Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak dostat dlužnou výplatu ze zaměstnavatele

Jak dostat dlužnou výplatu ze zaměstnavatele

Jednou ze zásadních povinností zaměstnavatele je v termínu platit svým zaměstnancům – pokud tak nečiní, zaměstnanci mají k dispozici několik prostředků (a pomoc od Úřadu práce), jak se ke svým penězům dostat. Ne vždy to však jde snadno a už vůbec ne rychle. V článku se též podíváme na to, jak ukončit pracovní poměr s nezodpovědným, nebo nesolventním zaměstnavatelem bez výpovědní lhůty.

Přečtěte si také:

Co se stane, když přijdete o práci - na co máte nárok?

Nárok na odstupné a jeho výpočet

Skončení pracovního poměru - výpověď, dohoda i ukončení

Insolvence

Pokud je na tom zaměstnavatel špatně finančně, pak můžete jako věřitel podat návrh na insolvenci zaměstnavatele. V takovém případě vám dlužnou mzdu zaplatí přímo Úřad práce na základě údajů, které mu poskytne buď přímo zaměstnavatel, nebo insolvenční správce. Bohužel, někdy se na dlužnou mzdu čeká i mnoho měsíců, ve kterých jsou lidé odkázání na úspory, nebo sociální dávky.

Žaloba

Pokud chcete ze zaměstnavatele dostat své peníze, můžete se obrátit na právníka, který nejprve vyzve zaměstnavatele, ať zaplatí. Pokud tak neučiní, podává se žaloba, přičemž pravděpodobnost získání peněz je opravdu vysoká a úspěšnost se pohybuje nad 90 %.

Okamžité zrušení pracovního poměru s náhradou mzdy za 2 měsíce

Jednou z možností, jak se vypořádat se zaměstnavatelem, který vám dluží mzdu, je „útěk“. Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu déle, než 15 dnů po její splatnosti, můžete ukončit pracovní poměr, okamžitě. Pokud tedy odpracujete duben 2014, pak splatnost takové výplaty je celý květen 2014 a od 15. června můžete pracovní poměr ukončit, a to s nárokem na 2měsíční náhradu mzdy. Ve výsledku vám tedy může zaměstnavatel dlužit i mzdu za 4,5 měsíce – a to jen pokud budete jednat hned, co to jde.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 24.4.2014   |   Zobrazeno: 2425x

Komentáře

Tomáš Petráček26.07 10:57

Dobrý den,
7 měsíců jsem nedostal stravenky,přesto je mám ve výplatě stržené.(stravenka 80 Kč strženo 36 Kč) Zaměstnavatel sice slibuje ale důvod je takový že na ně nemá.Ve firmě pracuji 10 let a několik roků jsem dostával stravenky 2x do roka.Už mi došla trpělivost.
Chtěl bych se zeptat jestli se to může vztahovat na to že nedostávám výplatu v plné výši a nebo že jsou stravenky jen bonus.
Děkuji Tomáš Petráček

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)