Rok 2014 nepřináší žádné zásadní novinky v oblasti oblíbených dohod, ať už o provedení práce, nebo o pracovní činnosti. Je nutné však pamatovat na to, že minimální mzda se zvedla na 8 500 Kč měsíčně, což mění i minimální hodinové mzdy u dohod, byť minimálně.
Základní podmínky, výhody a nevýhody
Oba typy dohod jsou určeny zejména ke krátkodobým, nárazovým, nebo jinak neplnohodnotným pracovním pozicím. Nejsou vhodné jako náhrada klasického pracovního poměru a to zejména kvůli omezení odpracovaných hodin a také tím, že při masivnějším použití ztrácejí své základní výhody (platí hlavně pro DPP).
DPP
U jednoho zaměstnavatele lze na DPP odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Jde tedy o ideální smlouvu pro letní brigády, nebo obecně několikaměsíční sezónní práce, mezi jejíž hlavní výhody patří fakt, že do 10 000 Kč hrubého se z DPP neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění.
DPČ
Na jednu DPČ lze odpracovat maximálně 20 hodin týdně, ovšem jde o průměr po dobu trvání DPČ, takže teoreticky lze pracovat v rozložení 40/0/40/0h týdně, nebo v obdobných formátech. DPČ je tedy možné brát jako poloviční úvazek, nebo výhodný způsob velmi nárazové práce, protože když si vyděláte do 2 499 Kč měsíčně, neodvádí se z DPČ sociální ani zdravotní pojištění. Obecně je DPČ více podobná klasickému pracovnímu poměru, ale o detailech se dočtete až u příslušné kapitoly níže.
Základní pravidlo zní, že z DPP do 10 000 Kč měsíčné a z DPČ do 2 499 Kč měsíčně se zdravotní pojištění neplatí, ale situace není vždy tak jednoduchá.
DPP
Z DPP do 10 000 Kč měsíčně se zdravotní pojištění neodvádí. Nad 10 000 už ano. Jednoduché, ale nechvalme dne před večerem. Za každého totiž zdravotní pojištění musí být odvedeno, takže si musíte ujasnit, jestli ho za vás někdo platí. Děti, studenti, pracující, lidé v evidenci Úřadu práce, důchodci…ti jsou v pohodě, zdravotní pojištění je za ně odváděno, ovšem pokud patříte do skupiny, za kterou není zdravotní pojištění placeno, a přivyděláváte si pouze DPP do 10 000 Kč měsíčně, pak musíte sami zaplatit 1 148 Kč měsíčně své pojišťovně.
DPČ
U DPČ platí podobná pravidla jako u DPP. Je-li DPČ vaším jediným výdělkem a nejste studenti/důchodci/v evidenci na ÚP, tak si musíte u výdělku do 2 499 Kč měsíčně odvést zdravotní pojištění sami (1 148 Kč vaší zdravotní pojišťovně). Pokud měsíční odměna na DPČ překročí 2 499 Kč, pak informujte svého zaměstnavatele, že za vás musí minimální pojistné odvést (což strhne z vaší mzdy…).
Daně
Z DPP do 10 000 Kč je odváděna srážková daň. Pokud je však podepsáno prohlášení poplatníka a nárokována sleva na dani, tak se daň až do cca 2 000 Kč vypočtené daně neplatí a ze srážkové se stává daň zálohová. Pokud se vám v kterýkoliv měsíc v roce 2014 sejdou alespoň 2 příjmy se zálohovou daní, budete muset sami podávat daňové přiznání. Pokud tedy máte příjem třeba z práce a k tomu si přivyděláváte na DPP nad 10 000Kč, musíte podávat daňové přiznání. Nově je od 1.1.2014 i srážkovou daň možné uvést v daňovém přiznání a získat tak případný přeplatek na dani od státu zpět.
Ukončení a výpověď
Ani v této kategorii se u DPP/DPČ v roce 2014 nic nemění. DPP končí zpravidla uplynutím platnosti smlouvy, nebo dohodou, kdežto DPČ lze vypovědět s 15denní výpovědní lhůtou. Vzhledem k charakteru práce není nic proti ničemu, když je ve smlouvě zakotvena možnost okamžitého ukončení spolupráce kteroukoli ze stran.
Dovolená, nemocenská a mateřská
U dovolené a nemocenské je nutné brát v potaz, že DPP a DPČ nejsou na stejné úrovni jako pracovní poměr. Dohody a HPP za sebe nejsou zaměnitelné, a proto máte u DPČ omezené „pravomoci“ a u DPP máte smůlu ve všem, ať už jde o peníze po dobu pracovní neschopnosti, nebo nedej bože placenou dovolenou.
