Skončení pracovního poměru - výpověď, dohoda i okamžité ukončení
Skončení pracovního poměru - výpověď, dohoda i ukončení
Autor: Jakub Dočkal | 5.10.2012
Zákoník práce prodělal s rokem 2012 spíše kosmetické změny, přesto si mnoho zaměstnanců i zaměstnavatelů stále plně neuvědomuje možnosti a povinnosti, které s rozvázáním pracovního poměru souvisejí. I z toho důvodu je nadpis článku trochu zavádějící, protože se bude zabývat nejen výpověďmi, ale i zbylými třemi formami ukončení pracovního poměru.
Dohoda
Velmi často nesprávně označována jako „výpověď dohodou“. Přitom nejde o výpověď, která je aktem jednostranným. Zde totiž musí vždy nastat skutečný konsenzus. Zákon také stanoví, že dohoda o skončení pracovního poměru musí mít písemnou podobu, podepsanou oběma stranami, tedy zaměstnancem i zaměstnavatelem.
Speciálním případem dohody o ukončení pracovního poměru je situace, kdy byla nejprve dána výpověď, ať už zaměstnancem, nebo zaměstnavatelem, ale z jakýchkoliv důvodů je potřeba pracovní poměr rozvázat dříve. Běžné to je, když si zaměstnanec ve výpovědní lhůtě najde nové zaměstnání, do kterého potřebuje nastoupit před vypršením výpovědní doby. V takovém případě, pokud s tím obě strany souhlasí, lze uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru, aniž by bylo potřeba odvolávat již podanou výpověď. Ta totiž jednoduše přestane platit, protože pracovní poměr skončí díky dohodě dříve, než výpovědní lhůta.
Shrnutí:
Dohodu musejí akceptovat obě strany
Dohoda musí mít písemnou podobu, podepsanou oběma stranami
Výpověď
Výpověď dává buď zaměstnanec, nebo zaměstnavatel. Ačkoliv se jedná o jednostranné ukončení pracovního poměru, je třeba zachovat určitá pravidla stanovená zákonem. Výpověď musí být doručena v písemné podobě a zaměstnavatel může dát výpověď zaměstnanci pouze z přesně stanovených důvodů, jako je nadbytečnost. Naproti tomu zaměstnanec pro výpověď nemusí uvádět žádný důvod. Každá výpověď také podléhá výpovědní lhůtě a teprve po jejím skončení je pracovní poměr ukončen. Lhůta činí nejméně 2 měsíce a její případné prodloužení musí mít opět písemnou podobu podepsanou oběma stranami. Kratší výpovědní doba možná není a jediným řešením je ukončení pracovního poměru před skončením výpovědní lhůty dohodou, viz předchozí odstavec o tomto druhu ukončení pracovního poměru.
Shrnutí:
Výpověď musí mít písemnou podobu
Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, nebo bez udání důvodu
Zaměstnavatel může dát výpověď pouze ze zákonem stanovených důvodů (§ 52 Zákoníku práce)
K odvolání už podané výpovědi musí svolit i druhá strana a to písemně
Výpovědní doba nesmí být kratší než 2 měsíce a začíná plynout až prvním kalendářním dnem měsíce, který následuje po doručení výpovědi (výpověď doručená 5. 5. 2013 znamená ukončení pracovního poměru k 31. 7. 2013)
Okamžité ukončení
Zde je to snadné, protože okamžité ukončení mohou zaměstnanec nebo zaměstnavatel provést pouze v jasně daných případech. U zaměstnavatele jde o dva:
Zaměstnanec byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin k odnětí svobody delšímu jednoho roku
Zaměstnanec hrubě porušil povinnosti vyplývající z právních předpisů, které se vztahují k práci, již vykonává
Zaměstnanec k okamžitému ukončení může přistoupit taktéž ve dvou případech, navíc mu náleží i mzda za dobu hypotetické výpovědní lhůty. Důvodem jsou právě podmínky, za kterých lze takto poměr ukončit, protože ty zaměstnanec není schopen ovlivnit a padají tak na vrub zaměstnavateli:
Zaměstnavatel není schopen zajistit zaměstnanci přeložení na pracovní pozici, která by vzhledem k předloženému lékařskému posudku umožňovala zaměstnanci její bezpečné vykonávání
Zaměstnanec nedostal mzdu, nebo plat do 15 dnů po termínu
Ukončení ve zkušební době
Ve zkušební době může kdokoliv kdykoliv pracovní poměr bez udání důvodu ukončit, opět samozřejmě písemnou formou. Jediným omezením je zákaz ukončení ze strany zaměstnavatele při zaměstnancově pracovní neschopnosti.
Dobrý den, podal jsem 15.února výpověď dohodou, ve které jsem žádal zkrátit výpovědní dobu o 1 měsíc, tedy s tím, že můj pracovní poměr skončí dne 31.3.2014. Zatím jsem neobdržel odpověď. Pokud mi zaměstnavatel neodpoví do konce února, platí, že s dohodou souhlasí ?
je nám líto, ale takhle to nefunguje. Pokud jste chtěl ukončit pracovní poměr dohodou, tak na dohodu musí zaměstnavatel přistoupit. Měl jste se buď dohodnout rovnou se zaměstnavatelem (který na to stejně pravděpodobně nepřistoupí), nebo podat výpověď a až pak řešit případnou dohodu, díky které byste mohl pracovní poměr ukončit dříve. Takhle jste pravděpodobně dosáhl toho, že v zaměstnání budete o další měsíc déle.
záleží na tom, co jste vlastně zaměstnavateli dal. Pokud šlo jednoznačně o výpověď a zvlášť o onu žádost o dohodu, pak nemusíte. Ovšem pokud by výpověď nebyla jednoznačná (díky vaší žádosti o jakousi dohodu), tak by nemusela být platná.
Dobrý den, text mé výpovědi zní takto:
Dávám výpověď z pracovního poměru podle § 49 odst.1 zákoníku práce (č.262/2006 Sb.) dohodou s tím, že výpovědní dobu žádám zkrátit o jeden měsíc, tedy tak, že můj pracovní poměr u Vaší firmy skončí dne 31.3.2014.
Musím tedy dávat novou výpověď ? Děkuju.
přesně tak - tohle je vlastně jen váš návrh na dohodu, na který když zaměstnavatel nepřistoupí, tak žádná výpověď neexistuje. Výpověď je jednostranný akt a jde o § 50 odstavec 3.
Dobrý den, prosím o info: končí mi rod. dovolená, s datem nástupu do práce mě propouštějí s tím, že moje místo bylo zrušeno a jsem nadbytečná, na dohodu jsem nepřistoupila. V případě výpovědi mám kromě odstupného nárok ještě na 2měsíční výpovědní lhůtu, po dobu které ale podle zaměstnavatele budu muset dělat práci, která neodpovídá mé pracovní smlouvě (celou dobu jsem pracovala v kanceláři a teď ty 2 měsíce prý budu v prádelně či uklízet) a hájí se tím, že v případě zrušení mého místa má na to právo, že zkrátka v admnistrativě místo pro mne není a nebude ani na ty 2 měsíce. Mám pravdu, když se domnívám, že mi musí výpovědní lhůtu proplatit, pokud mi nemůže na
tu dobu dát práci podle smlouvy? (překážka na straně zaměstnavatele) Mám přesně popsanou pracovní náplň(popisuje pouze admin.činnosti). Jak se mohu bránit za předpokladu, že mám pravdu? Děkuji. Eva
pravdu samozřejmě máte, je to problém zaměstnavatele, ne váš, že vám nedokázal práci zajistit. Vy samozřejmě nemusíte práci vykonávat, ale zaměstnavatelé jsou různí a mohou to překroutit a použít proti vám. Proto se zkuste poradit s právníkem, nebo rovnou podat stížnost na inspekci práce.
Dobrý den,
byl mi přiznán důchod 3. stupně pro prac. úraz. Zaměstnavatel mi předkládá dohodu o rozvázání PP, s jejímž zněním nesouhlasím, jelikož mne chce poškodit na odstupném. Místo použití § 52 písm d) chce použít § 52 písm. e). Pokud bych dohodu odmítla s tím, že mi má dát výpověď ze zdrav. důvodů, pro prac. úraz, co mi bude ty dva měsíce v docházce evidovat. Do práce nastoupit nemůžu, na nemocenskou už také ne. Vyhrožuje mi neomluvenou absencí. Mohu mít s tím problémy? Jak se mám zachovat. Děkuji za radu.
bohužel nevíme, jak se v takové situaci zachovat. Pokud dostanete výpověď podle 52 d, měla byste mít nárok na 12násobek platu jako odstupné, ovšem jak k tomu zaměstnavatele donutit, to netušíme. Poraďte se s lékařem, který vám vydá/vydal odpovídající posudek, případně s právníkem, který se na danou problematiku specializuje, jde o nemálo peněz.
V době pracovní neschopnosti mi zaměstnavatel neprodloužil nově pracovní smlouvu.( obnova vždy po roce). Po 3 měsících od neprodlouženípracovní smlouvy po mě začal zaměstnavatel vyžadovat vrácení pracovních pomůcek. Část jsem jich vrátila před neschopností (telefon a navigaci) část nyní a část jsem ztratila. Nyní po mě bývalý zaměstnavatel požaduje opětovné navrácení mobilního telefonu , navigace a nahrazení v plné výši ztracených věcí ( šlo o 1 pracovní tričko a 1 mikinu) K mé smůle je to, že jsem si nenechala podepsat navrácení telefonu a navigace. Co teď s tím . Prosím o radu . Děkuji
proč vás zaměstnavatel chce po letech spolupráce najednou zcela obyčejně okrást? Pokud má neoprávněné nároky, můžete se obrátit na inspekci práce, nebo soud (konkrétní telefon by mohl jít stále dohledat, stejně jako navigace).
Dobrý den,
jsem měsíc po zkušební době a zaměstnavatel rozdává výpovědi dohodou. Jde o nadbytečnost. Toto ovšem do výpovědi nehodlá napsat. Odmítám dohodu podepsat. Jak se mohu, prosím, bránit? Vím, že je schopen velice silného psychického nátlaku
nejlepší by bylo najít podobně nespokojené zaměstnance, kteří také odmítnou podepsat dohodu. Pokud by pak došlo k nátlaku, můžete hromadně podat stížnost na inspekci práce.
Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně okamžité výpovědi z důvody nevyplácení mzdy zaměstnavatelem. Do dnešního dne (tedy 21.3.2014) jsem nedostala prosincovou a pozdější výplaty (ve smlouvě mám do 10. následujícího měsíce), je možné podat okamžitou výpověď až 31.3.2014 (z důvodu vyžadování celé březnové výplaty) i kdyby mi byla například 25.3.2014 výplata uhrazena? Budu mít i přesto nárok na odstupné/náhradu platu?
Zaměstnavatel není v insolvenci a ostatním platí (ičaři, dělníci...). A ještě bych se zeptala, jak to bude s nevybranou dovolenou - musí mi ji zaměstnavatel proplatit?
Jaký může být můj další postup?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
1) výplata za prosinec je splatná v lednu, tudíž po 15. únoru máte nárok na zrušení
2) místo odstupného máte nárok na náhradu mzdy za dobu, po kterou by běžela výpovědní lhůta (typicky 2 měsíce)
3) na proplacení nevyčerpané dovolené máte nárok
4) doporučujeme zrušit pracovní poměr ihned a vyžadovat zaplacení všech závazků včetně náhrady mzdy a registraci na ÚP, případně vstup do dalšího pracovního poměru
Dobrý den, podala jsem výpověď u zaměstnavatele. Ten mi ji podepsal s tím,že pokud vykonám určenou práci, kterou chtěl, tak mě pustí dříve než mám ve smlouvě a to je 6 měsíců výpovědní doba (pokud je výpověď podána ze strany zaměstnance). Určenou práci jsem vykonala a tudíž jsme podepsali se zaměstnavatelem Dohodu o ukončení pracovního poměru. Ale chci se zeptat mohu mít nějaký problém při evidenci na úřadu práce v případě, že mi do té dohody zaměstnavatel napsal "po vzájemné oboustranné dohodě a na vlastní žádost zaměstnance." Je to na závadu při žádosti o evidenci na úřadu práce a při určování vyplácení podpory v nezaměstnanosti?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Dobrý den zaměstnavatel mi zrušil pracovní poměr 31.1.2014.V té době od 29.1.do 6.2.2014 jsem byla na ošetřovačce se synem.Přestal za mě platit zdravotní a sociální dávky.Od 13.2.2014 jsem v pracovní neschopnosti.Sociálka mi nechce vyplatit dávky za neschopnost.Ještě chci říci že jsem žádnou výpověd nepodepsala a měla jsem jí na dobu neurčitou.Zaměstnavatel mi také nzaplatil mzdu za měsíc leden a pár dní v ůnoru které jsem než jsem nastoupila na neschopnost řádně odpracovala.Nevím kam se mám obrátit.Poratte mi prosím.Děkuji.
nerozumíme tomu, jak vám ho zrušil. Každopádně se co nejdříve obraťte na inspekci práce, případně na soud, pokud nesouhlasíte se zrušením pracovního poměru.
