Dojděte si na živnostenský úřad, zaplaťte tisíc korun, vyberte si volné živnosti a je to, můžete podnikat. Opravdu, je to takto nekonečně snadné, ale vždycky existuje nějaké to ale.
Na začátku si popíšeme ideální případ, kdy si chcete nechat vytvořit živnostenské oprávnění pro jednu z volných živností. Pro ně není potřeba žádné speciální vzdělání, oprávnění, ani nic podobného. V příloze č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb. najdete tyto volné živnosti vyjmenovány, je jich 80 a zaškrtnout si jich můžete při podávání žádosti, kolik chcete, vždy zaplatíte pouze onu tisícikorunu. Stejně tak můžete později do živnostenského listu činnosti doplňovat, bez poplatku. Spadá sem takřka vše, co je „bezpečné“ a člověk to může provozovat bez speciálního vzdělání a licencí.
Dojděte na jakýkoliv živnostenský úřad
Mějte s sebou občanský průkaz
Vyplňte žádost
Zaplaťte tisícikorunu
Začněte podnikat
Složitější případy
Speciální nároky jsou kladeny ve třech kategoriích:
Řemeslná živnost
Vázaná živnost
Koncesovaná živnost
U řemeslné jsou požadavky zřejmé – nejčastěji jde o doklad o vystudování příslušného řemesla, nebo o uznání odborné kvalifikace. Ostatní zůstává stejné jako u volných živností. Vyjmenování řemeslných živností najdete v příloze č. 1 k zákonu č 455/1991 Sb.
Vázaná živnost je to samé v bledě modrém, pouze neobsahuje řemesla. Většinou vám k jejímu získání stačí potvrzení o složení odborné zkoušky, nebo třeba maturitní vysvědčení. Konkrétní podmínky jsou stanoveny v příloze č. 2 k zákonu č. 455/1991 Sb.
Pro zaregistrování a vykonávání koncesované živnosti jsou podmínky zdaleka nejpřísnější, protože jde mnohdy o zdraví i životy velké skupiny lidí a v případě neschopnosti to zavání obecným ohrožením. Vyjmenování koncesovaných živností najdete v příloze č. 3 k zákonu č. 455/1991 Sb. Kromě splnění daných podmínek je pro získání živnosti nutné získat koncesi, kterou vydává buď příslušný úřad, nebo ministerstvo. Příklad? Pokud chcete zkoumat, vyrábět, ničit, nakupovat, nebo prodávat výbušniny, musíte mít mimo tisíce dalších osvědčení i koncesi udílenou Českým báňským úřadem. Jindy koncesi uděluje Česká energetická inspekce, Ministerstva, Policie ČR,… Prostě vždy konkrétní instituce, která je nejvíce fundovaná o koncesi rozhodnout.
Profese bez živnostenského listu
Pro vykonávání některých profesí dokonce ani živnostenský list není potřeba. Stále však platí stejná pravidla ohledně daní, zdravotního a sociálního pojištění jako u ostatních živností. Bez osvědčení se objedou například spisovatelé, malíři, hudebníci, herci, nebo šamani (přírodní léčitelé).
OSVČ a rodičovská dovolená
Osoby na mateřské a rodičovské dovolené mohou také podnikat, přičemž mají řadu výhod. Zaprvé, jde o takzvanou samostatně výdělečnou činnost vedlejší, kdy zdravotní pojištění platí stát, takže případné doplatky se platí až na základě daňového přiznání a skutečných příjmů a výdajů.
Zadruhé, sociální pojištění se taktéž platí až na konci roku a to až ze zisku vyššího, než 62 tisíc korunročně (při paušálu 60 % to znamená, že nebudete odvádět sociální pojištění ani z příjmu kolem 150 tisíc korun ročně, pakliže šlo o práci na celý rok).
Ihned po zahájení samostatně výdělečné činnosti to nahlaste na OSSZ i své zdravotní pojišťovně, včetně faktu, že jde o činnost vedlejší (musíte prokázat).
Dobrý den, dostala jsem nabídku delat obchodního zastupce na ZL, ale jsem na mateřské.Chtěla jsem se zeptat jestli budů tuto práci dělat jestli přijdu o mateřskou, ve vyšší 7 600,- Kč.Dekuji
nesmíte dělat jen to, co jste dělala před nástupem na mateřskou dovolenou. Takže práce na ŽL, jestliže jste čerpala mateřskou na ŽL přístupná není. Jestliže jste ale normálně pracovala, ŽL si založit můžete.
Dobrý den, chtěl bych začít podnikat v provozování služeb. Jedná se o převzetí provozu horské chaty, kde bych se zároveň i střídal u vaření. Jelikož je tam poskytována plná penze, ale není to provoz jako hospoda pouze stravování pro ubytované. Stačí mi ŽL pouze na ubytovací služby?
obáváme se, že půjde o řemeslnou hostinskou činnost, ke které musíte splňovat přísná kritéria (vzdělání v oboru, nebo vzdělání v příbuzném oboru a dlouhá praxe). To lze nahradit tím, že budete mít odpovědného zástupce, který tuto kvalifikaci splňuje.
Dobry den,chcis e zeptat jsem do dubna 2014 budu pobirat rodicak na dceru a mam v planu si udelat Zivnostak na obchod s detskym oblecenim,co je vse potreba a jak je to s placenim zdravotniho a socialniho? pokud jsem jeste na rodicaku?dekuji moc za odepsani
ŽL vás bude stát 1 000 Kč, zařídíte ho na kterémkoliv živnostenském úřadě. Jelikož půjde o činnost vedlejší, nebudete platit zálohy, ale pouze na základě daňového přiznání skutečná procenta ze zisku po konci roku.
doporučujeme se informovat u vašich budoucích kolegů, kteří s tím mají zkušenosti a poradí vám nejlépe. Cvičení zvířat je však volná živnost, tudíž bez nějakých speciálních požadavků.
Dobrý den,
pracuji ve firmě na HPP a chtěla bych na vedlejší činnost vydělávat focením. Časem bych chtěla zůstat jen u focení.
Chtěla bych vědět, jak je to s daněmi, soc. a zdrav. pojištěním, když bych začala na vedlejší činnost, a jak dokládat příjmy a výdaje?
Jaké rozdíly by byly při MD, kdyby to byla stále vedlejší č. a po MD by to bylo jako HPP? Vyplatí se to vůbec?
Předem moc děkuji za odpověď.
na vedlejší činnost neplatíte zálohy, ale pouze odvody a daň vypočtenou v daňovém přiznání po konci roku. Na MD žádné rozdíly nejsou a po rodičovské dovolené by to záleželo na tom, jestli byste nastoupila zpět do práce, nebo nikoliv. Pakliže nikoliv, tak by šlo o vaši hlavní činnost a platila byste měsíčně zálohy. Vyplatí, nevyplatí, to nedokážeme posoudit, jde o to, kolik byste si dokázala vydělat. Kombinace HPP+vedlejší činnost je však výhodná a bez rizika.
