Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nezaměstnanost v ČR

Meziroční vývoj nezaměstnanosti v ČR

V České republice se míra nezaměstnanosti poměrně vysokým tempem zvedá. V následujícím článku vám ukážeme několik statistik, které to dokládají. Budeme sledovat vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých měsících a hlavně meziroční nárůst/pokles a uvedeme si i některé zajímavosti, povětšinou bohužel negativního charakteru.

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých měsících a meziroční srovnání

Z tabulky je zřejmé, že v lednu 2012 došlo k meziročnímu snížení nezaměstnanosti. Tento trend ovšem vydržel pouze několik měsíců a na konci roku, od září do prosince, už došlo k výraznému meziročnímu nárůstu nezaměstnanosti. Ačkoliv jsou tedy konečná čísla za rok 2012 takřka totožná (viz Průměr v tabulce), vývoj byl velmi negativní.

Z tabulky je také možné vyčíst tradiční sezónní výkyvy, kdy se od května do září v obou letech držela nezaměstnanost pod 8,5 %, zatímco začátky a konce roků téměř atakují hranici 10 %.

Vývoj nezaměstnanosti

Pro úplnost přidáváme i graf vývoje nezaměstnanosti s odhadem pro rok 2012. Ačkoliv čísla meziročně nevypadají tak zle, vývoj v druhé polovině roku 2012 popisovaný v první části článku naznačuje, že nezaměstnanost dále poroste.

Nezaměstnanost podle krajů

Jak se na celkové nezaměstnanosti podílí jednotlivé kraje? Mapa odpovídá údajům ze závěru roku, tedy k 31.12.2012 a obsahuje barevné rozlišení pro snadnější orientaci i konkrétní hodnoty.

Pro zajímavost uvedeme ještě seznam okresů, jejichž nezaměstnanost se pohybuje nad hranicí 15 %. Je jich 5 a jde o:

     1.       Bruntál v kraji Moravskoslezském, kde byla na konci roku 18% nezaměstnanost.
     2.       Jeseník v kraji Olomouckém, kde byla na konci roku 16,4% nezaměstnanost.
     3.       Most v kraji Ústeckém, kde byla na konci roku 16% nezaměstnanost.
     4.       Chomutov v kraji Ústeckém, kde byla na konci roku 15,1% nezaměstnanost.
     5.       Znojmo v kraji Jihomoravském, kde byla na konci roku 15,1% nezaměstnanost.

Ve článku jsou využita výhradně data zveřejněná Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 14.1.2013   |   Zobrazeno: 11556x

Komentáře

Tereza27.09 09:58

Dobrý den, jsem nezaměstnaná vedená na ÚP a velice ráda bych v našem městě uspořádala "bleší trh". Chci se zeptat, zda je to v mém případě možné, mám v plánu pronajmout si nějaký prostor, pozvat tam i další prodejce, naplánovat termín, a uspořádat to tam. Případně jaké pro mě plynou povinnosti? Nějaké daně, přiznání..já nevím, nechci nic podcenit.. Předem Vám velice děkuji za odpověď, nemůžu tuto problematiku nikde na internetu najít.

Admin27.09 11:19

Dobrý den,

nejsme si také jistí, ale zařízení prostor by snad nemuselo podléhat žádným povinnostem. Vše ostatní je pak prodej pár věcí, které lidé už nepotřebují a vy pouze poskytujete prostor... Ale raději se poraďte s někým, kdo podobné zkušenosti má, různá občanská sdružení pořádají bleší trhy, tak vám určitě poradí lépe. :-)

Tereza J.28.09 10:10

Velice Vám děkuji za odpověď, já si právě nejsem jistá a nevím, na koho nebo co se obrátit, protože bleší trhy pořádají většinou města. Ale zkusím se ještě pro jistotu někde poptat. Hezký den! :-)

Csky11.05 14:10

SEM NEZAMESTANANY,MAM DODELANOU ZAKLADNY SKOLU,KAM MAM JYT?

Admin12.05 09:08

Dobrý den,

pro začátek na Úřad práce, poté ideálně do zaměstnání, případně na rekvalifikační kurz.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)