Skončení pracovního poměru - výpověď, dohoda i okamžité ukončení
Skončení pracovního poměru - výpověď, dohoda i ukončení
Autor: Jakub Dočkal | 5.10.2012
Zákoník práce prodělal s rokem 2012 spíše kosmetické změny, přesto si mnoho zaměstnanců i zaměstnavatelů stále plně neuvědomuje možnosti a povinnosti, které s rozvázáním pracovního poměru souvisejí. I z toho důvodu je nadpis článku trochu zavádějící, protože se bude zabývat nejen výpověďmi, ale i zbylými třemi formami ukončení pracovního poměru.
Dohoda
Velmi často nesprávně označována jako „výpověď dohodou“. Přitom nejde o výpověď, která je aktem jednostranným. Zde totiž musí vždy nastat skutečný konsenzus. Zákon také stanoví, že dohoda o skončení pracovního poměru musí mít písemnou podobu, podepsanou oběma stranami, tedy zaměstnancem i zaměstnavatelem.
Speciálním případem dohody o ukončení pracovního poměru je situace, kdy byla nejprve dána výpověď, ať už zaměstnancem, nebo zaměstnavatelem, ale z jakýchkoliv důvodů je potřeba pracovní poměr rozvázat dříve. Běžné to je, když si zaměstnanec ve výpovědní lhůtě najde nové zaměstnání, do kterého potřebuje nastoupit před vypršením výpovědní doby. V takovém případě, pokud s tím obě strany souhlasí, lze uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru, aniž by bylo potřeba odvolávat již podanou výpověď. Ta totiž jednoduše přestane platit, protože pracovní poměr skončí díky dohodě dříve, než výpovědní lhůta.
Shrnutí:
Dohodu musejí akceptovat obě strany
Dohoda musí mít písemnou podobu, podepsanou oběma stranami
Výpověď
Výpověď dává buď zaměstnanec, nebo zaměstnavatel. Ačkoliv se jedná o jednostranné ukončení pracovního poměru, je třeba zachovat určitá pravidla stanovená zákonem. Výpověď musí být doručena v písemné podobě a zaměstnavatel může dát výpověď zaměstnanci pouze z přesně stanovených důvodů, jako je nadbytečnost. Naproti tomu zaměstnanec pro výpověď nemusí uvádět žádný důvod. Každá výpověď také podléhá výpovědní lhůtě a teprve po jejím skončení je pracovní poměr ukončen. Lhůta činí nejméně 2 měsíce a její případné prodloužení musí mít opět písemnou podobu podepsanou oběma stranami. Kratší výpovědní doba možná není a jediným řešením je ukončení pracovního poměru před skončením výpovědní lhůty dohodou, viz předchozí odstavec o tomto druhu ukončení pracovního poměru.
Shrnutí:
Výpověď musí mít písemnou podobu
Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, nebo bez udání důvodu
Zaměstnavatel může dát výpověď pouze ze zákonem stanovených důvodů (§ 52 Zákoníku práce)
K odvolání už podané výpovědi musí svolit i druhá strana a to písemně
Výpovědní doba nesmí být kratší než 2 měsíce a začíná plynout až prvním kalendářním dnem měsíce, který následuje po doručení výpovědi (výpověď doručená 5. 5. 2013 znamená ukončení pracovního poměru k 31. 7. 2013)
Okamžité ukončení
Zde je to snadné, protože okamžité ukončení mohou zaměstnanec nebo zaměstnavatel provést pouze v jasně daných případech. U zaměstnavatele jde o dva:
Zaměstnanec byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin k odnětí svobody delšímu jednoho roku
Zaměstnanec hrubě porušil povinnosti vyplývající z právních předpisů, které se vztahují k práci, již vykonává
Zaměstnanec k okamžitému ukončení může přistoupit taktéž ve dvou případech, navíc mu náleží i mzda za dobu hypotetické výpovědní lhůty. Důvodem jsou právě podmínky, za kterých lze takto poměr ukončit, protože ty zaměstnanec není schopen ovlivnit a padají tak na vrub zaměstnavateli:
Zaměstnavatel není schopen zajistit zaměstnanci přeložení na pracovní pozici, která by vzhledem k předloženému lékařskému posudku umožňovala zaměstnanci její bezpečné vykonávání
Zaměstnanec nedostal mzdu, nebo plat do 15 dnů po termínu
Ukončení ve zkušební době
Ve zkušební době může kdokoliv kdykoliv pracovní poměr bez udání důvodu ukončit, opět samozřejmě písemnou formou. Jediným omezením je zákaz ukončení ze strany zaměstnavatele při zaměstnancově pracovní neschopnosti.
Dobrý den,
mám takový menší problém. Od 22.3.2013 jsem v pracovní neschopnosti a odborný lékař mi řekl, že již bohužel tuto práci ze zdravotních důvodů vykonávat nemohu. Dne jsem byla odvést posudek od lékaře v práci, kde mi bylo sděleno, že se mnou budou rozvazovat pracovní poměr dohodou. Jak se mohu bránit, aby místo výpovědi dohodou bylo dáno zrušení smlouvy jak píšete v jedné z odpovědí? Nechci odejít takto, protože vím, že nebudu mít nárok na žádné peníze. Smlouvu mám na dobu neurčitou.
Děkuji za odpověď
žádnou dohodu podepisovat nemusíte, od toho je to dohoda, na té se musejí shodnout obě strany.
Pakliže chcete zrušit pracovní poměr, musíte vyčkat 15 dnů, zda pro vás zaměstnavatel nenajde vyhovující pracovní pozici. Pakliže to nedokáže, můžete pracovní poměr zrušit. Poté budete mít nárok na dvouměsíční "odstupné" a plnou podporu v nezaměstnanosti.
Pozor však, není dohoda, jako dohoda. I v dohodě je možné rovnou specifikovat, že pro vás zaměstnavatel nedokáže najít vhodné pracovní místo a na základě posudku by došlo k situaci, kdy můžete zrušit pracovní poměr okamžitě, tudíž vám přizná dvouměsíční náhradu mzdy. Taková dohoda bude fungovat stejně a vašemu zaměstnavateli vlastně o nic nejde, platit bude v obou případech stejně. Stejně tak vy nepřijdete o nic.
Děkuji moc za odpověď. Již včera mi bylo sděleno, že jiné místo pro mne nemají. Pracuji jako pečovatelka v domově seniorů a tam se jiné místo hledá hodně špatně.
Dobrý den
Měl bych dotaz ohledně výpovědi ze strany zaměstnavatele.Dozvěděl jsem se, že zaměstnavatel si místo mě našel náhradu a v nejbližší době mi doručí výpověď. Údajně je šikovnější než já. Ani jsem nikdy
od zaměstnavatele nedostal písemnou vítku, že pracuju špatně,nebo musím přidat v pracovním nasazení.
Zajímá mě, co by mělo být napsáno jako důvod ukončení pracovního
poměru od zaměstnavatele a jestli bych měl nárok na 3 měsíční odstup-
né. Pracuji ve firmě 4 roky. Děkuji za odpověď.
to je od zaměstnavatele krajně neférové a protiprávní, leč do jisté míry pochopitelné. Váš zaměstnavatel si pravděpodobně nějaký důvod vymyslí (asi nadbytečnost s tím, že nového pracovníka přijme na "jiné" místo). Nárok na odstupné a plnou podporu v nezaměstnanosti ale neztratíte.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat,mám v plánu podat výpověď a chtěl bych ji ukončit dohodou o rozvázaní pracovního poměru ,pravý důvod je že už se mi ve firmě nelíbí a hledám si práci jinde, ale tohle asi do dohody napsat nemůžu. Firma má sídlo v Ostravě a já bydlím v pronájmu v Ostravě,ale trvale bydliště mám v Olomouci ,tak by mě zajímalo jestli v dohodě mohu použit to,že to mám prostě z toho Olomouce daleko je to 155 Km, .. Snad sem to napsal nějak srozumitelně ,Děkuji za odpověď Petr
záleží na tom, čeho chcete dosáhnout. Dohoda i výpověď z vaší strany mohou být bez udání důvodu, ale abyste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výší, důvod tam uveden být musí a ten musí být závažný. Nutnost dojíždět 155 km a ekonomická nevýhodnost takového počínání by takovým důvodem opravdu být mohla.
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat dále se zaměstnancem- dostal od zaměstnavatel finanční částku na PHM pro služební auta (jako svědek byl jeho kolega-náš další zaměstnanec). Peníze si nechal, PHM nekoupil a další den nepřišel do práce. Neomluvil se. 3 dny má neomluvené. 4.den se nechal uschopnit od lékaře a poslal neschopenku. Chceme poslat výpověď §55 ZP. Je už ale teď jasné, že si dopis nepřevezme. Dle zákona je ukončení PP dnem oznámení o zásilce - což v našem případě bude zasahovat už do jeho PN. Je nějaká možnost mu neproplatit nemocenské dávky a ukončit PP již před zahájením PN? Díky moc za rady. Marcela (snad jsem to popsala alespoň trochu srozumitelně)
nemluvíte o výpovědi, ale o okamžitém zrušení pracovního poměru. Věříme, že na to právo máte a při pracovní neschopnosti žádný zákaz zrušení pracovního poměru není, tudíž to můžete udělat hned a placení náhrady mzdy v pracovní neschopnosti se tak snad z větší části vyhnete.
Chci podat výpověď dohodou.Je to paragraf 49 zákoníku práce? A musí být číslo napsáno v žádosti?Výpověď podávám z důvodu péče o osobu blízkou.Děkuji za odpověď.Marta.
ano, jde o § 49. Jen bychom upřesnili, že dohoda není výpověď ani žádost. Jde o dvoustranný akt, na kterém se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou. Spíše než paragraf, který v dohodě uvést můžete, bychom tam jasně specifikovali, že je důvodem péče o osobu blízkou - zvýšíte tím své šance, že budete mít nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.
chtěla bych požádat o radu v následující situaci:
Podala jsem písemně výpověď z důvodu velmi cholerického, agresivního a hulvátského jednání paní majitelky. Výpověďní lhůta mi skončí 31.7. Majitelka s našla okamžitou náhradu a současně nástupkyni hned oficielně představila interně i externě jako jedinou marketing.managerku. Přestala se mnou zcela komunikovat a rozprac.projekty předala nové nástupkyni. Po 14 dnech jsem nastoupila do prac. neschopnosti s bolestmi zad (mám skoliozu a dlouhodobé bolesti vyústili v nutnost návštěvy lékaře).Po týdnu nemocenské zaměstnavatelka telefonicky kontaktovala moji lékařku s tím, že když jsem přišla na stanovenou kontrolu, odmítla lékařka další léčbu a ukončila mi neschopnost. Mé problémy však přetrvávají a tak když zaměstnavatele informovala o ukončení neschopnosti, navštívila jsem o víkendu pohotovost kvůli práškům prot bolesti. Mezitím mi personalistka firmy e-mailem sdělila, že mi určují čerpání dovolené (od 17.7. do 31.7.). Informovala jsem je obratem o mém aktuálním zdr. stavu s tím, že jsem jim navrhla, že nebudu začínat novou neschopnost a tedy ani nadcházející 2dny do čerpání dovolené nebudu řešit neschopenkou, ovšem že potřebuji navštívit lékaře kvůli dalšímu postupu v léčbě atd. Také jsem jim navrhla vrácení vybavení (notebook a telefon), které sice nepoužívám-jsou vypnuté, ale mám je u sebe doma)před čerpáním dovolené. Paní majitelka mi dnes e-mailem sdělila, že určené čerpání dovolené ruší a požaduje doložení neschopenky, vrácení vybavení + předání (zaučení) nové nástupkyně s tím, že si mám o čerpání dovolené zažádat standard. cestou.
Dotaz: Mám povinnost vůči zaměstnavateli v prac. neschopnosti/ mimo prac. neschopnost zaučovat/ předávat svoji práci nástupkyni? Může si zaměstnavatel měnit čerpání dovolené v návaznosti na denní rozhodnutí?
Moc děkuji za odpověď i trpělivost při čtení :-)
H.
zaměstnavatel vás opravdu z dovolené odvolat může, ale určitě by to nemělo být z takovéhoto důvodu. S tím ale pravděpodobně nic nenaděláte. Pakliže nejste na dovolené, ani v pracovní neschopnosti, na zaučování nástupkyně nevidíme nic špatného. Jestliže je váš zdravotní stav opravdu akutní, nerozumíme tomu, jak vám mohla být pracovní neschopnost zrušena, to se nám na celé situaci zdá nejpodivnější. Jestliže to ale v práci můžete "doklepat", zkuste to, alespoň vám bude firma muset vyplatit nevyčerpanou dovolenou.
Stěhujeme se na druhý konec republiky kvůli manželově nové práci. Z tohoto důvodu i já musím odejít ze zaměstnání. Dohodla jsem se se zaměstnavatelem na rozvázání (ukončení) pracovního poměru dohodou k poslednímu dni v měsíci.
1) Mám nárok na vyšší příspěvek tzv. podporu v nezaměstnanosti (odstupňované po dvou měsících 65, 55 a po zbývající dobu 45 %)?
2) Co se v takovém případě musí v „dohodě“ uvést? Dočetla jsem se, že když zaměstnanec ukončí pracovní poměr z vážného důvodu, jako je i: místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera, nemělo by ke zkrácení dojít!?