DPP
Nárok na dovolenou – ne, nárok na nemocenskou – ne, nárok na mateřskou – ne. O dovolené to platí vždy, o nemocenské a mateřské pouze u DPP do 10 000 Kč měsíčně. V takových případech (kdy je příjem nad 10 000 Kč měsíčně pravidlem) pak ale DPP zcela postrádá smysl a je vhodnější sjednat klasický pracovní poměr – výhody totiž zanikají a pro zaměstnance zůstávají jen nevýhody.
DPČ
U DPČ je to stejné jako u DPP, pouze s limitem ne na 10 000 Kč měsíčně, ale na 2 499 Kč měsíčně. Ve většině případů tedy na nemocenskou nárok máte a odpracovaná doba se započítává do případného nároku na mateřskou.
Dobrý den, prosím o radu. Syn se letos v červnu vyučil a 13.7. nastoupil do zaměstnání na DPČ. Musí se evidovat na úřad práce? Mockrát děkuji za odpověď. Nováková
Dobrý den, nikde nemohu dohledat, zda je nějaký termín, do kdy musí zaměstnavatel odvést srážkovou daň z DPP do 10.000,-. Je nějaký takový termín stanoven (třeba měsíc od vyplacení nebo něco podobného)? Díky
Dobrý den, ráda bych se na něco zeptala. Od 1.června jsem pracovala na dpč 4 hodiny denně a ještě k tomu na dpp 4 hodiny denně. Vydržela jsem tam 4 a půl měsíce a hned jsem nastoupila do hpp. Počítá se mi aspoň něco z dpč. Ráda bych si odpravovala rok, abych pak mohla jít na mateřskou. Protože v té práci co teď jsem, se tahají těžká břemena, tak nevím jestli bych to pak zvládla jako těhotná.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, mam moznost uzatvorit Dohodu o vykonaní práce, praca je vykonavana zo Slovenska pre cesku firmu. Lenze ako pozeram u vás de facto by som nemala žiadne odvody ani dan kebyze podpisem prehlasenie danovnika ak je príjem do 10 tis.. A u nás kedze som aj poistenec statu - rodicovska dovolenka vraj budem musiet sa odhlasit, stat uz neplati nic za mna a sama sa poistit aj prislusne odvody si platit.A u nas su odvody cca 48 percent plus dan 20 percent.Neviem ci to budem musiet platit ked som samoplatitel v tychto vyskach ako aj zamestnanec aj zamestnavatel, je neuveritelne ake rozdiely my mame a v akej sme nevyhode.
Keby som dostavala prijem nad 10 tis. ceskych platil by za mna vsetky odvody ten cesky zamestnavatel predpokladam, mozno by mi vznikol aj narok na danovy bonus, mam dve deticky ale s osetrenim na Slovensku bude asi problem. Vobec neviem ako to vyriesit. Zajtra sa poinformujem aj u nas.
opr. dohoda o provedeni prace
Dobrý den, mam moznost uzatvorit Dohodu o provedeni práce, praca je vykonavana zo Slovenska pre cesku firmu. Lenze ako pozeram u vás de facto by som nemala žiadne odvody ani dan kebyze podpisem prehlasenie danovnika ak je príjem do 10 tis.. A u nás kedze som aj poistenec statu - rodicovska dovolenka vraj budem musiet sa odhlasit, stat uz neplati nic za mna a sama sa poistit aj prislusne odvody si platit.A u nas su odvody cca 48 percent plus dan 20 percent.Neviem ci to budem musiet platit ked som samoplatitel v tychto vyskach ako aj zamestnanec aj zamestnavatel, je neuveritelne ake rozdiely my mame a v akej sme nevyhode.
Keby som dostavala prijem nad 10 tis. ceskych platil by za mna vsetky odvody ten cesky zamestnavatel predpokladam, mozno by mi vznikol aj narok na danovy bonus, mam dve deticky ale s osetrenim na Slovensku bude asi problem. Vobec neviem ako to vyriesit. Zajtra sa poinformujem aj u nas.Za prip. rady dakujem.
