Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Připravte se na nejzáludnější otázky a chytáky na pracovním pohovoru

Připravte se na nejzáludnější otázky a chytáky na pracovním pohovoru

I když absolvujete jeden pohovor za druhým, může vás personalista snadno zaskočit nečekanou otázkou. Ačkoliv se některé mohou zdát úsměvné a některé až děsivě pedantské, zjistit o osobnosti uchazeče se z nich dá víc, než je na první pohled zdát. Lze se na takové otázky připravit?

 

Přečtěte si také:

Jak se připravit na pracovní pohovor

Připravte se na test osobnosti u výběrového řízení

Kariéra a osobnostní rozvoj

Příliš osobní otázky

Časté otázky na pohovoru jsou i ty, na které by se správně ptát personalista ani neměl. „Jste svobodný?“, „Máte nebo plánujete děti?“, „Jakého jste vyznání?“. To všechno jsou témata, která by měla spolu s dalšími, jako je politická příslušnost, věk nebo sexuální orientace, zůstat tabu. Co když ale při pohovoru přeci jen padnou?

Jste svobodný?

Máte nebo plánujete děti?

Kolik vám je let?

Hlásíte se k nějaké politické nebo náboženské organizaci?

Lze samozřejmě odpovědět hned několika způsoby. Asi nejlepší je pak taktně upozornit na to, že si nemyslíte, že by otázka souvisela s výběrovým řízením. Důležité je přitom zachovat klidný tón, nezačít se rozčilovat a na personalistu tvářit zamračeně či naštvaně. Slušné klidné odmítnutí otázky je daleko lepší odpověď.

Dotazy na kariéru

Kariérním otázkám jako: „Kde se vidíte za pět let?“, „Proč bychom měli vzít právě vás?“, „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“ atd. jsme se věnovali v samostatném článku. Odpovědi na tyto otázky byste měli mít vždy předem připravené. Stejně tak byste měly mít připravené i odpovědi na otázky týkající se firmy, kde se o místo ucházíte.

Jaké jsou vaše slabiny?

Kde se vidíte za 5 let?

Proč bychom vás neměli vzít?

Jaký byl důvod odchodu z vašeho předchozího zaměstnání?

Absurdní osobnostní otázky

Oblíbeným nástrojem personalistů jsou na první pohled absurdní otázky, které mají za úkol vyjevit vaši osobnost. Často se tak setkáte s úkolem, přirovnat se k nějakému zvířeti či ovoci a váš výběr zdůvodnit.

Připravit byste se měli také na zdůvodnění výběru svého oblečení, zejména pokud jste vybrali výrazné doplňky nebo netradiční barvu kravaty. Něco o vás vypoví i jak dlouho předem jste se na pohovor připravovali.

Jaké zvíře byste chtěl být nejraději a proč?

K jakému ovoci byste se přirovnal?

Jak dlouho jste vybírala oblečení, které jste si dnes vzala na sebe?

Jak byste usmrtil žirafu?

Dále sem patří i otázky na řešení nejrůznějších absurdních situací, které nemají správné řešení. Vždy jde jen o to, abyste se nenechali zaskočit, což je často jejich hlavní úkol. Ovládání reakcí například u otázky „Jak byste usmrtil(a) žirafu?“ nebo postup a zdůvodnění problému „Který ze států Ameriky/Evropy byste zrušil(a)?“ totiž odhalí personalistům i skryté rysy osobnosti, o kterých možná ani vy sami nevíte. 

Logické a kreativní hádanky

Zejména na pozicích jako je produktový nebo marketingový manažer se pak setkáte často s otázkami, které mají prověřit vaše logické a kreativní myšlení a schopnost rychle řešit zadané problémy jen s tím, co máte ihned k dispozici.

Mezi nejznámější otázky tohoto typu patří například dotazy „Kolik golfových míčků se vejde do školního autobusu?“, „Kolik peněz by bylo potřeba za umytí všech oken v New Yorku?“ nebo „Kolik je na světě ladičů pian?“. O těchto otázkách jste již jistě i vy slyšeli vyprávět mnohé historky, připravit se na ně však nelze.

Kolikrát za den se hodinové ručičky překryjí?

Kolik byste zaplatili za umytí všech oken v New Yorku?

Kolik lopatiček písku se vejde do školního autobusu?

Proč jsou poklopy na kanály většinou kulaté a ne hranaté?

Řešení nejznámějších otázek je sice snadno dostupné, ale je jen málo pravděpodobné, že právě na ně se vás někdo zeptá. Dobré je si tak ujasnit zejména postup, jakým byste při podobných otázkách postupovali a zachovat chladnou hlavu. Důležitým bodem je nevzdávat se a neříkat „Nevím“. Daleko lepší je i v případech, kdy nevíte jak odpovědět alespoň naznačit postup, jakým byste problém řešili. Pokud se totiž neucházíte přímo o post matematika nebo programátora, často ani tolik nezáleží na přesné a správné odpovědi, jako právě na pohotovosti a kreativitě problém vyřešit.

Autor: Flek.cz   |   Publikováno: 14.8.2014   |   Zobrazeno: 25972x

Komentáře

honza05.03 17:46

jo to vše ok

Natali12.11 17:23

Chci pomoc jsem závislá na drogách a nevím či mám dělat šílené ne to ničí přímo zabíjí a stejně to udelam pořadí mi někdo?

petrisek01.02 10:01

Než odpovídat na tak hloupé otázky,budu raději bez práce.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)