Dobrý den.Mám dotaz.Doma zhotovuji různé odrátkované předměty,jako láhve od alkoholu,kraslice stromečky z drátků a korálků,které bych chtěla následně prodávat na poutích či do malých obchůdků.Jak bych si měla zřídit živnostenský list,co bude potřeba a jak bych následně uplatňovala stvrzenky od prodeje?Nemám vůbec žádné zkušenosti,ani informace.Děkuji Jitka.
půjde o volnou živnost. Jestliže půjde o činnost hlavní (nemáte HPP ani nestudujete, ani nic podobného), budete muset platit zálohy (asi 3 600 Kč měsíčně). Na konci roku podáte daňové přiznání a zaplatíte daň.
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na HPP. Momentálně jsem začala pobírat rodičovský příspěvek.Chtěla bych si na vedlejší činnost přivydělávat výrobou svatební dekorace.Když si pořídím ŽL,nemusím tedy platit měsíčně soc+zdrav.To až dle výdělku za rok.(Což znamená,že si musím nechávat faktury za nakoupený materiál).Až po podání daňového přiznání,dle ročního výdělku,budu(nebudu) platit soc+zdrav.Pokud jsem to dobře pochopila.Kolik je možné si ročně na vedlejší činnost při mateřské vydělat?A jak to je pak se zaměstnavatelem.Je povinnost ŽL nahlásit?
Ještě mám jeden dotaz.Na svatebním portálu,kde mám inzeráty na vyrobené zboží.Bude nutností vyplnit i ICO (jinak nebude profil přístupný).Takže pokud ho uvedu,musím podávat daňové přiznání.Je to tak?
Předem děkuji za Vaši odpověď.
Vydělat si můžete, kolik chcete, pouze do určité částky nebudete platit sociální pojištění. Daňové přiznání budete podávat, pokud jsou vaše příjmy nad 15 000 Kč za rok.
Hlásit ŽL nemusíte, leda by šlo o stejný obor činnosti, jakou vykonáváte v zaměstnání.
Dobrý den, je mi 20 let a jsem začínající spisovatel. Pokud bude můj zisk za rok malý a neprodá se určité množství, jak je to s daněmi popřípadě se sociálním a zdravotním. Musím hlásit na pojišťovnu a na pracák, že se živím od určitého dne jako spisovatel? Předem děkuji za odpověď
rozhodně nedoporučujeme mít živnost na hlavní činnost, protože byste musel platit poměrně vysoké zálohy na zdravotní a sociální. Jako umělec ani ŽL mít nemusíte, ale pamatujte, že na konci roku stejně budete podávat daňové přiznání (a platit pojištění i daně podle skutečného výdělku), a že si budete muset platit každý měsíc alespoň zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.
Dobrý den, chtěla bych využívat ŽL od října, znamená to, že si ho na úřad půjdu vyřídit až v říjnu nebo mohu dopředu? Do konce září budu pracovat na dohodu. Mohu mít k ŽL ještě dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli by slo pracovat jen na ŽL bez HPP a jak je to se zdravotnim a socialnim pojištenim a jestli bych musela vubec mit ŽL kdybych podnikala v kadeřnictví Děkuji.
Dobrý den, chtěla bych si zřídit živnostenský list na živnost volnou jako VVP (jsem normálně zaměstnaná na plný úvazek). Jednalo by se o dovoz a následný prodej bižuterie a veškerých komponent na šperky. Zajímalo by mě,jestli stačí vést nějakou podkladní knihu o příjmech a výdajích nebo zda je nutné mít přesné doklady o koupi produktů nebo stačí např. výpis z banky...jedná se o to,že když se kupují produkty ze zahraničí (konkrétně z ČÍNY), tak oni nevystavují žádné doklady či faktury o prodeji...Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
jsem zaměstnán na HPP ve školství, nyní mám možnost přivýdělku jako správce PC sítě na téže škole za předpokladu, že budu mít živnostenský list. Jak je to prosím Vás se zdravotním a sociálním pojištěním, pokud je odváděno každý měsíc z výplaty při HPP. Děkuji za reakci.
Dobrý den, chci se zeptat, jestli můžu mít živnostenský list a vydělávat, když jsem státní zaměstnanec (celní správa, ale ne služební poměr)a zároveň pobírám rodičovský příspěvek (jsem na mateřské). Děkuji.
Dobrý den,
jsme na MD a chtěla bych si na místních trzích přivydělat prodejem "home-made" výrobků (dekorace ale i bio mýdla, popř. krémy). Je to možné bez ŽL pokud jde jen o občasný prodej, popř. partner má ŽL velko/maloobchod mimo řádné provozovny. Nebo je potřeba ŽL na řemeslo, koncese?
Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec na HPP, ve státní správě. Chtěla bych si zařídit ŽL na vedlejší činnost (hypotéky), musím to hlásit zaměstnavateli?
Dobrý den, chtěla bych si zřídit něco jako "hlídací centrum" na živnost. Šlo by o hlídání předškolních dětí. Chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat a co k tomu potřebuji. Děkuji.
u dětí ve věku od tří let jde o volnou živnost. Splňovat tedy musíte pouze obecné požadavky a pak také hygienické podmínky v místě provozování podnikání.
Děkuji za odpověď. Ještě mám jeden dotaz, v případě, že by tam chodily i děti mlaší tří let (udělala bych si zdravotnický kurz), jedná se také o volnou živnost a požadavky jsou obdobné? děkuji:)
Dobry den, jsem statni zamestnanec ve zdravotnictvi,jsem vystudovana vseobecna sestra,registrovana bez odborneho dohledu.
Chtela bych chodit do domacnosti senioru a starat se o ne. Stacila by mi volna zivnost poskytovani sluzeb osobniho charakteru a pro osobni hygienu, poskytovani sluzeb pro rodinu a domacnost?
Nenasla jsem presne co si pod timto mam predstavit. Navic by me zajimalo co je vazana zivnost Cinnosti,pri kterych je porusovana integrita lidske kuze? Dostala bych tuto vazanou zivnost?
Dekuji za odpoved,doufam,ze jsem to nenapsala nejak slozite.
na to vám přesně neodpovíme. Jde o to, jakou péči budete poskytovat. Jestliže seniorům dojdete na nákup, připomenete jim léky a pomůžete jim se umýt, tak to bude živnost volná.
V jiných případech (injekce,...) je však potřeba splnit podmínky pro konkrétní vázanou živnost, ale díky vašemu vzdělání a praxi pravděpodobně podmínky splňujete.
Ovšem pozor, jako státní zaměstnankyně musíte mít povolení SVČ vykonávat.
