejší činnost živnostenský list. Chci se zeptat, jestli si musím vedlejší živnost změnit na hlavní a od 23.3. odvádět sociální a zdravotní, nebo mohu zůstat na vedlejší živnosti a platit si zdravotní pojištění? A případně budu muset do daňového přiznání uvádět i příjmy z DPP? Moc děkuji za odpověď

Admin27.11 08:07

Dobrý den,

ano, bude to činnost hlavní. Příjmy z DPP uvádíte, pokud jsou nad 5 000 Kč měsíčně.

Lucie27.11 11:35

Dobrý den,
prosím o radu. Nastoupila jsem na DPP od 14.10.-31.10.2013, výplata mi přišla až nyní. Jsem vedena na ÚP, ale nepobírám podporu. Musím odevzat na ÚP potvrzení zaměstnavatele o příjmech, bohužel částka překročila stanovený limit 4.250 Kč a novou výplatu mi již nevystaví. Existuje prosím nějaké řešení, aby nedošlo k vyřazení z evidence?

Moc Vám děkuji za odpověď.
L.

Admin28.11 09:38

Dobrý den,
doložte příjem a to, že DPP už skončila a děj se vůle Úřadu práce, víc dělat nemůžete. :-)

Martina27.11 18:24

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na můj případ. Jsem studentka do března, kdy mi bude 26 let a přestanu mít studentské výhody. Momentálně mám uzavřenou dohodu o provedení práce v jazykové škole od 1. září do 30. prosince (celkem 30 hodin, plat cca 120 kč/hod). Nyní jsem si našla další práci a to taktéž na dohodu o provední práce - jedná se o dohodu od 1.12. na delší dobu cca 12 hodin týdně a plat 200 kč/hod. Musím v tomto případě podávat daňové přiznání pro prosinec 2013? A pokud opět podepíšu dohodu v jazykové škole a budu mít současně 2 dohody u 2 zaměstnavatelů - musím i dále podávat daňové přiznání? Předem děkuji za odpověď

Admin28.11 10:42

Dobrý den,

jen pokud byste v jeden měsíc měla z obou dohod nad 5 000 Kč, což se nám u té první nezdá pravděpodobné.

Jan28.11 15:52

Dobrý den, mohu pracovat zároveň na DPP I DPČ?

Admin29.11 09:37

Dobrý den,

ano.

Pepča28.11 18:20

Dobrý den,
na základě výše uvedených dotazů a odpovědí bych se chtěla ujistit, že správně chápu:
Pokud jsem vedena na ÚP, pobírám PvN a využiji možnosti krátkodobého přivýdělku na DPP (do 4000kč), PvN mi bude po dobu tohoto přivýdělku pozastavena a začne pokračovat až po jeho skončení. Takže pokud pobírám PvN 7500kč měsíčně, nevyplatí se mi kývnout na DPP, kdy bych si vydělala za 3 týdny do 4000kč? Vydělala bych si totiž max. ty 4000kč (za ony 3 týdny) a pak dostala podporu ještě za týden (cca 1800kč), čili méně, než je samotná podpora... Výhodou je pouze to, že pokud by se mi nedařilo sehnat "pořádnou" práci, budu mít nárok na PvN ještě o 3 týdny déle... Ano?

Admin29.11 09:51

Dobrý den,

domníváme se, že na týdny ÚP nahlížet nebude, ale na celý měsíc - ovšem to už se musíte zeptat na ÚP. Jinak máte pravdu, že výhoda je v tom, že podporu budete pobírat do pozdějšího data.

Zbyšek03.12 00:37

Dobrý den,

jsme OSVČ, ročník 1959 a z důvodu krize musím živnost zrušit(vlastně pozastavit), předpokládám že po nahlášení ukončení/pozastavení živ. činnosti na ŽÚ+Soc.poj.+Zdrav.poj. se současně půjdu (poprvé v životě) zaregistrovat do evidence na ÚP. Mimo OSVČ mám ještě malý DPP (3800Kč/měs) a malý příjem z pronájmu mého bytu a garáže (5800/měs. před zdaněním). Co mě čeká na ÚP ? Zaregistrují mě a bude ÚP hradit Zdrav.poj.? Pokud v brzké době (jak očekávám) přijdu i o DPP budu mít nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti?

Děkuji za info.

Admin03.12 09:21

Dobrý den,

máte pravdu ve všech bodech. :-) Do evidence vás zařadí, požádáte o podporu, ale kvůli DPP vám bude pozastavena. Po jejím skončení vám bude vyplácena i podpora.

Zbyšek03.12 20:51

Dobrý den,
děkuji za info - půjdu na ÚP poprvé v životě až nyní, proto trochu tápu a trochu se i stydím. Proto si informace tímto způsobem ověřuji, abych před "soucitným" úředníkem nezklamal.
Jak však ze zkušenosti se státní správou předpokládám, již dle názvu že "Úřad práce" nikomu žádnou práci nesežene:-( a v nesnázích s hledáním zaměstnání/obživy musím pomocnou ruku tradičně hledat jen na konci svého ramene a na Vašich stránkách. (Další možnost - > důchod , předdůchod či předčasný důchod jsou aktuální až za několik let)

Má na registraci a případné vyplácení podpory nějaký vliv řádně daněný a přiznaný příjem z pronájmu bytu a garáže ?

Děkuji za ochotu a Vaše vědomosti.

Admin04.12 10:01

Dobrý den,

odpověď viz výše, vliv to nemá. :-)

Podpora v nezaměstnanosti není něco, za co by se měl člověk stydět, jde o krátkodobou pomoc pro osoby, které pracovaly a které pracovat chtějí, ale mají jen zrovna smůlu při hledání. :-)

Radim03.12 23:45

Dobrý večer!Jsem velmi rád tomu ,že je možné tady požádat o radu.Pracuji na HPP ze základním platem.Ted po mě zaměstnavatel žádá ukončeníHPP,stím že se nahlasím na ůřad práce,kde doložím doklad o DPP a od jara opět přejdu na HPP.Celý večer zde hledám ,moc jsem toho zatím nevyčetl.Prosím o radu,nerad bych měl problémy!

Admin04.12 10:06

Dobrý den,

tato situace je o důvěře. Pokud na to kývnete, nemáte záruku, že dostanete práci s odpovídajícím výdělkem a že na jaře budete mít opět HPP. Na druhou stranu chápeme, že zaměstnavatel potřebuje pokrýt sezónní práce a přes zimu vás tolik nepotřebuje. Záleží prostě na důvěře, teoreticky na tom nic špatného není. S DPP ale nedostanete podporu v nezaměstnanosti, s tím musíte počítat.

Nika05.12 09:27

Dobrý den,
jsem studentka a od července jsem do 2.12. měla brigádu na Dohodu o provedení práce.Zaměstnavatel mi dluží za říjen, listopad a prosinec pravděpodobně bude taky problém. Podle smlouvy mám odměnu dostat 15.následujícího měsíce, dle ústní dohody 25. následujícího měsíce. Mám naději dostat tyto peníze, když mám platnou dohodu a orazítkovaný výkaz hodin s celkovou čistou částkou k vyplacení? A když jsem studentkou je to tak, že když mám měsíční příjem do 10.000Kč neplatím žádnou daň? Prosím o radu. Od zaměstnavatele jsem dostávala pouze zcestné a nepřesné informace a nerada by jsem měla problémy.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Nika

Admin05.12 11:18

Dobrý den,

vy mít problémy nemůžete. Pokud jste podepsala prohlášení k dani, tak vám nebude stržena ani daň (tu ale odvede zaměstnavatel). Ve všech případech je ale odvod na zaměstnavateli. Co se týká peněz, tak můžete podat stížnost na inspekci práce, případně se soudit.

TuLin19.12 11:39

Dobrý den,
Jsem OSVČ začátečník. Ráda bych uzavřela smlouvu DPP s důchodkyní. Jednalo by se o úklidové práce (na 4 hodiny denně - pouze pár dní nebo podle potřeby). Kolik minimálně musí být zapsána odměna/hodina práce? Chci paní platit kolem 3-4 tisíc a podle toho se uzpůsobit. Neměla bych za paní platit žádné pojištění. Musí ale odvádět 15% odměnu na FÚ? Nyní dostává důchod (nebo předčasný důchod), nepříjde o něco? Paní jsem si vybrala též kvůli její peněžní tísni a nerada bych jí nějak dohodou uškodila, ale také nechci dostat pokutu při kontrole. Můžete mi poradit? Děkuji

Admin19.12 12:17

Dobrý den,

ideální je takové věci řešit opačně - paní by si zařídila živnostenský list a sama si podala daňové přiznání.

Pokud chcete zaměstnávat někoho na DPP, musíte vyřešit hned několik věcí, předně povinné pojištění zaměstnavatele a registraci na Finančním úřadě, kterému budete odvádět 15 % ze mzdy paní na úklid. Paní jinak o nic nepřijde.

Irena19.12 13:24

Dobrý den,
pracovala jsem u firmy na HPP 3x na dobu určitou. Loni mi skončil ten třetí pracovní poměr na dobu určitou a z firmy jsem odešla. Nyní by u téže firmy byla možnost pracovat na smlouvu DPP. Vztahuje se ta tuto situaci tříletá povinná lhůta, kdy mě firma nemůže opětovně zaměstnat? Děkuji.

Admin20.12 10:22

Dobrý den,

to teoreticky možné je. Dnes už je ale řetězení smluv na dobu určitou povoleno, tedy v oblastech, kde má provozní důvody.

Olga23.12 22:51

Dobrý den,
pracuji na ŽL jako OSVČ. Se zaměstnavatelem mám uzavřenu pracovní smlouvu do konce listopadu 2014. Nyní mi však zaměstnavatel sdělil, že z organizačních důvodů nebude moci smlouvu dodržet a chce mi smlouvu změnit - samozřejmě v můj neprospěch.
Pokud nebudu souhlasit, musí mi zaměstnavatel zaplatit nějaké odstupné?
Děkuji za odpověď.

Tom27.12 10:40

Dobrý den,
sem vedený na úřadu práce. Nepobírám žádné dávky ani podporu. Chci uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce.Výdělek nepřekročí 4000 kč/měsíc. Je tedy potřeba tuto dohodu nahásit na ÚP ? předem děkuji za odpověď

Admin30.12 10:30

Dobrý den,

ano, nahlásit musíte vždy jakýkoliv příjem, do 4 250 Kč měsíčně však nebudete vyškrtnut z evidence, což znamená, že si nemusíte platit zdravotní pojištění.

jan01.01 15:59

Dobrý den, jsme zaměstnancem státní firmy na HPP a zároveň mám ŽL na předvádění kulturních představení. Mám u sebe 4 lidi, kteří mi pomáhají s tvorbou těchto představení. 3 jsou studenti, 1 má HPP u jiného zaměstnavatele. Jejich příjem z těchto kulturních akcí za rok není ani 5000 Kč. Prosím o radu. Mám s nimi uzavřít DPP nebo DPČ? Jak je to s daní na FÚ? Mám s nimi podepsat růžový papír? Ten odevzdávám na každého z nich já nebo to odevzdávají oni? Děkuji za radu Jan

Admin02.01 07:48

Dobrý den,

DPP i DPČ poslouží asi stejně dobře, pokud u DPČ nebudete mít u jednoho zaměstnance vyšší příjem, než 2 499 Kč v žádném měsíci. Zaměstnanec s HPP už růžový papír podepsal jinde, u vás tedy nesmí a budete za něj odvádět daň. Na finančním úřadě musíte vše zařídit vy, nikoliv vaši zaměstnanci.

