Příplatky: Práce přesčas, o víkendu či ve svátek – jaké to má výhody pro zaměstnance?
Příplatky: Práce přesčas, o víkendu či ve svátek – jaké to má výhody pro zaměstnance?
Autor: Alexandra | 30.4.2019
Jak se platí práce přesčas a jak je to se sčítáním příplatků? Jaké jsou jejich druhy a výše? Na všechny tyto otázky najdete odpověď v našem článku.
Kdy má zaměstnanec nárok na příplatky za práci
Ze zákona mají zaměstnanci nárok na příplatky, pokud:
pracují ve svátek,
o víkendu,
v noci.
Jestliže má pracovník přesčas a nevybere si za něj náhradní volno či není příplatek za přesčas zahrnut již v pracovní smlouvě v základním platu, náleží zaměstnanci příplatek ve výši 25 %.
Dále mu náleží příplatek ke mzdě v případě:
dělené směny,
pracovní pohotovosti,
za práci ve ztíženém pracovním prostředí.
Práce přesčas
Pracuje-li zaměstnanec přesčas, náleží mu mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se ze zaměstnavatelem nedohodli na poskytnutí náhradního volna místo příplatku.
Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno během 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas, náleží zaměstnanci ke mzdě příplatek. Výjimkou může být situace, kdy je mzda sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Je ji možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin za kalendářní rok.
Práci přesčas je možné vykonávat jen výjimečně a zaměstnavatel ji může nařídit pouze z vážných provozních důvodů. Nesmí u pracovníka činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad tento rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem.
Další druhy příplatků a jejich výše
Příplatek za práci v noci
Zpravidla příplatek za noční směnu činí 20 % z hrubého platu a 10 % z hrubé mzdy.
Příplatek za práci ve svátek
Příplatek za práci ve svátek je ze všech nejvýhodnější, činí totiž 100 % z hodinové hrubé mzdy.
Příplatek za práci o víkendu
Pracujete-li v sobotu a neděli máte nárok na příplatek 25 %, pokud pobíráte plat a 10 %, pracujete-li v soukromém sektoru a pobíraté mzdu. Výše příplatku se může dále lišit podle toho, jak je upravena v kolektivní či pracovní smlouvě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Příplatek za dělenou směnu
Je-li směna přerušena jednou alespoň dvouhodinovou pauzou, nebo více pauzami v délce dohromady alespoň 2 hodiny, je příplatek za každou takovou směnu 30 %.
Příplatek za pracovního pohotovost
Příplatek za pohotovost se liší podle toho, zda vykonáváte pracovní pohotovost doma nebo na pracovišti. Jestliže vykonáváte pohotovost doma, náleží vám příplatek ve výši 10 %, pokud na pracovišti, příplatek je 50 %.
Příplatek za ztížené pracovní prostředí
Výši tohoto příplatku určuje zaměstnavatel, a to podle míry rizika, intenzity a doby působení nežádoucích vlivů ve ztíženého pracovního prostředí, zpravidla se jedná minimálně o 5 % z hrubé mzdy.
Jak je to se sčítáním příplatků?
Všechny příplatky se sčítají. Když třeba budete pracovat v noci z pátku na sobotu, kdy je navíc svátek, můžete získat příplatek za noční směnu (25 % hrubého platu a 10 % hrubé mzdy), víkend (25 % z platu a 10 % ze mzdy) i svátek (100 %) - tj. celkem příplatek ve výši 135 % v případě pokud pobíráte plat a 120 % v případe pobíráte-li mzdu.
Komentáře
Přidat komentář