Dobrý den, měl bych otázku týkající se odchodu ze zaměstnání. Přestěhoval jsem se a nemohu dojíždět do zaměstnání tak,abych tam byl na 5.hodinu raní, tuto skutečnost jsem ústně oznámil zaměstnavateli ten ovšem řekl,že to je můj problém. Výpověd dohodou není ochoten akceptovat a trvá na dvouměsíční výpovědní lhůtě. Já ovšem nejsem schopen se včas dopravit do zaměstnání včas. Je nějaká možnost výpovědi abych odešel a nemusel být sankcionován za pozdní příchody do práce? Prosím poradte. Děkuji.
zaměstnavatel má pravdu. Pokud budete opakovaně chodit pozdě, můžete se dočkat i zrušení pracovního poměru, což by pro vás znamenalo nemožnost se půl roku registrovat na Úřadu práce.
Dobrý den,
mě je jasné, že zaměstnavatel nebude akceptovat mé pozdní příchody, zajímá mne ale, je li nějaká možnost výpovědi,mimo dvouměsíční, kdy bych mohl z důvodu mého přestěhování a nemožnosti včasného příchodu, odejít ihned. Mělo by být i v zájmu zaměstnavatele, oznámil li jsem mu to dostatečně dopředu.
vzhledem k tomu, že zaměstnavatel dohodu neakceptoval, tak to pro něj asi dostatečně dopředu nebylo. Právě kvůli onomu "dostatečně dopředu" je tu výpovědní lhůta. Vaše možnosti jsou v současné době velmi omezené a buď budete chodit do práce, nebo vás zaměstnavatel pravděpodobně vyhodí. To že jste se přestěhoval, je opravdu pouze vaše rozhodnutí, za které nemůže být trestán zaměstnavatel.
Dobry den, chci se zeptat co delat v pripade kdyz podam vypoved s 2 mesicni vyp. lhutou a nadrizeny ji odmitne podepsat? Jak dokazu ze jsem ji podal 30.4. ? Staci kdyz mu mnou podepsanou kopii vypovedi poslu emailem a dam i pisemne nebo co v takovem pripade delat?
Dekuji za odpoved.
doporučujeme poslat dřív (doporučeně), dát osobně plus poslat mailem. Zaměstnavatel nic podepisovat nemusí, pokud mu třeba předáte výpověď před svědky, tak je to zcela dostatečné.
měla bych dotaz týkající se rozvázání prac. poměru dohodou.
Podala jsem k 31.3. výpověď, v ní jsem navrhla odchod dohodou k 30.4.
Přesně formulováno takto: "Žádám o rozvázání pracovního poměru dohodou tak, aby můj pracovní poměr skončil k 30. 4. 2014. Vaše vyjádření k této žádosti, resp. návrh dohody o rozvázání pracovního poměru očekávám nejpozději do 16. 4. 2014."
Na základě tohoto mi šéf ústně sdělil, že to bude možné a 16.4. zveřejnil ve firemním časopise, že odcházím k 30.4. Bohužel jsem v té době od něho neměla písemné vyjádření, či návrh dohody o ukončení k 30.4., což nemám doteď. Takže jsem si v novém zaměstnání nedomluvila nástup od 1.5., ale od 1.6., po skončení řádné výpovědní lhůty.
Nyní jsem tedy v situaci, kdy nemám nic v ruce, od šéfa očekávám pokus o antidatování dohody. Nechci být měsíc bez práce. Musím v této situaci přistoupit na dohodu, když jsem ji sama navrhla? Nebo mohu v současném zaměstnání setrvat až do uplynutí řádné výpovědní lhůty a šéfovi argumentovat nedodržením termínu pro vyjádření z jeho strany?
pokud jste podala skutečně výpověď s návrhem o ukončení dohodou navíc, pak máte pravdu - pokud vám ho zaměstnavatel teď podepíše, tak pracovní poměr skončí 30.4. a vy budete měsíc bez práce na podpoře.
Avšak pokud zaměstnavatel nepodepsal vaši žádost, můžete ji samozřejmě stáhnout, nejlépe písemně a před svědky.
Dobrý den.Prosím poradíte mi? Jsem v pracovním poměru jako prodavačka od září 2007 a 30.dubna 2013 jsem byla nucena podepsat dodatek ke smlouvě,protože zaměstnavatel přešel pod a.s.27.února 2014 jsem dostala rozvázání prac.poměru výpovědˇí z důvodu zrušení mého pracovního místa a to s dvouměsíční výpovědí. Na ty dva měsíce mě přeřadili na místo mimo můj okras na pozici skladnice a já nemám žádné spojení veřejnou dopravou.Auto ani řp nemám. 28.února jsem nastoupila na neschopenku.Psychicky jsem se zhroutila.Navštěvuji jak psychiatra tak psychologa.Nyní chci dát výpovědˇ já sama.Bude to dohoda o ukončení prac.poměru. Píšu tam,že nemůžu vykonávat tuto práci z důvodu neschopnosti dojíždět na toto pracoviště,protože nemám žádné spojení. Musela bych přijet pozdě a odcházet dřív a s tím nebudou souhlasit. Proto zaměstnavatele žádám o dohodu ukončení pracovního poměru bez dvouměsíční výpovědní lhůty. Doufám,že mi po těch bezkonfliktních letech vyhoví. Jde mi o to jestli mi úřad práce přizná asponˇ nějakou podporu. Mám nárok jen na jeden měsíc odstupného kvůli tomu dodatku k pracovní smlouvě,protože mám odpracováno jen necelí rok a ne šest a pul let. Moc děkuji
to co píšete, by se stávat nemělo. Fakticky váš pracovní poměr trvá od roku 2007 a je jedno, že se z s.r.o. stala a.s. Stejně tak vás zaměstnavatel nesmí bez vašeho souhlasu přeřadit na místo i pozici takové, které nemáte sjednány ve smlouvě. Pokud už jste navíc dostala výpověď, můžete ji využít a v pracovní neschopnosti odmítnout prodloužení výpovědní lhůty, aby váš pracovní poměr skončil s nárokem na odstupné i plnou podporu v nezaměstnanosti.
Dobrý den, jsem po půl roční neschopnosti a vyjádření lékaře zní, že ze zdravotních důvodů nesmím v práci zvedat víc jak 6 kg jen ojediněle 10kg což je maximum. pracuji v supermarketu a musím dělat vše i skládat zboží, tahat klece 300 - 400 kg,jsou na kolečkách, ale musím použít svou vlastní sílu. Také palety o váze až 1000kg a to jen za pomoci paletového vozíku, leckdy mám problémy s tím pohnou a přemístit. Není tedy k dispozici vhodná práce, kde bych nezvedala více jak 10 kg. Mám obavy, že než mě převede zaměstnavatel na jinou práci mohlo by dojít k trvalým následkům i smrti.( Nález v mozku.)Mohu dát výpověď ze zdravotních důvodů dohodou a jaká mi bude přiznaná podpora, když mi nedá zaměstnavatel odstupné. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v mé pracovní smlouvě mám uvedeno 40 hodin týdně, přičemž maximální přesčasové hodiny jsou 4 v průběhu dvou týdnů. Celkové hodiny za měsíc vždy přesahovaly tyto limity, zaměstnavatel je ale z počátku uhradil. Poslední tři měsíce ale hodiny narostly na 190 až 205 hodin měsíčně, navíc při výplatě jsem dostala zaplaceno méně, než co jsem odpracovala - dvakrát po dlouhém počítání a popírání chyby rozdíl doplatil, potřetí již ne. Vzhledem k narůstajícímu vyčepání a nedůvěře v zaměstnavatele, který navíc mění směny v podstatě ze dne na den a je pak téměř nemožné se například objednat k lékaři nebo si něco naplánovat, jsem tedy přišla s písemnou výpovědí z pracovního poměru. Tu mi zaměstnavatel odmítl podepsat. Evidentně se mu nelíbilo, že jsem "začala dělat problémy" a navrhoval v podstatě okamžité (cca. týden či dva) ukončení dohodou, pokud budu trvat na dodržení výpovědní lhůty, prý mě přeřadí na jinou práci (pravděpodobně úklid za nižší plat), s tím že ve smlouvě samozřejmě mám uvedenou naprosto jinou pracovní pozici. Jinou práci zatím sehnanou nemám, proto mi výpovědní lhůta vyhovovala. Můžete mi prosím poradit, jak bych v tomto případě měla postupovat a případně zda není vhodné toto jednání zaměstnavatele proti prcovní smlouvě někde nahlásit? Děkuji mnohokrát za odpověď.
máte samozřejmě pravdu, přeřadit vás nesmí. Navíc, pokud vám prokazatelně dluží část mzdy, můžete (15 dnů po splatnosti) zrušit pracovní poměr okamžitě s nárokem na dvouměsíční náhradu mzdy. To je teoreticky další možnost pro řešení situace.
Případné protiprávní jednání zaměstnavatele můžete nahlásit na Inspekci práce, doporučujeme shromáždit co nejvíce podkladů pro případnou stížnost. Výpověď doporučujeme poslat doporučeně poštou, nebo mít při jejím předávání spolehlivé svědky - zaměstnavatel nic podepisovat nemusí, ale hodí se mít důkaz, že byla výpověď předána.
Dobrý den, velmi Vás prosím o radu. Nastupuji po rodičovské dovolené zpět do zaměstnání na pozici prodavačka. Smlouvu mám sjednanou na dobu neurčitou 5 dní -30 hodin. taktéž i moje kolegyně. Zaměstnavatel mi nyní chce pracovní dobu zkrátit na 20 hod týdně s čímž já nesouhlasím. Také požaduje po dobu dovolených cca za 2 měsíce mi pracovní dobu navýšit na 40 hod týdně. Má na to právo? Nevím jak mám v této věci postupovat, na co mám právo já a na co zaměstnavatel. Také si hledám nové pracovní místo, protože pracuji za min. mzdu 48kč /hod. Zaměstnavatel zvýšit mzdu nehodlá, proto se snažím najít nové zaměstnání. Pokud bych našla lépe placenou prácia musela do nového zaměstnání nastoupit do několika málo dnů, zaměstnavatel mě dohodou neuvolní. Požaduje dvouměsíční výpověď. Tím jsem jako zaměstnanec v pasti, protože najít lépe placenou práci a nechat si ji ujít, jen z důvodu neochoty stávajícího zaměstnavatele, mi přijde absolutně nelogické. Existuje nějaká možnost jak dosáhnout toho, aby mne zaměstnavatel uvolnil a mohla bych do nového zaměstnání nastoupit, nebo popř. co mi hrozí, kdybych dvouměsíční dvýpovědní dobu nedodržela? Moc děkuji za rychlou odpověď.
rozumíme vám, je to přesně tak, jak říkáte. Zaprvé, pokud máte ve smlouvě napsáno 30 hodin, nebo něco, z čeho tato pracovní doba vyplývá, tak snížení počtu hodin nastat může, ale bez promítnutí v platu - jde prostě o překážku na straně zaměstnavatele, takže vy máte nárok na svůj plat v plné výši. 40 hodin týdně vám nařídit nemůže. 38 ano, protože maximální délka týdenního nařízeného přesčasu je 8 hodin. Pokud však bude mít váš souhlas, 40 hodin odpracovat můžete.
Co se týče ukončení pracovního poměru, můžete za "útěk" z práce dostat okamžitý vyhazov a teoreticky na vás může být vymáhána škoda, kterou jste svým jednáním způsobila. Jaká je v tomto ohledu praxe, bohužel nevíme. Pokud byste našla zaměstnavatele, kterému nevadí, že v zápočtovém listu bude uvedeno okamžité ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a pokud byste měla v nové práci o poznání lepší podmínky, mohlo by být opuštění stávající práce dobrým krokem - záleží ovšem pouze na vás, zda to riziko podstoupíte.