Markéta02.01 19:37

Dobrý den,
jsem studentkou a mám podepsanou dohodu o provedení práce. Výdělek měsíčně bude 2500 Kč a zde mám podepsaný růžoví papír. Naskytla se mi příležitost druhé práce, také na dohodu o provedení práce zde by byl výdělek také kolem 2000 Kč. Budu s těchto 2000 odvádět daň 15% a musím podávat na konci roku daňové přiznání? Děkuji

Admin03.01 08:13

Dobrý den,

ano, z DPP bude odvedena 15% daň, ale daňové přiznání podávat nemusíte.

Jolana04.01 20:14

Dobrý den,prosím o radu:V r. 2013 jsem byla 1/13 PN pak výpověď,od 2/13 do teď ÚP nyní již bez podpory.Mimo to jsem ČID 1.st.Mám nabídku na DPP cca na 3-4měs/ 4hdenně a HPP na 4h-6h.Jde to vše dohromady:-myslím že ano.?Jak je to s poplatky-zdravotní atd, DPP asi bude dříve (smlouva) než HPP.Jak je to s "návrat danní" za r 2013?Jak je to s výpovědí (jak zaměstnanec tak zaměstnavatel )při DPP?? Musí být HPP informován o mé DPP , která bude krátkodobá?..bohužel dlouho nic a teď toho přišlo víc..DPP je pro mě odborná práce, kdežto HPP je konečně nalezená práce pro DIČ.Děkuji Moc.

Admin06.01 07:54

Dobrý den,

ano, pokud to sladíte časově, tak DPP+HPP není žádný problém. Zdravotní pojištění za vás zatím platí stát, teprve s HPP vám ho bude platit zaměstnavatel, přičemž nebude muset dorovnávat minimální měsíční pojistné, což je výhodné. Budete moci mít podepsané pouze jedno růžové prohlášení, takže z DPP pravděpodobně bude odváděna 15% daň, která vám nebude vrácena ani na konci roku, protože půjde o srážkovou daň. Nebudete muset podávat ani daňové přiznání.

Čtenář05.01 09:44

Dobrý den,
mám podepsanou DPP a měsíční příjem mám do 10000 Kč. Jsem studentem VŠ - prezenční studium, mám podepsaný růžový papír (prohlášení poplatníka) a zaměstnavatel má k dispozici i potvrzení o studiu. Chtěl bych se zeptat na to, pokud si tedy vydělám např. 8000 Kč, zda při výplatě dostanu přesnou částku 8000 Kč? Musím k 31.3. podat daňové přiznání, pokud mám příjem do 10000 Kč měsíčně, podepsané prohlášení poplatníka a jsem studentem? Děkuji.

Admin06.01 08:08

Dobrý den,

ano, čistá mzda bude až do 10 000 Kč odpovídat hrubé, poté to rapidně klesá. Daňové přiznání podávat nemusíte.

Julie06.01 01:21

Dobrý den, od ukončení studia jsem vedena na úp, s matkou sdílíme společnou domácnost a ona pobírá na nás obě dávku hmotné nouze, jenže mám pracovní příležitost na DPP do 4.000, která by mohla přejít v HPP.Chápu, že mi sníží dávku, to mi nevadí, ale pokud je to společně posuzováno, neodečtou dávky i mé matce? Zasahovalo by jí to i do doplatku na bydlení? Děkuji za odpověd.

Admin06.01 08:14

Dobrý den,

dávky jsou zpravidla počítány z příjmu domácnosti, takže ano, teoreticky i prakticky to může dávky snížit, ovšem taková kalkulace nemá valného smyslu, když se z DPP může stát HPP a tím se můžete dostat z nepříjemné situace, kdy jste závislá na penězích od státu.

Ivana07.01 03:20

Dobrý den pečuji o dítě které má přiznaný 3 stupeň závislosti a průkaz ZTP/P. Mám uzavřené 3 DPP a částečný úvazek na hlavní pracovní poměr a minulý měsíc jsem na DPP překročila částku 11OOO kč.
Dotaz. Je nutné toto hlásit na VZP?
Daňové přiznání- zde musím dodat výdělky z DPP?
Sociální pojištění - musím uhradit sama?
Velmi děkuji za odpověď

Admin07.01 09:24

Dobrý den,

otázka pojištění je složitější a máte ji osvětlenou v článku. V zásadě se DPP moc nesčítají.

Co se týče daňového přiznání, tak to budete podávat pouze v případě, že máte 2 výdělky daněny zálohovou daní. Sociální pojištění nikdy nebudete platit sama, buďto povinnost odvádět ho vznikne a zaměstnavatel ho odvede, nebo nikoliv.

Nela07.01 12:06

Dobrý den, studuji VŠ. V listopadu jsem měla souběžně dvě DPP. Na první jsem si vydělala 5 000 (zde mám podepsaný růžový papír poplatníka daně) a na druhé DPP v listopadu něco přes 2 000 (to už se mi daní 15%) a v prosinci lehce přes 1 000 (zase se mi strhává daň), tak by mě zajímalo, zda si mám sama podávat daňové přiznání, když mám souběžně dvě DPP u různých zaměstnavatelů?
Děkuji, Nela

Admin07.01 13:25

Dobrý den,

nikoliv. Musela byste si vydělat u druhé dohody přes 5 000 Kč v některém z měsíců.

Gabika09.01 13:36

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a našla jsem si brigádu na DPČ , kde nabízí 70kč na hodinu hrubého. Nyní jsem omezena maximálním výdělkem 4250kč hrubého měsíčně. Chtěla bych vědět, jaké změny by mě čekaly, pokud bych se odhlásila z Úp a měla pak možnost vydělat si 5900kč hrubého měsíčně. větší výdělek zaměstnavatel jako brigádu neumožňuje. Kolik čistého si vydělám nyní při Úp a kolik by bylo čistého po odhlášení z Úp?
Moc děkuji za radu. Gábina

Admin09.01 14:30

Dobrý den,

při výdělku nad 4 250 Kč byste si musela sama platit celé zdravotní pojištění, v opačném případě jen doložíte zaměstnavateli, že je za vás placeno a on vám strhne pouze poměrnou část podle výše platu. To by znamenalo čistou mzdu kolem 3 800 Kč (s podepsaným prohlášením poplatníka)

U mzdy 5 900 Kč dostanete asi 4 800 Kč.

Veronika10.01 17:20

Dobrý den, prosím o radu.Jsem vedena na UP, nyní bez podbory.Kolem 15.1.2014 bych měla podepsat pracovní smlouvu a asi 14.1. mám ještě dohodnutou DPP. Musím informovat UP i o DPP,když HPP bude podepsán např. o 3dny později než DPP?Na ohlášení zaměstnání je 8dní.
Děkuji.Veronika

Admin10.01 18:14

Dobrý den,

domníváme se, že je to v tomto případě jedno.

Veronika12.01 02:06

Dobry den,mam dotaz,jsem ted na UP po skoceni materske dovolene,jsem sama s detmi 16 let a 4 roky,dcera chodi sice do skolky,ale bohuzel je casto nemocna a vraceli mi ji jiz parkrat ze skolky domu,tudiz musime preklenout tu prvni nemocnost na zacatku skolkoveho obdobi ,tudiz to mi pokryje UP,ale syn 16 let studuje stredni prumyslovou skolu-denni studium,pote hraje hokej,coz je nakladne,na stredni dojizdi do jineho mesta,na hokej obden do jineho mesta a navic zapasy,na coz bych nemela finance,tudiz si nasel brigadu,ale za prosinec kdy mel prazdniny prekroci u DPP castku 10OOO,a to o dost,snazil se,jelikoz ja nemam narok ani na hmotnou nouzi,vzdy jsem pracovala i u syna kdyz byl mimi ,tudiz mam pr vozidlo a tim ztracim narok a vozidlo k vykonu meho povolani budu potrebovat a nove si ted po te materske nekoupim,rodinu nemame,tudiz syn je velmi zodpovedny ale miluje svuj hokej tak dela nemozne,ale mam pocit ,ze si tim vyssim snazenim a vydelkem v prosinci spise uskodi,chapala bych tu dan 15% ale to zdravotni a socialni kdyz je studentem denniho studia,proto zadam o radu jak to vyresit,moc dekuji a pekny den Veronika

Admin13.01 10:24

Dobrý den,

15% daň se platí vždy, ale díky slevě na poplatníka a studenta pouze minimální. Po překročení 10 000 Kč hrubého je opravdu nutné odvést sociální a zdravotní pojištění, s tím se nedá nic dělat.
V praxi bohužel dochází i k situacím, kdy je reálný plat u DPP vyšší, než 10 000 Kč, ale zaměstnavatel zaměstnanci oficiálně přizná částku do 10 000 Kč, aby nebylo odvedeno pojistné, a zbytek doplatí "bokem". Toto jednání je nezákonné.

Lívia12.01 09:52

Dobrý den, som slovenka a chcela by som vediet či mam narok na danový bonus na deti. Pristahovali sme sa pred 5 mesiacmi, zamestnan som tu už 4 mesiac a prvý mesiac som bola zamestnana len na dohodu tam mi pani ekonomka zistovala a bonus na deti mi bol normalne vyplateny vraj mam narok a teraz pracujem už treti mesiac v inej firme kde som zamestnana nastalo a tam mi povedali že narok na bonusy nemam az po odpracovanych 180 dnoch v českej republike. Takže zaujimalo by ma kde je pravda.Ďakujem za odpoveď. Lívia

Petra12.01 15:46

Dobrý den, prosím o radu. jsem v ČID II.st. Vedena na ÚP, nyní už bez podpory.Můžu pracovat na ŽL, aniž bych přišla o důchod?Nemohu už 18měs.najít práci na HPP, nyní se mi naskytla menší možnost v zahraničí, ale na ŽL-ošetřovatelka, na 1rok.Díky moc.

Admin13.01 10:30

Dobrý den,

v tom problém není, ŽL můžete mít. :-)

Simona12.01 23:46

Dobrý den,
v září jsem si zaplatila na VOŠ školné na celý rok, ale jak to tak vypadá do druhého semestru nedojdu. Takže jsem se chtěla zeptat, jestli když jsem zaplatila školné na celý rok, budu student až do konce školního roku nebo ne? a na to navazuje druhý dotaz, když mám brigádu na DPČ a mám nestálý příjem, někdy si vydělám nad 2500,- a práce za mě zplatí sociální a zdravotní pojištění, ale někdy mám pod 2500,- a mě tedy zajimá, kdybych už neměla statut studenta a musela bych se nahlásit na úřadu práce, jak by to s tím placení sociálního a zdravotního pojištění bylo.
Moc děkuji za odpověď

Admin13.01 10:37

Dobrý den,

obáváme se, že to takto nefunguje a status studenta mít nebudete.

