Získali jste novou práci a nyní máte tři měsíce na to, abyste vy i váš zaměstnavatel zjistili, zda jste tím vhodným člověkem na svém místě? Na co se zaměřit ve zkušební době, aby si vás nadřízený chtěl na nově získané pozici ponechat?
Najděte si spřízněnou duši
Zaměřte se na své spolupracovníky. Brzy zjistíte, jak jsou ve firmě uspořádány vztahy, čí názor je nejčastěji uznáván, kdo má poslední slovo. Ideální je, pokud se brzy na začátku s některým ze svých kolegů spřátelíte i nad rámec pracovní komunikace. Dozvíte se tak rychleji, jak to ve firmě funguje a nový kamarád vám určitě rád vysvětlí vše potřebné pro vaši pozici i mimo pracovní dobu.
V žádném případě nikoho ze svých kolegů nepomlouvejte. Jste ve firmě noví, a pokud vám někdo z vašich spolupracovníků donáší klepy na svého nadřízeného nebo jiné kolegy, nepřidávejte svůj názor. Myslete na to, že své nové spolupracovníky ještě dobře neznáte, a to že vám jsou první týden sympatičtí ještě neznamená, že jim můžete v těchto záležitostech věřit. Zkušební doba není prostorem pro vyjadřování názorů na své spolupracovníky, kteří mezi sebou již mají vybudované vazby.
Pokládejte smysluplné otázky
Ze začátku je důležité, abyste projevili iniciativu a kladli správné otázky, důležité pro výkon vaší práce. Nechte si vše podrobně vysvětlit, a když něčemu nebudete rozumět, nestyďte se zeptat. Všeho ale s mírou, myslete na to, že zaměstnanec, který vás bude školit, má většinou i jinou pracovní náplň, kterou musí stíhat, proto při jeho vysvětlování poslouchejte bedlivě, aby se nemusel často opakovat.
Opatrně s nadmírou aktivity
K tomu, abyste mohli ve firmě navrhovat velké změny je vhodné ji dobře znát, alespoň několik měsíců. Také není dobré mluvit stále o tom, jak jste to měli nastavené v bývalém zaměstnání. Vaši kolegové nebo nadřízený by si mohli myslet, že jste nepřizpůsobiví ke změnám a budete chtít dělat věci stále po svém. Buďte proto otevřeni novým postupům, alespoň budete moci chod obou firem po čase srovnat a až později navrhnout případné inovace.
Každé ráno s budíkem
Věnujte nové práci plné soustředění. Pokud víte, že se pro výkon pozice potřebujete něco doučit, dopřejte tomu čas i po skončení pracovní doby. Můžete se například zlepšovat v cizím jazyce, nastudovat firemní materiály, číst knihy a články o řešené problematice. Proniknete tak do práce mnohem rychleji, čehož si určitě všimne i váš zaměstnavatel. Spolehlivost je na místě při včasných příchodech do práce a návratu z přestávky. Pokud například vaši kolegové pravidelně překračují obědovou pauzu, vy to nedělejte. Dokud si nejste jisti, co si můžete v práci dovolit, chovejte se svědomitě podle předpisů. ¨
Pokud vás nová práce nebude těšit, máte možnost z ní během zkušební doby kdykoliv odejít. Stejné právo na nařízení vašeho odchodu má ale i váš zaměstnavatel. Proto, pokud ve firmě skutečně chcete pracovat, si dejte záležet, abyste do nového kolektivu zapadli a svou práci vykonávali dobře a svědomitě. To je zaručeným receptem pro nastartování dlouhodobého pracovního poměru.
Komentáře
Přidat komentář