Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

10 otázek na pracovním pohovoru, které vás nesmějí zaskočit

Otázky a odpovědi při pracovním pohovoru

Pohovor, nedílná součást cesty za novým zaměstnáním. Není nutné se ho bát, je však smrtící se na něj nepřipravit. Váš vynikající životopis si můžete několika nevhodnými slovy úplně pošlapat, ale z papírově průměrného uchazeče se při pohovoru často stane hvězda, která převálcuje i kvalifikovanější konkurenci. Buďte za hvězdy.

 

Víte, jak nepokazit podání ruky při pracovním pohovoru?

Než se pustíte do tohoto článku, podívejte se i na poněkud šířeji pojatý text o přípravě na pracovní pohovor. Personalisté používají celou řadu otázek, které mají 2 základní úkoly:

 1. Doplnit informace o kandidátovi.
 2. Vykolejit kandidáta a objevit, jaký ve skutečnosti je.

Vy se musíte připravit na oba typy otázek – stručně, jasně a výstižně odpovídat na ty první a se ctí zvládat i ty druhé. Pojďme se teď podívat na 10 nejtypičtějších otázek, které na vás mohou personalisté vytáhnout.

Přečtěte si také:

Jak se připravit na pracovní pohovor

Nejzáludnější otázky a chytáky na pracovním pohovoru

Etiketa podání ruky

1. Jaké jsou vaše silné stránky?

Co chce personalista touto otázkou zjistit? Respektive, co může zjistit? Pokud na něj vychrlíte tři základní kvality, které jsou pro výkon povolání potřeba a zaměstnavatel je vyžaduje (v inzerátu často zmiňované věci jako samostatnost/týmová práce, kreativita, zodpovědnost), nikoho tím nenadchnete. Odpovězte krátkým příkladem: „Moji kolegové a nadřízení si na mně nejvíc cenili, že jsem vždycky přišel s nejjednodušším řešením, když se vyskytl nějaký problém.“

Personalista chce vidět, že jste připraveni, což do určité míry dokládá váš zájem o dané pracovní místo. A to platí i pro všechny následující otázky.

2. Jaké jsou vaše slabiny?

Ať je pravda jakákoliv, pravděpodobně nezapůsobí moc dobře, když řeknete, že občas zaspíte do práce, nestíháte termíny, nebo že vaše firma kvůli vaší chybě přišla o zakázku za miliony. Vyberte si slabinu, která se:

 1. Dá snadno napravit. (Trochu mi zrezivěla angličtina.)
 2. Zakládá na pravdě a můžete ji nějak doložit. („Trochu hůře rozumím psané angličtině, takže mi občas trvá trochu déle, než získám potřebné podklady z anglických zdrojů.“)
 3. Na její nápravě už pracujete. („Chodím na kurzy, na jejichž konci budu skládat státní zkoušku s certifikátem FCE“)
 4. Akutně neovlivňuje vaši pracovní výkonnost a důvěryhodnost. („Anglicky se domluvím, jen mi v tomto jazyce všechno trochu déle trvá.“)

Personalista samozřejmě ví, že máte i horší vlastnosti, ostatně on je má také, ale to zde není vůbec podstatné – jde o sebeprezentaci, která by neměla být nekritická, ani sebemrskačská.

3. Kde chcete být za 5 let?

Ačkoliv netušíte, jestli se vám v novém zaměstnání bude líbit, když o tom zapochybujete teď, ani nedostanete příležitost ho vyzkoušet. Odpověď vždy přizpůsobte tomu, na jakou pozici se hlásíte. Buďte zdravě kariérističtí, ale nikoliv bezohlední. „ Chci se zdokonalit ve svém oboru a v tomto časovém horizontu je mým cílem mít zásadní úlohu na návrzích i vytváření projektů.“ Převedete-li takovou větu do své přirozené řeči, určitě nikoho nevyděsíte přehnanou cílevědomostí, ani nezklamete nulovými ambicemi.

Pokud se však hlásíte na pozice, kde se kariérní růst očekávat nedá, raději popravdě odpovězte, že chcete dobře dělat svou práci.

4. Jaký si představujete plat?

Zde částečně vycházejte z platových podmínek, které jsou uvedeny v inzerátu. Zohledněte své zkušenosti a realisticky se ohodnoťte. Není to tak složité – podle regionu, odvětví a vaší pracovní pozice se dá průměrný plat určit poměrně přesně. Vaše odpověď může být i tímto způsobem formulována – řekněte personalistovi, proč jste vybrali právě tuto konkrétní částku, dáváte tím jasně najevo svůj pohled na věc, ale přesto necháváte prostor pro diskuzi.

