Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak se zbavit trémy?

Jak se zbavit trémy?

Tréma nám říká, že když pokazíme to, na čem nám záleží, budeme toho litovat. Ačkoliv je toto varování velmi vítané, tak trochu nám zároveň zvyšuje šance, že k onomu nežádoucímu pokažení situace dojde. Rozklepou se nám ruce, vyschne nám v krku, náš hlas se změní v tenký skřehot a pot nás zalije od hlavy až k patě. Předvádějte pak před důležitými lidmi výkon hodný uznání, ať už jde o projev, hudební vystoupení, sportovní výkon, nebo třeba obyčejnou prezentaci názoru na poradě. Tréma je mrcha, ale pokud ji zahodíte, budete litovat ještě víc.

 

Přečtěte si také:

Koučové a koučink

Kariéra a osobní rozvoj

Test osobnosti u výběrového řízení

 

Na začátku, než vám povíme, jak s trémou bojovat, musíte vyzdvihnout i její kladné stránky. Je totiž dvousečnou zbraní, podobně jako stres, jehož je nejbližší příbuznou. Tréma v rozumných dávkách prospívá – nutí nás k opatrnosti a nelhostejnosti a tím i snižuje šanci, že podceníme situaci a pohoříme. Stres je na tom podobně, když v rozumných dávkách výrazně zvyšuje výkonnost člověka. Jenže pokud je jednoho či druhého moc, pozitivní efekty se začínají vytrácet a nastupují problémy, u trémy pak zejména neschopnost i neochota jakkoliv se prezentovat, zbytečné soustředění na samotné projevy trémy (potím se? koktám? vidí všichni, jak se klepu?) a další psychosomatické trable, třeba zrychlený dech a s ním související překysličení organismu a velmi snadné omdlení (teď jsme vás vystrašili a trému budete mít o to větší, pardon).

Takže jak s (přehnanou) trémou, která nás svazuje, bojovat? Doporučíme vám 5 povedených technik, které vám mohou pomoci – nejen dnes či zítra, ale i dlouhodobě.

5. O nic nejde

Zdaleka nejefektivnější metoda zvládání trémy je vsugerovat si, že tréma je zbytečná. Tréma je vaše reakce na riziko veřejného neúspěchu nebo dokonce ztrapnění, ale pokud si uvědomíte, že vás jen zbytečně omezuje, ztratí význam ji vůbec pociťovat. Jak jsme ale řekli výše, zdravá tréma je potřeba a přílišné smíření a letargie může snížit váš výkon stejně jako přehnaný strach.

4. Nezavírejte se do sebe

Mluvte s ostatními „v zákulisí“ a postupně reflektujte svůj stav – jak se vám daří neplácat hlouposti, jak potlačujete třes těla, nervózní přešlapování a podobné projevy? Pokud se zavřete do sebe, nikdy se neuvolníte (pokud v tom nejste opravdoví profíci a nejste „ten typ“). Mluvte a odreagujte se.

3. Nepodceňte přípravu

Trémy vás to nejspíše nezbaví, ale opora v poctivé přípravě se vám vrátí tak jako tak – a pokud budete říkat/dělat to, co jste si dopředu usmysleli, vaši trému to postupně může pomoci odbourat. Pokud ale objektivně váš výstup nebude stát za nic z obsahového hlediska, nemůžete se divit, že propadnete trémě a následně i panice.

2. Zklidněte dech i tempo hovoru

Nezkušení řečníci často před davem zrychlují – dech a hlavně hovor. To první zamotá hlavu jim, to druhé zase jejich posluchačům, kteří trémou hnanému řečníkovi rozumí každé třetí slovo. Zvolte pomalé a hluboké dýchání, pomalou a zřetelnou mluvu.

1. Vystavujte se trémě

Zdaleka nejlepší a jediný osvědčený lék na trému. Sice ji budete pořád cítit, ale tak trochu vám to bude jedno. Pokud totiž svého nepřítele poznáte, zjistíte, že se ho nemusíte bát. Vystavujte se trémě opakovaně a často, ztratí nad vámi moc. Nejde o obyčejné otupění a letargii, protože dříve nebo později si uvědomíte, že to co děláte, je nejspíše žádoucí (jinak by vás nikdo opakovaně a často neposlouchal/nesledoval), a že jste dost možná dobří v tom, z čeho máte takovou trému. Sebejistota je zabijákem trémy.  

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 29.6.2015   |   Zobrazeno: 1224x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)