Dobrý den,
ráda bych podepsala se svým zaměstnavatelem rozvázání pracovního poměru dohodou, dnes jsem se mu zmínila, zítra budeme jednat. Nicméně on na dohodu přistoupit nechce a chce trvat na dvou měsíční výpovědní lhůtě. Mám však novou práci, kde mám nastoupit 1.8, výpovědní lhůta by však skončila 31.8, když mi běží výpovědní lhůta, můžu podepsat novou smlouvu v době běžící výpovědi? Případně co dělat abych do nového zaměstnání mohla nastoupit? Lze např. sepsat se současným zaměstnavatelem rozvázání pracovního poměru dohodou a zároveň sjedat dohodu na konkrétní činnost, kterou bych pro něj ještě v měsíci srpnu vykonávala? ( školení nováčků pro práci ve službách)děkuji
novou smlouvu podepsat můžete, a pokud zaměstnavatel přistoupí na takovýto kompromis, je možné dát na papír vlastně cokoliv, tohle je jen drobnost. :-)
Dobrý den. V zaměstnání nám bylo oznámeno, že zaniká pracovní pozice všem lidem v našem týmu. Výpovědi budou rozdány v srpnu, tzn. výpovědní lhůta běží až do konce října. Mám možnost práce od 1. října, čímž bych ale odpracovala jen 1 měsíc vě výpovědní lhůtě. Mám i přesto nárok na odstupné? Je mi líto nechat odstupné zaměstnavateli, protože mě v podstatě poškodil, ale ráda bych přišla na způsob, jak o něj nepřijít. Díky. K
navrhněte zaměstnavateli dohodu, ve které vám přizná třeba jen část odstupného, zkuste najít kompromis a nesnažte se nutně získat jak novou práci, tak celé odstupné. Preferujte dohodu a bezproblémový nástup do nové práce. 3 platy odstupného jsou sice lákavé, ale mnohem důležitější je stabilní pracovní místo.
Dobrý den. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství. Zaměstnavatel mi předal ukončení PP dne 1.7.2014 s tím, že PP končí již ke dni 27.5.2014. Důvodem ukončení je PP uzavřený na dobu určitou (po dobu rodičovské dovolené paní XY), která ji náhle ukončila ke dni 27.5.2014.
Má zaměstnavatel právo oznámit mi tuto skutečnost až o měsíc později s tím, že je toto ukončení právoplatné? Má zaměstnavatel právo zrušit mi PP okamžitě, když jsem těhotná?
Předem moc děkuji za odpověď.
prosím o radu. Uvažuji o nástupu na nemocenskou a to z jednoho prostého důvodu. V práci je šikana a psychicky jsem na tom už opravdu špatně, odmítám už pracovat v takových podmínkách, kde pravdu má jedině vedoucí a nikdo se Vás nezastane.
Chtěla jsem se zeptat, zda byste mne mohli informovat o tom, na jakou podporu (jestli vůbec nějakou) mám nárok. Jaká část z platu by to byla a na jak dlouho by to šlo?
Jestli jsou vycházky a podobně.
Moc Vám děkuji za odpověď.
Hledám si totiž již nějakou dobu jiné zaměstnání, bohužel zatím nejsem úspěšná.
co se týče nemocenské, doporučujeme tento článek: <a href="http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovni-neschopnost-2013" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovni-neschopnost-2013</a>
Dobrý den,
Nastoupila jsem 16.6. jako prodavačka do jednoho supermarketu a do 16.9. my běží zkušební doba. Na začátku jsem se se zaměstnavatelem domluvila že mi na moje přání dá dovolenou jelikož jsem ještě před pohovorem měla zaplacený zájezd. A nyní plánuji odchod jelikož mám skoliózu a záda mi dělají velký problém v práci, nikdy jsem takový problém neměla. A chtěla bych se zeptat jak to chodí, pokud dávám výpověď ve zkušební době a zaměstnavatel mi takto vyhověl s dovolenou, tak tu mi pokud dám výpověď ztrhnou z platu nebo jak? Na druhou stranu je mi blbé odcházet když mi sami vyhověli a vůbec se bojím jim to oznámit ale asi nebudu mít na vybranou.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,zmínila jsem se zaměstnavateli,že skončím.Napsala si výpověd´z důvodu nevyplácení mzdy za 4 měsíce plus 2 odstupný platy,když jsem to šla předat zaměstnavatel mi zdělil,že mi to doplatil.Mám nárok na ty 2 odstupný platy,jestli že chci skončit.
nejsme si jistí, jestli můžete tento důvod použít k okamžitému ukončení pracovního poměru i v případě, že byl závazek zaměstnavatele už zaplacen. Doporučujeme se obrátit na právníka, který vám dokáže poradit přesněji. Nebo na Úřad práce, který poskytuje i telefonické poradenství.
Dobrý den,mám uzavřenou pracovní smlouvu, kde je uvedeno, že pracovní doba je 40 hod. týdně a že přestávky na odpočinek nejsou v této době započteny. Ale má "polední" pauza vypadá tak, že jakmile přijde klient, pak musím nechat oběda a jít ho obsloužit, takže v podstatě žádné pauzy umožněné nemám... ano, někdy se povede se najíst a někdy zase oběd ohřívám na 10x.. zaměstnavatel mi řekl, ať si tedy klidně stěžuju že nemám pauzu... nevím tedy jak mám postupovat? moje pauza by v chodu pobočky nijak nebránila - i na ostatních pobočkách se dalo najít řešení, ale tady u nás to prostě nejlze! A dále bych se chtěla optat ohledně výpovědi - našla jsem si novou práci - kde mi umožní i oběd :-) ale tady mě na dohodu nepustí a tam zase bohužel nemohou tak dlouho čekat, je nějaké východisko? jako třeba nemocenská a v té nové práci mít podepsanou Dohodu o provedení práce nebo tak něco? Předem Děkuji
stěžovat si můžete, ovšem záležet bude na tom, jestli to půjde dokázat a jaký postih zaměstnavatel případně dostane. Co se týče vaší situace s přestupem do jiného zaměstnání, nebude to lehké. Pokud půjdete na nemocenskou a v druhé práci budete pracovat, přijde na vás přinejmenším kontrola. Navíc nebudete mít svůj zápočtový list, což může být problém pro vašeho nového zaměstnavatele.
Bez dohody musíte tak buď počkat na uplynutí výpovědní lhůty, nebo do práce přestat chodit. To samozřejmě nesmíte a čekají vás za to postihy v podobě vyhazovu (problémy na ÚP) a případné vymáhání škody ze strany zaměstnavatele. Záleží na tom, jak moc chcete do nové práce jít a na tom, co se domníváte, že by vám mohl stávající zaměstnavatel "provést".
Dobrý den.chtěla jsem se zeptat.v lednu jsem dostala výpověď dohodou sice jsem nesouhlasila ale nedopatřením jsem podepsala.ten sami měsíc jsem dostala okamžitou výpověď s paragrafem kdy jsem po roce souzeni se vyhrála a okamžitá j neplatna v rozsudku jsem zadala o další zaměstnávání protože jsem nic neporusila.soud určil ze ta okamžitá je neplatná a ze jsem tedy dal zaměstnanec ale bývali vedoucí a ohani ze je mám výpověď dohodou a ze pouze ta okamžitá je zrusena.po celou dobu jsem v evidenci up bez podpory.Mám nárok na mzdu za tuto dobu presto ze je výpověď dana dohodou která byla podepsána ale hned na to mi zaslal okamžitou s paragrafem a to bez důvodu jak uznal soud?Děkuji Lucie
jestliže jste podepsala zrušení pracovního poměru dohodou, obáváme se, že to platí. Ovšem jestliže jste tyto věci řešila už před soudem, tak vám doporučujeme věc probrat s právníkem.
identifikovali mi smrtelnou nemoc. Chctel bych ukoncit zamestnani okamzite. Je nejaky odstavec v zakonniku ktery tohle umoznuje? Jak mam postupovat? Dekuji za odpoved,
bohužel netušíme, jestli alespoň teoreticky taková možnost existuje. Zkuste se poradit v pracovněprávní poradně, viz náš článek <a href="http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovne-pravni-poradna-zdarma-pro-zamestnance" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovne-pravni-poradna-zdarma-pro-zamestnance</a>
Dobrý den, chtěl jsem Vás požádat o radu, dohodl jsem se s ředitelem na výpověď dohodou a když jsem toto napsal bylo mi řečeno, že mi ji dá na dvouměsíční výpovědní lhůtu. napsal jsem jí dne 22.8., s tím, že skončím dne 30.9., to je snad pro něj dost času, mně bylo řečeno, že můžu odejít až dne 30.10., toto je jasná šikana a naschvály, co se tím dá dělat???Díky za odpověď Černý
dalo by se říct, že to šikana je, ale dokazujte si to, když nemáte nic černé na bílém. Ve vašem případě, pokud nemáte svědky ústní dohody a nebudete si 100% jistý, že máte šanci u soudu, tak vám nezbude než dát rychle výpověď, abyste vůbec stihl toho skončit toho 30.10.
Dobrý den. Chtěl bych se poradit. Manželce končí mateřská mateřská dovolena 20.10. Od 1.9. má nastoupit na nové místo. Jakým způsobem lze tuto situaci řešit? Je jediná možnost dohoda? Jak lze situaci vyřešit aby mohla nastoupit do nového zaměstnání? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v červnu 2014 přinesl náš zaměstnanec výpověď dohodou k 1.7.2014, kterou jsme mu ale neumožnili z důvodu nedostatku pracovníků. Požadovali jsme podání zákonné, tj. minimálně 2měs. výpovědní lhůty - nejdříve k 1.9.2014. Novou výpověď (2měs.) zaměstnanec nepřinesl, nemá jí tedy od vedení firmy podepsanou, přesto k dnešnímu dni 1.9.2014 do práce nenastoupil s tím, že jsme takto byli dohodnutí. Prosím o radu jak v tomto případě máme postupovat. Děkuji
1) výpověď podepisovat nemusíte, tu stačí pouze předat
2) pokud vám ji nepředal, tak žádná výpověď neexistuje, tudíž pracovní poměr dále trvá, na což ho upozorněte, případně mu začněte psát absence
Dobrý den.
Pracuji zhruba 14 měsíců v jedné firmě a můj zaměstnavatel porušuje neustále zákon tím, že mi prodlužuje stále smlouvu o 2-3 měsíce, takze mam již asi 5. Dodatek smlouvy. Dodatek vždy podepíšu a zaměstnavatel si ho nechá u sebe a vždy je na něm napsáno dodatek č.2. Dne 31.7.2014 mi končilo dalsi prodloužení smlouvy ale dopustil jsem se menšího prohřešku vůči firmě. Dali mi na výběr, buď nedostanu nové prodloužení a okamžitě odejdu, nebo podepíšu výpověď dohodou bez datumu a pak dostanu nové prodloužení. Podepsal jsem tedy oboje. Bylo mi řečeno že když už se ničeho nedopustím, výpověď bude po nějaké době roztrhaná, když něco provedu, dopíšou datum a okamžitě jdu. Nemam u sebe ani jednu kopii výpovědi ani smlouvy o prodloužení. Nyní mam ale zdravotní problémy a chystám se na nemocenskou. Bojím se však že jakmile mi doktor napíše neschopenku tak na dohodu zaměstnavatel dopíše datum a tím PP skončí. Můžete mi poradit co s tím? Děkuji
na tohle nelze moc říct, podepsal jste, co jste podepsal. To sice neznamená, že je vše v pořádku ze strany vašeho zaměstnavatele, naopak, ale pokud se chcete teď bránit, budete to mít dost složité. Budete muset pravděpodobně před tím, než bude do výpovědi dopsané datum, dokázat, že taková nevyplněná výpověď existuje, ale pokud se s tím obrátíte na Inspekci práce, pochybujeme, že bude natolik akční, aby si výpověď okamžitě třeba vyžádala. Nevíme moc, jak vám poradit - pokud je takové jednání ve vaší firmě zvykem, můžete zkusit získat alespoň nějaké svědky.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že zaměstnavatel k 31.12.2014 ukončuje činnost a firmu převádí na syna. Syn chce činnost vykonávat jiným způsobem a tvrdí, že mě tam již nepotřebuje a otec mě chce převést pracovní smlouvu na syna. Po problémech se synem v poslední době tam pracovat již nechci. Musí mi dát původní majitel výpověď z organizačních důvodů a odstupné? Nebo musím výpověď dát já, když pod jeho synem nechci pracovat? Nebo musím přistoupit na převod pracovní smlouvy? Je pak v nové pracovní době opět zkušební doba a doba určitá? Mám teď smlouvu na dobu neurčitou a pracuji tam víc jak 15let.
Předem děkuji za odpověď Marcela
při převodu firmy na jiného majitele zůstává vše, jak bylo, pokud se výslovně nedohodnete na změně. Vaše pracovní smlouva bude dál platit a nikdo vás nemůže nutit ji nějak nevýhodně měnit, nebo rušit. Je tedy jen na vás, jestli dáte výpověď a připravíte se tak o odstupné a část podpory v nezaměstnanosti, nebo zda ve firmě zůstanete - záleží také na tom, jestli by byl vůbec třeba nový majitel ochoten vám výpověď z organizačních důvodů dát, není to pro něj moc výhodné.
