Jaké dokumenty žádat uchazeče, když inzerujete pracovní pozici? - II. díl
Jaké dokumenty žádat uchazeče, když inzerujete pracovní pozici? - II. díl
Autor: Andrea Plavčaniková | 24.10.2017
II. DÍL
V minulém díle jsme se zaměřovali na typ životopisu, motivační dopis a ukázku práce, kdy a proč si o ně napsat v případě, že inzerujeme volnou pracovní pozici. Dnes se podíváme na to, jak je to s referencemi a s fotografií, máme je od uchazečů požadovat nebo ne?
Reference – proč je (ne)chtít?
Pokud je pro pracovní pozici nutná prokazatelná praxe, personalista může vyžadovat po uchazečích reference, tedy doporučení předchozího zaměstnavatele. Výhodou je samozřejmě ověření kvality uchazeče, na druhou stranu, v Čechách nejsme ještě tolik zvyklí si o reference říci, když opouštíme zaměstnání.
Může se klidně stát, že předchozí zaměstnavatel byl s odvedenou prací zaměstnance zcela spokojen, ale reference mu nedá, protože ho to zkrátka nenapadne. Určitě se vyplatí doporučení žádat například při hledání chůvy k miminku, kde chcete mít naprostý pocit bezpečí. Zvažte však, zda je skutečně nutné o ně žádat například při hledání sekretářky. Mohli byste tak od reakce na inzerát odradit šikovnou asistentku, která se pouze styděla požádat o doporučení bývalého zaměstnavatele.
A co fotografie?
Pokud nehledáte uchazečky přímo na místo fotomodelky a podobné pozice, kde je určitý vzhled požadavkem na výkon zaměstnání, o fotografii si v inzerátu neříkejte. Lze to považovat za diskriminační. Možná budete překvapeni tím, že spoustu uchazečů ji i tak sami přidají do svého životopisu. Pokud ale nemají vhodnou fotografii – v pasovém formátu na neutrálním pozadí, mohou si tak i sami uškodit. Pokud totiž hledáte seriózní konzultantku bankovní pobočky a dorazí k vám její vysmátá fotografie z dovolené, může to ve vás zanechat neprofesionální dojem. Proto se uchazečům většinou doporučuje ji raději neposílat. Neříká se totiž nadarmo, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Nevhodná fotografie tak může zanechat negativní pocit z jinak pěkného životopisu. Nepodezírejte tedy ty, kteří ji neposílají a čekají na osobní setkání.
Zamyslete se do hloubky před tím, než napíšete, jaké dokumenty od uchazeče požadujete. A potom si u každého odpovídajícího udělejte poznámku, zda poslal skutečně vše. Pokud jste si vyžádalimotivační dopis a uchazeč zašle pouze své CV, navíc nepojmenované, vypovídá to něco o jeho pozornosti a pečlivosti. Už chováním před pohovorem uchazeči nevědomky prozrazují své vlastnosti. Buďte připraveni je číst.
Komentáře
Přidat komentář