5. Proč bychom měli vzít právě vás?

Otázky tohoto typu jsou záludné. Netušíte, jaká je vaše konkurence, proto nemá smysl prohlašovat „ Jsem nejlepší, všichni se o mě perou.“

Krátce shrňte, čeho jste v předchozí kariéře dosáhli, vypíchněte největší úspěchy a svou zásluhu na nich. Trochu složitější to mají absolventi, kteří se mohou pochlubit leda tak se známkou u státnic. Opět jde ale hlavně o to zachovat klid a odpovědět smysluplně.

6. Co víte o naší společnosti a práci, o kterou se ucházíte?

Otázka, kterou si personalisté vyřadí zájemce, kteří se ani neobtěžovali zjistit informace o firmě, pro kterou chtějí pracovat. Zjistěte si co nejvíce, ale nebuďte za chytráky. V několika větách shrňte základní fakta o společnosti a zmiňte, čím je vám sympatická.

Opatrní buďte i při hodnocení práce, která se od vás očekává – nemusí se vždy dokonale shodovat s tím, jaké máte o daném místě představy, nebo co napovídají vaše předchozí zkušenosti.

7. Jaký byl důvod vašeho odchodu z předchozího zaměstnání?

Zkuste se vyhnout odpovědím, které někomu dávají něco za vinu a jsou negativní. Pokud šlo o peníze, tak mnohem lépe zní: „ Hledám práci, která bude nabízet lepší platové podmínky výměnou za větší zodpovědnost a širší pracovní náplň.“ Než: „ Nechtěli mi přidat.“

8. Máte zkušenosti s prací v týmu?

Ano, máte, ale jaké? Uvědomte si, na jakou pozici se hlásíte. Budete řadový člen týmu, nebo někdo se zodpovědností za další pracovníky? Zde jde o ideální příležitost vyzdvihnout svoje asertivní kvality. Ovšem pozor na to, personalista z vašeho vystupování už dávno poznal, zda jste asertivního vystupování a komunikace schopní, nebo nikoliv, takže se nezkoušejte svoje kvality nadhodnocovat, nebo úplně vymýšlet.

9. Na co se chcete zeptat vy?

Okruh otázek, na které se můžete zeptat, je poměrně široký. Připravte si jich několik, protože některé by mohly být zodpovězeny už v průběhu pohovoru. Můžete položit otázky:

 1. Jak se ve vaší firmě přistupuje k pozici, o kterou se ucházím? Můžete mi říct více o konkrétních povinnostech?
 2. Pohovor je poslední instance, nebo bude uspořádáno i další výběrové řízení, které blíže prověří uchazeče?
 3. Jaký je obvyklý kariérní postup zaměstnanců na této pracovní pozici?

10. A nějaké ty záludnosti na závěr!

Na pohovorech do některých firem se můžete setkat také s logickými otázkami. Mezi ty nejprofláknutější patří třeba:

-          Proč jsou poklopy na kanály kulaté a ne hranaté?

-          Kterým směrem by se měly odemykat dveře od auta?

-          Který stát USA byste zrušili?

Jak na podobné dotazy vyzrát? Fór je v tom, že většinou žádná jedna správná odpovéď neexistuje. Tyto otázky slouží spíše k prověření vašeho logického úsudku a toho, jak pohotově se s netypickou otázkou vypořádáte. Odpověď racionálně promyslete a řekněte svůj názor.

A které otázky překvapily u pohovoru vás?

Autor: Nikola Nosreti   |   Publikováno: 3.1.2017   |   Zobrazeno: 58224x

Komentáře

Blanka25.12 02:09

Tak moje nejdivnější otázky u pohovoru jsou tyto. (Ještě pro vysvětlení uvedu, mám VUT Strojní, vždy jsem vynikala v matematice, ale jazyky mě nejdou)
Personalista: "Proč když jste žena jste studovala Strojní"
Já: "Nejjednodušší předmět pro mě je matematika, tak jsem si musela vybrat vysokou školu, kde je matematiky hodně"
Personalista: "Proč, když jste žena umíte matematiku?"
Po této otázce jsem ztratila slova, asi jsme na to řekla, že jsem to musela po někom zdědit, ale měla jsem se sbalit, a jít pryč, takový pohovor nemá smysl. Ostatně než došlo k těmto otázkám tak se mě říkala, ale u nás jsou programátoři samí muži, to by vám nevadilo? Říkala jsem, že ne, že vždy jsme pracovala v mužském kolektivu.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)