Kdybyste neměla status studenta, přihlásila se na ÚP a měla DPČ, tak do příjmu 4 250 Kč měsíčně za vás bude ÚP platit zdravotní pojištění, ale odvody z dohody nad 2 499 Kč to nesníží - bude se vám odvádět vždy podle toho, co reálně vyděláte.

Moniss13.01 11:14

Dobrý den, prosím Vás o upřesnění. Pobírám rodičovský příspěvek na mé 3-leté dítě. Rodičovský příspěvek mám na 4 roky. Potřebuji si přivydělat, tak jsem nastoupila do zaměstnání na DoPP, kde mám příjem do 5000 Kč. Prohlášení poplatníka na slevu na dani mám podepsané u tohoto zaměstnavatele. Mám nárok také na daňový bonus na mé dítě, v případě že pracuji pouze na dohodu o provedení práce s příjmem do 5000 Kč??
Moc děkuji za odpověď.

Marek14.01 22:08

Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. Při studiu na VŠ jsem měl sepsanou DPP s měsíčním příjmem nižším než 4000. (Celkem jsem jsem si nevydělal více než 10 000) Studium jsem během roku úspěšně dokončil, měsíc jsem byl veden na úřadu práce a poté jsem nastoupil na HPP. Jak si mám sepsat daňové přiznání? Zahrnují se i příjmy z DPP, když jsem v té době byl studentem a neměl jsem jinou práci (Souběh tedy nebyl). Nebo by mi stačilo podepsat u prvního zaměstnavatele prohlášení poplatníka (na tu DPP) a daňové přiznání podat jen za HPP? A pokud bych prohlášení u prvního zaměstnavatele podepsal, nemělo by to vliv na sepsání daňového přiznání u druhého zaměstnavatele?
Předem velice děkuji za radu

Admin15.01 08:49

Dobrý den,

není důvod podávat daňové přiznání. U svého zaměstnavatele podepište prohlášení poplatníka a na konci roku požádejte o roční zúčtování daně (nebudete muset dodat informace o DPP, leda byste tam měl podepsané prohlášení a strhávala se vám zálohová daň) a možná se vám i nějaké peníze z daní vrátí. Jelikož jde o loňský rok, tak o roční zúčtování požádejte svého zaměstnavatele teď.

Pavel14.01 22:26

Dobrý den, moc prosím o radu. Jsem OSVČ(důch.), dcera na ÚP - dávky už nepobírá. Od 1.5.2014 mám s ní písemnou DPP (pomáhá mi v mém podnikání), měsíčně jí vystavuji Potvrzení o výdělku (do 4000,-, resp. 4250). Neměl jsem splnit nějaké jiné administrativní povinnosti (vůči FÚ, ev. jiné?) Mnohokrát děkuji za vysvětlení.

Admin15.01 08:56

Dobrý den,

samozřejmě, musíte udělat hned několik věcí. Buďto odvádět daň, nebo se jen registrovat na finančním úřadu jako zaměstnavatel a dát dceři podepsat prohlášení poplatníka. Také je třeba platit povinné pojištění zaměstnavatele.

Vaše dcera vám ale může pomáhat i bez smlouvy jako nejbližší rodinný příslušník, čímž veškeré problémy odpadají.

Pavel15.01 14:50

Dobrý den,omlouvámse, že znovu obtěžuju. Ve svém včerejším dotazu (já OSVČ, dcera na ÚP) jsem omylem uvedl špatné datum, dcera je u mě na DPP už od 1. 5. 2013 (ne 14), takže už je asi hodně pozdě na admin. záležitosti s FÚ. Prosím, mám ještě doplňující otázku, když je dcera na ÚP, ode mě měla "odměny" (cca 8 x 4000,-) - jestli vůbec, ev. jaké daň.přiznání musí podat (par.6? s nějakým potvrzením o příjmu ode mně?) a může si do výdajů dát leas.splátky? (jde o autoškolu) a já (par. 7) a mohu ty "odměny" dát do výdajů? Moc děkuji za vaši ochotu Pavel

Admin16.01 08:47

Dobrý den,

vy můžete do výdajů plat dát, ale vaše dcera daňové přiznání podávat vůbec nebude. Jestliže má u vás podepsané prohlášení poplatníka (jinak byste musel z jejího výdělku odvádět daň, což zřejmě neprovádíte), tak vás může požádat o roční zúčtování daně. Na úkony spojené s finančním úřadem není nikdy pozdě, respektive lepší pozdě, než ještě později.

Ondra16.01 10:22

Dobrý den
Poprosím o radu. Pracuji na HPP a k tomu mám DPP, kde si vydělám 3000,- a je z toho sražena daň, takže já dostávám 2550,-. Požádal jsem zaměstnavatele HPP o prohlášení poplatníka a daňové přiznání na HPP. Byl jsem odmítnut s tím, že jakmila mám dva příjmy musím si daňové přiznání udělat sám. Je to pravda, nebo může zaměstnavatel daňové přiznání udělat bez uvedení příjmu z DPP? Může se příjem z DPP vynechat v celkovém přiznání nebo se i tento příjem uvést.
Děkuji Ondra

Admin16.01 12:44

Dobrý den,

roční zúčtování daně vám opravdu musí provést zaměstnavatel, protože z příjmu do 5 000 Kč, kam spadá vaše DPP, se platí pouze srážková daň, která už se nikde neuvádí. Souběhem HPP a DPP pod 5 000 Kč měsíčně tak nevzniká nutnost podávat daňové přiznání.

Lenka17.01 11:48

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a budu si přividělávat na DPP do 5.000,- Kč s podepsaným prohlášením. Jak by to bylo v případě nepodepsání prohlášení? Musím podávat přiznání?
Jještě bych se zeptala, kdyby částka za měsíc překročila hranici 5.000,- Kč - musím podávat přiznání?

Admin17.01 12:49

Dobrý den,

je to přesně naopak. Při podepsání prohlášení se vám, stejně jako při dosažení výdělku nad 5 000 Kč za měsíc, strhává takzvaná zálohová daň - pokud byste měla 2 takové příjmy, což zřejmě nemáte, musela byste podávat daňové přiznání.

Pokud prohlášení nepodepíšete, bude vám stržena srážková daň, což jsou příjmy, které nemají na daňové přiznání vliv. Bohužel to ale znamená i to, že si na takový příjem nemůžete uplatnit slevu na dani.

Lenka17.01 13:07

Dobrý den,

uvádíte, že při výdělku na RD se bude strhávat zálohová daň při podepsání prohlášení. U jiné odpovědi jste uváděli, že mzdu, kterou má dotyčná stanovenou na 10000, tak dostane čistou mzdu 10000,-. Jak je možné, že se tady nestrhává žádná daň?

Admin17.01 14:07

Dobrý den,

pokud je podepsané prohlášení k dani, tak zálohovou daň pokryje sleva na poplatníka, proto nebude fakticky odvedeno nic.

Admin17.01 14:07

Ovšem od určitého výdělku už by sleva nestačila, takže by daň odváděna byla.

ivik01@email.cz18.01 19:55

Dobry den,pracuji u zamest.na DPP,mam podepsane dan.prohlaseni-slevu na dani a poplatnika /mam dceru,ktera stale studuje/.Hruby prijem mam 9.900,ale diky prohlaseni mam vyssi cisty prijem.Ma zamestnavatel povinnost me nekam hlasit?
dekuji

Admin20.01 11:02

Dobrý den,

daňový bonus na dítě nemá vliv na výši mzdy, takže situaci nijak neovlivňuje.

cuca18.01 21:51

Prosim o radu.delela jsem na dpp 4 mesice do konce roku.ruzove prohl.asi podepsane nemam, platim zalohovou dan 15%.prijem do 10tis.vrati mi dane finacni urad po podani priznani nebo ne.jestli ne proc je zalohova.lze dodatecne podepsat prohlaseni za rok 2013 kdyz mi to nebyloo ani nabidnuto.nevedela jsem o teto nutnosti.pritom vi ze zadny jiny prijem nemam.diky

Admin20.01 11:05

Dobrý den,

přimějte zaměstnavatele, aby vám dal prohlášení podepsat a také aby vám udělal roční zúčtování daně a ty vám stát vrátí.

Iva19.01 17:03

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Jsem studentka VŠ - od ledna do května jsem pracovala na DPP a měla podepsané růžové prohlášení - výdělek do 2000,- Kč měsíčně. V srpnu jsem nasoupila k jinému zaměstnavateli na HPP a ten jsem ukončila v polovině záři a zůstala jsem u něj pracovat na DPČ. Nyní mi zaměstnavatel nabídl, že mi provede roční zůčtování daně. Musím doložit i příjem od prvého zaměstnavatele, když jsem u něj měla podepsané prohlášení? Děkuji za odpověď Iva

Admin20.01 11:14

Dobrý den,

ano, budete muset doložit i informace z první dohody. Informujte o tom zaměstnavatele a on už vám řekne, co všechno od vás potřebuje.

Market21.01 19:21

Dobry den,
Od unora prestavam byt studentkou a nastupuji na polovicni uvazek, soucasne budu pracovat take v druhe praci na dohodu o provedeni prace, kde jsem pracovala i dosud. Zde si vydelam cca 4000, budu z teto castky odvadet nejakou dan, popripade je nejaka vyse vydelku, do ktere se dan neodvadi? Dekuji.

Admin22.01 09:17

Dobrý den,

podepište prohlášení poplatníka (růžový papír) tam, kde budete mít vyšší příjem, pro nárok na slevu. V druhé práci bude zaměstnavatel muset odvádět pravděpodobně srážkovou daň.

Lenka22.01 12:06

Jsem na rodičovské dovolené a budu pracovat v roce 2014 na DPP a budu mít podepsané prohlášení. 1)Budu si vydělávat do 5.000,- Kč. Jak je to potom s daňovým přiznáním? 2)Budu si vydělávat nad 5.000,- Kč. Jak je to potom s daňovým přiznáním?

Admin22.01 17:38

Dobrý den,

z jedné mzdy nepodáváte přiznání nikdy.

Máša22.01 12:11

Dobrý den,
jsem ve starobním důchodu a přivydělávám si na DPP do 5.000,- Kč měsíčně. Prohlášení podepsané nemám a strhává se mi srážková daň. Změnilo by se pro mě něco, kdybych prohlášení podepsala?

Admin22.01 17:38

Dobrý den,

pokud nemáte nárok na nějakou slevu na dani, tak nezměnilo.

Dana22.01 12:36

Dobrý den,

jsem na rodičovské a přivydělávám si u svého zaměstnavatele, u kterého každý rok podepisuji prohlášení, jinou činnost na DPP do 10.000,- Kč. Manžel si mě uplatňuje v daních, protože nepřesáhnu výdělek 68.000,-Kč /rok. Mám si i já podávát přiznání na DPP?