3) Jak se postupuje dále, když se po odchodu z práce přihlásím na Úřad práce v místě trvalého bydliště, ale v nejbližších dnech se budeme stěhovat jinam (na druhý konec republiky)? Budu se muset hlásit pokaždé na ÚP v místě bydliště dokud najdu práci jinde? Nebo se mohu po přestěhování nechat „přeložit“ na jiný úřad práce?
1+2) Uvedla jste přesnou formulaci, kterou stačí vložit do dohody.
3) Ano, můžete požádat o převedení pod jiný ÚP. Budete asi potřebovat nějaký doklad o tom, že tam opravdu bydlíte (nájemní smlouva).
Dobrý den,nastoupila jsem zpět po MD a dala výpověď dohodou protože jsem si našla jiné zaměstnání.Zaměstnavatel na ní nepřistoupil.Chtěla bych se zeptat, jestli pokud udělám "áčka", jak je to se zápočtovým listem a jestli po mě může podnik kde jsem pracovala něco finančně nahrazovat?
Díky
zákony jsou nastaveny tak, aby chránily zaměstnance i zaměstnavatele, proto samozřejmě jejich porušením riskujete postih, ať už náhradu škody, nebo potíže při případné budoucí registraci na Úřadu práce.
Osm let jsem v pracovním poměru jako prodavačka.Pět let mám poloviční invalidní důchod na polyneuropatii nohou.Moje práce byla většinou za pokladnou.Před měsícem mi paní vedoucí oznámila,že dělají práci za mě.Pokladna je na prodejně jedna a dělá se každý měsíc více jak milión Kč.Práce za pokladnou je poměrně dost.Dost mi to psychicky ublížilo a chození do zaměstnání je celkem trauma.Kolektiv jsme byli celkem v pohodě a známe se všichni poměrně dlouho.Na pracovišti je nás 5.Jde takové jednání nějak postihnout.Děkuji za odpověď.Marta
chtěla bych požádat o odpovědi v následující situaci: dostala jsem výpověď z organizačních důvodů a momentálně jsem ve výpovědní době, vím že bych měla mít nárok na půl dne volna týdně na hledání zaměstnání, ale vztahuje se do toho opravdu každý týden, co když budu mít nyní od příštího týdne 14 dní dovolenou a co v případě kdy jsem před pár dny pečovala o dítě, z důvodu nemoci a měla tudíž vystaven paragraf?Počítají se na vše pouze odpracované dny nebo jak? Je nutno vždy žádat o volno předem a nejpozději v tom konkrétním týdnu nebo mi nárok zaniká? Lze si vybrat i zpětně neposkytnuté volno, třeba před 14 dny nevyužito, chci využíti nyní?Mohu si sama spočítat kolik mi zbývá "půl dnů", nebo je zákonem rozsah volna půl dne v týdnu daný nehledě na okolnosti?Prosím o vysvětlení, ne pouze výňatky z paragrafů, v kterých toto přesně specifikováno není, ale pokud někde ano, budu ráda i za důkaz pro zaměstnavatele, děkuji.
za ty 2 měsíce máte nárok na 4,5 dne volna. Půldny je možné i slučovat, ale musí s tím zaměstnavatel souhlasit. Ve vašem případě je toto volno placené. Dovolená by na délku čerpání vliv mít neměla, stejně jako jiné překážky v práci.
O plánovaném volnu musíte dát zaměstnavateli včas vědět. "Důkazem" je samotné nařízení vlády viz, <a href="http://www.mpsv.cz/files/clanky/3303/NV_prekazky.pdf" rel="nofollow">http://www.mpsv.cz/files/clanky/3303/NV_prekazky.pdf</a>
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak mám postupovat.Zaměstnavatel mi oznámil,že mě už v práci nechce a že se mám rozhodnout jak odejdu,ale že mi žádné odstupné nedá,pak miřekl že možná desítku,když jsem pro ně pracovala sedm let,Vím,že na to nemá právo,ale už delší dobu mi dává najevo,že jsem mu na obtíž a to se vám lehce nepracuje,Pracuji na pozici barmanky.Vše se spustilo po tom co jsem už po dlouhém léčení musela na marodní,protože můj stav se nezlepšil.Po zlepšení jsem na vlastní žádost nastoupila znovu a ukončila neschopnost,jenže opět nastala recidiva a já jsem na neschopnosti strávila delší dobu,jelikož jsem samoživitelka v tu dobu se třemi dětmi,tak jsem opět na vlastní žádost ukončila neschopnost.Trpím oboustranou iridocyklitidou a někdy na čas oslepnu,už víckrát mi bylo ze strany lékaře doporučeno,že je tohle zaměstnání pro moji nemoc nevhodné(směnnost,noční,tma, blikající automaty)Mohu odejít ze zdravotních důvodů a mám nárok na odstupné? Děkuji za odpověď
přesně tak, můžete si nechat napsat posudek, ve kterém vám lékařka potvrdí, že váš zdravotní stav znemožňuje výkon práce. To předáte zaměstnavateli a ten vám musí do 15 dnů najít vyhovující místo, nebo můžete pracovní poměru okamžitě ukončit s nárokem na odstupné ve výši platu, který byste normálně měla za dobu výpovědní lhůty, zpravidla tedy dva měsíce.
Dobrý den, mohu podat okamžité zrušení pracovního poměru ze zdravotních důvodů v pracovní neschopnosti? A jak tento formulář vypadá a co k tomu vše potřebuji? stačí posudek od obvodního lékaře? Děkuji
Dobrý den,
přímo nad vaším dotazem se skrývá i odpověď. :-) Musíte mít lékařský posudek a dát zaměstnavateli 15 dnů na to, aby vám našel vyhovující práci, teprve když tak neučiní, můžete ukončit pracovní poměr okamžitě.
Dobrý den, můj manžel (60 let) je po operaci ramene,pracuje ve firmě jako skladník, kde vyskladňuje a nakládá pneumatiky všech velikostí.Od lékaře má doporučeno změnit práci za lehčí.Ve firmě chce rozvázat pracovní poměr dohodou(nyní je již přes 2 měsíce v pracovní neschopnosti).S ředitelem se na výpovědi dohodou domluvil,aby zbytečně neblokoval místo a jiné místo pro něho nemají.Chtěla bych se zeptat, jestli v tomto případě má nárok na odstupné či nikoliv.
ne, u dohody mít nárok na odstupné mít nebude. Máte dvě možnosti - buď se na nějakém odstupném dohodnout přímo v dohodě a zároveň tam uvést, že jde o zdravotní důvody, aby váš manžel měl nárok případně i na plnou podporu v nezaměstnanosti, nebo si může nechat napsat posudek od lékaře. S ním půjde k zaměstnavateli, který mu musí do 15 dnů sehnat vyhovující místo, jinak bude mít váš manžel nárok na okamžité zrušení pracovního poměru s odstupným, které odpovídá platu za výpovědní lhůtu (2 měsíce), což s sebou samozřejmě nese i nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.
chci podat výpověď ke konci 31.7. od 1.9. bych chtěla nastoupit do nového zaměstnání. Avšak v současném zaměstnání mi neumožní podepsat výpověď dohodou a budou trvat na 2měsíční výpovědní lhůtě.
Chci se zeptat, zda je možné podat výpověď z mé strany a poté již do práce nepřijít a oni mi pracovní poměr zruší bez toho aby mi to napsali někam do záznamů?
Děkuji.
ne, to možné není. Můžete dostat vyhazov, který by znamenal i komplikace při případné registraci na Úřadu práce. Firma pak může teoreticky požadovat i náhradu škody.
Uvědomte si, prosím, že zákon chrání výpovědní lhůtou zaměstnance i zaměstnavatele stejnou měrou, proto je takové jednání protiprávní a postihu se nevyhnete.
Zkuste se, prosím, znovu dohodnout - domníváme se, že měsíc je na hledání zaměstnance poměrně slušná doba a vás si stejně neudrží, proto je lepší se rozejít v klidu.
1) nebudete podávat výpověď, ale prostě ukončíte pracovní poměr ve zkušební době
2) ani výpověď nemusí být podepsaná zaměstnavatelem, jde o jednostranný akt, se kterým nemůže zaměstnavatel nic dělat (ale běží výpovědní lhůta)
Dobrý den
17.7 mi bylo předloženo rozvrženi pracovní doby jen na odpolední směnu od 14.hodin do 20.00.na to jsem reagovala s nesouhlasem poněvač mam malé dítě ve věku 4 let.doteť mi nebylo podané žádné vyjádření tak jsem se rozhodla ukončit pracovní poměr dohodou ke dni 31.7 2013 které mi bylo odmítnuto.ale ja přesto nechci už nastoupit protože jsem si našla jinou praci tak se chci zeptat když nenastoupim do práce 1.8 co mi hrozí.předem děkuji.
rozumíme, že nejste v jednoduché situaci, ale zákon hovoří poměrně jasně. Dvouměsíční výpovědní lhůta je tu i pro ochranu zaměstnavatele před náhlou ztrátou zaměstnanců, ze kterého by mu mohly vzniknout škody, které by při porušení zákona z vaší strany mohl i vymáhat. Dalším postihem by bylo ukončení pracovního poměru a s ním spojená nemožnost se registrovat na Úřadu práce po určitou dobu od tohoto vašeho prohřešku.
Zkuste zaměstnavatele přesvědčit, třeba o pár týdnů svůj odchod oddálit a zaučit náhradu.
Dobrý den, děkuji vám za odpověď. Mam ještě jeden dotas kolik můžu mít hlavních pracovních poměrů.A na odpolední jsem nastoupila bylo mi vyhověno že místo celého měsíce mužu děla jen 1 týden v měsíci ,ale kolegové na ty zbylé 3 týdny chodit nemusí.Takže mi to přijde vůči mě nespravedliví kord když už maj děti plnoleté.Je mi jasné že náhradu zamě nepotřebují poněvač na raní směně nejsou natolik vytížené a já na odpolední pouze sedim.Jedná se o práci masáží na hotelu.A propustit mě dříve než po dvouch měsících mi podle mě dělaj naschvál.Moc děkuji za radu co bych mohla udělat ve výpovědní lhůtě a nemuset chodit do niní práce ale nastoupit do jiné děkuji.
Dobrý den,dostala jsem z organizačních důvodů výpověď od zaměstnavatele,2měsíční výpovědní lhůtu a 3 odstupné platy,ale po 1.měsíci výpovědní lhůty se místo vedoucí ruší a 2.měsíc mi zamětnavatel nabídl úřad práce a nebo že by mi vymysleli nějakou práci ve výrobě,chtěla jsem se zeptat,jestli mám nárok i po přejití do výroby na doplacení částky do mého původního platu?
Předem moc děkuji za odpověď.V podniku jsem 13let.
postup vašeho zaměstnavatele se nám výrazně nepozdává. Nová práce by musela být na novou smlouvu, takže by žádné dorovnání platu možné nebylo. Spíše se nám zdá, jestli si zaměstnavatel nechce ušetřit peníze, ovšem neznáme konkrétní detaily.
Dobry den.Pracuji pod Agenturou ktera mi jiz po treti prodlouzila smlouvu a jistotu nemam nikdy jestli me to prodlouzi navic me kontaktuje vzdy 3.dny pred ukoncenim smlouvy o dalsim prodlouzeni.Chtel bych dat vypoved jelikos muzu mit za mesic praci.Jake to je z vypovedi u agentury.Mohl bych dat treba vypoved dohodou ze zdravotnich duvodu? jelikoz dostavam z ruznych chemikalii exzem na rukou.Siky za odpoved
záleží na tom, co je to za smlouvu. DPČ má výpovědní lhůtu 15 dnů, u klasického pracovního poměru to jsou 2 měsíce. Jestliže se ale s agenturou dohodnete, tak není co řešit - o tom je dohoda, musí s ní souhlasit obě strany, nejde o výpověď.
Co se týče možnosti ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů, to je samozřejmě možné, poraďte se s vaším lékařem. S posudkem pak můžete přijít za zaměstnavatelem a požadovat změnu pracovní pozice do 15 dnů, pokud tak neučiní, můžete pracovní poměr okamžitě ukončit.
Dobrý den,
chtěla bych se poradit.Pracuji v soukromé ordinaci,z důvodu nemoci lékaře a ukončení jeho praxe jsem dostala výpověď. Nyní jsem v 2 měsíční výpovědní lhůtě a bylo mi ženou mého zaměstnavatele přikázáno,abych trávila v zaměstnání každý den 8,5 hod.,ač naše ordinační hodiny jsou jiné a moje dohoda (bohužel jen ústní)s mým zaměstnavatelem byla úplně jiná.Vždy jsme měli velice dobré vztahy a proto tomotu zvratu nerozumím.Jediný důvod,který mě napadá je ten,abych nedodržela prac. dobu a oni mi mohli dát okamžitou výpověď bez nároku na odstupné.
Takže můj dotaz zní: Může mi,žena mého zaměstnavatele určit něco jiného než byla moje dohoda s lékařem?
: A zdali to,že např. mě nezastihnou v zaměstnání v čase jimi stanoveným , může být důvod podání okamžité výpovědi bez nároku na odstupné?
Předem děkuji za odpověď.
v jakém pracovně-právním vztahu jste s manželkou lékaře?
Co se týče ostatních věcí, vůbec netušíme, jak to ve zdravotnictví funguje, ale nevěříme, že smlouva ordinační hodiny nijak nezahrnuje. Každopádně doporučujeme situaci řešit přímo s lékařem a ne jeho ženou.
