Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Exekuce na plat

Exekuce na mzdu

Co je to exekuce na plat a jakým způsobem funguje? Jaké existují druhy? Exekuce na plat je velkým zásahem do práv člověka, proto je důležité vědět, co v takovém případě dělat.

Exekuce

Exekuce nebo také vykonávací řízení. Většinou exekuce spočívá ve vymožení peněžité částky od povinného (neboli dlužníka) pro oprávněného (neboli věřitele), případně i v donucení ke splnění jiné povinnosti. Oficiálně jde o nucený výkon exekučního titulu, jako například vykonatelné rozhodnutí soudu, vykonatelný rozhodčí nález, notářský zápis se svolením k vykonavatelnosti či jiná vykonatelná rozhodnutí, jejichž výkon musí připouštět zákon.

U nás jsou rozlišovány dva „druhy“ exekuce:

1) Výkony rozhodnutí, ty provádí samy soudy. Provedení výkonu rozhodnutí zajišťuje soudní vykonavatel, tedy zaměstnanec soudu placený dle zákona o soudních poplatcích.

2) Exekuce, jsou prováděny soudními exekutory. Exekuci podle exekučního řádu provádí na druhou stranu soudní exekutor, soukromá fyzická osoba, která je pověřena státem přes exekutorský úřad, a náklady exekuce zpravidla platí povinný, tzn. dlužník.

Přečtěte si také:

Oddlužení neboli osobní bankrot

Existenční a životní minimum

Jak dostat dlužnou výplatu ze zaměstnavatele

Exekuce na plat

Při exekuci na plat (mzdu) za dlužníka platí zaměstnavatel, a to pomocí splátek strhávaných z dlužníkova platu. Je povinen strhávat od okamžiku, kdy si převezme exekuční příkaz na přikázání pohledávky ze mzdy. Výši částky si může vypočítat podle občanského soudního řádu nebo požádá o výpočet exekutorský úřad. Exekuce na plat může být nařízena exekutorem, finančním úřadem nebo soudem.

Povinnosti zaměstnavatele

Exekutorský úřad musí z důvěryhodných zdrojů (tj. Česká nebo okresní správa sociálního zabezpečení, zdravotního pojišťovna dlužníka nebo úřad práce) zjistit, kde povinný (dlužník) pracuje. Pokud by byl exekuční příkaz omylem zaslán bývalému zaměstnavateli, ten je povinen neprodleně tuto skutečnost oznámit exekutorskému úřadu.

Částku, kterou zaměstnavatel strhne svému zaměstnanci, musí skladovat na svém bankovním účtu nebo v pokladně, dokud o ni exekutor nepožádá. Tato částka přitom nesmí být použita na něco jiného. V praxi se často chybně stává, že zaměstnavatelé posílají exekutorům pravidelně každý měsíc strženou částku. Také není možné se domluvit, že bude zaměstnavatel strhávat z platu vyšší částku, než by měl. Na nižší částce se domluvit lze, ale musí o tom být vyrozuměn exekuční úřad.

Pokud zaměstnavatel nechce strhávat z nějakého důvodu ze mzdy nic, mohou nastat dvě situace. V první zaměstnavatel rozváže se zaměstnancem zaměstnanecký poměr. To se naštěstí moc často nestává. Ve druhém případě může exekuční úřad udělit zaměstnavateli tzv. pořádkovou pokutu, která může dosáhnout výše až 50 000 Kč.

Výše splátek

Výše splátek se odvíjí od výše platu. Při běžné pohledávce je dlužníkovi strhávána jedna třetina platu, při přednostních pohledávkách jsou to dvě třetiny. Od běžného platu je ale potřeba nejdříve odečíst základní částku, kterou zaměstnanci nikdo strhnout nemůže.

Tento druh exekuce bývá vykonáván současně s dalšími, většinou jde o zablokovaný účet. To může být problém, protože dlužník, kterému je na tento účet posílána zbylá část mzdy, na ni nemá nárok – na zablokovaný účet se nemá jak dostat. Nejlepší je se s exekutorem domluvit, aby nevydával tyto dva exekuční příkazy najednou.

Ukončení exekuce

Délka trvání exekuce na plat není omezená, většinou končí až se zánikem exekuce z důvodu vymožení celé dlužné částky. Tehdy dochází k jejímu ukončení. K ukončení může ale dojít i dříve, když exekutor na toto nařídí. Trvání exekuce může být tedy měsíce i roky, vše záleží na výši dluhu a srážek.

Pokud dlužník nesouhlasí s exekucí na plat a je ochotný splácet dluh sám, může být po dohodě s exekutorem exekuce zastavena. Částka, kterou dlužník bude splácet, musí být s exekutorem i věřitelem domluvena. Ovšem při jakémkoli porušení většinou exekutor nařídí exekuci nejen platu, ale i dalšího dlužníkova majetku. Na žádost o odblokování exekučního příkazu na přikázání pohledávky ze mzdy je exekutor povinen reagovat.