Dobrý den, jsem starobní důchodce a přivydělávám si u jednoho zaměstnavatele na dvě DPP. Ani jedna nepřevyšuje 10 000 Kč. Nejsem tedy účasten na zdr. pojištění. Když budu nemocen, musím dodat zaměstnavateli neschopenku ? Nebo dokonce dvě ? Nebo jen Suše oznámit, že jsem nemocen ?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den
Jsem zaměstnán na DPP kdy mzda je stanovena dle vypl. lístku na 70Kč/hod.Stal se mi nepr. úraz a zaměstnavatel mi sdělil že nemám nárok na nemocenské dávky přitom součet částek k výplatě přesahuje 10.000Kč s tím že část je daněna a druhá nikoliv,prac. smlouvu mám do konce roku 2016 s tím že přechod na HPP je neustále nějak odkládán z různých důvodů.Mám podepsané prohlášení (růžový papír) a je to můj jediný příjem.Měsíčně běžně překračuji 200 hodin opracovaných.Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Jsem inv.důchodce 2.st.V současné době pracuji na D P Č 15h.týdně.Mám podeps.růž.prohlaš.Teď se mi nabízí ještě práce na DPP.Budu zase pod.růž.prohlášení nebo ne?Děkuji
Dobrý den, syn má první brigádu, kde je zaměstnán na DPP s hodinovou sazbou. Měsíční mzda přesáhne 10.000 Kč (o cca 600 Kč). Jedná se o středoškolského studenta a u zaměstnavatele podepsal "růžové prohlášení". Má si on sám zařizovat platby pojištění nebo za něj obojí platí stát? V prvním případě by byl vydělaný přeplatek značně nevýhodný. Předem děkuji.
Dobrý den, po určitou dobu sem vykonával práci jako DPČ, v té době sem byl na VZP veden jako samoplátce částka kterou mi agentura vyplatila a která je taktéž psaná na výplatnici napřesáhla 2100 kč čistého a přesto mi strhly sociální i zdravotní pojištění, z toho co sem se zde dočetl bych chápal že to je špatně, jak to tedy je, děkuji?
Dobrý den mam dotaz? Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? Pobírám vdovský a sirotčí důchod (15ti letou dceru) a nejsem vedena na ÚP.Musím si ho platit?Předem děkuji za odpověď.
pokud pobíráte vdovský důchod tak zdravotní pojištění platit nemusíte – zdravotní pojištění za Vás platí stát. Sociální si platit nemusíte, ale odrazí se to na výši důchodu.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Pobírám vdovský a sirotčí(na syna 15 let),příští školní rok(2017-2018)půjde dál studovat,budu mít dále nárok na vdovsky a sirotčí důchod.Děkuji
podmínkou pobírání vdovského důchodu je ve Vašem případě péče o nezaopatřené dítě. Stejně tak má na sirotčí důchod nárok nezaopatřené dítě. Tedy pokud Váš syn bude dále studovat, čímž splní podmínku nezaopatřeného dítěte budete mít i nadále nárok na oba důchody.
Dobrý den chci se zeptat pracuji na dpp za 6000kc pobíram inv.duchod1stupne zdr.pojisteni plati stát zapocitava se dpp do důchodu myslím odpr.roky?dekuji za odpoved
v případě práce na dohodu o provedení práce do 10 tisíc měsíčně se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Co se týče zdravotního pojištění, pokud pobíráte důchod, potom za vás toto pojištění platí stát. Náhradní dobou pojištění na důchod, která se započítává do odpracovaných let pro výpočet důchodu, je v případě poživatelů invalidního důchodu pouze pro invaliditu třetího stupně. Tedy ve Vašem případě, pokud probíráte invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně, potom tato doba není náhradní dobou vstupující do výpočtu důchodu.
Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu..mám smlouvu o pracovním poměru na 0,5 úvazek na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební lhůtou..a nevím jestli musím dát výpovědní lhůtu sama nebo musím mít 3 měsíční..dekuji
Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu..mám smlouvu o pracovním poměru na 0,5 úvazek na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební lhůtou..a nevím jestli musím dát výpovědní lhůtu sama nebo musím mít 3 měsíční..dekuji
nejsme si jistí, jestli správně rozumíme dotazu. Výpovědní lhůta je obecně 2 měsíční. Pokud jste ve zkušební době, můžete pracovní poměr ukončit k datu doručení výpovědi, nebo kdykoli později a to i bez udání důvodu.