V pracovně-právním vztahu nejsme žádném.
Ale situace je složitá a já nejsem schopna svého zaměstnavatele kontaktovat a vše je v dikci rodiny.
Myslím,že není rozdíl ve a mimo zdravotnictví.Jen bych potřebovala vědět jaké mohou být důvody k okamžité výpovědi a jestli tomu musí předcházet např. aspoň jedno písemné upozornění o hrubém porušení pracovní morálky?
Děkuji
opravdu nerozumíme vaší situaci, a jestliže se opravdu domníváte, že rodina zaměstnavatele může opravdu diktovat, kdy máte a kdy nemáte být v práci v přímém rozporu s dohodou zaměstnavatele, tak se obraťte nejlépe na specialistu na pracovní právo, který by se v takové situaci mohl lépe zorientovat.
Co se týče důvodů k okamžitému ukončení pracovního poměru, určitě by je neměla vámi výše zmíněná situace zahrnovat, viz náš článek, ale když se vztahy zhorší tak, že jde o tvrzení proti tvrzení s vymyšlenými záminkami a důvody, je lepší nezavdat ani ten nejmenší důvod k pochybnostem, že jste v právu vy. Proto bychom raději řešili samotnou příčinu, tedy to, že vás komanduje člověk, který na to podle nás právo nemá.
Dobrý den,mám prosbu,jestli můžu ještě udělat něco v mé situaci.Po 6-ti letech u firmy přijel 22.3.2013 na mé pracoviště šéf s personalistkou a regionální vedoucí.Pracovala jsem jako manager prodejny. Moji podřízení pracovníci sepsali nějakou petici,kde bylo tolik smyšleností a lží,že jsem nevěřila vlastním uším,co vlastně všechno museli snášet. Do té doby bylo vše v nejlepším pořádku.Vím,že to vymyslely dvě pracovnice a ostatní zastrašily.Na mě byl toho dne 22.3.vyvíjen takový psychický nátlak,že jsem byla donucena podepsat rozvázání PP dohodou.Smlouvu už jsem měla samozřejmě na dobu neurčitou.Bylo mi vyhrožováno,že když nepodepíšu,tak mi napíšou tři výtky a půjdu stejně.Do té doby jsem nikdy výtku nedostala ani jsem nikdy nebyla upozorněna na žádnou chybu.Naopak i hodnocení, která jsem dostávala byla vždy kladná.Po tomto nátlaku jsem to samozřejmě podepsala a poté se psychicky zhroutila.Mám ještě šanci se nějak bránit,protože se nemůžu smířit s takovou nespravedlností.Děkuji za odpoveď a omlouvám se za délku mého dotazu
je zřejmé, že vztahy na pracovišti nebyly ideální, když 2 pracovnice mohou zastrašit vaše podřízené, proto je třeba situaci řešit. Vybráno bylo ovšem velmi špatné řešení, na které jste v žádném případě neměla přistoupit.
Samozřejmě, smlouva uzavřená (a dohoda podepsaná) pod psychickým nátlakem není platná a toho se budete moci dovolávat u soudu. S tím ale začnou pravděpodobně velmi dlouhé problémy, protože jestliže se nemůžete opřít o lidi nahoře, ani o své bývalé podřízené, budete mít velmi těžkou pozici při dokazování všeho, byť ve váš prospěch určitě budou hovořit bezproblémové výkony v minulosti.
odeslala jsem poštou dohodu o rozvání pracovního poměru. Zavolala jsem svému přímému nadřízenému, který byl v té době na dovolené a on mi potvrdil, že mi nebude v odchodu bránit. Bohužel vrátil se z dovolené a nyní mi dělá problémy, které samozřejmě způsobují ohrožení mého nového zaměstnání. Dá se s tím něco dělat, jak je možné že se zaměstnavatel může chovat k zaměstnanci jako prase a ten je pak bezmocný?! Děkuji za informaci
žádný zaměstnavatel v podobném případě není bezmocný. Uvědomte si, prosím, že dohoda je dohoda a jediné, čím se váš zaměstnavatel provinil, je uvedení vás ve falešnou naději, že vám bránit v odchodu nebude.
Standardní postup zahrnuje výpověď a dvouměsíční výpovědní lhůtu, tu může kterýkoliv zaměstnanec kdykoliv využít. Zkuste ji podat, třeba se pak zaměstnavatel nechá přemluvit, aby dohodou ukončil pracovní poměr dříve.
po předběžném projednání dostanu výpověď pro nadbytečnost.předpokládám, že je varianta 2 měsíce výpověď + 3 měsíce
odstupné průměrného platu nebo dohoda s okamžitou výpovědi a odstupném ( asi si mám částku stanovit nemyslíte ? ). Mám si nechat v
tomto případě dopsat důvod výpovědi (pro ÚP)
samozřejmě, důvod musí být jasně uveden (organizační důvody na straně zaměstnavatele) a odstupné je lepší stanovit přímo částkou taktéž. Jedině tak se vyhnete případné snížené podpoře od ÚP.
Dobrý den, od zaměstnavatele jsem dostala výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou (do 30.9.) a přiznaným odstupným. Ústně jsme se dohodli, že pokud si najdu nové místo dříve, budu uvolněna bez problémů okamžitě. Nové místo jsem si našla a nástup požadují ihned. Zaměstnavatel mi ale nyní oznámil, že mi tím pádem zaniká nárok na odstupné a že původně sepsanou výpověď z důvodu nadbytečnosti zrušíme a podepíšeme dohodu. Má na to právo? Děkuji!
situace je jasná - výpověď je podepsaná, tudíž platí. Teď je jen a jen na vás, jestli chcete skončit dříve a podepíšete dohodu, na jejíchž podmínkách se musíte se zaměstnavatelem dohodnout. Pakliže si bude sepsání dohody zaměstnavatel podmiňovat tím, že vám nevyplatí odstupné, je to jeho volba. Stejně tak vy můžete trvat na odstupném, ale když se nedohodnete, tak to skončí na té výpovědi a spokojen nebude ani jeden z vás.
Nakonec zvažte, jestli je pro vás důležitější dostat 3 platy a mít nejistotu zaměstnání, nebo o to odstupné přijít a plynule pracovat jinde.
Na závěr: při sepsání dohody není třeba výpověď zrušit, ta prostě přestane platit sama kvůli ukončení pracovního poměru k dřívějšímu datu.
Jsem v zamestani ktere mi nevyhovuje a tak jsem si nasel nove,den nastupu je 1.9.13 dnes jsem oznamil zamestnavateli ze koncim. Na dohodu by pristoupil k 30.9.13. To mi ale nepomuze. Kdyz jsem mu na to odpovedel ze proste odejdu,zacal byt agresivni ze je mu to jedno a tak a se pry mi za srpen i kdyz ho odpracuji neposle vyplatu. Ma na toto narok? Kdyz bych od 1.9 nechodil do prace tak bych hrube porusil smlouvu.
Nechci tu delat,je to muj nadrizeny ale neni to reditel firmy. Neda se udelat tato vec treba pres nemocenskou nebo tak nejak? jde mi ted hlavne o tu vejplatu,prijde mi divne ze by mel na toto narok.
Nebo nebude lepsi zajet primo za reditelem a namluvit mu treba ze se najednou stehujem cca 100 km od Prahy? Ze bych potreboval na dohodu odejit. Nevim jak se mam zachovat,protoze bylo videt ze je touto zpravou dost zaskocen.
bohužel, tento problém spočívá převážně ve vašem přístupu k zákonům a pravidlům pracovního poměru.
Prosím, berte na vědomí, že výpovědní lhůta je stejně ochranou pro vás, jako pro zaměstnavatele. V případě náhlého a svévolného skončení docházky do práce totiž zaměstnavateli může vzniknout škoda. Škoda, kterou je možno vymáhat soudně.
Co se týče již vydělaných peněz, na ty by vám samozřejmě zaměstnavatel sáhnout neměl, ale zkuste postupovat raději rozumně. S takovýmto přístupem by určitě nebyl spokojen ani váš budoucí zaměstnavatel, když jste ochoten lhát, porušovat pravidla a zákony pro vlastní prospěch, bez ohledu na problémy, které tím můžete způsobit zaměstnavateli.
Dobrý den, prosím vás chci se zeptat jestli mám nárok na podporu, když jsem dala zaměstnavateli výpověd s 2 výpovědní lhůtou. Výpověd mi skončí k 30.8.2013.Práci si samozřejmě hledám, doma zůstat nechci, ale bohužel zatím nic. Moc děkuji za radu.
Dobrý den,
bohužel neuvádíte dostatek informací. Jestliže jste pracovala za posledních 24 měsíců alespoň 12 měsíců s příjmem, ze kterého bylo odváděno nemocenské pojištění, pak budete mít nárok na podporu ve výši 45 % vašeho průměrného platu po dobu 5-11 měsíců dle vašeho věku.
Dobrý den, moc děkuji za odpověd. Dodávám jen že jsem pracovala v pekařské firmě 9 let, je mi 37 let. Takže chápu dobře že nárok na podporu mám?Moc vám děkuji za ochotu
prosím vás chci se zeptat jestli v prace dam výpověd 30.08.s 2 měs.výpovědní lhůtou tak na neschopenku už nastoupit ne mužu??? nebo jak to je???DĚKUJI ZA REAKCE!!!
Dobrý den,od 16.1.2013 az doposud jsem na nemocenské,přemýšlím o podání výpovědi z důvodu nezvládání 3směného provozu.Měla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti než bych si našla jinou práci na jednu směnu,manžel je prac. vytížený a tím,že máme 4 letého syna je to na mě.Moc Vám děkuji za odpověď pekný den.
ano, na podporu mít nárok budete. Vyjmenujte všechny důvody, které vás k jejímu podání vedly, tedy nevyhovující trojsměnný provoz a péči o dítě, mohla by vám být přisouzena i standardní podpora (65 %), ne pouze 45 % po dobu 5 měsíců.
Prosím o radu. Byla jsem dlouhodobě nemocná a během nemocenské mi byl přiznán invalidní důchod. Tím pádem mám pracovní omezení. Pracuji ve zdravotnictví jako sanitář. Nyní po ukončení pracovní neschopnosti díky mému zdravotnímu omezení mi zaměstnavatel nemůže poskytnout adekvátní práci a tím pádem by se mi ukončil pracovní poměr. Chtěla jsem se zeptat, jestli mi i v tomto případě vzniká nárok na odstupné. Za odpověď Vám moc děkuji.
Dobry den. Nasel jsem si novou praci, kde mohu nastoupit ihned, problem je v tom, ze vsichni zamestnanci jsme podepsali smenku na vetsi castku a mam strach ze me provozni nepusti, bude delat problemy a odmitne mou vypoved. Nemam klasickou smlouvu, ale pouze dohodu o provedeni prace. chtel bych podat vypoved k datumu 1.9.2013 a nejpozdeji do 1.11.2013 tam zustat. Dekuji za odpoved a pripadnou pomoc Tomas Klusek
jestliže to správně chápeme, jde o podobnou situaci, jako zde: <a href="http://profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=47&id_article=252515&csum=45380d17" rel="nofollow">http://profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=47&id_article=252515&csum=45380d17</a>
Taková směnka by tedy nebyla platná. Co se týče výpovědi DPP, s tou je většinou problém. Zkuste se rozumně domluvit, do začátku listopadu je hodně času, soudný zaměstnavatel vás musí pustit. DPP existuje i kvůli vyšší flexibilitě pracovního trhu!
Dobrý den,
31.7.2013 jsem podala výpověď-důvod mobbing na pracovišti /to by bylo na delší povídání/2.8. jsem se psychicky zhroutila a marodím. Už se na pracoviště nechci vrátit/ani doktor mi to nedoporučuje/. Chci se zeptat, prodlouží se mi moje výpovědní doba o moji neschopnost nebo moje pracovní smlouva skončí 30.9.2013 ? Někdo říká, to jiný ono, tak bych chtěla vědět, jak je to doopravdy ? Děkuji za odpověď, moc mi tím pomůžete. Vlaďka.
přesnou podobu neznáme, ale určitě nejde o neprodlužování smlouvy. Spíše bychom text formulovali způsobem, který by jasně vyjadřoval, že se vzdáváte práva na prodloužení výpovědní lhůty, ke kterému by jinak došlo z důvodu vaší pracovní neschopnosti, a že trváte na skončení pracovního poměru k 30.9.2013.
Dobrý den,
Pracuji jako řidič s polvolání, mému zaměstnavateli neprodloužil jeho klient smlovu. Proto jsem dnes dostal od svého zaměstnavatele dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni 30.9., podle paragrafu 49. Mám ze zákona nárok na nějaké odstupné? Na internetu jsem si našel něco o paragrafu 52, nebyl by pro mne výhodnější. Chtěl bych se zeptat jak mám postupovat. Předem moc děkuji za odpověď
máte správné tušení. V případě, že by šlo o obyčejnou dohodu, nemáte nárok na odstupné, ani na plnou podporu v nezaměstnanosti. Trvejte tedy buď na výpovědi z organizačních důvodů, nebo na dohodě, ve které bude zcela jasně vysloveno, že je jejím důvodem překážka na straně zaměstnavatele, tedy organizační důvody, s jasně přiznaným odstupným v adekvátní výši. V takovém případě budete mít navíc i nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.
pracuji jako řidič-prodavač v jedné firmě.
