Cestovní náhrady v roce 2019. Kolik peněz dostanete na služební cestu?
Cestovní náhrady v roce 2019. Kolik peněz dostanete na služební cestu?
Autor: Alexandra | 20.7.2019
Situace, že nás zaměstnavatel vyšle na služební cestu, je v dnešní době běžná, ale jen málokdo z nás ví, na jaké cestovní náhrady a v jaké výši máme nárok. Jak to tedy je?
Podle zákoníku práce vám zaměstnavatel musí proplatit jízdné, ubytování, jídlo i pití a také další nutné výdaje. Jaké jsou konkrétní částky a co patří mezi tyto vedlejší výdaje?
Strava
Povinností zaměstnavatele je zaměstnanci proplatit výdaje za jídlo. Výše stravného jsou odlišné pro zaměstnance státu a soukromé firmy. Nicméně minimální hranice stravného platí pro obě dvě skupiny. Horní hranice je stanovena pouze pro státní zaměstnance. Důležitou informací také je, že zaměstnanec nemusí výdaje na stravování nijak prokazovat.
Zaměstnanci soukromých firmy
Výše stravného je stanovena paušální částkou, která záleží na délce trvání služební cesty. Horní hranice v tomto případě není stanovena.
Služební cesta trvající od 5 do 12 hodin: 82 Kč
Služební cesta trvající déle než 12 hodin, ale max. 18 hodin: 124 Kč
Služební cesta trvající více než 18 hodin: 195 Kč
Státní zaměstnanci
Výše stravného je stanovena paušální částkou, která se odvíjí od délky trvání služební cesty. Částka má stanovenou minimální a maximální hranici, kterou nesmí překročit.
Služební cesta trvající od 5 do 12 hodin: 82-97 Kč
Služební cesta trvající déle než 12 hodin, ale max. 18 hodin: 124-150 Kč
Služební cesta trvající více než 18 hodin: 195-233 Kč
Pozor! Na stravné nemáte nárok, pokud vám ho váš zaměstnavatel zajistil sám. V případě, že máte jídlo domluvené na část dne (snídaně, oběd, večeře), tak se stravné krátí:
Služební cesta trvající od 5 do 12 hodin: o 70 %
Služební cesta trvající déle než 12 hodin: o 35 %
Služební cesta trvající více než 18 hodin: o 25 %
Stravné na zahraniční cestě
Zaměstnance má na něj nárok ihned po překročení hranic (vzletu letadla). Procestuje-li během jednoho dne více zemí, stravné se počítá podle země, ve které jste strávili nejvíce času. Stravné na zahraniční cestě se proplácí v zahraniční měně. Sazby pro jednotlivé země najdete ve vyhlášce Ministerstva zahraničních věcí.
Služební cesta v zahraničí trvající 12 hodin a méně: 1/3 sazby
Služební cesta v zahraničí trvající 12 až 18 hodin: 2/3 sazby
Služební cesta v zahraničí trvající více než 18 hodin: celá sazba
Základ zahraniční sazby zahraničního stravného pro vybrané země:
Německo: 45 euro
Polsko: 40 euro
Slovensko: 35 euro
Rakousko: 45 euro
Ubytování
Zaměstnanci náleží náhrada výdajů ve výši, které zaměstnavateli prokážou. Je vhodné se nejdříve s nadřízeným dohodnout, kde a za kolik se ubytujete. Další variantou je ta, že vám zaměstnavatel ubytování zajistí sám.
Doprava
Záleží na tom, zda budete cestovat hromadnou dopravou (autobus, vlak, letadlo, taxi apod.), služebním automobilem nebo vlastním vozem.
V případě využití jakéhokoliv druhu hromadné dopravy proplácí zaměstnavatel jízdenku. Využijete-li ke své služební cestě auto, musí vám to šéf odsouhlasit. Náklady na pohonné hmoty se proplácí na základě účtenky z čerpací stanice nebo je lze počítat paušální sazbou za kilometr, které stanovuje Ministerstvo práce a sociálních věcí na základě průměrné ceny pohonných hmot.
Pojedete-li na služebku vlastním autem, musí vám zaměstnavatel kromě pohonných hmot proplatit také jeho opotřebení. Sazba u osobních automobilů je 4,1 Kč/km.
Pro rok 2019 jsou sazby stanoveny následovně:
nafta: 33,6 Kč/litr
natural 95: 33,1 Kč/litr
natural 98: 37,1 Kč/litr
Jak se částka vypočítá?
Cena paliva se vynásobí spotřebou auta (naleznete v technickém průkazu vozidla) a počtem ujetých kilometrů.
Další výdaje
Máte-li na pracovní cestě další nutné výdaje, např. poplatek za úschovu zavazadel, poplatek za parkování, poplatek za mýtné, tak je nutné tyto výdaje prokázat účtenkou.
Komentáře
Přidat komentář