Admin22.01 17:42

Dobrý den,

na konci roku za vás provede roční zúčtování zaměstnavatel.

jirka22.01 14:02

Dobrý den, mám příležitost mít brigádu na 4000kč za měsíc,ale můj zaměstnavatel neví co by to obnášelo pro něj nebo jak on vykáže DPP u sebe v podnikání děkuji

Admin22.01 17:41

Dobrý den,

pro něj by šlo o náklad, ale musel by vám dát podepsat prohlášení poplatníka a po konci roku za vás vypracovat roční zúčtování daně. Jako zaměstnavatel by také musel platit povinné pojištění.

Věra28.01 23:04

Když bude mít dohodu o provedení práce 4 tisíce/ měsíc, tak proč by platil pojištění. Z dohody do deseti tisíc se přece nemusí odvádět.

Admin29.01 10:30

Máme na mysli "Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele".

Jiří23.01 09:24

Dobrý den,

pracuji na HPP, kde mám podepsané prohlášení. Přivydělávám si na DPP do 5.000,- Kč a je mi strhávána srážková daň. V lednu 2013 jsem si na DPP vydělal nad 5.000,- Kč. Jak je to s daněmi? Musím podávat přiznání?

Admin23.01 13:30

Dobrý den,

ano, musíte.

zuzana24.01 16:08

Hezký den, od září do prosince 2013 jsem měla smlouvu na DPČ mé výplaty se pohybovaly od 2000 do 3500 kč, od nového roku mám smlouvu na DPP DO 30.6 musím se zaregistrovat na ÚP když mi nebude platit zdravotní a sociální a to si ho budu muset platit sama?

Admin24.01 16:57

Dobrý den,

buď se registrujete na ÚP, nebo si musíte platit zdravotní pojištění sama. Přivýdělek na DPP bude limitován částkou 4 250 Kč, pokud chcete být zároveň registrována na ÚP.

Monika24.01 20:21

Dobrý den,
jsem OSVČ a zároveň budu pracovat na DPP. Mohu podepsat u zaměstnavatele prohlášení k dani, aby mi byla daň na konci vrácena díky slevě na polatníka? Měsíční příjem nepřesáhně 5000,-. Budu muset příjem z DPP uvádět do přehledu sociálky a zdravotní pojišťovny spolu s výdělkem z podnikání? Předem děkuji za odpověď.

Admin27.01 11:52

Dobrý den,

pokud podepíšete prohlášení, budete muset na konci roku požádat zaměstnavatele o potvrzení, které bude součástí vašeho daňového přiznání. V něm se dají všechny vaše příjmy i slevy na hromadu a daň se z nich vypočte. Z DPP se sociální a zdravotní neodvádí, takže zde se neuvádí.

Aneta26.01 15:20

Dobrý den,

mám sjednanou DPP na dobu určitou do konce roku 2014 jako brigádu. Jelikož jsem si sehnala práci, tak bych chtěla DPP zrušit a brigádu ukončit. Jak mám postupovat? Když podám výpověď, platí 2-měsíční výpovědní lhůta? Jde vůbec DPP na dobu určitou předčasně zrušit? Předem moc děkuji za odpověď.

Admin27.01 11:58

Dobrý den,

DPP většinou skončí vypršením doby, vypovědět lze ale po dohodě se zaměstnavatelem.

Aneta27.01 12:41

Ano, píšete po dohodě se zaměstnavatelem, ale jak to má být podle zákona? Co když se se mnou nebude chtít dohodnout a bude požadovat, abych v brigádě pokračovala do vypršení smlouvy (do konce roku 2014)? Platí tam 2-měsíční výpovědní lhůta, když se se mnou nebude chtít dohodnout jinak?

Admin27.01 15:43

Bohužel nic takového u DPP neexistuje. Avšak pravděpodobnost, že v případě nedodržení smlouvy po vás zaměstnavatel bude něco u DPP vymáhat, je velmi nízká.

Ilona26.01 20:40

Dobrý den, mám HPP u jednoho zaměstnavatele kde podepisuji růžový papír a současně tři DPP u druhého zaměstnavatele do 5OOO,- Kč. Daňové přiznání za mě dělá zaměstnavatel na HPP. Chtěla bych se zeptat jestli se mi sčítají příjmy z DPP a musím podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď

Věra27.01 21:53

Dobrý den,
jsem na RD a pracuji na DPP s výdělkem 10 tis. Chtěla bych uplatnit slevu na dani na poplatníka, s tím, abych měla čistý příjem také 10 tis. Mám zaškrtnout, že slevu uplatňuji nebo neuplatňuji? Z mé logiky vychází, že ji chci uplatnit, ale zaměstnavatel zaškrtl neuplatňuji.
Předem děkuji za odpověď.

papaja28.01 17:09

Dobry den,
pracuji u zamestnavatle na DPP s vydelkem do 10000Kc.Zaroven mam podepsane prohlaseni na ulevu dane a slevu poplatnika /mam studujici dceru/.Hruba mzda cini 9900 Kc,sleva na poplatnika 2070Kc,danove zvyhodneni na dite 1117Kc,cista mzda 11017Kc.Za techto okolnosti si platim zdravotni i socialni pojisteni sama.Dotaz zni:zda muj zamestnavatel mne v tomto pripade nekam nahlasil a zda se mohu prihlasit na UP?
Dekuji za odpoved.

Admin29.01 10:28

Dobrý den,

zaměstnavatel musí platit povinné pojištění a na konci roku za vás udělat roční zúčtování daně, na ÚP se přihlásit nemůžete.

papaja29.01 17:25

Dobry den,
zamestnavatel je povinnen platit socialni a zdravotni pojisteni s ohledem na vysi ciste mzdy nebo hrube mzdy??Hruba mzda cini 9900Kc a cista pak s ohledem na slevu poplatnika a danoveho zvyhodneni 11017Kc.

Dekuji za odpoved.

Admin29.01 18:01

Dobrý den,

daňový bonus se do limitu DPP nepočítá.

irena29.01 19:24

Dobrý den,mám dotaz.Jsem v inv.důchodu I.st.,jsem vedená na úřadu práce a mám možnost pracovat na DPP,kde by mzda nepřesáhla 7000,-Kč.Vzřadí mě z evidence ÚP?Musím podepisovat růžový papír?Díky

Admin30.01 12:13

Dobrý den,

ano, z Úřadu práce vyřazena budete, ale to pro vás nebude znamenat žádnou katastrofu, stát za vás stejně platit zdravotní pojištění bude. Růžový papír podepisovat nemusíte, ale pro uplatnění slev na dani ho podepsat doporučujeme.

Máša30.01 13:50

Dobrý den,
pracuji na DPP do 5.000,- Kč měsíčně a nemám podepsané prohlášení. Jedná se mi o životní pojištění, které si mohu uplatnit v daních za rok 2013. Co bych pro to musela udělat?

Pavlína31.01 10:19

Dobrý den,
mám prosbičku, pokud má zaměstnanec sjednanou DPP v měsíci kdy byl i státní svátek a nepracoval v ten den, chtěla bych se ujistit, že nemá nárok na náhradu za svátek?
A ještě jednu prosbičku co se týká odměňování, zda může být v dohodě stanovena místo hodinové sazby měsíční sazba a zda k ní může být i stanovena pohyblivá složka odměny nebo odměna? Děkuji za odpověď.

Admin06.02 16:26

Dobrý den,

svátek se u DPP neproplácí a stanovení odměny je čistě otázkou smlouvy, pouze hodinová mzda nesmí klesnout pod minimální mzdu v ČR.

Daniela31.01 20:11

Dobrý den,
jsem v evidence UP.Získala jsem zaměstnání,ale na Dohodou prac.činností.Jake kroky mám podniknout abych neporušíla zákon?

Admin03.02 11:26

Dobrý den,

svou DPČ musíte nahlásit na ÚP, pakliže je odměna nad 4 250 Kč měsíčně, budete vyřazena z evidence. V opačném případě zaměstnavateli oznamte, že jste vedena na ÚP, aby za vás nemusel odvádět vyšší zdravotní pojistné.

Marek V.02.02 20:31

Dobry den,
mam pri prijmy na DPP po 10 000Kc /3 ruzni zamestnavatele, tedy odlisne s.r.o./ u kazdeho je to prace do hod rocne.

U vsech 3x10 000 mam srazkovou dan 15%. Je to tak spravne ? Chci se zeotat jak je to s dalsimi odvody a platbou socialniho a zdravotniho ? Vsechny tyto DPP mam az od tohoto ledna takze nechci udelat nikde chybu a v tech firmach casto ucetni ani moc netusi protoze maji vetsinu zamestnancu na HPP. Zadny HPP nemam, pouze 3x DPP.

Predem moc dkeuji, Marek. V.

Admin03.02 12:33

Dobrý den,

žádné další odvody z platu nejsou, pouze si musíte platit 1 148 Kč zdravotní pojištění.

Pokud podepíšete prohlášení poplatníka (růžový papír) u jednoho ze zaměstnavatelů, můžete si nárokovat slevu na poplatníka na dani.

Renáta04.02 11:04

Dobrý den, jsem už 8 měsícem evidovaná na UP. Momentálně se mi nabídla pracovní příležitost na dohodu s výdělkem do 7000 Kč. Pro mně to znamená že to musím nahlásit UP a zárove budu odhlášená z UP. Co si budu muset platit? Bude to zdravotní pojištění a také i sociální pojištění?
Děkuji. Renáta

Admin04.02 11:21

Dobrý den,

budete si platit pouze zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč měsíčně.

Renáta04.02 11:53

Dobrý den, mám ještě dotaz.
Když jsem vedena na UP, tak započítává se mi doba evidence na UP do ODPRACOVANÝCH LET a DO PŘIZNÁNÍ DŮCHODŮ? A když budu pracovat na dohodu s výdělkem do 7000 Kč, započítá se mi to do odpracovaných let a do přiznání důchodu?
Děkuji. Renáta

Admin04.02 12:01

Dobrý den,

doba na ÚP, kdy jste pobírala podporu, se započítává v rozsahu 80 %. Doba, kdy podporu už nepobíráte, pak maximálně v celkové délce 3 let.

Admin04.02 12:01

A DPP do 10 000 Kč se do této doby nezapočítává.

Monika05.02 22:44

Dobrý den,
v roce 2013 jsem byla zaměstnána na HPP od 1.1. - 31.5., poté od 1.6.- 31.12. evidována na ÚP. Úhrn příjmu od zaměstnavatele činil 43.000,-. Dále jsem v březnu vykonávala dohodu o provedení práce - za měsíc 8.000,-.
Otázka se týká přiznání k dani za rok 2013. Můžu si uplatnit slevu na dítě? Nebo nemám nárok na daňový bonus? Pro uplatnění slevy musí být roční příjem 48.000,-. Můžu dát do celkového příjmu za r. 2013 sumu 51.000,-, nebo jen 43.000?
Děkuji za odpověď
Monika

Ilona06.02 15:20

Dobrý den,mám více smluv na DPP,u jednoho mi je uplatněna sleva na dani na poplatníka ale dá to asi 600,- u jiných ne.
Když budu dělat roční zučtování daně mohu do něj zapsat další 2 DPP a zažádat o vrácení daně co mi byla odvedena u nich?
Jelikož jsem odvedla na dani u nich celkem 1000,-a sleva je na poplatníka 2070,-a to mi u toho 1 zaměstnavatele nedá celou částku slevy.děkuji

Admin06.02 17:15

Dobrý den,

přes roční zúčtování to nepůjde. Buď je z ostatních dohod odváděna zálohová daň (u hrubé mzdy nad 5 000 Kč), a pak musíte podávat daňové přiznání, kde si slevu nárokovat můžete celou, nebo jen srážková (hrubá mzda do 5 000 Kč) a pak se vůbec nebude v ročním zúčtování řešit.