Zaměstnavatel mi nepravidelně posílá výplaty, například výplaty za 3. a 4. měsíc mi dorazily až na konci června, za 5. a 6. měsíc na konci srpna. Další 2 výplaty mi zatím neposlal. Můžu podat okamžité ukončení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy i kdyby mi například zítra chybějící výplaty dorazily na účet? Dále bych se ještě zeptal, kam se případně mám obrátit, když mi zaměstnavatel nedává výplatní pásky i přes několik mojich urgencí. Nejsem tak tím pádem schopen přesně zjistit, přesný počet dnů dovolené atd. Díky za odpověď.
Dobrý den, rok pracuji jako pokojská na hotelu, šef mi dal výpoved, prý jezdí málo lidí na ten hotel, tak mě propustil.Háček je v tom, že mi nedával výplaty, jenom občas.Mám podepsat tu výpoved, když mi dluží ty peníze?A nedával mi výplatní pásky.
Děkuji za odpověd.
výpověď podepisovat nemusíte, to je jednostranný akt vašeho zaměstnavatele. Pokud vám zaměstnavatel dluží výplaty, můžete je vymáhat a zároveň ukončit pracovní poměr okamžitě (aby to šlo, tak musí být nějaká výplata alespoň 15 dnů po splatnosti) s nárokem na dvouměsíční náhradu mzdy.
Dobrý den, zaměstnavatel mé manželky prodal provozovnu jinému subjektu a nyní přesvědčuje své zaměstnance, že když si je nový zaměstnavatel ponechává (sepsal s nimi novou pracovní smlouvu), tak jim nemusí při ukončení pracovního poměru dohodou vyplácet odstupné. Je to tak? V zákoníku práce se nic takového snad nepíše. Předložil jim dohodu, kde je jako důvod uveden dohoda místo organizační důvody, s čímž nesouhlasíme.
Jaký je váš názor na tuto informaci z letáku pro zaměstnance: pokud se zaměstnanec zaregistruje na úřadu práce, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, a to v případě vyplaceného odstupného od 4. měsíce, v případě vyplaceného odchodného(u výzvy) od 1. měsíce registrace.
V případě přijetí výzvy(vyplaceno odchodné)-od 1.měsíce 45% průměr. výdělku.
Zaměstnanec přistoupil na dohodu o rozvázání prac.poměru z důvodu přijetí výzvy zaměstnavatele v souvislosti s organiz. změnami dle bodu 3.4 platné kolektivní smlouvy.
Máme kolektivní smlouvu vyššího stupně, podle které nám bude vyplaceno odchodné, jak je uvedeno v dohodě.
Dobrý den,
nevím, jak doručit zaměstnavateli, který mi nedal mzdu a náhradu mzdy v době prac.neschopnosti do 15 dní od data splatnosti, "okamžité zrušení pracovní smlouvy", když se mnou odmítá komunikovat a nepřebírá mnou zasílanou doporučenou poštu.
Jak mu mám "okamžité zrušení " doručit ?
děkuji za odpověď
Dobrý den,
měli jsme v práci zaměstnance, který sám podal výpověď k 30.9.2014 a hned druhý den tj.1.10.2014 šel na neschopenku. Tak bych se chtěla zeptat kdo mu má vyplácet neschopenku, když odešel sám?
Předem děkuji za odpověd
pokud jeho pracovní poměr skončil 30.9., tak prvních 15 dnů je doma zadarmo a potom dostane nemocenskou od státu. Pokud jeho pracovní poměr trvá (a plyne dvouměsíční výpovědní lhůta), tak se postupuje zcela normálně - 3 dny zadarmo, pak zaměstnavatel, po 15 dnech stát.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, měl by mi zaměstnavatel vyhovět v případě, že firmu koupila jiná firma a z mého hlediska se mi pro tuto firmu nechce pracovat? Je možné výpovědní lhutu zkrátit?
Děkuji za odpověd
Dobrý den, mám otázku ohledně ukončení pracovního poměru a nevím jak postupova, pročítal jsem zde příspěvky a komentáře a nikde jsem na tuto problematiku nenarazil.
Pracuji v soukromé firmě již mnoho let a našel jsem si přítelkyni se kterou jsme druhým rokem. přítelkyně pochází z daleka a rozhodli jsme se sestěhovat. našel jsem v místě jejího bydliště byt a smlouva je psaná na mě. v současné době jsem díky tomu ve finanční tísni a nemohu platit dva nájmy. někde jsem slyšel, že je možné ukončit pracovní poměr z důvodu následování družky. můžrte mi prosím poradit jak v tomto případě postupovat. jak rozvázat pracovní poměr, tak abych nemusel čekat dva měsíce na uplynutí výpovědní lhůty, když mě zaměstnavatel nechce uvolnit? jaká mám následně práva a zda budu mít nárok na podporu v neezaměstnanosti? děkuji
i když existuje závažný důvod pro stěhování, což je třeba stěhování za manželkou, tak výpovědní lhůta zůstává. Pouze to znamená, že podpora v nezaměstnanosti může být v plné výši, ne krácená.
Dobrý den,mám možnost nastoupit do nové práce do tídne.Jsem zaměstnána a již nejsem ve zkušební době.Pokud zaměstnavatel nebude ochotný přistoupit na dohodu,mohu to řešit jinou formou abych neporušila zákon?Pokud bych si sehnala posudek od lékaře že nejsem způsobilá nadále vykonávat tuto práci a zaměstnavatel mě nebude moct přeřadit na jiné místo které bych mohla vykonávat,je možné poté odejít třeba do týdne?Děkuji mockrát za odpověď.
Dobrý den
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou a to do 31.12.2014. Zaměstnavatel se mnou počítá i do dalšího roku, ale já jsem si našla v tomto týdnu novou práci, s nástupem od 1.1.2015. Byla jsem na prac. pohovoru, na 100% mi nový zaměstnavatel potvrdí nástup 12.12.2014. Kdy nejpozději musím zaměstnavateli oznámit, že odcházím? Je to třeba dát písemně? A hlavně nebude po mně chtít 2 měsíční výpovědní dobu? Novou smlouvu na rok 2015 u starého zaměstnavatele zatím nemám podepsanou.
Děkuji za odpověď
Miroslava
pracovní smlouva na dobu určitou končí s uplynutím oné doby, takže pokud nepodepíšete novou smlouvu, tak se nemáte čeho bát. Samozřejmě že byste podpis ani neměla slíbit a férové by bylo dát o tom zaměstnavateli včas vědět. Chápeme ale, že bez podepsané smlouvy se nebudete moc do oznamování hrnout, to je zcela přirozené.
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně dovolené. V prosinci jsem podal výpověď a zaměstnavatel ji přijal. Ukončení pracovního poměru je tedy stanoveno na 28.2. Rád bych se zeptal, zda mám během ledna a unora nárok na dovolenou? Ať už proplacenou či formou volna.
Další dotaz se týká pracovní vytíženosti. Běžně pracuji 10-11hod denně, avšak ted mám obavy, že zaměstnavatel během mé výpovědi nebude mít chut přesčasy proplácet, avšak bude na nich trvat. Mohu začít striktně dodržovat 8hod pracovní dobu? Děkuji předem za rady.
o dovolené si můžete přečíst víc v našem článku zde:
<a href="http://flek.cz/clanky/hledam-praci/dovolena-v-roce-2013-nemocenska-prevod-proplaceni-svatky" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/hledam-praci/dovolena-v-roce-2013-nemocenska-prevod-proplaceni-svatky</a>
o přesných pravidlech pro přesčasy zde:
<a href="http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/prace-prescas-2013-dle-noveho-zakoniku-prace" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/prace-prescas-2013-dle-noveho-zakoniku-prace</a>
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat.Měl jsem nemocenskou a po ukončení, jsem přišel o bydlení a musel jsem se ze dne na den odstěhovat.Vse jsem nahlásil zaměstnavateli a on mi řekl, že mu to musí firma schválit, jelikož jsem neměl kde bydlet, tak jsem již do práce nenastoupil.Trvalo to 4 dny a on mi zaměstnavatel dal za ty 4 dny neomluvenou absenci a krátil mě na dovolené s argumentem, že jsem si měl o dovlenou říct, ale neudělal jsem to.Neudělal jsem to proto, že jsem netušil, že si toto může dovolit.Je postup mého zaměstnavatele v pořádku?(řekl mi, že už mají minulý měsíc uzavřený a už se s tím nedá nic dělat.)Děkuji za odpověd.
nejsme si v tomto případě jistí, doporučujeme se obrátit na pracovněprávní poradnu. Jisté je ale to, že zaměstnavatel vám opravdu dovolenou dát nemusel a měl jste zkusit si o ni říct sám. Mohl vám dát sice neplacené volno a ne rovnou absence, ale neudělal tak.
mám na Vás prosím dotaz ohledně výpovědi. Zaměstnanec nám poštou doručil žádost o rozvázání pracovního poměru v zákonné lhůtě, případně dohodou. Den před tím nastoupil do pracovní neschopnosti. Můžeme tuto žádost brát jako výpověď z jeho strany? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, manželka podala Okamžité ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů (podpořené lékařskou zprávou) a našla si jinou práci kde může nastoupit okamžitě, v původní práci mají 15 dní na to aby ji našli vhodnou práci. Otázka je jestli ji musí přijmout (jelikož si našla jinou), navíc tato práce co jí nabízí by byla na 2 měsíce a pak by stejně skončila, jenže mezitím už by ztratila nabízenou práci jinde. Je nějaké řešení? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracoval jsem na DPČ, může mi zaměstnavatel ukončit p.poměr na hodinu, s nějakým paragrafem jako je ztráta důvěry, pro porušování pracovních povinností nebo z jiných důvodů? Může po mě zaměstnavatel vymáhat škodu za svěřené zboží, nebo za pomůcky pro výkon práce bez sepsané hmotné odpovědnosti nebo jiných doložek ?
Dobrý den, dnes mi byla nabídnuta prace o kterou usilují už 3 roky. Volala jsem do nynější prace a nechtějí me pustit.smlouvu mám na dobu určitou a konci mi 28.2... Nastup do nové prace by mel byt 2.2.... Od 2.1 marodim a do prace se stejně nevratim. O tu práci prijit nechci. Poradite.... Jdu z fabriky do fabriky. Co odejit na acka. V nové práci nemohou čekat do brezna. Děkuji už nevím co dal a jak to vyřešit...veronika
samozřejmě, pokud chcete, můžete tam prostě přestat chodit a jít do nové práce. Musíte ale počítat s tím, že to bude napsáno ve vašem zápočtovém listu, nebudete se moci registrovat v případě problémů na Úřadu práce a váš nový zaměstnavatel se to dozví. Teoreticky po vás může být vyžadováno i uhrazení škody, kterou jste takovým jednáním zaměstnavateli způsobila. Pokud se vším tímto jste srozuměná a jste ochotná to podstoupit, vašemu přestupu by nemělo nic bránit. Jde o nelehké rozhodnutí, přejeme vám, ať se rozhodnete správně.
dobrý den.
mám dotaz:do zaměstnání jsem nastoupil na pracovní smlouvu s tří měsíční kušební dobou dne16.6.2014.dne 3.1.2015 mi zaměstnavatel řekl,že mám výpověd,že už nemusím chodit do práce,protože se strácelo zboží.dne 22.1.2015 jsem si přišel pro popíry,dostal jsem jen potvrzení o zaměstnání.Nedostal jsem Písemnou výpověd,ani zápočtový list.tak ted nevím na čem jsem.
vzhledem k tomu, že jste nedostal výpověď s výpovědní lhůtou, tak váš pracovní poměr dál trvá. Zaměstnavatel se k vám takhle samozřejmě chovat nesmí a vy byste si měl stát za svými právy.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem se rozhodla nepodepsat novou pracovní smlouvu? Náš podnik převzala jiná firma která mi nabízí nevýhodnější podmínky, proto jsem se rozhodla nepodepsat - chtěla bych se zeptat jaké jsou má práva a povinnosti?mohu odejít ze dne na den??Momentálně pracuji bez jakékoliv smlouvy a naše bývalá firma zanikla.Děkuji za radu.
s největší pravděpodobností vám měla dát firma výpověď, jinak pracovní poměr dále trvá se všemi závazky, které k vám váš zaměstnavatel má, tedy původní firma.
