Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce v Belgii

Práce v zahraničí  - Belgie

Krásná a rozlehlá historická města, vynikající pivo, ještě chutnější vafle a multikulturní hlavní město, kde nepřekvapí mnoha jazyky hovořící obyvatelé. To všechno a ještě mnohem víc nabízí právě Belgie, která je jednak častým snem mnoha těch, kdo mají zájem o práci v zahraničí, ale i místem s poměrně dobrými podmínkami pro život.

Přečtěte si také: 

Práce v Irsku 

Práce na lodi 

Práce ve Švédsku 

Pochopitelně i život v Belgii má svá pro a proti, to samé platí pokud jde o nabídku pracovního trhu. Samostatnou kapitolou je znalost jazyka, respektive jazyků, které vám otevřou bránu k poměrně zajímavým profesím – k těm dobře placeným i k těm méně placeným. Úředním jazykem je nizozemština a na některých územích státu je za úřední jazyk považována i němčina, se kterou si ve většině případů velmi dobře vystačíte. Kromě toho je dobré znát například i francouzštinu, na škodu nejsou ani základní znalosti angličtiny, se kterou se domluvíte hlavně ve velkých městech.

V zásadě, pokud jde o jazyky, velmi záleží na tom, co vyžaduje zaměstnavatel, u kterého chcete pracovat. Někteří zaměstnavatelé, hlavně ve veřejném sektoru, kde je i poptávka po zaměstnancích největší, jsou k zájemcům o práci benevolentnější. Lze pochopitelně narazit i na opačné případy, kdy si nevystačíte ani se základní znalostí některého z výše zmíněných jazyků.

Administrativní povinnosti

Ačkoli povinnost žádat o pracovní povolení skočila před několika lety, stále je nutné, které Belgie vyžaduje. Ať už jedete do Belgie za prací nebo snad jen za zábavou, v každém případě máte deset dní na to, abyste svou přítomnost v zemi nahlásili na některém z městských úřadů. Každý, kdo se pohybuje na území Belgie, dostane díky registraci doklad, bez kterého byste nemohli území státu obývat dobu kratší, než jsou tři měsíce. Pokud se zapomenete na úřadě registrovat a tím pádem nemáte tento doklad k dispozici, můžete očekávat pokutu v řádech několik set eur. Hodláte-li v zemi zůstat déle, než jsou tři měsíce, pak je nutné opět na městském úřadě podat žádost o registraci. Jediné, co budete potřebovat k registraci jsou osobní doklady a odůvodnění vaší žádosti respektive, proč hodláte v Belgii zůstat – zaměstnání nebo studium. Ať už je důvod jakýkoli, na místě budete navíc muset doložit své příjmy, Belgie chce předem vědět, že se v žádném případě nestanete pro zemi finanční zátěží a že máte z čeho žít po celou dobu vašeho pobytu.

Pracovní kvalifikace

Ať už jedete do Belgie uklízet, vařit nebo ordinovat do některé z místních nemocnic, vždy si dopředu zjistěte, zda je či není vámi zvolená pracovní pozice na seznamu tzv. regulovaných profesí. Seznam lze najít na internetových stránkách města, lze se informovat i u místních občanů nebo na úřadech a to i o požadavcích, které jsou pro konkrétní profese vyžadovány. Požadavky jsou buď konkrétní vzdělání, dostatečná praxe v oboru nebo stupeň rekvalifikace – méně časté, nejčastěji je vyžadováno přímo vzdělání. Pokud není vaše profese na seznamu, pak vám stačí kvalifikace z České republiky a na trhu práce máte tím pádem stejnou hodnotu, jako kterýkoli jiný občan Belgie. V opačném případě je vyžadováno vzdělání nebo praxe získané na území státu, což může být někdy problém zejména v oborech jako je zdravotnictví či školství.

Belgie je jednou z šesti zakladatelských zemí Evropské unie a nejenže se může pochlubit opravdu nízkou nezaměstnaností, ale i rostoucí průměrnou mzdou či životní úrovní. Velmi dobře placená jsou například úřednická místa, dobré jsou v zemi i podmínky pro podnikatele. Co je ale odstrašující pro mnoho zahraničních studentů i zájemců o práci, jsou daně. Belgie se může chlubit i nejvyšším zdaněním příjmů v Evropské unii. 

Publikováno: 6.6.2016   |   Zobrazeno: 614x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)