Máša10.02 08:57

Dobrý den,
jsem v důchodu a pracuji na DPP do 5.000,- Kč měsíčně a nemám podepsané prohlášení. Jedná se mi o životní pojištění, které si mohu uplatnit v daních za rok 2013. Co bych pro to musela udělat?
Když jsem žádala podepsat prohlášení na rok 2014, bylo mi od účetní sděleno, že jsem důchodce a že na to nárok nemám.

Admin10.02 09:38

Dobrý den,

kdybyste měla prohlášení podepsané, byla by vám strhávána zálohová daň, se kterou by se ještě dalo něco dělat v ročním zúčtování, ovšem takto o tom pochybujeme. Pro jistotu se ale obraťte na specialistu na pracovní právo (právníka), který vám udělá jasno v tom, na co nárok máte a na co ne.

Marie10.02 23:53

Dobrý den, prosím o radu. jsem ve zkušební době, zaměstnaná jako OZP.V případě PN, prodlužuje se o dobu v PN zkušební doba?(např. PN v délce 4týdny apod).Mohu já dát výpově´d v PN , anebo ji naopak dostat?
Děkuji.

Admin11.02 13:15

Dobrý den,

1) prodlužuje
2) výpověď se nedává, pracovní poměr se ve zkušební době ukončuje
3) vy můžete pracovní poměr ukončit
4) zaměstnavatel až po skončení PN

Lucie11.02 18:56

Dobrý den ty 4000 kč co si mohu vydělat když budu na uřadu práce jsou hrubéhoa nebo čistého a jsou to přesne 4000 a nebo trochu víc? předem děkuji.

Moniss17.02 09:53

Dobrý den, při evidenci na úřadu práce si můžeme měsíčně vydělat max. 4.250 Kč hrubého, aby Vás nevyřadili. Pokud máte u zaměstnavatele podepsáno Prohlášení (růžový papír) tato hrubá částka se rovná částce čisté. Pěkný den Monika - mzdová účetní

Honza12.02 14:07

Dobrý den byl jsem hlášen na uřadu práce a v měsíci listopad a prosinec jsem byl na brigádě,na uřadu práce jsem vše nahlásil ale nastal problém kdy jsem si vydělal víc než je povoleno zákonem, a tak se ptám jestli mě uřad práce na základě dodaných papírů vyřadí bez toho aby mě dal vědět a díky tomu bych měl ted ztratit nárok na sociální dávky a ještě k tomu to vracet za měsíc leden,na sociálním uřadu totiž jim svítí že jsem stále v evidenci uřadu práce ale uřad samotný my nedal nic vědět o tom že mě vyřadil z evidence a na domluvené schůzce s paní jsem se dozvěděl že už tam nemám složku nic tak jak mám postupovat když od ledna letošního roku jsem nikde nepracoval a dostal jsem jen 3000 podporu na bydlení a paní na sociálním uřadě po mě chce potvrzení od uřadu práce,kde mě zřejmě zpětně vyřadili někdy k listopadu a neřekli mě ani popel o tom

Bohumila12.02 23:35

Dobrý den prosím velmi o radu. Jsem OZP 2st, 2r bez zaměstnání(SŠ, 20r praxe) eventuel. mi nabízí opravdu velmi podřadnou práci (určenou pro OZP).Je mou povinností seznámit svého zaměstnavatele, že jsem osoba s OZP-inv. důchod?Mám opravdu obavu, že alespoń trochu odpovídající práci prostě neseženu, jakmile se zaměstnavatel dozví, že mám nějaké zdrav. problémy , i když jsem dlouhodobě bez potíží. Nerada bych i o tak mizerný příjem přišla.Nebo poradíte jak na to?Děkuji moc.

Admin13.02 11:41

Dobrý den,

je v zájmu zaměstnavatele se s vaším zdravotním stavem seznámit (zdravotní prohlídka), protože vám stejně nesmí přidělit práci, kterou byste podle vašeho zdravotního stavu vykonávat neměla.

MM13.02 15:59

Dobrý den,

jsem OSCČ,student a pracuji na dohody o provedení práce.Někdy jsem podepsal růžový papír, někdy ne. Výplata z dohod byla do 5000,- Co všechno musím zahrnout do daňového přiznání?
Děkuji za odpověď.

Admin14.02 11:16

Dobrý den,

vše, kde byla odvedena zálohová daň, nebo nebyla odvedena, protože ji pokrývala sleva na poplatníka, to znamená vždy, když jste měl podepsáno růžové prohlášení plus ty případy, kdy byl výdělek nad 5 000 Kč měsíčně.

Pavel13.02 22:31

Dobrý den, prosím o radu: jsem nyní zaměstnán 1měsíc, ve zkušební době, jsem OZP.Našel jsem odpovídající (VŠ) jiné zaměstnání.Dotaz zní:dle čeho-jaké doby uplatńují zaměstnavatelé na zaměstnance OZP dotace?Myslím tím jestli např. za rok zaměstnání pracovníka OZP, nebo kdykoliv ,nebo po jiné době?...Jde mi totiž o to, aby stávající zaměstnavatel na mě nedostal "dotaci" např na celý rok po mé měsíční práci, tím mě nikdo jiný nezaměstná jako OZP, neboť "dotace" už vybral někdo jiný.děkuji

Milada15.02 20:10

Dobrý den, prosím o radu, jak danit, když mám DPP s kamarádkou, která má trvalé bydliště v Holandsku? Peníze jí ale posílám na účet v ČR. Děkuji.

Katka17.02 21:18

Dobrý den,
mám dotaz ohledně zákonného pojištění u Kooperativy.
Musí se toto pojištění platit i v případě, když je DPP uzavřena např. v únoru na 50hod, v červnu na 45hod a v prosinci na 30hod?
Jsem OSVČ a dohodu chci uzavřít s kamarádkou při výpomoci se zařizováním obchůdku.
Děkuji.

Admin18.02 11:36

Dobrý den,

můžete se zeptat přímo Kooperativy, ale podle nás musíte platit i v tomto případě.

Karolína20.02 00:20

Dobrý den,

pracuji jako OSVČ a ráda bych zaměstnala studenta na DPP do 10 000 Kč/ měsíc, max 20h měsíčně, s tím, že by bylo podepsáno prohlášení - tj. daň by vyšla nulová. Chtěla jsem se zeptat, zda mi z tohoto titulu plynou nějaké povinnosti vůči finančnímu úřadu a to i v případě, že daň vyjde vždy nulová (např. registrace studenta u FÚ, podání nějakého formuláře atp.?)a nebo stačí normálně podat roční daňové přiznání?

Děkuji.

Jarmila25.02 23:11

Dobrý den, prosím naléhavě o radu. Jsem OZP,nyní ve zkuš. době (8týden),nyní na PN.Dostala jsem výhodnější prac. nabídku s nástupem 12.3.Prosím o radu jak ukončit a jak se zdravot. pojištěním.PN skončí cca 7-9.3(beru antibiotika), moje nynější zaměstnání se vztahuje i na víkendy.Když ukončím PN 7.3. , lze práci ve zkuš.době ukončit 9.3 tj neděle? Anebo zároveň s PN tj 7,3 (nebo dle jak ukončí lékař).Jak to bude těch pár dní s zdrav. pojištěním?Moje stávající práce má být na DPP 2měsíce a pak na dobu určitou.Jak prosím vše skloubit ?Výdělek bude do 6tis hrubého. Mimo to mám ještě jednu DPP na 4hod týdně, kde výdělek nepřasahuje 2500 hrubého(zdaňuje se).
Děkuji moc za rady. Jarka

Admin03.03 08:55

Dobrý den,

ukončit můžete kdykoliv, třeba až 11. 3., záleží na vás. Z žádné DPP nebude odvedeno zdravotní pojištění, ovšem pokud máte invalidní důchod, tak vám alespoň minimální pojištění vždy platí stát.

Jarmila03.03 13:40

prosím ještě dotaz: Takže ,když jsem OZP - 1st. a budu mít 2x DPP (2500+4000 hrubeho), nemusím platit zdravotní pojištění? Jak je v jiných dotazech uvedeno, že platí kolem 1100kč/měsíc. A až budu mít klasic. smlouvu, pak vše platí již zaměstnavatel. Rozumím tomu správně? ještě jednou, moc díky. Jarka

Janca M06.03 21:47

Dobrý den,
potřebuji poradit ve věci přiznání k dani z příjmu fyzických osob.
Od ledna loňského roku jsem měla tři zaměstnání, jen jedno však bylo na HPP. Ostatní dvě zaměstnání byla na DPP, kde jsem také podepsala prohlášení k dani. Výdělek v měsících práce na DPP byl vždy mezi 5-ti a 10-ti tisíci.
Je při podávání daní potřeba vyplnit údaje ze všech tří zaměstnání či se vyplňují údaje jen ze zaměstnání na HPP? Je-li potvrzení o zdanitelných příjmech potřeba i ze zaměstnání na DPP a při odchodu ze zaměstnání jsem jej neobdržela, kde o tento dokument mohu zažádat? A má prohlášení k dani jen finanční úřad (tzn. od zaměstnavatele) či jej mám mít i já?
Po celou dobu jsem měla vždy jen jedno zaměstnání (ať již na DPP či HPP).
Poslední dotaz se týká firmy v insolvenci, kde jsem pracovala na DPP. Z důvodu firmy v insolvenci mi nebyla vyplacena mzda (za žádný odpracovaný měsíc). Odvádím daně z tohoto zaměstnání? Popř. jak vyplním přiznání daně z příjmu, nemám-li z tohoto zaměstnání žádnou dokumentaci?
Děkuji.
S pozdravem Jana

Admin07.03 11:33

Dobrý den,

to je hodně otázek, doporučujeme dobrou účetní. :-) Ovšem v případě, že jste vždy měla jen jedno zaměstnání, nemusíte daňové přiznání podávat a vše by za vás měl vyřešit stávající zaměstnavatel.

jana10.03 22:05

Dobrý den,mám dotaz,jsem na ÚP a pobírám nutnou nouzi,když budu mít DPP do 4000kč,budu nadále tento příspěvek pobírat ?Děkuji Jana

Admin11.03 10:50

Dobrý den,

Úřad práce samozřejmě přihlédne i k vašemu novému příjmu a podle toho přehodnotí dávky, které vám poskytuje.

ivana16.03 17:46

Dobrý den,

Jsem ID 2.st.Mám možnost práce na DPP s výdělkem 6500Kč.
Jak bude placeno zdravotní a sociální pojištění?

