Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zaměstnání malého rozsahu

Zaměstnání malého rozsahu

Jednou z variant pracovního poměru je takzvané Zaměstnání malého rozsahu. To přináší zaměstnavatelům i zaměstnancům určitou flexibilitu v oblasti nemocenského a důchodového pojištění, neboť ta se za určitých podmínek vůbec neplatí.

Sjednaný příjem

Základním poznávacím rysem zaměstnání malého rozsahu (dále jen ZMR) je sjednaný příjem. Ten není vyšší, než rozhodný příjem, který pro rok 2012 činí 2 500 Kč a dá se očekávat, že na této hladině dlouhou dobu zůstane kvůli specifickému výpočtu.

Sjednaný příjem tedy může činit maximálně 2 499 Kč měsíčně, nebo nemusí být stanoven vůbec. V takovém případě se přihlašuje k nemocenskému a důchodovému pojištění pouze v těch měsících, kdy reálný plat rozhodnou částku překročí. Přihlašování probíhá zpětně v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém byl tento příjem zúčtován.

Zdravotní pojištění z příjmu se ale platí vždy, pokud tedy místo běžné pracovní smlouvy neuzavře zaměstnavatel s pracovníkem dohodu o provedení práce. Pokud je uzavřena ta a příjem nedosáhne výše 10 000 Kč, neplatí se z takového příjmu ani zdravotní pojištění (to ale musí paušální částkou samozřejmě někdo platit stále, takže se mu nelze zcela vyhnout). Celkově je ale DPP od běžného pracovního poměru velmi odlišná a také v lecčem zvýhodněná, proto se jí budeme šířeji věnovat v některém z příštích samostatných článků.

 

Příjem

Sociální pojištění

Zdravotní pojištění

Zaměstnání malého rozsahu

Do 2500

Ne

Ano

Dohoda o provedení práce

Do 10 000

Ne

Ne

Zaměstnání malého rozsahu

Nad 2500

Ano

Ano

Dohoda o provedení práce

Nad 10 000

Ano

Ano

Zodpovědnost zaměstnavatele

Za hlídání dodržování pravidel ohledně příjmů, daní a pojištění zodpovídá vždy především zaměstnavatel. Ten musí přihlašovat své zaměstnance k nemocenskému a důchodovému pojištění, když sjednaný příjem překročí 2 500 Kč a hlídat si i další povinnosti, které mu v takovém případě vznikají.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 8.11.2012   |   Zobrazeno: 17216x

Komentáře

Veronika28.05 13:32

Dobrý den, asi jsem narazila na chybu:

"Zdravotní pojištění z příjmu se ale platí vždy, pokud tedy místo běžné pracovní smlouvy neuzavře zaměstnavatel s pracovníkem dohodu o pracovní činnosti." v Textu by mělo být uvedeno dohodu o provedení práce.....

Admin28.05 14:25

Dobrý den,

děkujeme, opraveno.

Lucie M.19.01 09:58

Dobrý den,
co když máme zaměstance, kterého jsem na OSSZ přihlásila jakožto že není zaměstanání malého rozsahu, jelikož se měl sjednanou mzdu 75Kč/hod., ale špatně jsem si odkontrolovala nastavení a za 2/2014 se´mi u něj neodvedlo soc. pojištění, jelikož program usoudil že je to zaměstnání malého rozsahu a mzda byla nižší než 2500Kč.Zjistila jsem to až teď při tvoření evidenčních listů. Co s tím?

Josef Vašíček18.01 11:31

Dobrý den,prosil bych o radu,chtěl bych začít podnikat,ale zatím nevím jestli se bude dařit.Mezitím mi chce zaměstnavatel u kterého jsem dosud zaměstnán chce změnit prac.smlouvu na jednu z těchto malých smluv ,tedy DPČ nebo DPP.Časově zvládnout by to problém nebyl,jen nevím jestli by šlo skloubit mé podnikání s jednou z těchto smluv a pokud ano,tedy s kterou a proč.
Děkuji vám za radu,
s pozdravem Jos.Vašíček.

koskova.marie@seznam.cz04.02 11:35

Dobrý den,
můj syn je zaměstnán od 5.6.2015 na DPČ. Plat 75 Kč/hod, 20 hodin týdně. Nyní je od 4.1.2016 nemocen. Zaměstnavatel mu vzkázal, že 14 dní mu zaplatí, ale zbytek nemoci už mu OSSZ neproplatí, protože si za leden nevydělal 2500 Kč.Je to prý zaměstnání malého rozsahu.
Poraďte mi, co má udělat.
Děkuji.Kosková

milapra@seznam.cz27.09 21:14

Dobrý den.Pracuji jako zdravotní sestra v soukromé ordinaci na dohodu o provedení práce.Moje měsíční mzda nikdy neprekrocila částku 10.000kč.Ucetni mi ale strhávala sociální,zdravotni i daň ze mzdy.Jednala správně?Nejednalo se ani o můj hlavní pracovní poměr.Za odpověď děkuji.Hošková

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)