Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nárok na hledání práce ve výpovědní lhůtě

Nárok na hledání práce ve výpovědní lhůtě

Věděli jste, že ve výpovědní lhůtě máte nárok na volno pro hledání nového zaměstnání? Není ho mnoho, ale na pár pohovorů vás dostat může, takže na nic nečekejte a nové místo si aktivně hledejte dřív, než skončíte na tom stávajícím.

 

 

Přečtěte si také:

Kdy máte nárok na prémie?

Syndrom open space

Syndrom vyhoření

 

Ať už je pracovní poměr ukončen jakkoliv, zákoník práce vám dává půlden volna na hledání nového zaměstnání za každý týden v období, které odpovídá dvouměsíční výpovědní lhůtě. Nejde přitom pouze o skutečnou výpovědní lhůtu, může jít i o dobu předcházející datu ukončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. Pokud navíc dostanete výpověď z organizačních nebo zdravotních důvodů (nebo bude pracovní poměr skončen dohodou z těchto důvodů), máte nárok na takové volno rovnou placené.

Osm půldnů, ale ne bezúčelně

Za 2 měsíce máte nárok na 8 půldnů volna, ať už placeného nebo nikoliv. Tyto půldny se dají i sčítat, se svolením zaměstnavatele – pokud se máte na nějakou hodinu dostavit na pohovor v jiném městě, nemusel by půlden na cestu, pohovor a návrat vůbec stačit. Pokud si ale práci nehledáte, nebo ji už máte sehnanou, volno si nevyberete, tedy alespoň ne v případě, že zaměstnavatel bude požadovat doložení účelu tohoto volna, na což má nárok. Toto volno opravdu slouží pouze k hledání zaměstnání.

Ideální čas na hledání práce

Doba před ukončením pracovního poměru je ideální pro hledání nového zaměstnání. Přesně víte, kdy máte skončit, vy i zaměstnavatel jste s tím obeznámeni i smířeni, před novým zaměstnavatelem budete vypadat jako pilný uchazeč, který nechce doma tvrdnout na podpoře, a nakonec jste stále v plném pracovním nasazení, takže vám nehrozí nějaká ztráta pracovních návyků. Hledání práce neodkládejte, nevyplatí se to.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 22.6.2015   |   Zobrazeno: 4790x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)