Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Podpora v nezaměstnanosti 2013

Podpora v nezaměstnanosti 2013

Nezaměstnanost začíná v České republice nabývat hrozivých rozměrů, jak se ostatně můžete podívat v našem článku zde. Po dobu prvních 5 – 11 měsíců od ztráty práce mají naštěstí nezaměstnaní nárok na podporu v nezaměstnanosti a nemusejí platit sociální a zdravotní pojištění. Jaká je výše podpory a co pro ni musíte udělat?

V našem novém článku zjistěte, jak je to s podporou v roce 2014

Kdo má na podporu nárok?

Pro získání podpory je nutno splňovat dva předpoklady:

  • mít minimálně 12 odpracovaných měsíců za poslední 2 roky (počítá pouze takové zaměstnání, ze kterého se odvádí sociální a zdravotní pojištění)
  • registrovat se na pracovním úřadě a to nejlépe do 3 dnů po ztrátě zaměstnání
  • nebýt poživatelem starobního důchodu
O podporu je také nutné písemně požádat. S vyplněním žádosti vám ale ochotně pomůže pracovník úřadu práce, který vám byl přidělen.

Výše podpory pro rok 2013

Maximální výše podpory se vždy určuje podle průměrného hrubého platu v zemi. Nikdo si tedy podporou v nezaměstnanosti nemůže měsíčně přijít na více než 14 157 Kč (což je 0,58násobek průměrné hrubé mzdy v ČR). Při účasti na rekvalifikaci je limitem částka ještě o něco vyšší, konkrétně 15 866 Kč.

Vývoj maximální výše podpory v posledních několika letech.

Konkrétní podpora v nezaměstnanosti se stanoví podle průměrné výše čisté mzdy. První dva měsíce je vyplácena podpora ve výši 65 % čisté mzdy zaměstnance. Pak se postupně snižuje.

Důležitý je i věk, který určuje, jak dlouho bude podpora vyplácena. Protože platí, že ve vyšším věku je obtížnější sehnat práci, je podpora s rostoucím věkem vyplácena déle.

Procentuální výše podpory z čisté mzdy zaměstnance v jednotlivých měsících podle věku.

Svou roli hraje i případné odstupné a také situace, kdy výpověď podal sám zaměstnanec a to buď bez důvodu, nebo dohodou se zaměstnavatelem.

Pokud bylo součástí skončení pracovního poměru i odstupné, podpora se žádným způsobem nekrátí, pouze je posunuta. Pokud například 45letý zaměstnanec dostane výpověď a odstupné ve výši 3 platů, bude pobírat podporu od 4. do 8. měsíce. Důvodem je to, že odstupné v prvních třech měsících nahrazuje podporu a ze všech pohledů je kontraproduktivní, aby vyhozený zaměstnanec pobíral vlastně 2 platy naráz, byť jeden pouze 65procentní.

Pakliže výpověď podal sám zaměstnanec, nárok na podporu nezaniká, ale ta se snižuje a to na 45 % průměrné mzdy po celou dobu pobírání podpory.

Na stránkách http://portal.mpsv.cz/soc/poradce najdete komplexní kalkulátor, který vám prozradí, na co máte nárok. Stačí vybrat, v jaké životní situaci se nacházíte a zpřístupní se vám podrobný formulář.

 

Výpočet podpory pro osoby, které nemohou doložit svůj čistý příjem

V praxi dochází i k situaci, kdy nezaměstnaný není schopen doložit výši svého příjmu, tudíž neexistuje základ pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. V takové situace má nezaměstnaný stále na podporu nárok, ale ve velmi redukované výši. Po první dva měsíce jde o 3 662 Kč měsíčně, třetí a čtvrtý pouze 2929 Kč a dále už jen 2 685 Kč. Pokud se nezaměstnaný účastní rekvalifikace, je mu vyplácena konstantní částka 3 418 Kč měsíčně.

Doba určená k hledání práce

Podpora v nezaměstnanosti by neměla vybízet ke změně životního stylu, nejde o dlouhodobou dovolenou. Naopak, po ztrátě práce je záhodno ihned intenzivně shánět práci novou. Každý měsíc nezaměstnanosti totiž vaši šanci najít práci snižuje. Začněte proto hledat v pracovních nabídkách ihned.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 11.2.2013   |   Zobrazeno: 84473x

Komentáře

kacka08.03 08:59

dobry den chci se zeptat ,kdyz mi skoncila materska dovolena a zazadala sem o podporu v nezamnestnanosti z ceho mi tu podporu vypocitaj jestly z ty matersky nebo z posledniho zamestnani dekuji za odpoved

lucie04.03 17:22

pokud jste fyzicky neodpracovala v dobe mateřské nejkou určitou dobu do dvou let zpetně tak se nepočíta ani z mateřské ani z byvaleho platu ale to minimum co je cca 3600kč mesičně u 3 mesice se to sniži jeste dolu, ted jsem to řešila

Venuše25.03 08:47

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, z čeho mi bude vypočtena podpora, když jsem si ještě před koncem MD zlomila nohu, takže jsem po ukončení MD obdržela neschopnost. Ta trvá od 21.10.2013, lékař mi oznámil, že mě od 1.4.uschopní, ale v zaměstnání se se mnou již nepočítá.Také jsem měla v roce 2012 a 2013 dohodu na provedení práce.
Děkuji

Admin25.03 10:42

Dobrý den,

pokud nenastoupíte do zaměstnání, tak bude vaše podpora pravděpodobně zcela minimální, vypočtená jako 15 % z průměrné mzdy, tedy kolem 3 600 Kč

Admin08.03 10:58

Dobrý den,
pokud myslíte klasickou rodičovskou dovolenou, poté se podpora vyplácí v minimální výši tj. kolem 3500 Kč. Rozhodně se tak vyplatí nechat se po rodičovské zaměstnat alespoň na krátkou dobu, aby byla podpora nemusela být minimální.

Týna20.06 19:41

Jak dlouho konkrétně (dny,týdny, měsíce) bych měla být po rodičovské, zaměstnaná aby podpora nebyla minimální.
Děkuji

Admin21.06 11:29

Dobrý den,
informace se z různých zdrojů různí, proto doporučujeme optat se přímo na Úřadu práce. Podle nás však doba rozhodující není, jde o to pouze do práce nastoupit.

Nella25.09 13:43

Dobrý den,ráda bych se na Vás obrátila o radu,v lednu mi končí dvouletá mat.dovolená a mám nastoupit do práce.Právě se dozvídám,že semnou bude rozvázán prac.poměr z důvodu nadbytečnosti a s tříměsíčním odstupným.Když se nahlásím na prac.úřad,z čeho mi budou počítat dávku?,ty tři měsíce nic a pak?Předem vám moc děkuji za odpověď

Admin25.09 16:00

Dobrý den,

pak dostanete klasickou podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z platu za poslední kvartál, nebo z pravděpodobného výdělku.

Lenka22.05 08:39

Dobrý den.

Obracím se na Vás s dotazem, týkajícím se evidence a možné čerpání podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené. Předem Vám velice děkuji za Váš čas a odpověď.

Zaměstnavatel "A" - zaměstnání od 1.6.2010 do 30.9.2013 - ukončení dohodou s uvedením důvodu - odprodej společnosti bez možnosti ponechání zaměstnanců - dohoda podepsána v době rodičovské dovolené, příjem byl vždy cca 12400 čistého každý měsíc před započetním MD a RD, během RD nebyl žádný příjem ze zaměstnání "A"

5/2012 - 11/2012 - čerpání rodičovské dovolené
12/2012 - 6/2014 - tedy do věku dvou let dítěte čerpání rodičovského dovolené - příspěvku

Během RP jsem si sehnala práci a to zaměstnavatele "B"
příjem k RP ze zaměstnání "B" od 1.10.2013 do 27.1.2014 ve výši
10/2013 - 12405kč
11/2013 - 19295kč
12/2013 - 19295kč
1/2014 - 19295kč
Toto zaměstnání bylo ukončeno v 1/2014 dohodou s uvedením stejného důvodu (obě firmy měly stejného jednatele - bohužel již dále nemohlo trvat jeho podnikání a došlo k odprodeji)

v 6/2014 mi končí rodičovská, měla jsem přislíbenou práci od 1.7.2014, bohužel jsem se včera dozvěděla, že to nevyšlo a jelikož už mi do konce rodičovské zbývá necelý měsíc, tak se předem dotazuji, jaké mám povinnosti a práva a zda pokud si práci neseženu, tak zda se můžu nahlásit na ÚP a v mém případě, jaká bude případná výše podpory, příspěvku atd - z čeho se stanoví její výše a co mám případně zažádat.

Erika20.03 19:42

Dobrý den,
Chci se zeptat z čeho se počítá podpora pokud odejdu ve zkušební době? Když je to třeba poslední den zkušební doby ve třetím měsíci?
Děkuji

Admin21.03 10:32

Dobrý den,
záleží na dvou okolnostech:
1) máte nárok na na podporu v nezaměstnanosti (za poslední 2 roky odpracováno alespoň 12 měsíců)?
2) jak dlouho jste případné pobírala podporu v nezaměstnanosti před nástupem na tento pracovní poměr? Tento čas na podpoře by se vám odečítal od celkového, tedy od 5 měsíců (při věku do 55 let)
Nárok na novou podporu v nezaměstnanosti by vám vznikl pouze u pracovního poměru dlouhého alespoň 3 měsíce (na zrušení přesně v posledním dni zkušební doby by bylo nutné se zeptat právníka), takže u kratšího lze pouze dočerpat případnou nevyužitou podporu.

Bohužel, většina zdrojů se omezuje na pouhé konstatování, že při poměru trvajícím 3 měsíce a více znovu vzniká nárok na celou délku podpory v nezaměstnanosti, ale neřeší tyto konkrétní situace, ale pokud pracovní poměr opravdu trval 3 měsíce (zrušen ke konci posledního dne zkušební doby), mělo by jít o splnění zákonné podmínky pro čerpání nové podpory v nezaměstnanosti v délce 5/8/11 měsíců podle věku nezaměstnané osoby.

dana18.11 16:01

máta to napsáno nahoře v tetu, 45procent

Erika21.03 17:11

Dobrý den,
takže jsem pracovala dva roky do konce roku 2011.pak jsem byla na podpoře do dubna.nastoupila jsem do práce dokonce roku 2012 .Od ledna 2013 jsem nastoupila do jiné práce.Jsem ve zkušební době a to mě zajímá z čeho se počítá podpora,když odejdu ve zkuš.době ,jak píšu.
Můj věk 47 let.

Děkuji

Admin21.03 20:58

Díky pracovnímu poměru od dubna do konce roku 2012 máte nárok opět na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti, která se vám bude počítat podle průměrného čistého platu dosaženého v minulém zaměstnání.

PETR24.03 17:27

Dobrý den ,stěhuji se o 250 km. Z tohoto důvodu musím dát výpověď dohodou v práci,kde pracuji déle jak 8 let. Mám právo na podporu v nezaměstnanosti,než li si najdu v novém kraji práci.Sháním,ale na dálku to bez os.návštěv je problematické. děkuji za odpověď

Admin25.03 11:16

Dobrý den,
při ukončení pracovního poměru dohodou máte na podporu samozřejmě nárok, ale pouze ve výši 45 % z průměrného výdělku po celou dobu pobírání podpory. Pro zachování podpory v plné výši byste musel mít pro skončení pracovního poměru nějaký závažný důvod, mezi který patří zdravotní důvody, péče o malé dítě, nebo dohoda na základě organizačních změn (kdy vlastně vyhovíte svému zaměstnavateli, který by vám jinak musel dát výpověď pro nadbytečnost - toto musí být uvedeno v dohodě, abyste nárok na plnou podporu neztratil). Samotné stěhování by muselo mít velmi zásadní důvod (etický, náboženský, nebo třeba stěhování do místa práce partnerky), aby bylo důvodem k ponechání podpory v plné výši.

václav zach20.11 19:33

Prosím jaké by mělo být znění výpovědi dohodou se zaměstnavatelem,jelikož mu chci vyhovět pro svou nadbytečnost.Pokud se dohodnem,jak je to s odstupným a s výší podpory.Děkuji.V.Zach.

Admin21.11 10:49

Dobrý den,

mělo by být takové, aby z něj jasně a nesporně vycházel důvod, tedy nadbytečnost, díky čemuž budete mít nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti. Výslovně je nutné zmínit i nárok na odstupné.

Lucie01.04 20:30

Dobrý den, a jak je to prosim Vás když mi zaměstnavatel neuhradil penize ktere měl a už je to 4 měsíce? Mám nárok na odstupné když podám výpověd pro tento důvod? A na jakou podporu mám nárok na 45% nebo NA 65%. Předem děkuji za odpověd :-)

Admin02.04 09:48

Dobrý den,
ve vašem případě bych se určitě urychleně poradil s právníkem. Jde totiž o to, že na okamžité zrušení pracovního poměru máte nárok pouze do 2 měsíců, kdy jste se o důvodu tohoto zrušení dověděla. Zároveň nemáte nárok na odstupné, ale na uhrazení (zdaněného) platu, který by vám příslušel za dobu ve výpovědní lhůtě, zpravidla tedy za 2 měsíce.
Otázkou tedy je, zda máte z právního hlediska stále nárok na okamžité zrušení pracovního poměru a zda se vám to díky nižšímu "odstupnému" ve vaší situaci vyplatí.

Podpora by vám však měla náležet v nekrácené podobě, tedy 65 %, protože i kdybyste dala pouze výpověď a nezrušila pracovní poměr hned, dalo by se to pravděpodobně klasifikovat jako závažný důvod pro dání výpovědi (nutno uvést ve výpovědi).

Samuel02.04 17:34

Dobrý den, chtěl bych se zeptat 4.3.13 jsem žádal o podporu v nezaměstnanosti akorat nevím k jakému dni se vypláci ve sdělení o výše podpory to není psané... dá se to nějako zjistit ?? Děkuji

Admin02.04 20:07

Dobrý den,
pokud jste neměl nárok na žádné odstupné, podpora v nezaměstnanosti by vám měla přijít k 15. dubnu. Pakliže vám zaměstnavatel odstupné vyplatil, pak se podpora v nezaměstnanosti posune o počet měsíců, který odpovídá násobku platu, který jste dostal.

Jajina05.04 09:42

Dobry den,
když zaměstnavatel nutí zaměstnance podepsat výpověď dohodou, nechce zaplatit odstupné a vyhrožuje , že člověka během dvou hodin zničí. Jak se chránit před takovými podnikateli? To víte, že spoluzaměstnanci to nedosvědčí, protože se každý bojí.Myslím, že moje dcera není jediný případ.Děkuji

Pepína06.04 12:44

Dobrý den,
pokud budu v evidenci úřadu práce a na podpoře 4 měsíce a získám práci na "dohodu" pouze na 2 měsíce,budu z evidence úplně vyřazena,nebo se mi jen pozastaví vyplácení podpory a po "pracovních dvou měsících" bude vyplácení pokračovat? Kdo v tomto případě platí soc. a zdrav.pojištění? Je nějak omezena výše výdělku? Děkuji

Admin13.04 13:04

Pepína: Dobrý den, přesně tak, vyplácení podpory bude zastaveno, ale dál budete evidována na úřadu práce, takže zdravotní pojištění za vás dál platí stát.

katka11.04 21:17

Dobry den, nekde sem slysela ze kdyz zamestnam cloveka vedeneho na prac. Urade bude za nej urad rok platit SZP. Je to stale pravda? Dekuji

Admin13.04 13:00

Dobrý den,
nikoliv, za zaměstnané osoby platí stát pojistné pouze v případě, že je stále registrován na úřadu práce a k tomu si přivydělává formou krátkodobého zaměstnání.

boninternal15.04 09:19

Dobrý den, můj ošetřující lékař mně doporučil ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů, protože práce kterou momemntálně vykonávám mně v poměrně vysokém věku (58 let) abnormálně vyčerpává nejen fyzicky, ale i psychicky.Chtěl bych se zeptat, jaký by mně v tomto případě vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Admin15.04 10:38

Dobrý den,
pakliže nejde o nemoc/úraz ze zaměstnání, kde máte nárok na nejméně 12měsíční odstupné, situace bude následující:

ve vašem případě máte hned několik možností - výpověď, dohodu i okamžité zrušení. Při výpovědi musíte dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu, přičemž doporučujeme dát výpověď ze zdravotních důvodů podloženou "papírem" od lékaře, abyste měl nárok na 65% podporu v nezaměstnanosti. Pokud vám lékař dokonce vystaví potvrzení, že je pro vás vykonávání práce ze zdravotních důvodů nemožné, můžete toto potvrzení předat zaměstnavateli a ten pro vás do 15 dnů musí najít nové místo. Pokud tak neučiní, můžete pracovní poměr zrušit okamžitě, přičemž máte nárok na odstupné a poté i podporu v nezaměstnanosti v plné výši.
Na odstupné i podporu máte ale nárok i při ukončení pracovního poměru dohodou, pakliže je to ze zdravotních důvodů.
Prostě a jednoduše, máte-li potvrzeno od lékaře (zaměstnavatel ho může nechat přezkoumat), o podporu ani odstupné nepřijdete, ale nikdy nesmíte tento důvod zapomenout uvést ve výpovědi, dohodě, nebo okamžitém ukončení.

Admin15.04 10:50

dále pak doporučujeme zvážit předdůchod, nebo předčasný důchod, o kterých se více dozvíte v jednom z našich nedávných článků.

Josef Teindl17.11 18:31

mám podobný problém.jsem ročník 1953 nar 2.6.lékař mi hrozí že do pul roku mě nedovolí dělat práci kterou dělám už 42 let ze zdravotních duvodu. Prosím poradte.

Věra15.04 12:19

Dobrý den.
Prosím, pokud se mi během doby podpory na úřadu práce nepodaří sehnat zaměstnání, jak mám pokračovat? Bude za mě po dobu evidence na úřadu plati zdravotní pojištění i nadále? Rodičovská mi skončila v lednu, ale do září musím být se synem doma, než nastoupí do školky, protože nemám možnosti (natož finanční) na jeho hlídání.
Budu po skončení podpory bez financí až do nástupu do zaměstnání?
Děkuji.

Admin15.04 16:33

Dobrý den,
při registraci na úřadu práce za vás pojištění platí stát. Finance na živobytí ovšem získáte pouze ve formě sociálních dávek - o jejich dostupnosti ve vaší životní situaci se poraďte s odborníky na úřadu práce, ať vám nic neuteče.

Pavel B.16.04 09:41

Dobrý den, prosím o radu, kde mohu podat žádost o podporu v nezaměstnanosti. Bydlím v Praze na ubytovně, trvalé bydliště mám pouze formálně ve městě vzdáleném 300 km od Prahy a nezdržuji se tam. Děkuji.

eva18.04 13:10

dobrý den chci se zaptat do kdy my musí přijít podpora v nezaměstnanosti jako do kolikátýho??

Karla22.04 11:40

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli má nárok na podporu v nezaměstnanosti někdo, kdo ještě neodpracoval(př. z důvodu výpovědi na straně zaměstnavatele) 12 měsíců, případně za jakých okolností ji získá.
Děkuji

Admin23.04 09:28

Dobrý den,
záleží i na hlubší historii: oněch 12 odpracovaných měsíců se počítá za poslední 2 roky a místo zaměstnání lze započítat i takzvané náhradní doby, kam patří například péče o dítě do 4 let, nebo pobírání invalidního důchodu.
Pakliže ani tak 12 měsíců za poslední 2 roky nesložíte, na podporu v nezaměstnanosti mít nárok nebudete.

Dana22.04 18:12

Dobrý den,chci se zeptat,31.10.2013 mi končí pracovní smlouva u obce a v prosinci 8 mám 50 let,zda-li budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti na 5 měsíců nebo již 8 děkuji

Admin23.04 09:36

Dobrý den,
obáváme se, že zákon ani praxe s takovými případy nepočítají, tudíž budete mít nárok na standardní délku podpory. Avšak v tomto případě je lepší se obrátit na odborníky z Úřadu práce. Budeme moc rádi, když se s námi o tuto informaci následně i podělíte, určitě nejste sama, kdo se dostal do takovéto situace.

Michaela23.04 14:11

Dobrý den,
současné době jsem dlouhodobě v zahraničí, nicméně se v nejbližší době budu vracet do ČR a ráda bych se informovala o nutných krocích, které budu muset podniknout po návratu.
Od 08/2008 do 05/2012 jsem byla zaměstnancem České Spořitelny.
K 31.5.2012 jsem dala zaměstnavateli výpověď bez nároku na odstupné. Od června 2012 pobývám s manželem v Belgii a platím si zde zdravotní pojištění. Na konci května 2013 se budeme vracet. V současné době nemám zajištěné nové místo a zvažuji nástup na Úřad práce.
Pokud bych se přihlásila na Úřad práce budu mít nárok na podporu? Případně kdy nejpozději se musím nahlásit, abych nárok na podporu neztratila?
Kdy nejpozději po návratu a ukončení pobytu v Belgii se musím nahlásit na Úřad práce, tak abych nemusela platit zdravotní pojištění osobně?
Velmi Vám děkuji za odpověď.

Admin24.04 09:35

Dobrý den,
pakliže budete vše řešit bezodkladně a to do konce května, můžete na podporu snad ještě dosáhnout, protože splníte podmínku 12 odpracovaných měsíců za posledních 24 měsíců. V tomto konkrétním případě ale doporučujeme obrátit se přímo na ÚP telefonicky a vše si ověřit.

Bořek24.04 09:14

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda budu mít v případě, že neseženu práci nárok na podporu. Do zaměstnání jsem nastoupil ihned po škole 4.5.2012 bohužel smlouvu na dobu určitou mám jen do 29.4.2013 a již jsem byl informován, že mi prodloužena nebude. Děkuji za Vaši odpověď

Admin24.04 09:39

Dobrý den,
obáváme se, že nesplníte zákonné podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, byť jen o pár dnů. S těmito hraničními situacemi ale doporučujeme obrátit se přímo na Úřad práce, kde vám k tomu řeknou více podrobností.

Monika29.04 20:26

Dobrý den,
jsem stále ještě zaměstnaná,ale minulý týden mi ředitel řekl,že pokud nemám kvalifikaci na post,který stále vykonávám,nemohu dále v téhle práci zůstat.Bylo mi řečeno,že se musím přihlásit na nějakou střední školu a že když přinesu papír,že budu studovat nic nebrání tomu,abych byla dále zaměstnaná.
Školu jsem nesehnala a moje otázka zní.
Jak se mám dohodnout na výpovědi s ředitelem tak,abych dostala podporu v nezaměstnanosti v plné výši,tedy 65 procent?
Děkuji za odpovědˇ

Admin30.04 16:39

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel sice může říkat, že "v práci nemůžete zůstat", avšak pokud bude chtít dát výpověď a pracovní poměr ukončit, musí se pohybovat v zákonem daných mantinelech. Ve vašem případě by se mohlo jednat snad jedině o paragraf 52:
"f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,"

Cokoliv jiného nedává důvod k výpovědi, natož že byste musela přistoupit na dohodu. Pakliže bude splněna podmínka pro podání výpovědi, tak poběží standardní výpovědní lhůta+odstupné+plná výše podpory v nezaměstnanosti po uplynutí doby, která odpovídá násobku platu, který jste dostala jako odstupné.

damurka27.01 16:14

Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu § 52 písm. f) zákoníku práce (nesplnění kvalifikačních předpokladů) nenáleží při skončení pracovního poměru odstupné. Důvody, které zakládají nárok na odstupné při skončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele uvádí ustanovení § 67 odst. 1 zákoníku práce.

alena30.04 11:08

dobry den chtla sem se zeptat s čeho se my bude počítat podpora v nezaměstnanosti byla sem tři roky na mateřské dovolené a v podniku sem musela podat dvou měsíční vypověd s toho duvodu že mam školku aš od zaří.děkuji za odpověd

Admin30.04 16:44

Dobrý den,
za každou cenu se snažte odpracovat alespoň měsíc po skončení rodičovské dovolené, jinak dostanete zcela minimální podporu počítanou jako procentuální část z průměrné mzdy v ČR (reálně dostanete kolem 3 000 Kč měsíčně). Pakliže se ale alespoň na čas vrátíte do zaměstnání, dostanete podporu vypočtenou z vašeho příjmu!

Romana02.05 13:07

Dobrý den,mám dotaz.23.3.2013 mi skončil rodičák na 4roky,Do tří let věku dítěte jsem byla pořád zaměstnaná tak jsem splnila odpracovanou dobu na dávky v nezaměstnanosti.Na UP jsem se přihlásila hned po skončení RD,kde jsem byla do 3.4.2013 a odhlásila jsem se z důvodu nalezení DPČ,ale nyní zjištuji,že si nevydělám ani to co bych dostala od UP(3660Kč),je to jen nárazová práce,nestálá což jsem nevěděla,myslela jsem,že budu mít možnost odpracovat alespon těch 80h měsíčně.Nyní nevím co mám dělat,moc na výběr nemám jelikož nemám hlídání a manžel pracuje celý den.Na DPC pracuji měsíc,když se nazpět přihlásím na UP z čeho mi bude vypočítána podpora nyní?Někde jsem vyčetla,že se počítá za poslední čtvrtletí tak bych dostala znovu alespon těch 3660Kč?Protože,kdyby mi to vypočítali z DPČ tak nedostanu pomalu nic.A pokud bych se znovu nahlásila na UP můžu mít stále smlouvu na DPC a je možné dostávat podporu podle výdělku?(kdybych si neviděla ten měsíc nic dostanu podporu?)Sama dopředu nevím kolik si ten měsíc vydělám.A délka podpory 5měsíců je daná i když se nepobírají dávky?Děkuji moc za odpovědi Romana

Admin02.05 15:06

Dobrý den, pokud se znovu přihlásíte na ÚP a požádáte o podporu v nezaměstnanosti, budete moci dočerpat oněch 5 měsíců, které jste vyčerpat nestihla. V době, kdy vám podpora vyplácena nebude díky příjmu z dohody, vám opět tato pětiměsíční doba nepoběží, ale vždy to musíte nahlásit ÚP. Bohužel, podpora se vám vypočítá z posledního skončeného zaměstnání.

Romana02.05 21:58

Moc děkuji za rychlou odpověd,tak že můžu být hlášena na UP i když mám DPC,ale dávky dostanu podle toho zda si vydělám či nikoli?A prosím Vás kolik tedy dostanu na Up podporu z výdělku DPC 3360Kč?A můžu někde zažádat i o jiné dávky,protože to nebudu mít ani životní minimum.A neplatí tedy,že podporu počítají za poslední čtvrletí tam mám splněno odpracovaných 12měsíců ze 24měsíců a na DPC jsem jen měsíc.Můžete mi prosím poradit co mám dělat?Děkuji moc Romana

Admin03.05 10:32

Dobrý den,
pro tyto konkrétní otázky už doporučujeme se obrátit přímo na Úřad práce, kde by vám měli vše přesně vysvětlit.

Romana03.05 14:10

Děkuji a mám ještě jeden dotaz.Danové zvýhodnění na děti odečítá zaměstnavatel automaticky,nebo jak poznám ,že mi ji odečte.Děkuji Preslová

Admin03.05 14:55

Dobrý den,
musíte o nároku na tuto slevu svého zaměstnavatele informovat a nárok doložit, pak vám slevu odečte od daně.

Romana03.05 16:19

A mám ještě jeden dotaz,pokud budu mít dvě práce na DPČ,nebo jednu na DPČ a jednu na DPP každou u jiného zaměstnavatele a pak půjdu na ÚP ze kterého zaměstnání se mi bude vypočítavat podpora?Moc děkuji Romana

Admin03.05 16:36

Je nám líto, ale s takto záludnými dotazy se budete muset opravdu obrátit na Úřad práce. :-)

Romana04.05 18:14

Dobrý den,mám dotaz,psala jste ,že se mi bude podpora počítat z posledního odpracovaného měsíce.Pokud tedy budu pracovat na to DPČ a 1měsíc si vydělám 3200hrubého a další měsíc nevidělám ale nic/nebo tolik,že se mi z toho neodvede sociální pojištění) tak se mi to bude počítat z čeho tedy.Děkuji moc Romana

Admin06.05 11:45

Dobrý den,
z průměrného platu ve vašem posledním skončeném zaměstnání za po poslední 2 roky. Pro konkrétní čísla se ale opravdu budete muset obrátit na ÚP, celá problematika je dosti složitá a komplexní a nejsme schopni ji postihnout celou.