Dobrý den,
po čtyřletém samostudiu alternativní stravy "vitariánské" mám zájem pořádat kurzy, přednášky a koučování při přechodu na tuto stravu pro zájemce. Jsem OSVČ 20 let se stavební, finanční a obchodní činností, musím mít na předávání těchto zkušeností speciální živnost? a pokud ano, prosím jakou. Přeji příjemný den a předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám vystudovaný obor kosmetička (kosmetické služby, pedikúra, manikúra), ukončeno maturitou. Pokud si budu chtít zařídit živnostenský list na obor kosmetické služby + pedikúra, manikúra, musím kromě dokladu o studiu mít i praxi v oboru? Nebo stačí pouze doložit potřebné vzdělání (maturitní vysvědčení)?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a to do září 2014. Momentálně bych ráda začala doučovat cizí jazyk a překládat a ráda bych si na to zařídila živnostenský list. Jak je to prosím s poplatky, odvody? Pokud vydělám třeba 20.000 Kč měsíčně, co z toho zaplatím na sociální, zdravotní a daně? Asi bude i rozdíl odvodů poté, co mi skončí rodičovská dovolená. A co si mohu napsat do nákladů? Například třetina mého obratu jde na hlídání mých dětí plus si musím pořizovat docela drahé učebnice pro výuku, jejichž cena může tvořit i 5% obratu. Za studenty i dojíždím. A jak je to s náklady na provoz auta, dopravu-pohonné hmoty, opravy? Lze to také napsat do nákladů, odepsat z daní? Předem děkuji za odpověď a informace.
ještě na rodičovské dovolené půjde o činnost vedlejší, takže zálohy platit nebude. Po skončení rodičovské dovolené, pokud bude živnost vaší jedinou činností, půjde už o hlavní, kdy platíte zálohy na zdravotní a sociální, dohromady cca 4 000 Kč měsíčně. Po konci roku podáte daňové přiznání, kde budete doplácet pravděpodobně pouze daň, nebo maximálně pár tisíc na pojištěních.
Co si můžete dát do nákladů, to přesně nevíme (hlídání dětí to asi nebude), ale můžete použít i paušál, což je 60 % příjmů - v takovém případě by vám s příjmy kolem 20-30 000 Kč měsíčně nevznikla povinnost daně platit.
Dobrý den,chtěla bych si otevřít krámek s oblečením nyní za mě zdravotní pojistění odvádí stát jelikož mám dvě malé děti chodím pouze brigádně na 2hodině denně potom bych musela platit zdravotní a socialní ty 4000kč a ještě něco děkuji
Dobrý den,
nyní jsem ještě studentem, ale za nedlouho již nebudu a chci začít podnikat v grafice(poygrafie,..). Takže si udělám "volnou živnost" a budu platit sociální a zdravotní pojištění ze své kapsy. Ale chtěl jsem se zeptal jak je to s dalšími daněmi, které budu muset odvádět státu. Je to nějaké % z každého mého výdělku? A pokud ano dají se tyto daně nějak snížit. Tím myslím pokud jsem pro někoho něco vyráběl tak jsem musel nakoupit materiál a tak. Takže bych vydělal např. 15 000, ale z toho jsem utratil 3500,- za výrobní materiál. Takže jsem ve skutečnosti vydělal jen 11 500,-.
tyto věci se řeší až na konci roku v daňovém přiznání.
Máte v podstatě dvě možnosti - buď si budete vést účetnictví včetně svých nákladů na podnikání, nebo si uplatníte paušální náklady a nic nemusíte řešit. Pokud si vyděláte za rok 200 000 Kč a uplatníte si 60% paušál, váš zisk pro účely daňového přiznání bude pouze 80 000 Kč. Teprve z tohoto zisku se vám vypočítá 15% daň, tedy 12 000 Kč, kterou stejně neodvedete, protože máte nárok na slevu na poplatníka, která je 24 840 Kč. S 60% paušálem byste si musel tedy vydělat přes 400 000 Kč za rok, abyste nějakou daň odváděl. U sociálního a zdravotního pojištění ovšem takové výhody nečekejte, tam budete platit vždy alespoň ono minimum.
Dobrý den,
Chci se zeptat jsem normálně zaměstnán na hpp a chtěl bych si vyřídit živnost na instalatéra.Tak se chci zeptat jestli budu platit sociální a zdravotní když už to za mě odvádí zaměstnavatel.Díky za odpověd
Dobrý den, prosím vás mám dotaz: je možný ŽL-vedlejší činnost / výdělek kolem 5 tis. měs.a zda nedám výce za poplatky - zdra. soc....,/ při DPP či DPČ? Nemám HPP a ani nejsem vedená na ÚP. Děkuji
teoreticky to možné je, ovšem zda se opravdu jedná o vedlejší činnost bude asi OSSZ prověřováno. U DPČ s odvodem zdravotního a sociálního by to tak mohlo být.
U vedlejší činnosti neplatíte první rok zálohy vůbec, teprve až po konci roku podle skutečného zisku.
Dobrý den , zajímá mě za jakých podmínek je možný stánkový prodej nebo občasný cca 4x ročně na burze či trhách . Jednalo by se převážně o domácí výrobky ( polštářky, hrníčky, malované předměty....) Prozatím jsem na rodičovské dovolené( ještě cca rok) ale co poté až mě skončí jak budou velké poplatky na sociálním a zdravotním...Příjde mi trošku zbytečné měsíčně platit poplatky když prodej bude jen občasný , dělá se to tak že se živnost pozastavuje a pak obnoví když chci stánek otevřít ? Děkuji.
Dobrý den,prosím mám dotaz.Jako koníčka mám výrobu mýdel která daruji kamarádkám,nebo pokud mají zájem jim za symbolickou cenu vyrobím mýdlo.Kamarádka mě pozvala na jejich malý vesnický bazárek domácích výrobků.Suroviny si kupuji na ověřeném int.obchodě který se zabývá výrobou mýdla.Je možný takto jednorázový prodej svých výrobků aniž bych porušila zákon? Děkuji za odpověď.
Dobry den,ja som obcan SR ale zijem v CR uz 6let,mam aj prechodni pobyt a chcel by som zacat podnikat v uzemi CR ako preprava osob-taxisluzba,potrebujem nejake papiri zvlast vybavit na ten ucel alebo treba ist na preskoleni? A od statu dostanem nejake dotace na zaciatok alebo mam pujcit od banky? diky za odpoved
Dobrý den, živnostenský list si odnesete ihned z návštěvy živnostenského úřadu. Stačí doložit potřebné dokumenty a zaplatit tisíc korun a můžete začít s živností ještě ten samý den.
mohu si zřídit ŽL na volnou činnost, když pobírám invalidní důchod I. stupně a v současné době jsem vedena na ÚP. Mám pracovní smlouvu na částečný úvazek ( 20 hod týdně / 4000 Kč měsíčně). Mám možnost další práce, ale jako OSVČ. Nevím jak je to potom s placením sociálního a zdravotního poj. a s placením záloh daní.
Dobry den mam dotaz uz mam zrizeny ZL a ted bych chtela zacit prodavat cukrovou vatu a klobasy na poutich budu platit za pridani cinnosti do ZL dekuji za odpoved
Dobrý den jsem poživatelkou invalidnídůchodu 1. stupně a chtěla bych péc dorty zákusky a velikonoční a vánoční pečivo na zakázku a chtěla bych se zeptat co je k tomu potřeba abych mohla péct na zakázku doma a přivydělat si s tím .Předem děkuji za odpověd
mám otázku. Jsem na mateřské dovolené a zhruba 5 let dělám nehtovou modeláž. Jsem samouk, za 5 let celkem dobře vypracovaný. Do teď jsem dělala modeláž jen kamarádkám.
