Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Co je to crowdfunding?

Crowdfunding v Česku a ve světě

Profesionální sféra (v takřka všech odvětvích) je silně orientovaná na profit, což často znesnadňuje vznik sice profesionálních, ale na užší skupinu zákazníků/klientů mířených produktů/služeb. Investor totiž ze zjevných důvodů raději podpoří řekněme mainstreamový projekt, který má větší šanci „prodat“. To však neznamená, že by se okrajové projekty nemohly zaplatit – problémem je ona bariéra, která neumožní již jejich vznik. Právě s touto bariérou poměrně úspěšně (alespoň v některých odvětvích) bojuje financování pomocí veřejné sbírky. Nejde přitom o žádný nový nápad, stačí si vzpomenout, jakým způsobem česká veřejnost financovala vznik Národního divadla.

 

Přečtěte si také:

Lean Canvas

Coworking v ČR

Syndrom vyhoření

 

Jak to funguje?

Mezi více než sedmi miliardami lidí není takový problém najít dostatečný počet „sponzorů“ pro vznik i velmi okrajových děl a výrobků. Od umění, přes zábavu až po technologické zázraky budoucnosti, to vše lze dnes financovat formou veřejné sbírky. Aby byla zajištěna alespoň nějaká bezpečnost, crowdfunding je centralizován do pár větších služeb, které poskytují jakous takous garanci. Jde například o Kickstarter, Indeigogo, nebo český Startovač.

Jednotlivec nebo firma na tyto portály umístí svůj projekt, tedy podrobnosti o tom, jak by měl vypadat, přičemž požádá o finanční prostředky. Ty však nechce „zdarma“, ale nabízí protihodnotu – zpravidla jde o získání finálního produktu, kterému „sponzor“ umožní vzniknout, a další bonusy podle věnované částky.

Jestliže je zájem dostatečný a projekt je zafinancován, peníze jsou převedeny žadateli, který s jejich pomocí vytvoří svůj sen, o který se pak se „sponzory“ podělí (a ostatním ho prodá). V některých systémech není třeba ani zajistit celé financování (tedy získat cílovou částku), ale „co vyberete, to máte“.

Zajímavé projekty

Národní divadlo už jsme zmínili, ale jaké jsou dnešní zajímavé projekty? Za všechny zmíníme tři – jeden zahraniční a dva české. Ten zahraniční už byl zafinancován před lety a už známe i jeho (skvělý výsledek) – jde o počítačovou hru Pillars of Eternity, která na portálu Kickstarter vybrala téměř 4 miliony dolarů, což hře umožnilo vzniknout – tato hra potřebovala financování od komunity kvůli tomu, že měla nabídnout tradiční RPG zážitek jako z dob legendárního (ale dle velkých investorů již zastaralého) Baldur‘s Gate. Hra se povedla na jedničku a fanoušci po celém světě i bez velkých distributorů získali to, po čem dlouho prahli.

Jako druhý musíme zmínit taktéž herní titul, Kingdome Come: Deliverance od českého vývojáře Dana Vávry. Ten měl a má sice i soukromého investora, ale ten požadoval ověření, že je o hru zájem. A zájem komunity měl být vyjádřen právě přes veřejnou sbírku (taktéž na Kickstarteru). I tento projekt na Kickstarteru uspěl, což zajistilo jeho vývoj, který by se měl během následujícího roku dočkat svého konce a finální hry světových kvalit. Česká hra získala více než 3x tolik, kolik chtěla (původní cíl byl 300 tisíc liber).

Jako třetí vybíráme český projekt na českém Startovači, Trabantem Napříč Tichomořím, který vybral téměř 3 000 000 Kč (původní cíl byl pouze 500 000 Kč). Díky tomu dnes můžeme sledovat tuhle fantastickou, ale strastiplnou cestu takřka v přímém přenosu v českých médiích. A snad se dočkáme i dalšího skvělého dokumentárního filmu.

Rizika

Komunitní financování má své problémy, svá rizika. Přízeň lidu je snad ještě vrtkavější než přízeň investorů, takže celý boom crowdfundingu může potopit i pár nepovedených projektů, nebo obyčejných podvodů.

Rizika ale čekají i na tvůrce projekt – ačkoliv ti se v podstatě zavazují jen k tomu, že za získané peníze se „budou snažit a něco vytvoří“, v USA si na „slibotechny“ vyšlápl i soud, který rozhodl o sice pouze malém odškodnění, ale o obrovské pokutě, která je pro tvůrce značně likvidační, byť o špatný úmysl v jejich případě nešlo. Opět jsou však problémem hlavně lidé, kteří nechápou, nebo nechtějí pochopit, že crowdfundingové projekty a jejich výsledky jsou vlastně loterií, od které se drží dál, pokud si nejsou plně vědomi rizik. Soud však rozhoduje podle platných zákonů, před kterými ani naprostá dobrovolnost (a ze samotné povahy věci i nejistota výsledku) přispívání na Kickstarteru tvůrce neochrání.

Alternativy

Crowdfunding v čisté podobě funguje jako něco mezi sponzorstvím a předobjednávkou služby/výrobku. Existuje však i varianta, která obsahuje i kus investování. Platformy, které se touto cestou vydávají, nabízejí za příspěvek i podíl z případného zisku. Problémem těchto projektů může být to, že „drobní investoři“ budou dávat peníze opět hlavně těm, které považují za potenciálně výdělečnější – a jsme tam, kde jsme byli s velkými investory, kteří kašlou na to, co chce menšina, která jim nikdy nevydělá tolik co střední proud – to platí pro techniku, film, hudbu, počítačové hry a vše ostatní. Ovšem jako bonus pro přispěvatele nebo koexistující varianta může toto investování skrze crowdfunding existovat bez nejmenších problémů. 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 5.10.2015   |   Zobrazeno: 1052x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)