Pavel S.03.05 16:42

Dobrý den.
Chtěl bych se optat zda budu mít nárok na podppru v nezaměstnanosti, když dám výpověď z důvodu snižení mzdy. Do prace dojíždím 140 km denne a pak bych horko těžko vycházel. Co by ve vypovedi mělo byt uvedeno? Dekuji za odpověď.

Admin03.05 17:14

Dobrý den,
omlouváme se, nějak nám tato věta z článku vypadla. Ihned po odeslání tohoto příspěvku ji doplníme. :-)

Tedy: Při podání výpovědi bez vážného důvodu (snížení mzdy vážný důvod není, pakliže jím nedošlo k porušení pracovní smlouvy) budete po celou dobu podpory pobírat její nejnižší úroveň, tedy 45 % z průměrné výše vaší mzdy. Bohužel, na odstupné mít nárok nebudete. Z těchto důvodů je výhodnější se dohodnout se zaměstnavatelem na výpovědi z jeho strany, nebo dohodě (kde by ale musel být uveden důvod, například nadbytečnost), pak by vám příslušelo odstupné i podpora v nezaměstnanosti v plné výši.

Pavla06.05 22:05

Dobrý den mám dotaz,byla jsem 14dní hlášená naÚP(před tím rodičovská dovolená),příjem z ÚP 3660Kč,pak jsem šla pracovat na HPP a zaměstnavatel se mnou skončí PP ve zkušební době-pracuji tam 1,5měsíce.Budu mít nárok dočerpat načatou podporu a z čeho se mi bude počítat.Děkuji Pavla

Admin07.05 09:12

Dobrý den,
podporu budete moci dočerpat a měla by se vám nově počítat z výše mzdy ve vašem posledním zaměstnání.

Pavla13.05 10:06

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,když mi zároven k jednomu datumu skončí HPP i DPČ ze kterého zaměstnání se mi bude počítat podpora?Děkuji Pavla

Admin13.05 10:50

Dobrý den,
podpora bude vypočtena z potvrzení o výši průměrného výdělku, které vám vystaví zaměstnavatel, takže záleží na tom, jaké doklady ÚP předložíte.

Adriana09.05 17:31

Dobrý den,momentálně jsem měsíc na neschpence. Můj ošetřující lékař mně doporučil změnit práci ze zdravotních důvodů, protože práce kterou momemntálně vykonávám je pro mne nevhodná.Chtěla bych se zeptat, jaký by mně v tomto případě vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Admin09.05 18:06

Dobrý den,
pakliže splňujete obecné požadavky pro podporu v nezaměstnanosti, pak při ukončení pracovního poměru ze závažných důvodů (lékařské doporučení) máte nárok na plnou výši podpory. Pokud by šlo i o úraz, nebo nemoc z povolání, pak máte i nárok na odstupné minimálně ve výši 12 platů.

lumir09.05 19:19

na pracovním urade jsem od 10.listopadu 2012,kdy dostanu posledni podporu v nezamestnanosti mám 40let

Admin10.05 08:52

Dobrý den,
záleží na tom, jestli jste měl odstupné a jestli jste si přivydělával, takhle snadno vám to tedy neřekneme. V článku je ale napsáno vše důležité, z čeho to můžete odvodit - podporu můžete čerpat 5 měsíců (bez odložení jejího čerpání kvůli odstupnému, nebo přivýdělku už by tato doba měla skončit).

Světlana10.05 13:45

Dobrý den, z důvodu stěhování jsem nucena dát výpověd k 30.6.2013 dohodou.Vzhledem k tomu, že jsem od září 2012 na nemocenské ( 3 operace),nemám nárok na dovolenou ( pracuji jako učitelka). Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti od července, když nebude 2 měsíční výpovědní doba?

Admin10.05 14:03

Dobrý den,
na podporu mít nárok budete, pakliže jste za posledních 24 měsíců odpracovala alespoň 12 měsíců. Otázkou ovšem je, v jaké výši, protože ukončení pracovního poměru dohodou bude pravděpodobně znamenat, že nárok budete mít pouze na 45 % platu po celou dobu podpory. Pakliže se tomu chcete vyhnout, musí být v dohodě uvedeno, že jde o ukončení poměru z nějakého závažného důvodu na vaší straně, nebo například pro nadbytečnost.

Dita12.05 14:23

Dobry den.
Mela bych dotaz ohledne vyhodnosti varianty vypovedi a dohody. Zamestnavatel mi oznamil vypoved z organizacnich duvodu dle § 52 písm. c) zákoníku práce. Zaroven mi nabidl dve moznosti sepsani vypovedi - formou klasicke vypovedi ci formou dohody, v obou pripadech mi bude nabidnuto 5 platu a vyse zmineny duvod. V soucasne dobe jsem na neplacene dovolene do konce srpna. Zamestnavatel mi plne nevysvetlil dusledky jednotlivych variant, ale chce po mne do stredy se rozhodnout. Vim, ze je tam nejaky danovy dopad a take to, ze v ruznych variantach mohu drive ci pozdeji zazadat o prispevek v nezamestnanosti.
Muzete mi prosim poradit v cem je tedy jaky rozdil a pri ktere variante na tom budu nejspise financne lepe? A mam se snazit ukoncit pracovni pomer co nejdrive nebo treba cekat az do konce srpna?
Velmi dekuji za vasi radu.

Admin13.05 10:20

Dobrý den,
velký rozdíl nevidíme. Mluvíte o 5 platech, ale nezmiňujete, jak to myslíte. Pakliže vám bude dána výpověď, poběží dvouměsíční (?) výpovědní lhůta a po ní dostanete standardní tříměsíční odstupné?
Při ukončení pracovního poměru dohodou by vám zaměstnavatel nabídl pětiměsíční odstupné, aby vám vykompenzoval plat za výpovědní dobu?
Pro teď budeme předpokládat, že to tak opravdu je.

a) Nárok na podporu budete mít v plné výši díky tomu, že jde o důvody na straně zaměstnavatele.
b) Z odstupného se neodvádí zdravotní a sociální, takže teoreticky je pro vás finančně výhodnější si vzít 5 platů odstupného, než 3 platy odstupného a ještě 2 měsíce odpracovat s běžnými odvody.
c) Podporu začnete pobírat ve stejné době, protože její výplata se pozastavuje na dobu, za kterou vám zaměstnavatel vyplatil odstupné, což jsou buď 3 měsíce po 2měsíční výpovědní lhůtě, nebo 5 měsíců po skončení poměru dohodou (pakliže jsme vaši situaci pochopili správně).

Dita14.05 23:38

Velmi dekuji za vasi reakci - vase predpoklady pri odpovedi byly takto spravne. Zamestnavatel mi zkalkuloval celkovou castku pri forme dohody a klasicke vypovedi, ktera se velmi lisi - vyhodnejsi je opravdu dohoda.
Nejspise je to take diky 6,5 dnum nevybrane dovolene z lonskeho roku, kterou je mi zamestnavatel pri dohode povinnen vyplatit zatimco pri vypovedi mi muze naridit si ji vybrat, je to tak?

Admin15.05 09:31

Dobrý den,
není zač. Ano, i proplacení nevyčerpané dovolené může hrát významnou roli. Pouze si tedy pohlídejte, aby bylo velkorysé nabízené odstupné někde "černé na bílém", protože nárok na něj pravděpodobně nevyplývá z vaší pracovní smlouvy. :-)

Honza13.05 18:17

Dobrý den,prosím o sdělení co je prioritou při získání podpory,zda-li
za posledních 24 měsíců odpracovat alespoň 12 měsíců,nebo mít zaplaceno 12 plateb zdravotního a socialního pojištění? Děkuji.

Admin14.05 08:56

Dobrý den,
rozhodující je účast na důchodovém pojištění v délce alespoň 12 měsíců, což znamená zaměstnání, nebo jinou výdělečnou činnost, případně takzvané náhradní doby zaměstnání (péče o dítě do 4 let věku, pobírání invalidního důchodu,...).

Honza V.14.05 15:50

Dobrý den, chci se zeptat, ohledně Zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně paragrafu 48.
Loňský rok jsem vyčerpal téměř celou podpůrčí dobu podpory v nezaměstnanosti,zbylo mi jen pár dní, z 5 měsíců.
4.1.2013 jsem nastoupil do zaměstnání, 24.1.jsem nastoupil k zaměstnavateli jinému. (jeden den ukončení u předchozího, hned další den k druhému).
K 12.4. byl se mnou ukončen poměr ve zkušební době, z důvodu radikálního snížení výroby dané firmy, nepotřebnosti mé prac.síly.
Hned poté jsem se šel přihlásit na Úřad práce,kde mi následným Rozhodnutím byla přiznána podpora jen po zbývající dobu, která mi zbyla z podpůrčí doby, pouze zmiňovaných pár dní, s odůvodněním, že jsem odpracoval méně jak 3 měsíce. To je pravda, u posledního zaměstnavatele ano, ale mezi posledním ukončením na úřadu práce a následným znovupřihlášením, jsem pracoval cca 3 a půl měsíce.
Moje otázka zní, zda se musí jednat o zaměstnání 3 měsíce, u jednoho jediného zaměstnavatele, nebo zda je možno ty 3 měsíce doložit zaměstnáním u dvou firem, abych měl znovu nárok na podporu.
Předem velice děkuji za pomoc.

Admin15.05 09:24

Dobrý den,
to je zajímavý případ a podle nás postupovali úředníci chybně. Doložíte-li 3 měsíce zaměstnání (s odvodem důchodového pojištění), neměl by existovat důvod pro nepřiznání nové podpory.

Ivan14.05 23:02

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda mi náleží podpora ve výši 65% v případě, že mi končí pracovní poměr na dobu určitou. Zaměstnavatel, u kterého
jsem zaměstnán 2 roky a 8 měsíců mi již pracovní poměr neprodlouží.
Předem děkuji za odpověď.

Admin15.05 09:27

Dobrý den,
podporu dostanete v plné výši.

Lukáš15.05 09:36

Dobrý den,jsem již skoro 2 roky nezaměstnaný,neberu žádnou podporu,pač na ni nemám nárok.Ted bych měl nastoupit na rekvalifikační kurz administrativní pracovník,který mi nabídl úřad práce.Chci se zeptat,jestli po dobu rekvalifikace budu mám nárok na nějakou podporu a pokud ano,jaká bude její výše.
Předem děkuji za odpověď

Admin15.05 11:08

Dobrý den,
pakliže vám rekvalifikaci zprostředkoval úřad, máte nárok na podporu, která činí 60 % z průměrné výše mzdy ve vašem posledním zaměstnání, případně jako 14 % z průměrné mzdy. Na detaily se ale raději zeptejte na Úřadu práce.

Emílie15.05 13:51

Dobrý den
k 30.4. jsem ukončila 9-letý pracovní poměr dohodou - dostala jsem odstupné. Na Úřadu práce mi vypočetli podporu č. I. v určité výši - 3 měsíce nic z důvodu odstupného a pak 5 měsíců podpora (je mi 40 let). Po necelém měsíci evidence na ÚP mám možnost nastoupit do nového zaměstnání, avšak hrubá mzda je nižší než vypočtená podpora. Jakou bych měla podporu č. II., kdybych ve zkušení době, třeba po jednom odpracovaném měsíci, z nové práce odešla opět na úřad práce? Původní podpora by se o ten měsíc odsunula nebo by se nová podpora vypočetla z nového a krátkodobého zaměstnání?
Moc děkuji za odpověď.

Admin16.05 09:21

Dobrý den,
výpočet podpory je složitý i v méně náročných případech - doporučujeme se poradit právě na Úřadu práce. Předpokládáme však, že by se výše podpory měla přepočítat podle posledního zaměstnání jako v kterémkoliv jiném případě.

Alena16.05 09:28

Dobrý den,
mému otci bude v červenci 2013 62 let a zároveň mu končí pracovní poměr ve firmě, kde pracuje. Zbude mu 8 měsíců do důchodu. Těžko ho někde nově zaměstnají. Je výhodnější jít do předčasného důchodu, čímž se mu pokrátí důchod nebo vydržet 8 měsíců na ÚP, snížit si životní úroveň ale poté mít do konce života důchod vyšší?? Děkuji za odpověď

Admin16.05 12:42

Dobrý den,
domníváme se, že by ideální volbou bylo využití podpory v nezaměstnanosti. Podívejte se ale i do tohoto článku, jestli třeba váš otec nemá nárok na předdůchod http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/predcasny-duchod-2013

Pokud chcete znát přesná čísla, nechte si vypočítat důchod, předčasný důchod a podporu v nezaměstnanosti. Pakliže bude předčasný důchod výrazně vyšší, než podpora v nezaměstnanosti, může se vyplatit i tato varianta, ve vašem případě o tom ale spíše pochybujeme.

Milena20.05 17:07

Dobrý den,
chci se zeptat,odpracovala jsem ve firmě 13 let,bylo mě vyplaceno 3 měsíční odstupné,na ÚP jsem se zaevidovala 1.4.2013 nárok na podporu mě náleží v srpnu.
Dne 2.5.-14.5.2013 jsem nastoupila na dohodu o provedení práce od 15.5.do 20.5.2013 na pracovní smlouvu v 3 měsíční zkušební době k 20.5.jsem zrušila pracovní poměr v zkušební době(stejná firma od 2.5. do 20.5.)
Chtěla bych se zeptat,z kterého zaměstnání se mě bude počítat podpora.Děkuji za odpověd'

Admin21.05 08:40

Dobrý den,
po dobu vašeho zaměstnání na DPP a HPP v květnu byste na ÚP být evidována neměla a nová podpora po přihlášení by se měla počítat vždy z posledního ukončeného zaměstnání, což je v těchto případech zpravidla nevýhodné. Bohužel, budete se muset zeptat na Úřadu práce, zda tomu tak je i ve vašem případě.

Jakub23.05 19:24

Dobrý den, pokud podám výpověď mám právo na podporu v nezaměstanosti?

Admin24.05 10:22

Dobrý den,
informace je obsažena i v článku. :-) Ano, na podporu nárok máte, ovšem pouze ve výši 45 % po celou dobu jejího vyplácení, pokud tedy splňujete ostatní předpoklady pro její přiznání.

evelinawinter@seznam.cz27.05 09:56

Zdravím Vás,prosím o upřesnění:
Je mi 53let,od 1.10.2012 využívám 8 měs.podporu.Během této doby jsem navštěvovala a řádně ukončila 2 měsíční rekvalifikaci a nyní pokračuji v podpoře v nezaměstnanosti.Otázka:Do kdy budu brát podporu?DĚKUJI!!!!

Admin27.05 12:37

Dobrý den,
podmínky rekvalifikací a navazující problémy se velmi často mění. Bude tedy nejlepší, když se zeptáte na Úřadu práce.

iva28.05 00:41

Dobrý den,
20.6. mi končí rodičovská, se současným zaměstnavatelem jsem se nedohodla na opakovaném zaměstnání ani na krátkou dobu, abych měla vyšší podporu v nezaměstnanosti. U jiné firmy by bylo nabídnuto krátkodobé zaměstnání na HPP od 21.6. s tím, že bude k 30.6. ukončeno. Měla bych pak nárok na vyšší podporu v nezaměstnanosti?
Děkuji

Admin28.05 09:33

Dobrý den,
tyto hraniční situace, prosím, konzultujte s příslušným ÚP, který vám dokáže lépe a přesněji poradit. Podle nás by to mělo vést k zvýšení podpory na standardní výši, tedy 65 % z průměrného platu v posledním skončeném zaměstnání.

Jirka29.05 08:02

Dobrý den.Mám 59let a jsem v ČID(1.stupeň)Od 1.1.2013 pracuji u jedné firmy a smlouvu mám na dobu určitou do 30.6.2013.Zaměstnavatel mě oznámil,že smlouvu dál neprodlouží.Mám nárok na podporu a v jaké výši?Vloni jsem pobíral podporu do 11.11.2012.Děkuji za odpověď.

Admin29.05 09:43

Dobrý den,
máte-li splněno 12 odpracovaných měsíců za poslední 2 roky, budete mít po 30.6.2013 nárok na 11 měsíců podpory v nezaměstnanosti, protože je vám více než 55 let a protože se vám díky 6 odpracovaným měsícům vynulovala podpora v nezaměstnanosti, respektive se vám obnovil nárok na její čerpání v plné délce a výši.

Jaroslava29.05 15:56

Dobrý den,
jsem v pracovní neschopnosti a zřejmě ze zdravotních důvodů budu muset odejít ze zaměstnání. Může mi zaměstnavatel dát výpověď v době pracovní neschopnosti? Pokud by byl pracovní poměr ukončen dohodou a pracovní neschopnost stále trvala předpokládejme ještě tři měsíce po ukončení pracovního poměru, z čeho a jak by se počítala podpora v nezaměstnanosti?
Děkuji za odpověď.

Admin30.05 08:43

Dobrý den,
1) ne, v pracovní neschopnosti nesmíte dostat výpověď
2) podpora v nezaměstnanosti by se vám počítala podle průměrného platu z posledního skončeného zaměstnání, ale kvůli dohodě by byla pouze v nejnižší hladině po celou dobu (45 %)

Řešením vaší situace je počkat, nebo se obrátit na lékaře. Pokud je pro vás zdravotně nemožné práci vykonávat, můžete se na něj obrátit a on vydá posudek, který donesete zaměstnavateli se žádostí o změnu pracovního místa na takové, které ve svém zdravotním stavu zvládnete. Pakliže to do 15 dnů neučiní, máte možnost okamžitě zrušit pracovní poměr a dostat odstupné i plnou podporu v nezaměstnanosti.

Jaroslava30.05 08:59

Děkuji za odpověď.
Zaměstnavatel pro mne jiné pracovní místo nemá. Pokud bych nechtěla okamžitě zrušit pracovní poměr, je možné dostat podporu v nezaměstnanosti v plné výši, pokud by byl pracovní poměr ukončen dohodou ze zdravotních důvodů?
Děkuji za odpověď.

Admin30.05 09:37

Dobrý den,
ano, i to je možné. Každopádně ale budete potřebovat posudek od lékaře, který bude říkat, že ze zdravotních důvodů nemůžete nadále vykonávat dané zaměstnání, což musí zaznít i v podepisované dohodě.

Anna30.05 06:54

Dobrý den. Zaměstnavatel mne nutí dát výpověď a vzhledem k jeho chování už u něho pracovat nemohu (odpracováno mám přes 2 roky). Pokud nastoupím hned do jiného zaměstnání, skončím např.po 2 dnech
ve zkušební době a přihlásím se na ÚP, z jakého zaměstnání mi bude vypočítávána podpora. Děkuji

Admin30.05 08:55

Dobrý den,
rozumíme vaší situaci, ale pokud se necháte donutit k podání výpovědi, nedostanete odstupné a vaše podpora v nezaměstnanosti bude pouze 45 % po celou dobu její výplaty.

Podpora v nezaměstnanosti se vám bude počítat z posledního ukončeného zaměstnání.

pepa30.05 13:50

DOBRÝ DEN ZAMĚSTNAVATEL MĚ DAL VYPOVĚD Z ORGANIZAČNÍCH DUVODU 2MESICE VYPOVĚD A 3MESICE ODSTUPNE MUSIM DODRŽET 2MĚSIČNI VYPOVĚDNI LHUTU DĚKUJI

Admin30.05 14:40

Dobrý den,
pokud neexistují důvody pro okamžité ukončení pracovního poměru, nebo pokud se nedohodnete na dohodě o ukončení pracovního poměru, pak ano, musíte dodržet výpovědní lhůtu. (pakliže bude v dohodě specifikováno, že jde o nadbytečnost, nebo podobné organizační důvody, tak neztratíte nárok na odstupné, ani na plnou podporu v nezaměstnanosti)

Petr30.05 18:17

Dobrý den,kolik si můžu přivydělat k podpoře v nezaměstnanosti aniž bych přišel o plnou podporu(pobírám podporu zatím jeden měsíc).Mám dohodu o provedení práce,kde si přivydělám cca 4000kč.Nevým jak to funguje-pozastavý mi pracák na tu dobu podporu,nebo mi jí vyplatí celou? Je tam nějaký limit přivýdělku?
Děkuji

Admin31.05 09:45

Dobrý den,
při jakémkoliv jiném příjmu, který navíc musíte na ÚP bez prodlení nahlásit, se vyplácení podpory pozastavuje. Limit 4 000 Kč platí pro samotnou evidenci na ÚP, takže pokud ho překročíte, tak budete z ÚP odhlášen.
Pakliže porušíte kterékoliv z těchto pravidel, Úřad práce vás za to může adekvátně potrestat.

Alice 31.5.11:5831.05 11:58

Dobrý den,jsem 1 rok na nemocenské a pobirala jsem nemocenskou,aze zdravotbích důvodu se nemohu vrátit do práce,musím se hlásit na pracovním úřadu,z čeho mi vypočítají podporu.
Moc vám děkuji za odpověd

Admin31.05 12:40

Dobrý den,
nemusíte se bát, protože v rozhodném období jste neodpracovala ani 21 dnů a tak bude podpora vypočtena z takzvaného pravděpodobného výdělku, který určí zaměstnavatel podle toho, kolik byste hypoteticky vydělala, kdybyste normálně pracovala.

Dana04.06 13:20

Dobrý den, počítá se nemocenská do odpracované doby abych měla nárok na podporu? Pokud si vydělávám na DPP 500,- Kč měsičně a nehlásila bych se na ÚP musím si platit zdravotní pojištění a jakou částku.
Moc Vám děkuji za odpověď.

Admin04.06 15:22

Dobrý den,

1) ano, měla by se započítávat
2) ano, musíte si platit 1 080 Kč měsíčně zdravotní pojištění

Staňa05.06 20:21

Dobrý den, je mi 58 let a dostala jsem výpověď z práce. Mám možnost jít na 4 měsíce na brigádu ale za nižší plat. Když se budu potom hlásit na ÚP, z čeho se mi vypočítá podpora ? Děkuji za odpověď

Admin06.06 12:52

Dobrý den,
bohužel spíše z vaší "brigády"(DPP, DPČ).

Jitulice06.06 07:06

Dobrý den,
pracuji jako mzdová účetní v jedné škole. Zaměstnankyně se má vrátit z RD 30.12.2013. Jelikož nesehnala pro dítě školku a uvítala by podporu vyšší, tak nás požádala, zda by jsme ji nezaměstnali ještě po dobu jednoho týdne, aby měla podporu v nezaměstnanosti z předpokládané mzdy a ne z dávek RD. Následně by dala výpověď z vážných důvodů, péče o dítě. Je však problém, že my máme jinou paní učitelku na zástup za uč na RD. Zaměstnávat obě dvě najednou nelze, ve státní správě je to porušení kázně. Je doba jednoho týdne dostačující pro zohlednění výplatu dávek ze mzdy? Na ´úřadu práce mi známá řekla, že je dostačující týden. V této diskusi se píše měsíc. Děkuji za odpověď

Admin06.06 13:16

Dobrý den,
věřte lidem z ÚP, měli by se v problematice vyznat nejlépe. :-)

Co se týče krátkodobého pracovního poměru. Nejsme si úplně jistí, jak to ve školství chodí, ale: pakliže by vaše zaměstnankyně měla nastoupit po RD zpět do práce (což by asi měla), tak ji nastoupit nechte. Když ji po týdnu odpadne hlídání dítěte, tak můžete dohodou z vážných důvodů pracovní poměr ukončit (výpověď nedoporučujeme, protože ta obsahuje i výpovědní lhůtu).

Co se týče paní, která učí za učitelku na RD, tak té byste asi museli dát po nástupu výpověď? Nebo je pracovní poměr sjednán na dobu určitou pouze do konce RD? Ať tak, či onak, při výpovědi by stejně běžela výpovědní doba. Po týdnu, až by se původní učitelka vrátila k péči o dítě, by bylo nutné kvůli nové situaci výpověď zrušit. Ano, vyžadovalo by to hodně důvěry na všech stranách a trochu papírování navíc, ale podle nás to zařídit jde.

Bohouš08.06 07:48

Dobrý den,
Jsem OSVČ, je mi 52 let a od 1 listopadu 2012 do 10.února 2013 jsem měl poprvé přerušené podnikání, byl poprvé veden na úřadu práce a pobíral podporu v nezaměstnanosti. Od 11.února jsem podnikání obnovil a jelikož nyní nemám žádné zakázky, uvažuji o opětném přerušení podnikání.Zajímalo by mne, zda bych mohl požádat o podporu v nezaměstnanosti, pokud ano,z kterého období příjmu (z konkrétně ze kterých měsíců)by se podpora počítala, popřípadě jaká by byla konkrétní výše podpory, když za odpracované měsíce do roku 2013 jsem si platil na OSSZ minimální měsíční odvody a v odpracovaných měsících roku 2013 platím na OSSZ 3600 Kč měsíčně. Děkuji

Admin10.06 08:39

Dobrý den,
s největší pravděpodobností budete mít nárok pouze na dočerpání 8 měsíční podpory, kterou jste začal čerpat v listopadu 2012, protože jste od té minulé nesplnil podmínku odpracovaných 6 měsíců. Výše podpory se vám bude počítat běžně, z vašeho vyměřovacího základu.

Admin24.06 15:57

Dobrý den,
omlouváme se za nepřesnost, která vznikla ve zdroji z MPSV. V zákoně se píše o 3 měsících, ne o 6.

Rencek10.06 23:04

Dobrý den, chci se zeptat jaktože jsem dostala podporu v nezaměstnanosti jen 45% po celou dobu 5 něsícu, když přítel měl první měsíc 65% a pak se to snižovalo ? TO nechápu

Admin11.06 10:43

Dobrý den,
v článku se to dočtete. "Pakliže výpověď podal sám zaměstnanec, nárok na podporu nezaniká, ale ta se snižuje a to na 45 % průměrné mzdy po celou dobu pobírání podpory."
To samé platí u ukončení pracovního poměru dohodou bez závažných důvodů.

Jana11.06 10:25

Dne 31.5.2012 jsem ukončila prac.poměr z důvodu nadbytečnosti v podniku, kde jsem pracovala 15 let. Od 4.6.2012 jsem byla v pracovní neschopnosti, která skončila 31.5.2013. Dne 4.6.2013 jsem byla požádat ÚP o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti, kde mi bylo sděleno, že na podporu nemám nárok, protože jsem o dávky požádala pozdě. Měla jsem za to, že pokud požádám ÚP o podporu do 3 dnů buď od ukončení prac. poměru, nebo ukončení prac. neschopnosti, mám na podporu nárok. ÚP mě sdělil, že nárok nemám, ale že to ještě prošetří a do 14 dní mi dá zprávu. Prosím o Váš názor. Děkuji.

Admin11.06 10:49

Dobrý den,
pokud tomu rozumíme správně, 4.6. 2012 jste šla na Úřad práce kvůli nemocenské a teprve po roce jste si požádala o podporu v nezaměstnanosti. Pravděpodobně by bývalo bylo lepší si o podporu požádat nejdříve s tím, že nemocenská by její vyplácení pouze přerušila, ale přesnou odpověď vám dá opravdu až Úřad práce.

Zdeňka11.06 16:51

Na svém pracovišti jsem pracovala 9 let. V posledním roce po výměně vedení se změnily podmínky na pracovišti a já jsem začala trpět deresemi,na které beru od ledna léky a nyní se můj stav natolik zhoršil, že jsem již téměř 2 měsíce v pracovní neschopnosti.Chtěla bych z pracoviště odejít, mohu podat výpověď ze zdravotních důvodů?

Admin11.06 17:05

Dobrý den,
musela byste mít lékařský posudek, který by potvrzoval, že nejste schopna dále pokračovat v daném zaměstnání. Pakliže ale změna vedení vyústila ve vaše deprese, problém je pravděpodobně vážnější a doporučujeme ho řešit rázně (inspektorát práce).

Evelína12.06 16:11

Dobrý den,
Výše podpory v nezaměstnanosti se vypočítá z průměrného platu.
Za jaké období se vypočítává průměrný plat?
Průměrný plat posledního měsíce, za období jednoho roku nebo za tři roky?