Dobrý den, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění při dvou DPP v měsíci u dvou různých zaměstnavatelů, kdy jedna DPP je 7000,- a druhá 8000,-? Kolik je povinnost odvést na zdravotním pojištění a kolik na sociální pojištění? Nejsem student ani evidovaný na UP. Děkuji za odpověď.
obecně lze říci, že sociální pojištění si nemusíte platit, je třeba však počítat s tím, že se vám to projeví na důchodu, případně na jiných dávkách, na které byste mohl mít někdy nárok. Máte možnost si jej ale platit dobrovolně. Naproti tomu zdravotní pojištění je třeba platit a to alespoň v minimální výši, tj. v takové která odpovídá platbě z minimální mzdy. Ve vašem případě, kdy máte dvě dohody o provedení práce do 10000 Kč, ze kterých se pojištění neodvádí (a nejste ani z jiného důvodu evidován jako státní pojištěnec – např. student), jste pro zdravotní pojišťovnu tzv. osobou bez zdanitelných příjmů, a tudíž jste povinen si sám platit zdravotní pojištění… v roce 2016 je to měsíčně 1 337 Kč měsíčně.
Dobrý den,
jsem starobní důchodkyně a pracuji na DPP s výdělkem do 8000,-měsíčně - musím podávat daňové přiznání, případně odvádět sociální a zdravotní pojištění.
v případě, že pracujete na DPP u jednoho zaměstnavatele, tak jste pravděpodobně podepsala Prohlášení poplatníka (růžový papír), díky němuž vám zaměstnavatel může odečítat slevy na dani, což znamená že vám za daný měsíc není z DPP odvedena žádná daň. V případě podpisu prohlášení můžete zaměstnavatele požádat o roční zúčtování.
Pokud nemáte podepsáno Prohlášení, nelze odečítat slevy, a tudíž každý měsíc platíte daň. Zde máte dvě možnosti – podat si daňové přiznání a získat celou nebo část daně zpět (v přiznání je možno zahrnout slevy) nebo u DPP je možnost již příjmy z něj nikam neuvádět (v tomto případě, byste ale přišla o zaplacenou daň).
Jako starobní důchodce jste z pohledu zdravotního pojištění brána jako osoba, za kterou platí pojistné stát. Tedy pokud vaše DPP nepřekročí 10 000 Kč měsíčně, nemusíte sociální a zdravotní pojištění platit.
Komentáře
Dobrý den, prosím o radu. Syn se letos v červnu vyučil a 13.7. nastoupil do zaměstnání na DPČ. Musí se evidovat na úřad práce? Mockrát děkuji za odpověď. Nováková
Dobrý den,
nemusí, a pokud si vydělá nad 4 600 Kč měsíčně, tak ani nemůže, protože by nešlo o nekolidující zaměstnání.
Dobrý den ráda bych se zeptala když jsem na nemocencke u svého zaměstnavatele na hpp jestli muzu v době vychazek pracovat brigadne na dpp.Děkuji
Pracuji na dohodu-300 ročně. Mam narok na připlatky za praci ve svatek,nočni sm a so a ne
Pracuji na dohodu oprovedene praci(300hodin). Mam narok na připlatky so-ne a za svatky Děkuji
Dobrý den, nikde nemohu dohledat, zda je nějaký termín, do kdy musí zaměstnavatel odvést srážkovou daň z DPP do 10.000,-. Je nějaký takový termín stanoven (třeba měsíc od vyplacení nebo něco podobného)? Díky
Dobrý den, ráda bych se na něco zeptala. Od 1.června jsem pracovala na dpč 4 hodiny denně a ještě k tomu na dpp 4 hodiny denně. Vydržela jsem tam 4 a půl měsíce a hned jsem nastoupila do hpp. Počítá se mi aspoň něco z dpč. Ráda bych si odpravovala rok, abych pak mohla jít na mateřskou. Protože v té práci co teď jsem, se tahají těžká břemena, tak nevím jestli bych to pak zvládla jako těhotná.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, mam moznost uzatvorit Dohodu o vykonaní práce, praca je vykonavana zo Slovenska pre cesku firmu. Lenze ako pozeram u vás de facto by som nemala žiadne odvody ani dan kebyze podpisem prehlasenie danovnika ak je príjem do 10 tis.. A u nás kedze som aj poistenec statu - rodicovska dovolenka vraj budem musiet sa odhlasit, stat uz neplati nic za mna a sama sa poistit aj prislusne odvody si platit.A u nas su odvody cca 48 percent plus dan 20 percent.Neviem ci to budem musiet platit ked som samoplatitel v tychto vyskach ako aj zamestnanec aj zamestnavatel, je neuveritelne ake rozdiely my mame a v akej sme nevyhode.