Našla jsem si jiné zaměstnání, kde by mě potřebovali od 16. září. Včera jsem oznámila vedoucímu, že bych ráda odešla,a proto jsem mu navrhla, že bych odešla na dohodu a pracovní poměr tak skončil 15.září. On mi na to řekl, že me pustit nemůže, dokud za mě nenajde náhradu. Náhradu jsem sehnala já a domluvila tak schůzku na 2.září. Mezítím jsem si připravila žádost o rozvázání pracovního poměru ke dni 15.9, s tím, že mi bylo příslíbeno, že když se najde náhrada, mohu odejít k tomuto datu. Když mi podepíše jen převzetí této žádosti, a nepodepíše souhlas, co mohu udělat?
A mohu to touhle formou udělat?
rozumíme vaší situaci, ale podpis při převzetí je v tomto případě zvláštní věc. Buďto souhlasí s dohodou a podepíše ji, nebo nic podepisovat nemusí. Vypadá to, že s vaším zaměstnavatelem je rozumná dohoda, takže by neměl být problém podepsat zavčas dohodu.
Dobrý den,
chci se Vás zeptat.
Mám dítě 4 roky a kdosi mi řekl, že mohu odejít z práce ihned. Tedy neplatí pro mě výpovědní lhůta 2 měsíce, která je ve smlouvě.
Je to pravda?
Je mi jasné, že s tím musí souhlasit zaměstnavatel, ale zda mám na toto dle nějakého zákonu nárok.
Děkuji Hanka
obáváme se, že kdosi se mýlil. :-) Bez výpovědní lhůty lze z práce odejít jen po dohodě o rozvázání pracovního poměru, na kterou nemáte žádný nárok, ale musí s ní zaměstnavatel souhlasit.
Dobrý den, prosím o radu, jak formulovat dohodu o ukončení prac.poměru. Lékař mi doporučil ze zdravotních důvodů změnit zaměstnání. Posudek nemám. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že ukončím prac poměr a na pracovišti setrvám do nástupu nového zaměstnance, nejdéle však 2 měsíce. Lze to formulovat asi takto?: "žádám o ukončení prac.poměru dohodou ze zdravotních důvodů. Po dohodě se zaměstnavatelem setrvám na pracovišti do příchodu nového zaměstnance,nejdéle však 2 měsíce." Prosím o radu, zda to takto jde. Děkuji Honza
Dohodli jsme se se zaměstnavatelem na ukončení PP k 30.9.2013. Já mám ale už vybranou dovolenou za celý rok (čerpal jsem 20 dní). Chtějí mi strhnout nějaké peníze, protože takto nebudu mít odpracovaný celý rok a nárok na celou dovolenou - je to správně ? To mohou ?
Dobrý den, se zaměstnavatelam jsem se dohodla na dohodě ukončení prac.poměru.V případě,že takto neučiním,lze předpokládat,že dostanu výpověď na základě §55 ZP.Vztahuje se na mě ochranná lhůta 7 dnů pokud podám výpověď dohodou? Děkuji za odpověď.
jestli vám oprávněně hrozí paragraf 55, tak bychom ani ochrannou lhůtu neřešili a na dohodu přistoupili. :-) Ale ochranná lhůta poběží normálně, tedy 7 dnů.
Dobry den.Mam dotaz.Chci ukoncit pracovni pomer ve stavajici firme.Cukaji se a nechteji me pustit dohodou,to znamena 2 mesice vypovedni lhuta.Bohuzel mam sehnanou jinou praci,do ktere ale potrebuju nastoupit defakto ze dne na den.To znamena ze zitra bych prisel do sve stavajici prace a od patku bych potreboval nastoupit jinde.Co me hrozi v takovem pripade ze strany stavajiciho zamestnavatele?V nove praci me jsou schopni vzit i pres paragraf 55.Moc dekuju za odpoved.
uvědomte si, prosím, že dvouměsíční výpovědní lhůta existuje jak pro ochranu vás, tak vašeho zaměstnavatele. Také se zamyslete nad tím, jak by k takovému kroku asi přistoupil váš budoucí zaměstnavatel, který by věděl, že mu bez skrupulí prchnete ze dne na den, když se objeví lepší nabídka. :-)
Co se týče praxe, tak dostanete vyhazov a zaměstnavatel po vás samozřejmě může vymáhat škodu, kterou mu váš nenadálý svévolný odchod způsobil.
Dobrý den,
naše firma se musela rozloučit se zaměstnancem z důvodu nadbytečnosti. Zaměstnanec má mít 2měsíční výpovědní lhůtu a dostane 3měsíční odstupné. Zaměstnanec se ale rozhodl práci ve výpovědní lhůtě sabotovat. Nechodí do práce bez omluvy atd., neodvádí práci. Je možné s ním z důvodu vážného porušení smlouvy rozvázat okamžitě pracovní poměr a nevyplatit mu již domluvené odstupné? (resektive alespoň mu tím pohrozit)
Dobrý den,prosím o odpověď.Se zaměstnavatelm jsem se dohodla na rozvázání pracovního poměru dohodou.Vzhledem k tomu,že mám ještě několik dní dovolené,dohodu jsem zatím zaměstnavateli neodevzdala.Psychicky jsem na tom velice špatně a uvažuji o pracovní neschopnosti.Jak je to v případě, když odevzdám dohodu a ještě v době ,než bude pracovní poměr ukončen nastoupím na nemocenskou?Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
na jaře chci odejít do předčasného důchodu (bude zbývat 1 rok do řádného). Nutí mne k tomu zdravotní důvody - cukrovka, letos operovaná ledvina aj. Práci mám a moje místo pak zřejmě nebude zrušeno. Dělám servisní opravy se služebním autem - kraje Pl, KV a částečně ČB a SČ + občasné pohotovosti. Co teď? Musím zažádat včas o předčasný, tedy trvale krácený důchod, nebo se můžu hlásit na pracovním úřadě a zkoušet sehnat méně náročnou práci?
Děkuji za odpověď. S pozdravem J.K., Plzeň
Prosím neuvádět moje celé jméno. Dík.
Dobrý den,
vámi uvedené varianty jsou sice možná, ale řekněme zcela zbytečné. Ve vašem případě existuje mnoho možností.
1a) Posudek lékaře, že nejste schopen vykonávat tuto práci, díky kterému bude mít zaměstnavatel 15 dnů na nalezení vyhovující práce, jinak mu můžete okamžitě zrušit pracovní poměr s nárokem na 2 platy odstupného a podporou po dobu (pravděpodobně) 11 měsíců. To váš problém zcela řeší a finančně na tom budete velmi slušně až do řádného důchodu.
1b) Výhodou tohoto řešení je i to, že můžete dál pracovat i v důchodu, pokud vám zaměstnavatel dokáže snadnější místo sehnat.
2) Dohodnete se na ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů (podložit doporučením lékaře). Sice nebudete mít nárok na odstupné, ale na plnou podporu už ano. Navíc si budete moci najít i méně náročnou práci, budete-li se na to cítit.
3) Máte-li naspořeno v penzijním připojištění, můžete využít takzvaný předdůchod, který je výhodnější, než důchod předčasný, viz náš článek <a href="http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/predcasny-duchod-2013" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/predcasny-duchod-2013</a>
chtěl jsem se zeptat, když jsem podal 2 měsíční výpovědní lhůtu k 30.7, tudíž výpověď končí 30.9. Nicméně dopis došel na firmu až 2.8, takže se to automaticky posouvá o jeden měsíc k 31.9? Pokud ano, na výpovědi mám napsáno 30.9, je smlouva platná nebo bylo třeba zaslat novou smlouvu s jiným datem?
Tak= bych se chtěl zeptat na dovolenou, zbylo mi 10 dnů dovolené. Ty mi musí zaměstnavatel proplatit nebo zkrátit o ty dané dny výpovědní lhůtu?
ano, posouvá se. Výpovědní lhůta běží za zákona, tudíž byste ji asi nemusel ani do výpovědi psát. Přesto to vypadá asi dost hloupě, když vám ve skutečnosti uběhne lhůta o měsíc později, než oznamujete ve výpovědi. Dohodněte se se zaměstnavatelem. :-)
Co se týče dovolené, tak tady pozor, protože máte nárok pouze na část dovolené za prvních 10 měsíců, tudíž vám bude proplaceno případně pouze řekněme pět šestin celkové dovolené mínus již vybraná dovolená. Zaměstnavatel vás může samozřejmě na dovolenou poslat, aby vám ji nemusel proplácet, ale to je jen na něm. Pokud je nevyčerpáte, tak se dovolená proplácí, k žádnému zkracování výpovědní lhůty nedojde.
Aha, takže se nebere vpotaz kdy jsem to podal na poště, resp. že mám na podacím lístku 30.7? To je trošku zvláštní ale díky za informaci, ještě se zeptam zda-li nemáte po ruce jak je to přesně formulováno s tou dovolenou. Díky a přeji příjemný zbytek dne :)
Není to zvláštní, vždy se bere datum doručení, které rozhoduje o tom, kdy se to zaměstnavatel oficiálně dozvěděl. :-)
Co se týče dovolené, tak tam je to jasné. Můžete ji buď vyčerpat, nebo vám bude proplacena po skončení pracovního poměru. Ovšem pokud byste vyčerpal více, než 5/6 dovolené, váš zaměstnavatel vám ji strhne z platu. Ze zákona máte totiž nárok pouze na dovolenou za odpracované měsíce, což je ve vašem případě 10 z 12 (při klasické dovolené 20 dnů to je cca 16,5 dne, takže máte-li vyčerpáno 10 dnů, tak můžete vyčerpat, nebo si nechat proplatit ještě dalších 6)
chtěl bych se zeptat, zda mohu já jako zaměstnanec podat výpověd z HPP na neurčito během své neschopnosti? V případě, že ano, 2měsíční výpovědní lhůta běží i během mé prac.neschopnosti nebo se začíná počítat až dnem ukončení prac.neschop.?
Mám možnost nastoupit na léčení, které trvá obvykle pár měsíců a zvažuji, že po skončení léčby již nenastoupím do stávajícího zaměstnání.
Dobrý den,
ráda bych vás požádala o informaci. Před koncem prac. poměru jsem 4 a půl měsíce marodila. Bude se mi počítat podpora v nezaměstnanosti z příjmů za rok včetně marodní? Děkuji
Dobrý den!
Chci se zeptat zda mohu dostat "výpověď" dle §55/1b když jsem na neschopence. Jak je definován nebo kdo určí zda šlo o zvlášť hrubý způsob (jistě budeme mít různý náhled na věc) a jaké právní předpisy(jen zákon a vyhlášky nebo i interní předpisy a organizační řády) musím porušit. Doposud jsem žádnou výtku neobdržel a pracovní ohodnocení bylo kladné, mimořádné odměny i osobní i příplatek jsem stále pobíral). Mohu rozporovat neplatnost zrušení pracovního poměru u soudu? Jaké musím splnit podmínky a který soud je místně příslušný? Pokud po ukončení neschopenky nebudu vpuštěn na pracoviště, jak mám dát najevo, že trvám na přidělení práce a trvání pracovního poměru?Jak mohu získat důkazy podporující můj názor, že k porušení nedošlo, když jsou všechny mé i osobní věci zavřené u zaměstnavatele? Vím, že se bude jednat asi o složitý problém a tak uvítám i doporučení na literaturu nebo odkaz na podobné případy. Děkuji za odpovědi
Bohužel, do toho nevidíme. Pravděpodobně to musí určit zaměstnavatel, případně po poradě s odbory, a pakliže s tím nesouhlasíte, musel byste se obrátit na soud.
Jestliže je situace takto vážná a vy jste přesvědčen, že jste v právu, budete se na soud muset obrátit, jinak se můžete stavět na hlavu a ničeho nedosáhnete. Co se týče osobních věci, tak jak by vám je mohl zaměstnavatel nevydat? Omlouvám se, že vám nedokážeme moc pomoci, ale jedná se o problém, který budete muset diskutovat i s právníkem.
Dobrý den,
chci dát zaměstnavateli po skončení aktuálního projektu výpověď, což bude někdy v dubnu 2014. V té době budu mít kolem 600 přesčasových hodin, které zaměstnavatel nechce proplatit. Dále budu mít 20 dní dovolené za rok 2013 a poměrnou část za rok 2014. V pracovní smlouvě mám uvedenou tříměsíční výpovědní dobu, tak bych opustil zaměstnání na konci července 2014.
1) Mohu celou výpovědní dobu vybírat náhradní volno?
2) Může mě zaměstnavatel ve výpovědní době nutit chodit do práce? Předpokládám, že nevyužité přesčasové hodiny by propadly.
3) Může mě zaměstnavatel ve výpovědní době nutit vybrat si dovolenou, když mám tolik náhradního volna? Protože všechnu nevyužitou dovolenou by musel proplatit.
4) Může mě při výběru náhradního volna ve výpovědní době snížit mzdu odebráním osobního hodnocení?
Děkuji za odpovědi.
1) teoreticky ano, záleží na dohodě se zaměstnavatelem
2) dovolenou, ani náhradní volno vám přiznat nemusí, ale máte nárok na čas na hledání zaměstnání
3) dovolenou vám může nařídit
4) nejsme si jistí, ale jestliže nebudete v některém měsíci pracovat, tak za co by vám příslušelo osobní ohodnocení?