Admin12.06 16:23

Dobrý den,

výpočet probíhá z rozhodného období (2 roky).

Simona12.06 19:29

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat byla jsem na podpoře od března 2013 a v dubnu jsem si našla brigádu, chodila jen víkendy, protože mi bylo řečeno, že když se vlezu s výdělkem brigády do 4000,-, mám nárok na podporu.Přivýdělek z brigády činil 2000,- a místo plné výši podpory 6000,. mi došly jen 2000,- asi nějaké minimum. Takže je asi lepší být doma,nic nedělat, práci si nehledat ani žádný přivýdělek , protože jste na tom hůř než jste byli.Chtěla bych jen vědět, jestli to tak opravdu je. Děkuji

Admin13.06 12:15

Dobrý den,

samozřejmě, že to tak není a přivýdělek se vám vyplatí. Podpora je vám pouze pozastavena do doby, dokud máte přivýdělek, poté se vám znovu obnoví. Při přivýdělku prostě podporu nedostanete - limit 4 000 Kč se vztahuje na samotnou evidenci na Úřadu práce.

Důvodem, proč je přivýdělek ale dobrý vždy, je ale něco jiného - lepší životopis bez děr pro evidenci na Úřadu práce, pracovní návyky a kontakty na případné plnohodnotné zaměstnání. Krátkodobý výpadek části příjmu je ovšem fakt.

Martina12.06 20:04

Dobrý den, ráda bych se informovala, 9.7.2013 mi končí rodičovská, tak jsem si zjišťovala u zaměstnavatele, jestli pro mě mají místo, abych se vrátila zpátky. Bylo mi řečeno, že místo mají, jestli můžu pracovat 12h směny denní i noční (od 7-19h a od 19-7h)jako jsem dělala dřív, když jsem byla bez dětí. Bohužel takovéto služby se dvěma malýma dětma (5 let a synovi budou 3 roky)dělat nemůžu, jsem máma a musím se o ně postarat a nejde to skloubit ani s manželem, ten denně ráno dojíždí pracovně do Mladé Boleslavi a pozdě večer se vrací domů. Zajímá mě tedy, když dám sama výpověď, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, slyšela jsem, že bohužel v tomto případě ne. Moc děkuji za odpověď.

Admin13.06 12:21

Dobrý den,
při výpovědi z vaší strany sice na podporu nárok máte, ale pouze v minimální výši 45 % průměrného platu. Pokud však nenastoupíte do zaměstnání po rodičovské dovolené vůbec, bude se vám počítat ještě nižší podpora fixně podle průměrné mzdy ve státě (15 %), což letos vychází na cca 2600-3600 Kč měsíčně podle důvodu ukončení pracovního poměru.

Jaroslav12.06 21:03

Dobrý den,
měl bych dotaz. Pracoval jsem v zaměstnání 6 let téměř bez nemoci.
Poté jsem bohužel na 6 měsíců onemocněl s nohou. Během neschopenky jsem dostal výpověď z důvodu nad bytečnosti s tří měsíčním odstupným.Zaměstnavatel mi k tomu řekl že mne může propustit z důvodu nadbytečnosti pokud doloží že za mne má náhradu. Proto bych se chtěl zeptat zda má opravdu zaměstnavatel tuto pravomoc, jelikož ani na úřadu práce se nad tímto nepozastavili.

Můj druhý dotaz je zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pokud jsem po 6 letech byl propuštěn ze zaměstnání k datu 9.11.2012 poté jsem tři měsíce nepobíral podporu v nezaměstnanosti z důvodu odstupného, kterou jsem začal pobírat 10.2.2013. Podporu v nezaměstnanosti jsem bral až doposud. Od 1.6.2013 jsem nastoupil na veřejně prospěšné práce, které mám na dobu určitou a to do Října.

Admin13.06 12:28

Dobrý den,
na váš první dotaz bychom odpověděli tak, že už se to prostě stalo a jestli měl váš zaměstnavatel nárok vás propustit pro nadbytečnost, jste měl řešit tehdy - zákonnou lhůtu pro napadnutí u soudu už jste propásl. Bohužel, pakliže došlo opravdu pouze k fiktivní reorganizaci a na vaše místo byl přijat někdo jiný, pravděpodobně byste měl šanci uspět.

Druhý dotaz: Budete mít nárok na dočerpání podpory v nezaměstnanosti, na novou nikoliv.

Admin24.06 15:59

Dobrý den,
omlouváme se za nepřesnost, která vznikla ve zdroji z MPSV. V zákoně se píše o 3 měsících, ne o 6, abyste měl nárok na novou podporu v nezaměstnanosti. Ovšem nejsme si jistí, že vám tento nárok z této práce vznikne. Informujte se určitě na úřadu práce.

Markéta14.06 10:09

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na výši podpory v nezaměstnanosti. V mém případě mi skončila 3.letá rodičovská dovolená a já nastoupila zpět do práce, ale po měsíci jsem dostala výpověď z organizačních důvodů s odstupným.
Na ÚP mi tvrdí, že pokud jsem nastoupila do práce po 3.leté RD nemám nárok na podporu z prům. platu, ale pokud bych nastoupila do práce po 4.leté RD již na ni nárok mám. Mám dojem, že si to každý PÚ určuje podle "počasí - u nás je sucho". Je někde ze zákona uvedeno přesně jak se tyto situace řeší?...myslím, že v této době je těchto případů víc než dost.
děkuji za odpověď

Admin14.06 11:52

Dobrý den,
nepleteme-li se, měla by se vám podpora počítat z posledního skončeného zaměstnávání, tedy z platu v práci, ve které jste dostala výpověď. Nenapadá nás důvod, proč by tomu tak být nemělo.

Janík14.06 19:13

Dobrý den, k 31.5.2013 mi skončil pracovní poměr s 3 měsíčním odstupným. Od 3.6.2013 (1.a 2.6.203 byl víkend) mám pracovní smlouvu na HPP, ale práce mi nevyhovuje, chtěl bych podat výpověď ve zkušební době. Je uvedeno, že podporu dostanu 45% po dobu 5 měsíců, ale nevím z jaké výše průměrného výdělku? A dále zda má výše průměrného výdělku vliv při skončení k nejbližšímu datu nebo k odpracovanému celému měsíci tj. k 1.7.2013. Děkuji za odpověď

Admin17.06 09:44

Dobrý den,
použije se průměrný plat z posledního skončeného zaměstnání, tedy z toho nového. Pokud nelze určit průměrný plat z faktické výplaty, tak se použije z předpokládané.

Pavel17.06 10:37

Dobrý den, výborný článek. Chtěl jsem se zeptat, jak se bude počítat podpora v nezaměstnanosti, když mám u 1 zaměstnavatele 3 různé smlouvy: pracovní smlouva na 0,7 úvazku (cca 16 000 Kč hrubého), DPČ 0,3 úvazku (cca 11 000 Kč hrubého) a DPČ 0,2 úvazku (cca 5500 Kč hrubého). A zmiňované průměrná výše čisté mzdy pracovníka se počítá za jaké časové období? Děkuji.

Admin18.06 08:56

Dobrý den,
to si bohužel nejsme vůbec jistí. Záleželo by asi i na tom, která smlouva by skončila jako poslední. Jestli by se za nějakých událostí příjmy sčítaly, to se už raději zeptejte na Úřadu práce. :-)

Dana17.06 18:19

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti když, jsem pracovala od 15.3.2012 do 7.8.2012, poté jsem se přihlásila na úřad práce, ale až od 13.8. do 11.9.2012 a pak jsem nastoupila do zaměstnáni 12.9.2012 do 31.1.2013,poté mi smlouvu prodloužili od 1.2. do 31.7.2013. Budu moc ráda za vaši odpověď, děkuji.

Admin18.06 09:34

Dobrý den,
pokud všechna tato zaměstnání zakládala účast na důchodovém pojištění, pak jste odpracovala za poslední 2 roky alespoň 12 měsíců a tedy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Marketa18.06 00:21

Dobrý den dne 15 .06 . Mi skoncila rodičovská dovolena trilete u ktere jsem dva roky podnikala jako OSVČ v lednu jsem živnostenský list pozastavila zajimalo by me z ceho se mi bude pocitat výpočet podpory v nezaměstnanosti mezitím co jsem byla na RD muj zaměstnavatel sel do insolvence a zadne odstupné nemam

Admin18.06 10:15

Dobrý den,

pravděpodobně z průměrné mzdy ve státě, což je pouze minimální podpora mezi 2600 a 3600 Kč měsíčně. Kvůli podrobnostem se však informujte raději na Úřadu práce.

Jana18.06 01:15

Dobrý den,tedy pokud jsem to dobře pochopila,já jsem dne 20.5.13 nastoupila do práce a to z úřadu práce kde jsem byla evidována 5.měsíců a pokud mě oni propustí v záuční době to jsou ty tři měsíce tak mě vzniká další nárok na pobírání další podpory v nezaměstnanosti? Na podpoře jsem byla od prosince 2012 do 19.5.2013 a předtím jsem půl roku pracovala. Děkuji za odpovědi.

Admin18.06 09:12

Dobrý den,
podle našich informací je pro novou podpůrčí dobu odpracovat alespoň 6 měsíců.

Admin24.06 15:57

Dobrý den,
omlouváme se za nepřesnost, která vznikla ve zdroji z MPSV. V zákoně se píše o 3 měsících, ne o 6.

Martina19.06 12:33

jsem na pracovním úřade rok ,ted dělám na DPČ a chtějí mě z pracaku vyhodit ale já mam DPČ jen do srpna co pak? děkuji Martina

Admin19.06 17:49

Dobrý den,
pak se budete muset na Úřadu práce registrovat znovu.

Karel19.06 15:07

Dobrý den,
13.5. jsem požádal o podporu v nezaměstnanosti, Rozhodnutí o přiznání podpory v nezaměstnanosti (od 13.5) jsem obdržel 5.6. Kdy mohu očekávat podporu? Děkuji za odpověď

Admin19.06 18:02

Dobrý den,
podpora za květen by vám měla přijít už někdy teď v červnu, jestli se nepleteme. Ale raději se poptejte na Úřadu práce. :)

Martina20.06 00:41

Pokud je někdo propuštěn na paragraf 52f), má nárok na podporu? děkuji

Admin20.06 09:25

Dobrý den,
ano, má.

Katka20.06 15:05

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a budu v ní delší dobu...v té době ovšem zkončí můj zaměstnanecký poměr. Mám se hlásit na úřadu práce ihned po skončení pracovního poměru i když jsem v neschopnosti nebo až mi zkončí neschopnost práce ? Výpověď jsem dostala já z důvodů toho, že zaměstnavatel končí s podnikáním.....děkuji za odpověď. Katka

Admin21.06 11:28

Dobrý den,
na ÚP se určitě nahlaste, už kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti. Přinejmenším vám dají podrobné informace, jak se ve vašem případě zachovat.

alena21.06 10:42

dobrý den maželovi přiznali podporu od 18.4 zpětně mu ted přišla podpora za květen,chtěla bych se zeptat jestli mu ještě ted přijde podpora za červen.děkuji

Admin21.06 11:32

Dobrý den,
obáváme se, že nikoliv, protože podpora za červen by mu měla být vyplacena v červenci.

pepa24.06 09:47

Dobrý den.
měl bych dotaz od 1.9.2012 do 6.1.2013 sem byl veden na úřadu práce a pobíral podporu pak jsem 7.1.2013 nastoupil do nového zaměstnáni kde mě končí smlouva 30.6.2013 a nebude prodloužena tak bych se chtěl zeptat jestli budu mít nárok na celých 5 měsíců podpory.děkuji

Admin24.06 15:55

Dobrý den, podle zákona o zaměstnanosti byste měl mít nárok na celou novou podpůrčí dobu. Bohužel v předchozích odpovědích jsme se řídili ne přímo zákonem, ale tímto článkem: http://www.mpsv.cz/cs/14156 Tudíž jsme nesprávně říkali, že jde o dobu 6 měsíců, nikoliv 3 měsíců, čímž se omlouváme předchozím tazatelům.

Lenka24.06 19:30

Dobrý den, po 8 měsíční PN budu rozvazovat se zaměstnavatelem pracovní poměr dohodou ze zdravotních důvodů a budu do doby důchodu na podpoře/ asi 9 měsíců/ Z čeho se mi vypočítá výše podpory? Děkuji za odpověď

Admin25.06 09:25

Dobrý den,

měl by se použít takzvaný pravděpodobný výdělek, takže byste měla mít podporu v nezaměstnanosti adekvátně vysokou k vašemu běžnému příjmu.

Lenka24.06 19:50

Dobrý den, podmínka odpracování 12 měsíců za poslední 2 roky je splněna i tehdy, když jsem byla během nich i 2 měsíce v PN?Děkuji

Admin25.06 10:10

Dobrý den,

pokud máme správné informace, měla by se počítat i doba v pracovní neschopnosti. Raději se ale informujte předem na Úřadu práce.

Jana24.06 21:45

Dobrý den,
výpověď z prac.poměru jsem dala z vlastního rozhodnutí k 31.12.2012 dohodou. Předtím jsem pracovala bez přestávek 20 let.
Od 1.ledna do 5.5. jsem pobírala podporu 45%. V současné době pracuji již 2.měsíc ve firmě, která mně zatím z důvodu finanč.krize
nezaplatila za moji práci vůbec nic tzn. že ani zdrav.a sociální pojištění. Jsem ve zkušební době 3 měsíce. Pokud nyní odejdu z prac. poměru tzn.ve zkušební době a přihlásím se znovu na Uřadě práce, jaká mně bude náležet podpora a na jak dlouho? (je mi 50let)
Mám ve výpovědi udat důvod, proč odcházím_?

Děkuji J.

Admin25.06 11:07

Dobrý den,

v momentě, kdy bude váš plat 15 dnů po splatnosti (odpracovaný měsíc + měsíc + 15 dnů, tedy teoreticky až 2 a půl měsíce po nástupu do zaměstnání), bude to důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru a výrazné porušení povinnosti zaměstnavatele, po kterém byste měla mít nárok na novou podporu v nezaměstnanosti v plné výši. Ale raději se informujte na Úřadu práce předem.

Dalibor25.06 09:40

Dobrý den, můžu dostat podporu v nezaměstnanosti když se přihlásím na ÚP , protože chci pozastavit živnost ale mám příjem z pronájmu nemovitosti? Děkuji za odpověď

Admin25.06 11:26

Dobrý den,

splňujete-li ostatní podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, nebude vám pronájem nemovitosti překážet.

Renáta26.06 21:45

Dobrý večer, prosím Vás o rychlé zodpovězení mého dotazu. V únoru jsem prodělala trombozu s následnou masivní plicní embolií. Můj praktický lékař mi doporučil letos v květnu, abych ukončila prac. poměr- dojíždím do práce 1,5 hod ráno a 2 hod odpoledne.Jsem neustále zadýchaná a snadno unavitelná a v práci ve stresu. Na základěš toho jsem si dala žádost o ukončení prac. poměru. Můj zaměstnavatel mi ale neustále dává dohodu s par.49 v níž uvádí, že jsem výpověď dala já na základě doporučení praktického lékaře, přiložila jsem to k tomu.dÁLE JSEM V NÍ UVEDLA JEŠTĚ PROBLÉM S DOCHÁZKIOU 4 LETÉHO DÍTĚTE DO ŠKOLKY.Na jakou výši podpory mám nárok? Nechtějí mi napsat výpově%ď ze zdravot. důvodů.Zaměstnavatel mi pořád dělá psych.nátlaky, abych podepsala tohle, před týdnem jsem již v práci skolabovala a nyní jsem na neschopence. Vůbec nevím co mám dělat? Když to podepíšu jak chtějí k 30.6.2013 můžu ui tak zůstat na neschopence? Nebo co dělat?

Admin27.06 09:14

Dobrý den,

teoreticky by měla péče o dítě a problémové docházení do předškolního zařízení, uvedená v dohodě, stačit pro získání plné podpory.

Franta27.06 12:09

Dobrý den,
ukončím pracovní poměr na dobu určitou v srpnu.Odpracované 4 roky.Chtěl bych se zeptat,jak a s čeho se vypočítává výše podpory v nezaměstnanosti?

Děkuji F.

Admin27.06 14:19

Dobrý den,

z průměrného platu v rozhodném období (2 roky). Jak ho ukončíte? Jestli skončí, tak máte nárok na plnou podporu, jestli jste dal výpověď, tak bude pouze ve výši 45 % průměrného výdělku.

Pavel28.06 21:29

Dobrý den,
30.6.2013 mně skončí pracovní poměr výpovědí z důvodů zrušení pracovního místa.Do důchodu mi chybí 1 rok. Dostanu 3-měs.odstupné. Od 1.7. budu v prac. neschopnosti z důvodu dlouhotrvajících zdravotních problémů.Když se po 2-3 měsících přihlásím na ÚP, dostanu podporu hned nebo až po 3 měsících?
Děkuji Pavel

Admin01.07 08:16

Dobrý den,

doporučujeme zajít na ÚP hned, alespoň si zjistíte vše, co budete potřebovat. Nejsme si jistí, jestli doba v pracovní neschopnosti a odstupné časově sčítají, ale spíše ne. Takže kdybyste si teď zašel na ÚP, přihlásil se a poté jim tam donesl neschopenku, měl byste po 3 měsících dosáhnout na podporu, která by měla být ve vašem případě pravděpodobně dlouhá 11 měsíců, takže byste poté bez problémů nastoupil do řádného starobního důchodu.

Alena30.06 17:20

Dobrý den, jsem evidovaná na úřadu práce, podporu už nedostávám a protože bydlím u rodičů, neberu ani sociální dávky. Mám možnost vzít brigádu v supermarketu jako pokladní. Chtěla bych se zeptat, jestli budu vyřazena z evidence a po skončení brigády zase evidována nebo budu v evidenci po celou dobu brigády a budou za mne platit zdravotní pojištění. Výši platu za brigádu zatím neznám. Moc děkuji za odpověď. Alena

Admin01.07 08:39

Dobrý den,

právě výše platu je zcela rozhodující. Do 4 000 Kč měsíčně můžete být nadále registrována na Úřadu práce se všemi výhodami i nevýhodami, které to obnáší. Nad 4 000 Kč měsíčně už budete vyřazena z evidence a zdravotní budete muset odvádět sama, nebo ho za vás odvede zaměstnavatel.

Lucka01.07 00:17

Dobrý den, 29.6. mi skončila rodičovská. Zaměstnavatel mi dává výpověď pro nadbytečnost - 3 měsíční odstupné + 2platy, které asi taky dá do odstupného. Prý ukončení poměru bude 30.6. i když je to neděle a normal by to mělo být 1.7.. Můj dotaz zní, kolik bude můj příspěvek, kdybych do těch 5ti měsíců nenašla práci? Z čeho se bude počítat? Děkuji.

Admin01.07 08:48

Dobrý den,

obáváme se, že pouze jako 15 % (12% a 11%, odstupňováno stejně podle měsíců jako běžná podpora v nezaměstnanosti) z průměrné mzdy ve státě, což odpovídá 3600 - 2600 Kč měsíčně.

Tomáš R.01.07 14:27

Dobrý den,pracoval jsem v jedné firme 6 let a tam jsem skončil prac.poměr 11.6.2013 dohodou bez udání duvodu §49.Hned druhý den 12.6.2013 jsem nastoupil do nového zaměstnaní,ale vubec se mi zde nelíbí a chtěl bych skončit.jsem v 3 měsíční zkušební době.Moje otazka je,jestli budu mít vubec narok na podporu a na kolik procent a z jakého platu nebo zaměstnání se to vypočítává. Děkuji za odpověd

Admin02.07 08:47

Dobrý den,

dostanete 45% podporu po celou dobu jejího pobírání a bude se vám počítat z platu v novém zaměstnání.

Monika01.07 19:54

Dobrý den,k 30.4.byl se mnou rozvázán prac.poměr ve zkušení době,zdůvodu fin.krize a nadbytenčosti.Od 1.5-23.6.2013 jsem byla v evidována na ÚP /necelé 2měs.jsem pobírána PvN/.Od 24.6. pracuji v novém zaměstnání,které jsem si našla sama /nezprostředkoval mi jej ÚP/.Bohužel mi nové zaměstnání nevyhovuje.Když ukončím sama prac.poměr ve zkušební době/je stanovena 3měs.zkušební doba/, budu mít pak nárok na podporu v nezaměstnanosti,když se znovu nahlásím na ÚP?Pokud ano,z čeho se bude počítat?Děkuji.

Admin02.07 08:58

Dobrý den,

nárok na podporu mít budete, ovšem pouze na její dočerpání, nikoliv na celou novou. Počítat se vám bude z platu v aktuálním zaměstnání, ale pouze ve výši 45 % po celou dobu čerpání.

Lukáš K02.07 10:40

Dobry den k 22.květnu mi byla přiznána podpora 45procent na dobu 5.měsíců...kdy mi přídou první peníze??ještě mi nedoraziloo nic.děkuji

Admin03.07 07:43

Dobrý den,

tyto dotazy je lepší směrovat přímo na Úřad práce. My se však domníváme, že termíny jsou běžné, kolem 15. v měsíci.

Nováková02.07 15:31

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu, od 1.1.2013 jsem evidovaná na ÚP,(v předchozím zaměstnání jsem pracovala 15 let),nové zaměstnání jsem bohužel nenašla,i když se zoufale snažím, obíhám místa co mi nabídne ÚP, hledám ,kde se dá,ale práce není, minulý měsíc mi skončila podpora v nezaměstnanosti,chci se zeptat, jestli nevíte,zda není možnost nějaké dávky ,protože z něčeho žít prostě musím,slyšela jsem o dávce existenčního minima,jakési půlce životního minima. Moc tomu nerozumím.děkuji.

Admin03.07 08:08

Dobrý den,

konkrétní nároky na dávky a příspěvky vyplývají z mnoha okolností, ale teoreticky můžete mít nárok na příspěvek na bydlení a/nebo dávky v hmotné nouzi, což je například příspěvek na živobytí, kdy se doplácí do existenčního minima. Ovšem v těchto případech už se posuzuje individuálně i majetek, kdy dávky nemusejí být přiznány, dokud je "z čeho žít", což mnohdy obnáší i prodej cenných věcí.

Klara Nademlejnska04.07 11:03

Dobry den,
rada bych se zeptala, z ceho se mi bude vypocitavat davka v nezamestnanosti. 30.6. jsem skoncila svuj HPP a take rodicovsky prispevek (7600,-). Chodila jsem normalne do prace a pobirala rodicovsky prispevek, pricemz syn byl u babicky. Bude se davka v nezamestnanosti vypocitavat z rodicaku, nebo z prumernych prijmu z prace? Dekuji KN.

Admin04.07 18:18

Dobrý den,

bude se počítat z vašeho zaměstnání.

Irena04.07 22:00

Dobrý den.Od 1.7 jsem nastoupila do zaměstnáni.Pracovni smlouvu mám na dobu určitou na jeden rok.Pokud po teto době dostanu výpovověd a neseženu práci budu mit nárok na podporu?Od 1.1 2013 jsem byla vedena na uřadu práce a pobirala jsem podporu.Bude mi 57let.Děkuji.

Admin05.07 10:46

Dobrý den,

výpověď nedostanete, pouze skončí pracovní poměr uplynutím sjednané doby. Budete mít nárok na plnou podporu po dobu 11 měsíců.

Stanislava07.07 22:47

Dobrý den. Prosím o radu. Mám tři roky do důchodu a velmi náročnou práci hlavně po psychické stránce. Začínám mít velké zdravotní problémy, ale nechci být v PN kvůli kolegům. Nevím, jak dlouho to ještě vydržím, ale pokud bych byla na nemocenské, už bych se do práce nevrátila.Dala bych výpověď a přihlásila se na ÚP. Z čeho by mi byla vypočtena podpora, z nemocenské nebo z výdělku u zaměstnavatele? Nevím, co je výhodnější, vůbec se v tom neorientuju, dát výpověď, přihlásit se na ÚP a tam se začít léčit, nebo se začít léčit a po ukončení PN dát výpověď a přihlásit se na ÚP ? Chci jít o rok dřív do předčasného důchodu (pokud to vydržím).
Děkuji.

Admin08.07 09:54

Dobrý den,

mělo by to být jedno, ale pro jistotu se optejte na detaily na Úřadu práce. Každopádně by vám ale měla být podpora počítána z běžné mzdy.

Stanislava08.07 22:36

Děkuju za bleskovou odpověď.

Ondra08.07 08:10

Dobrý den, Týden jsem na podpoře. Sehnal jsme si brigádu a smlouva by byla na Dohodu o provedení práce. Výdělek by byl větší než 10 000.Chci se se zeptat, až brigáda skončí jestli mám nárok na podporu. Díky

Admin08.07 09:55

Dobrý den,

ano, budete mít nárok na podporu, buď její dočerpání, nebo úplně novou (při pracovním poměru delším než 3 měsíce). Bude se vám ale počítat z DPP.

Michaela08.07 15:01

Dobry den,

rada bych se zeptala na dve veci.

1) Vypocet podpory se provadi z prumeru ciste mzdy. Ten prumer je bran za jake obdobi? Je to za celou dobu prace u firmy ci za posledni rok nebo tri mesice?
2)Pritel je jiz zamestnan na dobu neurcitou. Pracuje tam vice jak rok. Jeho zamestnavatel jim skoro od zacatku snizuje plat i provizni ohodnoceni. Dnes jim rekl ze se tak stane znovu. Co jsme tak pocitala tak diky zmenam v proviznim systemu nebude pritel schpny dosahnout skoro na zadne provize. Kdyby se dle noveho systemu bral minuly mesic, ktery ve vsech ohledech preplnil a splnil, dnes by se dostal tak ani ne na pulku.
Jak se tedy se zamestnavatelem dohodnout, aby na pracovnim urade dostal podporu 65% a nejen 45% za to ze odesel sam. Staci vypoved dohodou z organizacnich duvodu ( i kdyz nebude s odstupnym)? Nicmene nevim jestli se na tom dohodnout.
Pro pritele je ted lepsi byt na urade prace a hledat si aktivne praci, nez byt nekde kde nema sanci si vydelat.

Velmi dekuji za odpoved.

Molnarova

Admin09.07 09:35

Dobrý den,

1) domníváme se, že za celé rozhodné období, tedy 2 roky.
2) existuje několik způsobů, jak se vyhnout krácení podpory. Ideální je se dohodnout se zaměstnavatelem na přechod ze zaměstnání na dobu neurčitou na zaměstnání na dobu určitou, po jehož skončení bude mít váš přítel nárok na plnou podporu.

Michaela08.07 15:28

Dobry den, jeste bych mela otazku k bodu dve me predchozi otazky. Mohl by pritel odejit z prace na ukonceni dohodou z duvodu pece o dite ci dat vypoved z duvodu pece o dite? Mame 3,5 let stareho syna a nechodi do skolky protoze ho nevzali. Ja chodim do prace take. Vznikl by tak narok na podporu 65%? A jak by vypoved mela byt podana- napsana?

Dekuji velmi moc

Molnarova

Admin09.07 09:43

Dobrý den,

musela by to být dohoda/výpověď (pozor na dvouměsíční výpovědní lhůtu) s uvedením důvodu nutné osobní péče o dítě do 4 let.

Veronika08.07 18:13

Dobrý den.
Manželovi skončila DPČ k 30.6., od 1.7. je veden na ÚP. Podpora se mu bude počítat z čisté mzdy 1-3/2013? Děkuji za odpověď.

Admin09.07 09:53

Dobrý den,

mělo by jít až o 2 roky.

Iva09.07 10:28

Dobrý den, prosím vás, počítá se doba, kdy jsem na nemocenské, do odpracované doby pro účel získání podpory v nezaměstnanosti? Jde o to, že v posledních dvou letech jsem sice byla zaměstnaná 15 měsíců, ale z toho byla 7 měsíců nemocenská. Tedy těch "skutečně odpracovaných" měsíců by bylo jen 8? Když jsem na nemocenské, tak přece nepřispívám státu na nic, jak píšete v jiných odpovědích? Děkuji moc :-)

Admin09.07 11:00

Dobrý den,

každý zaměstnanec je ze zákona důchodově pojištěn, proto by se tato doba měla započítávat celá, bez ohledu na dočasnou pracovní neschopnost. Pro bližší informace ale doporučujeme kontaktovat Úřad práce.

