Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Kdo podává ruku jako první?

Etiketa podání ruky: kdo první?

Jak podat ruku – všichni očekávají, že to umíte, nikdo to neumí, nikde vás to nenaučí. Dříve se naučíte tancovat, než podávat ruku. Přesto, nebo právě proto, není vůbec na škodu si v tom udělat pořádek, třeba už jen kvůli tomu, abyste se nemuseli stresovat při různých příležitostech, kdo komu a jak ruku má podat. Dnes si povíme obojí, jak i kdo komu.

Přečtěte si také:

Jak se připravit na pracovní pohovor

Jak se obléci na pracovní pohovor i do práce

Rady a tipy jak uspět na assessment centru

Jak na podání ruky?

Přeskočíme samotné rozhodnutí, kdo komu ruku podává, abychom se podívali na samotnou techniku a další okolnosti podání ruky. Je toho více, ale na druhou stranu to jsou logická a pravidla, která jen tak nezapomenete.

Příprava ruky

Když se dostáváte do situace, kde se vám může stát, že dojde k podávání rukou, připravte svou pravici. Umytá a nezpocená ruka je jediná možnost – pokud budete mít ruku špinavou, omluvte se protistraně, že bohužel vzhledem ke stavu své dlaně nemůžete ruku nabídnout.

Přistoupení k podání ruky

Ruku podáváme až v momentě, kdy jsme „v dosahu“, do té doby si ji necháváme pro sebe. Na protějška se netiskneme, ani se nenatahujeme z velké vzdálenosti.

Postoj a pohled

Při podávání ruky se podíváme protějškovi do očí, natáhneme ruku, chytíme dlaně tím způsobem, že se do sebe zaklesnou mezi palcem a ostatními prsty. Stisk je přiměřený – jistý a silný, ale ne kostilámající. Potřesení rukou probíhá nahoru a dolů, nikoliv do stran. A délka stisku? Několik vteřin určitě, stisk ruky není záležitostí na zlomek sekundy. Musíte si u něj vyměnit pohled do očí, úsměv a pozdravení.

Mezi další pravidla pak patří například to, že:

  • Ruku nepodáváme vsedě (výjimkou jsou staří lidé a dámy)
  • Ruku nepodáváme přes ruce někoho jiného, ani přes stůl
  • Ruku nepodáváme člověku, který je má plné
  • Ruku podáváme samozřejmě ve svislé poloze, nikoliv dlaní nahoru, ani dolu

Kdy podat a kdy podání přijmout?

Je to jako s křižovatkou – někde je přednost zprava, někdy podle značek. Předností zprava můžeme myslet třeba věk, který platí, když ostatní nadřazená měřítka neexistují. Takže ruku podává starší osoba, mladší osobě.

To ale neplatí, nebo nemusí platit, dojde-li k setkání muže a ženy. V takovém případě ruku podává žena muži.

Ještě nadřazenějším pravidlem je pak společenská, nebo poziční nadřazenost, takže výše společensky postavená osoba podává ruku níže společensky postavené, případně nadřízený (budoucí nadřízený) podává ruku podřízenému. Na to pamatujte hlavně při pohovoru.

Pokud zazmatkujete a zkazíte to, zachraňte to provedením – rozhodně ze stisku ruky neutečte, ale snižte své faux pas na minimum tím, že ostatní věci uděláte správně: úsměv, pevný stisk a vhodný pozdrav dle situace a vašeho vztahu.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 3.7.2014   |   Zobrazeno: 16522x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)