V zásadě jde ale o to, že váš zaměstnavatel se takto chovat nesmí. Buď se dohodnete do 3 měsíců na náhradním volnu, nebo vám musí přesčasy proplatit. To je zákon.
Dobrý večer,
k 30.9.2013 jsem rozvázala prac. poměr dohodou z důvodu nástupu do jiného zaměstnání od 1.10.
Nadřízený mi dělá samé naschvály, vypisuje mi směny navíc, dělám 4 dny a den volna (10 hodin denně). Jsem hodně unavená a celkově to organismus špatně nese. Když půjdu na nemocenskou, nehrozí mě nějaký postih či neprodlouží se mi výpovědní lhůta?...
Předem děkuji za odpověď... Jany
Komentáře
Dobrý den,
mám takový menší problém. Od 22.3.2013 jsem v pracovní neschopnosti a odborný lékař mi řekl, že již bohužel tuto práci ze zdravotních důvodů vykonávat nemohu. Dne jsem byla odvést posudek od lékaře v práci, kde mi bylo sděleno, že se mnou budou rozvazovat pracovní poměr dohodou. Jak se mohu bránit, aby místo výpovědi dohodou bylo dáno zrušení smlouvy jak píšete v jedné z odpovědí? Nechci odejít takto, protože vím, že nebudu mít nárok na žádné peníze. Smlouvu mám na dobu neurčitou.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
žádnou dohodu podepisovat nemusíte, od toho je to dohoda, na té se musejí shodnout obě strany.
Pakliže chcete zrušit pracovní poměr, musíte vyčkat 15 dnů, zda pro vás zaměstnavatel nenajde vyhovující pracovní pozici. Pakliže to nedokáže, můžete pracovní poměr zrušit. Poté budete mít nárok na dvouměsíční "odstupné" a plnou podporu v nezaměstnanosti.
Pozor však, není dohoda, jako dohoda. I v dohodě je možné rovnou specifikovat, že pro vás zaměstnavatel nedokáže najít vhodné pracovní místo a na základě posudku by došlo k situaci, kdy můžete zrušit pracovní poměr okamžitě, tudíž vám přizná dvouměsíční náhradu mzdy. Taková dohoda bude fungovat stejně a vašemu zaměstnavateli vlastně o nic nejde, platit bude v obou případech stejně. Stejně tak vy nepřijdete o nic.
Děkuji moc za odpověď. Již včera mi bylo sděleno, že jiné místo pro mne nemají. Pracuji jako pečovatelka v domově seniorů a tam se jiné místo hledá hodně špatně.
Dobrý den
Měl bych dotaz ohledně výpovědi ze strany zaměstnavatele.Dozvěděl jsem se, že zaměstnavatel si místo mě našel náhradu a v nejbližší době mi doručí výpověď. Údajně je šikovnější než já. Ani jsem nikdy
od zaměstnavatele nedostal písemnou vítku, že pracuju špatně,nebo musím přidat v pracovním nasazení.
Zajímá mě, co by mělo být napsáno jako důvod ukončení pracovního
poměru od zaměstnavatele a jestli bych měl nárok na 3 měsíční odstup-
né. Pracuji ve firmě 4 roky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
to je od zaměstnavatele krajně neférové a protiprávní, leč do jisté míry pochopitelné. Váš zaměstnavatel si pravděpodobně nějaký důvod vymyslí (asi nadbytečnost s tím, že nového pracovníka přijme na "jiné" místo). Nárok na odstupné a plnou podporu v nezaměstnanosti ale neztratíte.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat,mám v plánu podat výpověď a chtěl bych ji ukončit dohodou o rozvázaní pracovního poměru ,pravý důvod je že už se mi ve firmě nelíbí a hledám si práci jinde, ale tohle asi do dohody napsat nemůžu. Firma má sídlo v Ostravě a já bydlím v pronájmu v Ostravě,ale trvale bydliště mám v Olomouci ,tak by mě zajímalo jestli v dohodě mohu použit to,že to mám prostě z toho Olomouce daleko je to 155 Km, .. Snad sem to napsal nějak srozumitelně ,Děkuji za odpověď Petr
Dobrý den,
záleží na tom, čeho chcete dosáhnout. Dohoda i výpověď z vaší strany mohou být bez udání důvodu, ale abyste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výší, důvod tam uveden být musí a ten musí být závažný. Nutnost dojíždět 155 km a ekonomická nevýhodnost takového počínání by takovým důvodem opravdu být mohla.
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat dále se zaměstnancem- dostal od zaměstnavatel finanční částku na PHM pro služební auta (jako svědek byl jeho kolega-náš další zaměstnanec). Peníze si nechal, PHM nekoupil a další den nepřišel do práce. Neomluvil se. 3 dny má neomluvené. 4.den se nechal uschopnit od lékaře a poslal neschopenku. Chceme poslat výpověď §55 ZP. Je už ale teď jasné, že si dopis nepřevezme. Dle zákona je ukončení PP dnem oznámení o zásilce - což v našem případě bude zasahovat už do jeho PN. Je nějaká možnost mu neproplatit nemocenské dávky a ukončit PP již před zahájením PN? Díky moc za rady. Marcela (snad jsem to popsala alespoň trochu srozumitelně)
Dobrý den,
nemluvíte o výpovědi, ale o okamžitém zrušení pracovního poměru. Věříme, že na to právo máte a při pracovní neschopnosti žádný zákaz zrušení pracovního poměru není, tudíž to můžete udělat hned a placení náhrady mzdy v pracovní neschopnosti se tak snad z větší části vyhnete.
Chci podat výpověď dohodou.Je to paragraf 49 zákoníku práce? A musí být číslo napsáno v žádosti?Výpověď podávám z důvodu péče o osobu blízkou.Děkuji za odpověď.Marta.
Dobrý den,
ano, jde o § 49. Jen bychom upřesnili, že dohoda není výpověď ani žádost. Jde o dvoustranný akt, na kterém se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou. Spíše než paragraf, který v dohodě uvést můžete, bychom tam jasně specifikovali, že je důvodem péče o osobu blízkou - zvýšíte tím své šance, že budete mít nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.
Dobrý den,
chtěla bych požádat o radu v následující situaci:
Podala jsem písemně výpověď z důvodu velmi cholerického, agresivního a hulvátského jednání paní majitelky. Výpověďní lhůta mi skončí 31.7. Majitelka s našla okamžitou náhradu a současně nástupkyni hned oficielně představila interně i externě jako jedinou marketing.managerku. Přestala se mnou zcela komunikovat a rozprac.projekty předala nové nástupkyni. Po 14 dnech jsem nastoupila do prac. neschopnosti s bolestmi zad (mám skoliozu a dlouhodobé bolesti vyústili v nutnost návštěvy lékaře).Po týdnu nemocenské zaměstnavatelka telefonicky kontaktovala moji lékařku s tím, že když jsem přišla na stanovenou kontrolu, odmítla lékařka další léčbu a ukončila mi neschopnost. Mé problémy však přetrvávají a tak když zaměstnavatele informovala o ukončení neschopnosti, navštívila jsem o víkendu pohotovost kvůli práškům prot bolesti. Mezitím mi personalistka firmy e-mailem sdělila, že mi určují čerpání dovolené (od 17.7. do 31.7.). Informovala jsem je obratem o mém aktuálním zdr. stavu s tím, že jsem jim navrhla, že nebudu začínat novou neschopnost a tedy ani nadcházející 2dny do čerpání dovolené nebudu řešit neschopenkou, ovšem že potřebuji navštívit lékaře kvůli dalšímu postupu v léčbě atd. Také jsem jim navrhla vrácení vybavení (notebook a telefon), které sice nepoužívám-jsou vypnuté, ale mám je u sebe doma)před čerpáním dovolené. Paní majitelka mi dnes e-mailem sdělila, že určené čerpání dovolené ruší a požaduje doložení neschopenky, vrácení vybavení + předání (zaučení) nové nástupkyně s tím, že si mám o čerpání dovolené zažádat standard. cestou.
Dotaz: Mám povinnost vůči zaměstnavateli v prac. neschopnosti/ mimo prac. neschopnost zaučovat/ předávat svoji práci nástupkyni? Může si zaměstnavatel měnit čerpání dovolené v návaznosti na denní rozhodnutí?
Moc děkuji za odpověď i trpělivost při čtení :-)
H.
Dobrý den,
zaměstnavatel vás opravdu z dovolené odvolat může, ale určitě by to nemělo být z takovéhoto důvodu. S tím ale pravděpodobně nic nenaděláte. Pakliže nejste na dovolené, ani v pracovní neschopnosti, na zaučování nástupkyně nevidíme nic špatného. Jestliže je váš zdravotní stav opravdu akutní, nerozumíme tomu, jak vám mohla být pracovní neschopnost zrušena, to se nám na celé situaci zdá nejpodivnější. Jestliže to ale v práci můžete "doklepat", zkuste to, alespoň vám bude firma muset vyplatit nevyčerpanou dovolenou.
Dobrý den,
Stěhujeme se na druhý konec republiky kvůli manželově nové práci. Z tohoto důvodu i já musím odejít ze zaměstnání. Dohodla jsem se se zaměstnavatelem na rozvázání (ukončení) pracovního poměru dohodou k poslednímu dni v měsíci.
1) Mám nárok na vyšší příspěvek tzv. podporu v nezaměstnanosti (odstupňované po dvou měsících 65, 55 a po zbývající dobu 45 %)?
2) Co se v takovém případě musí v „dohodě“ uvést? Dočetla jsem se, že když zaměstnanec ukončí pracovní poměr z vážného důvodu, jako je i: místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera, nemělo by ke zkrácení dojít!?
3) Jak se postupuje dále, když se po odchodu z práce přihlásím na Úřad práce v místě trvalého bydliště, ale v nejbližších dnech se budeme stěhovat jinam (na druhý konec republiky)? Budu se muset hlásit pokaždé na ÚP v místě bydliště dokud najdu práci jinde? Nebo se mohu po přestěhování nechat „přeložit“ na jiný úřad práce?
Moc děkuji, s pozdravem Jana
Dobrý den,
1+2) Uvedla jste přesnou formulaci, kterou stačí vložit do dohody.
3) Ano, můžete požádat o převedení pod jiný ÚP. Budete asi potřebovat nějaký doklad o tom, že tam opravdu bydlíte (nájemní smlouva).
Dobrý den,nastoupila jsem zpět po MD a dala výpověď dohodou protože jsem si našla jiné zaměstnání.Zaměstnavatel na ní nepřistoupil.Chtěla bych se zeptat, jestli pokud udělám "áčka", jak je to se zápočtovým listem a jestli po mě může podnik kde jsem pracovala něco finančně nahrazovat?
Díky
Dobrý den,
zákony jsou nastaveny tak, aby chránily zaměstnance i zaměstnavatele, proto samozřejmě jejich porušením riskujete postih, ať už náhradu škody, nebo potíže při případné budoucí registraci na Úřadu práce.
Osm let jsem v pracovním poměru jako prodavačka.Pět let mám poloviční invalidní důchod na polyneuropatii nohou.Moje práce byla většinou za pokladnou.Před měsícem mi paní vedoucí oznámila,že dělají práci za mě.Pokladna je na prodejně jedna a dělá se každý měsíc více jak milión Kč.Práce za pokladnou je poměrně dost.Dost mi to psychicky ublížilo a chození do zaměstnání je celkem trauma.Kolektiv jsme byli celkem v pohodě a známe se všichni poměrně dlouho.Na pracovišti je nás 5.Jde takové jednání nějak postihnout.Děkuji za odpověď.Marta
Dobrý den,
osobní vztahy na pracovišti postihovat nejdou. Jednalo-li by se ale o šikanu na pracovišti, můžete se obrátit na inspektorát práce.
Dobrý den,
chtěla bych požádat o odpovědi v následující situaci: dostala jsem výpověď z organizačních důvodů a momentálně jsem ve výpovědní době, vím že bych měla mít nárok na půl dne volna týdně na hledání zaměstnání, ale vztahuje se do toho opravdu každý týden, co když budu mít nyní od příštího týdne 14 dní dovolenou a co v případě kdy jsem před pár dny pečovala o dítě, z důvodu nemoci a měla tudíž vystaven paragraf?Počítají se na vše pouze odpracované dny nebo jak? Je nutno vždy žádat o volno předem a nejpozději v tom konkrétním týdnu nebo mi nárok zaniká? Lze si vybrat i zpětně neposkytnuté volno, třeba před 14 dny nevyužito, chci využíti nyní?Mohu si sama spočítat kolik mi zbývá "půl dnů", nebo je zákonem rozsah volna půl dne v týdnu daný nehledě na okolnosti?Prosím o vysvětlení, ne pouze výňatky z paragrafů, v kterých toto přesně specifikováno není, ale pokud někde ano, budu ráda i za důkaz pro zaměstnavatele, děkuji.
Dobrý den,
za ty 2 měsíce máte nárok na 4,5 dne volna. Půldny je možné i slučovat, ale musí s tím zaměstnavatel souhlasit. Ve vašem případě je toto volno placené. Dovolená by na délku čerpání vliv mít neměla, stejně jako jiné překážky v práci.