Radka Šenková09.07 10:58

Dobrý dne prosím Vás mám dotaz,dcera v 18 porodila bohužel přítel ji vyhodil a malou si vysoudil tudíž ji má on v péči.Dcera se nahlásila na úřad práce ale úřad práce jí neplatí nic s tím že nemá odpracovaná leta. Dostala jen jednou nějakou dávku hmotné nouze.Chtěla bych tedy vědět jak to je přeci ji nemůžou nechat bez koruny,práci také nemůže sehnat protože nemá praxi. Proč ostatní dostávají pravidelně dávky hmotné nouze. Díky za odpověď

Admin09.07 11:02

Dobrý den,

dávky se počítají vždy individuálně podle příjmů domácnosti. Musí se o ně žádat a často se musí jejich oprávněnost dokazovat. Zkoumá se například i majetek. Pakliže je dcera bez majetku a bez peněz, určitě by měla mít nárok na dávky od státu, ale musíte si konkrétně zjistit, na jaké a požádat o ně - od toho tu je už Úřad práce.

sára09.07 17:34

Dobrý den, jsem zamestnana na dobu neurčitou, od dubna
2013 jsem byla na nemocenske, vcera mi skoncila a zamestnavatel
hleda vsechny mozne zpusoby aby mohl dat výpověď, vyhrožuje mi,
že pokud nedám výpověď sama tak mě vyhodí ale jaký by byl důvod
aby mi dal &55 nebo &53. Děkuji za odpověď

Admin10.07 08:52

Dobrý den,

dříve nebo později si většinou zaměstnavatel nějakou záminku najde. Zkuste se dohodnout na ukončení dohodou pro nadbytečnost, kdy vám stále náleží odstupné a plná podpora. Jestliže budete chtít v práci i nadále zůstat, budete se muset obrnit trpělivostí a svému zaměstnavateli konstruktivně dokázat, že by si vás měl chtít udržet.

LENKA09.07 22:40

Dobrý den.Chci dát v práci výpověd,protože tam nastali organizační změny a já mám problémy z hlídáním 5 dcery,což zaměstnavatele nezajímá.Když dám,výpověd dohodou z důvodu péče o dítě,měl by mí zaměstnavatel na to přistoupit nebo nemusí?A když dám 2 měsíční výpověd a uvedu tam z důvodu péče o dítě a neseženu do 2 měsíců jinou práci a budu muset na pracovní úřad dostanu vůbec podporu a v jaké výši.Díky za odpověd.

Admin10.07 08:56

Dobrý den,

na dohodu přistoupit nikdy nikdo nemusí, od toho to je dohoda, dvoustranný akt, na kterém se musejí obě strany dohodnout.

Pakliže dáte výpověď, tak snad jedině z důvodu o dítě do 4 let věku, pak by vám náležela plná podpora.

LENKA10.07 22:45

Dobrý den.Moc Vám děkuji za odpověd.Měla bych ještě jeden dotaz .Holčině bude 5 let v listopadu.Náležela by mi ještě plná podpora,kdybych dala 2 měsíční výpověd k 31.7 z důvodu péče o dítě.Děkuji za odpověd.

Admin12.07 09:20

Dobrý den,

logika říká, že ano, ale na tyto hraniční situace se raději už doptejte na Úřadu práce. :-)

Romana11.07 13:20

Dobrý den... jsem ve výpovědní lhůtě - výpověď dohodou. Když budu na pracovním úřadě, mám nárok na podporu, když bych měla možnost pracovat jen na Dohodu o provedení práce?

Admin12.07 09:28

Dobrý den,

omlouvám se, ale úplně jsme nepochopili některé věci ohledně vašeho dotazu. Je výpověď a je dohoda, neexistuje výpověď dohodou. Jestliže šlo o dohodu, byla nějak specifikována její příčina? Pakliže to bylo bezdůvodné, budete mít nárok na 45% podporu. Na DPP můžete po dobu registrace na ÚP pracovat, ale odměna nesmí být vyšší, než 4 000 Kč měsíčně. Po dobu DPP vám také bude pozastaveno vyplácení podpory.

Vlaďka11.07 18:37

Dobrý den.
Byla jsem zaměstnána na dobu určitou na poště a když mi smlouva vypršela byl semnou rozvázán pracovní poměr . Poté jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců a nyní jsem bez finančních prostředků. Přesto že dnes a denně sháním práci různými způsoby není možné se uchytit na dnešním vydrancovaném trhu práce .Je možné získat nějakou jinou podporu na přežití ? prosím o radu . Děkuji za odpověď.

Admin12.07 09:57

Dobrý den,

existují příspěvky na bydlení a dávky v hmotné nouzi. Brzy u nás vyjde obsáhlý článek na toto téma, ale vy samozřejmě nečekejte a obraťte se na Úřad práce, kde by vás o vašich možnostech měli informovat.

Bohuslav13.07 10:25

Dobrý den.
Dostal jsem v zaměstnání výpověď z důvodu zrušení pracoviště.
Při žádosti o podporu ,po evidenci na Úřadu práce,mi byl vzat pro výpočet podpory průměr platu,bez započtení odstupného.Tudíž byla vypočtena nižší podpora. Při žádosti o příspěvek na bydlení,mi však
do průměru platu,bylo odstupné započítáno,tedy průměr se navýšil na jednou takovou částku a z tohoto důvodu , byl příspěvek zamítnut.Co je tedy vlastně správně?Připadá mi to absurdní a nelogické.Prosím o radu.
Děkuji.

Admin15.07 08:57

Dobrý den,

odstupné nemá s podporou v nezaměstnanosti co dělat - dostal jste tedy podporu takovou, jaká odpovídá vašemu bývalému příjmu. Ale při žádosti o příspěvek dokládáte všechny příjmy za dané období, kam už samozřejmě odstupné spadat může. Nevidíme na tom nic špatného, ale pokud máte pochybnosti, určitě to s vámi rádi proberou na ÚP.

franta15.07 11:12

Zdravím, chtěl jsem se zeptat... zažádal jsem si o podporu až druhý měsíc na UP. rád bych věděl jestli mi pošlou peníze i za ty dva předchozí měsíce... díky

Admin16.07 07:25

Dobrý den,

nejsme si jistí, ale podle nás zpětně na nic nárok mít nebudete.

Antonín18.07 07:50

Dobrý den, od 16.2.2011 do 31.12.2012 jsem byl v evidenci ÚP.Přitom jsem pracoval na DPČ s platem 3.995,- Kč měsíčně. Od 1.1.2013 jsem byl zaměstnám na celý pracovní poměr na dobu určitou do 30.6.2013.Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Děkuji.

Admin18.07 09:26

Dobrý den,

jestliže máte na DPČ+HPP odpracováno v posledních 2 letech alespoň 12 měsíců, tak nárok na podporu mít budete.

Antonín23.07 13:24

Děkuji za odpověd, jen mám ještě dotaz, zda budu pobírat podporu v nezaměstnanosti i když bych začal pracovat na DPČ s hrubým platem 3.995,- Kč měsíčně. Dříve to šlo, teď nevím, zda je to možné.
Děkuji za odpověd.
Antonín

Admin23.07 13:35

Dobrý den,

vyplácení podpory vám bude pozastaveno na dobu, kdy příjem máte.

Michaela18.07 10:52

Dobry den,
psala jsem dotaz dne 8.7. ohledne moznosti ukonceni hpp na dobu neurcitou, tak aby pritel neprisel o plnou podporu a nedostaval jen 45%. Bohuzel zamestnavatel priteli nevyjde vstruv a smlouvu na dobu urcitou mu nenapise. Bohuzel na vypoved dohodou z vaznych duvodu a to opatrovani syna , to uz take nepujde. Protoze mu zamestnavatel jeochoten pristoupit na dohodu az k 31.8. A syn bude od zari chodit jiz do skolky. Psal jste ze je vice moznosti jak dostat plnou podporu. Mohla bych poprosit jake moznosti tedy jeste prichazi v uvahu?
Velmi Vam dekuji

Molnarova

Admin18.07 17:55

Dobrý den,

v dohodě bude muset být uveden nějaký závažný důvod, jinak opravdu bude pobírat pouze 45% podporu. Podle vašeho první příspěvku bychom možná zkusili uvést něco ve smyslu, že došlo k extrémní změně ohodnocení práce, která znamená při stejně vykonávané práci výrazně nižší mzdu. Ovšem jestli to má šanci projít, to netušíme.

Jarda18.07 12:18

Dobry den,tento rok jsem byl evidovany na urade prace leden az kveten 2013 kde za mne platili socialni a zdravotni pojisteni jsem zivnostnik a mam praci jenom od cervna do konce rijna tohoto roku a pak znovu na UP.Chci se zeptat platim si ted zdravotni a socialni tak me zajima jestli v tom listopadu jak budu bez prace mam narok na nejakou podporu.Dekuji hezky den!

Admin18.07 17:57

Dobrý den,

budete muset pozastavit svou živnost, abyste se na ÚP mohl registrovat. Nárok na podporu budete mít pouze při splnění všech podmínek (účast na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední 2 roky,...).

Dasa18.07 14:15

Dobrý den, když mi skončí podpora v nezaměstnanosti a stále si nemohu najít práci na co mám nárok?

Děkuji,
D.

Admin18.07 17:59

Dobrý den,

teoreticky ano - existují různé sociální dávky, o kterých se brzy budete na Fleku moci dočíst v rozsáhlém článku. Detailní informace vám musejí ale podat na Úřadu práce, proto neváhejte a konzultujte svoji situaci tam.

Lenka23.07 16:20

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - byla jsem na pracovnim úřadu od poloviny července 2012 do konce února 2013 a pobírala jsem podporu. Od března pracuji, ale chtěla bych dát výpověď dohodou a zkusit jiné zaměstnání. Zajímá mě, pokud by mi nový zaměstanavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době - mám nárok na podporu 65%, nebo bych kvůli výpovědi na dohodu z předchozího zaměstnání měla jen 45%? A ovlivnuje výše podpory doba, kterou jsem byla na pracovním úřadu v minulém roce? Předem děkuji za odpovědi.

Admin24.07 10:34

Dobrý den,

dejte si pozor na dvě věci:

1) vyčerpala jste celou podporu v nezaměstnanosti? jestliže ano, musíte odpracovat alespoň 6 měsíců, abyste měla nárok na novou podporu, což byste teoreticky měla splňovat na konci srpna

2) máte za poslední 2 roky odpracováno 12 měsíců? to je základní podmínka

Podpora by se vám měla počítat podle toho, jak bylo ukončeno vaše poslední zaměstnání, předchozí dohoda by s tím neměla mít nic společného.

lenka24.07 10:26

Dobrý den ,požádala jsem o podporu 1.6 2013 dopis o rozhodnutí jsem převzala 3.7.2013 kdy mohu očekávat peníze dneska je 24. a furt nic nepřišlo děkuji

Admin24.07 11:02

Dobrý den,

s těmito dotazy se, prosíme, obracejte přímo na Úřad práce.

Hanča25.07 13:55

Dobrý den,
prý se do průměrné mzdy pro podporu v nezaměstnanosti nepočítá dovolená? Např: když jsem ve výpovědní lhůtě a vybírám zůstatek dovolené, tak se prý do konečného průměru nezapočítá. Pouze odpracované dny. Je to opravdu tak?

Admin26.07 11:32

Dobrý den,

taková věc nám není známa, ale můžete si to ověřit na Úřadu práce.

Marie Kosinská26.07 12:50

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti pokud pečuji o rodiče spříspěvkem 8000Kč a nadále tu práci nemohu již vykonávat.

Admin29.07 07:39

Dobrý den,

raději se s tímto dotazem obraťte na ÚP. Péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby se však do náhradní doby počítá.

Iveta29.07 10:53

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat: pracovní smlouva mi končila 30.6.2013,dva týdny před jsem omarodila ,(ještě marodím) a 13.8.2013 by to byl rok ,který bych měla odpracovaný.POčítá se do toho i ta nemocenská ,abych měla nárok na podporu.

Admin30.07 07:38

Dobrý den,

v tomto případě si nejsme jistí, proto doporučujeme obrátit se na Úřad práce. Logika říká, že by takto fungovat nemělo, ale ta mnohdy s našimi zákony nemá nic společného, proto to aspoň zkuste. :-)

Hanka29.07 16:30

Dobrý den,
všude se dočítám, že se výše podpory v nezaměstnanosti vypočítá z průměrné měsíční mzdy. Ovšem nikde není řečeno, za jaké období. Před dvěma lety, když jsem pobírala tuto podporu, jsem nesla do ÚP od zaměstnavatele doklad o průměrné měsíční mzdě za předchozí ukončené čtvrtletí (tzn. na konci června jsem měla doleženou výši průměrného platu za leden, únor, březen). Účetní se tehdy informovala přímo na ÚP. Takový postup může být pro někoho zásadní, kdy jeden měsíc má výrazně vyšší výplatua tudíž i průměrnou mzdu.

Admin30.07 08:06

Dobrý den,

výpočet se provádí za poslední kalendářní čtvrtletí.

Lucie30.07 09:52

Dobrý den,
chtěla by jsem se zeptat, zda mám nárok na druhou podporu? ted jsem pracovala 11 měsícu, kde mi neprosloužili smlouvu,tesně před tím jsem ale podporu pobírala, 5 mesíců ale před tím jsem byla zaměstnaná. Děkuji

Admin30.07 16:31

Dobrý den,

ano, budete mít opět nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.

Andrea30.07 16:48

Dobrý den,
prosím Vás,chtěla bych se zeptat,jsem po druhé tříleté rod. dovolené,(syn má 5 a druhej v září tedy 3) měla jsem v září nastoupit do práce, ale vzledem k praconí době, bych to s dvěma dětmi nezvládla, tedy jsme se dohodli,že ukončíme prac. poměr. a to DOHODOU O UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU Z ORGANIZAČNÍHO DŮVODU - s trojnásobným odstupným. Tedy se chci zeptat,zda mi po té bude vypočtená podporara z rodičovského příspěvku nebo z odstupného?
A ještě prosím Vás,zda když budu na úřadu práce,tedy po odstupném nebudu 3měsíce pobírat podporu, jestli si v této době můžu přivydělat nějakou brigádou.
Děkuji za odpověď.

Admin31.07 09:16

Dobrý den,

bude se vám počítat z průměrné mzdy ve státě (15 % první měsíc,a pak 12 a 11 % vždy po dva měsíce), což znamená, že pokud si do těch 3 měsíců s odstupným nenaleznete vyhovující práci, nebo brigádu, budete muset vystačit s cca 2600 až 3600 Kč měsíčně. Pokud byste ale nastoupila alespoň na část měsíce zpět do zaměstnání, byla by vám podpora vyplácena z předpokládaného platu a dalo by se tedy spolehlivě prohlásit, že podpora bude v takovém případě mnohonásobně vyšší.

Při registraci na ÚP si můžete přivydělávat maximálně do 4 000 Kč měsíčně, přičemž v době vyplácení podpory by vám bylo vyplácení pozastaveno.

Katka30.07 18:06

Dobrý den, pracuji jako prodavačka a 19.8 bych měla ukončit pracovní smlouvu, z důvodu navrácení pracovnice po mateřské. Problém je v tom, že mám pracovní smlouvu na neurčito a zaměstnavatel, by mě mohl přeřadit na jiné pracoviště, které se mi nevyplatí po finanční stránce z důvodu dojíždění. Pravděpodobně mi odmítne dát odstupné a výpověď z jeho strany a bude se bránit tím, že pro mě práci má. Tohle všechno chápu. Chtěla jsem se však zeptat, jestli jde moje smlouva na dobu neurčitou, předělat na dobu určitou a pokud ano, jakou dostanu finanční podporu na pracovním úřadě, pokud tedy nějakou dostanu. Chápu, že přijdu o odstupné, ale jinak si nevím rady.

Admin31.07 09:35

Dobrý den,

po skončení pracovního poměru na dobu určitou je při splnění všech dalších požadavků nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti. Ale zkuste se nespoléhat na "by mě mohl", ale pořádně to s ním otevřeně proberte. :-)

Markéta31.07 14:21

Dobrý den, chtěla bych se zeptat pracovala jsem na živnost rok a půl platila jsem si životní minimum a pak jsem se nechala zaměstnat a dala jsem výpoveď a to vychází na 5 měsíců včetně zkušební doby mám na něco nárok? Předem děkuji za odpoveď.

Admin01.08 11:41

Dobrý den,

měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale jelikož jste dala výpověď vy, bude pouze ve výši 45 % z vašeho současného výdělku.

Renata31.07 16:55

Dobry den,chci se zeptat zda mam narok na podporu,kdyz jsem za posledni 2 roky odpracovala 6 mesicu u jednoho zamestnavatele a pak 8 mesicu u dalsiho s tim,ze to pocitam od 1.9.2011 do 1.9.2013,protoze od 1.9.2013 pujdu na urad prace,takze celkem to dela 14 mesicu.Dekuji za odpoved.

Admin01.08 11:58

Dobrý den,

jestli bylo z těchto příjmů odváděno sociální pojištění, pak ano.

David01.08 00:43

Dobrý den ,chtěl bych se zeptat ,měl jsem přes rok v opatrovnictví svojí babičku takže mi stát platil zdravotní i sociální , nedávno se ale dostala do nemocnice takže jsem šel na úřad práce a zažádal jsem o podporu v nezaměstnanosti ale už je to třetí měsíc a podpora stále nikde, chtěl bych se tedy zeptat jestli na ní mám nárok, případně jestli jí ještě mohu očekávat v následujících měsících , předem děkuji za odpověd .

Admin01.08 12:52

Dobrý den,

my vám tohle nemáme jak zjistit, obraťte se se svým dotazem na Úřad práce, kde se stala chyba. :-)

Pavla01.08 09:49

Dobrý den,
jsem na MD, která mi končí 8.10.2013.Před MD jsem pracovala jako OSVČ,během mateřské jsem musela živnost ukončit. Jak jsem se zde dočetla, pokud nastoupím po MD na ÚP, bude podpora činit cca.3000kč.
Práci si hledám, ale stále marně, spíše bych se chtěla zeptat,pokud bych přijala např. místo v supermarketu, jak dlouho bych musela skutečně odpracovat, než bych mohla dát výpověď, abych měla nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti? Jsem na děti 4 a 3 roky sama, manžel jezdí s kamionem a rodinu máme daleko. Pracovní dobu bych opravdu těžce zvládala. Děkuji za pochopení.

Admin01.08 12:55

Dobrý den,

jestli to chápeme správně, tak vám končí rodičovská dovolená, nikoliv mateřská. Délka rozhodující není, ale pozor, když dáte výpověď vy, nebo ukončíte pracovní poměr ve zkušební době, podpora nebude plná, ale 45%.

dusan01.08 21:07

Dobrý den,pobírám podporu v nezaměstnanosti z uřadu práce.Podpora mi bude končit v listopadu.Našel jsem si práci na dobu určitou-3měsíce,jak je to se zbytkem podpory z uřadu, dostanu ji po skončení práce,nebo už ji nedostanu?!Díky Dušan.

Admin02.08 12:59

Dobrý den,

po 3 odpracovaných měsících byste měl mít nárok na novou podporu.

Renata05.08 16:48

Dobry den,pracovala jsem do 1.3.2012,pote jsem byla 3mesice na nemocenske,pote 3 mesice na uradu pracekde jsem cerpala podporu,nevycerpala jsem celych 5mesicu a 6.8.2012 nastopupila do zamestnani,v tomto jsem skoncila 12.4.a dosud jsem na nemocenske.pokud si nenajdu praci,tak 1.9.pujdu na urad prace.vim,ze narok na podporu mit budu ,protoze mam v poslednich 2letech odpracovano 14mesicu a take bych mela znovu cerpat celych 5mesicu a muj dotaz zni,jaky papir o zamestnani mam dolozit z toho lonskeho roku,kdyz jsem ho dokladala vloni a uz ho nemam?mam dolozit potvrzeni o zamestnani,samozdrejmedolozim cisty prijem z toho posledniho zamestnani,ktere skoncilo 12.4.Dekuji za odpoved.

Admin06.08 10:39

Dobrý den,

nevíme přesně, jestli je Úřad práce natolik moderní institucí, aby si pamatoval, že jste mu loňského roku prokazovala své zaměstnání... proto bychom raději přišli připraveni a klidně kontaktovali bývalého zaměstnavatele se žádostí o vystavení potvrzení, než se pak na ÚP hádat o něčem, co by stejně někde měli mít uloženo.

Dáša07.08 19:10

Dobrý den, jsem na ÚP od 1.1.2013, .tj. nyní už mám vyčerpanou 5 měsíční podporu v nezaměstnanosti. ÚP mi navrhnul rekvalifikaci od 1.9.2013. Zajímalo by mě, jestli v čase rekvalifikace, která bude trvat tři měsíce, mám opět nárok na podporu a jestli rekvalifikaci budu moci ukončit předčasně, bez finančních sankcí, pokud si mezi tím najdu zaměstnání.
Děkuji za odpověď !

Admin08.08 08:23

Dobrý den,

budete mít nejlepší, když se na vše vyptáte na Úřadu práce, protože podmínky pro rekvalifikace se poměrně dost měnily. Na podporu byste mít nárok měla, ale podle MPSV lze předčasně ukončit rekvalifikaci pouze z vážných důvodů, kde nalezení práce není uvedeno, což se nám zdá trochu nesmyslné, ale ne nemožné. Musela byste tak hradit náklady na rekvalifikaci a byla byste vyškrtnuta z uchazečů o zaměstnání na ÚP.

Míla07.08 20:12

Dobrý večer,jsem měsíc zaevidovaná na úřadě práce pobírám podporu v nezaměstnanosti a zjistila jsem, že jsem gravidní.Chci se zeptat jak to bude dál s podporou v nezaměstnanosti. Děkuji za odpověď

Admin08.08 08:26

Dobrý den,

nic se měnit nebude. Bohužel, pokud si rychle nenajdete práci, nebudete mít nárok na PPM (ochranná lhůta by i v případě otěhotnění ještě při práci byla maximálně 180 dnů).

Ivana P08.08 16:51

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda těch 12 odpracovaných měsíců musí být u jednoho zaměstnavatele, abych získala podporu? Děkuji.

Admin09.08 12:52

Dobrý den,

počet zaměstnavatelů není rozhodující :)

Tonda09.08 16:37

Dobrý den,

mám opravdu specifický dotaz. V práci jsem dostal výpověď a dostal odstupné, na ÚP jsem se přihlásil a čekám na podporu. Při zaměstnání jsem ovšem podnikal a ano živnost jsem pozastavil, abych měl nárok na podporu. Ovšem firma pro kterou jsem pracoval mi nechce proplatit fakturu z toho důvodu, že mám živnost v tuto chvíli pozastavenou a požadují po mě, abych si danou živnost alespoň na jeden den aktivoval a já řeším jestli to mám udělat když v tuto chvíli čekám na podporu, nerad bych o ni (samozřejmě v plné výši) přišel. Jak se k tomuto mám postavit? Mám si na ten jeden den živnost aktivovat, aby mi ji proplatili? nepřijdu o tu podporu? nebo si ji mám nechat proplatit až najdu novou práci a budu si moci aktivovat živnost opět na vedlejší činnost? (to ale může být i za pěkně dlouho při dnešní situaci na trhu...)
Díky moc za radu

Admin12.08 11:23

Dobrý den,

omlouváme se, ale nedovolíme si vám v takovéto situaci radit. Podle nás by měla rozhodovat doba fakturace (po přerušení živnosti byste fakturovat neměl). Rozhodně byste po požádání o podporu neměl znovu aktivovat svou živnost. S detaily ohledně nároku na peníze z faktury se ale budete muset obrátit na odborníka.

Jana13.08 21:56

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik si můžu přivydělat při evidenci na Úřadu práce, prý byla částka zvýšená na 4250,- Kč. Děkuji za odpověď. Jana

Admin14.08 12:54

Dobrý den,

je to tak, od 1.8. kvůli zvýšení minimální mzdy o 500 Kč.

Květa17.08 19:04

Dobrý den,pět let jsem pečovala o osobu blízkou nyní zemřela .Jsem registrována na Ú.P. kde mně byla vypočítána podpora v nezam.podle národohospodářské mzdy i když jsem doložila výdělek prům.měs.mzdy od předchozího zaměstnavatele.Cítím se poškozena,protože výpočet nár.hosp.mzdy je nižší než prům.měs mzda.Mohu se odvolat na Ú.P? Děkuji

Admin19.08 10:38

Dobrý den,

bohužel, s tímto vám poradit nedokážeme. Musíte se obrátit na Úřad práce, aby vám sdělil, jak a proč vám vypočetl podporu a proč nezohlednil příjmy, které jste jim prokázala.

Andrea18.08 23:10

Dobrý den,
prosím Vás chtěla bych se zeptat,v září jsme měla nastoupit do zaměstnání, po rodičovské dovolené,vzhledem k tomu,že mám 2 děti a nemůžu chodit do práce- kvůli pracovní době. Domluvili jsme se, na dohodě z organizačních důvodů s 3 měsíčním odstupným, chtěla bych se zeptat, zda můžu chodit na brigádu,když budu vedene na ÚP - po dobu těch 3 měsíců co mi stejně nebudou vyplácet žádné dávky - když mám 3měsíční odstupné.Děkuji Andrea

Admin19.08 11:18

Dobrý den,

můžete si vydělat do 4 250 Kč měsíčně, abyste nebyla vyřazena z evidence Úřadu práce.

eva20.08 15:29

Kamarádka bude rok v PN,mezitím jí neprodloužili smlouvu.Bylo ji doporučeno žádat o invalidní duchod.Je možné pobírat obojí?

Admin21.08 11:27

Dobrý den,

v případě, že dlouhodobá pracovní neschopnost vyústí v přiznání invalidního důchodu, jde o přechod PN na invaliditu, takže nelze pobírat obojí.

Andrea20.08 17:10

Dobrý den,
ráda bych se zeptala zda dcera, která má ukončen první ročník na soukromé vyšší škole má nárok na podporu. Dcera dostala nabídku na půlroční pobyt v Anglii, ale až od ledna 2014 a škola jí neumožní přerušit studia, musí je ukončit a po návratu začít znovu. od září by se tedy šla zaevidovat na ÚP. Má nárok na podporu a v jaké výši. Děkuji

Admin21.08 11:36

Dobrý den,

ne, na podporu mít nárok nebude.

Lucie21.08 14:35

Dobrý den,
v červnu mi skončila rodič.dovolená ,během které jsem dostala v zam.výpověď z 3měs.odstupným. Nyní jsem v domácnosti,s tím,že si platím důch.pojištění sama a zdrav.pojištění stát. Chtěla bych se zeptat,zda bych v případě žádosti o podporu v nezaměstnanosti a ev.na úřadu práce měla ihned nárok na podporu,jelikož už by uplynuly tři měsíce,které mi mělo pokrýt odstupné,nebo bych musela další tři měsíce na podporu čekat.Předem děkuji za odpověď.

Admin21.08 18:21

Dobrý den,

co nejdříve si dojděte na Úřad práce a zjistěte si detaily ohledně vaší situace. Obáváme se, že dosáhnete pouze na minimální podporu počítanou z průměrné mzdy.

Anna28.08 09:08

Dobrý den,
prosím o radu, byla jsem OSVČ něco přes jeden rok,zkončila jsem jelikož mi podnikání nevyšlo, chci se přihlásit na ÚP a nevím zdali dostanu podporu, když na pojištění mám dluh a platím jej ve splátkovým kalendáři?Děkuji za odpověď

Admin28.08 11:41

Dobrý den,

nemyslíme si, že by to měl být problém, ale raději se informujte na Úřadu práce, ať máte jistotu a klid.

