Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb

Už žádné daňové úniky, prodej a služby hrazené hotově, kartou nebo stravenkami budou od příštího roku zcela online a tržní prostředí se vyrovná – nepoctivci nebudou mít jak podvádět a slušní podnikatelé díky odstranění neférové výhody jejich konkurentů dosáhnou na dříve netušenou prosperitu. A stát na tom ještě vydělá. A to vlastně bez práce, protože stačí schválit geniální zákon a těšit se na zářnou budoucnost. Nebo že by ne?

 

Přečtěte si také:

Zakládání společnosti v roce 2015

Syndrom vyhoření

Kurzarbeit

 

Sama o sobě je elektronická evidence tržeb slušný nápad, který by v plně digitalizovaném styku mezi úřady a podnikateli fungoval jako zjednodušení práce pro obě strany. V naší republice má být ovšem zavedena jako všespásný systém, který napraví hříšníky, kteří nepřiznávají své příjmy.

Idea je jednoduchá – přijdete do obchodu k panu Ho a koupíte si od něj flašku vodky. Pan Ho vám dnes nacvaká cosi na realisticky vypadající registrační pokladně a pak vám (možná) dá účtenku, která z přístroje vyleze. Po zavedení elektronické evidence tržeb by ale tato pokladna nejprve poslala informaci do systému Finančního úřadu, který by automaticky poslal zpět unikátní kód, který se stane součástí oné účtenky. Pan Ho má tedy, v případě snahy o krácení daně z příjmu, smůlu, protože je neustále napojený na systém, který kontroluje každý uzavřený obchod. Ledaže nadále používá falešný systém, který si unikátní kód vycucá z prstu, nebo používá dva systémy, kdy přes jeden markuje devadesáti procentům svých štamgastů a na přes druhý cizím a jinak podezřelým osobám, které by třeba mohlo napadnout si celou transakci u Finančního úřadu ověřit.

Koho se elektronická evidence tržeb týká?

Měla by se týkat pouze těch podnikatelů, kteří přijímají za své služby a za zboží peníze, v první řadě pouze hotelů, restaurací a maloobchodu a velkoobchodu. Prozatím tedy mají klid třeba řemeslníci, na které by se měla elektronická evidence tržeb vztahovat až později, ideálně pak vůbec. Právě u řemeslníků by bylo vyžadování elektronické evidence tržeb nejspíše krajně kontraproduktivní. Sami odběratelé jejich služeb totiž často na zakázce „na černo“ trvají, protože chtějí ušetřit. A nakonec se vždy najde někdo, kdo to bez dokladu udělá, takže slušný řemeslník by nakonec byl bez práce úplně a ten nepokrytě podvádějící by se smál dál.

 

Tento systém nikdy nemůže zásadním způsobem omezit daňové úniky. To je pouze v moci úředníků, kteří by museli zvednout nohy ze stolu a začít vyvíjet vlastní aktivitu, mozkovou i fyzickou, aby se flexibilním podvodníkům dostali na kobylku.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 6.7.2015   |   Zobrazeno: 1334x

Komentáře

Martin17.01 15:51

Dobrý den. Chtěl bch se zeptat, jestly je povíná elektronická pokladna i na trhu, když bch prodával venku ovoce a zeleninu. Předem děkuji za odpověd

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)