Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Sledování zaměstnanců při práci s PC

Sledování zaměstnanců při práci na počítači

Jak se díváte na monitorování zaměstnanců? Je to podle vás nutnost, zbytečnost, nebo by to pro vás byla dokonce překážka v tom pro „šmírujícího“ zaměstnavatele pracovat? V dnešním článku se zaměříme na počítačový dohled, který zaměstnavatel při splnění určitých podmínek může zavést. A dokonce vám o tom ani nemusí říct.

 

Přečtěte si také:

Nepodmíněný základní příjem

Odmítnutí dechové zkoušky na alkohol v práci

Online reputace

 

Otázka přímého monitorování toho, co zaměstnanci v práci dělají, je hodně stará. Ať už vám někdo „kouká přes rameno“, sleduje vás na kameře, nebo vám na pracovní PC nahraje program, který zaznamenává, jaké programy používáte, vždy je o ošemetnou záležitost. Ať je ale přístup zaměstnanců jakýkoliv, právo hovoří jasně a přinejmenším v oblasti monitorování práce na PC má zaměstnavatel trumfy ve své ruce.

Co zaměstnavatel smí?

Zaměstnavatel na pracovní počítač smí umístit software, který sleduje, jakým způsobem je počítač využíván. Takže například počítá, jak dlouho je spuštěný, jak dlouho uživatel strávil na internetu, jaké programy po jaké časové úseky používal. Tyto informace si pak může vyhodnocovat.

O instalaci i samotném sledování zaměstnavatel nemusí zaměstnance informovat. Je sice pravda, že oznámený monitoring působí silně preventivně (prý snižuje využití PC k soukromým účelům až o 80 %), ale ten neoznámený zase zaměstnavateli může dát zajímavé informace o jeho zaměstnancích. Ne že by musel hned notorické solitairové karbaníky hned vyhodit, ale třeba alespoň uvidí, že když si dotyčná osoba může polovinu pracovní doby hrát, něco není zcela v pořádku.

A co už je nezákonné?

Zaměstnavatel nesmí narušit vaše soukromí. Nesmí například zjišťovat, co píšete v osobních zprávách odeslaných z pracovního počítače, ať už jsou na Facebooku, ICQ, nebo na emailu. Co ještě projde a co už porušuje zákon, to musí vědět každý zaměstnavatel, který se pro monitoring rozhodne. Veškerá soukromá data jsou ale tabu a neprojde ani přístup, že „ Když jsou na mém počítači, tak se na ně můžu podívat.“ To si opravdu zaměstnavatel dovolit nemůže, mohla by ho totiž čekat žaloba od zaměstnance.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 14.1.2016   |   Zobrazeno: 868x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)