Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Odmítnutí dechové zkoušky zaměstnancem

Odmítnutí dechové zkoušky zaměstnancem

Zaměstnavatel může zaměstnance podrobit orientační dechové zkoušce na alkohol. Co se ale stane, když s tím zaměstnanec nesouhlasí? Lze k tomu zaměstnance donutit, nebo se z toho zaměstnanec může vykroutit? Ve většině případů stojí zákony na straně zaměstnavatele, který opravdu dechovou zkoušku chtít může, přičemž její odmítnutí se považuje vlastně za přiznání, že je zaměstnanec „pod vlivem“.

 

Přečtěte si také:

Nepodmíněný základní příjem

Jak uspět během zkušební doby

Kdy je vhodné změnit práci?

 

Zaměstnanec musí chodit do práce střízlivý, je to jedna z jeho povinností, které vyplývají ze zákona. Stejně tak nesmí pít ani na pracovišti. Asi vám neobjevíme Ameriku, když vám povíme, že alkohol je prostě rizikový faktor, nehledě na pravděpodobnější slabší pracovní výkony (opilecká kreativita je sice pěkná věc, ale dlouhodobé kvalitní výkony jdou přeci jenom lépe s čistou hlavou).

Odmítnutí=přiznání

Pokud má zaměstnavatel (respektive častěji písemné pověřený hříšníkův vedoucí) podezření, že zaměstnanec „požil“, může ho vyzvat, aby se podrobil dechové zkoušce. V případě, že zaměstnanec odmítne dechovou zkoušku a nemá k tomu závažný důvod, posuzuje se toto jednání jako přiznání provinění.

Tresty

V takovém případě může následovat celá plejáda trestů, od ústní domluvy, přes písemné výtky pro porušení povinnosti, až po vyhazov na hodinu. Víte-li, že vaše firma alkohol na pracovišti (ať už v lahvi, nebo ve vaší krvi) netoleruje, rozhodně si nezahrávejte s osudem. Na druhou stranu se v mnoha odvětvích (zpravidla tam, kde nehrozí žádné velké škody a zranění a kde panuje uvolněnější atmosféra) alkohol toleruje a dvanáctka po obědě není považována za hřích, stejně jako zbytkový alkohol po flámu z předchozího večera.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 28.12.2015   |   Zobrazeno: 1227x

Komentáře

Luboš01.04 18:21

Dobrý den.Dnes jsem odmítl dechovou zkoušku v práci z důvodu nehygienicky zabaleného náustku-trubičky.-nebyla zatavena do pytlíčku.Sdělil jsem zaměstnavateli,že chci Uzavřený náustek a pokud ho nemá,tak klidně se podrobím odběru krve.Zaměstnavatel to neakceptoval a za 2 hodiny jsem zjistil,že mne strhne finanční ohodnocení z výplaty.Má na to právo,když jsem nechtěl strkat náustek do ůst,kdy jsem si nebyl jistý,zda ho již někdo nepoužil?Jak se mám příště zachovat?Díky za odpověď Luboš

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)