O plánovaném volnu musíte dát zaměstnavateli včas vědět. "Důkazem" je samotné nařízení vlády viz, <a href="http://www.mpsv.cz/files/clanky/3303/NV_prekazky.pdf" rel="nofollow">http://www.mpsv.cz/files/clanky/3303/NV_prekazky.pdf</a>
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak mám postupovat.Zaměstnavatel mi oznámil,že mě už v práci nechce a že se mám rozhodnout jak odejdu,ale že mi žádné odstupné nedá,pak miřekl že možná desítku,když jsem pro ně pracovala sedm let,Vím,že na to nemá právo,ale už delší dobu mi dává najevo,že jsem mu na obtíž a to se vám lehce nepracuje,Pracuji na pozici barmanky.Vše se spustilo po tom co jsem už po dlouhém léčení musela na marodní,protože můj stav se nezlepšil.Po zlepšení jsem na vlastní žádost nastoupila znovu a ukončila neschopnost,jenže opět nastala recidiva a já jsem na neschopnosti strávila delší dobu,jelikož jsem samoživitelka v tu dobu se třemi dětmi,tak jsem opět na vlastní žádost ukončila neschopnost.Trpím oboustranou iridocyklitidou a někdy na čas oslepnu,už víckrát mi bylo ze strany lékaře doporučeno,že je tohle zaměstnání pro moji nemoc nevhodné(směnnost,noční,tma, blikající automaty)Mohu odejít ze zdravotních důvodů a mám nárok na odstupné? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
přesně tak, můžete si nechat napsat posudek, ve kterém vám lékařka potvrdí, že váš zdravotní stav znemožňuje výkon práce. To předáte zaměstnavateli a ten vám musí do 15 dnů najít vyhovující místo, nebo můžete pracovní poměru okamžitě ukončit s nárokem na odstupné ve výši platu, který byste normálně měla za dobu výpovědní lhůty, zpravidla tedy dva měsíce.
Dobrý den, mohu podat okamžité zrušení pracovního poměru ze zdravotních důvodů v pracovní neschopnosti? A jak tento formulář vypadá a co k tomu vše potřebuji? stačí posudek od obvodního lékaře? Děkuji
Dobrý den,
přímo nad vaším dotazem se skrývá i odpověď. :-) Musíte mít lékařský posudek a dát zaměstnavateli 15 dnů na to, aby vám našel vyhovující práci, teprve když tak neučiní, můžete ukončit pracovní poměr okamžitě.
Dobrý den, můj manžel (60 let) je po operaci ramene,pracuje ve firmě jako skladník, kde vyskladňuje a nakládá pneumatiky všech velikostí.Od lékaře má doporučeno změnit práci za lehčí.Ve firmě chce rozvázat pracovní poměr dohodou(nyní je již přes 2 měsíce v pracovní neschopnosti).S ředitelem se na výpovědi dohodou domluvil,aby zbytečně neblokoval místo a jiné místo pro něho nemají.Chtěla bych se zeptat, jestli v tomto případě má nárok na odstupné či nikoliv.
Moc děkuji.
Dobrý den,
ne, u dohody mít nárok na odstupné mít nebude. Máte dvě možnosti - buď se na nějakém odstupném dohodnout přímo v dohodě a zároveň tam uvést, že jde o zdravotní důvody, aby váš manžel měl nárok případně i na plnou podporu v nezaměstnanosti, nebo si může nechat napsat posudek od lékaře. S ním půjde k zaměstnavateli, který mu musí do 15 dnů sehnat vyhovující místo, jinak bude mít váš manžel nárok na okamžité zrušení pracovního poměru s odstupným, které odpovídá platu za výpovědní lhůtu (2 měsíce), což s sebou samozřejmě nese i nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.
Dobrý den,
chci podat výpověď ke konci 31.7. od 1.9. bych chtěla nastoupit do nového zaměstnání. Avšak v současném zaměstnání mi neumožní podepsat výpověď dohodou a budou trvat na 2měsíční výpovědní lhůtě.
Chci se zeptat, zda je možné podat výpověď z mé strany a poté již do práce nepřijít a oni mi pracovní poměr zruší bez toho aby mi to napsali někam do záznamů?
Děkuji.
Dobrý den,
ne, to možné není. Můžete dostat vyhazov, který by znamenal i komplikace při případné registraci na Úřadu práce. Firma pak může teoreticky požadovat i náhradu škody.
Uvědomte si, prosím, že zákon chrání výpovědní lhůtou zaměstnance i zaměstnavatele stejnou měrou, proto je takové jednání protiprávní a postihu se nevyhnete.
Zkuste se, prosím, znovu dohodnout - domníváme se, že měsíc je na hledání zaměstnance poměrně slušná doba a vás si stejně neudrží, proto je lepší se rozejít v klidu.
jsem ve zkušební době,našla jsem si jinou práci a zaměstnavatel nechce podepsat výpověď.Co mám dělat?
Dobrý den,
1) nebudete podávat výpověď, ale prostě ukončíte pracovní poměr ve zkušební době
2) ani výpověď nemusí být podepsaná zaměstnavatelem, jde o jednostranný akt, se kterým nemůže zaměstnavatel nic dělat (ale běží výpovědní lhůta)
Dobrý den
17.7 mi bylo předloženo rozvrženi pracovní doby jen na odpolední směnu od 14.hodin do 20.00.na to jsem reagovala s nesouhlasem poněvač mam malé dítě ve věku 4 let.doteť mi nebylo podané žádné vyjádření tak jsem se rozhodla ukončit pracovní poměr dohodou ke dni 31.7 2013 které mi bylo odmítnuto.ale ja přesto nechci už nastoupit protože jsem si našla jinou praci tak se chci zeptat když nenastoupim do práce 1.8 co mi hrozí.předem děkuji.
Dobrý den,
rozumíme, že nejste v jednoduché situaci, ale zákon hovoří poměrně jasně. Dvouměsíční výpovědní lhůta je tu i pro ochranu zaměstnavatele před náhlou ztrátou zaměstnanců, ze kterého by mu mohly vzniknout škody, které by při porušení zákona z vaší strany mohl i vymáhat. Dalším postihem by bylo ukončení pracovního poměru a s ním spojená nemožnost se registrovat na Úřadu práce po určitou dobu od tohoto vašeho prohřešku.
Zkuste zaměstnavatele přesvědčit, třeba o pár týdnů svůj odchod oddálit a zaučit náhradu.
Dobrý den, děkuji vám za odpověď. Mam ještě jeden dotas kolik můžu mít hlavních pracovních poměrů.A na odpolední jsem nastoupila bylo mi vyhověno že místo celého měsíce mužu děla jen 1 týden v měsíci ,ale kolegové na ty zbylé 3 týdny chodit nemusí.Takže mi to přijde vůči mě nespravedliví kord když už maj děti plnoleté.Je mi jasné že náhradu zamě nepotřebují poněvač na raní směně nejsou natolik vytížené a já na odpolední pouze sedim.Jedná se o práci masáží na hotelu.A propustit mě dříve než po dvouch měsících mi podle mě dělaj naschvál.Moc děkuji za radu co bych mohla udělat ve výpovědní lhůtě a nemuset chodit do niní práce ale nastoupit do jiné děkuji.
Dobrý den,
(pro větší přehlednost jsme překopírovali dotaz do původního vlákna, tak snad si ho najdete :) ).
Počet HPP omezen není, ale opět vám musíme připomenout, že byste se nechozením do práce vystavila možnosti několika postihů.
Dobrý den,dostala jsem z organizačních důvodů výpověď od zaměstnavatele,2měsíční výpovědní lhůtu a 3 odstupné platy,ale po 1.měsíci výpovědní lhůty se místo vedoucí ruší a 2.měsíc mi zamětnavatel nabídl úřad práce a nebo že by mi vymysleli nějakou práci ve výrobě,chtěla jsem se zeptat,jestli mám nárok i po přejití do výroby na doplacení částky do mého původního platu?
Předem moc děkuji za odpověď.V podniku jsem 13let.
Dobrý den,
postup vašeho zaměstnavatele se nám výrazně nepozdává. Nová práce by musela být na novou smlouvu, takže by žádné dorovnání platu možné nebylo. Spíše se nám zdá, jestli si zaměstnavatel nechce ušetřit peníze, ovšem neznáme konkrétní detaily.
Dobry den.Pracuji pod Agenturou ktera mi jiz po treti prodlouzila smlouvu a jistotu nemam nikdy jestli me to prodlouzi navic me kontaktuje vzdy 3.dny pred ukoncenim smlouvy o dalsim prodlouzeni.Chtel bych dat vypoved jelikos muzu mit za mesic praci.Jake to je z vypovedi u agentury.Mohl bych dat treba vypoved dohodou ze zdravotnich duvodu? jelikoz dostavam z ruznych chemikalii exzem na rukou.Siky za odpoved
Dobrý den,
záleží na tom, co je to za smlouvu. DPČ má výpovědní lhůtu 15 dnů, u klasického pracovního poměru to jsou 2 měsíce. Jestliže se ale s agenturou dohodnete, tak není co řešit - o tom je dohoda, musí s ní souhlasit obě strany, nejde o výpověď.
Co se týče možnosti ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů, to je samozřejmě možné, poraďte se s vaším lékařem. S posudkem pak můžete přijít za zaměstnavatelem a požadovat změnu pracovní pozice do 15 dnů, pokud tak neučiní, můžete pracovní poměr okamžitě ukončit.
Dobrý den,
chtěla bych se poradit.Pracuji v soukromé ordinaci,z důvodu nemoci lékaře a ukončení jeho praxe jsem dostala výpověď. Nyní jsem v 2 měsíční výpovědní lhůtě a bylo mi ženou mého zaměstnavatele přikázáno,abych trávila v zaměstnání každý den 8,5 hod.,ač naše ordinační hodiny jsou jiné a moje dohoda (bohužel jen ústní)s mým zaměstnavatelem byla úplně jiná.Vždy jsme měli velice dobré vztahy a proto tomotu zvratu nerozumím.Jediný důvod,který mě napadá je ten,abych nedodržela prac. dobu a oni mi mohli dát okamžitou výpověď bez nároku na odstupné.
Takže můj dotaz zní: Může mi,žena mého zaměstnavatele určit něco jiného než byla moje dohoda s lékařem?
: A zdali to,že např. mě nezastihnou v zaměstnání v čase jimi stanoveným , může být důvod podání okamžité výpovědi bez nároku na odstupné?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v jakém pracovně-právním vztahu jste s manželkou lékaře?
Co se týče ostatních věcí, vůbec netušíme, jak to ve zdravotnictví funguje, ale nevěříme, že smlouva ordinační hodiny nijak nezahrnuje. Každopádně doporučujeme situaci řešit přímo s lékařem a ne jeho ženou.
V pracovně-právním vztahu nejsme žádném.
Ale situace je složitá a já nejsem schopna svého zaměstnavatele kontaktovat a vše je v dikci rodiny.
Myslím,že není rozdíl ve a mimo zdravotnictví.Jen bych potřebovala vědět jaké mohou být důvody k okamžité výpovědi a jestli tomu musí předcházet např. aspoň jedno písemné upozornění o hrubém porušení pracovní morálky?
Děkuji
Dobrý den,
opravdu nerozumíme vaší situaci, a jestliže se opravdu domníváte, že rodina zaměstnavatele může opravdu diktovat, kdy máte a kdy nemáte být v práci v přímém rozporu s dohodou zaměstnavatele, tak se obraťte nejlépe na specialistu na pracovní právo, který by se v takové situaci mohl lépe zorientovat.
Co se týče důvodů k okamžitému ukončení pracovního poměru, určitě by je neměla vámi výše zmíněná situace zahrnovat, viz náš článek, ale když se vztahy zhorší tak, že jde o tvrzení proti tvrzení s vymyšlenými záminkami a důvody, je lepší nezavdat ani ten nejmenší důvod k pochybnostem, že jste v právu vy. Proto bychom raději řešili samotnou příčinu, tedy to, že vás komanduje člověk, který na to podle nás právo nemá.
Dobrý den,mám prosbu,jestli můžu ještě udělat něco v mé situaci.Po 6-ti letech u firmy přijel 22.3.2013 na mé pracoviště šéf s personalistkou a regionální vedoucí.Pracovala jsem jako manager prodejny. Moji podřízení pracovníci sepsali nějakou petici,kde bylo tolik smyšleností a lží,že jsem nevěřila vlastním uším,co vlastně všechno museli snášet. Do té doby bylo vše v nejlepším pořádku.Vím,že to vymyslely dvě pracovnice a ostatní zastrašily.Na mě byl toho dne 22.3.vyvíjen takový psychický nátlak,že jsem byla donucena podepsat rozvázání PP dohodou.Smlouvu už jsem měla samozřejmě na dobu neurčitou.Bylo mi vyhrožováno,že když nepodepíšu,tak mi napíšou tři výtky a půjdu stejně.Do té doby jsem nikdy výtku nedostala ani jsem nikdy nebyla upozorněna na žádnou chybu.Naopak i hodnocení, která jsem dostávala byla vždy kladná.Po tomto nátlaku jsem to samozřejmě podepsala a poté se psychicky zhroutila.Mám ještě šanci se nějak bránit,protože se nemůžu smířit s takovou nespravedlností.Děkuji za odpoveď a omlouvám se za délku mého dotazu
Dobrý den,
je zřejmé, že vztahy na pracovišti nebyly ideální, když 2 pracovnice mohou zastrašit vaše podřízené, proto je třeba situaci řešit. Vybráno bylo ovšem velmi špatné řešení, na které jste v žádném případě neměla přistoupit.
