Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

EUROPASS – nejen vzor životopisu

EUROPASS – nejen vzor životopisu

Toužíte-li po práci v zahraničí, je třeba si připravit životopis nejen v češtině, ale také v angličtině nebo dokonce přímo v jazyce země, kde se o práci či brigádu ucházíte. Pokud se chystáte za prací po Evropě, může Vám být nápomocný EUROPASS. Co je to a jak Vám může pomoci?

 

Přečtěte si také:

Jak na životopis v angličtině + vzor

Strukturovaný životopis krok po kroku + vzor

Jak se dokonale připravit na pracovní pohovor

Co Europass nabízí

Europass je soubor dokumentů, díky kterým budete moci snáze proniknout na evropské pracovní trhy. Jedná se totiž o doklady, které shrnují Vaše vzdělání, pracovní zkušenosti, kvalifikace, jazykové dovednosti a další vlastnosti do jednotné formy. Díky tomu se zaměstnavatelé v dalších zemích mohou snáze zorientovat v tom, co doopravdy umíte, a zvážit, zda pro ně budete přínosem.

 

Pozor! Europass je pouze pomůckou pro usnadnění mobility, v žádném případě tyto doklady nenahrazují doklad uznávání kvalifikace v jednotlivých zemích! Europass také není cestovním dokladem!

 

Europass je složen celkem z pěti dokumentů, které si každý může vytvořit zdarma:

 • Europass – životopis
 • Europass – jazykový pas
 • Europass – mobilita
 • Europass – dodatek k diplomu
 • Europass – dodatek k osvědčení

Využívání dokumentů Europass je samozřejmě dobrovolné, a to jak ze strany uchazečů o práci (studenti i pracující), tak ze strany zaměstnavatelů (firmy, úřady práce, personální agentury, vzdělávací instituce apod.). Použít lze dokonce pouze některé z jeho částí, nejčastěji životopis.

Díky Europassu můžete předejít nedorozuměním, které by v případě špatné prezentace Vašich kvalit v jiném jazyce mohli nastat. Jak název napovídá Europass můžete využít pro své potřeby ve všech členských zemích EU, ale také v dalších zemích jako je Švýcarsko, Norsko, Island nebo Turecko.

Součásti Europassu

Životopis

Tato první a nejdůležitější část Europassu je předloha strukturovaného životopisu, která slouží k samostatnému vyplnění. Sami tedy odpovídáte, za to, co do dokumentu uvedete. Europass Vám jen pomůže s tím, co máte vyplnit, a poskytne Vám správný název vyplňovaných položek v potřebném jazyce. Formulář lze samozřejmě upravovat podle konkrétních potřeb uchazeče, zejména vypouštět nevyplněné kolonky, aby životopis nepůsobil prázdně.

Vyplňte si svůj Europass životopis!

Jazykový pas

Jazykový pas slouží k osvětlení opravdové úrovně znalostí jednotlivých jazyků, které ovládáte. Opět si ho vyplňujete sami, na základě přiložené tabulky nebo pomocných otazníčků u online vyplňování. Podle popisu snadno zjistíte tak jaké úrovně dosahují Vaše znalosti na mezinárodním žebříčku.

Vyplňte si svůj Europass jazykový pas!

Mobilita

Tato část skrývá dokument, který slouží jako doklad a hodnocení Vaší účasti na evropské studijní stáži. Tato stáž musí splňovat kvalitativní podmínky EU, jinak není omezena ani věkem ani délkou stáže či dosaženým vzděláním.

Vyplnění probíhá, jak u vysílající organizace (zaměstnavatel, škola, organizace,…), tak u organizace hostitelské (firma, škola, nevládní organizace,…).

Dodatek k osvědčení

Tento dodatek se připojuje k osvědčení o vzdělání, jaké jsou například výuční list či maturitní vysvědčení. Je obecným poučením pro zaměstnavatele (nevztahuje se tedy na konkrétní osobu, ale pouze na daný druh osvědčení), co daná kvalifikace opravdu znamená. Rozdíly mezi zeměmi jsou totiž v tomto ohledu opravdu veliké. E-DO neboli dodatek k osvědčení vydává Národní ústav odborného vzdělávání prostřednictvím Národního centra Europass ČR.

Dodatek k diplomu

Podobným dokumentem je i poslední dokument Europassu, tzv. dodatek k diplomu. Ten se připojuje k diplomu z vysoké školy nebo VOŠ. Dodatek byste měli obdržet automaticky spolu s diplomem přímo na vysoké škole, na které jste dostudovali. U absolventů vyšších odborných škol je tento dodatek dáván automaticky pouze na některých institucích, ale je ho možné získat na požádání.

 

Více informací o Europassu a jeho jednotlivých částech se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.europass.cz. Zde také naleznete veškeré zmíněné dokumenty ke stažení.

Publikováno: 19.7.2012   |   Zobrazeno: 9155x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)