Pokud bych chtěla ŽL, mohu ho vůbec získat a co pro to musím udělat? Vím, že manikúra a modeláž nehtů je řemeslná živnost.
Nemám šanci s malou dcerkou dělat rekvalifikační kurz, je časově velice náročný. Mám SŠ s maturitou a jsem zaměstnána na HPP.
Někde jsem četla, že mohu mít garanta, ale náš vztah bude už zaměstnanecký - tzn, že bych s ním měla pracovní smlouvu?
Nebo mi může potvrdit praxi?
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o ujasnění. Jsem pracující student a vydělávám si více, než jsem očekával - mám 2 zaměstnavatele a účetní na obou stranách mi říkají, že kdybych si založil živnost, mohu si jí dát jako vedlejší činnost a nebudu přicházet o tolik peněz jako přicházím strháváním daní a pojištění nyní.
Z toho, co jsem se na internetu dočetl a ověřoval, jsem pochopil, že:
1) zavedu si volnou živnost
2) do 8 dnů se musím registrovat skrze zdravotní a sociální pojištění s tím, že na vedlejšák nemusím po první rok platit pojistné zálohy - až po uplynutí prvního zúčtovacího roku se mi na základě zisku spočítá doplatek a s tím i měsíční zálohy pro další rok
3) hned při svém prvním daňovém přiznání mohu uplatnit základní slevu na poplatníka, která činí 24.840,- a k tomu slevu na studenta o výši 4.020,-
Pokud to tedy správně chápu, dejme tomu, že si za první rok vydělám 200.000 ,-
15% daň z 200.000,- je 200.000x0,15 = 30.000,- → z toho odečítám možné slevy, takže 30.000-24.840-4020 = 1140 → je to opravdu tak, že budu platit daň jen 1140 korun? A dále se mi dopočítá sociální a zdravotní pojištění, které co jsem koukal, počítá se ze zisku, což je příjem po odečtení nákladů a následném zdanění (s náklady jsem teď zatím nepočítal).
Podařilo se mi najít, že sociální bych měl platit v případě, přesáhnu-li roční zisk o zhruba 60.000, což jsem v tomto případě přesáhl. Platit budu 14,6% ze zisku a zdravotní pojištění 6,75%. Nevím ale, zda nejsou tyto procentuální hodnoty mylné. V případě, že by nebyly, bylo by to předpokládám takto:
200.000-1140=198.860,- = můj zisk a po odečtení 14,6% a 6,75% z toho mi zbude jako výdělek 169.300,- → je to opravdu tak? (další rok už pak budu platit měsíční zálohy na pojistné, jejich výpočet je jednoduchý, to chápu)
Tak to byl tak nějak onen základ pro vysvětlení a teď ještě dál:
Jak je to s uplatňováním nákladů/výdajů? Tomu moc nerozumím. Koukal jsem, že si buď mohu vést evidenci a dokládat přesně všechny výdaje, nebo jsou pak možnosti paušálů. Dál se mi k tomu podařilo nalézt, že výše paušálu při volné živnosti může být 60% - nechápu ale, jestli to mám prostě, jak se říká, "zadarmo" nebo se o tu možnost musím nějakým způsobem zasloužit - splnit nějakou podmínku. Přijde mi to každopádně lepší, než muset prokazovat všechny výdaje (alespoň v mém případě, kdy těch 60% nepřesáhnu).
A pokud by to bylo vážně tak jednoduché (asi nebude, nebo ano?), funguje to tak, že mám-li příjem těch 200.000,- , při vypočtení paušálu 60% = 120.000,- , budu danit pouze zbylých 80.000?
Tedy pak by to bylo opět předpokládám tak, že by se onen zbytek - 80.000, stal základem pro zdanění a z něj bych si vypočetl 15%, což je 12.000 a po odečtení slevy na poplatníka bych žádnou daň platit nemusel. → Pak ale opět nevím, z čeho bych počítal pojištění, zda z celého příjmu nebo z příjmu po odečtení paušálu, to bych potřeboval ujasnit, vážně nevím, jak to všechno funguje a než si živnost zavedu, chtěl bych mít jasno a oči otevřené.
A ještě k onomu paušálu - pokud bych měl paušál, tak už nikde nemusím prokazovat, co jsem si v rámci těch 60% do výdajů započetl?
To je prozatím asi tak vše.
Mockrát děkuji za Váš čas a ochotu,
s pozdravem Jan S.
pravděpodobně se vám to vyplatí, ale ve vašem postupu je velká chyba.
Při stanovení daně z příjmu jste si zapomněl odečíst náklady (paušálně pravděpodobně 60 %), to znamená, že daň bude pouze 15 % ze 40 %, tedy 12 000 Kč. Slevu ale sdílíte i s tím, co jste si už letos vydělal na dohodách, takže ještě není jisté, že nebudete platit nic, ale je to poměrně dost pravděpodobné.
Paušál už prokazovat nemusíte, proto je to paušál, aby si člověk nemusel vést náklady. O nic se zasloužit nemusíte, prostě všude, kde se počítá se ziskem, si škrtnete 60 % z příjmů z podnikání a počítáte to jen z těch 40 %, což vidíte už na té dani z příjmu, jak je výhodné.
Tak ještě bych se jen chtěl zeptat, jak to je se zdravotním a sociálním pojištěním - kolik % ze zisku to ročně činí a zda na to má vliv, že jsem student.
Pokud budu mít paušál 60%, znamená to, že pojištění budu počítat jen ze 40% ?
Je mi 21 let a jsem pracujícím studentem VŠ (denní/prezenční formy studia). V hlavě se mi zrodila myšlenka otevřít si vlastní hudební bar při čemž prostory bych měl v pronájmu Prostory bych měl v pronájmu. Chtěl bych se zeptat, o jakou živnost by šlo a zda mohu žádat o vydání živnostenského listu na příslušnou činnost pouze s podmínkou předložení maturitního vysvědčení.
Dále bych Vás poprosil o ujasnění platby daně z příjmu,za předpokládaného příjmu 100.000,-). A v případě, že bych musel daň platit, mám možnost čerpání nějakého z paušálů?
Komentáře
Zdravím Vás, vydělávám si tancem a chci si na to vyřídit ŽL. Můžete mi poradit, o jakou živnost se jedná?
Dobrý den,
tanec je umění, nebudete potřebovat ŽL. Pokud ho potřebujete, určitě půjde o živnost volnou.
Dobrý den, dostala jsem nabídku delat obchodního zastupce na ZL, ale jsem na mateřské.Chtěla jsem se zeptat jestli budů tuto práci dělat jestli přijdu o mateřskou, ve vyšší 7 600,- Kč.Dekuji
Dobrý den,
nesmíte dělat jen to, co jste dělala před nástupem na mateřskou dovolenou. Takže práce na ŽL, jestliže jste čerpala mateřskou na ŽL přístupná není. Jestliže jste ale normálně pracovala, ŽL si založit můžete.