Hana28.08 13:43

Dobrý den, nikde jsem se zde nedočetla, jak je to s ÚP a podporou a možností přivýdělku v případě, když skončím studium. Nyní do konce srpna 2013 jsem studentka, od září bych se měla přihlásit na ÚP. Během srpna jsem sháněla práci, ale spíše bych sehnala brigádu než HPP. Poraďte mi prosím, když se od 2.9.2013 přihlásím na ÚP, mohu si někde něco přivydělat a kolik a na jakou smlouvu ?? Jaká podpora mi bude vyplácena když jsem ještě nikde nepracovala a jak je to s tim přivýdělkem ?? Co kdybych sehnala třeba i brigádu a nebyla vedená na Úp ?? To si pak musím platit zdravotní jako žena v domácnosti ?? a Kolik to je, platí se pak i nějaké DPH ?? Děkuji Hana

Admin28.08 15:52

Dobrý den,

to proto, že je to všechno v samostatném článku :-)
http://flek.cz/clanky/hledam-praci/urad-prace-pro-absolventy

Na podporu mít nárok nebudete, přivydělat si můžete do 4 250 Kč měsíčně. ÚP za vás bude platit zdravotní pojištění. Ideální máte práci na DPP, kde stačí podepsat růžové prohlášení k dani a z hrubé mzdy vám nebude stržena ani koruna.

eli29.08 10:57

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat.Jsem v evidenci ÚP už rok.Teď se mi naskytla práce na plný úvazek.Mám malé děti.Co kdyby jsme novou situaci nezvládaly a já bych musela ukončit poměr třeba i před uplynutím 3 měs. zkušební doby?Jak by postupoval uřad práce?Na co bych mněla nárok?A kdybych vydržela alsp. ty tři měsíce..mám nárok na podporu?
Děkuji za odpověď

Admin29.08 12:47

Dobrý den,

ne, na podporu byste měla nárok pouze v případě, že byste měla odpracovaný alespoň rok za poslední 2 roky.

Mike30.08 09:39

Dobrý den,
ke konci července jsem dostal od zaměstnavatele výpověď z důvodu zrušení prac.místa, dostal jsem 2+3 (odstupné). Můžu si v této době (během pěti měsíců) založit živnostenský list, aniž bych prišel o odstupné? Vykazovat na něj činnost asi nepůjde.
Děkuji za odpověď.

Admin30.08 15:39

Dobrý den,

můžete si dělat, co chcete, a o odstupné nepřijdete. :-) Jedinou výjimkou je, že byste nastoupil ke stejnému zaměstnavateli, pak by ten měl nárok na vrácení části odstupného.

Petr30.08 19:45

Dobrý den, právě jsem podal výpověď dohodou po 8 měsících a chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na 45% podporu po dobu 5 měsíců. Myslel jsem si, že ne, ale na personalním mi řekli, že ano, tak si nejsem jist. děkuji

Admin02.09 08:18

Dobrý den,

záleží na celkové délce vašeho důchodového pojištění za poslední dva roky (DPP nad 10 000 Kč, DPČ nad 2500 Kč, nebo HPP), které musí být v délce alespoň 12 měsíců. Pokud toto splňujete, budete mít nárok na podporu ve výši 45 % po dobu 5 měsíců.
Pokud máte za poslední 2 roky odpracováno pouze těch 8 měsíců, pak nikoliv.

Jitka31.08 19:29

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zaměstnavatel mě chce zapsat na pracovní úřad přes zimu,protože má málo práce, ale po určité době mě zase vezme zpět.Kdy mě tam musí přihlásit,je to možné až od určitého měsíce na podzim? Na jak dlouho tam můžu být? A kolik procent z původního platu budu od pracáku dostávat?
Děkuji za odpovědˇ.

Admin02.09 09:29

Dobrý den,

Úřad práce neslouží pro odskočení si od práce. :-) Aby šlo vše podle vašich představ, muselo by dojít k ukončení pracovního poměru, pravděpodobně dohodou, což lze uskutečnit přesně k jakémukoliv datu, na kterém se dohodnete. Jestliže zaměstnavatel do dohody napíše, že šlo o organizační důvody na jeho straně, budete mít nárok (splňujete-li ostatní požadavky) na plnou podporu, tedy 65 % po 2 měsíce, 50 % další 2 měsíce a 45 % poslední měsíc.

Ilona01.09 16:14

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Pracovala jsem 24 roků a pak jsem šla na materskou po materskej jsem musela pečovat o maminku,ktera byla ležíci 17 měsíců a pak mi maminka zemřela.Pujdu se zaevidovat na úřad práce.Můžu se zeptat jakej častky se mi podpora vypočítá?

Admin02.09 09:50

Dobrý den,

obáváme se, že půjde pouze o minimální podporu vypočtenou z průměrné mzdy v národním hospodářství.

Veronika02.09 20:30

Dobrý den,měla bych dotaz 7.září 2013 mě končí 3 letá rodičovská dovolená.V min.práci ve které jsem pracovala 4.roky jsem musela skončit dohodou-s duvodem nezbytná péče o dítě.Ted když se pujdu zaregistrovat na PU mám nárok na plnou částku v nezaměstnanosti nebo tu krácenou?Děkuji za odpověd.

Admin03.09 09:42

Dobrý den,

v takovém případě bohužel nehraje důvod roli, protože dostanete fixní podporu vypočtenou z průměrné mzdy v hospodářství.

lucie03.09 06:38

dobry den,jsem na dvoulete rodicovske dovolene,ktera mi za 3 mesice konci.k tomu jiz pres rok pracuji u stejneho zamestnavatele na hpp(vratila jsem se ihned po skonceni 6mesicni mater.dov.)..zamestnavatel mi vyhrozuje nyni okamzitym zrusenim pp hrubeho porusdni z duvodu se kterym nesouhlasim.muzu jit na nemocenskou nebo ukoncit pp sama dohodou z duvodu pece o dite?nyni mu je 21mesicu..okamzitym zrusenim bych nemela narok na podporu a u firmy delam 7let.dekuji za radu

Admin03.09 10:08

Dobrý den,

ne, ukončit jen tak pracovní poměr nemůžete, muselo by jít o dohodu, se kterou musí zaměstnavatel souhlasit, proto je to ostatně dohoda.
Ostatně už je divné to, že pracujete na HPP u stejného zaměstnavatele, jako před mateřskou. Podle zákona nesmíte vykonávat stejnou práci, jako v HPP, ze kterého čerpáte mateřskou a ze kterého je vám vypočítán rodičovský příspěvek.

Pokud s okamžitým zrušením pracovního poměru nesouhlasíte, můžete se obrátit na inspekci práce, případně na soud. Zdá se nám, že celá situace není příliš ideální a že něco takového by váš zaměstnavatel pravděpodobně nechtěl podstoupit, protože mu hrozí poměrně velké problémy.

lucie03.09 10:30

pred nastupem na md jsem byla u jedne firmy a pri nastupu na rodicak jsem nastupovala k tomu samemu zamestnavateli akorat pod jinou firmu na dohodu o provedeni prace...pak se firmy spojovali v jedno,takze mi dohodu ukoncili a rekli ze mi plati od toho dne ta puvodni na hpp...

Admin03.09 11:09

Zajímavá situace, to ovšem nic nemění na tom, že na původní smlouvu pracovat nemůžete, a že původní smlouva nemůže být vypovězena a ani nesmíte dostat okamžité ukončení pracovního poměru.

lucie03.09 11:48

me bylo receno,ze muzu..co mi teda ted radite,kdyz mi chteji dat okamzite ukonceni?muzu jit na tu neschopenku?

Admin03.09 13:29

Prosím, diskuze bude mnohem přehlednější a ucelenější, když budeme pokračovat v jednom vláknu (komentář přidat jako odpověď na tento komentář :-) ).

Jestliže jde opravdu o ten původní pracovní poměr, tak ten nemůže být po dobu vaší rodičovské ukončen, ale zároveň jste na něj nesměla ani pracovat.

Pokud vám bude zrušen za ty tři měsíce, můžete se obrátit na inspektorát práce, případně i soud.

Pavla03.09 15:02

Dobrý den , jsem již rok bez zaměstnání,dostala jsem odstupné,pak státní podporu a te´d plánujeme miminko,tudíž si žádnou práci nehledám.chtěla bych se zeptat jestli je ještě možnost zažádat stát o podporu a kdy je to možné . pracovala jsem po celou dobu v jednom oboru,což je 12let od mého vyučení .Předem děkuji za odpověď.S pozdravem Pavla

Admin04.09 08:27

Dobrý den,

bohužel už nikoliv, maximálně o nějaké sociální dávky a poté až rodičovský příspěvek od narození dítěte.

Ondřej03.09 21:33

Dobrý den,
od 12.7. jsem získal pracovní poměr. Na UP mi podporu vypláceli do 30.6. Neměli by mi proplatit i těch 11 dní v červenci. Dobu pobírání podpory jsem nepřekročil. Děkuji za odpověď.

Admin04.09 08:42

Dobrý den,

podle našich informací přísluší podpora i za část měsíce, ale podrobněji se budete muset informovat právě na ÚP.

karel.bouska@siemens.com05.09 08:23

Nárok na podporu podmíněn mimo jiné tímto:

"registrovat se na pracovním úřadě a to nejlépe do 3 dnů po ztrátě zaměstnání."

Mám si to (já nebo úředník na UP) vykládat snad tak, že ten, kdo přijde 4. den nebo ještě později po ztátě zaměstnání nárok na podporu (plnou či krácenou) nezískává ??
Co když se zaregistruji například až po 2 měsících od ztráty zaměstnání (danou zaměstnavatelem z organizačních důvodů)?

KB

Admin05.09 08:30

Dobrý den,

takto si to určitě vykládat nemáte. :-) Lhůta tří dnů je tu proto, že když ji stihnete, tak budete evidován už ode dne následujícího po ztrátě zaměstnání. Když se zaevidujete až po 2 měsících, někdo musel po ty 2 měsíce platit zdravotní pojištění, na to nezapomeňte. Obecně je nejlepší se registrovat ihned.

Leona05.09 09:54

Dobrý den,chtěla bych se zeptat z čeho se vypočítává výše podpory v nezaměstnanosti z jakých příjmů počítá se to průměrem za celý rok nebo za poslední tři měsíce nebo poslední čtvrtletí? Děkuji

Admin06.09 08:36

Dobrý den,

za poslední kalendářní čtvrtletí.

Barbora05.09 14:02

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti? Z posledního ODPRACOVANÉHO čtvrtletí nebo jen z posledního čtrvtletí, jedná se o to zda by byla podpora stejná kdybych měla nemocenskou než bych nastoupila na ÚP?
Děkuji

Admin06.09 09:03

Dobrý den,

z posledního kalendářního čtvrtletí, ale v případě, že není odpracováno alespoň 21 dnů v takovém čtvrtletí, tak se použije takzvaný pravděpodobný výdělek, aneb "kolik byste si asi vydělala, kdybyste pracovala a nebyl na nemocenské". Nemocenská podporu tedy nikdy nesníží.

radka07.09 16:05

dobrý den, zajímalo by mne, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti.Do konce července 2012 jsem pracovala (pouze v únoru 2012 jsem změnila zaměstnání, bez přerušení), poté jsem byla nezaměstnaná do 18. března 2013 (byla mi vyplácena podpora 5 měsíců).19. března 2013 jsem nastoupila do práce do konce srpna 2013. Nyní jsem opět na úřadu práce. Je mi 46 let. Mám tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti?
děkuji za odopověď

Admin09.09 07:57

Dobrý den,

záleží na mnoha okolnostech. Jestliže jste vyčerpala celých 5 měsíců podpory, musíte mít odpracováno dalších alespoň 6 měsíců. Pokud nešlo o celých 5 měsíců, tak vám stačí na novou podporu 3 měsíce, což byste splňovala.

Je tu však ještě výjimka v tom, že kdybyste dostala teď výpověď z organizačních důvodů, nebo byste odešla ze zdravotních důvodů, tak byste se vyhnula nutnosti těch 6 měsíců odpracovat a měla byste nárok na novou podporu.

Jana08.09 12:57

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat , zda může zaměstnavatel změnit dohodu na neurčita na určito. Jsem učitelka, jednu smlouvu 0,7 jsem měla na neurčito na teorii a druhou smlouvu na neurčito 0,3jsem měla na praktickém vyučování a tu mi změnit zaměstnavatel na určito, kterou jsem bohužel podepsala. Mohu se nějak bránit, má na to nárok zaměstnavatel? Děkuji Jana

Admin09.09 08:22

Dobrý den,

když to podepíšete, tedy schválíte, tak samozřejmě lze vše.

petr09.09 11:01

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,jestli mám nárok na podporu a od jakého měsíce?V zaměstnání,kde jsem pracoval 11 let jsem dostal výpověď dohodou s odstupným 5 měsíců.Našel jsem si ihned nové zaměstnání,ale ve zkušební době 3 měsíční jsem ukončil pracovní poměr.Odpracoval jsem celé 3 měsíce.Nyní jsem v evidenci pracovního úřadu.Děkuji Petr

Admin09.09 11:08

Dobrý den,

na podporu máte samozřejmě nárok, ale protože jste ukončil pracovní poměr sám, tak pouze na 45 % po celou dobu pobírání podpory, což je 5/8/11 měsíců podle vašeho věku. Požádejte si proto o podporu, na ÚP vám podají další informace.

Andrea10.09 14:55

Dobrý den, prosím Vás o radu. 19. září mi končí rodičovská dovolená, tedy jsem měla 20.9. nastoupit do zaměstnání. V červnu mě kontaktovali z práce, vzhledem k tomu že mám děti 3 a 5 let, nemám hlídání a manžel dělá na směny, nemůžu dělat denně od 9 do 18hodin, paní která se o tohle stará, mi řekla že žádný zkrácený úvazek nejde, že se vše změnilo a že to taky spíše vidí na ukončení - nabídla mi DOHODU O UKONČENÍ PRAC. POMĚRU Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ s tříměsíčním odstupným, to jsme podepsali 17.7.2013 - byla dle mého ráda,že nenastupuju protože by museli stejně propustit jiné zaměstnance.nyní před týdnem mi volala,že změna že chce dohodu roztrhat,abych nastoupila.Navíc k tomu, že smlouva je neplatná,že ji podepsala nekompetentní osoba, tedy ať ji dám papír,že ho roztrhá. Ale já chci tedy nějaký doklad,že je opravdu smlouva neplatná,vždyť to mi může říct každý.Zatím mi nic nepřišlo,nevím tedy co mám dělat,když už máme jednou podepsanou dohodu o ukončení a nemám žádný jiný papír o neplatnosti tak mám v ruce platný doklad.Ale nevím co když nakonec příjde papír třeba 16. a já už nestihnu dát ani výpověď dohodou z mé strany do toho 19. a tedy nevím co bude. Nechci dávat výpověď nyní, když nevím pravdu, jestli to třeba na mě nezkouší jen paní,která mi napsala tuto výpověď bez majitele.Tvrdí mi,že ji vzali z platu ty moje 3 platy - za to že špatně rozhodla a třeba jen chce, roztrhat dohodu,naopak aby ji náhodou ty peníze neztrhli,a tedy mi říká něco o neplatnosti smlouvy.Děkuji za odpověď Andrea

Admin11.09 10:32

Dobrý den,

je velmi sympatické a pro vás i dobré, že se nenecháte vyprovokovat k unáhleným akcím.

Pravděpodobně v podniku došli k tomu, že dohoda je pro firmu příliš nevýhodná, což je pravda. Zpravidla by byla nabídnuta dohoda bez odstupného, nebo byste výpověď musela dát sama.

V současné době máte pravděpodobně v ruce dohodu, která zaměstnavatele zavazuje k vyplacení odstupného, což je pro vás velmi výhodné. Nedávejte ji tedy z ruky a trvejte na jejím dodržení ze strany zaměstnavatele. Výmluvy na uzavření dohody nekompetentní osobou jsou velmi časté.

Andrea13.09 13:57

Dobrý den, prosím Vás ještě o radu, dnes mi tedy přišel doporučeně dopis, od zaměstnavatele,kde mi sdělují,že dohoda o ukončení pracovního poměru ze dne 17.7.2013 je neplatná, neboť ji za zaměstnavatele podepsala osoba, která za něj není oprávněna činit právní úkony. Právní úkony v pracovněprávních vztazích za společnost je oprávněn pouze jednatel společnosti. Tedy,že pracovní poměr stále trvá a že mám nastoupit 20.9.2013 do zaměstnání. Tedy nyní nevím, jak postupovat, je možné aby mi přišel jen papír z firmy? prvně říkali,že mi příjde papír od právního a nic takové nepřišlo,jen tohle. myslíte tedy,že mám neplatnou výpověď?
Nyní,je pátek. Nestačím už ani dát výpověď do čtvrtka, jedině bych musela dát výpověď dohodou ke dni 20.9.2013 a to mi nemusí podepsat. Do práce nastoupit nemůžu, protože nemám hlídání dětí. Moc děkuji za radu. Andrea

Admin16.09 10:15

Dobrý den,

firma/právní, to je jedno a to samé. Teď je důležité jen to, jestli je výpověď platná, nebo ne. Doporučujeme si zjistit co nejvíce informací a dojít si k právníkovi, který se na danou oblast specializuje a dokáže vám nejpřesněji poradit.

manka10.09 18:00

dobrý den.Po skončení rodičovské v květnu r.2012 jsme ukončili smlouvu se zaměstnavatelem dohodou(nevyhovující prac.doba kvůli dětem) a byla jsem 6 měsíců na UP.Poté mi skončil nárok na dávky a tak jsem přešla na "ženu v domácnosti",dokud si nenajdu práci.(výsledek je stejný,nemám ani korunu,stejně jako na pracáku,ale nemusím aspoň nikam jezdit).No,jenže práce nikde.Starám se o dědu s demencí,kterýmu přiznali příspěvek na péči 800Kč,které mi dává.Situace je šílená,nemůžu ho nechávat samotného (nohy by běhaly,ale hlava nemyslí...),mám děti 7 a 4 roky.Práci mi nikdo nedá a vlastně ani já nemůžu kvůli dědovi.Co teď?Když se vrátím na "pracák",budu mít nárok alespoň na nějaké minimum?Na sociálce mi žádný příspěvek neuznali,neboť mám malé hospodářství,takže fakticky v hmotné nouzi nejsem,děda má důchod kolem 12tis a příspěvek na péči 8OO,-Kč.Domácnost máme společnou,tak by prý mi měl pomoci on.No,nevím,jakou máte zkušenost s důchodci,ale on mi rozhodně žádné peníze dávat nehodlá,krom těch 800,- a i to mám stále na talíři...tak babo raď.Do domova důchodců,kde by byl pod dozorem nechce,nikoho cizího,kdo by ho obstaral,kdybych byla v práci taky platit nebude.Nemám tedy ani korunu,jen 1110,-Kč na děti a 800,-Kč na dědu.Děti ani nemůžou ve škole a školce na obědy,protože na to nemám.Je vůbec něco,kam se obrátit,aby mi dali alespoň životní minimum??Nebo dokud bude děda živ,nedostanu nic?Prosím,poraďte.Na sociálce ke mně přistupovali opravdu nechutně.

Admin11.09 11:11

Dobrý den,

obáváme se, že vlastnictví malého hospodářství vás diskvalifikuje od příjmu dávek, stejně jako společná domácnost s dědečkem. Snad jedině prokázat, že váš dědeček má vyšší stupeň závislosti, než první, čímž byste měla nárok na mnohem vyšší příspěvek.

Andrea11.09 11:26

Dobrý den,
opět já :), moc děkuji za odpověď, kterou jste mě trochu uklidnili . Ještě prosím Vás dotaz, ohledně úřadu práce, když mi končí rodičovská, z práce mám tedy výpověď dohodou z organizačních důvodů, tedy je to vše co mi stačí při evidenci na úřadu práce? Ještě bych měla z práce dostat zápočtový list,ne? to si musím u nich zažádat, nebo jsou povinni mi to poslat? musím ho mít dříve,než se půjdu zaevidovat na úřad práce? rodičovská mi končí 19. tedy ať jsem připravena. Moc Vám děkuji za odpověď. Andrea

Admin11.09 12:27

Dobrý den,

ano, budete ho potřebovat. Zaměstnavatel vám ho musí automaticky dát.

Evča11.09 12:21

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou byla jsem totiž za paní, která šla na mateřskou dovolenou. Pracovní poměr mi skončil dříve, jelikož se paní vrátila dřív. Ale než mi skončil pracovní poměr musela jsem jít kvůli zdraví na neschopenku. Pracovní poměr mi skončil k 16.9.2013. Já půjdu od 17.9.2013 na pracovní úřad. Vadí, že mám neschopenku? Bude mi vyplácena podpora? Pokud ano,tak v jaké výši. Stačí procentuelně. Prosím o zaslání odpovědi na mail. Děkuji mockrát a přeji hezký den

Admin11.09 12:31

Dobrý den,

zaevidujte se na ÚP a zažádejte o podporu. Nebude vám vyplácena společně s nemocenskou, ale až po jejím skončení. Její výše se bude standardně počítat z vašeho průměrného platu za poslední čtvrtletí.

marcela11.09 20:14

Dobrý den,mám prosbu,stačí mít, odpracováno 11měsíců po dobu 2 let..abych na ni,měla nárok,děkuji za odpověd..
MARCELA.

Admin12.09 10:53

Dobrý den,

minimum je 12 měsíců.

Marek12.09 09:40

Dobrý den,mám dotaz když zaměstnavatel ukončí činnost firmy a já jsem si nestihl vyčerpat letošní dovolenou.Jakým způsobem mohu dostat proplacenou tu nevyčerpanou dovolenou nebo se to může převádět na dalšího zaměstnavatele?A mám nárok i na odstupné?

Admin12.09 11:06

Dobrý den,

máte samozřejmě nárok na proplacení dovolené i odstupné.

PETRA12.09 11:23

Dobry den,
chtela jsem se zeptat,dostala jsem vypoved od zamestnavatele pro nabytecnost,s dvoumesicni vypovedni lhutou ve ktere jsem nastoupila na nemocenskou a mam prosim dotaz1.bude ovlivneny prumer odstupbeho z duvodu nemocenske
2.nemusim souhlasit s prodlouzenim vypovedni doby o dny nemocenske
Moc Vam dekuji a preji prijemny den

Admin12.09 18:26

Dobrý den,

1. Odstupné nebude nemocenskou ovlivněno.
2. Ano, můžete odmítnout prodloužení výpovědní lhůty, musíte to ale samozřejmě zaměstnavateli (nejlépe písemně) sdělit.

Libuše12.09 20:41

Dobrý den,
prosím vás je možné když je někdo evidovaný na ÚP a bere podporu si přivydělat nebo až po skončení vyplácení podpory tzn. po 5měsících a výše přivýdělku je 4000,- čistého nebo hrubého
děkuji

Admin13.09 10:42

Dobrý den,

hrubého. Přivydělat si můžete, ale výplata podpory vám bude pozastavena. Dnes už jde o částku 4 250 Kč.

Filip14.09 07:29

Dobrý den,
bezprostředně po ukončení pracovního poměru (v60a půl) jsem nastoupil na nemocenskou (dosud trvá). Po ukončení neschopenky se chci zaevidovat na ÚP. Bude mít neschopnost, asi osmi měsíců, vliv na délku pobírání a výši podpory v nezaměstnanosti.
Děkuji.

Admin16.09 10:49

Dobrý den,

nemocenská vliv mít nebude.

Petr16.09 18:45

Dobrý den,prosím Vás chtěl bych se zeptat,jak se mám zachovat v případě,že mě po 12letech chce zaměstnavatel změnit smlouvu na dobu určitou.Chce,abych byl v zimních měsících na úřadu práce s tím,že mě na jaře opět zaměstná.Pokud bych s tím musel souhlasit(jsme malá stavební firma)o kolik by se mi krátila podpora?Můj čistý výdělek je průměrně 17000kč,ale mám 2děti.Děkuji za odpověd Petr z Chrudimi.

Admin17.09 13:38

Dobrý den,

záleží na mnoha okolnostech. Pokud podporu nevyčerpáte celou, budete mít nárok po 3 odpracovaných měsících na novou podpůrčí dobu, tedy opět 5 měsíců. Jestliže podporu vyčerpáte přes zimu celou, budete muset odpracovat 6 měsíců, abyste měl nárok na podporu novou.

Vaše podpora by byla kolem 11 tisíc korun první dva měsíc, poté už by klesla k osmi tisícům.

marťas17.09 12:31

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s přivýdělkem na dohodu.
Jsem registrovaná na ÚP a beru podporu. Když budu mít dohodu podepsanou na 3dny cca 1500,-. Bude se mi o tyto peníze krátit podpora anebo jen bude pozastavena po dobu 3dnů a zkrácená poměrově.

Admin17.09 13:47

Dobrý den,

nic se vám krátit nebude, ale v měsíci, kdy si přivyděláte, podporu nedostanete, její vyplácení se obnoví až poté, co DPP skončí.

Michal19.09 23:02

Dobrý den,někde jsem zaslechl,že člověk má právo na vyplácení podpory v nezaměstnanosti pouze 3 roky za svůj aktivní pracovní život.Příklad sezoního pracovníka,který se hlasí do evidence pokaždé v období 1.12-31.2,a žádá o podporu v nezaměstnanosti,protože má smlouvu na dobu určitou a tak to jde pořád dokola.Velice děkuji za případné vysvětlení.

Admin20.09 13:15

Dobrý den,

o tom jsme nikdy neslyšeli.

eva21.09 07:44

Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti :nastoupila jsem 17.2013 do zaměstnání s 3 měsíční zkušební dobou a chci skončit pracovní poměr ve zkušební době k 1.9.2013 z mé strany.Předtím jsem byla 2 roky a 5 měsíců na UP a předtím jsem byla rodičovské 3 roky.Tak jsem se chtěla zeptat zda mám nárok na podporu a v jaké výši.Děkuji

Admin23.09 12:34

Dobrý den,

nemáte a to z několika důvodů - máte vyčerpanou celou podpůrčí dobu, která by se vám obnovila až po 6 měsících práce, ale navíc nemáte ani zdaleka odpracován potřebný rok za poslední 2 roky.

PAVEL22.09 10:19

DOBRY DEN JSEM ROČNIK 1953.PO DVOU LETECH U FIRMI JSEM DOSTAL VYPOVĚD.DOUMĚSIČNI DOBA OD 1.9.DO 31.10. 2013 A3 MĚSIČNI ODSTUPNE.TED MAM ZDRAVOTNI POTIŽE TAK JAKE JSOU PODMINKY NEMOCENSKE VE VYPOVĚDNI DOBĚ KDO JE VYPLACI.S ČEHO SE VYPOČITAVA VYŠE ODSTUPNEHO A PODPORY V PŘIPADĚ DELŠI NEMOCI VELICE DĚKUJI ZA RADU

Admin23.09 12:43

Dobrý den,

podmínky jsou stále stejné - dokud totiž vaše pracovní neschopnost trvá, tak neskončí ani váš pracovní poměr.

Více se dočtete v tomto článku http://flek.cz/clanky/hledam-praci/pracovni-neschopnost-2013

Obecně se ale nemusíte bát, ani dlouhodobá pracovní neschopnost nesníží vaše odstupné ani případnou podporu v nezaměstnanosti.

Petr22.09 15:38

Z kolika platů se počítá čistý měsíční výdělek pro podporu v nezaměstanosti? Můj plat je odlišný každý měsíc s ohledem na příplatky za noc, víkendy, svátky. Může se lišit měsíc od měsíce třeba i o dva tisíce.

Zuzka22.09 19:59

Dobrý den, v roce 2012 jsem odpracovala celý rok.Od 1.1.2013 jsem na ÚP. Mám nad 55 let, takže podporu 11 měsíců. Teď od 1.10.2013 mám nastupovat na dobu určitou, na 3 měsíce. Takže podporu poslední 2 měsíce nevyberu. Dostanu potom po těch 3 měsících znovu podporu na 11 měsíců a z kterého příjmu se mi bude počítat? Velmi děkuji za odpověď.

Admin23.09 12:56

Dobrý den,

ano, díky tomu, že jste nevyčerpala podpůrčí dobu celou, tak když odpracujete alespoň 3 měsíce, tak se vám celá podpůrčí doba obnoví. :-)

Zuzka23.09 19:49

Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat, musím mít tu smlouvu na plný úvazek? Nebo stačí i poloviční úvazek, pokud bude na tři měsíce? A ta podpora se mi bude počítat ze zaměstnání v roce 2012? Děkuji

Admin24.09 11:35

Dobrý den,

podpora se vám bude počítat z posledního skončeného zaměstnání. Stačí pracovní poměr, ze kterého je odváděno sociální pojištění, případně DPČ nad 2 499 Kč, nebo DPP nad 10 000 Kč měsíčně.

