Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zakládání společnosti v roce 2015

Zakládání společnosti v roce 2015

Zejména kvůli tlaku Evropské unie se Česká republika v posledních letech snaží zjednodušit a zlevnit vznik nových společností, zejména s.r.o. Není žádným tajemstvím, že minimální základní kapitál v loňském roce klesl poměrně výrazně, 200 000x, z dvou set tisíc na jedinou korunu. Zároveň se ale zatím podnikatelé nedočkali snížení poplatku za zápis společnosti, který je stále ve výši 6 000 Kč. Nová společnost tedy rozhodně není za korunu.

Rozdílná filozofie

Nový přístup ke společnostem s ručením omezeným je diametrálně odlišný od toho klasického, kdy k založení sice bylo potřeba docela dost peněz, ale jednatel a podílníci za to získali opravdu ručení omezené. Nemuseli se tedy bát o své soukromé peníze, i kdyby jim podnikatelský záměr nevyšel. Snížení minimálního základního kapitálu však poměrně logicky doprovázelo i zvýšení rizika zejména jednatele, který nově zodpovídá celým svým majetkem, ledaže by ke krachu nedošlo jeho vinou.

Odstranění překážek a zavedení osobní zodpovědnosti se zdá být v souladu s řekněme svobodou podnikání, ovšem zakořeněná představa o s.r.o. je u nás trochu jiná. Od takové společnosti očekáváme spíše stabilitu a schopnost dostát svým závazkům, což je pocit, který s.r.o. s korunovým základním kapitálem asi nebude vzbuzovat, ať už v klientech, dodavatelích, nebo partnerech.

Firma pořád stojí příliš

A pokud se na to podíváme z druhé strany, stále tu překážky pro „s.r.o. za korunu“ existují – zápis do rejstříku za 6 000 Kč, nutnost oběhat úřady, nebo si najmout notáře… Pokud se vejdete do 10 000 Kč, tak gratulujeme. Alternativou jsou stále ready made společnosti, které jsou někde uprostřed – zaplatíte za ně sice vyšší částku, než za novou s.r.o., ale zároveň je to snadné a taková společnost může mít i výrazně vyšší (falešný) základní kapitál.

Jenže výše soudních poplatků i dalších nákladů pro založení společnosti se nelíbí EU, která se je snaží minimalizovat. Představy EU ale splňuje velmi málo členských zemí, Česká republika navíc nemá náklady ani zdaleka nejvyšší, proto se dá očekávat, že se větší pozornost bude soustředit například na Itálii, kde je založení společnosti mnohonásobně dražší, než u nás.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 30.3.2015   |   Zobrazeno: 847x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)