Dobrý den, chtěl bych začít podnikat v provozování služeb. Jedná se o převzetí provozu horské chaty, kde bych se zároveň i střídal u vaření. Jelikož je tam poskytována plná penze, ale není to provoz jako hospoda pouze stravování pro ubytované. Stačí mi ŽL pouze na ubytovací služby?
Dobrý den,
obáváme se, že půjde o řemeslnou hostinskou činnost, ke které musíte splňovat přísná kritéria (vzdělání v oboru, nebo vzdělání v příbuzném oboru a dlouhá praxe). To lze nahradit tím, že budete mít odpovědného zástupce, který tuto kvalifikaci splňuje.
Dobry den,chcis e zeptat jsem do dubna 2014 budu pobirat rodicak na dceru a mam v planu si udelat Zivnostak na obchod s detskym oblecenim,co je vse potreba a jak je to s placenim zdravotniho a socialniho? pokud jsem jeste na rodicaku?dekuji moc za odepsani
Dobrý den,
ŽL vás bude stát 1 000 Kč, zařídíte ho na kterémkoliv živnostenském úřadě. Jelikož půjde o činnost vedlejší, nebudete platit zálohy, ale pouze na základě daňového přiznání skutečná procenta ze zisku po konci roku.
Dobrý den, musím mít pro zřízení živnostenského listu výpis rejstříku trestů?
Dobrý den,
živnostenský úřad si tuto informaci sám ověří.
Dobrý den.
Chtela bych cvičit psy. Co k tomu potřebuji za zkoušky.
Mám nějaké zkoušky z výkonu.
Děkuji
Dobrý den,
doporučujeme se informovat u vašich budoucích kolegů, kteří s tím mají zkušenosti a poradí vám nejlépe. Cvičení zvířat je však volná živnost, tudíž bez nějakých speciálních požadavků.
Dobrý den,
pracuji ve firmě na HPP a chtěla bych na vedlejší činnost vydělávat focením. Časem bych chtěla zůstat jen u focení.
Chtěla bych vědět, jak je to s daněmi, soc. a zdrav. pojištěním, když bych začala na vedlejší činnost, a jak dokládat příjmy a výdaje?
Jaké rozdíly by byly při MD, kdyby to byla stále vedlejší č. a po MD by to bylo jako HPP? Vyplatí se to vůbec?
Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
na vedlejší činnost neplatíte zálohy, ale pouze odvody a daň vypočtenou v daňovém přiznání po konci roku. Na MD žádné rozdíly nejsou a po rodičovské dovolené by to záleželo na tom, jestli byste nastoupila zpět do práce, nebo nikoliv. Pakliže nikoliv, tak by šlo o vaši hlavní činnost a platila byste měsíčně zálohy. Vyplatí, nevyplatí, to nedokážeme posoudit, jde o to, kolik byste si dokázala vydělat. Kombinace HPP+vedlejší činnost je však výhodná a bez rizika.
Dobrý den.Mám dotaz.Doma zhotovuji různé odrátkované předměty,jako láhve od alkoholu,kraslice stromečky z drátků a korálků,které bych chtěla následně prodávat na poutích či do malých obchůdků.Jak bych si měla zřídit živnostenský list,co bude potřeba a jak bych následně uplatňovala stvrzenky od prodeje?Nemám vůbec žádné zkušenosti,ani informace.Děkuji Jitka.
Dobrý den,
půjde o volnou živnost. Jestliže půjde o činnost hlavní (nemáte HPP ani nestudujete, ani nic podobného), budete muset platit zálohy (asi 3 600 Kč měsíčně). Na konci roku podáte daňové přiznání a zaplatíte daň.
Dobrý den,
jsem zaměstnaná na HPP. Momentálně jsem začala pobírat rodičovský příspěvek.Chtěla bych si na vedlejší činnost přivydělávat výrobou svatební dekorace.Když si pořídím ŽL,nemusím tedy platit měsíčně soc+zdrav.To až dle výdělku za rok.(Což znamená,že si musím nechávat faktury za nakoupený materiál).Až po podání daňového přiznání,dle ročního výdělku,budu(nebudu) platit soc+zdrav.Pokud jsem to dobře pochopila.Kolik je možné si ročně na vedlejší činnost při mateřské vydělat?A jak to je pak se zaměstnavatelem.Je povinnost ŽL nahlásit?
Ještě mám jeden dotaz.Na svatebním portálu,kde mám inzeráty na vyrobené zboží.Bude nutností vyplnit i ICO (jinak nebude profil přístupný).Takže pokud ho uvedu,musím podávat daňové přiznání.Je to tak?
Předem děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den,
celou problematiku chápete správně.
Vydělat si můžete, kolik chcete, pouze do určité částky nebudete platit sociální pojištění. Daňové přiznání budete podávat, pokud jsou vaše příjmy nad 15 000 Kč za rok.
Hlásit ŽL nemusíte, leda by šlo o stejný obor činnosti, jakou vykonáváte v zaměstnání.
Dobrý den,chci se prosím Vás zeptat,zda si musím vyřídit živnostenský list ve svém okrese,nebo mohu i v jiném.Děkuji.
Dobrý den, můžete si ho vyřídit kdekoliv.
Dobrý den, je mi 20 let a jsem začínající spisovatel. Pokud bude můj zisk za rok malý a neprodá se určité množství, jak je to s daněmi popřípadě se sociálním a zdravotním. Musím hlásit na pojišťovnu a na pracák, že se živím od určitého dne jako spisovatel? Předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
rozhodně nedoporučujeme mít živnost na hlavní činnost, protože byste musel platit poměrně vysoké zálohy na zdravotní a sociální. Jako umělec ani ŽL mít nemusíte, ale pamatujte, že na konci roku stejně budete podávat daňové přiznání (a platit pojištění i daně podle skutečného výdělku), a že si budete muset platit každý měsíc alespoň zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakým způsobem prokáži praxi pokud bych chtěla založit ŽL (živnost vázaná) jako účetní poradce? Děkuji
Dobrý den,
může jít třeba o pracovní smlouvy, nebo o potvrzení od zaměstnavatele, že jste vykonávala určitou práci od do.
Dobrý den, chtěla bych využívat ŽL od října, znamená to, že si ho na úřad půjdu vyřídit až v říjnu nebo mohu dopředu? Do konce září budu pracovat na dohodu. Mohu mít k ŽL ještě dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ŽL stačí vyřídit, až ho budete potřebovat.
DPP můžete samozřejmě mít.
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli by slo pracovat jen na ŽL bez HPP a jak je to se zdravotnim a socialnim pojištenim a jestli bych musela vubec mit ŽL kdybych podnikala v kadeřnictví Děkuji.
Dobrý den,
to samozřejmě lze. Pak jde o činnost hlavní a každý měsíc odvádíte zálohy ve výši cca 3 600 Kč na sociální a zdravotní.
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli je možné si zařídit ŽL pokud mám ještě dluh na zdravotním cca 5tísíc děkuji za odpověd! :)
Dobrý den,
zkusit to můžete. :-) Opravdu nevíme, jak se k tomu živnostenský úřad postaví.