Děkuji za odpověd

Admin17.03 08:57

Dobrý den,

zdravotní nadále bude platit stát, sociální nadále nebude odváděno.

Marcela17.03 20:29

Dobrý den,
do 15.9.2013 jsem byla na ÚP, od 16.9.2013 pracuji na DPP a je to můj jediný zdroj příjmu.Měsíční výdělek se pohybuje kolem 9.000,- Kč. Podepsala jsem prohlášení a zaměstnavatel za mně neodváděl měsíční zálohovou daň s tím, že odečitatelná položka je větší než daň. Je to tak?
A v měsící září činil můj výdělek za polovinu měsíce 7.000,-Kč – odečitatelná položka se odečítá za tento měsíc v plné výši?
Moc děkuji.

Admin18.03 09:13

Dobrý den,

ano, je to správně. Nezapomeňte, že musíte odvádět zdravotní pojištění, jestli ho za vás nikdo neodvádí, což se podle vašeho popisu situace nezdá.

Jiří18.03 01:30

Dobrý den,
pokud budu v předčasném důchodu pracovat na dohodu o provedení
práce u více zaměstnavatelů je možno si celkem vydělat více
než 10000,-Kč. Například 8000,- Kč u jednoho a 4000,-Kč
u druhého zaměstnavatele?
Děkuji za odpověď

Admin18.03 09:16

Dobrý den,

ano, to je možné, protože pro účely sociálního pojištění se dohody od různých zaměstnavatelů nesčítají.

Jana18.03 12:28

Dobrý den,má známá je v současné době na ÚP a splácí úvěr,zajímalo by ji,zda si může nějakou část odečíst z daní.Děkuji za odpověď

Admin19.03 09:01

Dobrý den,

sice se v této problematice moc neorientujeme, ale odečet od daně je pravděpodobně možný jen u hypotéky, nebo úvěru ze stavebního spoření.

Iveta18.03 16:45

Dobrý den,
mám dotaz,jsem zaměstnaná na HPP a od června bych měla přejít na DPČ u stejného zamestnavatele.Mám se hlásit na ÚP?A jak by to bylo s placením soci. a zdravot.pojištění,pokud by výdělek nepřesáhl 5tis.měsíčně.Děkuji za odpověd

Admin19.03 09:09

Dobrý den,

na ÚP se můžete hlásit pouze s přivýdělkem v maximální výši 4 250 Kč. Pak vám bude stát platit zdravotní pojištění a váš zaměstnavatel nebude muset odvádět 1 148 Kč, ale pouze procentuální částku z vašeho platu, což bude méně.

Richard19.03 10:56

Dobrý den budu zaměstnán pouze u jednoho zaměstnavatele na DPP a výdělek bude 4000 Kč. Jinak jsem hlášen na ÚP.

Bude nutné platit srážkovou daň?
Děkuji za odpověď.

Admin19.03 16:12

Dobrý den,

podepište prohlášení poplatníka k dani a nebudete platit daň.

Alena19.03 23:03

Dobrý den, mám dotaz. Se zaměstnavatelem jsme se dohodla, že po skončení rodičovské dovolené budu žena v domácnosti a budu pečovat o dítě do 4 let. Je třeba toto ohlásit na úřadech nebo je to povinnost zaměstnavatele? Mám to písemně doložené. Mohu v této době pracovat na DPP nebo DoPČ, a to třeba u více zaměstnavatelů? Budu muset odvádět zdravotní pojištění? Děkuji moc za rady. Alena

Admin20.03 12:31

Dobrý den,

musíte to nahlásit na OSSZ a na své zdravotní pojišťovně.

Věra20.03 00:42

Dobrý den,

v roce 2013 jsem měla DPP jako jediný příjem. Odpracovala jsem 300 hodin (celkem 10 měsíců po 30 hodinách), příjem byl měsíčně hrubého 6000,-, nepodepsala jsem prohlášení k dani (nebylo mi nabídnuto, ani jsem o této možnosti nevěděla), čistá mzda byla 5100,-. Od zaměstnavatele jsem dostala potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách na daň. Musím podávat daňové přiznání?

Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je zaměstnavatel povinen mi nabídnout podepsat prohlášení k dani a jestli je pro zaměstnavatele výhodnější, když prohlášení k dani nepodepíšu.

Admin20.03 12:36

Dobrý den,

doporučujeme daňové přiznání podat. Sice nemusíte, ale získáte díky němu zpátky 9 000 Kč, což je poměrně hodně peněz. Ano, zaměstnavatel vám to nabídnout měl, ovšem vy jste se o to měla přihlásit také. :-) Žádnou výhodu z toho nemá, naopak, kdyby vám prohlášení podepsat dal, tak vás mohl potěšit o 900 Kč vyšším platem. Takhle si o ty peníze musíte říci sama v daňovém přiznání, ze kterého vám vyjde, že máte přeplatek na dani z příjmu oněch 9 000 Kč, které vám stát následně vrátí.

Věra20.03 19:47

Moc děkuji.

Hanka20.03 22:10

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na DPP, která udělá za měsíc 3800kč. Budu mít podepsanou "růžovku" a jelikož mám dvě děti, tak bych si ráda zažádala o daňový bonus na obě děti k měsíční výplatě. Mám na něj nárok, když bude měsíční výdělek pouze ty cca 4000kč?
Děkuji Vám za odpověď

Admin21.03 09:57

Dobrý den,

slevu na dítě použít můžete, ale bude vám na nic, stejně nebudete daně odvádět. Podmínkou pro nárokování daňového bonusu je příjem ze zaměstnání alespoň 48 000 Kč za rok, čehož pravděpodobně nedosáhnete.

Milan21.03 11:15

Dobrý den,jsem vedený na ÚP,zaměstnavatel chce abych nastoupil od 1.4.na DPP s tím že žádá ÚP o poskytnutí dotace,zaměstná mě pak na smlouvu na dotaci mám nárok ,ale nesmím překročit hrubou mzdu 4250.-jinak by mě vyřadili z ÚP.jak mám postupovat
když chce po mě odpracovat plný počet hodin...Děkuji Vám za odpověď

Admin21.03 14:18

Dobrý den,

to je na vás, jestli chcete zůstat na ÚP, nebo si raději vydělat víc, obojí skloubit nelze.

Milan22.03 12:24

Já v tom mám jasno..ale zaměstnavatel chce abych pracoval naplno..ale taky chce příspěvek od státu na mě..to znamená pravděpodobně že mi dá jen půl mzdy aby mne nevyřadili..hrubého 4250.-Kč a zbytel buď mi nedá nebo načerno z toho není cesta ven ,když chci práci tak na to budu muset přistoupit..,ale přesto děkuji za odpověď..

Tereza25.03 11:37

Dobrý den, pracuje pouze na 4 DPP, pro 4 zaměstnavatele, u žádného z nich si nevydělám více než 10000kč/meš, ale dohromady mám za měsíc (v součtu) i 20000kč/měs. Zdravotní pojištění si platím sama. Chápu tedy správně, že sociální pojištění si platit nemusím, i když mám 20000Kč/měs, prtože vydělaná částka u jednoho zaměsnavatele nepšesáhne 10 000kč/meš?

Admin25.03 17:55

Dobrý den,

je to tak, ale pozor, i když to zní lákavě, tak musíte počítat s tím, že se vám tahle doba a výdělky nepočítají do nároku na důchod.

Miroslav27.03 14:27

mám kamaráda, kterému jsem dal za tip na uzavření obchodu měsíčně 9800 kč za každý měsíc. Je veden na ÚP nic nepobírá. Musí to dodanit a mezi námi stačí dohoda o provedení práce a částka, kterou jsem vyplácel každý měsíc?

Pavla26.04 12:12

Dobrý den,jste už třetí ke komu se obracím s prosbou o radu. Co dělat v případě,že mám uzavřenou dohodu o provedení práce,ale ve skutečnosti pracuji víc hodin než které mám napsané v dohodě? Od úřadu příspěvky neberu,nemám odpracovaných 12 měsíců. V práci chci zkončit neboť mi v mnoha směrech nevyhovuje a ani já jim nevyhovuji,ale vedoucí mi vyhrožuje že když odejdu,nedá mi mzdu. Podle dohody to má být 4000,- ale smluvně mi přislíbila 10 000,- Mám šanci se domoci mzdy kterou jsem si poctivě odpracovala podle hodin? Děkuji mnohokrát za odpověď..

Admin28.04 11:36

Dobrý den,

šanci jistě máte, ale pravděpodobně byste se musela obrátit na soud, který by zjišťoval, jak to s prací na DPP opravdu bylo, což by mohlo poukázat i na nesrovnalost v pracovní smlouvě.

Tereza02.05 10:54

Dobry den, prosim o uprezneni. Pokud se jedna o pracovni pomer sjednany dohodou o provedene praci jake jdou za mnou poplatky. Vypocet mzdy - odmeny cinni 100k CZK. Jedna se mi o zdravotni, socialni a dan z prijmu. Dotaz jak je to pokud vyuzivam firemni auto v ramci teto dohody. Dekuji

Helena07.05 17:37

Dobrý den,jen se chci zeptat,když mám práci na dohodu o provedení práce a podepsanou,mohu kdykoliv ihned skončit bez udání důvodu,nebo jsou tam nějaké podmínky,třeba nějaká výpovědní lhůta a podobně,že už tam nechci pracovat,i když mám dohodu sepsanou a podepsanou...děkuji za odpověď

Admin08.05 11:16

Dobrý den,

u DPP je to trochu problematické, jestliže není forma předčasného ukončení stanovena ve smlouvě, tak to jde jen dohodou. Na druhou stranu, z podstaty DPP byste se neměla setkat s výraznějšími problémy, kdybyste do práce prostě nechodila.

Alena08.05 23:56

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné, abych si jako žena v domácnosti platila zdravotní pojištění. Nejmladší dceři budou 3 roky a do školky půjde až od září, takže s ní musím po tuto dobu být doma. Starší dcera chodí do 1. třídy a chodí do družiny na půl hodiny max. hodinu, podle návaznosti kroužků a syn chodí do školky a toho vyzvedáváme zároveň se starší dcerou. Škola i školka nejsou v místě bydliště a pro děti musíme jezdit autem. Dále jsem se chtěla zeptat, jak to bude se sociálním pojištěním, zda sociální pojištění za mne bude hradit stát - zda tu není také podmínka, že děti nesmí chodit do družiny a ve školce mohou být maximálně 4 hodiny. Děkuji za odpověď. Alena

Admin09.05 11:14

Dobrý den,

zdravotní pojištění si platit nemusíte, platí ho za vás stát (jste-li nahlášená jako žena v domácnosti). Sociální pojištění se neplatí vůbec, ale tato doba se vám pak nepočítá do nároku na důchodu. Můžete si ho však dobrovolně platit sama. Pokud se rozhodnete, že si chcete zdravotní pojištění platit sama, tak vlastně žena v domácnosti nemusíte být, tedy oficiálně, prostě budete nezaměstnaný samoplátce zdravotního pojištění.