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat pracuji ve fabrice pet mesicu na třísměnném provozu. Je to pasova výroba. Zhruba před měsícem jsem zkolabovala při noční směně,z důvodu vyčerpanosti a ze jsem asi málo pila vody.Ted jsem uz druhý týden na pozici, kde zvedám dvanácti kilove kusy a fyzicky to nezvladam ta pozice je spise pro muze.Mistrovi jsem to říkala, ale pozici mi nezměnil. V patek po práci jsem byla na pohotovosti kvuli zádům ted jsem na pracovní neschopnosi, chci se zeptat,když budu chtít dát výpověď ze zdravotních důvodů,tak jestli to jde tak, aby mi to vystavil muj obvodni lekar.Jsem zaměstnána pod pracovni agenturou. Je pro me zbytecne abych marodila někde měsíc doma,když se tam potom zpátky vrátím a budu na tom jako předtím.Poraďte prosim
Dobré odpoledne,už ho přečetl od Vás hodně,přesto mám dotaz:jsem 6.měsíc na nemocenske mimo jiné se léčím s nemocnou nohou u které mi doktoři říkají,že nemám vykonávat tuto práci.Když mi to dají písemně,mohu ukončit pracovní poměr okamžitě?Jsem řidič a na jinou práci mě nedají.Moc děkuji za radu.
posudek předejte zaměstnavateli a ten bude mít 15 dnů na to sehnat vám jiné místo, jinak to podle nás udělat nejde, ale můžete se obrátit i na specializované pracovněprávní poradny ve vašem okolí a poradit se můžete i se svým lékařem.
Komentáře
Dobrý den, podal jsem 15.února výpověď dohodou, ve které jsem žádal zkrátit výpovědní dobu o 1 měsíc, tedy s tím, že můj pracovní poměr skončí dne 31.3.2014. Zatím jsem neobdržel odpověď. Pokud mi zaměstnavatel neodpoví do konce února, platí, že s dohodou souhlasí ?
Dobrý den,
je nám líto, ale takhle to nefunguje. Pokud jste chtěl ukončit pracovní poměr dohodou, tak na dohodu musí zaměstnavatel přistoupit. Měl jste se buď dohodnout rovnou se zaměstnavatelem (který na to stejně pravděpodobně nepřistoupí), nebo podat výpověď a až pak řešit případnou dohodu, díky které byste mohl pracovní poměr ukončit dříve. Takhle jste pravděpodobně dosáhl toho, že v zaměstnání budete o další měsíc déle.
Mám tomu rozumět tak, že musím podat novou výpověď ?
Dobrý den,
záleží na tom, co jste vlastně zaměstnavateli dal. Pokud šlo jednoznačně o výpověď a zvlášť o onu žádost o dohodu, pak nemusíte. Ovšem pokud by výpověď nebyla jednoznačná (díky vaší žádosti o jakousi dohodu), tak by nemusela být platná.
Dobrý den, text mé výpovědi zní takto:
Dávám výpověď z pracovního poměru podle § 49 odst.1 zákoníku práce (č.262/2006 Sb.) dohodou s tím, že výpovědní dobu žádám zkrátit o jeden měsíc, tedy tak, že můj pracovní poměr u Vaší firmy skončí dne 31.3.2014.
Musím tedy dávat novou výpověď ? Děkuju.
Dobrý den,
přesně tak - tohle je vlastně jen váš návrh na dohodu, na který když zaměstnavatel nepřistoupí, tak žádná výpověď neexistuje. Výpověď je jednostranný akt a jde o § 50 odstavec 3.
Dobrý den, prosím o info: končí mi rod. dovolená, s datem nástupu do práce mě propouštějí s tím, že moje místo bylo zrušeno a jsem nadbytečná, na dohodu jsem nepřistoupila. V případě výpovědi mám kromě odstupného nárok ještě na 2měsíční výpovědní lhůtu, po dobu které ale podle zaměstnavatele budu muset dělat práci, která neodpovídá mé pracovní smlouvě (celou dobu jsem pracovala v kanceláři a teď ty 2 měsíce prý budu v prádelně či uklízet) a hájí se tím, že v případě zrušení mého místa má na to právo, že zkrátka v admnistrativě místo pro mne není a nebude ani na ty 2 měsíce. Mám pravdu, když se domnívám, že mi musí výpovědní lhůtu proplatit, pokud mi nemůže na
tu dobu dát práci podle smlouvy? (překážka na straně zaměstnavatele) Mám přesně popsanou pracovní náplň(popisuje pouze admin.činnosti). Jak se mohu bránit za předpokladu, že mám pravdu? Děkuji. Eva
Dobrý den,
pravdu samozřejmě máte, je to problém zaměstnavatele, ne váš, že vám nedokázal práci zajistit. Vy samozřejmě nemusíte práci vykonávat, ale zaměstnavatelé jsou různí a mohou to překroutit a použít proti vám. Proto se zkuste poradit s právníkem, nebo rovnou podat stížnost na inspekci práce.
Dobrý den,
byl mi přiznán důchod 3. stupně pro prac. úraz. Zaměstnavatel mi předkládá dohodu o rozvázání PP, s jejímž zněním nesouhlasím, jelikož mne chce poškodit na odstupném. Místo použití § 52 písm d) chce použít § 52 písm. e). Pokud bych dohodu odmítla s tím, že mi má dát výpověď ze zdrav. důvodů, pro prac. úraz, co mi bude ty dva měsíce v docházce evidovat. Do práce nastoupit nemůžu, na nemocenskou už také ne. Vyhrožuje mi neomluvenou absencí. Mohu mít s tím problémy? Jak se mám zachovat. Děkuji za radu.
Dobrý den,
bohužel nevíme, jak se v takové situaci zachovat. Pokud dostanete výpověď podle 52 d, měla byste mít nárok na 12násobek platu jako odstupné, ovšem jak k tomu zaměstnavatele donutit, to netušíme. Poraďte se s lékařem, který vám vydá/vydal odpovídající posudek, případně s právníkem, který se na danou problematiku specializuje, jde o nemálo peněz.
V době pracovní neschopnosti mi zaměstnavatel neprodloužil nově pracovní smlouvu.( obnova vždy po roce). Po 3 měsících od neprodlouženípracovní smlouvy po mě začal zaměstnavatel vyžadovat vrácení pracovních pomůcek. Část jsem jich vrátila před neschopností (telefon a navigaci) část nyní a část jsem ztratila. Nyní po mě bývalý zaměstnavatel požaduje opětovné navrácení mobilního telefonu , navigace a nahrazení v plné výši ztracených věcí ( šlo o 1 pracovní tričko a 1 mikinu) K mé smůle je to, že jsem si nenechala podepsat navrácení telefonu a navigace. Co teď s tím . Prosím o radu . Děkuji
Dobrý den,
proč vás zaměstnavatel chce po letech spolupráce najednou zcela obyčejně okrást? Pokud má neoprávněné nároky, můžete se obrátit na inspekci práce, nebo soud (konkrétní telefon by mohl jít stále dohledat, stejně jako navigace).
Dobrý den,
jsem měsíc po zkušební době a zaměstnavatel rozdává výpovědi dohodou. Jde o nadbytečnost. Toto ovšem do výpovědi nehodlá napsat. Odmítám dohodu podepsat. Jak se mohu, prosím, bránit? Vím, že je schopen velice silného psychického nátlaku
Dobrý den,
nejlepší by bylo najít podobně nespokojené zaměstnance, kteří také odmítnou podepsat dohodu. Pokud by pak došlo k nátlaku, můžete hromadně podat stížnost na inspekci práce.
Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně okamžité výpovědi z důvody nevyplácení mzdy zaměstnavatelem. Do dnešního dne (tedy 21.3.2014) jsem nedostala prosincovou a pozdější výplaty (ve smlouvě mám do 10. následujícího měsíce), je možné podat okamžitou výpověď až 31.3.2014 (z důvodu vyžadování celé březnové výplaty) i kdyby mi byla například 25.3.2014 výplata uhrazena? Budu mít i přesto nárok na odstupné/náhradu platu?
Zaměstnavatel není v insolvenci a ostatním platí (ičaři, dělníci...). A ještě bych se zeptala, jak to bude s nevybranou dovolenou - musí mi ji zaměstnavatel proplatit?
Jaký může být můj další postup?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Dobrý den,
1) výplata za prosinec je splatná v lednu, tudíž po 15. únoru máte nárok na zrušení
2) místo odstupného máte nárok na náhradu mzdy za dobu, po kterou by běžela výpovědní lhůta (typicky 2 měsíce)
3) na proplacení nevyčerpané dovolené máte nárok
4) doporučujeme zrušit pracovní poměr ihned a vyžadovat zaplacení všech závazků včetně náhrady mzdy a registraci na ÚP, případně vstup do dalšího pracovního poměru
Dobrý den, podala jsem výpověď u zaměstnavatele. Ten mi ji podepsal s tím,že pokud vykonám určenou práci, kterou chtěl, tak mě pustí dříve než mám ve smlouvě a to je 6 měsíců výpovědní doba (pokud je výpověď podána ze strany zaměstnance). Určenou práci jsem vykonala a tudíž jsme podepsali se zaměstnavatelem Dohodu o ukončení pracovního poměru. Ale chci se zeptat mohu mít nějaký problém při evidenci na úřadu práce v případě, že mi do té dohody zaměstnavatel napsal "po vzájemné oboustranné dohodě a na vlastní žádost zaměstnance." Je to na závadu při žádosti o evidenci na úřadu práce a při určování vyplácení podpory v nezaměstnanosti?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Dobrý den,
nijak vás to nezvýhodní, je to stejné, jako když jste dala výpověď, tedy po celou dobu vyplácení podpory 45 % vašeho průměrného platu.
Dobrý den zaměstnavatel mi zrušil pracovní poměr 31.1.2014.V té době od 29.1.do 6.2.2014 jsem byla na ošetřovačce se synem.Přestal za mě platit zdravotní a sociální dávky.Od 13.2.2014 jsem v pracovní neschopnosti.Sociálka mi nechce vyplatit dávky za neschopnost.Ještě chci říci že jsem žádnou výpověd nepodepsala a měla jsem jí na dobu neurčitou.Zaměstnavatel mi také nzaplatil mzdu za měsíc leden a pár dní v ůnoru které jsem než jsem nastoupila na neschopnost řádně odpracovala.Nevím kam se mám obrátit.Poratte mi prosím.Děkuji.
Dobrý den,
nerozumíme tomu, jak vám ho zrušil. Každopádně se co nejdříve obraťte na inspekci práce, případně na soud, pokud nesouhlasíte se zrušením pracovního poměru.
Dobrý den, měl bych otázku týkající se odchodu ze zaměstnání. Přestěhoval jsem se a nemohu dojíždět do zaměstnání tak,abych tam byl na 5.hodinu raní, tuto skutečnost jsem ústně oznámil zaměstnavateli ten ovšem řekl,že to je můj problém. Výpověd dohodou není ochoten akceptovat a trvá na dvouměsíční výpovědní lhůtě. Já ovšem nejsem schopen se včas dopravit do zaměstnání včas. Je nějaká možnost výpovědi abych odešel a nemusel být sankcionován za pozdní příchody do práce? Prosím poradte. Děkuji.
Dobrý den,
zaměstnavatel má pravdu. Pokud budete opakovaně chodit pozdě, můžete se dočkat i zrušení pracovního poměru, což by pro vás znamenalo nemožnost se půl roku registrovat na Úřadu práce.
Dobrý den,
mě je jasné, že zaměstnavatel nebude akceptovat mé pozdní příchody, zajímá mne ale, je li nějaká možnost výpovědi,mimo dvouměsíční, kdy bych mohl z důvodu mého přestěhování a nemožnosti včasného příchodu, odejít ihned. Mělo by být i v zájmu zaměstnavatele, oznámil li jsem mu to dostatečně dopředu.
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že zaměstnavatel dohodu neakceptoval, tak to pro něj asi dostatečně dopředu nebylo. Právě kvůli onomu "dostatečně dopředu" je tu výpovědní lhůta. Vaše možnosti jsou v současné době velmi omezené a buď budete chodit do práce, nebo vás zaměstnavatel pravděpodobně vyhodí. To že jste se přestěhoval, je opravdu pouze vaše rozhodnutí, za které nemůže být trestán zaměstnavatel.
Dobry den, chci se zeptat co delat v pripade kdyz podam vypoved s 2 mesicni vyp. lhutou a nadrizeny ji odmitne podepsat? Jak dokazu ze jsem ji podal 30.4. ? Staci kdyz mu mnou podepsanou kopii vypovedi poslu emailem a dam i pisemne nebo co v takovem pripade delat?
Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
doporučujeme poslat dřív (doporučeně), dát osobně plus poslat mailem. Zaměstnavatel nic podepisovat nemusí, pokud mu třeba předáte výpověď před svědky, tak je to zcela dostatečné.
Dobrý den,
měla bych dotaz týkající se rozvázání prac. poměru dohodou.
Podala jsem k 31.3. výpověď, v ní jsem navrhla odchod dohodou k 30.4.