Dobrý den, chtěla bych si zřídit živnostenský list na živnost volnou jako VVP (jsem normálně zaměstnaná na plný úvazek). Jednalo by se o dovoz a následný prodej bižuterie a veškerých komponent na šperky. Zajímalo by mě,jestli stačí vést nějakou podkladní knihu o příjmech a výdajích nebo zda je nutné mít přesné doklady o koupi produktů nebo stačí např. výpis z banky...jedná se o to,že když se kupují produkty ze zahraničí (konkrétně z ČÍNY), tak oni nevystavují žádné doklady či faktury o prodeji...Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
jsem zaměstnán na HPP ve školství, nyní mám možnost přivýdělku jako správce PC sítě na téže škole za předpokladu, že budu mít živnostenský list. Jak je to prosím Vás se zdravotním a sociálním pojištěním, pokud je odváděno každý měsíc z výplaty při HPP. Děkuji za reakci.
Dobrý den,
šlo by o činnost vedlejší, takže byste vše doplatil až na konci roku podle výsledků v daňovém přiznání.
Dobrý den, můžu si zažádat o živnostenský list i když mám osobní bankrot? díky
Dobrý den,
teoreticky tomu nic nebrání, ale je to na individuálním posouzení.
Dobrý den, chci se zeptat, jestli můžu mít živnostenský list a vydělávat, když jsem státní zaměstnanec (celní správa, ale ne služební poměr)a zároveň pobírám rodičovský příspěvek (jsem na mateřské). Děkuji.
Dobrý den,
budete potřebovat písemný souhlas zaměstnavatele.
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda-li si mohu zalozit živnostensky list kdyz mam podminku v trestnim rejstříku.Dekuji
Dobrý den,
s podmíněným trestem máte šanci, ale skutek by nesměl souviset s oborem vašeho podnikání.
Dobrý den,
jsme na MD a chtěla bych si na místních trzích přivydělat prodejem "home-made" výrobků (dekorace ale i bio mýdla, popř. krémy). Je to možné bez ŽL pokud jde jen o občasný prodej, popř. partner má ŽL velko/maloobchod mimo řádné provozovny. Nebo je potřeba ŽL na řemeslo, koncese?
Děkuji
Dobrý den,
určitě budete potřebovat ŽL a půjde o živnost volnou.
Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec na HPP, ve státní správě. Chtěla bych si zařídit ŽL na vedlejší činnost (hypotéky), musím to hlásit zaměstnavateli?
Dobrý den,
nejen hlásit, zaměstnavatel vám to musí i povolit.
Dobrý den, chtěla bych si zřídit něco jako "hlídací centrum" na živnost. Šlo by o hlídání předškolních dětí. Chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat a co k tomu potřebuji. Děkuji.
Dobrý den,
u dětí ve věku od tří let jde o volnou živnost. Splňovat tedy musíte pouze obecné požadavky a pak také hygienické podmínky v místě provozování podnikání.
Děkuji za odpověď. Ještě mám jeden dotaz, v případě, že by tam chodily i děti mlaší tří let (udělala bych si zdravotnický kurz), jedná se také o volnou živnost a požadavky jsou obdobné? děkuji:)
Dobrý den,
nikoliv, to je živnost vázaná, kde musíte splnit požadavky na vzdělání, případně vzdělání+praxi.
Dobrý den,
chtěla bych nabízet ustájení pro koně, spadá tato činnost do volných živností?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
podle nás ano.
Dobry den, jsem statni zamestnanec ve zdravotnictvi,jsem vystudovana vseobecna sestra,registrovana bez odborneho dohledu.
Chtela bych chodit do domacnosti senioru a starat se o ne. Stacila by mi volna zivnost poskytovani sluzeb osobniho charakteru a pro osobni hygienu, poskytovani sluzeb pro rodinu a domacnost?
Nenasla jsem presne co si pod timto mam predstavit. Navic by me zajimalo co je vazana zivnost Cinnosti,pri kterych je porusovana integrita lidske kuze? Dostala bych tuto vazanou zivnost?
Dekuji za odpoved,doufam,ze jsem to nenapsala nejak slozite.
Dobrý den,
na to vám přesně neodpovíme. Jde o to, jakou péči budete poskytovat. Jestliže seniorům dojdete na nákup, připomenete jim léky a pomůžete jim se umýt, tak to bude živnost volná.
V jiných případech (injekce,...) je však potřeba splnit podmínky pro konkrétní vázanou živnost, ale díky vašemu vzdělání a praxi pravděpodobně podmínky splňujete.
Ovšem pozor, jako státní zaměstnankyně musíte mít povolení SVČ vykonávat.
Dobrý den,
po čtyřletém samostudiu alternativní stravy "vitariánské" mám zájem pořádat kurzy, přednášky a koučování při přechodu na tuto stravu pro zájemce. Jsem OSVČ 20 let se stavební, finanční a obchodní činností, musím mít na předávání těchto zkušeností speciální živnost? a pokud ano, prosím jakou. Přeji příjemný den a předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jde o živnost volnou:
60) Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků
Dobrý den, mám vystudovaný obor kosmetička (kosmetické služby, pedikúra, manikúra), ukončeno maturitou. Pokud si budu chtít zařídit živnostenský list na obor kosmetické služby + pedikúra, manikúra, musím kromě dokladu o studiu mít i praxi v oboru? Nebo stačí pouze doložit potřebné vzdělání (maturitní vysvědčení)?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
stačí vaše vzdělání, protože je přímo v oboru.
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a to do září 2014. Momentálně bych ráda začala doučovat cizí jazyk a překládat a ráda bych si na to zařídila živnostenský list. Jak je to prosím s poplatky, odvody? Pokud vydělám třeba 20.000 Kč měsíčně, co z toho zaplatím na sociální, zdravotní a daně? Asi bude i rozdíl odvodů poté, co mi skončí rodičovská dovolená. A co si mohu napsat do nákladů? Například třetina mého obratu jde na hlídání mých dětí plus si musím pořizovat docela drahé učebnice pro výuku, jejichž cena může tvořit i 5% obratu. Za studenty i dojíždím. A jak je to s náklady na provoz auta, dopravu-pohonné hmoty, opravy? Lze to také napsat do nákladů, odepsat z daní? Předem děkuji za odpověď a informace.
Dobrý den,
ještě na rodičovské dovolené půjde o činnost vedlejší, takže zálohy platit nebude. Po skončení rodičovské dovolené, pokud bude živnost vaší jedinou činností, půjde už o hlavní, kdy platíte zálohy na zdravotní a sociální, dohromady cca 4 000 Kč měsíčně. Po konci roku podáte daňové přiznání, kde budete doplácet pravděpodobně pouze daň, nebo maximálně pár tisíc na pojištěních.
Co si můžete dát do nákladů, to přesně nevíme (hlídání dětí to asi nebude), ale můžete použít i paušál, což je 60 % příjmů - v takovém případě by vám s příjmy kolem 20-30 000 Kč měsíčně nevznikla povinnost daně platit.
