Práce v zahraničí - Švédsko

O práci ve Švédsku není ze strany Čechů takový zájem. Podle posledních průzkumů je odhadováno, že většina Čechů odjíždí do Švédska za studiem, ale jen minimální množství z nich se nakonec rozhodne najít si v místě zaměstnání a zůstat trvale právě zde, což je ale na druhou stranu dobrá příležitost pro všechny, kdo mají zájem o zaměstnání. Důvodů mají Češi hned několik, výrazným důvodem však může být hlavně poměrně vysoká nezaměstnanost v některých profesích.

Přečtěte si také: 

Práce v Dánsku 

Práce ve Finsku

Studijní pobyty v zahraničí

Přidělení osobního čísla

Osobní číslo je vlastně čtyřčíslí za rodným číslem, podobně jako v České republice. Toto osobní číslo vám bude přiděleno, pokud o něj na místních úřadech zažádáte a současně s ním požádáte i o pracovní povolení a povolení k pobytu při pobytu delším jak tři měsíce. Bez osobního čísla ve Švédsku prakticky neexistujete a jen velmi těžko vás bez něj někdo zaměstná – legálně. Přidělení čísla a zavedení v systému trvá několik dní, proto je vhodné si vše ohledně zaměstnání  zjistit dopředu, abyste nakonec nebyli nemile překvapeni. Čechům a všem občanům EU je trh ve Švédsku naprosto otevřený, což se zdá být na první pohled jako výhoda. Ne že by to nebyla pravda, ale pokud nebudete splňovat podmínky zaměstnavatele, tak či onak pro vás bude hledání práce představovat problém.

Základem je znalost švédštiny, dvojnásobek to platí pro obory, jako je školství nebo zdravotnictví. Neumíte-li švédštinu, ani se nemusíte obtěžovat hledáním práce v obdobných oborech, protože je jisté, že neuspějete. Angličtina je výhoda, ovšem není prioritou. Tou je zde švédština.

Nejhorším řešením je vycestovat do Švédska s tím, že si přímo na místě jistě při troše štěstí najdete vhodné zaměstnání. Podle zkušeností všech, kdo se takto vydali za novým životem v zahraničí, to není pravda a přijdete s největší pravděpodobností o všechny své úspory, protože životní standard ve Švédsku není právě minimální. Práci proto shánějte dostatečně dopředu a svého budoucího zaměstnavatele v místě si dobře prověřte, nejlépe prostřednictvím spolehlivé personální agentury nebo na některých švédských internetových stránkách, kde se podobné informace nachází.

Administrativní povinnosti

I když není nutné zpočátku žádat o povolení k pobytu nebo pracovní povolení, rozhodně to neznamená, že se po příjezdu do Švédska vyhnete nepříjemným administrativním požadavkům. Hodláte-li ve Švédsku pracovat, nejpozději do tří měsíců je nutné, abyste se registrovali na Migračním úřadě, kam je mimo jiné nutné doložit i pracovní smlouvu od švédského zaměstnavatele a další formuláře, které vám dá k dispozici právě on. Výhodou je, že onu registraci nemusíte provádět osobně, ale prostřednictvím internetových stránek, kde se současně dozvíte i o tom, kam zaslat dokumenty poštou. Registrace je zdarma, netrvá dlouho a není nutné registraci ani po letech obnovovat. Všichni, kdo pracují ve Švédsku déle jak pět let po sobě jdoucích – bez přestávky nebo ztráty zaměstnání, mohou po letech žádat nejen o právo na trvalý pobyt, ale dokonce i o švédské občanství a to nejen pro sebe, ale i pro svou rodinu, která trvale žije ve Švédsku. 

/* Not affection functionality */