Jednání o výši mzdy není nikomu příjemné. Ale nezapomínejte na to, že kolik si při nástupu do nové práce domluvíte, tolik dostanete a další vyjednávání nárůstu mzdy není o nic snadnější. V dnešním článku vám dáme pár tipů, jak na to, abyste si o něco více přilepšili.
1. Nejdříve začněte průzkumem trhu.
Zjistěte si, v jakém rozmezí se mzdy pohybují na trhu v daném oboru. Kolik vlastně firmy platí zaměstnancům na vaší pozici. Tyto informace můžete najít jak v nabídce pracovních pozicí na firemních stránkách podniků, tak na webech zabývajících se pracovními inzeráty nebo třeba v průzkumech týkajících se platů.
2. Nezačínejte mluvit o výši platu/mzdy nikdy první.
Ideálně nezačínejte na pohovoru vyjednávat o mzdě první a příliš brzo. Téměř vždy to na personalisty působí, že vás zajímají jen peníze a jsou tím jediným, co vás motivuje k práci. Také si o vás můžou myslet, že v budoucnu utečete za lepší pracovní nabídkou právě kvůli vyššímu ohodnocení.
3. Připravte se na otázku „Jaká je Vaše představa o finančním ohodnocení” důkladně a dopředu.
Rozdílnou výši mzdy/platu může žádat absolvent střední školy s praxí a jiné vysokoškolák bez praxe. Vyšší titul neznamená automaticky vyšší ohodnocení. Důležité jsou i vaše znalosti, dovednosti a délka praxe. Jako absolvent bez praxe budete muset přistoupit na nižší výplatu, ale nezapomeňte si do dodatku pracovní smlouvy dohodnout zvýšení mzdy. Dělat za minimální mzdu pár měsíců zvládnete, ale představa, že za ni budete dělat rok i více a budete žít tzv. „od výplaty k výplatě” není ideální a nebude vás ani motivovat k lepším pracovním výkonům. Máte-li za sebou již nějakou praxi, nebojte si říct o částku, která je potřebná pro váš životní standard. Přece jen z výplaty budete platit všechny nezbytně nutné náklady na život a nejen to.
Stanovte si tedy své „skutečné” minimum, ze kterého budete muset každý měsíc vyjít. Bude-li se personalista na vaši minimální mzdu tvářit nesouhlasně, tak odpovězte, že byste byli opravdu velmi neradi, kdyby k dalšímu jednání bránily pouze peníze a dejte najevo, že jste ochotni smlouvat. Pokud o vás bude firma mít zájem a budete mít pro ni přínos, bude hledat cesty, jak vám zaplatí více peněz.
4. Co když nabízejí málo peněz?
Máte-li o pozici opravdu velký zájem, ale mzda není podle vašich představ, zjistěte, zda firma nabízí pohyblivou složku mzdy v závislosti na výkonu. Dáte tím najevo, že máte o danou pozici zájem a že jste pro to ochotní více pracovat.
A jaké máte vy zkušenosti s vyjednáváním mzdy/platu?
Komentáře
Přidat komentář