Dobrý den,mám trvalé bydliště na MěU...je přesto možné získat ŽL?Děkuji za info
Dobrý den,chtěla bych péct dorty na živnost,.ale nejsem v oboru vyučena. půjde to nějak? moc děkuji.
Dobrý den,
jde o živnost řemeslnou a pro tu je nutné splňovat dost přísných podmínek. Více informací najdete v článku.
Dobrý den,chtěla bych si otevřít krámek s oblečením nyní za mě zdravotní pojistění odvádí stát jelikož mám dvě malé děti chodím pouze brigádně na 2hodině denně potom bych musela platit zdravotní a socialní ty 4000kč a ještě něco děkuji
Dobrý den,
nyní jsem ještě studentem, ale za nedlouho již nebudu a chci začít podnikat v grafice(poygrafie,..). Takže si udělám "volnou živnost" a budu platit sociální a zdravotní pojištění ze své kapsy. Ale chtěl jsem se zeptal jak je to s dalšími daněmi, které budu muset odvádět státu. Je to nějaké % z každého mého výdělku? A pokud ano dají se tyto daně nějak snížit. Tím myslím pokud jsem pro někoho něco vyráběl tak jsem musel nakoupit materiál a tak. Takže bych vydělal např. 15 000, ale z toho jsem utratil 3500,- za výrobní materiál. Takže jsem ve skutečnosti vydělal jen 11 500,-.
Dobrý den,
tyto věci se řeší až na konci roku v daňovém přiznání.
Máte v podstatě dvě možnosti - buď si budete vést účetnictví včetně svých nákladů na podnikání, nebo si uplatníte paušální náklady a nic nemusíte řešit. Pokud si vyděláte za rok 200 000 Kč a uplatníte si 60% paušál, váš zisk pro účely daňového přiznání bude pouze 80 000 Kč. Teprve z tohoto zisku se vám vypočítá 15% daň, tedy 12 000 Kč, kterou stejně neodvedete, protože máte nárok na slevu na poplatníka, která je 24 840 Kč. S 60% paušálem byste si musel tedy vydělat přes 400 000 Kč za rok, abyste nějakou daň odváděl. U sociálního a zdravotního pojištění ovšem takové výhody nečekejte, tam budete platit vždy alespoň ono minimum.
Dobrý den,
Chci se zeptat jsem normálně zaměstnán na hpp a chtěl bych si vyřídit živnost na instalatéra.Tak se chci zeptat jestli budu platit sociální a zdravotní když už to za mě odvádí zaměstnavatel.Díky za odpověd
Dobrý den,
platit asi budete, ale až podle skutečného zisku na konci roku, protože vaše samostatně výdělečná činnost bude pouze vedlejší.
Dobrý den.
Prosím vás, je možné žádat o živnostenský list i když jsem v insolvenci? Nabídla se mi možnost pracovat na živnost, ale netuším zda to jde.
Dobrý den, prosím vás mám dotaz: je možný ŽL-vedlejší činnost / výdělek kolem 5 tis. měs.a zda nedám výce za poplatky - zdra. soc....,/ při DPP či DPČ? Nemám HPP a ani nejsem vedená na ÚP. Děkuji
Dobrý den,
teoreticky to možné je, ovšem zda se opravdu jedná o vedlejší činnost bude asi OSSZ prověřováno. U DPČ s odvodem zdravotního a sociálního by to tak mohlo být.
U vedlejší činnosti neplatíte první rok zálohy vůbec, teprve až po konci roku podle skutečného zisku.
Dobrý den , zajímá mě za jakých podmínek je možný stánkový prodej nebo občasný cca 4x ročně na burze či trhách . Jednalo by se převážně o domácí výrobky ( polštářky, hrníčky, malované předměty....) Prozatím jsem na rodičovské dovolené( ještě cca rok) ale co poté až mě skončí jak budou velké poplatky na sociálním a zdravotním...Příjde mi trošku zbytečné měsíčně platit poplatky když prodej bude jen občasný , dělá se to tak že se živnost pozastavuje a pak obnoví když chci stánek otevřít ? Děkuji.
Dobrý den,prosím mám dotaz.Jako koníčka mám výrobu mýdel která daruji kamarádkám,nebo pokud mají zájem jim za symbolickou cenu vyrobím mýdlo.Kamarádka mě pozvala na jejich malý vesnický bazárek domácích výrobků.Suroviny si kupuji na ověřeném int.obchodě který se zabývá výrobou mýdla.Je možný takto jednorázový prodej svých výrobků aniž bych porušila zákon? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
domníváme se, že takové jednání by zákon neporušovalo, jelikož jde o čistě ojedinělou a jednorázovou akci.
Dobry den,ja som obcan SR ale zijem v CR uz 6let,mam aj prechodni pobyt a chcel by som zacat podnikat v uzemi CR ako preprava osob-taxisluzba,potrebujem nejake papiri zvlast vybavit na ten ucel alebo treba ist na preskoleni? A od statu dostanem nejake dotace na zaciatok alebo mam pujcit od banky? diky za odpoved
Dobry den, mohu se zeptat jestli je mozne si zazadat o zl.kdy jsem v insolvenci a jedna se o podnik kde bych musela mit i zamestnance. Dekuji
Dobrý den,chci se zeptat jestli si mužu založit živnostenský list v oboru zámečnictví na základě desetileté praxe,děkuji za odpověd
Dobrý den,
vzdělání lze nahradit praxí, minimálně šestiletou, tudíž ano.
Dobrý den, chci se zeptat jak dlouho trvá zřízení živnostenského listu? Děkuji
Dobrý den, živnostenský list si odnesete ihned z návštěvy živnostenského úřadu. Stačí doložit potřebné dokumenty a zaplatit tisíc korun a můžete začít s živností ještě ten samý den.
Dobrý den, mohu si vyřídit živnost i s trvalým bydlištěm na radnici? Děkuji
Dobrý den,
to možné sice je, ale pouze teoreticky - příslušný městský úřad by s tím totiž musel souhlasit, což se nestane.
Dobrý den,
mohu si zřídit ŽL na volnou činnost, když pobírám invalidní důchod I. stupně a v současné době jsem vedena na ÚP. Mám pracovní smlouvu na částečný úvazek ( 20 hod týdně / 4000 Kč měsíčně). Mám možnost další práce, ale jako OSVČ. Nevím jak je to potom s placením sociálního a zdravotního poj. a s placením záloh daní.
Dobrý den,
ano, můžete. Dokonce ani nebudete platit zálohy, protože půjde o vedlejší činnost a vše poplatíte až na základě skutečných zisků po konci roku.
Dobrý den, jsem přihlášen na O.Ú. a chci si zařídit Živnostenský list, ale nemám sídlo firmy, jak v tomto případě pokračovat?
