Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Brigády pro mladší 15 let

Brigáda do 15 let

Mnoho mladých lidí, kterým ještě nebylo 15 let, shání způsob, jak si přivydělat. To je pochopitelné. Jak to ale je se zákonem a s případnými možnostmi brigád?

Pracovat (nebo jít na brigádu) může jít člověk, který dosáhl 15 let věku a zároveň má ukončené základní vzdělání. Uzavírat smlouvu o práci nikdo mladší 15 let nemůže. Zbývá tedy pouze obrátit se na své příbuzné a blízké, se kterými se můžete dohodnout.

Ocenění dobrých známek

Jedním z nejčastějších způsobů jak dostávat větší kapesné (a tedy si i přivydělat) je domluvit se s rodiči, že budou oceňovat vaše dobré známky. Vše se odvíjí od toho, jak dobře jste se do této doby učili. Obecně by tento systém měl fungovat jako motivující a oceňující dobré známky. Záleží jen na vás a vašich rodičích, za které známky něco dostanete a za které budete naopak peníze vracet. Odměny bývají v řádu korun za známku.

Zvýšení kapesného

Samozřejmě, že můžete rodiče požádat o zvýšení (případně zavedení) kapesného, ale tak snadné to nebude. Rodičům jistě pomůže, když uvidí vaši snahu. Zkuste se s nimi domluvit, že přiberete nějakou práci, kterou jste doteď nedělali (může to být cokoliv, mytí oken, vytírání podlahy, mytí nádobí,…) a oni vám za odměnu zvýší kapesné. Je také možné se dohodnout na odměně za konkrétní úkony.

Pomoc rodičům s prací

Zeptejte se rodičů, jestli nepotřebují pomoci s něčím ohledně jejich zaměstnání. Může jít o úkony jako orazítkování faktur, přepsání dat do počítače, nalepování známek na obálky. Rodiče budou rádi, že mohou takovéto jednodušší práce nechat na vás.

Prodej vlastních výrobků

Umíte plést náramky, šít, plést nebo třeba háčkovat? Můžeš zkusit tvé výtvory prodávat kamarádům a známým nebo nechat tvé výrobky prodávat přes rodiče na prodejních serverech. Spočítej si ale, jak dlouho nad jakou věcí strávíš, kolik tě stojí materiál a za kolik bys tedy měla výrobek prodávat. Pamatuj na to, že zbytečně předražené věci nikdo nekoupí.

Sousedská pomoc

Zeptejte se svých známých či sousedů, jestli nepotřebují s něčím pomoci. Můžete natřít plot, shrabat listí, chodit jim nakupovat nebo třeba hlídat psa. Určitě ale nemůžete například hlídat děti, to opravdu až od 18 – přebíráte plnou zodpovědnost. U této pomoci vaším známým je ale dopředu nutné si ujasnit, kolik dostanete jako odměnu. Pokud to neuděláte, bude hrozit, že za vámi odvedenou práci nedostanete nic, protože to soused bude považovat za přátelskou výpomoc.

Sběr

Sběr a následný prodej věcí (nejlépe vašimi rodiči) je také jeden ze způsobů, jak si přivydělat. Jednat se může o sběr papíru, žaludů, bylinek, jablek, odpadu… Možností je mnoho. Dopředu si zjistěte, kde takové věci vykupují. Většinou to bývá pár korun za kilo. Zkusit můžete také nacházení vratných lahví a jejich následné vracení – většinou jde o přibližně 3 koruny za lahev.

Komparz a reklamy

Filmaři stále shání mnoho nadějných dětských herců do reklam nebo komparzů. Potřebujete souhlas rodičů a velmi pravděpodobně se honorář bude vyplácet jim. Pokud ale chcete najít takovýto druh přivýdělku, budete se muset ohánět. Je třeba hledat na internetu, v inzerátech i sledovat, jestli se něco neobjeví v televizi.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 23.7.2013   |   Zobrazeno: 7685x

Komentáře

Nikola Janáková16.11 14:28

Ráda bych si přivydělala aspoň roznášením letáků.Ráda bych měla pocit že si něco koupím za svoje vydělané peníze a budu mít k těm penězům vztah jako než mi je dají rodiče a mám ja jakoby zadarmo...

