Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce v Polsku

Nabídka práce v Polsku

Polský trh je pro mnohé české podnikatele atraktivní, což ostatně platí i v souvislosti se zaměstnanci, kteří už dávno do Polska nemíří jen za nákupy, přírodou nebo snad poznáním. Čechům dokáže Polsko nabídnout poměrně výhodné podmínky pokud jde o práci, mzdu i celkovou životní úroveň. Polsko se stalo státem s velmi dobrým potencionálem, kam odchází stále více lidí za prací.

Přečtěte si také: 

Práce v Belgii 

Práce v Irsku 

Práce ve Švédsku 

Množství volných pracovních pozic je navíc poměrně velké a tak i Češi mají rozhodně z čeho vybírat. Stejně jako ve většině zemí Evropské unie, i v Polsku je možné pobývat méně jak tři měsíce bez návštěvy úřadů. Hodláte-li na území státu pracovat déle, pak je třeba vše nahlásit – pokud možno už dopředu, jestliže jste si jisti, že budete v Polsku pracovat delší dobu. Váš pravidelný měsíční příjem od polského zaměstnavatele musí být nejen řádně zdaněn, ale musí být včas a řádně z platu odvedeny veškeré zákonné poplatky, včetně sociálního pojištění, které se bude v Polsku hodit v případě nezaměstnanosti.

Zdanění mzdy v Polsku

V minulých letech došlo k výraznému snížení daňových sazeb a celkovému snížení daňové povinnosti všech v Polsku pracujících občanů.  Až do roku 2008 navíc byly v Polsku zavedeny tři základní sazby daně, po zmíněném roce se vše změnilo a zůstaly jen dvě základní sazby daně, které činí 18% a 32 %. V současnosti se tedy lze v Polsku setkat se dvěma základními sazbami daně, přičemž nižší sazba daně (18%) je platná pro příjem do 85 528 PLN a vyšší sazba daně (32%) je platná pro příjem nad 85 528 PLN. Zdanění se ve výsledku liší, pokud například některý zaměstnanec – vztahuje se i na cizince, má možnost uplatnit některou slevu na poplatníka daně. Daň z příjmu se vždy vypočítává z hrubé mzdy, stejně jako v České republice, je však třeba počítat i s dalšími odvody, které jsou v Polsku povinni odvádět všichni zaměstnanci bez ohledu na národnost, zaměstnání nebo výši platu.

Zdaněním to rozhodně nekončí. Stejně jako v České republice, i v Polsku jsou zaměstnavatelé nuceni odvádět z příjmu fyzické osoby poplatky za sociální a zdravotní pojištění – budou-li zaměstnanci cizinci odvádět řádně sociální pojištění v Polsku, pak mají v případě nezaměstnanosti nárok na podporu, ale i na případný důchod, dosáhnou-li požadovaného důchodového věku. Obě dvě strany, jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel, odvádí z hrubé mzdy několik složek pojištění – důchodové, havarijní, nemocenské, zdravotní a nakonec pojištění v nezaměstnanosti.

Administrativní požadavky

Ať už žijete v Polsku jakkoli dlouho, úřadu s vámi nebudou mít problém, pokud nebudete pro stát představovat finanční zátěž. V praxi to znamená, že buď musíte v Polsku řádně studovat, chodit do zaměstnání nebo mít dostatečné finanční prostředky pro pobyt v zemi. Při výběru vhodného zaměstnání je vhodné zaměřit se na tzv. kvalifikované profese a uznání pracovních kvalifikací. Jste-li pro určité zaměstnání kvalifikováni (máte požadované vzdělání, úspěšně jste prošli kurzem nebo máte dlouholeté zkušenosti v oboru od minulých zaměstnavatelů), pak můžete v Polsku práci vykonávat bez problémů. V opačném případě vás dost možná ani žádný zaměstnavatel nepřijme do pracovního poměru, pokud nebudete pro pozici dostatečně kvalifikováni. Příslušné polské instituce totiž musí uznat vaši kvalifikaci a pokud byste se vy i zaměstnavatel snažili tomuto procesu vyhnout, vina padne na obě dvě strany a úřady z toho vyvodí důsledky, které mimo jiné mohou znamenat i vysoké výdaje, které jsou v takovém případě naprosto zbytečné. 

Publikováno: 27.6.2016   |   Zobrazeno: 482x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)