Samozřejmě, smlouva uzavřená (a dohoda podepsaná) pod psychickým nátlakem není platná a toho se budete moci dovolávat u soudu. S tím ale začnou pravděpodobně velmi dlouhé problémy, protože jestliže se nemůžete opřít o lidi nahoře, ani o své bývalé podřízené, budete mít velmi těžkou pozici při dokazování všeho, byť ve váš prospěch určitě budou hovořit bezproblémové výkony v minulosti.
Dobrý den,
odeslala jsem poštou dohodu o rozvání pracovního poměru. Zavolala jsem svému přímému nadřízenému, který byl v té době na dovolené a on mi potvrdil, že mi nebude v odchodu bránit. Bohužel vrátil se z dovolené a nyní mi dělá problémy, které samozřejmě způsobují ohrožení mého nového zaměstnání. Dá se s tím něco dělat, jak je možné že se zaměstnavatel může chovat k zaměstnanci jako prase a ten je pak bezmocný?! Děkuji za informaci
Dobrý den,
žádný zaměstnavatel v podobném případě není bezmocný. Uvědomte si, prosím, že dohoda je dohoda a jediné, čím se váš zaměstnavatel provinil, je uvedení vás ve falešnou naději, že vám bránit v odchodu nebude.
Standardní postup zahrnuje výpověď a dvouměsíční výpovědní lhůtu, tu může kterýkoliv zaměstnanec kdykoliv využít. Zkuste ji podat, třeba se pak zaměstnavatel nechá přemluvit, aby dohodou ukončil pracovní poměr dříve.
po předběžném projednání dostanu výpověď pro nadbytečnost.předpokládám, že je varianta 2 měsíce výpověď + 3 měsíce
odstupné průměrného platu nebo dohoda s okamžitou výpovědi a odstupném ( asi si mám částku stanovit nemyslíte ? ). Mám si nechat v
tomto případě dopsat důvod výpovědi (pro ÚP)
Dobrý den,
samozřejmě, důvod musí být jasně uveden (organizační důvody na straně zaměstnavatele) a odstupné je lepší stanovit přímo částkou taktéž. Jedině tak se vyhnete případné snížené podpoře od ÚP.
Dobrý den, od zaměstnavatele jsem dostala výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou (do 30.9.) a přiznaným odstupným. Ústně jsme se dohodli, že pokud si najdu nové místo dříve, budu uvolněna bez problémů okamžitě. Nové místo jsem si našla a nástup požadují ihned. Zaměstnavatel mi ale nyní oznámil, že mi tím pádem zaniká nárok na odstupné a že původně sepsanou výpověď z důvodu nadbytečnosti zrušíme a podepíšeme dohodu. Má na to právo? Děkuji!
Dobrý den,
situace je jasná - výpověď je podepsaná, tudíž platí. Teď je jen a jen na vás, jestli chcete skončit dříve a podepíšete dohodu, na jejíchž podmínkách se musíte se zaměstnavatelem dohodnout. Pakliže si bude sepsání dohody zaměstnavatel podmiňovat tím, že vám nevyplatí odstupné, je to jeho volba. Stejně tak vy můžete trvat na odstupném, ale když se nedohodnete, tak to skončí na té výpovědi a spokojen nebude ani jeden z vás.
Nakonec zvažte, jestli je pro vás důležitější dostat 3 platy a mít nejistotu zaměstnání, nebo o to odstupné přijít a plynule pracovat jinde.
Na závěr: při sepsání dohody není třeba výpověď zrušit, ta prostě přestane platit sama kvůli ukončení pracovního poměru k dřívějšímu datu.
Dobry den
mam problem ktery nevim jak resit.
Jsem v zamestani ktere mi nevyhovuje a tak jsem si nasel nove,den nastupu je 1.9.13 dnes jsem oznamil zamestnavateli ze koncim. Na dohodu by pristoupil k 30.9.13. To mi ale nepomuze. Kdyz jsem mu na to odpovedel ze proste odejdu,zacal byt agresivni ze je mu to jedno a tak a se pry mi za srpen i kdyz ho odpracuji neposle vyplatu. Ma na toto narok? Kdyz bych od 1.9 nechodil do prace tak bych hrube porusil smlouvu.
Nechci tu delat,je to muj nadrizeny ale neni to reditel firmy. Neda se udelat tato vec treba pres nemocenskou nebo tak nejak? jde mi ted hlavne o tu vejplatu,prijde mi divne ze by mel na toto narok.
Nebo nebude lepsi zajet primo za reditelem a namluvit mu treba ze se najednou stehujem cca 100 km od Prahy? Ze bych potreboval na dohodu odejit. Nevim jak se mam zachovat,protoze bylo videt ze je touto zpravou dost zaskocen.
S posdravem Marecek
Dobrý den,
bohužel, tento problém spočívá převážně ve vašem přístupu k zákonům a pravidlům pracovního poměru.
Prosím, berte na vědomí, že výpovědní lhůta je stejně ochranou pro vás, jako pro zaměstnavatele. V případě náhlého a svévolného skončení docházky do práce totiž zaměstnavateli může vzniknout škoda. Škoda, kterou je možno vymáhat soudně.
Co se týče již vydělaných peněz, na ty by vám samozřejmě zaměstnavatel sáhnout neměl, ale zkuste postupovat raději rozumně. S takovýmto přístupem by určitě nebyl spokojen ani váš budoucí zaměstnavatel, když jste ochoten lhát, porušovat pravidla a zákony pro vlastní prospěch, bez ohledu na problémy, které tím můžete způsobit zaměstnavateli.
Dobrý den, prosím vás chci se zeptat jestli mám nárok na podporu, když jsem dala zaměstnavateli výpověd s 2 výpovědní lhůtou. Výpověd mi skončí k 30.8.2013.Práci si samozřejmě hledám, doma zůstat nechci, ale bohužel zatím nic. Moc děkuji za radu.
Dobrý den,
bohužel neuvádíte dostatek informací. Jestliže jste pracovala za posledních 24 měsíců alespoň 12 měsíců s příjmem, ze kterého bylo odváděno nemocenské pojištění, pak budete mít nárok na podporu ve výši 45 % vašeho průměrného platu po dobu 5-11 měsíců dle vašeho věku.
Dobrý den, moc děkuji za odpověd. Dodávám jen že jsem pracovala v pekařské firmě 9 let, je mi 37 let. Takže chápu dobře že nárok na podporu mám?Moc vám děkuji za ochotu
Dobrý den,
není zač. Ano, máte, ale ve snížené hladině 45 % z vašeho průměrného příjmu a to po dobu 5 měsíců.
Dobrý den,
prosím vás chci se zeptat jestli v prace dam výpověd 30.08.s 2 měs.výpovědní lhůtou tak na neschopenku už nastoupit ne mužu??? nebo jak to je???DĚKUJI ZA REAKCE!!!
Dobrý den,
můžete (otazníky i vykřičníky jsou všeříkající už při použití po jednom, děkujeme :) ).
Dobrý den,od 16.1.2013 az doposud jsem na nemocenské,přemýšlím o podání výpovědi z důvodu nezvládání 3směného provozu.Měla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti než bych si našla jinou práci na jednu směnu,manžel je prac. vytížený a tím,že máme 4 letého syna je to na mě.Moc Vám děkuji za odpověď pekný den.
Dobrý den,
ano, na podporu mít nárok budete. Vyjmenujte všechny důvody, které vás k jejímu podání vedly, tedy nevyhovující trojsměnný provoz a péči o dítě, mohla by vám být přisouzena i standardní podpora (65 %), ne pouze 45 % po dobu 5 měsíců.
Prosím o radu. Byla jsem dlouhodobě nemocná a během nemocenské mi byl přiznán invalidní důchod. Tím pádem mám pracovní omezení. Pracuji ve zdravotnictví jako sanitář. Nyní po ukončení pracovní neschopnosti díky mému zdravotnímu omezení mi zaměstnavatel nemůže poskytnout adekvátní práci a tím pádem by se mi ukončil pracovní poměr. Chtěla jsem se zeptat, jestli mi i v tomto případě vzniká nárok na odstupné. Za odpověď Vám moc děkuji.
Dobrý den,
přechod do invalidního důchodu žádným způsobem neznamená, že byste neměla nárok na odstupné.
Dobry den. Nasel jsem si novou praci, kde mohu nastoupit ihned, problem je v tom, ze vsichni zamestnanci jsme podepsali smenku na vetsi castku a mam strach ze me provozni nepusti, bude delat problemy a odmitne mou vypoved. Nemam klasickou smlouvu, ale pouze dohodu o provedeni prace. chtel bych podat vypoved k datumu 1.9.2013 a nejpozdeji do 1.11.2013 tam zustat. Dekuji za odpoved a pripadnou pomoc Tomas Klusek
Dobrý den,
jestliže to správně chápeme, jde o podobnou situaci, jako zde: <a href="http://profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=47&id_article=252515&csum=45380d17" rel="nofollow">http://profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=47&id_article=252515&csum=45380d17</a>
Taková směnka by tedy nebyla platná. Co se týče výpovědi DPP, s tou je většinou problém. Zkuste se rozumně domluvit, do začátku listopadu je hodně času, soudný zaměstnavatel vás musí pustit. DPP existuje i kvůli vyšší flexibilitě pracovního trhu!
Dobrý den,
31.7.2013 jsem podala výpověď-důvod mobbing na pracovišti /to by bylo na delší povídání/2.8. jsem se psychicky zhroutila a marodím. Už se na pracoviště nechci vrátit/ani doktor mi to nedoporučuje/. Chci se zeptat, prodlouží se mi moje výpovědní doba o moji neschopnost nebo moje pracovní smlouva skončí 30.9.2013 ? Někdo říká, to jiný ono, tak bych chtěla vědět, jak je to doopravdy ? Děkuji za odpověď, moc mi tím pomůžete. Vlaďka.
Dobrý den,
výpovědní lhůta by se vám opravdu automaticky prodloužila, ale to můžete písemně odmítnout a opravdu skončit k 30.9.2013. :-)
Takže stačí napsat,, Končím 30.9.2013, nechci smlouvu prodloužit, nebo jakou formou ??
Dobrý den,
přesnou podobu neznáme, ale určitě nejde o neprodlužování smlouvy. Spíše bychom text formulovali způsobem, který by jasně vyjadřoval, že se vzdáváte práva na prodloužení výpovědní lhůty, ke kterému by jinak došlo z důvodu vaší pracovní neschopnosti, a že trváte na skončení pracovního poměru k 30.9.2013.
Dobrý den,
Pracuji jako řidič s polvolání, mému zaměstnavateli neprodloužil jeho klient smlovu. Proto jsem dnes dostal od svého zaměstnavatele dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni 30.9., podle paragrafu 49. Mám ze zákona nárok na nějaké odstupné? Na internetu jsem si našel něco o paragrafu 52, nebyl by pro mne výhodnější. Chtěl bych se zeptat jak mám postupovat. Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
máte správné tušení. V případě, že by šlo o obyčejnou dohodu, nemáte nárok na odstupné, ani na plnou podporu v nezaměstnanosti. Trvejte tedy buď na výpovědi z organizačních důvodů, nebo na dohodě, ve které bude zcela jasně vysloveno, že je jejím důvodem překážka na straně zaměstnavatele, tedy organizační důvody, s jasně přiznaným odstupným v adekvátní výši. V takovém případě budete mít navíc i nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.
Dobrý den,
pracuji jako řidič-prodavač v jedné firmě.
Našla jsem si jiné zaměstnání, kde by mě potřebovali od 16. září. Včera jsem oznámila vedoucímu, že bych ráda odešla,a proto jsem mu navrhla, že bych odešla na dohodu a pracovní poměr tak skončil 15.září. On mi na to řekl, že me pustit nemůže, dokud za mě nenajde náhradu. Náhradu jsem sehnala já a domluvila tak schůzku na 2.září. Mezítím jsem si připravila žádost o rozvázání pracovního poměru ke dni 15.9, s tím, že mi bylo příslíbeno, že když se najde náhrada, mohu odejít k tomuto datu. Když mi podepíše jen převzetí této žádosti, a nepodepíše souhlas, co mohu udělat?
A mohu to touhle formou udělat?
Moc děkuji za radu!
Dobrý den,
rozumíme vaší situaci, ale podpis při převzetí je v tomto případě zvláštní věc. Buďto souhlasí s dohodou a podepíše ji, nebo nic podepisovat nemusí. Vypadá to, že s vaším zaměstnavatelem je rozumná dohoda, takže by neměl být problém podepsat zavčas dohodu.
Dobrý den,
chci se Vás zeptat.
Mám dítě 4 roky a kdosi mi řekl, že mohu odejít z práce ihned. Tedy neplatí pro mě výpovědní lhůta 2 měsíce, která je ve smlouvě.
Je to pravda?
Je mi jasné, že s tím musí souhlasit zaměstnavatel, ale zda mám na toto dle nějakého zákonu nárok.
Děkuji Hanka
Dobrý den,
obáváme se, že kdosi se mýlil. :-) Bez výpovědní lhůty lze z práce odejít jen po dohodě o rozvázání pracovního poměru, na kterou nemáte žádný nárok, ale musí s ní zaměstnavatel souhlasit.