Keby som dostavala prijem nad 10 tis. ceskych platil by za mna vsetky odvody ten cesky zamestnavatel predpokladam, mozno by mi vznikol aj narok na danovy bonus, mam dve deticky ale s osetrenim na Slovensku bude asi problem. Vobec neviem ako to vyriesit. Zajtra sa poinformujem aj u nas.
opr. dohoda o provedeni prace
Dobrý den, mam moznost uzatvorit Dohodu o provedeni práce, praca je vykonavana zo Slovenska pre cesku firmu. Lenze ako pozeram u vás de facto by som nemala žiadne odvody ani dan kebyze podpisem prehlasenie danovnika ak je príjem do 10 tis.. A u nás kedze som aj poistenec statu - rodicovska dovolenka vraj budem musiet sa odhlasit, stat uz neplati nic za mna a sama sa poistit aj prislusne odvody si platit.A u nas su odvody cca 48 percent plus dan 20 percent.Neviem ci to budem musiet platit ked som samoplatitel v tychto vyskach ako aj zamestnanec aj zamestnavatel, je neuveritelne ake rozdiely my mame a v akej sme nevyhode.
Keby som dostavala prijem nad 10 tis. ceskych platil by za mna vsetky odvody ten cesky zamestnavatel predpokladam, mozno by mi vznikol aj narok na danovy bonus, mam dve deticky ale s osetrenim na Slovensku bude asi problem. Vobec neviem ako to vyriesit. Zajtra sa poinformujem aj u nas.Za prip. rady dakujem.
Dobrý den, jsem starobní důchodce a přivydělávám si u jednoho zaměstnavatele na dvě DPP. Ani jedna nepřevyšuje 10 000 Kč. Nejsem tedy účasten na zdr. pojištění. Když budu nemocen, musím dodat zaměstnavateli neschopenku ? Nebo dokonce dvě ? Nebo jen Suše oznámit, že jsem nemocen ?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den můžu mít Dpč u dvou různých firem? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
ano, tomu nic nebrání, pokud obě práce zvládáte fakticky.
Dobrý den
Jsem zaměstnán na DPP kdy mzda je stanovena dle vypl. lístku na 70Kč/hod.Stal se mi nepr. úraz a zaměstnavatel mi sdělil že nemám nárok na nemocenské dávky přitom součet částek k výplatě přesahuje 10.000Kč s tím že část je daněna a druhá nikoliv,prac. smlouvu mám do konce roku 2016 s tím že přechod na HPP je neustále nějak odkládán z různých důvodů.Mám podepsané prohlášení (růžový papír) a je to můj jediný příjem.Měsíčně běžně překračuji 200 hodin opracovaných.Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Jsem inv.důchodce 2.st.V současné době pracuji na D P Č 15h.týdně.Mám podeps.růž.prohlaš.Teď se mi nabízí ještě práce na DPP.Budu zase pod.růž.prohlášení nebo ne?Děkuji
Dobrý den, syn má první brigádu, kde je zaměstnán na DPP s hodinovou sazbou. Měsíční mzda přesáhne 10.000 Kč (o cca 600 Kč). Jedná se o středoškolského studenta a u zaměstnavatele podepsal "růžové prohlášení". Má si on sám zařizovat platby pojištění nebo za něj obojí platí stát? V prvním případě by byl vydělaný přeplatek značně nevýhodný. Předem děkuji.
Dobrý den, po určitou dobu sem vykonával práci jako DPČ, v té době sem byl na VZP veden jako samoplátce částka kterou mi agentura vyplatila a která je taktéž psaná na výplatnici napřesáhla 2100 kč čistého a přesto mi strhly sociální i zdravotní pojištění, z toho co sem se zde dočetl bych chápal že to je špatně, jak to tedy je, děkuji?
Dobrý den mam dotaz? Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? Pobírám vdovský a sirotčí důchod (15ti letou dceru) a nejsem vedena na ÚP.Musím si ho platit?Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Martino,
pokud pobíráte vdovský důchod tak zdravotní pojištění platit nemusíte – zdravotní pojištění za Vás platí stát. Sociální si platit nemusíte, ale odrazí se to na výši důchodu.
Mějte fajn den,
Tým Flek.cz
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Pobírám vdovský a sirotčí(na syna 15 let),příští školní rok(2017-2018)půjde dál studovat,budu mít dále nárok na vdovsky a sirotčí důchod.Děkuji
Dobrý den Lenko,
podmínkou pobírání vdovského důchodu je ve Vašem případě péče o nezaopatřené dítě. Stejně tak má na sirotčí důchod nárok nezaopatřené dítě. Tedy pokud Váš syn bude dále studovat, čímž splní podmínku nezaopatřeného dítěte budete mít i nadále nárok na oba důchody.