Přesně formulováno takto: "Žádám o rozvázání pracovního poměru dohodou tak, aby můj pracovní poměr skončil k 30. 4. 2014. Vaše vyjádření k této žádosti, resp. návrh dohody o rozvázání pracovního poměru očekávám nejpozději do 16. 4. 2014."
Na základě tohoto mi šéf ústně sdělil, že to bude možné a 16.4. zveřejnil ve firemním časopise, že odcházím k 30.4. Bohužel jsem v té době od něho neměla písemné vyjádření, či návrh dohody o ukončení k 30.4., což nemám doteď. Takže jsem si v novém zaměstnání nedomluvila nástup od 1.5., ale od 1.6., po skončení řádné výpovědní lhůty.
Nyní jsem tedy v situaci, kdy nemám nic v ruce, od šéfa očekávám pokus o antidatování dohody. Nechci být měsíc bez práce. Musím v této situaci přistoupit na dohodu, když jsem ji sama navrhla? Nebo mohu v současném zaměstnání setrvat až do uplynutí řádné výpovědní lhůty a šéfovi argumentovat nedodržením termínu pro vyjádření z jeho strany?
Děkuji za informaci.
Dobrý den,
pokud jste podala skutečně výpověď s návrhem o ukončení dohodou navíc, pak máte pravdu - pokud vám ho zaměstnavatel teď podepíše, tak pracovní poměr skončí 30.4. a vy budete měsíc bez práce na podpoře.
Avšak pokud zaměstnavatel nepodepsal vaši žádost, můžete ji samozřejmě stáhnout, nejlépe písemně a před svědky.
Dobrý den.Prosím poradíte mi? Jsem v pracovním poměru jako prodavačka od září 2007 a 30.dubna 2013 jsem byla nucena podepsat dodatek ke smlouvě,protože zaměstnavatel přešel pod a.s.27.února 2014 jsem dostala rozvázání prac.poměru výpovědˇí z důvodu zrušení mého pracovního místa a to s dvouměsíční výpovědí. Na ty dva měsíce mě přeřadili na místo mimo můj okras na pozici skladnice a já nemám žádné spojení veřejnou dopravou.Auto ani řp nemám. 28.února jsem nastoupila na neschopenku.Psychicky jsem se zhroutila.Navštěvuji jak psychiatra tak psychologa.Nyní chci dát výpovědˇ já sama.Bude to dohoda o ukončení prac.poměru. Píšu tam,že nemůžu vykonávat tuto práci z důvodu neschopnosti dojíždět na toto pracoviště,protože nemám žádné spojení. Musela bych přijet pozdě a odcházet dřív a s tím nebudou souhlasit. Proto zaměstnavatele žádám o dohodu ukončení pracovního poměru bez dvouměsíční výpovědní lhůty. Doufám,že mi po těch bezkonfliktních letech vyhoví. Jde mi o to jestli mi úřad práce přizná asponˇ nějakou podporu. Mám nárok jen na jeden měsíc odstupného kvůli tomu dodatku k pracovní smlouvě,protože mám odpracováno jen necelí rok a ne šest a pul let. Moc děkuji
Dobrý den,
to co píšete, by se stávat nemělo. Fakticky váš pracovní poměr trvá od roku 2007 a je jedno, že se z s.r.o. stala a.s. Stejně tak vás zaměstnavatel nesmí bez vašeho souhlasu přeřadit na místo i pozici takové, které nemáte sjednány ve smlouvě. Pokud už jste navíc dostala výpověď, můžete ji využít a v pracovní neschopnosti odmítnout prodloužení výpovědní lhůty, aby váš pracovní poměr skončil s nárokem na odstupné i plnou podporu v nezaměstnanosti.
Dobrý den, jsem po půl roční neschopnosti a vyjádření lékaře zní, že ze zdravotních důvodů nesmím v práci zvedat víc jak 6 kg jen ojediněle 10kg což je maximum. pracuji v supermarketu a musím dělat vše i skládat zboží, tahat klece 300 - 400 kg,jsou na kolečkách, ale musím použít svou vlastní sílu. Také palety o váze až 1000kg a to jen za pomoci paletového vozíku, leckdy mám problémy s tím pohnou a přemístit. Není tedy k dispozici vhodná práce, kde bych nezvedala více jak 10 kg. Mám obavy, že než mě převede zaměstnavatel na jinou práci mohlo by dojít k trvalým následkům i smrti.( Nález v mozku.)Mohu dát výpověď ze zdravotních důvodů dohodou a jaká mi bude přiznaná podpora, když mi nedá zaměstnavatel odstupné. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v mé pracovní smlouvě mám uvedeno 40 hodin týdně, přičemž maximální přesčasové hodiny jsou 4 v průběhu dvou týdnů. Celkové hodiny za měsíc vždy přesahovaly tyto limity, zaměstnavatel je ale z počátku uhradil. Poslední tři měsíce ale hodiny narostly na 190 až 205 hodin měsíčně, navíc při výplatě jsem dostala zaplaceno méně, než co jsem odpracovala - dvakrát po dlouhém počítání a popírání chyby rozdíl doplatil, potřetí již ne. Vzhledem k narůstajícímu vyčepání a nedůvěře v zaměstnavatele, který navíc mění směny v podstatě ze dne na den a je pak téměř nemožné se například objednat k lékaři nebo si něco naplánovat, jsem tedy přišla s písemnou výpovědí z pracovního poměru. Tu mi zaměstnavatel odmítl podepsat. Evidentně se mu nelíbilo, že jsem "začala dělat problémy" a navrhoval v podstatě okamžité (cca. týden či dva) ukončení dohodou, pokud budu trvat na dodržení výpovědní lhůty, prý mě přeřadí na jinou práci (pravděpodobně úklid za nižší plat), s tím že ve smlouvě samozřejmě mám uvedenou naprosto jinou pracovní pozici. Jinou práci zatím sehnanou nemám, proto mi výpovědní lhůta vyhovovala. Můžete mi prosím poradit, jak bych v tomto případě měla postupovat a případně zda není vhodné toto jednání zaměstnavatele proti prcovní smlouvě někde nahlásit? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Dobrý den,
máte samozřejmě pravdu, přeřadit vás nesmí. Navíc, pokud vám prokazatelně dluží část mzdy, můžete (15 dnů po splatnosti) zrušit pracovní poměr okamžitě s nárokem na dvouměsíční náhradu mzdy. To je teoreticky další možnost pro řešení situace.
Případné protiprávní jednání zaměstnavatele můžete nahlásit na Inspekci práce, doporučujeme shromáždit co nejvíce podkladů pro případnou stížnost. Výpověď doporučujeme poslat doporučeně poštou, nebo mít při jejím předávání spolehlivé svědky - zaměstnavatel nic podepisovat nemusí, ale hodí se mít důkaz, že byla výpověď předána.
Dobrý den, velmi Vás prosím o radu. Nastupuji po rodičovské dovolené zpět do zaměstnání na pozici prodavačka. Smlouvu mám sjednanou na dobu neurčitou 5 dní -30 hodin. taktéž i moje kolegyně. Zaměstnavatel mi nyní chce pracovní dobu zkrátit na 20 hod týdně s čímž já nesouhlasím. Také požaduje po dobu dovolených cca za 2 měsíce mi pracovní dobu navýšit na 40 hod týdně. Má na to právo? Nevím jak mám v této věci postupovat, na co mám právo já a na co zaměstnavatel. Také si hledám nové pracovní místo, protože pracuji za min. mzdu 48kč /hod. Zaměstnavatel zvýšit mzdu nehodlá, proto se snažím najít nové zaměstnání. Pokud bych našla lépe placenou prácia musela do nového zaměstnání nastoupit do několika málo dnů, zaměstnavatel mě dohodou neuvolní. Požaduje dvouměsíční výpověď. Tím jsem jako zaměstnanec v pasti, protože najít lépe placenou práci a nechat si ji ujít, jen z důvodu neochoty stávajícího zaměstnavatele, mi přijde absolutně nelogické. Existuje nějaká možnost jak dosáhnout toho, aby mne zaměstnavatel uvolnil a mohla bych do nového zaměstnání nastoupit, nebo popř. co mi hrozí, kdybych dvouměsíční dvýpovědní dobu nedodržela? Moc děkuji za rychlou odpověď.
Dobrý den,
rozumíme vám, je to přesně tak, jak říkáte. Zaprvé, pokud máte ve smlouvě napsáno 30 hodin, nebo něco, z čeho tato pracovní doba vyplývá, tak snížení počtu hodin nastat může, ale bez promítnutí v platu - jde prostě o překážku na straně zaměstnavatele, takže vy máte nárok na svůj plat v plné výši. 40 hodin týdně vám nařídit nemůže. 38 ano, protože maximální délka týdenního nařízeného přesčasu je 8 hodin. Pokud však bude mít váš souhlas, 40 hodin odpracovat můžete.
Co se týče ukončení pracovního poměru, můžete za "útěk" z práce dostat okamžitý vyhazov a teoreticky na vás může být vymáhána škoda, kterou jste svým jednáním způsobila. Jaká je v tomto ohledu praxe, bohužel nevíme. Pokud byste našla zaměstnavatele, kterému nevadí, že v zápočtovém listu bude uvedeno okamžité ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a pokud byste měla v nové práci o poznání lepší podmínky, mohlo by být opuštění stávající práce dobrým krokem - záleží ovšem pouze na vás, zda to riziko podstoupíte.
Dobrý den,
ráda bych podepsala se svým zaměstnavatelem rozvázání pracovního poměru dohodou, dnes jsem se mu zmínila, zítra budeme jednat. Nicméně on na dohodu přistoupit nechce a chce trvat na dvou měsíční výpovědní lhůtě. Mám však novou práci, kde mám nastoupit 1.8, výpovědní lhůta by však skončila 31.8, když mi běží výpovědní lhůta, můžu podepsat novou smlouvu v době běžící výpovědi? Případně co dělat abych do nového zaměstnání mohla nastoupit? Lze např. sepsat se současným zaměstnavatelem rozvázání pracovního poměru dohodou a zároveň sjedat dohodu na konkrétní činnost, kterou bych pro něj ještě v měsíci srpnu vykonávala? ( školení nováčků pro práci ve službách)děkuji
Dobrý den,
novou smlouvu podepsat můžete, a pokud zaměstnavatel přistoupí na takovýto kompromis, je možné dát na papír vlastně cokoliv, tohle je jen drobnost. :-)
Dobrý den. V zaměstnání nám bylo oznámeno, že zaniká pracovní pozice všem lidem v našem týmu. Výpovědi budou rozdány v srpnu, tzn. výpovědní lhůta běží až do konce října. Mám možnost práce od 1. října, čímž bych ale odpracovala jen 1 měsíc vě výpovědní lhůtě. Mám i přesto nárok na odstupné? Je mi líto nechat odstupné zaměstnavateli, protože mě v podstatě poškodil, ale ráda bych přišla na způsob, jak o něj nepřijít. Díky. K
Dobrý den,
navrhněte zaměstnavateli dohodu, ve které vám přizná třeba jen část odstupného, zkuste najít kompromis a nesnažte se nutně získat jak novou práci, tak celé odstupné. Preferujte dohodu a bezproblémový nástup do nové práce. 3 platy odstupného jsou sice lákavé, ale mnohem důležitější je stabilní pracovní místo.
Dobrý den. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství. Zaměstnavatel mi předal ukončení PP dne 1.7.2014 s tím, že PP končí již ke dni 27.5.2014. Důvodem ukončení je PP uzavřený na dobu určitou (po dobu rodičovské dovolené paní XY), která ji náhle ukončila ke dni 27.5.2014.
Má zaměstnavatel právo oznámit mi tuto skutečnost až o měsíc později s tím, že je toto ukončení právoplatné? Má zaměstnavatel právo zrušit mi PP okamžitě, když jsem těhotná?
Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
bohužel, to je pro nás už příliš nejasná situace, která si vyžádá nejspíše radu právníka.
Dobrý den,
prosím o radu. Uvažuji o nástupu na nemocenskou a to z jednoho prostého důvodu. V práci je šikana a psychicky jsem na tom už opravdu špatně, odmítám už pracovat v takových podmínkách, kde pravdu má jedině vedoucí a nikdo se Vás nezastane.
Chtěla jsem se zeptat, zda byste mne mohli informovat o tom, na jakou podporu (jestli vůbec nějakou) mám nárok. Jaká část z platu by to byla a na jak dlouho by to šlo?
Jestli jsou vycházky a podobně.
Moc Vám děkuji za odpověď.
Hledám si totiž již nějakou dobu jiné zaměstnání, bohužel zatím nejsem úspěšná.
Dobrý den,
co se týče nemocenské, doporučujeme tento článek: <a href="http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovni-neschopnost-2013" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovni-neschopnost-2013</a>
Ostatní věci už musíte řešit s vaším lékařem.