Alena09.05 12:31

Dobrý den, děkuji. Nevím, jestli jsem Vaši odpověď správně pochopila, proto ještě svůj dotaz znovu upřesňuji. Pokud budu žena v domácnosti, má zdravotní pojišťovna podmínku, že děti nesmí chodit vůbec do družiny a do školky maximálně na 4 hodiny denně. Z tohoto důvodu uvažuji o tom, že bych si zdravotní pojištění platila. U sociálního pojištění o žádné podmínce, která by se vztahovala na ženy v domácnosti nevím. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla, že mi bude držet místo. Nejmladší dítě jde do školky až v září. Po tuto dobu jsem chtěla být vedená jako žena v domácnosti. Zajímalo by mne, zda mohu být žena v domácnosti - platit si za sebe zdravotní pojištění (protože jedno dítě chodí do družiny) a zda sociální pojištění by platil za mne stát. Děkuji za odpověď.

Admin09.05 12:48

Dobrý den,

pokud budete sama platit zdravotní pojištění, tak nebudete vlastně žena v domácnosti, takže si můžete dělat, co chcete - sociální pojištění po tuto dobu placeno nebude, což je shodné s tím, kdybyste byla žena v domácnosti, kdy byste si nemusela sama platit ZP, ale také byste se musela řídit podmínkami jako je péče o dítě a nemožnost přivýdělku.

Veronika11.05 21:08

Dobrý den,
je možné mít 2x HPP při práci na 3-4h/denně (tj 2x snížený pracovní úvazek, takže to vychází při obou na 6-8h/denně, eventuelně jedno zaměstnání by bylo dle potřeby zaměstnavatele). Pokud lze, platí to i pro ID II.stupně?
Děkuji. Veruna

Admin12.05 12:28

Dobrý den,

ano, je to možné. Pro ID neplatí žádné rozdíly.

Veronika26.05 14:32

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Jsem student a mám uzavřené 2 smlouvy DPP. Celkový výdělek dohromady je do 10 000 Kč. Jsem na VŠ a skládám závěrečné zkoušky. Pokud je neudělám, do dalšího pokusu (v lednu 2015) nejsem student a musím na ÚP. Moje otázka je, zda když přestanu být studentem, musím se nahlásit na ÚP i v případě, že mám tyto smlouvy DPP? A jaké jsou moje možnosti, co je pro mě výhodné, a kdo by platil zdr. a soc. pojištění?

Děkuji moc, Veronika

Admin27.05 09:24

Dobrý den,

ve vašem případě nedoporučujeme registraci na Úřadu práce. Tam je totiž umožněn pouze přivýdělek do 4 250 Kč měsíčně. Pokud tuto sumu alespoň o tisícovku přesahujete, tak se neregistrujte a sama si plaťte zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč měsíčně.

Veronika27.05 10:15

Dobrý den,

děkuji za rychlou reakci. Předpokládám, že na ÚP bych totiž stejně žádnou podporu nedostala, protože budu po studiu a nemám v posledních 2 letech odpracovaných 12 měsíců, kdy by za mě zaměstnavatel platil daně (když jsem měla výdělek u DPP do 10 000 Kč).
Děkuji

Kateřina04.06 11:41

Dobrý den,

prosím o radu. Jsem vedená na ÚP (momentálně nejsem student) a sehnala jsem si brigádu, která by byla na DPP. Výdělek by měsíčně byl cca 7 000,- Kč. Znamená to tedy, že pokud nepřekročím 10 000,- Kč, mohu být dále vedená na ÚP, který za mě bude platit pojištění? A nebo jsem tedy omezená výdělkem 4 250? Pokud bych byla omezena, nebude výhodnější se odhlásit a platit si pojištění sama?

Admin04.06 13:55

Dobrý den,

limit je 4 250 Kč. ÚP za vás platí zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč měsíčně, takže jakýkoliv čistý výdělek nad 5398 Kč se vám vyplatí (4250+1148), zdravotní pojištění odvedete sama.

Michaela05.06 19:30

Dobrý den,mám dvě smlouvy na DPP a u obou smluv mi byla stržena daň. Je to možné?

Admin06.06 10:54

Dobrý den,

záleží na mnoha věcech. Máte ještě jiný výdělek, kde uplatňujete slevu na poplatníka přes růžový formulář?

Pokud ne, tak si vyberte zaměstnavatele, který vám platí víc a podepište ho u něj - sleva vám pravděpodobně pokryje odvedenou daň. Záleží pak na tom, jestli jsou oba příjmy nad 5 000 Kč - pokud ano, budete muset na konci roku podat daňové přiznání a máte šanci získat část odvedené daně zpět. Pokud ne, tak z té druhé dohody je odvedena jen srážková daň, která už se dál neřeší a nemáte tedy šanci ji ani dostat zpět při ročním vyúčtování daně, které na vaši žádost provede ten zaměstnavatel, u kterého máte podepsané růžové prohlášení.

Lola07.06 22:40

Dobrý den,

jsem studentka a v dubnu 2014 jsem podepsala daňové přiznání u jednoho zaměstnavatele, u kterého v půlce června budu rušit smlouvu DPP. Prvního a 2.června jsem u něj odpracovala pár hodin a výdělek bude za červen činit cca 500Kč. (výdělek za květen bude činit cca 3000kč)

Od 3.června jsem ale nastoupila na DPP u druhého zaměstnavatele a také jsem u něj podepsala daňové prohlášení,ale neuvědomila jsem si,že to první nejde jen tak zrušit. Druhý zaměstnavatel mně řekl, že není problém pokud si vydělám dohromady u obou max do 10tisíc Kč. Do 10ti tisíc KČ se vejdu, ale nevím zda mám dál tuto situaci řešit a jak jí řešit? Lze na konci roku daně odvést u prvního zaměstnavatele u kterého si vydělám méně? Nebo při tak nízkém výdělku a studiu tuto situaci řešit nemusím? Dále jsem se chtěla zeptat, když v srpnu ukončím všechny smlouvy DPP a nebudu nikde výdělečně činná, a v září nastoupím na novou DPP, která bude jediná, můžu i zde podepsat "růžovku" ? Děkuji

Admin09.06 11:43

Dobrý den,

prohlášení můžete mít naráz podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Vyberte si jednoho a u toho druhého toto prohlášení zrušte, stejně jako čerpání slevy na poplatníka - na to samozřejmě finanční úřad snadno přijde a měla byste potíže. Nic vám však nebrání podepsat prohlášení u dalšího zaměstnavatele, když vaše stávající DPP skončí.

Barbora17.06 19:48

Dobrý den,
jsem vedená na úřadu práce a zajistila jsem si jednorázovou brigádu v obchodním domě, kde jsem odpracovala 22 hodin za 90 brutto a podepsala jsem daňové prohlášení. Chtěla bych se zeptat, jaká bude finální částka? (nevím, zda-li se to daní či nikoliv).

A také bych se chtěla zeptat, na další měsíc mám sjednanou 10 denní brigádu, která činí 80 hodin za 65 Kč. Díky této částce se budu muset odhlásit z úřadu práce, myslím, že budu podepisovat daňové prohlášení. Ráda bych zeptala, zda-li se finální částka bude danit a jestli ještě po dani budu muset zaplatit zdravotní pojištění?
Děkuji

Admin18.06 10:30

Dobrý den,

na vaši otázku nelze odpovědět, protože nepíšete, zda jde o DPP, nebo DPČ. U DPP bude hrubá mzda i čistá, když podepíšete prohlášení poplatníka k dani. Pokud DPČ, tak bude z vašeho druhého příjmu odvedeno sociální i zdravotní pojištění. Pokud nebudete na Úřadu práce v evidenci a zároveň budete mít pouze přivýdělek na DPP, budete muset sama doplatit zdravotní pojištění.

Barbora18.06 14:34

Dobrý den, můj předchozí dotaz
(Dobrý den,
jsem vedená na úřadu práce a na červen jsem si zajistila jednorázovou brigádu v obchodním domě, kde jsem odpracovala 22 hodin za 90 brutto a podepsala jsem daňové prohlášení. Chtěla bych se zeptat, jaká bude finální částka? (nevím, zda-li se to daní či nikoliv).

A také bych se chtěla zeptat, na další měsíc (červenec) mám sjednanou 10 denní brigádu, která činí 80 hodin za 65 Kč. Díky této částce se budu muset odhlásit z úřadu práce, myslím, že budu podepisovat daňové prohlášení. Ráda bych zeptala, zda-li se finální částka bude danit a jestli ještě po dani budu muset zaplatit zdravotní pojištění?)

se týkal DPP.

Admin18.06 14:51

Dobrý den,

pak tedy platí to, že hrubá mzda bude stejná jako čistá a že si po odhlášení z ÚP budete muset zaplatit sama zdravotní pojištění (1 148 Kč měsíčně).

Marie06.07 23:52

Dobrý den, prosím o radu: Jsem nyní ve zk.době, trv. prac. poměr, pracuji v nepřetř. provoze, nepravidelně, např. jen cca 5x/měsíc. Např. zač. měsíce 2směny, ke konci 3směny apod. Chci odejít pro lepší nabídku. Jak se platí zaměstnavatelem zdrav.+soc. pojištění, za měsíc, či za den? Když odejdu např. 20.-ve zk. době(protože poslední směnu mám 19. a pak jdu až další měsíc) a další směna je až 1. násl. měsíc, platí se do 20. nebo do konce měsíce? Myslím , že do dne, kdy jsem "fyzicky" zaměstnána. V tom případě je asi výhodnější, učinit odchod až třeba k 30. v měsíci?
Děkuji.

Pavla13.07 13:36

Dobrý den.
Jsem vedena na ÚP a nyní mám brigádu na DPP. Chtěla jsem se zeptat, kolik můžu za dva měsíce odpracovat hodin.
Děkuji

Admin14.07 12:22

Dobrý den,

hodinami vás limituje pouze obecné pravidlo DPP, tedy 300 hodin u jednoho zaměstnavatele za rok. Co se týče výdělku, tak tam jste limitována 4 250 Kč měsíčně, abyste nebyla vyřazena z evidence. DPP samozřejmě musíte nahlásit na ÚP.

Martina14.07 18:42

Dobrý den,
syn má brigádu na DPP sjednanou na červenec a srpen a podepsal prohlášení k dani. U dalšího zaměstnavatele by chtěl odpracovat v polovině srpna 1 týden také na DPP s tím, že nebude pracovat v tu dobu u toho prvního zaměstnavatele. Může podepsat prohlášení k dani také tam, kde bude pracovat jen ten týden, i když je to ve stejném měsíci, ale ne ve stejné dny? Bude či nebude muset podávat daňové přiznání, když si za ten jeden týden v srpnu vydělá asi 6 tisíc Kč a méně než 10 tisíc za srpen u toho prvního zaměstnavatele? Děkuji

Admin15.07 11:12

Dobrý den,

to bohužel nejde. Daňové přiznání nebude muset podávat. Daně může z té druhé DPP získat zpětně při ročním zúčtování daně, případně právě skrze daňové přiznání. Hlavně ať si vyžádá potvrzení o zdanitelných příjmech.

