Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Jak se stát letuškou

Jak se stát letuškou

Stát se letuškou je snem mnoha dívek už od útlého dětství. Ne každý má to štěstí, které tkví hlavně ve výborných předpokladech pro tuto práci. Dívka, která se o práci uchází, sice zaujme na první pohled svým vzhledem, který je mimo jiné stěžejní, ale důraz je kladen i další předpoklady a hlavně znalosti. Stát se letuškou není jen tak a málokdo ví, že rozhodující je i volný čas, kterého nemá každý nazbyt. Práce ale není určena jen pro ženy. Své místo si najdou i muži. 

Aerolinky primárně nelpí jen na ženách, letuškách. Stále častěji jsou mezi letecký personál přijímáni i muži, stewardi, pro které platí stejná pravidla a podmínky přijetí, jako pro ženy. 

Samostatná příprava x profesionální příprava

V zásadě jsou dvě možnosti, jak se připravovat na práci letušky. První možností je, že se zájemce svěří do rukou profesionálů, kteří mají bohaté zkušenosti a naprosto přesně vědí, na co zájemce připravovat. Zároveň jsou schopni objektivně vyhodnotit, v čem tkví přednosti zájemce nebo naopak nedostatky, na kterých je třeba zapracovat. Druhou možností je samostatná příprava, která je sice méně časově náročná, ale dle personalistů leteckých společností se úspěšnost těchto uchazečů pohybuje někde mezi třemi procenty. Jedno je však jasné – přihlásit se do konkursu bez přípravy je jistý neúspěch.

Požadavky leteckých společností

I když jsou požadavky leteckých společností značné, není nemožné je splnit. Leteckých společností je velké množství a nároky jsou rozdílné jen minimálně. Vždy je základem vynikající zdravotní stav, který je posuzován na základě zdravotních testů v Ústavu leteckého zdravotnictví – tento krok přichází na řadu až po úspěšném absolvování dvou a více konkursů, výběrových řízení. Dále je zapotřebí znalost minimálně dvou jazyků – angličtina je zde na prvním místě, reprezentativní vzhled a samozřejmě komunikativnost. Co se týče vzdělání, bohatě stačí, že má zájemce středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou. Výše zmíněné podmínky jsou ale jen zlomkem toho, co by správná letuška měla splňovat a pro co by měla mít ty správné předpoklady.

 • Velmi dobrá psychická i fyzická kondice
 • Perfektní společenské vystupování
 • Vysoký standard osobní péče a úpravy
 • Výška minimálně 160 cm a váha vyhovující požadavkům společnosti
 • Umět velmi dobře a rychle plavat, potápět se
 • Schopnost pracovat kdykoli a přizpůsobit svůj čas práci

Jak již bylo zmíněno, požadavky jednotlivých leteckých společností se mohou lišit, ale ve většině případů jen minimálně. Některé letecké společnosti mají stanoveny jiné hranice pro věk uchazeče – obvykle je to 19 let, ale lze se setkat i s požadavkem 21 let, pro jiné společnosti zase není tak rozhodující, jak dobře se uchazeč o práci umí potápět. Plavání je však požadavkem pro všechny a to bez výjimky – z plavání skládají zájemci dokonce i zkoušky.

Co práce obnáší

Říká se, že to, co dělá tuto práci jednou z nejvýjimečnější je, že každý den je o něco jiný, než den předchozí. Každému připravovanému letu, kterého jsou letušky a stewardi nezbytnou součástí, předchází naprosto identický časový plán. Personál musí být přítomen na letišti nejméně dvě hodiny před odletem a zjistit si podrobné informace o letové lince. Ty zahrnují vše od čísla letu až po druh poskytovaného servisu na palubě nebo zvláštnostech, které mohou konkrétní let provázet – nedoprovázené děti, nevidomá osoba na palubě. Po zjištění všech podrobností se letušky a stewardi setkávají s ostatními členy letecké posádky, kde jsou rozdělovány pozice, povinnosti a informuje se o všech důležitých aspektech letu. Celé setkání posádky trvá maximálně dvacet minut a kromě výše zmíněných informací si všichni účastníci letu zopakují základní bezpečnostní postupy.

Letušky a stewardi mají k dispozici letový plán na měsíc dopředu a dle svých možností si mohou vybrat, kam a s kým zrovna poletí. Kdo by si však myslel, že let do některé z exotických destinací je naprostou výhrou a skvělou šancí na ideální dovolenou, je částečně na omylu. Pravdou je, že většina leteckého personálu odlétá během několika hodin zase pryč a když už se poštěstí zůstat někde delší dobu, nikdy nejde o týdny, ale spíš o dny, které jsou určeny k odpočinku. Letušky a stewardi se domů k rodinám dostanou, při troše štěstí, jednou za měsíc a i z toho důvodu jsou nejčastěji přijímány osoby mladé, bez stálých závazků, které v dohledné době nepomýšlejí na založení rodiny. 

Publikováno: 17.3.2016   |   Zobrazeno: 756x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)