Dobrý den,
Nastoupila jsem 16.6. jako prodavačka do jednoho supermarketu a do 16.9. my běží zkušební doba. Na začátku jsem se se zaměstnavatelem domluvila že mi na moje přání dá dovolenou jelikož jsem ještě před pohovorem měla zaplacený zájezd. A nyní plánuji odchod jelikož mám skoliózu a záda mi dělají velký problém v práci, nikdy jsem takový problém neměla. A chtěla bych se zeptat jak to chodí, pokud dávám výpověď ve zkušební době a zaměstnavatel mi takto vyhověl s dovolenou, tak tu mi pokud dám výpověď ztrhnou z platu nebo jak? Na druhou stranu je mi blbé odcházet když mi sami vyhověli a vůbec se bojím jim to oznámit ale asi nebudu mít na vybranou.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud ukončíte pracovní poměr a nemáte odpracováno dost dní pro nárok na vybranou dovolenou, bude tato částka samozřejmě stržena z vašeho platu.
Dobrý den,zmínila jsem se zaměstnavateli,že skončím.Napsala si výpověd´z důvodu nevyplácení mzdy za 4 měsíce plus 2 odstupný platy,když jsem to šla předat zaměstnavatel mi zdělil,že mi to doplatil.Mám nárok na ty 2 odstupný platy,jestli že chci skončit.
Dobrý den,
nejsme si jistí, jestli můžete tento důvod použít k okamžitému ukončení pracovního poměru i v případě, že byl závazek zaměstnavatele už zaplacen. Doporučujeme se obrátit na právníka, který vám dokáže poradit přesněji. Nebo na Úřad práce, který poskytuje i telefonické poradenství.
Dobrý den,mám uzavřenou pracovní smlouvu, kde je uvedeno, že pracovní doba je 40 hod. týdně a že přestávky na odpočinek nejsou v této době započteny. Ale má "polední" pauza vypadá tak, že jakmile přijde klient, pak musím nechat oběda a jít ho obsloužit, takže v podstatě žádné pauzy umožněné nemám... ano, někdy se povede se najíst a někdy zase oběd ohřívám na 10x.. zaměstnavatel mi řekl, ať si tedy klidně stěžuju že nemám pauzu... nevím tedy jak mám postupovat? moje pauza by v chodu pobočky nijak nebránila - i na ostatních pobočkách se dalo najít řešení, ale tady u nás to prostě nejlze! A dále bych se chtěla optat ohledně výpovědi - našla jsem si novou práci - kde mi umožní i oběd :-) ale tady mě na dohodu nepustí a tam zase bohužel nemohou tak dlouho čekat, je nějaké východisko? jako třeba nemocenská a v té nové práci mít podepsanou Dohodu o provedení práce nebo tak něco? Předem Děkuji
Dobrý den,
stěžovat si můžete, ovšem záležet bude na tom, jestli to půjde dokázat a jaký postih zaměstnavatel případně dostane. Co se týče vaší situace s přestupem do jiného zaměstnání, nebude to lehké. Pokud půjdete na nemocenskou a v druhé práci budete pracovat, přijde na vás přinejmenším kontrola. Navíc nebudete mít svůj zápočtový list, což může být problém pro vašeho nového zaměstnavatele.
Bez dohody musíte tak buď počkat na uplynutí výpovědní lhůty, nebo do práce přestat chodit. To samozřejmě nesmíte a čekají vás za to postihy v podobě vyhazovu (problémy na ÚP) a případné vymáhání škody ze strany zaměstnavatele. Záleží na tom, jak moc chcete do nové práce jít a na tom, co se domníváte, že by vám mohl stávající zaměstnavatel "provést".
Dobrý den.chtěla jsem se zeptat.v lednu jsem dostala výpověď dohodou sice jsem nesouhlasila ale nedopatřením jsem podepsala.ten sami měsíc jsem dostala okamžitou výpověď s paragrafem kdy jsem po roce souzeni se vyhrála a okamžitá j neplatna v rozsudku jsem zadala o další zaměstnávání protože jsem nic neporusila.soud určil ze ta okamžitá je neplatná a ze jsem tedy dal zaměstnanec ale bývali vedoucí a ohani ze je mám výpověď dohodou a ze pouze ta okamžitá je zrusena.po celou dobu jsem v evidenci up bez podpory.Mám nárok na mzdu za tuto dobu presto ze je výpověď dana dohodou která byla podepsána ale hned na to mi zaslal okamžitou s paragrafem a to bez důvodu jak uznal soud?Děkuji Lucie
Dobrý den,
jestliže jste podepsala zrušení pracovního poměru dohodou, obáváme se, že to platí. Ovšem jestliže jste tyto věci řešila už před soudem, tak vám doporučujeme věc probrat s právníkem.
Dobry den,
identifikovali mi smrtelnou nemoc. Chctel bych ukoncit zamestnani okamzite. Je nejaky odstavec v zakonniku ktery tohle umoznuje? Jak mam postupovat? Dekuji za odpoved,
s pozdravem
Juraj Z, Chrudim
Dobrý den,
bohužel netušíme, jestli alespoň teoreticky taková možnost existuje. Zkuste se poradit v pracovněprávní poradně, viz náš článek <a href="http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovne-pravni-poradna-zdarma-pro-zamestnance" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovne-pravni-poradna-zdarma-pro-zamestnance</a>
Dobrý den, chtěl jsem Vás požádat o radu, dohodl jsem se s ředitelem na výpověď dohodou a když jsem toto napsal bylo mi řečeno, že mi ji dá na dvouměsíční výpovědní lhůtu. napsal jsem jí dne 22.8., s tím, že skončím dne 30.9., to je snad pro něj dost času, mně bylo řečeno, že můžu odejít až dne 30.10., toto je jasná šikana a naschvály, co se tím dá dělat???Díky za odpověď Černý
Dobrý den,
dalo by se říct, že to šikana je, ale dokazujte si to, když nemáte nic černé na bílém. Ve vašem případě, pokud nemáte svědky ústní dohody a nebudete si 100% jistý, že máte šanci u soudu, tak vám nezbude než dát rychle výpověď, abyste vůbec stihl toho skončit toho 30.10.
Dobrý den. Chtěl bych se poradit. Manželce končí mateřská mateřská dovolena 20.10. Od 1.9. má nastoupit na nové místo. Jakým způsobem lze tuto situaci řešit? Je jediná možnost dohoda? Jak lze situaci vyřešit aby mohla nastoupit do nového zaměstnání? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
hádáme, že jde o rodičovskou dovolenou. To nemusíte řešit nijak, rodičovská a práce na novém místě se nevylučují.
Dobrý den,
v červnu 2014 přinesl náš zaměstnanec výpověď dohodou k 1.7.2014, kterou jsme mu ale neumožnili z důvodu nedostatku pracovníků. Požadovali jsme podání zákonné, tj. minimálně 2měs. výpovědní lhůty - nejdříve k 1.9.2014. Novou výpověď (2měs.) zaměstnanec nepřinesl, nemá jí tedy od vedení firmy podepsanou, přesto k dnešnímu dni 1.9.2014 do práce nenastoupil s tím, že jsme takto byli dohodnutí. Prosím o radu jak v tomto případě máme postupovat. Děkuji
Dobrý den,
1) výpověď podepisovat nemusíte, tu stačí pouze předat
2) pokud vám ji nepředal, tak žádná výpověď neexistuje, tudíž pracovní poměr dále trvá, na což ho upozorněte, případně mu začněte psát absence
Dobrý den.
Pracuji zhruba 14 měsíců v jedné firmě a můj zaměstnavatel porušuje neustále zákon tím, že mi prodlužuje stále smlouvu o 2-3 měsíce, takze mam již asi 5. Dodatek smlouvy. Dodatek vždy podepíšu a zaměstnavatel si ho nechá u sebe a vždy je na něm napsáno dodatek č.2. Dne 31.7.2014 mi končilo dalsi prodloužení smlouvy ale dopustil jsem se menšího prohřešku vůči firmě. Dali mi na výběr, buď nedostanu nové prodloužení a okamžitě odejdu, nebo podepíšu výpověď dohodou bez datumu a pak dostanu nové prodloužení. Podepsal jsem tedy oboje. Bylo mi řečeno že když už se ničeho nedopustím, výpověď bude po nějaké době roztrhaná, když něco provedu, dopíšou datum a okamžitě jdu. Nemam u sebe ani jednu kopii výpovědi ani smlouvy o prodloužení. Nyní mam ale zdravotní problémy a chystám se na nemocenskou. Bojím se však že jakmile mi doktor napíše neschopenku tak na dohodu zaměstnavatel dopíše datum a tím PP skončí. Můžete mi poradit co s tím? Děkuji
Dobrý den,
na tohle nelze moc říct, podepsal jste, co jste podepsal. To sice neznamená, že je vše v pořádku ze strany vašeho zaměstnavatele, naopak, ale pokud se chcete teď bránit, budete to mít dost složité. Budete muset pravděpodobně před tím, než bude do výpovědi dopsané datum, dokázat, že taková nevyplněná výpověď existuje, ale pokud se s tím obrátíte na Inspekci práce, pochybujeme, že bude natolik akční, aby si výpověď okamžitě třeba vyžádala. Nevíme moc, jak vám poradit - pokud je takové jednání ve vaší firmě zvykem, můžete zkusit získat alespoň nějaké svědky.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že zaměstnavatel k 31.12.2014 ukončuje činnost a firmu převádí na syna. Syn chce činnost vykonávat jiným způsobem a tvrdí, že mě tam již nepotřebuje a otec mě chce převést pracovní smlouvu na syna. Po problémech se synem v poslední době tam pracovat již nechci. Musí mi dát původní majitel výpověď z organizačních důvodů a odstupné? Nebo musím výpověď dát já, když pod jeho synem nechci pracovat? Nebo musím přistoupit na převod pracovní smlouvy? Je pak v nové pracovní době opět zkušební doba a doba určitá? Mám teď smlouvu na dobu neurčitou a pracuji tam víc jak 15let.
Předem děkuji za odpověď Marcela
Dobrý den,
při převodu firmy na jiného majitele zůstává vše, jak bylo, pokud se výslovně nedohodnete na změně. Vaše pracovní smlouva bude dál platit a nikdo vás nemůže nutit ji nějak nevýhodně měnit, nebo rušit. Je tedy jen na vás, jestli dáte výpověď a připravíte se tak o odstupné a část podpory v nezaměstnanosti, nebo zda ve firmě zůstanete - záleží také na tom, jestli by byl vůbec třeba nový majitel ochoten vám výpověď z organizačních důvodů dát, není to pro něj moc výhodné.
Dobrý den.
Zaměstnavatel mi nepravidelně posílá výplaty, například výplaty za 3. a 4. měsíc mi dorazily až na konci června, za 5. a 6. měsíc na konci srpna. Další 2 výplaty mi zatím neposlal. Můžu podat okamžité ukončení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy i kdyby mi například zítra chybějící výplaty dorazily na účet? Dále bych se ještě zeptal, kam se případně mám obrátit, když mi zaměstnavatel nedává výplatní pásky i přes několik mojich urgencí. Nejsem tak tím pádem schopen přesně zjistit, přesný počet dnů dovolené atd. Díky za odpověď.
Dobrý den,
ano, pracovní poměr můžete ukončit okamžitě, protože splatnost červencové výplaty je celý srpen, ale vám nepřišla ani 15 dnů po splatnosti.
Obrátit se můžete se stížností na Inspekci práce.
Dobrý den, rok pracuji jako pokojská na hotelu, šef mi dal výpoved, prý jezdí málo lidí na ten hotel, tak mě propustil.Háček je v tom, že mi nedával výplaty, jenom občas.Mám podepsat tu výpoved, když mi dluží ty peníze?A nedával mi výplatní pásky.
Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
výpověď podepisovat nemusíte, to je jednostranný akt vašeho zaměstnavatele. Pokud vám zaměstnavatel dluží výplaty, můžete je vymáhat a zároveň ukončit pracovní poměr okamžitě (aby to šlo, tak musí být nějaká výplata alespoň 15 dnů po splatnosti) s nárokem na dvouměsíční náhradu mzdy.
Dobrý den, zaměstnavatel mé manželky prodal provozovnu jinému subjektu a nyní přesvědčuje své zaměstnance, že když si je nový zaměstnavatel ponechává (sepsal s nimi novou pracovní smlouvu), tak jim nemusí při ukončení pracovního poměru dohodou vyplácet odstupné. Je to tak? V zákoníku práce se nic takového snad nepíše. Předložil jim dohodu, kde je jako důvod uveden dohoda místo organizační důvody, s čímž nesouhlasíme.
