Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak uspět během zkušební doby

Jak uspět během zkušební doby

Ve zkušební době je každý zaměstnanec obzvláště zranitelný – může dostat padáka ze dne na den. Ale i zaměstnavatel se musí snažit, aby o kvalitního zaměstnance nepřišel, neboť ten má úplně stejnou možnost ukončit spolupráci jako zaměstnavatel. Dnes se podíváme na to, co dělat a čeho se naopak vyvarovat ve zkušební době, abyste o pracovní místo nepřišli.

 

Přečtěte si také:

Jak se připravit na změnu zaměstnání

Jak se zbavit trémy?

Nemocenská ve zkušební době

 

Čeká vás zkušební doba? Tak to jste uspěli ve výběrovém řízení a můžete se těšit na nástup do nového zaměstnání. Ještě než ale poprvé jako zaměstnanec vkročíte na místo (pracovního) činu, měli byste si zjistit vše potřebné, aby váš nástup nezpůsobil zbytečný a negativní poprask. Zjistěte si, kam přesně a kdy přesně se máte dostavit, jak se tam dostanete, co máte mít na sobě (dress code firmy) a co se od vás očekává. A všechno to do puntíku splňte! Pokud přijde v 8:10 místo v 8:00 a místo obleku budete mít na sobě rifle a tričko, možná si budete ještě ten den muset shánět práci novou, případně vám to celý start na novém místě značně ztíží a znepříjemní.

Družte se

Nová práce znamená nového šéfa a nové kolegy. Nejprve se musíte představit, což by měl zařídit právě váš šéf. Měli byste co nejrychleji navázat rozumné společenské vazby, aby si vás kolegové zapamatovali a třeba po měsíci neřešili, že vlastně ani nevědí, jak se jmenujete. Jděte s ostatními na oběd, navštěvujte firemní akce, ať už teambuildingové, nebo čistě rekreační. Samozřejmě že vám někdo z nových kolegů sedne více a někdo méně, ale v první řadě se musíte snažit, aby vás všichni ostatní přijali jako člověka, vedle kterého se jim dobře pracuje. A to nepůjde, když vás budou mít za nespolečenského bezejmenného bručouna.

Sledujte, ale nepředělávejte

Každá firma má nějaká pravidla a způsoby, jakými přistupuje k vykonávání práce. Vy se v první řadě musíte snažit proniknout do toho, jak to dělá firma, musíte se tedy přizpůsobit – ostatní se prostě a jednoduše nemohou přizpůsobit vám. Přílišné prosazování svých postupů, i kdyby byly sebelepší, vás může stát nejen dobré vztahy na pracovišti, ale i pracovní místo.

I věci, které na první pohled možná nedávají smysl, mohou mít závažný důvod, takže než jste si 100% jistí, že víte, o čem mluvíte, tak nekritizujte. Časem budete mít dostatek prostoru na to, abyste pravidla a postupy změnili k lepšímu, ale nejprve se musíte přizpůsobit. A žádné změny se neobejdou bez toho, aby vás nejprve kolegové a nadřízení uznávali, což se vám podaří jen tím, že ve firmě máte už něco odkrouceno.

Pracujte zodpovědně a ptejte se

Ani když si mezi kolegy uděláte spoustu přátel, bez kvalitně odvedené práce se neobejdete. Sice to platí i po skončení zkušební doby, ale zejména v ní si dávejte pozor, abyste plnili termíny a práci odváděli kvalitně. Každý den z těch tří měsíců totiž hrozí, že dostanete ihned padáka, což může u některých zaměstnavatelů snižovat toleranci k chybám a flákačům. Rozumný nadřízený vám poskytne prostor a hned vás nezahltí, ale neměli byste na to hřešit a nechávat třeba práci na poslední chvíli.

Zkuste také najít rovnováhu mezi samostatností a vstřebáváním znalostí ostatních. Pokud myslíte, že konkrétní problém vyřešíte správně sami, nemusíte s tím „otravovat“ ostatní, ale pokud vám krátký dotaz může ušetřit hodiny práce, asi je přeci jenom lepší se zeptat. Také tím minimalizujete riziko, že vám bude práce vrácena k předělání, protože jste ji sice udělali, ale nedbali jste na nějaké vám neznámé okolnosti.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 2.11.2015   |   Zobrazeno: 654x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)