Ladislav23.09 15:32

Dobrý den, měl bych dotaz, jelikož jsem se v tomhle všem úplně zamotal. V polovině září jsem ukončil studium, přihlásil jsem se na ÚP, ale nevím zda mám či nemám nárok na nějakou podporu. Během posledních dvou let jsem pracoval při studiu na DPČ a smlouvu jsem měl nepřetržitě od února 2011 až doposud, ale chodil jsem nepravidelně, dle potřeby zaměstnavatele a mého volného času, většinou byla výše čisté mzdy kolem 2500-4500 tis kč, ale byli i měsíce kdy jsem neměl ani korunu a nevím zda se to počítá do odpracované doby celé nebo se počítají jen měsíce kdy jsem dostal nějakou mzdu. Poté jsem od října 2012 do června 2013 pracoval ve škole jako pracovník v laboratoři, zde jsem dostaval výplatu formou mimořádného stipendia, aby se nic nestrhavalo (jelikož stipendium se nemusí danit a přiznávat), celkem jsem odpracoval zhruba 400 hodin, pracoval jsem každý měsíc, průměrně plat byl kolem 3700Kč. Nevím ale zda se tohle dá počítat do opracovaných měsíců nebo ne. Dále se uvádí že lze do tohoto období připočíst i náhradní zaměstnání, do kterého studium spadá (max.6 měsíců). Od prvního zaměstnavatele bych případně dodal jak potvrzení a době vykonávané činnosti tak o výši vyplacené mzdy. Nevím ale zda doložit nějaký dokument z druhé práce ve škole, kopii totiž žádnou nemám a nevím jestli by ÚP stačili výpisy z účtu kde je vidět výše mzdy či požádat někoho aby mi sepsal jak dlouho jsem ve škole pracoval a jaká částka to byla i když ta by už nebyla důležitá jelikož na výši podpory mají vliv poslední tři měsíce, které jsem dostal vyplacené od prvního zaměstnavatele ve výši 3500kč/měs (červenec-září). Nevím zda mám tedy nárok a žádat o podporu nebo ne. Děkuji za odpověď

Admin23.09 15:39

Dobrý den,

určitě se bude počítat pouze DPČ a to pouze ty měsíce, kdy byla odměna nad 2 499 Kč. Měl jste za poslední 2 roky alespoň 12 měsíců s příjmem z DPČ nad 2 499 Kč? Pokud ano, tak si o podporu zažádejte.

Michaela23.09 18:06

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s podporou v nezaměstnanosti pokud se někdo vrátí po delší odpracované době ze zahraničí. Pracovala jsem necelých 5let v Anglii a když jsem se vrátila do čech nebyla mi přiznána podpora z důvodů že jsem ztratila centrum zájmu o českou republiku a že jsem si o podporu měla zažádat v zahraničí, přijde mi to jako hloupost protože jsem centrum zájmu v české republice pořád měla jezdila jsem sem každý rok, platila zde popelnice a byla stále občan české republiky tak jak jsem mohla ztratit centrum zájmu?? můžete mi prosím poradit co mám teď dělat? děkuji pěkně

Admin23.09 18:48

Dobrý den,

podle našich informací můžete žádat v Anglii i v ČR. Co nejdříve se proti rozhodnutí odvolejte na MPSV, lhůty jsou v těchto případech dosti nekompromisní.

Kristýna23.09 18:26

Dobrý den mám dotaz. 4.5.2013 mi skončila RD, poté jsem se evidovala na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Zajímalo by mě jestli budu mít nárok na nějaké dávky po ukončení podpory v nezaměstnanosti? Manžel pracuje a já jsem s dcerou doma protože pro ní nemám hlídání ani školku. Momentálně jsem ve 4. měsíci těhotenství takže možnost práce je nulová. Děkuji za odpověď

Admin23.09 18:44

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že vaše domácnost není zcela bez příjmů, tak pravděpodobně nikoliv. Detaily a přesné informace se ale dozvíte pouze na Úřadu práce.

marcela.kuckova@seznam.cz23.09 19:58

Dobrý den, prosím vás mám dotaz. Manžel nyní pobírá podporu v nezaměstnanosti do konce února, pobírá i invalidní důchod, částečný. Práci nemůže najít, bude mít nárok na nějaké dávky po ukončení podpory v nezaměstnanosti? Děkuji za odpoved-

Admin24.09 11:37

Dobrý den,

bude pravděpodobně dále pobírat invalidní důchod a vše ostatní záleží jen na tom, jaké příjmy má vaše domácnost - vše si budete muset zjistit na Úřadu práce.

Marie24.09 17:09

Dobrý den, prosím jak je to s podporou v nezam.,pokud prac.poměr skončil ve zkuš.době a v zápoč.listu nemám uveden důvod, ale větu,,pracovně právní vztah NEBYL ukončen z důvodu porušení povinnosti zvlášť hrubým způsobem,,....nechápu tento termín.PP byl ukončen vzájemně.Jinak potřebnou dobu pojištění 12 měs.mám.Děkuji.

Admin24.09 17:28

Dobrý den,

ukončení pracovního poměru ve zkušební době je možné i bez udání důvodu. Tato věta tedy znamená jen to, že jde o ukončení ve zkušební době a ne o zrušení ze závažného porušení povinností. Pro vás to znamená pouze to, že na podporu budete mít nárok.

Veronika25.09 16:56

Dobrý den, chci se zeptat jak to budu mít s nárokem na podporu v nezaměstnanosti popřípadě kolik % mi bude vypláceno.
Pracuji jako prodavačka v jednom obchodě už třetí rok...dva jsem tu byla na částečný úvazek ten poslední rok už v hlavním pracovním poměru. Smlouvu mám do 30.10.2013, ta mi nebude prodloužena,protože k tomuto datu obchod končí,jelikož mu nebyla prodloužena smlouva o nájmu v obchodním centru. Jak to tedy bude s podporou když mi vlastně neprodlouží smlouvu a to protože tady končí..budu mít 65% nebo jenom 45%?Děkuji

Admin26.09 12:15

Dobrý den,

65 %. :-)

Milan26.09 08:11

Dobrý den.Rád bych se zeptal na pár věcí.Přítelkyně ihned po studiu nastoupila do práce.Má odpracováno cca půl roku a v únoru jí končí pracovní smlouva.
Co se stane,resp. jestli má nárok na podporu,když bude mít odpracovaný rok a za A) zaměstnavatel jí smlouvu neprodlouží
za B) když ona z vlastní iniciativy nebude chtít smlouvu prodloužit.
Děkuji za zodpovězení.

Admin26.09 12:43

Dobrý den,

bohužel, musela by mít odpracován alespoň rok. Jinak by nezáleželo na tom, jestli by novou smlouvu odmítla, nebo jí nebyla nabídnuta.

Petr28.09 22:10

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, když jsem na podpoře, jestli mohu nastoupit k zaměstnavateli na praxi, bez toho, aniž bych přišel o podporu a nebo mi byla pozastavena. Nejedná se o placenou pozici, jde mi o získání praxe, max. 1-2 měsíce. Děkuji za odpověď.

Admin30.09 08:18

Dobrý den,

to bohužel nevíme, neměl by to snad být problém, informujte se na ÚP o podrobnostech.

Martina01.10 09:11

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám smlouvu na dobu určitou, jako záskok za MD a dále se mnou zaměstnavatel nepočítá. Teď už jsem, ale třetí měsíc na neschopence. Budu mít nárok na podporu a z čeho se mi bude počítat ( v zaměstaní jsem od března 2010). Děkuji za odpověď.

Admin02.10 13:49

Dobrý den,

bude se vám počítat z průměrného platu (nemoc se tam nezapočítává, nebojte) a nárok mít budete na plnou podporu.

Monika01.10 18:50

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti, když jsem pracovala od 09/2012-08/2013,pak jsem měla mezi tím 3 dny bez práce a 4.9.2013 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde mi dali k 30.9. výpověď. Pracovala jsem necelý měsíc.Děkuji za odpověď

Admin02.10 14:15

Dobrý den,

pracovala jste od začátku 9. měsíce 2012 do konce 8. měsíce 2013? Jestli ano, nárok na podporu mít budete. Počítána bude z vašeho posledního zaměstnání.

Lukáš03.10 15:07

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, ohledně situace podpora v nezaměstnanosti vs DPP.
"Přivydělat si můžete, ale výplata podpory vám bude pozastavena. Dnes už jde o částku 4 250 Kč."
Co to přesně znamená pozastavena? Z hlediska peněz?
Mám podporu 7500 Kč, najdu si brigádu 4x do měsíce po 4 hodinách s výdělkem 2500 Kč za měsíc. Co se stane s podporou? Jaká bude její výše?
Děkuji za odpověď

Admin03.10 17:50

Dobrý den,

znamená to prostě, že bude pozastavena. Nedostanete nic. Až ale váš přivýdělek skončí, bude její vyplácení obnoveno.

Pavel04.10 08:58

Dobrý den.
Po neshodách se zaměstnavatelem mi bylo doporučeno abych si podal výpověď (dohodou). Jinou práci nemám (zatím) a tak se budu muset hlásit na PÚ. Slyšel jsem, že když podám výpověď dohodou sám tak mi PÚ nedá podporu v nezaměstnanosti ani těch 45%. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

Admin07.10 12:51

Dobrý den,

ne, to pravda není. :-)

Lada04.10 11:14

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a mám možnost víkendové brigády. Chtěla bych se zeptat, jestli kvůli tomu ztratím podporu nebo ne? Je to jen nárazovka...
Děkuji za Odpověď.

Admin07.10 12:52

Dobrý den,

o podporu nepřijdete, ale její vyplácení bude pozastaveno.

Lili11.10 18:05

Dobrý podvečer,v práci jsem podala výpověď neboť chci pečovat o svou 86 letou maminku,která je ve 2.stupni závislosti,jaké doklady k tomu potřebuji pro ÚP,tak aby se to maminka nedověděla,neboť by si myslela,že je mi přítěží a kvůli ní nemohu chodit do práce,ale já si ji chci ještě co nejdélé dochovat.Děkuji

Admin14.10 12:39

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že tato pomoc náleží osobě, která je na péči závislá, pravděpodobně nepůjde vaší maminku obejít. Proto se s ní v klidu dohodněte, nějaké obelhávání přece nemá žádný smysl. :-)

Lili17.10 18:16

Děkuji za odpověď,v žádném případě jsem neměla na mysli obelhávání,to není můj způsob života.

Admin18.10 12:29

Dobrý den,

naopak chápeme, že je těžké se občas domluvit, obzvlášť když to myslíte dobře a druhá strana to z jakéhokoliv důvodu nechce přijmout. V tomto případě to ovšem nejde, příspěvek je určen pro osobu, o kterou je pečováno.

kačka14.10 22:31

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, jsem student a 2 roky pracuji u jedné firmy, z toho 14 měsícu na 25 hodin týdně(jde o VPP)Nyní firma končí k 1.1 2014 a já se chci zeptat z čeho mi bude vypočítána podpora ( bude to za celé dva roky neo za nějaký kvartál?

Admin15.10 11:02

Dobrý den,

za poslední čtvrtletí.

eva17.10 19:10

Jsem v evidenci úp.Nastoupila jsem dnes na 3 měsíční rekvalifikační kurz.Mám možnost brigády.Měla bych do včerejška dostat 45% podpory a od dneška 60% podpory při rekvalifikaci.Kdy můžu nastoupit na brigádu (max do výše výdělku 4250,-) aby mi náhodou tento měsíc nezastavili podporu.Bylo mi řečeno že podporu při rekvalifikaci 60% dostanu.

Admin18.10 12:35

Dobrý den,

na detaily se ptejte na ÚP, ale souběh podpory a přivýdělku možný není, výplata podpory by vám byla pozastavena.

Jitka18.10 08:02

Dobrý den,
pokud 1/3 mého platu tvoří nenároková odměna, kterou ale mam zanesenou i v pracovní smlouvě, že ji budu dostávat vždy, bude se mi podpora v nezaměstnanosti vypočítávat i s touto odměnou? Nebo bych dostala 65% pouze ze zbývajících 2/3?
Děkuji za odpověď.

Admin18.10 12:54

Dobrý den,

podpora vám bude vypočtena z vašeho reálného hrubého příjmu, tedy i s těmito částkami.

Vlaďka21.10 15:08

Dobrý den,
mám nárok na podporu v nezaměstnanosti od 1.10. Od 1.11. se mi naskytla možnost přivýdělku. Po tuto dobu mi zřejmě bude pozastavena podpora. Ale budu na ni mít nárok, kdybych od 1.12. začala pracovat na klasickou smlouvu? Nebo o podporu přijdu úplně?
Děkuji za odpověď.

Admin23.10 18:07

Dobrý den,

když začnete pracovat na smlouvu, normálně se odhlásíte z ÚP a nevyčerpanou podporu si budete moci vyčerpat, kdybyste přišla do 3 měsíců o práci. Pokud ale odpracujete alespoň 3 měsíce, celá podpora se vám obnoví, kdybyste o práci přišla. :-)

Vlaďka25.10 15:15

Děkuji za odpověď.
Ale jak to bude s listopadem. Pokud uzavřu DPP, bude se jednat o nekolidující zaměstnání a tam je možný přivýdělek do výše 4 250 Kč. Podpora se pozastaví a už nebude možné ji čerpat vůbec, když by byla od 1. 12. smlouva a odhlášení z ÚP.

Admin28.10 10:48

Dobrý den,

kdy byste ale tu podporu chtěla čerpat? Vždyť budete mít práci, tak podporu nepotřebujete. :-)

Jana23.10 16:19

Dobrý den,
chtěla bych se informovat jak to je s ukončením nebo pozastavením živnosti, která byla jen jako vedlejší činnost k zaměstnání. Nyní jsem ve výpovědní lhůtě a abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, zda je nutné zrušit živnost nebo jen pozastavit, případně v jaké lhůtě před přihlášením na ÚP.

Admin23.10 18:05

Dobrý den,

ano, přerušte živnost, jinak se stane hlavní činností a nárok na podporu mít nebudete.

Kytt25.10 11:18

Dobrý den, budu ukončovat živnost jako osoba OSVČ po 4 letech v této době jsem odváděl jak zdravotní tak sociální . Budu mít nárok na podporu ? A pokud ne jaký přízpěvky a kde si zažádat Díky

Admin28.10 10:23

Dobrý den,

ano, nárok na podporu budete pravděpodobně mít.

Martina H.29.10 22:41

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, manžel pracoval v roce 2012 11 měsíců ve firmě, kde měl docela dobrý plat, pak ale snižovali stavy a jelikož manžel měl smlouvu na dobu určitou, tak mu jí dále neprodloužili. Byl pak až do června 2013 na úřadě práce, kde nepobíral žádnou podporu, protože měl odpracováno pouze těch 11 měsíců za poslední dva roky. v červnu 2013 nastoupil do zaměstnání, kde měl o dost menší plat a v srpnu 2013 mu zase skončila smlouva a tak šel opět na úřad práce. Na podporu má teď nárok. Chtěla bych se jen zeptat, z čeho se mu výše podpory počítá? Je to z posledního zaměstnání?? Nebo i z toho předešlého??

Admin30.10 10:33

Dobrý den,

z posledního zaměstnání.

Oldřich H.30.10 13:18

Dobrý den,
Rozvázal jsem pracovní poměr dohodou k 31.10.2013 s od 01.01.2014 nastupuju do nové práce. Znamená to že po dobu dvou měsícu si musím hledat práci abych splni nárok na podporu?

Admin30.10 17:46

Dobrý den,

jak se to vezme. Když se zaevidujete na ÚP, tak ten vám práci hledat bude, ale díky obrovské nezaměstnanosti s velkou pravděpodobností k ničemu nedojde a vy jen budete dostávat podporu.

Jirka30.10 16:30

Dobrý den.Pracuji ve firmě 15 let firma končí k 31.1.2014 a dostaly jsme výpověd k tomuto datu odstupné 3 měs.prům.platů.Když neseženu nové zaměstnání budu se hlasit na úřadu práce,na jakou podporu mám nárok a jak dlouho v srpnu mě bude 55 roků.Děkuji za odpověd Jirka

Admin30.10 18:13

Dobrý den,

vše je v článku. Je vám 54 let, takže podpora na 8 měsíců a podle tabulky začnete na 65 % vašeho platu a od pátého měsíce pak 45 %.

Eva01.11 10:15

Dobrý den, mám dotaz, jsem od června na neschopence - rizikové těhotenství, termín mám v lednu, pak budu 28 týdnu na mateřské a poté se chystám vrátit do práce, ale zaměstnavatel semnou smlouvu letos v srpnu ukončil a ustní dohoda je, že se mohu vrátit, jen mám obavy, aby to tak bylo. Když pak budu muset jít na pracovní uřad dostanu nějakou podporu? Bude mi počítána z posledního zaměstnání?nebo z mateřské?nebo nemám nárok na nic....děkuji moc za odpověd.Eva

Admin01.11 15:44

Dobrý den,

šlo o pracovní poměr na dobu určitou? Jinak by s vámi pracovní poměr v těhotenství rozvázat nesměl.

Co se týče návratu z rodičovské dovolené, tak tam byste pobírala pouze minimální podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z průměru v národním hospodářství.

Eva02.11 09:43

ano šlo o pracovní poměr na dobu určitou.děkuji Eva

Andrea04.11 13:42

Dobrý den mam dotaz ,pracovala jsem automobilovem priumyslu 5let .A od 1řína2013jsem na uradu prace ,cMusela jsem skoncit v praci ze zdravotnich duvodu ,dohodou ,ale pan lekar my dal i papir z lekarskou zpravou ze musim skoncit v automobilovem prumyslu ,tak se ptam mám narok na 65procent podpory ,ten papir jsem tez odevzdala na U.p.dekuji za odpoved.

Admin04.11 14:17

Dobrý den,

měla byste mít nárok na 65% podporu.

jajina05.11 17:28

dobri den dostala som vypoved dohodou@49 mam narok na podporu dakujem

Admin05.11 18:28

Dobrý den,

pokud splňujete ostatní podmínky, tak ano, ale pouze v minimální 45% výši.

alena06.11 18:31

Dobrý den,31.10.2013 jsem dostala dvouměsíční výpověď pro
nadbytečnost a 5 měsíců odstupné. V únoru mi bude 56 let,
jakou dobu budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 8 nebo 11 měsíců? Děkuji

Admin07.11 10:51

Dobrý den,

po dosažení 55 let už je to 11 měsíců.

JANA07.11 11:55

Dobrý den,

chci se zeptat, nyní mi skončila dvouletá rodičovská dovolená, do předchozího zaměstnání se nevracím z důvodů výpovědi od zaměstnavatele pro nadbytečnost a dostala jsem 3 odstupné platy. Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti?
Děkuji

Admin07.11 17:08

Dobrý den,

výpověď jste mohla dostat až po RD, tedy alespoň na čas se do práce vrátíte, nebo dostanete alespoň mzdu za dobu výpovědní lhůty? Pokud ano, podpora se bude počítat z platu. Pokud ne, tak z průměru národního hospodářství, ale to je podpora pouze kolem 3 000 Kč měsíčně.

Pety11.11 23:19

Dobrý den,
k 31.12.2013 mi končí pracovní smlouva,která byla na dobu určitou a 6.1.2014 mám podstoupit operační zákrok. Jak mám postupovat? Mám se od 1.1 nahlásit na ÚP nebo počkat do 6.1.,kdy mi bude vystavena neschopenka a na ÚP se přihlásit po ukončení nemoci? Do kdy je vůbec povinné se nahlásit na ÚP po ukončení prac.poměru? Můžu nemocenskou uplatnit u bývalého zaměstnavatele? Jakou výši podpory budu po ukončení NP pobírat? Předem moc děkuji za odpověď

Admin12.11 11:08

Dobrý den,

1) nemocenskou dostanete, ale až od 21. dne pracovní neschopnosti.

2) jestliže budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, bude v plné výši

3) na ÚP byste se měla registrovat ihned

lucie12.11 03:43

dobry den, konci mi RD v lednu a zamestnavatel mi nabizi odstupne ve vysi 5 platu, tak aby me nemusel zamestnavat a pomer se ukoncil dohodou s uvedenim odstupneho, jenze na uradu prace mi pak podpora bude pocitana jako nahradni doba. Pokud bych trvala na vypovedi, musel by me zamestnat, pak bych dostala odstupne, podpora by byla vyssi, predpokladam ze z prumerne doby 2 mesicni vypovedni lhuty, ale z ceho by se mi pocitalo odstupne z prumeru techtto dvou vypovednich mesicu a mesice pred nastupem na RD, je to slozite, kalkuluji, co je pro vyhodnejsi. dekuji

Admin12.11 11:12

Dobrý den,

rozhodně děláte dobře, že kalkulujete. :-)

Konkrétní výpočty samozřejmě nebudou snadné, ale snad vám poradíme alespoň pár užitečných věcí:

1) Zkuste to zkombinovat. Poproste zaměstnavatele, jestli by vás nezaměstnal alespoň na pár dnů s tím, že byste pak podepsali tu dohodu. Tím byste dosáhla na vyšší podporu v nezaměstnanosti.

2) Odstupné se počítá buď z výdělku za poslední čtvrtletí, nebo z pravděpodobného výdělku (kolik byste si pravděpodobně vydělala, kdybyste pracovala)

Lucie12.11 11:52

Zdravim, jak se dozvim, z ceho se pocita odstupne, mohu apelovat na zamestnavatele, aby mi pocital odstupne stejne, jako mi to nabizi ted, tedy z toho pravdepodobneho vydelku? Protoze pokud by mi bezela vypovedni doba dva mesice, mela bych jen zakladni plat bez bonusu plus plat posledni pred RD, a odstupne i podpora by byla nizsi, a to by pak vychazelo stejne jako ted.Nebo kdyz se necham zamestnat jen na par dnu, neni z ceho odstupne a podpora pocitat a dojde se k zaveru, jako mi je nabizeno ted, fakt v tom mam gulas .-)))

Admin12.11 13:53

Odstupné se počítá z posledního (skončeného) čtvrtletí, ve kterém muselo být odpracováno aspoň 21 dnů. Pokud tomu tak nebylo, což v případě práce na pár dnů nebude, tak z pravděpodobného výdělku.

standa13.11 12:55

chci se zeptat pracoval jsem do 31.5.2013 pak jsem sel na podporu tam jsem byl do 16.6.2013. 17.6.2013 jsem nastoupil do noveho zamestnani kde mi byl ukoncen pracovni pomer 8.11.2013 z jakeho zamestnani se mi bude pocitat podpora v nezamestnanosti.predem dekuji.

Admin14.11 09:21

Dobrý den,

z posledního.

Lenka13.11 18:05

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Končí mě 4letá rodičovská dovolená a mám nastoupit do zaměstnání ale je to daleko a tak bych chěla dát výpověd.Žiji s přítelem ve společné domácnosti.Mám nárok na podporu a na jak dlouho a z čeho by se mě počítala.Děkuji Lenka

Admin14.11 10:25

Dobrý den,

jestliže už vůbec do práce nenastoupíte, tak budete pobírat minimální podporu kolem 3 000 Kč měsíčně.

Antonín14.11 09:06

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně předčasného důchodu. Pokud půjdu do předčasného důchodu o jeden rok dříve a budu pobírat nižší důchod, vztahuje se na mě valorizace důchodů? Slyšel jsem, že ti, co jdou do předčasného důchodu, těch se zvýšení důchodů netýká.

Děkuji za odpověď.

Admin14.11 10:33

Dobrý den,

bez nároku na valorizaci by byl předčasný důchod už zcela nepoužitelný. :-) Váš důchod bude valorizován normálně.

Kveta19.11 11:21

Dobrý den, mám invalidní důchod 1.stupně a v současné době jsem vedena na prac.úřadu do 21.12.2013.Můj zdr.stav není ale moc dobrý a tak nevím z čeho budu poté žít,když neseženu nějakou vhodnou práci.Jaké mám možnosti?

Admin19.11 11:32

Dobrý den,

tomu rozumíme, bohužel dnes zaručený recept na získání práce neexistuje (kromě situace, kdy umíte něco, po čem je velká poptávka).
Ve vašem případě by se nabízela asi rekvalifikace. Můžete zkusit požádat i o nějaké dávky, pokud myslíte, že byste na ně ve vaší situaci měla nárok.

Co se týče samotné práce, tak zkuste hledat všude, na ÚP, na Fleku, v místních novinách a mezi svými přáteli a rodinou.

Jarek19.11 21:45

Dobrý večer,chtěl bych se zeptat.Pokud dostanu osmiměsíční odstupné při výpovědi z pracovního poměru pro nadbytečnost,kdy se přihlásit na úřadu práce,od kdy mi bude vyplácena podpora nezaměstnanosti a v jaké výši.Věk 61 let,průměrná čistá mzda 25000.Děkuji za odpověď.

Admin20.11 10:26

Dobrý den,

na Úřad práce se přihlaste hned a po osmi měsících vám bude vyplácena podpora.

Jirka20.11 09:14

Dobrý den,
chci se zeptat zda mám nárok na podporu ve nezaměstnanosti, když jsem minulou podporu vyčerpal celou?? Jak dlouho musím pracovat abych měl nárok znovu na podporu?? Mám odpracováno 10,5 měsíce od minulého zařazení na ÚP, nyní jsem opět na ÚP, celkem mám ale za poslední 2 roky více jak 1 rok odpracovaný. Mám tedy nárok na podporu i když jsem nyní skončilv zaměstanání z vlastního podnětu ??

Admin20.11 10:36

Dobrý den,

doba, na kterou se ptáte, činí 6 měsíců, takže na podporu máte nárok.

Jirka20.11 10:59

Děkuji a to i když jsem dal v posledním zaměstanání výpovědˇ já?? To bych měl mít nárok na 45% po celou dobu je to tak ??

Admin21.11 10:23

Přesně tak.

Terka20.11 18:59

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, z čeho se bude počítat podpora v nezaměstnanosti v následujícím případě:
Pracuji u zaměstnavatele 6 let, nyní jsme my zaměstnanci nedostali výplatu za září ani říjen. Zvažuji okamžité zrušení prac.poměru pro nevyplacení zářijové mzdy. Ovšem od poloviny října se nacházím v prac.neschopnosti.
Nyní se dostávám ke svému dotazu : podpora v nezaměstnanosti se bude počítat za 3.čtvrtletí 2013, pokud podám okamžité zrušení nejpozději v prosinci? Pokud bych podala okamžité zrušení až např. v lednu, za neuhrazenou mzdu v listopadu a nacházela se po celé 4.čtvrtletí v prac. neschopnosti, počítá se podpora v nezaměstnanosti za 3.nebo 4.čtvrtletí 2013?? Děkuji moc za odpověď.

Admin21.11 10:44

Dobrý den,

rozhodné období pro výpočet podpory v nezaměstnanosti není čtvrtletí, ale 2 roky, takže je to úplně jedno. Doporučujeme ukončit okamžitě.

Terka21.11 11:19

Děkuji za odpověď.
Výše jsem se ale dočetla následující :


Petr22.09 15:38

reagovat


Z kolika platů se počítá čistý měsíční výdělek pro podporu v nezaměstanosti? Můj plat je odlišný každý měsíc s ohledem na příplatky za noc, víkendy, svátky. Může se lišit měsíc od měsíce třeba i o dva tisíce.


Admin23.09 12:50

reagovat


Dobrý den,

z platů za poslední čtvrtletí.

Omlouvám se, ale nějak se v tom ztrácím. Děkuji za objasnění. T.

Admin21.11 15:20

Rozumíme vám, to byla obyčejná chyba, za kterou se omlouváme. :-) Čtvrtletí se bere při výpočtu odstupného.

Petr25.11 21:19

Dobry den,
z jakeho obdobi a z ceho se bude pocitat podpora v nezamestnanosti, pokud budu napr. posledni 4. mesice nemocen? Ovlivni doba nemoci vysi podpory?
Dekuji Vam za odpoved

Admin26.11 09:34

Dobrý den,

neovlivní, počítat se budou pouze běžné příjmy (za poslední 2 roky).

lucie27.11 11:53

Dobry den,chtela bych se zeptat,zamestnavatel se mnou po 2 letech rozvazal PP dohodou,zajimalo by me zda mam narok na podporu v plne vysi.Dekuji.