Dobry den mam dotaz uz mam zrizeny ZL a ted bych chtela zacit prodavat cukrovou vatu a klobasy na poutich budu platit za pridani cinnosti do ZL dekuji za odpoved
Dobrý den jsem poživatelkou invalidnídůchodu 1. stupně a chtěla bych péc dorty zákusky a velikonoční a vánoční pečivo na zakázku a chtěla bych se zeptat co je k tomu potřeba abych mohla péct na zakázku doma a přivydělat si s tím .Předem děkuji za odpověd
Dobrý den,
půjde pravděpodobně o řemeslnou živnost, pro kterou je potřeba praxe, nebo příslušné vzdělání, případně garant.
Dobrý den,
mám otázku. Jsem na mateřské dovolené a zhruba 5 let dělám nehtovou modeláž. Jsem samouk, za 5 let celkem dobře vypracovaný. Do teď jsem dělala modeláž jen kamarádkám.
Pokud bych chtěla ŽL, mohu ho vůbec získat a co pro to musím udělat? Vím, že manikúra a modeláž nehtů je řemeslná živnost.
Nemám šanci s malou dcerkou dělat rekvalifikační kurz, je časově velice náročný. Mám SŠ s maturitou a jsem zaměstnána na HPP.
Někde jsem četla, že mohu mít garanta, ale náš vztah bude už zaměstnanecký - tzn, že bych s ním měla pracovní smlouvu?
Nebo mi může potvrdit praxi?
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
garanta mít můžete, vztah zaměstnanecký nebude, ale smlouvu je nutné sepsat, protože je za vaše podnikání odpovědný.
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o ujasnění. Jsem pracující student a vydělávám si více, než jsem očekával - mám 2 zaměstnavatele a účetní na obou stranách mi říkají, že kdybych si založil živnost, mohu si jí dát jako vedlejší činnost a nebudu přicházet o tolik peněz jako přicházím strháváním daní a pojištění nyní.
Z toho, co jsem se na internetu dočetl a ověřoval, jsem pochopil, že:
1) zavedu si volnou živnost
2) do 8 dnů se musím registrovat skrze zdravotní a sociální pojištění s tím, že na vedlejšák nemusím po první rok platit pojistné zálohy - až po uplynutí prvního zúčtovacího roku se mi na základě zisku spočítá doplatek a s tím i měsíční zálohy pro další rok
3) hned při svém prvním daňovém přiznání mohu uplatnit základní slevu na poplatníka, která činí 24.840,- a k tomu slevu na studenta o výši 4.020,-
Pokud to tedy správně chápu, dejme tomu, že si za první rok vydělám 200.000 ,-
15% daň z 200.000,- je 200.000x0,15 = 30.000,- → z toho odečítám možné slevy, takže 30.000-24.840-4020 = 1140 → je to opravdu tak, že budu platit daň jen 1140 korun? A dále se mi dopočítá sociální a zdravotní pojištění, které co jsem koukal, počítá se ze zisku, což je příjem po odečtení nákladů a následném zdanění (s náklady jsem teď zatím nepočítal).
Podařilo se mi najít, že sociální bych měl platit v případě, přesáhnu-li roční zisk o zhruba 60.000, což jsem v tomto případě přesáhl. Platit budu 14,6% ze zisku a zdravotní pojištění 6,75%. Nevím ale, zda nejsou tyto procentuální hodnoty mylné. V případě, že by nebyly, bylo by to předpokládám takto:
200.000-1140=198.860,- = můj zisk a po odečtení 14,6% a 6,75% z toho mi zbude jako výdělek 169.300,- → je to opravdu tak? (další rok už pak budu platit měsíční zálohy na pojistné, jejich výpočet je jednoduchý, to chápu)
Tak to byl tak nějak onen základ pro vysvětlení a teď ještě dál:
Jak je to s uplatňováním nákladů/výdajů? Tomu moc nerozumím. Koukal jsem, že si buď mohu vést evidenci a dokládat přesně všechny výdaje, nebo jsou pak možnosti paušálů. Dál se mi k tomu podařilo nalézt, že výše paušálu při volné živnosti může být 60% - nechápu ale, jestli to mám prostě, jak se říká, "zadarmo" nebo se o tu možnost musím nějakým způsobem zasloužit - splnit nějakou podmínku. Přijde mi to každopádně lepší, než muset prokazovat všechny výdaje (alespoň v mém případě, kdy těch 60% nepřesáhnu).
A pokud by to bylo vážně tak jednoduché (asi nebude, nebo ano?), funguje to tak, že mám-li příjem těch 200.000,- , při vypočtení paušálu 60% = 120.000,- , budu danit pouze zbylých 80.000?
Tedy pak by to bylo opět předpokládám tak, že by se onen zbytek - 80.000, stal základem pro zdanění a z něj bych si vypočetl 15%, což je 12.000 a po odečtení slevy na poplatníka bych žádnou daň platit nemusel. → Pak ale opět nevím, z čeho bych počítal pojištění, zda z celého příjmu nebo z příjmu po odečtení paušálu, to bych potřeboval ujasnit, vážně nevím, jak to všechno funguje a než si živnost zavedu, chtěl bych mít jasno a oči otevřené.
A ještě k onomu paušálu - pokud bych měl paušál, tak už nikde nemusím prokazovat, co jsem si v rámci těch 60% do výdajů započetl?
To je prozatím asi tak vše.
Mockrát děkuji za Váš čas a ochotu,
s pozdravem Jan S.
Dobrý den,
pravděpodobně se vám to vyplatí, ale ve vašem postupu je velká chyba.
Při stanovení daně z příjmu jste si zapomněl odečíst náklady (paušálně pravděpodobně 60 %), to znamená, že daň bude pouze 15 % ze 40 %, tedy 12 000 Kč. Slevu ale sdílíte i s tím, co jste si už letos vydělal na dohodách, takže ještě není jisté, že nebudete platit nic, ale je to poměrně dost pravděpodobné.
Paušál už prokazovat nemusíte, proto je to paušál, aby si člověk nemusel vést náklady. O nic se zasloužit nemusíte, prostě všude, kde se počítá se ziskem, si škrtnete 60 % z příjmů z podnikání a počítáte to jen z těch 40 %, což vidíte už na té dani z příjmu, jak je výhodné.
Super, mockrát děkuji za brzkou odpověď.
Tak ještě bych se jen chtěl zeptat, jak to je se zdravotním a sociálním pojištěním - kolik % ze zisku to ročně činí a zda na to má vliv, že jsem student.
Pokud budu mít paušál 60%, znamená to, že pojištění budu počítat jen ze 40% ?
Děkuji, s pozdravem
Jan S.
Dobrý den,
Je mi 21 let a jsem pracujícím studentem VŠ (denní/prezenční formy studia). V hlavě se mi zrodila myšlenka otevřít si vlastní hudební bar při čemž prostory bych měl v pronájmu Prostory bych měl v pronájmu. Chtěl bych se zeptat, o jakou živnost by šlo a zda mohu žádat o vydání živnostenského listu na příslušnou činnost pouze s podmínkou předložení maturitního vysvědčení.
Dále bych Vás poprosil o ujasnění platby daně z příjmu,za předpokládaného příjmu 100.000,-). A v případě, že bych musel daň platit, mám možnost čerpání nějakého z paušálů?
Děkuji a jsem s pozdravem
Martin B.
Přidat komentář