Jsem ve výpovědní lhůtě,do práce chodit budu ale odmítnu pracovat,hrozí mi postih?
Dobrý den,
pokud si toho někdo všimne, tak samozřejmě ano. :-)
Jaký je váš názor na tuto informaci z letáku pro zaměstnance: pokud se zaměstnanec zaregistruje na úřadu práce, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, a to v případě vyplaceného odstupného od 4. měsíce, v případě vyplaceného odchodného(u výzvy) od 1. měsíce registrace.
V případě přijetí výzvy(vyplaceno odchodné)-od 1.měsíce 45% průměr. výdělku.
Zaměstnanec přistoupil na dohodu o rozvázání prac.poměru z důvodu přijetí výzvy zaměstnavatele v souvislosti s organiz. změnami dle bodu 3.4 platné kolektivní smlouvy.
Máme kolektivní smlouvu vyššího stupně, podle které nám bude vyplaceno odchodné, jak je uvedeno v dohodě.
Dobrý den,
nevím, jak doručit zaměstnavateli, který mi nedal mzdu a náhradu mzdy v době prac.neschopnosti do 15 dní od data splatnosti, "okamžité zrušení pracovní smlouvy", když se mnou odmítá komunikovat a nepřebírá mnou zasílanou doporučenou poštu.
Jak mu mám "okamžité zrušení " doručit ?
děkuji za odpověď
Dobrý den,
měli jsme v práci zaměstnance, který sám podal výpověď k 30.9.2014 a hned druhý den tj.1.10.2014 šel na neschopenku. Tak bych se chtěla zeptat kdo mu má vyplácet neschopenku, když odešel sám?
Předem děkuji za odpověd
Dobrý den,
pokud jeho pracovní poměr skončil 30.9., tak prvních 15 dnů je doma zadarmo a potom dostane nemocenskou od státu. Pokud jeho pracovní poměr trvá (a plyne dvouměsíční výpovědní lhůta), tak se postupuje zcela normálně - 3 dny zadarmo, pak zaměstnavatel, po 15 dnech stát.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, měl by mi zaměstnavatel vyhovět v případě, že firmu koupila jiná firma a z mého hlediska se mi pro tuto firmu nechce pracovat? Je možné výpovědní lhutu zkrátit?
Děkuji za odpověd
Dobrý den, mám otázku ohledně ukončení pracovního poměru a nevím jak postupova, pročítal jsem zde příspěvky a komentáře a nikde jsem na tuto problematiku nenarazil.
Pracuji v soukromé firmě již mnoho let a našel jsem si přítelkyni se kterou jsme druhým rokem. přítelkyně pochází z daleka a rozhodli jsme se sestěhovat. našel jsem v místě jejího bydliště byt a smlouva je psaná na mě. v současné době jsem díky tomu ve finanční tísni a nemohu platit dva nájmy. někde jsem slyšel, že je možné ukončit pracovní poměr z důvodu následování družky. můžrte mi prosím poradit jak v tomto případě postupovat. jak rozvázat pracovní poměr, tak abych nemusel čekat dva měsíce na uplynutí výpovědní lhůty, když mě zaměstnavatel nechce uvolnit? jaká mám následně práva a zda budu mít nárok na podporu v neezaměstnanosti? děkuji
Dobrý den,
i když existuje závažný důvod pro stěhování, což je třeba stěhování za manželkou, tak výpovědní lhůta zůstává. Pouze to znamená, že podpora v nezaměstnanosti může být v plné výši, ne krácená.
Dobrý den,mám možnost nastoupit do nové práce do tídne.Jsem zaměstnána a již nejsem ve zkušební době.Pokud zaměstnavatel nebude ochotný přistoupit na dohodu,mohu to řešit jinou formou abych neporušila zákon?Pokud bych si sehnala posudek od lékaře že nejsem způsobilá nadále vykonávat tuto práci a zaměstnavatel mě nebude moct přeřadit na jiné místo které bych mohla vykonávat,je možné poté odejít třeba do týdne?Děkuji mockrát za odpověď.
Dobrý den
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou a to do 31.12.2014. Zaměstnavatel se mnou počítá i do dalšího roku, ale já jsem si našla v tomto týdnu novou práci, s nástupem od 1.1.2015. Byla jsem na prac. pohovoru, na 100% mi nový zaměstnavatel potvrdí nástup 12.12.2014. Kdy nejpozději musím zaměstnavateli oznámit, že odcházím? Je to třeba dát písemně? A hlavně nebude po mně chtít 2 měsíční výpovědní dobu? Novou smlouvu na rok 2015 u starého zaměstnavatele zatím nemám podepsanou.
Děkuji za odpověď
Miroslava
Dobrý den,
pracovní smlouva na dobu určitou končí s uplynutím oné doby, takže pokud nepodepíšete novou smlouvu, tak se nemáte čeho bát. Samozřejmě že byste podpis ani neměla slíbit a férové by bylo dát o tom zaměstnavateli včas vědět. Chápeme ale, že bez podepsané smlouvy se nebudete moc do oznamování hrnout, to je zcela přirozené.
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně dovolené. V prosinci jsem podal výpověď a zaměstnavatel ji přijal. Ukončení pracovního poměru je tedy stanoveno na 28.2. Rád bych se zeptal, zda mám během ledna a unora nárok na dovolenou? Ať už proplacenou či formou volna.
Další dotaz se týká pracovní vytíženosti. Běžně pracuji 10-11hod denně, avšak ted mám obavy, že zaměstnavatel během mé výpovědi nebude mít chut přesčasy proplácet, avšak bude na nich trvat. Mohu začít striktně dodržovat 8hod pracovní dobu? Děkuji předem za rady.
Dobrý den,
o dovolené si můžete přečíst víc v našem článku zde:
<a href="http://flek.cz/clanky/hledam-praci/dovolena-v-roce-2013-nemocenska-prevod-proplaceni-svatky" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/hledam-praci/dovolena-v-roce-2013-nemocenska-prevod-proplaceni-svatky</a>
o přesných pravidlech pro přesčasy zde:
<a href="http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/prace-prescas-2013-dle-noveho-zakoniku-prace" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/prace-prescas-2013-dle-noveho-zakoniku-prace</a>
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat.Měl jsem nemocenskou a po ukončení, jsem přišel o bydlení a musel jsem se ze dne na den odstěhovat.Vse jsem nahlásil zaměstnavateli a on mi řekl, že mu to musí firma schválit, jelikož jsem neměl kde bydlet, tak jsem již do práce nenastoupil.Trvalo to 4 dny a on mi zaměstnavatel dal za ty 4 dny neomluvenou absenci a krátil mě na dovolené s argumentem, že jsem si měl o dovlenou říct, ale neudělal jsem to.Neudělal jsem to proto, že jsem netušil, že si toto může dovolit.Je postup mého zaměstnavatele v pořádku?(řekl mi, že už mají minulý měsíc uzavřený a už se s tím nedá nic dělat.)Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
nejsme si v tomto případě jistí, doporučujeme se obrátit na pracovněprávní poradnu. Jisté je ale to, že zaměstnavatel vám opravdu dovolenou dát nemusel a měl jste zkusit si o ni říct sám. Mohl vám dát sice neplacené volno a ne rovnou absence, ale neudělal tak.
Dobrý den,
mám na Vás prosím dotaz ohledně výpovědi. Zaměstnanec nám poštou doručil žádost o rozvázání pracovního poměru v zákonné lhůtě, případně dohodou. Den před tím nastoupil do pracovní neschopnosti. Můžeme tuto žádost brát jako výpověď z jeho strany? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
doporučujeme přesné znění oné žádosti vzít a obrátit se s ním na právníka nebo pracovněprávní poradnu.
Dobrý den, manželka podala Okamžité ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů (podpořené lékařskou zprávou) a našla si jinou práci kde může nastoupit okamžitě, v původní práci mají 15 dní na to aby ji našli vhodnou práci. Otázka je jestli ji musí přijmout (jelikož si našla jinou), navíc tato práce co jí nabízí by byla na 2 měsíce a pak by stejně skončila, jenže mezitím už by ztratila nabízenou práci jinde. Je nějaké řešení? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracoval jsem na DPČ, může mi zaměstnavatel ukončit p.poměr na hodinu, s nějakým paragrafem jako je ztráta důvěry, pro porušování pracovních povinností nebo z jiných důvodů? Může po mě zaměstnavatel vymáhat škodu za svěřené zboží, nebo za pomůcky pro výkon práce bez sepsané hmotné odpovědnosti nebo jiných doložek ?
Dobrý den, dnes mi byla nabídnuta prace o kterou usilují už 3 roky. Volala jsem do nynější prace a nechtějí me pustit.smlouvu mám na dobu určitou a konci mi 28.2... Nastup do nové prace by mel byt 2.2.... Od 2.1 marodim a do prace se stejně nevratim. O tu práci prijit nechci. Poradite.... Jdu z fabriky do fabriky. Co odejit na acka. V nové práci nemohou čekat do brezna. Děkuji už nevím co dal a jak to vyřešit...veronika
Dobrý den,
samozřejmě, pokud chcete, můžete tam prostě přestat chodit a jít do nové práce. Musíte ale počítat s tím, že to bude napsáno ve vašem zápočtovém listu, nebudete se moci registrovat v případě problémů na Úřadu práce a váš nový zaměstnavatel se to dozví. Teoreticky po vás může být vyžadováno i uhrazení škody, kterou jste takovým jednáním zaměstnavateli způsobila. Pokud se vším tímto jste srozuměná a jste ochotná to podstoupit, vašemu přestupu by nemělo nic bránit. Jde o nelehké rozhodnutí, přejeme vám, ať se rozhodnete správně.
dobrý den.
mám dotaz:do zaměstnání jsem nastoupil na pracovní smlouvu s tří měsíční kušební dobou dne16.6.2014.dne 3.1.2015 mi zaměstnavatel řekl,že mám výpověd,že už nemusím chodit do práce,protože se strácelo zboží.dne 22.1.2015 jsem si přišel pro popíry,dostal jsem jen potvrzení o zaměstnání.Nedostal jsem Písemnou výpověd,ani zápočtový list.tak ted nevím na čem jsem.
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jste nedostal výpověď s výpovědní lhůtou, tak váš pracovní poměr dál trvá. Zaměstnavatel se k vám takhle samozřejmě chovat nesmí a vy byste si měl stát za svými právy.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem se rozhodla nepodepsat novou pracovní smlouvu? Náš podnik převzala jiná firma která mi nabízí nevýhodnější podmínky, proto jsem se rozhodla nepodepsat - chtěla bych se zeptat jaké jsou má práva a povinnosti?mohu odejít ze dne na den??Momentálně pracuji bez jakékoliv smlouvy a naše bývalá firma zanikla.Děkuji za radu.
Dobrý den,
s největší pravděpodobností vám měla dát firma výpověď, jinak pracovní poměr dále trvá se všemi závazky, které k vám váš zaměstnavatel má, tedy původní firma.
takže mi nevznikne nárok na podporu??když nepodepíšu smlouvu s novou firmou?Díky
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat pracuji ve fabrice pet mesicu na třísměnném provozu. Je to pasova výroba. Zhruba před měsícem jsem zkolabovala při noční směně,z důvodu vyčerpanosti a ze jsem asi málo pila vody.Ted jsem uz druhý týden na pozici, kde zvedám dvanácti kilove kusy a fyzicky to nezvladam ta pozice je spise pro muze.Mistrovi jsem to říkala, ale pozici mi nezměnil. V patek po práci jsem byla na pohotovosti kvuli zádům ted jsem na pracovní neschopnosi, chci se zeptat,když budu chtít dát výpověď ze zdravotních důvodů,tak jestli to jde tak, aby mi to vystavil muj obvodni lekar.Jsem zaměstnána pod pracovni agenturou. Je pro me zbytecne abych marodila někde měsíc doma,když se tam potom zpátky vrátím a budu na tom jako předtím.Poraďte prosim
Dobrý den,
ve vašem případě doporučujeme spíše poradu s lékařem a případně pracovněprávní poradnou ve vašem okolí.
Dobré odpoledne,už ho přečetl od Vás hodně,přesto mám dotaz:jsem 6.měsíc na nemocenske mimo jiné se léčím s nemocnou nohou u které mi doktoři říkají,že nemám vykonávat tuto práci.Když mi to dají písemně,mohu ukončit pracovní poměr okamžitě?Jsem řidič a na jinou práci mě nedají.Moc děkuji za radu.
Dobrý den,
posudek předejte zaměstnavateli a ten bude mít 15 dnů na to sehnat vám jiné místo, jinak to podle nás udělat nejde, ale můžete se obrátit i na specializované pracovněprávní poradny ve vašem okolí a poradit se můžete i se svým lékařem.
Přidat komentář