Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce v Irsku

Nabídka práce v Irsku

Když se řekne Irsko, snad každý si vybaví rockovou hudební skupinu U2 nebo irskou whiskey. A i když je Irsko ostrovním státem s poměrně vysokými výdělky, panují zde i poměrně vysoké náklady na život, celkově je životní úroveň vyšší, a od podmínek v České republice se značně liší. Před odchodem do Irska za prací je proto nutné brát v potaz nejen ta pro, ale i proti.

Přečtěte si také: 

Práce a brigády v USA 

Práce a brigády v Austrálii 

Práce a brigády v Kanadě

V Irsku jsou platné dva oficiální jazyky – irština a angličtina. Angličtina je žádanější, nejvíce používaná a bez její znalosti se zájemci o práci jen těžko uchytí na trhu práce – nic však není vyloučené. I bez znalosti jazyka se v Irsku dá najít zaměstnání, kde se bez znalosti jazyka obejdete, ale není možné počítat s kariérním postupem.

Situace na trhu práce

Pokud jde o zemědělství, Irsko je proslulé chovem ovcí, ovčí vlna je ve velkém vyvážena do jiných zemí, Irsko vyniká i vysokou produkcí brambor, které se zde pěstují ve velkém. Uplatnění v zemědělství je poměrně dobré a to nejen z hlediska volných pracovních míst, ale i finančních podmínek. Práce v zemědělství je dobře placená, což ostatně platí i o jiných odvětvích. Irům se totiž přestala zamlouvat manuální práce, kterou v zemi vykonávají převážně cizinci. Podobně jako v České republice, i v Irsku si místní obyvatelé všimli, že za ně některou náročnější práci udělají cizinci a patřičně toho využívají.

Některé pozice jsou ve velkém obsazovány stále. Největší zájem je o řemeslníky a manuálně zručné pracovníky (pracovníci na jatkách, v autoopravnách), zaměstnance v profesionálních službách (kompletní zdravotnický personál, chemický nebo farmaceutický personál), šance mají ale i zájemci, kteří chtějí pracovat ve výrobnách, úklidu, IT službách apod.

PPS number

PPS number je vlastně takové registrační číslo, bez kterého se žádný obyvatel Irska neobejde. Respektive, neobejde se bez něj nikdo, kdo hodlá v Irsku pracovat. PPS number je speciální číslo, které slouží každému plátci daně, protože každý, kdo v Irsku nastoupí do zaměstnání, je povinen z platu odvádět tzv. emergenci daň, která je poměrně vysoká. Emergenci daň je, bez ohledu na výši výdělku zaměstnance, stanovena na 42% z příjmu. Téměř každý má, za určitých podmínek, nárok na vrácení alespoň části daně, takže je nutné přijít se svým číslem na místní finanční úřad, kde bude část daně vrácena – netřeba počítat s tím, že bude vrácena celá částka zaplacená na daních. Část daní se zpětně vrací a hned se dostaneme k tomu, proč se zpětně vyplácí jen část. V dani je totiž zahrnuto ještě místní zdravotní a sociální pojištění, které je nutné z platu odvádět, proto se vrací jen část daně, zbytek peněz jde na pojistky.

Ačkoli je zdravotní pojištění zahrnuto v daních, je vhodné si v Irsku doplácet ještě nadstandardní zdravotní pojištění. Veškeré zdravotní úkony, zákroky nebo jen pouhá návštěva lékaře v Irsku něco stojí. Například poplatek za běžnou návštěvu lékaře se vyšplhá běžně až na 50 EUR, což může krýt právě nadstandardní zdravotní pojištění, které je nutné platit zvlášť.

Publikováno: 23.5.2016   |   Zobrazeno: 791x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)