Admin28.11 09:44

Dobrý den,

pokud to nebylo dohodou z organizačních důvodů na jeho straně, nebo něco podobného, tak nemáte. Protože to neudělal zaměstnavatel, dohoda je dvoustranný akt, se kterým musíte souhlasit, jinak se nekoná.

Carmen27.11 15:54

Dobrý den,
mám dotaz,pečuji o dědu už rok,je ve 2.stupni závislosti,kvůli dědovi jsem odešla z práce abych se o něj mohla starat.Nejsem nikde vedená,jen na VZP,že pečuji o osobu blízkou v 2 stupni,kvůli zdravotního a důchodového pojištění.Nyní jsem zjistila,že jsem těhotná a netuším jak mám pokračovat dál.Bez příjmů být nemohu.Mám se nahlásit na prac.úřad nebo co by jste mi poradil.Mockráte děkuji za odpověď.

Admin28.11 10:22

Dobrý den,

od narození dítěte budete budete pobírat rodičovský příspěvek, ale je zřejmé, že to asi příliš stačit nebude. Na Úřad práce teď chodit nemusíte, nic navíc vám tam nedají. Ovšem můžete zkusit ještě pár měsíců pracovat, poté už to bude jen na vás a otci dítěte a rodičovském příspěvku.

RADKA27.11 17:15

Dobrý den, 24.1.2014 mi končí mateřská dovolená, ale dnes už mě zaměstnavatel kontaktoval s tím, že mám nejpozději do pátku 29.11.2013 podat výpověď. Přestěhovala jsem se daleko, mám 2 malé děti, z toho všem zúčastněným vyplývá, že už do této práce nebudu nastupovat. Je tohle správné? Nebo mohu výpověď podat až poslední den mé mateřské? Děkuji.

Admin28.11 10:30

Dobrý den,

dává to smysl, abyste se nemusela do práce už vracet (poběží výpovědní lhůta), ovšem záleží jen na vašem rozhodnutí. Do výpovědi vás nikdo nutit nemůže, a pokud se na dané místo chcete vrátit, zaměstnavatel vám to musí umožnit.

milan28.11 17:57

dobry den chci se zeptat jestly mam narok na podporu kdyz jsem byl na uradu prece od 1.11 do 16.6 a mel jsem celou dobu brigadu a potom jsem nastoupil na hpp do 30.11 a prd tim jsem pracoval 2 roky

Admin29.11 09:49

Dobrý den,

jestli tomu rozumíme správně, tak jste minule na ÚP nečerpal podporu v nezaměstnanosti, máte na ni tedy nárok teď.

Lukáš29.11 16:46

Dobrý den,

tento měsíc mi končí smlouva a zaměstnavatel mi ji neprodlouží. Splňuji podmínku odpracovaných 12 měsíců za poslední dva roky, ale bydlím stále s rodiči. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Admin29.11 17:17

Dobrý den,

vaše bydliště nemá v tomto případě vliv, na podporu mít nárok budete.

Michaela29.11 23:24

Dobrý den.. 27.6.2013 jsem se přihlásila na ÚP po ukončení čtyřletého podnikání na ŽL.Na ÚP jsem byla hlášena do 23.7.2013 kdy jsem nastoupila na HPP.V době kdy jsem byla na ÚP jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti.Pracovní smlouva mi končí 31.12.2013,poté budu muset opět nastoupit na ÚP.Můj dotaz je: mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?? v jaké výši a na jak dlouhou dobu? Předem děkuji za odpověď

Admin02.12 08:32

Dobrý den,

budete mít nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců.

V.02.12 22:12

dobrý den. slyšela jsem,že když člověk je vedený na ÚP a pobíra podporu v nezaměstnanosti tak může mít brigádu max na 4250kč hrubého a tím pádem se mu zastavi ta podpora na určitou dobu.Ale kdyby ta brigáda byla za min, než 4250kč hrubého, da se u toho podporu v nezaměstnanosti pobirat zároven u ty brigády?Děkují

Admin03.12 09:14

Dobrý den,

ne, jakýkoliv přivýdělek znamená pozastavení vyplácení podpory. Limit 4 250 Kč je však horní hranice, kolik si můžete vydělat.

jitka03.12 17:10

jsem zaregistrovana na uřadě prace ale nechcou mi přiznat podporu nab jsem si našla brigadu na 4.hod. proč

Admin03.12 17:12

Dobrý den,

pobírat podporu a mít přivýdělek naráz nelze.

jitka03.12 17:16

tak že nutílidi dělat na černo to ktomu vede poctivci co nahlasi brigadu jsou vlastně trestani?

Admin04.12 09:12

Můžete to tak vnímat, ale primárně jde o opak - aby lidé, kteří mají alespoň nějaký příjem, mohli podporu pobírat déle, tedy po tom, co přijdou i o tento příjem z brigády. A samozřejmě že se tím snaží stát i ušetřit, protože na podporu nemusí ani dojít, když brigáda přeroste v pracovní poměr, nebo si nezaměstnaný v mezidobí něco najde.

josef03.12 17:56

dobry den je mi 56 let a jsem poprve zaevidovan na uřadu prace mam možnost přividělku 4000kč hrubeho i tehdy nemam narok na podporu?

Admin04.12 09:19

Dobrý den,

výplata podpory vám bude pouze pozastavena, dokud máte přivýdělek.

albi03.12 19:28

Chci se zeptat na celkem specifický problém,byl jsem zaměstnaný od 21.11.2012 do 31.10.2013 tedy jsem nedopracoval celý rok a podpora mi nebyla přiznána na UP jsem byl 14 dní a nyní jsem nastoupil do práce se smlouvou na dobu neurčitou se zkušební dobou 3 měsíce ,práce je ale úplně mimo mé představy a možnosti a uvažuji o výpovědi dobu odpracovanou na přiznaní podpory již mám,ale pokud dám výpověď ve zkušební době bude to mít vliv na výši podpory,nebo se to vztahuje pouze na výpověď dohodou???Díky za reakci

Admin04.12 09:52

Dobrý den,

vliv to mít bude. Když ukončíte vy, dostanete 45% podporu, když zaměstnavatel, tak plnou, tedy 65-50-45%. Vzhledem k tomu, že to může být zaměstnavateli jedno, jestli vám poměr ukončí on, nebo ho skončíte vy sám, zkuste ho mile přesvědčit, aby ho zrušil on (stejně ho jinak skončíte, tak ho o tuto laskavost můžete požádat).

Hujer06.12 06:21

Dobrý den,zaměstnavatel mi vyplatí odstupné ve výši šesti platů.Znamená to,že podpora v nezaměstnanosti mi začne být vyplácená po uplynutí šestí měsíců?Díky za odpověď

Admin06.12 10:27

Dobrý den,

přesně tak.

Lucie18.12 11:54

Dobrý den měla bych takový dotaz.Zaměstnaná jsem byla na dobu určitou od 14.3.2011-29.2.2012. Potom zaevidovaná na ÚP od 1.3.2012 - 3.1.2013.Potom znovu zaměstnaná na dobu určitou od 3.1.2013 .Tento poměr měl končit 31.7.2013,ale 11.2.2013 jsem omarodila a 26.4.2013 mi byla pracovní smlouva ukončena z důvodu předpokládané dlouhodobé nemoci. Nemocenskou mám dodnes tj.18.12.2013. Dne 16.12.2013 mi byl schválen částečný invalidní důchod 1.stupně a k 15.1.2014 mi bude zastavena pracovní neschopnost,protože budu marodit rok. A nyní mě zajíma zdali se mám zaregistrovat poté na ÚP a zdali budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.Předem děkuji za odpověď.

Admin18.12 12:51

Dobrý den,

je to na vás - na ÚP vám mohou najít práci, ale zdravotní pojištění je za vás hrazeno už na základě vaší invalidity a na podporu mít nárok nebudete.

Tomáš19.12 10:47

Dobrý den.

Mám dotaz ohledně přerušení podpory v nezaměstnanosti. Od 1.12.2013 jsem poprvé na ÚP, do té doby jsem byl 5 let OSVČ . Od ledna 2014 se mi naskytla na 3 měsíce možnost práce na dohodu, kterou bych chtěl využít. Pokud tato skončí, z čeho se bude počítat následná podpora. Děkuji předem za odpověď

Admin19.12 11:21

Dobrý den,

záleží na tom, jestli půjde o DPP do 10 000 Kč/DPČ do 2 499 Kč, nebo jestli to bude na částky vyšší. Pokud ano, bude se podpora počítat z nich, pokud bude nižší, tak se jen výplata podpory přeruší a bude pokračovat tam, kde skončila.

Markéta19.12 20:34

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat když jsem odpracovala půl roku a předtím jsem nikdy na HPP nepracovala vzniká mi nárok na podporu?? Nechtějí mi prodloužit smlouvu kterou mám do konce roku z důvodu snižování pracovníků. Děkuji za odpověď

Admin20.12 10:38

Dobrý den,

nevzniká, je třeba odpracovat rok.

Petra22.12 17:40

Dobrý den,
dne 24.11.2013 mě skončila tříletá RD. Po dohodě se zaměstnavatelem jsme ukončili pracovní poměr dohodou k 30.11.2013. Tudíž od 25.11. do 30.11.2013 jsem byla zaměstnaná.
Od 4. 12. 2013 jsem evidována na ÚP, kde jsem doložila všechny potřebné formuláře včetně průměrného výdělku. Jelikož jsem ukončila poměr dohodou a abych nebyla krácena na podpoře uvedla jsem, že se musím starat o dítě do věku 4 let, která pravidelně navštěvuje mateřskou školku a další důvody proč nemůžu vykonávat práci. Dne 20.12.2013 mě přišlo rozhodnutí o výši podpoře, která byla stavena v nejnižší míře a odůvodněna, náhradní dobou osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Poraďte mi jak tuto situaci řešit, myslím si, že mám nárok na vyšší podporu v nezaměstnanosti.
Děkuji za odpověď.

Marta02.01 21:57

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti když jsem od 17.1.2012 do 12.10.2012 pracovala u jedné firmy a poté co byl pracovní poměr ukončen dohodou jsem byla evidovaná od 13.10.2012 do 27.2.2013 na úřadu práce a opět nastoupila u další firmy od 28.2.2013 do 31.12.2013 (po dobu trvání této smlouvy jsem byla ale od 12.4.2013 do 31.10.2013 po úrazu v pracovní neschopnosti tedy skoro 7 měsíců) a opět nastoupila 1.11.2013. Tato smlouva byla ukončena k datumu 31.12.2013 protože byla uzavřena na dobu určitou a nebyla mi již dále prodloužena .Je mi již 50 let a nevím po jakou dobu a v jaké výši v procentech a z kterého ze zaměstníní by mi pokud mám nárok byla podpora v nezaměstnanosti přiznána.Děkuji za rychlou odpověď.

Renata04.01 13:22

Dobrý den, chtěla sem se zeptat, k 21. lednu 2014 mi končí RD a chtěla sem se zaregistrovat na úřadu práce ale jsem znovu těhotná.. (termín cca konec května 2014)Před prvním dítětem jsem pracovala jako OSVČ a měla nárok na PPM, což teď zřejmně nemám, tak by mě zajímalo na jaké dávky a jakou výši "podpory" mám nárok, zda-li mi na úřadu práce vůbec nějaké peníze dají..A zda-li budu mít možnost volit délku RD.. Od prvního těhotenství nepodnikám, živnostenský list mám zastavený..
Děkuji za odpověď

Admin06.01 07:38

Dobrý den,

na podporu mít nárok podle nás budete, ovšem na velmi nízkou, vypočtenou z průměrné mzdy (cca 3 600 Kč měsíčně a méně). Délku rodičovské si zvolit můžete jen v případě, že lze denní vyměřovací základ určit alespoň otci dítěte.

Monika08.01 20:38

Dobrý den,

měla bych několik otázek ohledně odstupného a následné podpory v nezaměstanosti. Dostala jsem výpověď 30.12.2013 z důvodu nadbytečnosti, kdy tedy mým posledním pracovním dnem je 28.2.2014. Zajímalo by mně, za jakou dobu se počítá průměr pro stanovení výše odstupného??? A jestliže se podpora počítá z posledního měsíčního příjmu, tak asi nelze do tohoto započíst i zmíněné odstupné, že? Dále je firma, ve které pracuji na začátku konce, takže je možné, že může ještě do konce mé výpovědní doby zcela skončit, náleželo by mi poté odstupné? Předem děkuji za odpovědi.

Admin09.01 10:19

Dobrý den,

do průměru se odstupné nezapočítává a rozhodným obdobím jsou poslední 2 roky.

Na odstupné budete mít nárok, i když firma "krachne" a v případě, že vám ho nevyplatí včas, vám jeho část vyplatí Úřad práce, což ale neruší váš nárok na odstupné od firmy.

Zuzka09.01 20:48

Dobry den,
po rodicovske dovolene jsem nastoupila zpet do prace. Nyní pracuji 10 dnu a zvazuji vypoved z duvodu pece o dite. Mam dvousmenny provoz vc. nocnich sluzeb a nejsem schopna se tak postarat o deti. Mam narok na podporu a v jake vysi? Z ceho budou pripadna procenta ( 45% nebo 65% ) pocitama? Dekuji

Admin10.01 09:09

Dobrý den,

nejprve písemně požádejte zaměstnavatele o změnu rozvržení pracovní doby z důvodu péče o dítě, nebo děti do 15 let. Pokud vám nevyhoví, můžete podat výpověď z důvodu tohoto jednostranného odmítnutí přizpůsobení pracovní doby, což vám fakticky znemožňuje péči o dítě, a budete mít nárok na plnou podporu. Místo výpovědi lze použít i dohodu, i zde ovšem musí být toto všechno napsáno.

Lucie10.01 09:05

Dobrý den,mojí mamince je 56 let a pracuje jako obchodní zástupce.Bohužel práce za volantem a rozvoz zboží už ji hodně zmáhá.Uvažovala o zkráceném úvazku, ale to by dostávala 5tis a vzhledem k tomu,že bydlí u nás neměla by nárok na nějaké příspěvky navíc (bohužel má své závazky k placení).Chci se zeptat,zda by mohla jít na pracovní úřad + pracovat na dohodu (jak douho a často ještě uzná za vhodné).Do důchodu bohužel daleko (roč. 1958 + 2děti).
Děkuji

Admin10.01 09:16

Dobrý den,

bohužel, při registraci na ÚP lze pracovat pouze do výše hrubé mzdy 4 250 Kč měsíčně.

Zuzka10.01 19:11

Dobry den,

navazuji na dotaz z 9.1. ( cas 20:48 ). Pokud tedy dam vypoved a mam narok na plnou podporu, podpora se jiz bude pocitat z platu od zamestnavatele? Pokud mam smluvne danu castu 18000,- cisteho, bude podpora 65% z teto castky prvni dva mesice, pak se bude umerne snizovat po dobu 5-ti mesicu?
Dekuji za reakci.

Admin13.01 09:32

Dobrý den,

navazovat můžete tak, že kliknete na "reagovat" v pravém horním rohu zprávy, na kterou chcete reagovat. :-)

Ano, je to přesně tak.

Martina17.01 18:52

Dobrý den,
od února bych se chtěla nahlásit na úřadu práce a mám několik dotazů ohledně nároků na podporu v nezaměstnanosti. Pokud jsem byla zaměstnaná jen na Dohodu o provedení práce a ty jsem dělala současně u třech firem cca od února 2013 a u každé z nich to bylo do 10ti tisíc měsíčně, pokaždé po sečtení to dělalo cca 12-14 tisíc měsíčně, zda se to také počítá do výdělků?
Další dotaz, jedna ta firma zvažuje, že by mi dala jen Smlouvu o dílo za ten rok 2013, to se dá také použít?
Pak další dotaz, co všechno bych měla doložit na úřadu práce?
Děkuji za reakci a užitečné informace.
Martina

Admin20.01 10:46

Dobrý den,

z dohod mít nárok na podporu mít nebudete, takže za vás pracovní úřad bude pouze platit zdravotní pojištění.

Pavlína27.01 01:12

Dobrý den, mám poněkud komplexnější dotaz a doufám, že se do toho nezamotám. Budu Vám moc vděčná za odpověď a radu.
Od 6.6.2005 jsem zaměstnaná v Praze. V 14.2.2011 jsem odešla na mateřskou, pak čerpala řádnou dovolenou a nastoupila na rodičovskou na dva roky.
Dne 15.2.2012 jsem nastoupila k jinému zaměstnavateli do zaměstnaneckého poměru, který jsem ke dni 5.10.2012 sama ukončila (v dohodě je bez udání důvodu, chtěla jsem se vrátit domů k rok a půl staré dceři, hlídání jsem měla zajištěné). V roce 2012 jsem tedy odpracovala 234 dní.
V prosinci jsem otěhotněla, původního zaměstnavatele v Praze jsem požádala o prodloužení RD než nastoupím druhou mateřskou 10.7.2013. To se i stalo, ale už jsem zapomněla podat žádost o čerpání řádné dovolené, na kterou mi pravděpodobně vznikl nárok za rok 2013. Mateřská mi skončila 21.1.2014 a neodpracovala jsem 60 dní, abych žádala i letošní dovolenou, mám pravdu? Předpokládám, že dovolenou bych si mohla vybrat po návratu do zaměstnání (dochází tam, prosím Vás, k nějakému krácení? mám nárok na celou dovolenou za r.2013?) Nicméně moje otázka je spojená s výpovědí.
Do zaměstnání už se nevrátím - se dvěma dětmi nemůžu denně dojíždět do Prahy. Kdy mám podat výpověď? Nerada bych někomu zabírala místo a není to z mé strany moc férové, když vím, že se po RD nevrátím. Na druhou stranu bych to ráda vyřešila i tak, aby to bylo co nejvýhodnější pro mě. Třetí dítě neplánujeme, takže mě u zaměstnavatele nic nedrží (kvůli další PPM).
Rodičovské příspěvky mám na dva roky (resp. 20 měs.), nevím, jestli to může hrát nějakou roli. Je tedy moudřejší dát výpověď až po skončení RD, před jejím koncem a nebo je to jedno? Jako důvod bych pravděpodobně uvedla péči o děti do 4 let(?). Za jakých podmínek bych měla nárok na nějaký příspěvek od ÚP? Je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti spolu s rodičovským příspěvkem? Musela bych se vrátit do zaměstnání (např. na dva až tři měsíce) nebo by se dala použít nečerpaná dovolená z r. 2013?
Budu Vám moc vděčná za pomoc.
Děkuji.

Admin27.01 12:16

Dobrý den,

za rok 2013 jste neodpracovala 60 dnů? Potom nárok na celou dovolenou nemáte, u rodičovské dovolené se krátí jako u dlouhodobé nemoci.

Co se týče ukončení pracovního poměru, pokud ho skončíte teď, po skončení rodičovské dovolené budete mít nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti kolem 3 000 Kč. Pokud se do zaměstnání alespoň na čas vrátíte a podáte výpověď, tak už dostanete podporu ve standardní výši.
Férové, byť ne úplně finančně výhodné pro zaměstnavatele by bylo, kdybyste ho o situaci informovala ihned, ale s výpovědí počkala až po skončení rodičovské dovolené. Zaměstnavatel by vás sice musel ještě platit, ale měl by dostatek času na hledání náhrady.

Pavlína27.01 14:16

Děkuji za reakci, nicméně jsem čekala trochu konkrétnější radu, článek jsem četla :-/
Za rok 2013 jsem byla 5,5 měs. na mateřské dovolené a domnívala jsem se, že jsem splnila podmínku odpracovaných 60ti dnů právě díky mateřské. Takže nárok nemám a to se mi bude krátit ještě tou rodičovskou?
U výpovědi mě také zajímala možnost použít dovolenou, nicméně pokud na ni nárok nemám, tak je to asi jedno.
Díky.

Admin27.01 15:49

Asi jsme se v tom trochu ztratili. :-) Z mateřské opravdu nárok na dovolenou máte. V takovém případě vypočítáte svůj nárok tak, že vezmete svou roční dovolenou a odečtete od ní za prvních 100 pracovních dnů (kdy jste nebyla ani na mateřské, ani jste nepracovala) jednu dvanáctinu a pak za dalších každých 21 dnů neodpracovaných pracovních dnů další dvanáctinu. Ve vašem případě by šlo asi o krácení o 2-3 dvanáctiny roční dovolené.

Irča27.01 15:20

Dobrý den, chtěla jsem se optat z čeho se vypočítává podpora nezaměstnanosti pokud jsem odpracovala u jednoho zaměstnavatele 11 a čtvrt měsíce-dohoda o provedení práce. Potom 13dní prac. neschopnosti a poté jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou a po měsíci jsem ukončila prac. poměr dohodou z mé strany?

Admin27.01 15:52

Dobrý den,

z příjmu ve vašem posledním zaměstnání, ale pouze v případě, že DPP byla s příjmem nad 10 000 Kč měsíčně a bylo z ní odváděno zdravotní a sociální pojištění.

markéta31.01 17:55

Dobrý den,chtěla bych se zpetat.Maminka je dlouho nemocná a už si vyřizuje částečný invalidní důchod.Je jí 55 let a ze zaměstnání jí chtějí propustit,ale aby dala výpověď sama ze zdravotních důvodů,protože jí nemůžou dát odstupné.Bude mít tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti tech 11měsíců a v jaké výši.Děkuji za odpověď

Admin03.02 11:20

Dobrý den,

doporučujeme se poradit s lékařem, který by vám měl být schopen poradit nejlepší cestu, ať už pro získání odstupného, nebo alespoň plné podpory v nezaměstnanosti. Tabulka je v článku.

jirka09.02 13:09

Dobrý den :D
Dávám výpověd sám.Jsem zaměstnán 5 let
výpověd končí 31.března 2014
s čeho a z jakého období se vypočítává podpora v nezaměstanosti

Jarda11.02 16:09

Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat na to, když jsem se registroval na pracáku dne 15.1.14 a první návštěvu jsem měl 22.1.14 a všechny doklady jsem měl v pořádku, kdy mám očekávat odpověd rozhodnutí pro přiznání podpory? Děkuji.

Libor11.02 19:52

Dobry den. 16.12 jsem zažádal o podporu v nezaměstnanosti.19.1.jsem si našel práci.Podpora mi byla přiznána 28.1.Chtel bych se zeptat kdy mi bude podpora zaslana.Je posílaná složenkou.Děkuji

Slečna Eva12.02 12:55

Dobrý den ! Mám podezření na podvod :-(

Jsem od listopadu na pr.úřadě, podpora mi byla zamítnuta z důvodu neodpracovaných 12ti měsíců, které jsem ale odpracovala. Vydělávala jsem větší peníze a mám podezření že mi nechtějí přiznat podporu z důvodu maximální výše podpory. Stále si na mě na pracovním úřadě něco vymýšlí, že nesplňuji počet odpracovaných měsíců, jenomže odpracováno mám během dvou let více než rok, zažádala jsem dnes o nový zápočtový list, počet opracovaných měsíců tak již nebudou moci vyvrátit, jelikož rok 2012 zcela vynechali. Proč by tedy posílali žádost, když by měli doloženo pouze několik měsíců?????

A za další mi dnes navrhli, že pokud vše doložím, navrhují jakýsi restart, znovu se zaevidovat, aby se prý nemuselo moc dlouho čekat (to já chápu abych neměla nárok na zpětnou podporu od listopadu, kterou mi furt odkládaj). ani to ještě není vše...

Dnes mi také na pr.úřadě řekli, že na žádost o podporu v nezaměstnanosti nestačí jen zápočtový list, ale k němu musím doložit i evidenční list důchodového pojištění. Slyším to prvně :-(

paní Eva12.02 13:40

Jo a nejsem OSVČ,

byla jsem normálně zaměstnána, tudíž ten evidenční list důch.poj.neví­m proč by po mně měli chtí­t, ten mají předkládat jen lidi bez zápočtového listu, živnostnícia a podnikatelé, což já nejsem a ona úřednice to moc dobře ví. A na restart nepřistoupím. Pokud opět zamítnou, najmu si právníka. Jde již o velké peníze, na které mám ze zákona nárok. Nikdy dříve jsem žádnou podporu v nezaměstnanosti nebrala. Jo a doporučila mi, ona úřednice, ne přes pracovní úřad, jen že to slyšela, kde přijímají lidi do práce, abych tam šla, a odhlásila se z prac.úřadu. Takže podporu mi dát nechtějí (jde mi hlavně o tu zpětnou částku)a posílají mě dělat kdovíkam a za míň, jenže když teď kamkoliv nastoupím, nedomohu se té podpory za x mesíců zpět :-(

Chtějí to zamést pod stůl :-(

Admin13.02 11:31

Dobrý den,

neviděli bychom to tak černě. :-) Samozřejmě, je nepříjemné, že vše nejde rychle a bez potíží, ale evidenční list důchodového pojištění byste opravdu doložit měla. Rozhodně se nenechte obrat o podporu, která vám náleží, budeme vám držet palce.

paní Eva13.02 13:10

Dobře a děkuji, zítra jim doložím k zápočtovému listu i ev.list d.pojištění. Co víc by mohli chtít? Nic jiného už se přeci nedokládá. Navrhované odhlášení a přihlášení namístě odmítnu, prý aby se to tak netáhlo, to je přeci blbost a jasná lest, to nemůže být běžný postup. A pokud si opět něco vymyslí, nezbívá než si najmout právníka, aby se na ten postup onoho úřadu podíval.

Alena14.02 22:13

Dobrý den, v červnu roku 2013 jsem dostala od zaměstnavatele výpověď, tu jsem podepsala bez naroku na odstupné,protože jsem věděla, že práci budu mít. Bohužel jsem onemocněla a dohodli jsme se s novým zaměstnavatelem, že nástup odložíme, dokud se neuzdravím a o po tu dobu budu na úřadě práce. Bohužel, moje onemocnění se ukázalo jako závažné, které si vyžaduje dlouhodobou léčbu. Nový zaměstnavatel ne mě nemohl tak dlouho čekat. Dnes je polovina února, můj zdravotní stav se nelepší, ID mi byl zamítnut a za 3 měsíce mi končí podpora v nezaměstnanosti. Podstoupím ještě biologickou léčbu, ale ta je také na dlouho. Mám astma, psoriatickou artritidu, artrozu pravého zápěstí. Jaké mám možnosti po skončení podpory v nezaměstnání.

jirka18.02 17:52

Dobrý den :D
Dávám výpověd sám.Jsem zaměstnán 5 let
výpověd končí 31.března 2014
s čeho a z jakého období se vypočítává podpora v nezaměstanosti

Admin19.02 10:38

Dobrý den,

z průměrného platu ve vašem posledním zaměstnání za dobu 2 let.

admin519.02 11:50

Dobrý den, chci se zeptat pracovala jsem rok a půl u společnosti bohužel moje pracovní místo rušili tak jsem si našla novou práci pracuji tam od 3.2. ale bohužel po dvou dnech jsem šla na nemocenskou kvůli zdravotním důvodu.CHci se zeptat z čeho by se mi počítala podpora v nezaměstnanosti?

Monika24.02 13:53

Dobrý den,

firma konci v květnu 2014, pracovala som tam presne , tda mam narok na podporu a je mozne poberat podporu a mat súčasne brigadu?

Dakujem

Admin24.02 20:29

Dobrý den,

přesně rok? Pokud ano, tak na podporu mít nárok budete. Pobírat podporu a mít současně brigádu nelze.

JF27.02 06:45

Dobrý den,

se svým současným zaměstnavatelem jsem se dohodla, že ukončíme pracovní poměr dohodou z důvodu péče o 2 děti /6 a 8 let/, protože chtějí změnit mou pracovní dobu do 16:30 h. Samozřejmě jsou v tom i osobní důvody, které však nechci zmiňovat a nikde uvedeny nebudou, odstupné mi dát nechtějí. Mám odpracováno 2,5 roku. Mám ještě zaučit novou příchozí a pracovní poměr ukončíme k 14.3.14. Z jakého období mi bude počítán průměrný výdělek pro nárok na podporu? I za ten poslední půlměsíc? Nebo by bylo "výhodnější" odejít na ÚP již k prvnímu pracovnímu dni v březnu? Pracuji na zkrácený úvazek.