Dobrý den, prosím o radu, jak formulovat dohodu o ukončení prac.poměru. Lékař mi doporučil ze zdravotních důvodů změnit zaměstnání. Posudek nemám. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že ukončím prac poměr a na pracovišti setrvám do nástupu nového zaměstnance, nejdéle však 2 měsíce. Lze to formulovat asi takto?: "žádám o ukončení prac.poměru dohodou ze zdravotních důvodů. Po dohodě se zaměstnavatelem setrvám na pracovišti do příchodu nového zaměstnance,nejdéle však 2 měsíce." Prosím o radu, zda to takto jde. Děkuji Honza
Dobrý den,
v tomto vám poradit nedokážeme. Rozumíme vaší situaci, ale sepsání smlouvy o tom, "co se stane, když..." bychom raději přenechali odborníkům.
Dohodli jsme se se zaměstnavatelem na ukončení PP k 30.9.2013. Já mám ale už vybranou dovolenou za celý rok (čerpal jsem 20 dní). Chtějí mi strhnout nějaké peníze, protože takto nebudu mít odpracovaný celý rok a nárok na celou dovolenou - je to správně ? To mohou ?
Dobrý den,
ano, přečerpanou dovolenou vám zaměstnavatel strhne.
Dobrý den, se zaměstnavatelam jsem se dohodla na dohodě ukončení prac.poměru.V případě,že takto neučiním,lze předpokládat,že dostanu výpověď na základě §55 ZP.Vztahuje se na mě ochranná lhůta 7 dnů pokud podám výpověď dohodou? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jestli vám oprávněně hrozí paragraf 55, tak bychom ani ochrannou lhůtu neřešili a na dohodu přistoupili. :-) Ale ochranná lhůta poběží normálně, tedy 7 dnů.
Dobry den.Mam dotaz.Chci ukoncit pracovni pomer ve stavajici firme.Cukaji se a nechteji me pustit dohodou,to znamena 2 mesice vypovedni lhuta.Bohuzel mam sehnanou jinou praci,do ktere ale potrebuju nastoupit defakto ze dne na den.To znamena ze zitra bych prisel do sve stavajici prace a od patku bych potreboval nastoupit jinde.Co me hrozi v takovem pripade ze strany stavajiciho zamestnavatele?V nove praci me jsou schopni vzit i pres paragraf 55.Moc dekuju za odpoved.
Dobrý den,
uvědomte si, prosím, že dvouměsíční výpovědní lhůta existuje jak pro ochranu vás, tak vašeho zaměstnavatele. Také se zamyslete nad tím, jak by k takovému kroku asi přistoupil váš budoucí zaměstnavatel, který by věděl, že mu bez skrupulí prchnete ze dne na den, když se objeví lepší nabídka. :-)
Co se týče praxe, tak dostanete vyhazov a zaměstnavatel po vás samozřejmě může vymáhat škodu, kterou mu váš nenadálý svévolný odchod způsobil.
Dobrý den,
naše firma se musela rozloučit se zaměstnancem z důvodu nadbytečnosti. Zaměstnanec má mít 2měsíční výpovědní lhůtu a dostane 3měsíční odstupné. Zaměstnanec se ale rozhodl práci ve výpovědní lhůtě sabotovat. Nechodí do práce bez omluvy atd., neodvádí práci. Je možné s ním z důvodu vážného porušení smlouvy rozvázat okamžitě pracovní poměr a nevyplatit mu již domluvené odstupné? (resektive alespoň mu tím pohrozit)
Dobrý den,
ano, neomluvená absence může být důvodem pro okamžité ukončení pracovního poměru zaměstnavatelem.
Dobrý den,prosím o odpověď.Se zaměstnavatelm jsem se dohodla na rozvázání pracovního poměru dohodou.Vzhledem k tomu,že mám ještě několik dní dovolené,dohodu jsem zatím zaměstnavateli neodevzdala.Psychicky jsem na tom velice špatně a uvažuji o pracovní neschopnosti.Jak je to v případě, když odevzdám dohodu a ještě v době ,než bude pracovní poměr ukončen nastoupím na nemocenskou?Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
u dohody nehraje nemocenská vliv, pracovní poměr skončí dohodnutým dnem.
Dobrý den,
na jaře chci odejít do předčasného důchodu (bude zbývat 1 rok do řádného). Nutí mne k tomu zdravotní důvody - cukrovka, letos operovaná ledvina aj. Práci mám a moje místo pak zřejmě nebude zrušeno. Dělám servisní opravy se služebním autem - kraje Pl, KV a částečně ČB a SČ + občasné pohotovosti. Co teď? Musím zažádat včas o předčasný, tedy trvale krácený důchod, nebo se můžu hlásit na pracovním úřadě a zkoušet sehnat méně náročnou práci?
Děkuji za odpověď. S pozdravem J.K., Plzeň
Prosím neuvádět moje celé jméno. Dík.
Dobrý den,
vámi uvedené varianty jsou sice možná, ale řekněme zcela zbytečné. Ve vašem případě existuje mnoho možností.
1a) Posudek lékaře, že nejste schopen vykonávat tuto práci, díky kterému bude mít zaměstnavatel 15 dnů na nalezení vyhovující práce, jinak mu můžete okamžitě zrušit pracovní poměr s nárokem na 2 platy odstupného a podporou po dobu (pravděpodobně) 11 měsíců. To váš problém zcela řeší a finančně na tom budete velmi slušně až do řádného důchodu.
1b) Výhodou tohoto řešení je i to, že můžete dál pracovat i v důchodu, pokud vám zaměstnavatel dokáže snadnější místo sehnat.
2) Dohodnete se na ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů (podložit doporučením lékaře). Sice nebudete mít nárok na odstupné, ale na plnou podporu už ano. Navíc si budete moci najít i méně náročnou práci, budete-li se na to cítit.
3) Máte-li naspořeno v penzijním připojištění, můžete využít takzvaný předdůchod, který je výhodnější, než důchod předčasný, viz náš článek <a href="http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/predcasny-duchod-2013" rel="nofollow">http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/predcasny-duchod-2013</a>
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, když jsem podal 2 měsíční výpovědní lhůtu k 30.7, tudíž výpověď končí 30.9. Nicméně dopis došel na firmu až 2.8, takže se to automaticky posouvá o jeden měsíc k 31.9? Pokud ano, na výpovědi mám napsáno 30.9, je smlouva platná nebo bylo třeba zaslat novou smlouvu s jiným datem?
Tak= bych se chtěl zeptat na dovolenou, zbylo mi 10 dnů dovolené. Ty mi musí zaměstnavatel proplatit nebo zkrátit o ty dané dny výpovědní lhůtu?
Děkuji Tomáš.
Dobrý den,
ano, posouvá se. Výpovědní lhůta běží za zákona, tudíž byste ji asi nemusel ani do výpovědi psát. Přesto to vypadá asi dost hloupě, když vám ve skutečnosti uběhne lhůta o měsíc později, než oznamujete ve výpovědi. Dohodněte se se zaměstnavatelem. :-)
Co se týče dovolené, tak tady pozor, protože máte nárok pouze na část dovolené za prvních 10 měsíců, tudíž vám bude proplaceno případně pouze řekněme pět šestin celkové dovolené mínus již vybraná dovolená. Zaměstnavatel vás může samozřejmě na dovolenou poslat, aby vám ji nemusel proplácet, ale to je jen na něm. Pokud je nevyčerpáte, tak se dovolená proplácí, k žádnému zkracování výpovědní lhůty nedojde.
Aha, takže se nebere vpotaz kdy jsem to podal na poště, resp. že mám na podacím lístku 30.7? To je trošku zvláštní ale díky za informaci, ještě se zeptam zda-li nemáte po ruce jak je to přesně formulováno s tou dovolenou. Díky a přeji příjemný zbytek dne :)
Není to zvláštní, vždy se bere datum doručení, které rozhoduje o tom, kdy se to zaměstnavatel oficiálně dozvěděl. :-)
Co se týče dovolené, tak tam je to jasné. Můžete ji buď vyčerpat, nebo vám bude proplacena po skončení pracovního poměru. Ovšem pokud byste vyčerpal více, než 5/6 dovolené, váš zaměstnavatel vám ji strhne z platu. Ze zákona máte totiž nárok pouze na dovolenou za odpracované měsíce, což je ve vašem případě 10 z 12 (při klasické dovolené 20 dnů to je cca 16,5 dne, takže máte-li vyčerpáno 10 dnů, tak můžete vyčerpat, nebo si nechat proplatit ještě dalších 6)
Dobrý den,jsem v ochranné lhůtě 7 dnů a registrovaná na ÚP.Jak je to v případě nemocenské?Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jestliže se dostanete do pracovní neschopnosti v této ochranné lhůtě, tak vám bude po 21 dnech vyplácena nemocenská.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda mohu já jako zaměstnanec podat výpověd z HPP na neurčito během své neschopnosti? V případě, že ano, 2měsíční výpovědní lhůta běží i během mé prac.neschopnosti nebo se začíná počítat až dnem ukončení prac.neschop.?
Mám možnost nastoupit na léčení, které trvá obvykle pár měsíců a zvažuji, že po skončení léčby již nenastoupím do stávajícího zaměstnání.
Děkuji.
Dobrý den,
ano, vy můžete dát výpověď kdykoliv. Stačí pak zaměstnavatele informovat o tom, že netrváte na prodloužení výpovědní lhůty a je hotovo.
Dobrý den,
ráda bych vás požádala o informaci. Před koncem prac. poměru jsem 4 a půl měsíce marodila. Bude se mi počítat podpora v nezaměstnanosti z příjmů za rok včetně marodní? Děkuji
Dobrý den,
nikoliv, pouze za dobu, ve které jste pracovala.
Dobrý den!
Chci se zeptat zda mohu dostat "výpověď" dle §55/1b když jsem na neschopence. Jak je definován nebo kdo určí zda šlo o zvlášť hrubý způsob (jistě budeme mít různý náhled na věc) a jaké právní předpisy(jen zákon a vyhlášky nebo i interní předpisy a organizační řády) musím porušit. Doposud jsem žádnou výtku neobdržel a pracovní ohodnocení bylo kladné, mimořádné odměny i osobní i příplatek jsem stále pobíral). Mohu rozporovat neplatnost zrušení pracovního poměru u soudu? Jaké musím splnit podmínky a který soud je místně příslušný? Pokud po ukončení neschopenky nebudu vpuštěn na pracoviště, jak mám dát najevo, že trvám na přidělení práce a trvání pracovního poměru?Jak mohu získat důkazy podporující můj názor, že k porušení nedošlo, když jsou všechny mé i osobní věci zavřené u zaměstnavatele? Vím, že se bude jednat asi o složitý problém a tak uvítám i doporučení na literaturu nebo odkaz na podobné případy. Děkuji za odpovědi
Dobrý den,
ano, na neschopence může.
Bohužel, do toho nevidíme. Pravděpodobně to musí určit zaměstnavatel, případně po poradě s odbory, a pakliže s tím nesouhlasíte, musel byste se obrátit na soud.
Jestliže je situace takto vážná a vy jste přesvědčen, že jste v právu, budete se na soud muset obrátit, jinak se můžete stavět na hlavu a ničeho nedosáhnete. Co se týče osobních věci, tak jak by vám je mohl zaměstnavatel nevydat? Omlouvám se, že vám nedokážeme moc pomoci, ale jedná se o problém, který budete muset diskutovat i s právníkem.
Dobrý den,
chci dát zaměstnavateli po skončení aktuálního projektu výpověď, což bude někdy v dubnu 2014. V té době budu mít kolem 600 přesčasových hodin, které zaměstnavatel nechce proplatit. Dále budu mít 20 dní dovolené za rok 2013 a poměrnou část za rok 2014. V pracovní smlouvě mám uvedenou tříměsíční výpovědní dobu, tak bych opustil zaměstnání na konci července 2014.
1) Mohu celou výpovědní dobu vybírat náhradní volno?
2) Může mě zaměstnavatel ve výpovědní době nutit chodit do práce? Předpokládám, že nevyužité přesčasové hodiny by propadly.
3) Může mě zaměstnavatel ve výpovědní době nutit vybrat si dovolenou, když mám tolik náhradního volna? Protože všechnu nevyužitou dovolenou by musel proplatit.
4) Může mě při výběru náhradního volna ve výpovědní době snížit mzdu odebráním osobního hodnocení?
Děkuji za odpovědi.
Dobrý den,
1) teoreticky ano, záleží na dohodě se zaměstnavatelem
2) dovolenou, ani náhradní volno vám přiznat nemusí, ale máte nárok na čas na hledání zaměstnání
3) dovolenou vám může nařídit
4) nejsme si jistí, ale jestliže nebudete v některém měsíci pracovat, tak za co by vám příslušelo osobní ohodnocení?
V zásadě jde ale o to, že váš zaměstnavatel se takto chovat nesmí. Buď se dohodnete do 3 měsíců na náhradním volnu, nebo vám musí přesčasy proplatit. To je zákon.
Dobrý večer,
k 30.9.2013 jsem rozvázala prac. poměr dohodou z důvodu nástupu do jiného zaměstnání od 1.10.
Nadřízený mi dělá samé naschvály, vypisuje mi směny navíc, dělám 4 dny a den volna (10 hodin denně). Jsem hodně unavená a celkově to organismus špatně nese. Když půjdu na nemocenskou, nehrozí mě nějaký postih či neprodlouží se mi výpovědní lhůta?...
Předem děkuji za odpověď... Jany
Dobrý den,
prodloužení výpovědní lhůty můžete odmítnout, není to povinnost, pouze automatické právo. :-)
Přidat komentář