Admin17.11 11:05

Dobrý den,

to je chvályhodné, můžete třeba vypomáhat známým, nebo se věnovat něčemu, co vás baví a co vám do budoucna může výdělek přinést - na brigády je dost času po absolvování základní školy. :-)

Kája27.05 14:07

Přesně tak - mám úplně stejný pocit jako ty.

Elly13.12 20:11

Ráda bych skusila ty komparzy s reklamy bohužel jsem hledala a nic jsem nenašla neměl/la by si pro mě nějakou radu, stránku nebo doporučení?? :(

Děkuji za odpověď :)

Lucka15.02 21:52

Dobrý den. Dostávám od rodičů pravidelně kapesné 240 Kč měsíčně. Jen tak, nic za to nechtějí. Přeju si už dlouho jednu kameru, která i s kartou stojì něco přes 5000 Kč. Chtěla jsem se s nimi domluvit, že by mi to kapesné nedávali do té doby, než by byl dluh jakoby zaplacený. To nechtěli ani slyšet, stejně jako peníze za dobré známky, které mám odjakživa a přijde jim to jako hloupost. Prostě nic, jenom čekat a čekat, než si po 240 Kč našetřím víc jak 5000. Ale to je strašně dlouhá doba. Co mám dělat?

Admin16.02 08:38

Dobrý den,

jestli ještě nemůžete brigádničit, můžete třeba navrhnout rodičům, že vám budou dávat odměnu za něco, co zatím neděláte (je divné z ničeho nic chtít peníze za známky, které máte vždy a navíc to neděláte pro rodiče ale pro sebe). Navrhněte třeba, že budete vykonávat nějaké domácí práce navíc za příslušnou odměnu. Třeba každý týden vyluxovat byt/dům za stovku? To byste měla na kameru za pár měsíců.

Lucka17.02 21:40

Je to sice dobrý nápad, ale mamka řekne: ,, To je přece samozřejmost!" A peníze mi za to nedá. A kdybych si na tu kameru nějakým způsobem našetřila, tak mi stejně nedovolí si jí koupit.
:(

Admin18.02 10:09

Pokud se domluvíte na něčem, co zatím neděláte, tak to bude těžko samozřejmost. Když se na té odměně nedohodnete, tak to dělat nebudete... Jinak vám můžeme poradit jen jedno - trpělivost.

Tereza01.11 22:46

Chtěla bych si nějak přivydělat zkoušela jsem už spoustu věcí domácí práce dostávám za ně 100 ale teď na vánoce jim chci koupit pořádné dárky ne blbosti o kterých pak už ani nebudou vědět ale všechno je strašně drahé zkusila jsem pomáhat i u mamky v práci vždycky za 100 ale teď už tam není skoro žádná práce takže dostávám pouze kapesné a peníze od prarodičů za svátek, narozeniny, vánoce. v reklamě jsem to už zkoušela jako malá ale pořád se neozvaly zdá se mi že mají dost lidí všechno je těší když žiju ve vesnici.

Admin07.11 12:56

Dobrý den Terko,

před nějakou dobou došlo ke změně podmínek, kdy nemůžete se zaměstnavatel uzavřít pracovní poměr (dohody apod.) než Vám bude 15 let a budete mít současně ukončenou školní docházku.

Zkuste navrhnout rodičům třeba, že budete vykonávat nějaké domácí práce navíc za odměnu. Třeba každý týden vyluxovat byt/dům za stovku? To by Vám mohlo pomoct :)

Držíme palce a přejeme krásný den,

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)