Děkuji předem za odpověď

bimboo04.03 19:58

Dobrý den,

minuly rok jsem dostala výpověd od svého zaměstnavatele pro nadbytečnost dne 31.5.2013.Vaplatil mi odstupné,jelikož jsem byla ještě v té době na druhé mateřské dovolene (mam 3.letou variantu)tak jsem se neevidovala na pracovním úřadě.Ted' měl syn 3.roky a já se evidovala,jenže na ÚP mi řekla,že mam práci DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE,takže žádné peníze mi nedají a chtěla po mě ještě doklad o odstupným.Může doklad o odstupným po mě ještě požadovat,když sem byla na mateřské? A opravdu nemam nárok na podporu?

Děkuji za odpověd'!

Admin05.03 09:15

Dobrý den,

při registraci na ÚP si smíte přivydělat maximálně 4 250 Kč měsíčně a i v takovém případě vám bude vyplácení podpory pozastaveno. Prokázat, kdy a v jaké výši jste odstupné dostala, také musíte, protože po měsíce, na které vám přísluší odstupné (v případě tříměsíčního tedy 3 měsíce po skončení pracovního poměru), vám je taktéž pozastavena výplata podpory.

Monika08.03 16:41

Dobrý den,

vo firme pracujem od 6.5.2013 do 30.4.2014, mam narok na podporu? zamestnavatel meni miesto vykonu prace.

Dakujem za odpoved

Admin10.03 09:11

Dobrý den,

minimální odpracovaná doba je 12 měsíců.

Monika10.03 09:20

Takze mi tam chybi par dni?

Petr10.03 19:37

Po 3 měsících na Úřadě práce jsem našel práci. V průběhu nového zaměstnání jsem byl 8 pracovních dnů + sobota, neděle na dočasné pracovní neschopnosti, nyní jsem stále ve zkušební době.
Chtěl bych se zeptat, jsem jako zaměstnanec po dobu dočasné pracovní neschopnosti důchodově pojištěn? Jde mi o návaznost na délku alespoň 3 měsíců (tedy zda se do ní započítává délka prac neschopnosti), kdy mám znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu (viz 435/2004 Sb.)?
Pokud se doba nemoci nezapočítává a dostanu výpověď k poslednímu dni 3 měsíční zkušební doby, mám znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu?
Děkuji za odpověď

Admin11.03 10:48

Dobrý den,

pojištěn jste, ovšem zkušební doba je specifická a nejsme si jistí, jak se k tomu ÚP postaví. Ale neměl by to být problém z důvodu, že zkušební lhůta se stejně o dobu v pracovní neschopnosti prodlužuje.

Karin16.03 10:07

Dobrý den, mám dotaz,již dva roky pečuji o osobu blízkou v druhém stupni závislosti.Jsem vedená jen na VZP ,že mám v péči osobu blízkou z důvodu placení pojištění a důchodového po dobu nezbytně nutnou.Nyní jsem si našla na měsíc brigádu na plný úvazek,jelikož už to nejde být bez prostředků a nevím zda se mám na VZP odhlásit a po skončení brigády opět nahlásit ,že o dědu pečuji nebo při brigádě to není nutné se odhlašovat.Prosím poraďte mi.Děkuji

Admin17.03 08:51

Dobrý den,

ve II. stupni má osoba blízká nárok na příspěvek až 6 000 Kč (4 000 Kč plus 2 000 Kč možný příplatek). Pokud péči přerušíte, musíte to samozřejmě nahlásit své zdravotní pojišťovně a zdravotní pojištění za vás bude platit zaměstnavatel, nebo si ho budete muset platit sama.

jiri mucha22.03 02:03

Mam u firmy odpracovano 20 let ted marodim 380 dni a nemohu pro nemoc dale pracovat.Do duchodu mám ještě 6 měsíců , co by jste poradily,případně jakou dostanu podporu na úřadě práce?

Admin24.03 10:45

Dobrý den,

možností je několik - výpověď a poté pobírání podpory v nezaměstnanosti, nebo invalidní důchod, nebo předdůchod/předčasný důchod. Na Úřadu práce dostanete pravděpodobně podporu 45 % vašeho platu po dobu 5-11 měsíců, podle vašeho věku (vše je ve článku).

Gabika24.03 22:15

Dobrý den, po skončení MD jsem od září 2013 vedená na Úp.Podporu nepobírám, od října jsem si našla brigádu s max. výdělkem 4250 hrubého. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho takto mohu na úp zůstat.Na směny pracovat nemohu, manžel se vrací pozdě z práce a na jednu směnu a zkrácený úvazek jsem nic nesehnala. Mám tři děti a tato brigáda by mi vyhovovala, protože se jim mohu po příchodu ze školy a školky věnovat a hlídání nemám. Děkuji za odpověď.

Admin25.03 10:41

Dobrý den,

domníváme se, že žádný časový limit není, ovšem Úřad práce vám může (čistě teoreticky) najít práci, kterou byste musela vzít.

gabi25.03 12:36

A pokud bych se tedy z úp odhlásila a na brigádě tímto mohla odpracovat místo 7 dní 10dní resp. 85hodin, výdělek hrubého by byl 5950kč.Kolik by z této částky bylo čistého? a počítala by se tato brigáda do dúchodu? Moc děkuji za odpověď.

Admin25.03 17:58

Pokud jde o DPČ, tak by se ta doba počítala a výdělek by byl s podepsaným prohlášením poplatníka necelých 5 000 Kč. V případě DPP by se tato doba nepočítala a vydělala byste si 5 950 Kč, přičemž byste ale musela 1 148 Kč zaplatit zdravotní pojišťovně každý měsíc sama.

Věra31.03 12:15

Dobrý den, jenom se chci zeptat zda mi náleží podpora v nezamněstnanosti pokud jsem dostala od zaměstnavatele 12ti měsíční odstupné a 84 000 kč za odpracované roky, to vše v rámci možnosti jako odchod do důchodu. Řádný odchod do důchodu mi náleží k 1.9.2015 Mám vůbec nárok na zbývajících 17 měsíců pobírat podporu v nezaměstnanosti?

Admin31.03 12:32

Dobrý den,

po dobu, za kterou vám náleží odstupné, nebudete pobírat podporu v nemovitosti, poté ale ano, takže až do řádného odchodu do důchodu by vás v tomto ohledu nemělo nic nepříjemně překvapit.

Daniela01.04 11:26

Dobrý den, mám otázku: v neděli dcera měla 3 roky a skončila mi rodičovská dovolená. Ode dneška (1.4.) jsem nastoupila do práce, ale nevypadá to, že bych zde zůstala, bohužel. Chci se tedy zeptat, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a jestli bude na ÚP vypočtena z tohoto zaměstnání, ikdyž v něm setrvám např. týden.
Děkuji za odpověď, Daniela

Admin01.04 12:17

Dobrý den,

nárok mít budete a vypočítána by opravdu měla být z vašeho posledního zaměstnání. Doporučujeme se ale předem informovat na Úřadu práce, jak to ve vašem konkrétním případě bude, abyste kdyžtak svůj pobyt ve firmě o něco prodloužila.

Lenka Koczwarova01.04 13:58

Dobry den ,prosím o radu byla jsem vedena na UP a našla jsem si praci, pobírala jsem podporu v nezaměstnanosti pouze měsíc a pul .V nové práci mi to nesedí,a rada bych ukončila pracovní poměr .Když ukončim pracovní poměr budu mit nárok na podporu ?Mám odpracovaných 10 let .zajímá mne jestli mám vubec nárok na podporu a na jake procenta mám nárok jestli 65% a nebo 45% a samozřejmě asi se budu muset zaregistrovat znova na UP ,že ?Moc Vám děkuji za informace Lenka

Admin02.04 11:20

Dobrý den,

nevyčerpala jste celou podpůrčí dobu, takže ji budete moci dočerpat - když poměr ukončíte vy, dostanete 45 %. Pokud by ho ukončil zaměstnavatel, tak pak samozřejmě 65 %. Pokud byste odpracovala alespoň 3 měsíce, nárok na podporu se vám "restartuje", takže budete moci znovu pobírat podporu po celých 5 měsíců.

Dále bychom vám doporučili si svůj krok promyslet - realisticky zkuste zhodnotit, jaká je pravděpodobnost, že najdete v dohledné době práci, která vám sedět bude, dnes to není žádný med. :-)

Renata01.04 22:55

Dobrý den chci se zeptat. k 15. srpnu 2013 jsem ukončila pracovní poměr dohodou. měla jsem nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 5. měsíců první částku kterou jsem dostala bylo v září tudíš za měsíc srpen kolem 400kč. pak jsem dostala podporu za další měsíce což bylo 2733 kč do prosince konce roku 2013. za leden 2014 mi přišla částka 2293 kč,kterou jsem si vybrala v únoru, tedy jsem si myslela že už mi podpora končí, ale přišla mi ještě jedna složenka za měsíc březen opět na částku 2733 kč, což teď nevím jestli se na úřadu práce spletly a neposlali mi náhodou navíc peníze, které budu muset vracet. jelikož mi vychází že je to 6. měsíc co bych pobírala podporu. a nepatřím mezi seniory takže bych podporu měla brát pouze 5 měsíců. předem děkuji za odpověď

Admin02.04 11:34

Dobrý den,

podle nás by tomu taky tak mělo být, ovšem zda se stala chyba, nebo jaká, to se dozvíte jedině na ÚP. Do té doby radíme peníze schovat, kdybyste je opravdu musela vracet.

Katka05.04 21:21

Dobrý den, do srpna 2013 jsem byla několik let zaměstnaná na dobu určitou a potom vyčerpala 5 měsíců podpůrčí doby podpory. Od května budu mít práci na DPP celkově za 50000. Pokud pak další práci neseženu, bude mít na to, jestli dostanu znovu podporu, vliv to, jestli si tu DPP nechám napsat na 5 měsíců po 10000 (navrhuje zaměstnavatel) nebo na 6 měsíců po 8333? Nebo je to jedno a novou podporu z DPP nepřesahující 10000 měsíčně nedostanu v žádném případě? Děkuji předem za odpověď.

Admin07.04 11:53

Dobrý den,

ano, je to jedno, novou podporu nedostanete. Musela byste mít alespoň 6 měsíců DPP nad 10 000 Kč.

Martina11.04 10:47

Dobrý den, jsem registrovaná na ÚP a dva měsíce již pobírám podporu v nezaměstnanosti. Momentálně mi byla nabídnuta práce na 3-4 měsíce na poloviční úvazek. Chtěla jsem se zeptat zda budu mít následně nárok na podporu, případně z které mzdy se bude podpora vypočítávat, zda se bude nově vypočítávat nebo zda zůstane stejná jako byla před nástupem do nového zaměstnání na dobu určitou. Děkuji za odpověď

Admin11.04 11:21

Dobrý den,

pokud půjde o DPP do 10 000 Kč, nebo DPČ do 2 499 Kč, tak se vám podpora zůstane stejná, až se o ni znovu přihlásíte. Pokud ale půjde o jinou variantu, bude vám podpora vypočítána znovu. Pokud ale budete v takovém zaměstnání alespoň 3 měsíce, obnoví se vám celá podpůrčí doba.

Martina11.04 11:52

Děkuji za rychlou odpověď, ještě bych měla jeden dotaz. Pokud se bude jednat o pracovní smlouvu na dobu určitou, budu mít po ukončení nárok na podporu ve výší 65% a následně se bude snižovat dle pravidel, nebo budu mít nárok na podporu pouze ve výši 45% po celou podpůrčí dobu.Děkuji

Admin11.04 15:52

Není zač. Je to 65 %.

Josef15.04 23:42

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na múj případ.Zaměstnavatel semnou ukončil pracovní poměr dohodou se dvěma odstupnými platy. Moji kolegové, kteří také skončili stejným způsobem začali ihned dostávat podporu v nezaměstnanosti. Mně bylo řečeno, že ji dostanu až od třetího měsíce.Zajímalo by mě , jak je to správně.Pokudse jedná o dohodu s odstupným, nikoliv výpoved ze strany zaměstnavatele s odstupným!!
Děkuji

Admin16.04 10:46

Dobrý den,

váš případ je správně. Pokud kolegové dostali odstupné, tak i oni by měli mít pozdrženou výplatu podpory v nezaměstnanosti.

Lucie11.05 08:49

Dobrý den, chci se zeptat , zda mi a jakým způsobem bude vyplacena podpora v nezaměstnanosti, když ukončím OSVČ. Rozhodné období je poslední 2 roky a mít zaplaceno alespoň 12 měsíců. Mám ale problém s tím, že mám za poslední rok 2013 nedoplatek na OSVČ. bude se mi tedy počítat vyměřovací základ za rok 2012? nebo nárok na podporu mít vůbec nebudu? Děkuji

Admin22.05 10:41

Dobrý den,

obáváme se, že budete mít nárok pouze na minimální podporu, protože nemáte za poslední 2 roky odpracováno alespoň 12 měsíců. Jde o cca 3 600 Kč první 2 měsíce a dále pak klesá.

marcela22.05 10:47

dobrý den,chtěla bych se zeptat z čeho se mibude vypočítavat podpora v nezaměstnanosti,když jsem v roce 2013 pracovala od 1.1 do 25.3 a do 25.3.2014 jsem byla v PN? Roky před tím jsem pracovala

Admin22.05 10:56

Dobrý den,

z vašeho průměrného předpokládaného výdělku. Stačí se tedy podívat, kolik jste vydělávala před PN a čísla budou plusmínus odpovídat.

Petr27.05 12:18

Dobrý den,

loni v listopadu mi byl ukončen pracovní poměr, který trval 3 roky, čerpal jsem podporu v nezaměstnanosti do března. Od dubna jsem si našel novou práci, ale s dojížděním cca 100km. Kvůli dojíždění chci skončit ve zkušební době. Mám opět nárok na podporu, ikdyž bude krácena na 45%? Odpracovaný rok za poslední dva roky mám a jiné důvody pro vyplácení jsem nenašel. Děkuji

Admin28.05 16:25

Dobrý den,

vyčerpal jste celou podpůrčí dobu, to znamená, že musíte odpracovat alespoň 6 měsíců, abyste měl na novou podporu nárok.

Eva Abr06.07 22:51

Dobrý den,

za několik měsíců mi končí RD. V jejím průběhu mi zaměstnavatel dal výpověď z organizačních důvodů. Kdy se mám jít přihlásit na ÚP? A ještě jeden dotaz: V případě, že bych se rozhodla pro další dítě, by byla zřejmě nutnost nastoupit na čtyřletou variantu RD, že? Mockrát děkuji.

Admin07.07 11:17

Dobrý den,

ano, u následné RD byste si nemohla za těchto okolností nic zvolit, stejně jako byste nepobírala mateřskou vůbec. Na ÚP si zajděte po skončení RD, dostanete však jen minimální podporu v nezaměstnanosti.

Jiří10.07 10:09

Dobrý den
Od poloviny ledna 2014 marodím a za rok bych měl jít do řádného důchodu jsem r.n.1952.Můžete poradit abych nebyl
nějak krácen na penězích.O předčasném důchodu neuvažuji.
Děkuji za radu.

Admin10.07 10:15

Dobrý den,

nepopsal jste svoji situaci dostatečně. Jste zaměstnán? Pokud ne, tak samozřejmě neodpracovaná doba vám na důchodu částečně uškodí, ale dlouhodobá pracovní neschopnost nikoliv.

Elizabet11.07 13:31

Dobrý den,
právě jsem ukončila studium Střední odborné školy, mám 3 roky praxe, což je u nás ve škole povinné. Ted' mám dohodu o provedení práce na 2 měsíce a od září mi udělají pracovní smlouvu, ale budu ji mít jen do ledna. A tak jsem se chtěla zeptat, zda když půjdu na úřad práce, dostanu za tyto odpracované měsíce nějakou podporu, nebo ne?
Předem děkuji za odpověd'.

Admin11.07 15:33

Dobrý den,

nedostanete, je potřeba odpracovat alespoň rok.

Monika13.07 08:34

Dobrý den,
je možné zároveň pobírat rodičovký příspěvek i podporu v nezaměstnanosti? Pokud bych to tak udělala, a po 5 měsících se odhlásila z úřadu práce, za jak dlouho mi vznikne opět nárok na podporu, pokud bych neodpracovala ani den, ale stále byla na rodičovské?
Předem velice děkuji za odpověď.

Admin14.07 12:18

Dobrý den,

souběh rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti je v některých případech možný, jen nechápeme, z čeho by vám měl vzniknout nový nárok na podporu, kdybyste po jejím vyčerpání už nepracovala?

Ina19.07 16:31

Dobrý den,jsem evidována na Úřadu práce.Mohu pobírat podporu když pronajímám dům a odvádím daň s příjmu fyzických osob.
Děkuji

Admin21.07 10:47

Dobrý den,

můžete, vznikl-li vám na ni nárok.

patrik21.07 22:20

Dobrý Den,

2011- květen 2014 jsem pracoval, pak jsme se stěhoval a dostal podporu, ted' v červenci jsem nastoupil do práce bohužel jen na 3 dny. S jaké práce mi bude počítána podpora? Děkuji.

Iveta11.08 19:18

obry vecer, na Urade prace jsem pobrala 5 mesicu podporu, v zari mi konci. Za jak dlouho se muzu opet prihlasit na Urad práce, kolik mesicu musim odpracovat, abych mohla dostavat opet podporu, pokud nesezenu stalou praci? Dekuji

Admin12.08 11:56

Dobrý den,

po vyčerpání podpory musíte alespoň 6 měsíců odpracovat a splnit podmínku jednoho odpracovaného roku za posledních 24 měsíců.

Pepa12.08 14:35

Dobrý den

mám dotaz pracoval jsem v německu byl mi poslán PDU1 kde za poslední rok sem měl cca 19 000 euro.23.4 sem se přihlásil na český pracovní úřad a již 8.5 jsem znovu makal,ale bohůžel 10.5 mi vzaly řidičský průkaz a já sem tam zabral jen 130 euro,prosím z čeho se počítá podpora děkuji.

Erika20.08 17:57

Dobrý den. Jsem vedena na pracovim úřadě a beru podporu. Našla jsem si práci,ale po třech dnech jsem skončila a nikam jsem to neohlasila.... Už je to 14 dnů,takže to už nahlásit ani nemohu,jelikož by mě asi vyřadily z pracovního úřadu. Poraďte prosím co dělat. Vadí že jsem to neohlasila když jsem hned skoncila?*

Admin21.08 10:45

Dobrý den,

samozřejmě že to vadí. Pokud se to zjistí, bude to znamenat problém. Jak se ÚP zachová, když mu to nahlásíte teď, nevíme, ovšem rozhodně to udělejte, ať se vyhnete nepříjemnostem.

Lenka23.08 09:08

Dobrý den, mám dotaz, přes 30 let jsem pracovala a nyní jsem ze zdravotních důvodů musela ukončit prac. poměr. Mohu pobírat podporu v nezaměstnanosti, když budu pronajímat dům
a řádně odvádět daně. Bere se to jako příjem. Děkuji za odpověď.

Admin25.08 11:53

Dobrý den,

podporu pobírat můžete zcela normálně.

Eliška H.26.08 11:02

Dobrý den. V mém podniku hrozí snižování stavu zaměstnanců. Budu moci úspěšně zažádat o podporu v nezaměstnanosti, když jsem měla příjmy z pronájmu z nebytových prostor (rodinný dům, bez živn.listu, vše řádně daňově odváděno)? Jak moc závisí přiznání nároku na tuto dočasnou podporu s příjmem z pronájmu? A jestliže o tento příjem z nájmu přijdu (-firma v nájmu zřejmě ukončí činnost)?

Admin26.08 13:51

Dobrý den,

nemusíte se ničeho bát, váš příjem z pronájmu nehraje vůbec žádnou roli při posuzování žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Petr02.09 14:37

Dobrý den.Ted marodim a jsem zaměstnaný 8 let na dobu neurčitou a v pátek jsem se dozvěděl od pana doktora že nemůžu dělat noční směnu a dnes v zaměstnání jsem se ptal co a jak bude dál a tam mě řekli,že práci na dvě směny pro mě nemají,že mě nejspíš propustí z práce a na odstupný platy nemám nárok,jak je to tedy?Vim že kamarád dostal cukrovku a propustili ho a dostal odstupný platy bez problému.Děkuji za odpověd

Míša21.09 11:34

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, pokud maminka dostala výpověď (resp. podepsala dohodu a dostala odstupné ve výši 6ti násobku) a a v době zaměstnání nebo v tzv. ochranné lhůtě by šla na nemocenskou, jaký bude mít nemocenská dopad na příspěvek v nezaměstnanosti a následně na výši důchodu (sníží průměr pro výpočet důchodu)?

Dále bych se chtěla zeptat, zda předpokládam dobře, že 6ti násobek (doba než začene pobírát příspěvek v nezaměstnanosti) se na ÚP začne počítát až po ukoneční nemocenské dovolené anebo tato doba běží součastně?

A výpočet příspěvku v nezaměstnanosti se bude počítat ze mzdy, kterou získala ještě v zaměstnání, anebo nemocenská tento příspěvek zkrátí?

Informace pro Vás: Maminka odpracovala přes 40 let u jednoho zaměstnavatele a do důchodu jí zbývá pouze rok a půl (začátkem června 2016 má nárok na řádný důchod).

Předem děkuji za odpověď.

Admin23.09 12:34

Dobrý den,

nemocenská by se v takovém případě neměla příliš, nebo vůbec promítnout do důchodu, respektive podpory v nezaměstnanosti.

Váš druhý dotaz nejlépe zodpoví telefonát na Úřad práce. :-)

Třetí dotaz je vlastně stejný jako první - toho se nemusíte bát, nemocenská výši neovlivní.

Němečková16.10 14:03

Dobrý den,
v lednu 2014 mi končil 3letý rodičovský příspěvek, jelikož jsem ale byla v posledním ročníku magisterského studia nehlásila jsem se na úřadu práce. V červnu jsem školu dokončila a od září pokračuji v doktorském studiu. Až nyní jsem se dozvěděla, že jsem z první rodičovské dovolené měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Můžu se zeptat, zda jde vyplatit zpětně? Od ledna až do září jsem nepobírala žádné peníze a žila jen z peněz ušetřených z rodičovského příspěvku. V současné době je mým jediným příjmem doktorské stipendium ve výši 5600 kč. V lednu se mi má narodit druhé dítě, tak se chci zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou?
Předem děkuji za odpověď s pozdravem Němečková

Admin17.10 12:10

Dobrý den,

můžete se obrátit na Úřad práce, ale pokud jste nepodávala ani žádost o podporu, pravděpodobně zpětné vyplacení nebude možné.

Nikol19.11 17:38

Dobrý večer,

chci se zeptat, kdy chodí podpora v rekvalifikaci? Dělám ji od minulého měsíce a peníze ještě nepřišli.

Děkuji za odpověď.

standa01.12 20:38

Dobry den. Chci se zeptat. Byl jsem zamestnan. Jiz 10 roku.Pak jsem omarodil.-trombóza nohy.Dostal jsem vypoved. a 3 odstupne platy.K 6 mesici.Ukonceni behem 3 nedelich jsem nastoupil. Na polovicni uvazek.Na 6 mesicu brigadne podpora zadna.Odstupne vycerpane. Od. Roku 0015. mam nastoupit na smlouvu pul rocni. Mam na něco nárok..K 1.1.0015 najemne atd. diky

Pavla03.02 17:41

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda se doba pracovní neschopnosti započítává do oněch 12 nutných odpracovaných měsíců, aby vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Byla jsem zaměstnaná od prosince 2013 do prosince 2014, z toho jsem pět měsíců byla na neschopence.

Mockrát děkuji.

Pavla B.

Admin06.02 11:16

Dobrý den,

započítává.

Monika25.02 17:49

Dobrý den,jsem studentka VŠ a již třetím rokem si přivydělávám na brigádě (DPČ), kde mi zaměstnavatel odvádí soc. + zdrav. pojištění. Nyní bych kvůli přípravě na zkoušky brigádu pozastavila a přihlásila se do evidence úřadu práce, mám nárok na podporu? Mohu si smlouvu o DPČ ponechat a každý měsíc doložit výdělek nebo musí být zrušena a pak znovu obnovena.Pokud mi podporu přiznají, odkdy mi bude vyplácena, počínaje dnem podání žádosti? Moc děkuji za odpověď.

Admin26.02 11:52

Dobrý den,

DPČ budete muset samozřejmě ukončit, abyste měla na podporu nárok, pak byste měla ostatní podmínky splňovat.

Hana30.03 17:46

Dobry den chci se vas zeptat ,pracuju ve firmě 4 rok 3 měsic jsem na neschopence, Pani doktorka mi doporucila zmenit lehci praci protoze muj zdravotni stav to momentalne neni dobry, mam i potvrzeni od lekare ze zdravotnich duvodu,chci se zeptat kdyz dam vypoved ze zdravotnich duvodu nejakou dohodou dostanu i nejake odstupne a muzu se prihlasit na uřad prace jestli budu pobirat nejake davky podpory předem Vam Dekuji za odpověd.momentalne jsem na PN. jak mam ze zaměstnavatelem jednat,,

sodomka27.04 10:00

Dobrý den, po 8 měsících zahraničního nevýdělečneho pobytu jsem byl zaměstnán 1 týden v čr a skončil ve zkušební době. Nyní se chci zaregistrovat na UP. Odpracovane měsíce za poslední dva roky mám. Z čeho mi vypočítají podporu? Z posledního uceleneho čtvrtletí pred 8 měsíci? Nebo mi dají automaticky minimum? Ten týden odpracovaný po návratu ze zahraničí se nebude brát v potaz?Díky za odpověd.

hany29.04 00:22

Dobrý den, přerušil jsem živnost a od 9.3. jsem v evidenci úp, protože jsem v tu dobu neměl hotové daňové přiznání, nemohl jsem jim dát potřebné podklady pro uznání podpory, ta jsem dodal až tento týden: Správní řízení bylo prodlouženo na 60 dní, což vyprší příští týden a v tu dobu mám přijít na první kontaktní schůzku,na kterou se z důvodu pracovního pohovoru mimo čr nemohu dostavit, časově to nelze stihnout. paní se kterou mám mít tu schůzku mi řekla že bud mám přijít den dříve, což nejde kvůli času na dopravu zvládnout, nebo že prostě musím dojít do konce zákonné lhůty příští středu a nebo se odhlásit a pak se zase po týdnu přihlásit, což mi přijde teda trochu nestandardní a mám obavy, že bych přišel o podporu za březen i duben. Jak se postupuje v těchto případech, když by člověk náhle onemocněl a doložil to lékařskou zprávou? přijdu o nárokovanou podporu a nebo mně rovnou vyřadí z evidence úp? Podporu již nutně potřebuji stejně jako novou práci, jen nechápu, proč je nějaká schůzka důležitější než pracovní pohovor,děkuji za odpověď

Miras14.06 10:35

Zdravím,je mi přes 60 let a nemůžu dál pracovat ze zdavotních důvodů-musím ukončit pracovní poměr neboť mám malý základ platu(řidič kamionu) a tuďíž bych měl malou nemocenskou.
Jak dát výpověď abych dosáhl na plnou podporu těch 11 měsíců?

Simona27.03 14:07

Dobry den jsem na uradu prace a nam podporu 4.500 kolik si muzu privydelat na dohodu?diky

Admin29.03 10:40

Dobrý den,

k podpoře nemůžete mít přivýdělek žádný (pokud si začnete vydělávat, podpora bude pozastavevna). Při evidenci na Úřadu práci si pak můžete vydělat maximálně polovinu minimální mzdy, což je 4 950 Kč.

Marek01.06 13:56

Chcel by som sa spýtať, ako je to s podporou, ak som dal výpoveď s tým, že už mám zmluvu do ďalšej práce, ale nástup je až o 3 mesiace. Dovtedy som bez prostriedkov. Mám nárok povedať na pracovnom úrade, že si budem aktívne hľadať prácu, ale len na dobu určitú - na 3 mesiace? Mám nárok na podporu kým nastúpim do novej práce?

Pavlína13.09 09:46

Dobrý den,
z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti, pokud jsem byla posledního půl roku na nemocenské? Počítá se ze mzdy před nemocí nebo z nemocenských dávek?

Admin19.09 11:12

Dobrý den Pavlíno,

výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. To platí i pro případ, že jste posledního půl roku byla na nemocenské.

Mějte prima den.

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)