Více exekucí na plat

Pokud se u zaměstnavatele sejde více exekucí na plat (samozřejmě jednoho zaměstnance), platí jednoduché pravidlo – jako první musí přijít na řadu přednostní pohledávky, které jsou stanoveny v zákoně. Jde například o výživné. Jinak se pořadí exekucí řídí podle toho, která kdy přišla – rozhoduje datum o doručení exekučního příkazu zaměstnavateli. Zaměstnavatel nemá právo zasílat příkazy zpátky exekutorovi nebo s nimi nakládat jinak, než je určeno. Je kdykoliv povinen na žádost říct, v jakém stavu jsou všechny exekuční příkazy.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 17.2.2014   |   Zobrazeno: 7537x

Komentáře

Zuzka23.04 22:03

Dobry den.Mam 4 exekuce na plat,mesicne mi dohromady ztrhavaji 3780kc,takze dobiram 5842kc.Chtela jsem se zeptat,jaka je nezabavitelna castka pri ciste mzde 9622kc.A kdo urcuje vysi splatek a podle ceho se vyse odviji?Jsem svobodna,bez deti a nevlastnim zadny majetek.Dekuji za odpoved.

Admin24.04 11:11

Dobrý den,

zdá se, že by vám mělo zbýt alespoň kolem 7 200 Kč čistého, takže exekutor si nepočíná správně.

Petra26.04 13:59

Ráda bych zastavila exekuci na plat. Jsem schopná splácet sama. Jak je možné sepsat žádost o odblokování exekučního příkazu. A jde to??
Děkuji za odpověď.

Michal12.05 15:41

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jsem v osobním bankrotu ale naše účetní mi nechce posílat celou mzdu (byly z mé vyplaty dávany exekutorovi -exekuce na plat) ale tím že jsem v insolvenčním řízení se vše zastavilo a já musím sepsat nějakou žádost, že podle zákona musím naší účetní uvědomit o tomto problému a ať mi posílá celou mzdu.., už jsem prošel skoro všechny možnosti, ale žádnou žádost nebo alespoň podobný vzor jsem nenašel. Můžete mi poradit?

Marie30.06 15:08

Dobrý den prosím bývalému muži je dána exekuce na plat a již 3 měsíce nejsou peníze strhávány z důvodu rozvázání pracovní smlouvy ,,jak mám postupovat já a na koho se prosím obrátit nejde o malou částku,která patří dětem,děkuji

Admin30.06 17:28

Dobrý den,

zkuste kontaktovat exekutora, ať zkusí vymoci dlužnou částku dalšími způsoby. Nic jiného nás bohužel nenapadá.

zuzana06.05 11:57

Dobrý den, přítel má asi 3 exekuce .Už mu přišlo že mu budou strhávat něco ze mzdy. Ještě se neví kolik. Když si založím ještě jeden účet a bude mu tam chodit výplata z práce.Zablokují mi účet když není jeho? Svůj účet má blokovaný a hotově výplatu mu nedají.Děkuji Z.

Iveta27.05 16:42

Jsem v samoživitelka,ve společné domácnosti s maminkou v důchodu a bratrem,mám insolvenci.Bratru má přijít exekuce,můžem se bránit aby nám nezabavili veškerý majetek,nemáme žádné doklady.Děkuji I.V.

Ivana15.06 15:38

Dobrý den. Dcera má dvě exekuce na plat, a ačkoli ani jedna z nich neodpovídá určeným parametrům přednostní pohledávky, byla jedna z nich zaměstnavatelem jako přednostní označena, tak že jí jsou strhávány obě najednou (z čistého příjmu 13176 kč jí bylo strženo dvakrát 2352 kč).Můžete mi prosím sdělit, zda je tento postup správný, a jestli že ne ,jak se proti tomu bránit? Děkuji za odpověď

Jana30.10 09:52

Dobrý den, mám exekuci na plat. Kromě hlavního pracovního poměru mám ještě brigádu na DPČ, teď mi skočili i na ni. Čistý příjem je cca 5.000. Jak vysoká bude zhruba splátka z tohoto dalšího příjmu? Děkuji.

Miluše07.01 09:02

Dobrý den,mám exekuci na plat a zblokovaná Stavební spoření,exekutor mi zablokoval i osobní a účet a tím mně nechal zcela bez prostředků.Můžete mi prosím zdělit,zda exekutor postupoval správně?
Děkuji

pavel18.03 21:44

zamestnavatel mi svou chybou neodecet exekuci z platu.muze mi další mesic strhnout o to vic?

Jaroslav Folke21.08 12:44

Dobry den zamestnavatel mi strhava mesicne asi 33 euro na exekuci zaroven mi strhava 23 euro za vedeni exekuce . Chci se zeptat je to pripustne aby strhaval neco za vedeni exekuce nikde jinde jsem se s timto nesetkal. Dekuji za odpoved Folke

Petra Novotná17.11 22:44

Dobrý den,
Mam exekuci na 92000, ale u zaměstnavatele je nahlášená jen 60000Kč. Ze mzdy mi zůstává 12300, zbytek jde na exekuci. Jak k tomu mam rozumět? Celkem mam strženo 39000 a za listopad by mi měli strhnout 12000Kč. Jak si mam vyložit rozdíl mezi částkou, která mi přišla a výši částky kterou mi strhne zaměstnavatel? Děkuji za odpověď. Novotná

Jiří26.12 14:37

Dobrý den.Mam zde dotaz.Kde bych sehnal?Nabídky práce,Vyplácením mzdy jen v hotovosti?

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)