Přejeme fajn den,
Tým Flek.cz
Dobrý den chci se zeptat pracuji na dpp za 6000kc pobíram inv.duchod1stupne zdr.pojisteni plati stát zapocitava se dpp do důchodu myslím odpr.roky?dekuji za odpoved
Dobrý den,
v případě práce na dohodu o provedení práce do 10 tisíc měsíčně se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Co se týče zdravotního pojištění, pokud pobíráte důchod, potom za vás toto pojištění platí stát. Náhradní dobou pojištění na důchod, která se započítává do odpracovaných let pro výpočet důchodu, je v případě poživatelů invalidního důchodu pouze pro invaliditu třetího stupně. Tedy ve Vašem případě, pokud probíráte invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně, potom tato doba není náhradní dobou vstupující do výpočtu důchodu.
Mějte prima den,
Tým Flek.cz
Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu..mám smlouvu o pracovním poměru na 0,5 úvazek na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební lhůtou..a nevím jestli musím dát výpovědní lhůtu sama nebo musím mít 3 měsíční..dekuji
Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu..mám smlouvu o pracovním poměru na 0,5 úvazek na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební lhůtou..a nevím jestli musím dát výpovědní lhůtu sama nebo musím mít 3 měsíční..dekuji
Dobrý den Brono,
nejsme si jistí, jestli správně rozumíme dotazu. Výpovědní lhůta je obecně 2 měsíční. Pokud jste ve zkušební době, můžete pracovní poměr ukončit k datu doručení výpovědi, nebo kdykoli později a to i bez udání důvodu.
Přejeme pěkný den.
Tým Flek.cz
Dobrý den, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění při dvou DPP v měsíci u dvou různých zaměstnavatelů, kdy jedna DPP je 7000,- a druhá 8000,-? Kolik je povinnost odvést na zdravotním pojištění a kolik na sociální pojištění? Nejsem student ani evidovaný na UP. Děkuji za odpověď.
Dobrý den Alane,
obecně lze říci, že sociální pojištění si nemusíte platit, je třeba však počítat s tím, že se vám to projeví na důchodu, případně na jiných dávkách, na které byste mohl mít někdy nárok. Máte možnost si jej ale platit dobrovolně. Naproti tomu zdravotní pojištění je třeba platit a to alespoň v minimální výši, tj. v takové která odpovídá platbě z minimální mzdy. Ve vašem případě, kdy máte dvě dohody o provedení práce do 10000 Kč, ze kterých se pojištění neodvádí (a nejste ani z jiného důvodu evidován jako státní pojištěnec – např. student), jste pro zdravotní pojišťovnu tzv. osobou bez zdanitelných příjmů, a tudíž jste povinen si sám platit zdravotní pojištění… v roce 2016 je to měsíčně 1 337 Kč měsíčně.
Přejeme pěkný den,
Tým Flek.cz
Dobrý den,
jsem starobní důchodkyně a pracuji na DPP s výdělkem do 8000,-měsíčně - musím podávat daňové přiznání, případně odvádět sociální a zdravotní pojištění.
Dobrý den, Petro,
v případě, že pracujete na DPP u jednoho zaměstnavatele, tak jste pravděpodobně podepsala Prohlášení poplatníka (růžový papír), díky němuž vám zaměstnavatel může odečítat slevy na dani, což znamená že vám za daný měsíc není z DPP odvedena žádná daň. V případě podpisu prohlášení můžete zaměstnavatele požádat o roční zúčtování.
Pokud nemáte podepsáno Prohlášení, nelze odečítat slevy, a tudíž každý měsíc platíte daň. Zde máte dvě možnosti – podat si daňové přiznání a získat celou nebo část daně zpět (v přiznání je možno zahrnout slevy) nebo u DPP je možnost již příjmy z něj nikam neuvádět (v tomto případě, byste ale přišla o zaplacenou daň).
Jako starobní důchodce jste z pohledu zdravotního pojištění brána jako osoba, za kterou platí pojistné stát. Tedy pokud vaše DPP nepřekročí 10 000 Kč měsíčně, nemusíte sociální a zdravotní pojištění platit.
Snad jsme pomohli.
Přejeme pěkný den,
Tým Flek.cz
Přidat komentář