Věra15.07 20:19

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám uzavřenou smlouvu o dohodě a v ní 50kč na hodinu. Měsíční plat má zaměstnanec daný 2000 kč. Tudíž na 40 hodin v měsíci. Odpracoval 55 hodin. Já mu to proplatila a dal výpověď. Můžu nějak zpětně odvést jeho 15%daň? Také bych potřebovala vědět jestli mi má něco dodatečně podepsat. Nebere mi telefon a dodnes nemám ani jeho výpověď. Nevím co dělat. Pracoval 1 měsíc. Děkuji za odpověď

Admin16.07 10:56

Dobrý den,

daň jste měla odvést podle toho, jestli bylo podepsáno prohlášení k dani s nárokem na slevu na poplatníka.
Jestliže jste tak ale nepostupovala a vyplatila čistou mzdu 55*50 Kč bez odvodu daně, budete asi muset doplatit daň sama. Otázkou zůstává, jestli můžete po této své chybě vůbec vrácení peněz po zaměstnanci požadovat (15 % z oněch 2 750 Kč, tedy 413 Kč), to už je ale otázka pro specializovaného právníka.

petra16.07 18:20

Dobrý den, prosím o radu. Máme se zaměstnankyní uzavřenou dohodu o provedení práce od ledna do března 2014,splatnost odměny za tuto dohodu byla v dohodě stanovena na červen,červenec a srpen 2014 (čekali jsme na dotaci). Zároveň tato paní nastoupila od dubna 2014 na UP. Dotaz zní, když jí teď s termínem výplaty červnových mezd vyplatíme také tuto odměnu (teď za leden), je to v rozporu s tím, že nyní pobírá podporu v nezaměstnanosti? Jde tam tedy o posun splatnosti odměny, práci odvedla v prvním čtvrtletí. A i daň tedy odvedeme až teď s výplatou, je to tak? Děkuji mnohokrát, nikde se mi nepodařilo najít odpověď.

Martina20.08 22:01

Dobrý den, měla bych prosím dotaz. Jsem v ID 2st. nyní od 1.8. konečně s HPP na 20týdně-dotované místo. Mohu mít současně DPP nebo DPČ na např. 6h/týdně? Nebo na 6h ob měsíc?(daně z DPP jsou odvedeny). Některý zaměstnavatel tvrdí, že to nelze. (při těchto hodinách mi vychází cca 5h/týden. Jde o zlepšení finanč. situace)
Děkuji za odpověď.

Admin21.08 10:48

Dobrý den,

dobrý den, domníváme se, že DPP i DPČ můžete normálně vykonávat.

Lenka23.08 21:49

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat ohledně DPP a výpovědní doby. V DPP je sjednána výpovědní doba 3 dny (možno podat jakoukoli ze stran s uvedením / bez neuvedení důvodu). Počítají se 3 kalendářní dny nebo pracovní?

Velice děkuji za odpověď.

Admin25.08 11:54

Dobrý den,

pokud není specifikováno jinak, domníváme se, že kalendářní.

ilona12.09 10:29

jsem v pěstounsky peči a jsem student PRACUJI NA DPP ,A KONČI MI 300 HODIN tento měsic,chtel bych pracovat dal, mužu u jednoho zaměstnavatele poradte co mohu dělat

Admin12.09 12:53

Dobrý den,

jedině na DPČ, nebo běžný pracovní poměr.

Lucie10.10 16:18

Dobrý den, chci se zeptat zda-li mohu mít uzavřené dvě DPP v jednom roce u jiného zaměstnavatele? A jak je to s daněmi? U jednoho mám podepsaný "růžový" papír u druhého už nemohu, že? Musím odvádět daňové přiznání, i když jsem student?
Děkuji za odpověď :)

Admin13.10 10:54

Dobrý den,

více DPP mít můžete. U DPP, kde nemáte podepsané růžové prohlášení se daň odvede, ale po konci roku můžete svého zaměstnavatele (u kterého prohlášení podepsané máte) požádat o roční zúčtování daně a přeplatek na dani vám bude vrácen.

Marcela04.11 15:53

Dobrý den,
tento rok jsem pracovala v jedné firmě od ledna do června na dohodu o provedení práce a měla jsem zde podepsané prohlášení. Smlouvu mám uzavřenou do 31.12.2014, avšak od června tam již nepracuji (vypršelo mi 300 hodin). Bohužel nevím, na jaké období bylo toto prohlášení podepsáno, protože se podepisovalo v lednu. Zároveň bych chtěla podepsat prohlášení u nového zaměstnavatele. Musím zpětně písemně vypovědět prohlášení u minulého zaměstnavatele? Děkuji. Co se stane, pokud ho písemně neukončím, avšak v prvním zaměstnání již nadále nepracuji a práce tedy nevykonávám současně.
Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Lenka09.12 09:49

Dobrý den,
jsem v důchodu a pracuji na DPP do 5.000,- Kč měsíčně a nemám podepsané prohlášení. Jedná se mi o životní pojištění, které mám zřízené. Když jsem žádala podepsat prohlášení na rok 2014, bylo mi od účetní sděleno, že jsem důchodce a že na to nárok nemám. Jak to tedy je u důchodců?

Admin09.12 16:22

Dobrý den,

jediné, co nešlo, bylo nárokování si slevy na poplatníka. Od poloviny roku jde i to, takže prohlášení podepište a u zaměstnavatele si po konci roku trvejte na ročním zúčtování daně za celý rok 2014, aby vám přeplatky vrátili.

Lenka26.01 15:43

Dobrý den, jsem v důchodu a pracuji na DPP do 10.000,- Kč měsíčně. Když podepíši prohlášení, mohu si odepsat z daní životní pojištění? Jak to tedy je u důchodců?

Admin27.01 12:33

Dobrý den,

domnívám se, že to normálně jde při splnění ostatních podmínek. Vaši daň pokryje i základní sleva na poplatníka.

Kateřina Pilná06.03 08:05

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na ÚP podporu pobírám, ale našla jsem si brigádu DPP na té brigádě jsem byla jenom 1 den práce mi nevyhovovala a tak jsem druhý den brigádu skončila, DPP jsem měla uzavřenou na 14 dní což jsem neodpracovala,podporu mě pozastavily,když tedy sama ukončím a neodpracuji dobu kterou jsem podepsala na DPP podporu mě zase pustí?Či ne. děkuji za odpověd

Mikin09.03 15:44

Dobrý den,
chci se zeptat, jak to je s ÚP. Jsem na něm veden od září a od téhle doby mám také DPP. Odevzdal jsem na ÚP výpisy o příjmu za září a říjen, kde byla 0 za listopad, prosinec, leden a únor však ne, ale od listopadu jsem dostával 9800 Kč. Musím teď zpětně zaplatit zdravotní poj. nebo ho za mne uhradil ÚP a je to jejich problém? Díky za odpověď

Admin10.03 11:27

Dobrý den,

při takovém příjmu jste se měl z ÚP odhlásit a opravdu zdravotní pojištění zaplatit sám. Doporučujeme se obrátit na Úřad práce a nesrovnalosti vyřešit.

Katka08.04 10:59

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co se stane v případě, když uplatňuji slevu na dítě a budu měnit zaměstnání, tak to musím znovu nahlasít v novém zaměstnání a nebo se to ten zaměstnavatel dozví při vypočítání mzdy? Co by se stalo, kdybych slevu na dítě
nenahlásila novému zaměstnavateli?
Děkuji za odpověď.

Alena10.08 21:10

Dobrý den,
mám podepsanou dohodu o provedení práce do 300 hod.ročně a jsem starobní důchodce.Nyní bych chtěla pracovní dohodu ukončit.Jaké mám šance k ukončení ihned? Děkuji.

Jarka07.09 19:25

Mám uzavřenou smlouvu DPP NA 300 HOD u tří zaměstnavatelů.
Budu si daňové přiznání podávat sama? Mohu počet hodin
překročit? Jsem ve starobním důchodu.

Sarka05.04 17:32

Dobry den,chtela jsem se zeptat.Jsem vedena na uradu ptave a nepobiram podporu.Ted jsem na mesic nastoupila na brigadu a vydelam si 8500kc hrubeho.Nevite jestli mi urad prace neco z tech penez vezme?

Admin06.04 10:27

Dobrý den,

tento příjem musíte nahlásit Úřadu práce, který vás vyřadí z evidence, protože překročíte maximální příjem pro takzvané nekolidující zaměstnání, který je polovina minimální mzdy (v současné době tedy 4 950 Kč). Z vašeho příjmu tedy bude odvedeno zdravotní pojištění, protože v tom měsíci nebudete v evidenci na ÚP.

Kristy08.08 18:12

Jaké typy smlouvy musím mít abych měla nárok na hmotnou nouzi když nejsem vedena na ÚP. V dopise mi bylo psáno pracovní smlouva což je HPP, potom dohoda o provedení činosti (DPČ), neschopenka..atd. Chtěla bych vědět co je to atd. Jestli mezi to patří i dohoda o provedení práce (DPP). Děkuji mockát za odpověď.

Lenka14.09 17:46

Dobrý den mám dotaz? Nejsem vedena na ÚP,jsem vdova a mám pětiletou dceru,musím si platit zdravotní a sociální pojištění.
Děkuji

Admin19.09 11:14

Dobrý den Lenko,

z vašeho dotazu nám není jasné, zda pobíráte vdovský důchod. Co se týče sociálního pojištění, tak do náhradní doby pojištění (doba se vám započítává do důchodu) se vám počítá pouze péče o dítě ve věku do čtyř let, mohla byste tak využít možnosti dobrovolného důchodového pojištění. Důchodové (sociální) pojištění si platit nemusíte, ale to se odrazí na důchodu, a nemusíte mít nárok na některé dávky. Zdravotní pojištění se platit musí, buď platí stát (evidence na úřadu práce, pobírání důchodu i vdovského, příp. celodenní, osoba řádná peče alespoň o jedno dítě do 7 let věku) nebo si ho musíte platit sama. Ve vašem případě by mohla být splněna podmínka péče o dítě či podmínka důchodu.

Mějte fajn den.

Tým Flek.cz

Renáta09.11 14:58

Dobrý den, před pěti měsíci jsem se registrovala na ÚP, bohužel jsem zapomněla nahlásit dohodu o provedení práce, protože mi uplně vypadla z hlavy neboť sem nechodila do práce, nebyla práce. Teď když sem jí chtěla nahlásit na hmotnou nouzi a ÚP někdo byl rychlejší :/ Takže na hmotné nouzi už to ví, teď je ale otázkou co ten Úřad práce, který mi vypočítal podporu v nezaměstnanosti a také jí už vyplatil. S čím mám teď počítat že se stane ? Nějaká pokuta či vracení podpory ?

Admin22.11 11:05

Dobrý den Renáto,

doporučujeme situaci řešit přímo na ÚP. Z Vaší otázky nám vyplývá, že sice máte uzavřenu dohodu, ale nepobíráte žádné peníze, třeba bude stačit tuto skutečnost doložit a dohodu zrušit.

Přejeme pěkný den,

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)