Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

hOurworld – nový světový řád, kde se platí časem

hOurwold  v ČR - Timebank MUNI

Představte si svět, ve kterém je jediným platidlem čas. Hodina vaší práce je stejně hodnotná jako hodina práce každého jiného člověka, ať už zametáte chodníky, píšete úžasné články na internet, nebo třeba řídíte firmu. Tak přesně takhle funguje nová "časová banka" Masarykovy univerzity v Brně, ovšem v mnohem skromnějším formátu.

Zajímavý experiment

Osud projektu Timebank je zatím velkou neznámou, pilotní provoz je na začátku a podle údajů na oficiální stránce bylo "vytrejdováno" zatím pouze 39 hodin. To se ale bavíme pouze o České republice a jedné univerzitě. V celosvětovém měřítku jde o nezanedbatelné hnutí s 30 000 členy a skoro půldruhým miliónem poskytnutých pracovních hodin. Pokud vám komunismus připadá trochu extrémní, hOurworld, jak se tento systém jmenuje, vás může regulérně vyděsit. Časová banka ale není centralizovaná, jednotlivé komunity vytvářejí samostatné menší celky, kde se jakousi iluzi rovnocennosti práce daří udržet.

Může jít o užitečnou pomůcku pro výměnné obchody, kdy ten umí to a ten zase tohle, nebo dokonce o začátek něčeho většího?

Jak to funguje?

Jednoduše. Jednotlivci splňující konkrétní požadavky (zde studium na Masarykově univerzitě, nebo práce pro ni) se registrují do časové banky a dostanou do začátku nějakou porci hodin. Za tyto hodiny si mohou od ostatních "koupit" služby, které nabízejí. Potřebujete uklidit? Pozvěte si šikovné děvče, které se o to postará - práce jí bude trvat 2 hodiny, které jsou tak z vašeho časového účtu převedeny na její. Sami jste nabídli třeba profesionální focení a tak vám jiná dívka zaplatí svou hodinou za to, že jí nafotíte hezkou kolekci. Možná si myslíte, že umělecká fotografická práce je hodnotnější než "obyčejný úklid", ale není tomu tak, tedy alespoň ne v projektu hOurworld, respektive Timebank brněnské MUNI.

Pokud začnete přemýšlet tak, že jste za hodinové focení mohli dostat tolik peněz, že byste si mohli koupit úklidů deset, a budete litovat toho, že vaše práce nebyla náležitě oceněna, pravděpodobně Timebank není pro vás. Pakliže vám ale tento projekt připadá atraktivní (ne jen proto, že třeba nabízíte "levnější" služby a chcete využívat ty "dražší") a splňujete podmínky, vyzkoušejte to, můžete být u zrodu nového světového řádu, ale hlavně získáte zajímavé zkušenosti a kontakty na lidi, kteří by se třeba jinak o vašich schopnostech nikdy nedozvěděli.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 16.4.2015   |   Zobrazeno: 1072x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)